CHRISTELIJK LM ISABELLA Maak »een misbruik van de naam lyceum WZTêffX Beraad Chr. over Ger. brief naar kerken Een woord voor vandaag MAPRO Centraal Bond besprak zwakzinnegenzorg HOL De Tand pa sta van standing^ East Lynne Kanttekening O t Dr. .4. la Fleur waarschuwt tegen verwarring l)R A LA FLEUR heeft in ..Christelijk gymnasiaal en middelbaar onderwijs", het or gaan uan leraren bij het christe lijk voorbereidend hoger en rnid- delbaar onderwijs, een artikel geschreven, waarin hij nadrtxk- kelifk waarschuwt tegen het annexeren van de naam lyceum voor scholen, die er niets mee te maken hebben. Op dit punt er de laatste tijd nl. sprake ran een overbodige verwarring. Dr. la Fleur schrijft: TNTUSSEN Is door het achter - 1 blijven van de wetgeving bij de ontwikkeling van het onderwijs het begrip „lyceum" tot nu toe slechts door het spraakgebruik en nog niet donr onze onderwijswet ten geijkt. Tot welke zonderlinge consequenties dit kan leiden Is de laatste tijd uit een paar gevallen gebleken. Zo kwam onlangs de ge meente Haarlem er toe de ge meentelijke hogere burgerscholen- A en -B tot één geheel samen te voegen en dit geheel met de naam lyceum te sieren. Toen wij dit lazen hebben wij wel even onze ogen uitgewreven, en drong de vraag zich aan ons op of wij hier toch eigenlijk niet met boerenbedrog te maken had den. Wel zou men kunnen stellen, dat de afdelingen van een h.b.s.- A en -B een gemeenschappelijke driejarige onderbouw hebben, maar van de uitgestelde keuze tussen gymnasium en h.b.s. is hier toch niet in het minst sprake. En is het niet zo dat de ouders, wan zij hun kinderen naar zulk ..lyceum" zenden, dit doen het gymnasium i de h.b.s. kunnen maken? Is het daar om niet noodzakelijk in dit ver band onze terminologie zuiver te houden? Het verdient naar onze mening weinig aanbeveling op dit gebied zonder enige aanleiding verwarring te stichten. U zouden wij wellicht tot deze kwestie voorshands het zwij gen gedaan hebben ware het niet. dat zich nadien ook op het erf van ons christelijk v.h.m.o. zulk een geval had voorgedaan. Uit een ons toegezonden nummer van de Nieuwe Zeister Courant is ons ge bleken. dat in het vervolg de Christelijke h.b.s. aldaar ..2e Christelijk Lyceum" zal worden genoemd. Wij hebben expres dit laatste woord vet laten drukken, omdat er geen sprake is van een omzetting van deze h.b.s. In een lyceum. ..Wat is een naam?" schrijft dit blad. wanneer getracht wordt van deze naamsverwisse ling een nadere motivering I En dan lezen nieuwe naam moet in het raam van vernieuwing. dat d-z gezien de onderwijs I n een streven een bredere basis voor het onderwijs ..Het curatorium, daar- bij geadviseerd door dr. Van der Neut. heeft deze ommezwaai ge nomen. doordat de h.b.s. een min of meer star program heeft, dat slechts weinig differentiatie in de leerstof mogelijk maakt. Het mo derne lyceum, zoals dat steeds meer veld wint. verenigt veel meer mogelijkheden, die in de toekomst ook voor deze vernieuw de Zeister onderwijsinrichting zul len worden benut. Zo zal het mo gelijk zijn in de toekomst i deling gymnasium e~ bare meisjesschool de chr. lyceum middel- verbinden.' analyseren. De opmerkingen over het starre program van de h.b.s.. di.3 ons in dit verband helemaal niet duidelijk zijn. gaan wij dus maar liever voorbij. Laten wij zeggen, dat het de bedoeling is de bestaande h.b.s. in de toekomst in een lyceum om te zetten. Maar dan is deze naamsverandering op dit moment zonder meer prema tuur. en evenzeer verwarring stichtend als die in Haarlem. In deze stad is trouwens uit niets ge bleken. dat men in de toekomst van plan is de nieuwe naam van de school ook daadwerkelijk te re aliseren. Waar het in zaken als deze om gaat is, dat de naam lyceum niet wordt geannexeerd voor scholen, die er niets mee te maken hebben. Wij achten dit voor de goede ver houdingen in ons Nederlandse on derwijssysteem bepaald onge wenst. En het wil er bij ons niet in. dat onze nieuwe Inspecteur Van der Neut adviezen zou geven, die tot verstoring van die verhoudin gen moeten lelden. De synode van Spakenburg Geen uitspraak over de doop van geadopteerde kinderen (Van een onzer verslaggevers) "DIJKANS een hele dag heeft de generale synode der Gereformeerde kerken (vrijgem.) zich bezig gehouden met een antwoordschrijven aan de synode van de Christelijke Gereformeerde kerken. Tot een besluit is men evenwel nog niet gekomen. De rapporterende commissie, wier woordvoerder ds. C. G. Bos te Zwolle was, had in een uitgebreid rapport de contacten tussen Chr. Geref.- en vrijgemaakte kerken beschreven, welke het eerst gelegd zijn in 1946. Er is toen een briefwisseling ontstaan, waarmee men overigens niet ver is gekomen. Chr. journalist moet strijden voor vrijheid van meningsuiting „De vrijheid van de pers in het atoomtijdperk" was het hoofdthema van de vergadering van de studie groep van protestantse journalisten in Europa, die van 9 tot 12 oktober in Luxemburg bijeenkwam. Professor Etienne Trocme uit Straatsburg heeft een voordracht ge houden, waarin hij aanduidde welke de houding van de mens kan zijn te genover de atoomvragen. Angst, on verschilligheid en blind enthousias me kunnen niet de oplossing geven. Zakelijke helderheid en verantwoor delijkheidsgevoel moeten worden aan gemoedigd, wil er uitzicht bestaan om catastrophen te vermijden. Deze voordracht werd verwerkt in een door de vergadering opgestelde verklaring, waarin o.a. wordt gezegd: Het hangt in hoge mate van de chris telijke journalist af, of de eenvoudige man zijn verantwoordelijkheid tegen over atoomvragen ziet; de vorming van een openbare mening die he den ten dage vaak in gevaar is be houdt ook in de toekomst voortdu rend de aandacht van de studiegroep. Meer dan ooit is het in onze kritieke situatie de taak van de christelijke journalist te strijden voor de vrij heid van menini roep, een vrijheii evangelie bezit. Op de volgende bijeenkomst van de studiegroep in Malmö zal dr. E. Die- mer nader op dit adres ingaan door hem te houden referaat. In het bestuur van de studiegroep is nog plaats opengehouden voor een protestants journalist uit Oost-Euro- pa. STAATSEXAMEN <hbs t GT—O D» kortste on voordoltgiSo opleiding RESA-HILVERSUM (Bekends Schriftelijke Cursus) LA.S.-conferentie op 11 november Het Internationaal algemeen secreta riaat voor buitenlands werk van christe lijke organisaties in Nederland houdt op dinsdag 11 november in het Gebouw voor Chr. Snc Belcngen. Kromme Nieu- wegracht te Utrecht (aanvang 10.30 uur. sluiting 16 uur) zijn 15e conferentie. Dit keer is vooral van belang een in leiding. die ds S Solle, predikant van de Geref Gemeente te Lockhausen in Lippe, zal houden over de belangrijke vragen, die met de kerk in het openbare leven samenhangen. Opgaven bij de heer B E. Span. Bloem- w.)k 6 te Kampen, of telefonisch <2334> bij ds E de Jong te Winterswijk (vóór 4 november». Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepbaarstelling: W. J. Burghgraaf. kand. te Bozum (Fr.) Bedankt voor Boven-Hardinxveld: van Sliedregt te Putten. GEREF. KERKEN Bedankt voor Oude Pekela: G. Zeeuw te Schoonoord. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepbaar. De classis Leeuwarden heeft praeparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard de heer K. H. de Groot, kand. aan de Theologische Hogeschool te Kampen, Emmakade 111, Leeuwar den. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Tweetal te Middelharnis: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en A. F Hon koop te Goes. Grafhorst en B. Tnes. te Kinderdijk. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Almelo: J. A. Brandsma te grondslag van het Woord Gods, zoals dat beleden wordt in de ook door uw 1 aanvaarde belijdenisgeschriften die alleen." Verder handhaven de vrijgemaakte ge ref. kerken ten volle „wat door onze va deren beloofd werd in de acte van af scheiding of wederkering, namelijk ge meenschap te willen uitoefenen met al le ware gereformeerde ledematen en zich te willen verenigen met elke op Gods Woord gegronde vergadering aan wat plaats God dezelve ook verenigd heeft." Daarom zijn de vrijgemaakte kerken bereid om „gegeven eenmaal uw weige ring te treden op de door de synode Enschede gewezen weg, en zonder zerzijds uw oordeel daarover als juist te erkennen, via deputaten te handelen over wat geschieden moet om te ko men tot de van God geboden kerkelijke eenheid." Het concept-schrijven eindigt met de verzekering: „Wij zullen veel, zeer veel geduld met elkander moeten heb ben, met elkanders zwakheden en ge breken. Maar als eenmaal vaststaa: dat we over en weer elkander aan vaarden en tegemoet treden op de grondslag van Gods Woord... al'.i hindernissen en moeiten in 's Heren kracht overwonnen zullen worden God van de hemel het ons zal doen gelukken". ADOPTIE Van een gemeentelid uit Beverwijk was een verzoek ingekomen om uit te spreken „dat de door gelovigen volledig geadopteerde kinderen van ongelovigen behoren gedoopt te wezen". De commissie der Spakenburgse sy node stelde in haar rapport vast „hoe zeer het als gave van Gods genade te begeren is, dat tegenover het valse een- heidsstreven en temidden van de afval onzer dagen, broeders die vasthouden aan Let geloof dat eenmaal de heiligen overgeleverd is, en die in hun voorge slachten ook kerkelijk één zijn geweest, zich beijveren om te oefenen en te be waren de enigheid des Geestes door de band des vredes". Op grond hiervan stelde de com missie aan de synode voor om op de eerstvolgende synode der chr. geref. kerken een beroep te doen om alsnog te antwoorden op de vragen, gesteld in het schrijven van de synode van En schede „en met name duidelijk uit te spreken of zij onze kerken erkent als metterdaad op Gods Woord gegrond, zodat zij vereniging met haar nood zakelijk acht, maar slechts hinder nissen ziet op de weg ener spoedige hereniging". Voorts verzocht de commissie aan de synode deputaten te benoemen om, voor het geval de eerstvolgende chr. geref. synode een uitspraak van deze strekking zou doen, met deputaten van de chr. geref. kerken middelen en wegen te zoeken om alle hindernissen uit de weg te ruimen en heen te wer ken naar de als geboden erkende vereniging, zonder in dezen ook maar iets van de taak der plaatselijke kerken over te nemen. VOORSTEL Tijdens de over dit voorstel gevoerde discussie meenden diverse sprekers, dat men rviet bij de chr. geref. kerken moest blijven aandringen op beantwoor ding van de brief der synode van En schede 1955—56. Dit bracht de predikanten N. Bruin te Rotterdam-Charlois en G. Janssen te Amsterdam-West ertoe om een ander voorstel in te dienen. Commissierapporteur ds. C. G. Bos te Zwolle en commissie-voorzitter ds. P. K. Keizer te Groningen vroegen echter beraad over dit voorstel, zodat het pas in de zitting van a.s. dinsdagavond in be spreking zal komen. Dit voorstel Bruin-Janssen vraagt om de benoeming van een vijftal deputaten, aan wie wordt opgedragen: 1. In tater de gelegenheid te stellen, nader reken schap te geven van het schriftuurlijk confessioneel beginsel der chr. geref. kerken en bij hen te informeren naar de betekenis van het aan de orde stel len van dit beginsel terzake van de verhouding van de chr. geref.- en de vrijgemaakte geref. kerken; 2. Voorts wat er bovendien als concre te bezwaren tegen een vereniging van de chr. geref. kerken en de vrijge maakte geref. kerken kenbaar ge maakt wordt, gezamenlijk te bespre ken: 3. Alzo klaarheid te verkrijgen terzake van de vèrhouding der chr. geref. kerken en de vrijgemaakte kerken, en onder Gods zegen de weg tot hereni ging te helpen banen. ANTWOORD Hierbij is een concept-antwoordbrief aan de chr. geref. synode gevoegd, waar in slaat, dat. volgens opvatting der Spakenburgse synode, de synode van Apeldoorn, best op de haar door Ensche de gestelde vragen had kunnen antwoor- Evenwel mag de zaak van een even tuele hereniging niet afstuiten op een versohil van gevoelen inzake de metho de van contactoefening. ..Gaarne verklaren wij opnieuw van onze kant om 's Heren wil vereniging te zoeken met de chr. geref. kerken op de voor bestemde eiland i uniforme doopspraktijk dit verzoek verbonden, eerst in de kerken grondig besproken dient te wor den. Dit is nog niet gebeurd omdat de adoptiewet eerst 1 november 1956 in wer king trad. Met algemene stemmen besloot de sy node om zich in dit stadium van een toestemmend zowel als van een afwij zend antwoord te onthouden. verwachting Is. dat de thans zit tende synode haar laatste zittingsweek noet gaat. Met dien verstande, dat an de zaak-Goossens later afzon derlijk nog een zitting gewijd zal wor- orgesteld is de volgende generale synode in april 1961 te Assen bijeen te roepen. Gods geboden hebben niets met menselijke taboes te ma- J ken. Ze zijn van een heel andere orde. Paulus zegt dat we heel duidelijk in zijn brief aan de Collossenzen. Mensen in dt gemeente van Christus, die zich allerlei geboden laten oplejj gen: raak niet, smaak niet, roer niet aan, doen alsof ze in d« wereld leefden, zegt de apostel. Dat zijn allemaal dingen du door het gebruik te loor gaan, onderhevig aan de mode. „Waar. deloos," roept de apostel uit. „Indien ge met Christus opgej wekt zijt, zoekt de dingen, die boven zijn." Daarover schrijfi hij zoveel schoons (Christus het beeld van de onzichtbare God) alle dingen in, door en tot Hem geschapen en door Hem weetj met God verzoend. dat onze beuzelarijen daarbij verblel ken tot nietigheden. Wat niet zeggen wil, dat er geen geboden zijn. Maar dat zijij dan ook geboden van boven, die beogen de mens te vernieu1 wen naar het beeld van zijn Schepper, geboden die ons opj wekken tot innerlijke ontferming, nederigheid, zachtmoedig! heid en geduld, verdraagzaamheid, vergevensgezindheid, danb baarheid kortom: „Al wat gij doet met woord of werk, doet het alles in de Naam des Heren Jezus, God, de Vader, dankende door Hem." Kunt u dat niet opbrengen? Christus wil u er de kracht voor geven. MAPRO rtéMfée fOZC&fKSpCAXUcé Let op de gele bus MAPRO N.V. HERTOGENBOSCH Ik ben Protestant.... Het Duitse Rode Kruis laat voortaan in de legitimatiebewijzen van bloedge vers desgewenst een stempel plaatsen met de woorden: „Ik ben Protestant en wens bijstand van een Protestantse geestelijke." Van kerkelijke zijde heeft men dit gebaar met instemming begroet. Deze stempels zullen vooral hun waarde kunnen bewijzen indien de donors een ongeval overkomt. Het Duitse Rode Kruis zal bij de aanmelding van nieuwe donors speciaal de aandacht op deze stempels vestigen. (Van een onzer verslaggeefsters) Uit Rotterdamse statistieken is gebleken, dat in Nederland slechts 55 pet. van de debiele inwoners trouwt. Gemiddeld krijgt een zwakzinnige dan ook minder kinderen dan een „normaal" iemand. Op de jaarlijkse algemene ver gadering van de Centrale Bond voor inwendige Zending en Christelijk Maat schappelijk Werk, die vrijdag in Utrecht werd gehouden, verklaarde de arts C. Steketee, directeur van de W. v. d. Bergh Stichting te Noordwijk, dat het ondanks deze geruststellende cijfers in enkele uitzonderingsgevallen toch wel nuttig zou kunnen zijn, wanneer de overheid maatregelen nam om te voorkomen dat een jonge debiele vrouw een groot debiel gezin sticht. Maatregelen tegen huwelijk van debiele vrouw? •biele kinderen vervallen ouder worden nl. gemakke lijk in criminaliteit, prostitutie, e.d. Ne derland kent geen krankzinnigenwetge- ving zoals Denemarken, waar het hu welijk van zwakzinnigen is verboden. In de Deense wet wordt het begrip zwakzinnigheid echter slechts zeer be perkt opgevat, terwijl er ruime moge lijkheden bestaan tot dispensatie. Een debiel meisje dat zich laat steriliseren, d.w.z. onvruchtbaar maken, mag b.v. wèl in het huwelijk treden. In Dene marken kent men ook de „afzondering" van debiele meisjes. Deze maatregel East men echter eveneens in een zeer1 lein aantal gevallen toe: op het daar- momenteel 38. ..Ik heb nog geen woord van dank tegen u gezegd voor al uw vriendelijkheid", zei ze. „Ik denk dat u begrepen heeft dat het moeilijk voor mij was „Ik wilde dat ik meer kon doen. Ik wilde dat ik al die narigheid voor u had kunnen wegnemen. Ais we elkaar ooit nog eens ontmoeten... „O. maar we zien elkaar toch gauw weer. Dat hebt u Lord Mount Severn toch beloofd ..Zeker, zo nu en dan zullen we elkaar nog wel zien Maar verder lopen onze wegen toch geschei den Ik wen» u hoi beste, lady Isabella De koetsier trok aan de teugels, de paarden zet ten zich schrap en al spoedig was het rijtuig uit het gezicht verdw enen. Ze trok de gordijnen omlaag en schreide bitter. Haar gedachten bleven ten slotte rusten bij Carlyle Maar ze wist nog niet eens wat hii allemaal voor haar gedaan had Toen ze weer wat tot zichzelf kwam zag ze een stuk papier op haar schoot. Het was een beetje verfrommeld Automatisch pakte ze het op en las. Het was een chéque van honderd pond. Lady Isabella staarde er naar Waar kwam dat vandaar. Plotseling wist ze het: Carlyle had het haar in de hand gedrukt! Haar wangen gloeiden. Haar eerste opwelling was er een van verontwaar diging, maar toen ze de feiten van de laatste dagen overdacht, kwam er bewondering In haar op over do grote vriendelijkheid Natuurlijk kon ze het geld niet gebruiken. Ze kon het hem ook niet terugstu ren, dat zou hem kwetsen En dat had hij niet ver diend Ze zou het bij zich houden tot xe het hem persoonlijk kon teruggeven. Barbara stond bil het Inrljhek van haar ouder lijk huis Ze had gehoord wanneer lady Isabella zou vertrekken, en als vrouw was ze in haar hart eigen lijk jaloers Waarom was Carlyle daar zovaak ge weest Ze kreeg weinig t« zien van Isabella. Ze zag het rijtuig, ze zag de paarden en de knechten. van door ANN LUDLOW Verder niet. De gordijnen waren neergelaten. Ze «tnno er nog toen haar vader uit de richting van West Lynne kwam. ..Barbara, heb je Carlyle gezien?" „Nee, papa." Ik ben op zijn kantoor geweest, maar ze dach ten' dat hij naar East Lynne was gegaan. Misschien komt hij hier voorbij, dan moet ik hem opvangen." ..Wat dacht je. dat er gebeurd is?" riep de rech ter plotseling uit „Het hele dorp praat er over. Carlyle heeft Hare deed twee stappen naar het midden van de weg. om beter te kunnen zien of er iemand de weg van East Lynne langs kwam. Barbara bloosde, haar vader maakte de zin niet af. „Wat heeft Carlyle. vader?" vroeg ze. toen hij bij I - kc mis. Ik geloof ft Carlyli Br stond. komt. ik dacht al dat hij het 'ange benen", zei de rechter. „Carly -ynne gekocht Barbara'" Enige ogenblikken later verscheen Carlyle zelf. „Goeden morgen", riep Hare. ..Wij wilden graag weten hoe het staat met de Ipsly Unie". Carlyle kon hem een antwoord geven. Toen hervatte Hare: „Ze zeggen dat u East Lynne hebt gekocht." „O ja? Wel dan zijn ze n!~'—TV dat East Lynne van mij is. „Jullie advocaten kunnen zoiets toch maar vlug voor elkaar brengen als je je eigen cliënt bent! De graaf is nog maar net een week geleden gestorven en nu is East Lynne al ln uw bezit. ,,Zo is het niet helemaal, mijnheer Hare. het al van mij enige maanden voordat de graaf c leed." „Toen hij er tijdelijk verblijf hield? Hoe bestaat het. dat zal hem ook wat gekost hebben." „Dat heeft hem niets gekost, als u de huur be doelt, hij was mijn gast." „Dan ben je een nog grotere dwaas, dan ik ge dacht had!" viel de rechter uit. „Neemt u mij niet kwalijk, meneer Carlyle. u bent nog jong en ik be gin al op jaren te komen. De graaf heeft zijn ver stand ook niet gebruikt dat hij er zo lelijk in kwam t® zitten!" „Hij zat er lelijk in. heb ik wel begrepen", echode Barbara: „ik hoorde gisteravond dat er niets is over- Sebleven voor Isabella. En dat ze zelfs geen geld ad om rouwkleren aan te schaffen. De familie Smith vertelde me dat en die hadden het weer van me vrouw Herbert. Denk je dat het waar is. Archibald?" „De mensen praten graag, moet u maar den ken". zei Carlyle. Straks vertellen ze ook nog dat ik West Lynne er bij gekocht heb. Goede morgen Barbara." Toen Lord Mount Severn in Londen aankwam, trof hij daar zijn vrouw in het hotel, waar ze ge- veertig jonge vrouwen. De heer Steketee haalde een Neder lands voorbeeld aan van een debiele moeder, die acht zwakzinnige kinderen kreeg. Het is de vraag, of de overheid in een dergelijk geval niet zou moeten ingrijpen. Het gevaar voor debilisering van ons volk is niet zo groot als mer wel eens vceest. dat blijkt wel uit bo vengenoemde cijfers. Deskundige, tactvolle en toegewijde helpers kunnen in internaten en pleeg gezinnen heel wat zwakzinnigen opvan gen en tot een hogere graad van ont wikkeling brengen. Volgens de heer Ste ketee zal men meer dan tot nu toe preventief moeten gaan ingrijpen met de zwakzinnigenzorg, o.a. om te voor komen dat een groot aantal debiele meisjes tot prostitutie vervalt. Hij was echter van mening, dat er in die ge vallen, waar praten en leiding geven niet helpt, cen mogelijkheid moet zijn voor wettelijk ingrijpen, zowel in het belang van de cliënt als van de maat schappij. „Men mag vooral niet verge ten, dat alle hulp strikt individueel moet zijn en dat deze hulp soms door speciale medische maatregelen, zoals sterilisatie en psychiatrische nabehan deling, moet worden ondersteund". Managerziekte De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de staatssecretaris voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. A. A. van Rhljn. Deze verklaar de in zijn openingswoord, dat de be stuurders en leiders van grote instellin gen met hun volle zakagenda's en me nigte van vergaderingen ernstig gevaar lopen door de managerziekte te worden aangetast. Volgens het Bijbelse schep pingsverhaal staan arbeid èn rust op de voorgrond en wanneer het ritme tus sen arbeid en rust genegeerd wordt, ontbreekt de bezinning. „Voor „arbeids- absolutisten" die eenvoudig vluchten in hun werk, is arbeid een narcoticum, ver verwijderd van Gods natuurop- dracht", aldus mr. Van Rbljn. Advertentie voer oliehaarden hem de reden van haar verblijf in Londen dui delijk te maken. Willem was niet goed, ze wilde hem wat verandering van lucht geven, en ze moest wat inkopen doen. (Wordt vervolgd) i DE HAARDOLIE met het hoogste rendement BEPERKTE OPENBAARHEID regering heeft toegestemd in een beperkte openbaarheid van de beraadslagingen binnen de Sociaal- Economische Raad. Telkens in geval de regering het toestaat mag de S.E.R. over een hem gevraagd advies spreken met open deuren. Dit is een regeling waarin mogelijk heden zitten. Zelf zijn wij gepor teerd voor een zo groot mogelijke openbaarheid. Wij kennen deze open baarheid bij de volksvertegenwoor diging en bij de gemeenteraad, wij kennen haar in de rechtspraak. Zij kan dan ook bijzonder veel op haar creditzijde schrijven. Openbaarheid bevordert de zekerheid en de degelijkheid. Het is terwille van de rechtszekerheid dat de recht spraak ten onzent openbaar is. En de ervaring leert dat openbaarheid van publieke lichamen voor de de gelijkheid van de werkwijze dezer lichamen alleen maar nuttig is. Er is nog een 'ander belangrijk ar gument voor openbaarheid aan te voeren: namelijk dit dat het de be langstelling van ons volk voor deze lichamen en voor de arbeid die zij verrichten mogelijk maakt, aanwak kert en verhoogt. Onbekend maakt onbemind, en gesloten deuren vesti gen de indruk van geheimzinnigheid. Wij vinden het niet bedenkelijk wan neer thans blijkt dat bedrijfschappen en produktschappen het beraadslagen nog moeten leren. Daar zijn er, ln het bijzonder onder de tegenstanders van publiekrechtelijke bedrijfsorganisa 1 tie, die hieruit vergif zuigen en d< aanvankelijke gebrekkigheid der be raadslagingen aangrijpen om heel di zaak belachelijk te maken. Daaraan doen wij niet mee. Zeker openbaarheid zal de zwakke plekkei aantonen, maar men moet de zwak lee plekken gevonden hebben, willet ze weggenomen worden. Voor di vinden van de zwakke plekken bied de openbaarheid de mogelijkheid. Zt is het destijds gegaan met de volfa vertegenwoordiging en met de gt meenteraden; in onze tijd zal het md deze nieuwe lichamen niet anden gaan. Wij zijn te dezen aanzien niei zonder vertrouwen. De S.E.R. krijgt nu dus een beperkt openbaarheid. Beperktheid kunnet ïi wij billijken; de S.E.R. is niet in di laatste plaats adviesorgaan. Maar di nieuwe regeling kenmerkt zich voor alsnog hierdoor, dat zij eigenlij) geen regeling is. Van geval tot gevi zal de regering openbaarheid kunner toestaan. Daarom wordt het e« kwestie van afwachten. De opes baarheid kan nu een reële zaak wor den; zij kan er echter ook een wor 1 den alléén maar op papier. J Hetgeen betekent dat de gezindhek fc van de regering hier beslist. Hoe i a zij jegens openbaarheid gezind? WS dit aangaat lopen de ervaringen noj al uiteen. Ook met betrekking tot di S.E.R. zullen wij dus moeten afwach ri ten, wat er aan openbaarheid komjv STILTE VOOR DE STORM LIET IS OOK in de afgelopen week rustig geweest in de Straat van Formosa. Blijkbaar heeft communis tisch China besloten, voorlopig geen geweld te gebruiken ter verwezen lijking van zijn plannen, omdat het meent, dat de tijd in zijn voordeel werkt. Er is dus reden om aan te nemen, dat de stilte in het Verre Oosten nog enige tijd zal aanhouden. Deze periode van rust moet worden gebruikt om een politieke regeling van het conflict tussen de beide Chi na's mogelijk te maken. In Peking wil men, dat de problemen in een rondetafelconferentie zonder de Ame rikanen worden opgelost. Zo lang Tsjang Kai Sjek echter niets voor een dergelijk gesprek voelt, moet het gesprek met Peking door de Ameri kanen (te Warschau) worden ge voerd. Belangwekkend is het bezoek, dat Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, op het ogenblik aan Formosa brengt. Enkele weken geleden verklaarde Dulles nog, de aanwezigheid van grote nationalis- tisch-Chinese garnizoenen op de Que- moy en Matsoe-eilandengroepen dwaasheid te achten. Voorts sloot hij de mogelijkheid niet uit, dat een op lossing van het conflict met Peking zou worden gezocht ln demilitarise ring van bedoelde eilanden. Wellicht gaat Dulles proberen, Tsjai Kai Sjek in persoonlijke gesprekki voor zijn standpunt te winnen. Moj lijk wordt in Warschau reeds eet compromis uitgewerkt, dat evenwè niet verwezenlijkt kan worden, al Tsjang weigert mede te werken. He is echter onwaarschijnlijk, dat hij he tot een openlijke breuk met de Vet enigde Staten zal laten komen. L Over het algemeen wordt thans aan-d* genomen, dat de stilte in het Verri-w Oosten binnenkort gevolgd zal wor den door een nieuwe storm in hel'0 Middenoosten, veroorzaakt door dj# Sowjetunie, die in de afgelopen maan^ den wat in de verdrukking is gfcK raakt. Het begin van de nieuwe moei^ lijkheden ral wellicht samenvallet met het vertrek van de laatste Ameri-ke kaanse en Britse troepen uit Lib»*- non en Jordanië. Er zijn verschillende bronnen van os rust: Cyprus houdt Turkije en Grie kenland verdeeld; Pakistan bevind zich in een overgangsstadium, Joide danië wordt binnenkort aan zijn kfci overgelaten; het bewind van genemrc Kassem in Irak verkeert in voortdoke rend gevaar en in Libanon is het nojW helemaal niet zeker, dat de vrede*"; die daar in de afgelopen week getir' kend werd, van lange duur zal zijn Plechtigheden aan de V.U. Prof. dr. G. Kuiper aanvaardde zijn ambt als hoogleraar Het ritme in het maatschappelijk proces Prof. dr. G. Kuiper Hzn., be noemd tot gewoon hoogleraar in de sociografie aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, heeft zijn ambt gistermiddag aanvaard met een rede over „het ritme in het maatschappelijk proces". De hoogleraar zet'.e uiteen, dat ritme is een beweging of proces, waarin soort gelijke momenten, fasen of toestanden voorkomen. Tussen die soortgelijke momenten be vinden zich andere, die tot de eerste ln een meer of minder constrasterende ver houding sta'- In tegenstelling tot m a a t, een mecha nische beweging, is ritme een kwaliteits begrip: de fasen of momenten zijn nooit geheel gelijk. Ritme bakent de tijd af. geeft oriënteringspunten in de tijd en geeft de tijd een persoonlijke betekenis. wordt overigens mogelijk gemaakt door allerlei kaders, de natuurlijke van en nacht, de juridische van bijv. de winkelsluiting-voorschriften, de pistiscbf van bijv. de zondagsviering etc. Ritme, zei spr. verder, is een stui menselijke positiveringsarbeid, nL hf 1 streven om harmonie, om orde te bret gen in het maatschappelijk proces. Spr. vergeleek ritme met de begrippe sociaal evenwicht, sleur en cyclus. Met de gebruikelijke toespraken sloot prof. Kuiper zijn oratie. Promotie dr. Muller Op een proefschrift getiteld „de i tropologische psychologie van H: Trüb" is gistermorgen de heer drs. D. Muller uit Zuid-Afrika gepromoveeri als doctor in de letteren en wijsbegeeri aan de Vrije Universiteit te Amsterdan Dr. Muller heeft in zijn dissertatie d grondbeginselen van een nieuwe ps; terapeutische methode behandeld, opponenten, t.w. ds. S. J. Popma, jra drs. A. F. de Savornin Lohman, dr. Kuypers en prof. dr. H. R. 1 gaarden, hebben hun bedenkingen i bracht die door de promovendus zijn t antwoord. De promotor, prof. dr. J. Waterkil heeft zijn bijzondere waardering ultg sproken voor het feit dat dr. Muller Zuid-Afrika is gekomen. De hoogleraar gewaagde var slaagde promotie en een waardevols dissertatie, waarin o m. de verhouding van de mens tot God is besproken. Dr. Muller vertrekt dezer dagen wel naar Zuid-Afrika waar hij een praktijl als psychiater zal openen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2