V erruimingbestedinsen is niet verantwoord Jlieuwc feiïwrlje (fourant O O Voor 1959 wordt een dalende tendentie verwacht Vier personen in arrest laad van Europa werd liet niet eens over te volgen buitenlandse politiek Dulles naar Formosa Fel debat over ontwapening Uitgaansverbod volgende week opgeheven Moederschip maakt jacht op drie geredde Russen Veldslag om een caravankamp liep met een sisser af bij Boter 20 cent per kg duurder If!: li Overleg in N.A.V.O. over Cyprus heeft resultaat ZATERDAG 18 OKTOBER 1938 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie Redactie. Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11391 Directie: f- OIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER CURiSTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantastirt) U ahtttorn myo oflrt ia Samen op OPERA-TONEEL Zie pagina 5 Gunstige betalingsbalans, maar... Aanslag in synagoge In Atlanta, in de Amerikaanse stad ïeorgia, zijn gisteren vier mannen aan- jehouden. Zij worden ervan beschuldigd ifgelopen zondag de bomaanslag in de ;elijke synagoge te hebben gepleegd. een misdrijf, dat in de V.S. zeer r wordt aangerekend en waarop de doodstraf staat. Ook heeft de politie een man onder- igd, die in zijn woning anti-Joodse ihriften had gedrukt en die aan een arrestanten een brief had ge- (Van onze parlementsredactie.) EEN POLITIEK, die zou leiden tot een belangrijke verruiming van de bestedingen, kan niet verantwoord worden geacht, zo schrijft de minister van financiën H. J. Hofstra in een door hem bij de Tweede Kamer ingediende nota inzake de betalings balans over het eerste halfjaar van 1958. De bewindsman baseert zijn conclusie op de recente betalingsbalansontwikkeling en de verwachtingen omtrent de ontwikkeling ii de betalingsbalans in de naaste toekomst. Uit de nota van de minister blijkt, dat de lopende rekening op kasbasis in eerste helft van 1958 een overschot 827 miljoen opleverde. Dit betekent verbetering ten opzichte van de eerste helft van 1957 met 1285 miljoen. De belangrijkste oorzaak hiervan is de da ling van de invoeruitgaven. Deze daling Aanbeveling voor vrijhandelszone T 11T DE DEBATTEN van de laatste N-J dagen is gebleken, dat in de fa adgevende vergadering van de iRaad van Europa grote meningsver schillen bestaan over de buitenlandse politiekNa langdurige besprekingen kon gisteravond geen meerderheid ran twee derden worden verkregen [roor het rapport van de politieke icom missie. De grote knelpunten waren vooral de vraagstukken, dde verband houden met het Midden-Oosten, het Verre-Oosten j en de ontwapening. De voorzitter van de raadgevende vergadering noemde j de uitslag van de stemman (75 tegen 45) dan ook geen succes. j John Foster Dulles, de Amerikaanse mi- n buitenlandse zaken, s van plan rolgende week een kort bezoek <?an gene raal Tsjang Kai Tsjek op Formosa te brengen. De minister zal zondag uit Rome (vertrekken, waar hij de requiem mis voor i Pius XII bijwoont. Het departement van buiten.andse za- t Amerika heeft meegedee d dat de iprekingen tussen Tsjang en Dulles in renstemming zullen zijn met een ar: van het wederzijdse defeaveverdrag n de V.S. en nationalistisch China, verdrag, waarbij de V.S zich ver dicht hebben Formosa te helpen verdedi- bij aanvallen, voorziet ern, dat de ninisters van buitenlandse zaken van t>eide partijen van tijd tot tijd overleg i plegen over defensieproblemen. Het bezoek van Dulles sluit aan op dat van zijn ambgenoot van defensie, Nei. IMcElroy, die Tsjang reeds g-polst zou Ihebben over een mogelijkheid de crisis in de Straat van Formosa te verminderen jdoor eventueel een deel van de 85.000 na tionalistische militairen van net eiland I terug te trekken. Het debat in de politieke commissie an de Algemene Vergadering der V.N. over de ontwapening is gisteren zeer hef tig geworden. De meningsverschillen gingen over de ontwapeningsresolutie, die door zeventien westelijke landen is ingediend. In deze resolu'ie wordt alleen over een opschorting van de kernproeven gesproken, zei de Russische afgevaardig de Valerian Zorin. „Engeland en Frank rijk hebben deze resolutie olaarbaar on dertekend, omdat zij een jaai de tijd wil len hebben om een nieuwe serie kernproe ven voor te bereiden." De Amerikaan, James Barco. reageerde iel op deze „schandelijke uitlating". „De Verenigde Staten hebben duidelijk klaard", zo zei hij, „dat zij streven een overeenkomst om de kernproeven definitief te beëindigen." En de Engels man Anthony Moore zei. dat Rusland doet alsof Engeland in Genève te kwader trouw wil gaan onderhandelen. Nadat de Amerikaan Marco er nog op gewezen had, dat het niet ging 'oorden en leuzen, maar om de oplossing an een werkelijk ernstig probleem, *erd de vergadering tot maandag ver diagd. De vergadering was duidelijk verdeeld in twee groepen. Aan de etie kant stonden de voorstanders van een matigde tegemoetkomende politiek, zoals die wordt voorgestaan door de Engelse en Westduitse socialisten. Aan de dere kant waren het hoofdizakelijk de christen-democraten, die in het bijzon der met betrekking tot de problemen in het Midden-Oosten en het Verre- Oosten van geen toegeven wilden weten. Bij de behandeling van de amendementen op het rapport bleken de Nederlandse socialisten verdeeld te zijn. In tegen stelling tot zijn partijgenoten stemde ir. H. Vos vóór het rapport. De aanwezige Nederlandse katholieke en protestante leden stemden tegen het rapport. De raadgevende vergadering heeft gister avond ook een aanbeveling voor het instellen van de vrijhandelszone aan genomen. Verklaard wordt, dat het mis lukken van de onderhandelingen tot een ernstige verzwakking van de econo mische samenwerking in Europa zal leiden. Ook zou een mislukking op poli tiek nivea'U een ernstige verdeeldheid in Europa veroorzaken. De raadgevende vergadering stelt voor de Vrijhandelszone de naam van „Euro pese Economische Associatie" te geven. Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger bedroeg 1064 miljoen of ruim 15 pro cent. Op transactiebasis werd een ovi schot van ƒ660 miljoen verkregen tegi over een tekort van ƒ720 miljoen ov de eerste zes maanden van 1957. Het ka pitaalverkeer geeft, evenals in de jaren vóór 1957, een tekort te zien en wel 66 miljoen. Het lopende verkeer er kapitaalverkeer leidden tezamen tot stijging van de goud- en deviezenreserves van 761 miljoen. Het over de eerste helft van '58 bij zonder hoge positieve saldo van het par ticuliere kapitaalverkeer ad 429 joen is o.m. veroorzaakt door een grote emissie van eén van onze internationale concerns (Kon. Petr. Mij.) Ook het ka pitaalverkeer in de overheidssector werd door bijzondere transacties beïnvloed. Per saldo ontstond hier een tekort van ƒ495 In een slotbeschouwing schrijft de mi nister van financiën, dat, aangenomen dat de uitvoer zal stijgen, voor de tweede helft van 1958 nog met ongeveer een zelfde resultaat op transactiebasis mag worden gerekend als in de eerste helft van dit jaar. Voor 1958 in zijn geheel zou dus een overschot op transactiebasis worden behaald van 1300 a 1400 min. Wel wijst de bewindsman erop, dat voor de tweede helft van dit jaar een invoerstijging wordt verwacht, die een ongunstige invloed zal hebben op het lopende verkeer. Voor 1959 verwacht de minister zelfs een dalende tendentie in het resultaat van het lopend verkeer. In dit verband geeft hij als zijn mening te kennen, dat een verdere aanvulling van goud- en deviezenvoorraad wenselijk blijft. Hoe hoger de reserves zijn, hoe beter een land in staat is enerzijds een hoog peil van werkgelegenheid te hand haven en anderzijds zowel de vrijheid het betalingsverkeer met het bui tenland als de pariteit van de valuta in ;tand te houden. Rust in Libanon die 2000 het leven heeft gekost, thans voorbij is. Nadat deze week het compromiskabinet is ge vormd, zijn de laatste barricaden afge broken en zijn de geweren opgeborgen. Beiroet en andere plaatsen vertonen zich weer aan de buitenwereld als ge wone. bedrijvige steden, waar druk zaken worden gedaan. Als het verder rustig blijft in de stad zal de volgende week het uitgaansverbod voor de avond in Beiroet worden opgeheven, heeft de Libanese minister van binnenlandse zaken, Ray mond Edde, gisteren verklaard. De Franse politie heeft gisteren in Lyon een rooms-katholieke priester ge arresteerd. die aan het seminarie van de stad is verbonden. Ook zijn assistent is in hechtenis genomen. Zij worden ervan be schuldigd. gelden te hebben verzameld voor het Algerijnse bevrijdingsfront. De politie deelde mee, dat nog een priester wordt gezocht, die vier vijf miljoen frank per maand aan het bevrijdingsfront zou hebben afgedragen. Haagse coaster vastgelopen het Russische vissersvaartuig SRT 4442 op de rotsen van een van de Shetlandeilanden, waarvan wij gisteren melding maakten, is op een ramp uitgelopen. Niet drie, zoals aan vankelijk werd gedacht, maar zeker 20 man moeten zijn verdronken. De storm gooide de trawler gistermor gen op de rotsige kust van een onbe woond eilandje. Het gelukte drie vissers op de wal te komen. Toen een redding boot uit Lerwick na zes uren worstelen tegen de elementen op de plaats van de ramp arriveerde, was de boot reeds in de diepte verdwenen. Vliegtuigen van de R.A.F. zagen slechts omgeslagen redding sloepen drijven. De drie mannen op het eilandje werden met een lijn aan boord van de reddingboot genomen en naar het eiland Unst gebracht. Dat gebeurde on danks de kreten van het Russische Tomsk, het moederschip van een vissersvloot, waarvan de SRT 4442 deel uitmaakte. Het schip seinde, dat de geredde mannen niet op Engels grondgebied, maar aan boord van het moederschip moesten worden ge bracht. maar de schipper van de redding- 2\a/M>^Tere huid? Babyderrrweer teren in het Engelse plaatsje Egham, graajschap Surrey. Woeden de bewoners van een caravankamp hebben zich daar met hand en tand verzet tegen een groep van veertig mannelijke en vrouwelijke agenten, die hun kamp kwamen ontruimen De gemeente had het stuk grond na melijk nodig om er huizen op te bou wen, maar de caravanners voelden er niets voor om hun plekje te verlaten Eerst trachtte de politie de bewoners met zachte aandrang te overreden, maar dit hielp al heel weinig. Hun vriende lijke woorden werden overstemd dooi het geschreeuw van vrouwen en kinde De poppen raakten pas echt aan het dansen, toen korte tijd later de echtge noten bij het kamp arriveerden. Zij wa ren door de vrouwen van hun werk ge beld en kwamen in allerijl ter assistentie De politie trok echter een kordon om het kamp en liet de mannen niet door Vervolgens kwam er een zware vracht wagen van de gemeente om de caravan* weg te slepen. Deze kreeg echter geen kans verder te gaan, want de vrouwen en kinderen vormden een levende barri cade van vier rijen dik en gingen geen centimeter op zij. De volgende zet was weer voor de ge meente. Men begon de omheining af te breken en technici sneden de gastoevoer af. „Gestapo, GestapoI" begonnen de vrouwen toen te schreeuwen en 't gevolg was, dat het gas weer werd aangesloten Het volgende bedrijf was de aankomst van een aantal touringcars om de 71 families, bij elkaar 200 personen, naar een tijdelijk onderdak te brengen En nog gaven de bewoners geen krimp. Het pleit werd ten slotte beslecht door de aankomst van de eigenaar van kamp, die opgewonden met een wi' pier zwaaiend de weg op kwam rei Het papier bleek een verklaring va burgemeester te zijn, die op het laatste nippertje had beslist, dat de ontruiming voorlopig moest worden opgeschort. Daarvoor moesten de dienaars Hermandad wel zwichten en onder luid gejuich van de bewoners bliezen zij d< aftocht boot vond dat te riskant. Toen hij naar Unst koerste werd hij door een Russische zeesleper achterna gezeten. Er volgde een hevige woordenstrijd via de ether, waaraan de schipper zich evenwel niet stoorde. De zeesleper wist niet in de nabijheid van de reddingboot te komen, net zo min als een sloep, die de sleper daarna uitzette. In een hotel op Unst bleken de geredde Russen tamelijk bang te zijn, waarom wist niemand. Zij keken schuw en spraken geen woord. Later op de dag kwam een Russische landdngsboot hen afhalen. Prior op strand De Haagse kustvaarder Prior (499 ton) is vannacht nabU Gravelines op het strand van de Franse kust gelopen. De Prior seinde om hulp van een sleepboot. Een reddingboot en de Franse zeesleper Jean Bart voeren naar de coaster uit. Men wilde een poging doen het schip bU hoogwater los te trekken. De kustvaarder Willem, die gistermor gen bij Aemland pech met het roer kreeg en om hulp verzocht, heeft de storm kunnen trotseren door veilig en wel de Eems binnen te lopen. Dat gelukte met behulp van de reddingboot Insulinde van Oostmahorn, die langszij vastmaakte en De storm van gisteren zwiepte water in de ruimen van het s.s. Qudrun, dat daardoor on der de Engelse kust, onderweg van Archangel naar Concar- neau, in moeilijkheden kwam en slagzij maakte door het ver schuiven van de houtlading. De sleepboot Schelde kwam te hulp en sleepte de Noor (in het midden) achterstevoren naar Schiedam, omdat men op het voorschip niet kon vastmaken. Jan Stevens (van het fotopers bureau Stevens en Magielsen) maakte deze luchtfoto. Gudrun in Schiedam Het Noorse s.s. Gudrun uit Haugesund, dat zoals gemeld onder de Engelse kust slagzij maakte door binnenstromend water, is gisteravond de Waterweg bin nengesleept door de sleepboot de Schelde De Schelde had op het achterschip vastgemaakt, nadat in de vroege morgen de stalen tros op het voorschip was ge broken. Op dat voorschip schoo' de hout lading, waardoor de kapitein en twee be manningsleden, die aan boord warer ge bleven. niet meer durfden vast te maken op het voorschip. Achterstevoren is de Noor daarom naar de Hoek gesleept, waar de sleepboot Atlas te hulp kwam om bij te sturen. De sleper voer langszij mee en pompte water uit de ruimen. Daardoor was de slagzij al grotendeels opgeheven, toen het transport (nog steeds achterstevoren) de werf van Wilton- Fijenoord bereikte. Bij het opvaren van de Waterweg had men het scheepvaart verkeer stilgelegd. (Advertentie) KANTOORMACHINES KANTOORMEUBELEN Breestraat 11 Auto in het Spaarne; bestuurster verdronk De 44-jarige mevrouw J. van der Burg- Samson uit Driehuis, is gisteravond met haar auto in het water van het Spaarne geraakt en verdronken. Mevrouw Van der Burg had haar auto m de waterkant geparkeerd. Toen zij iet haar 18-jarige dochter weer in de auto was gestapt en weg wilde rijden, heeft, naar men aanneemt, de handrem geweigerd en is de wagen achteruit langs de schuinaflopende kant het water inge reden. De dochter kon zich nog tijdig in veiligheid brengen, maar voor mevrouw Van der Burg kwam redding te laat Dode en drie gewonden j auto-ongeluk In de Hengelosestraat in Enschede is bij een aanrijding de 31-jarige vertegen woordiger F. van der Walle om het leven gekomen. Van der W. zat in een auto waarvan de bestuurder plotseling moest uitwijken voor de 21-jarige fletser H. W. die met een fiets aan de hand de hoofd weg opliep. De wagen raakte de fiets er »loeg toen tegen een boom. Vervolgens vloog de auto tegen een paar fietsers, die over het fietspad uit de richting Hengelo kwamen. De bestuurder van de auto, de 25-Jartge J. S. E. werd zwaar gewond. Van de wielrijders, die beiden uit Hengelo kwamen werden G. J. S. en L. H. S. even eens ernstig gewond. (Van onze sociaal-economische redactie) De prijs van de verse boter is deze week weer met 20 cent per kg omhoog gegaan. Dit heeft tot gevolg dat de be langstelling voor de koelhuisboter. waar van de aanvoer de komende weken wordt verhoogd van 300 tot 750 ton, zal toene- De deze week toegewezen 300 ton bracht bij inschrijving gemiddeld ƒ302,70 per 100 kg op. De toeslag op de uitvoer naar Engeland werd met 11 cent per kg verjaagd en bedraagt nu ƒ0,55. Een en ander zal waarschijnlijk de export van boter naar Engeland wat afremmen. Ove rigens is de tendens van de Engelse botermarkt nog steeds zeer vast. De prija van Deense boter werd weer verhoogd. Van Nederlandse boter werd geen note ring bekend gemaakt. De notering van de kaasbeurs in Leeu warden geeft aan. dat voor alle soorten kaas deze week per kilo een drie cent hogere prijs is betaald dan de vorige week. De handel was goed en het aan bod werd dan ook vlot geplaatst. Het produktschap voor zuivel verlaagde gis teren de heffing op de uitvoer van kaas naar Duitsland met 3 cent per kg. Er was de afgelopen week een bevredigende uitvoer naar Duitsland mogelijk. Er gaat nogal wat Nederlandse Cheshire kaas naar Engeland, waar op het ogenblik een zeer willige kaasmarkt ls. Zilveren jubileum van B. Bol Op 1 november zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer B. Bol, directeur van ons zusberblad de Nieuwe Haagsche Cou rant, aan ons concern wend verbonden. Die dag zal men de Jubilaris van 3 tot 3 uur 's middags in Boechlust, Bezuiden- houtseweg in Den Haag. kunnen ontmoe ten. Eerste sneeuw Het is weer zover. De laatste dagen zwiepten zware najaarsstormen de pol oën hoop tegen de kust open gisteren is in andere delen van Europa de eerste sneeuw gevallen. Op de paswegen in het oosten van Stiermarken in Oostenrijk is ruim der tig centimeter sneeuw gevallen en in vele delen van Tirol is het wegverkeer belemmerd. Veertig centimeter sneeuw is op de Crote Sint Bernhnrd-pat gevallen en auto's, die van Italië naar Zwitserland wilden gaan, moesten terugkeren. Ver der zijn delen van de Harz en het Zwar te Woud met een wit tapijt bedekt en kwam ook sneeuwval voor in bergge bieden in Noord-Boliemen Tsjecho- Slowakije) en Zuid-Polen. Kans op nachtvorst De Bilt verwacht tot mor genavond: vannacht bier en daar nog een bul en In het binnenland plaatselijk nacbt- V HL vorst. Morgen overdag voor- al aanvankelijk zonnige pe rioden. op de meeste plaat- en droog weer en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige, langs de kust tijdelijk nog krach tige, wind uit noordelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Zondag 19 oktober: zon op 7.10 uur, on der 17.39 uur. Maan op 14.01 uur, onder 23.34 uur. Eerste kwartier. indag 20 oktober: zon op 7.12 uur, onder 17.37 uur. Maan op 14.35 uur, onder Op 27 oktobeT volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur lil Madrid Minorca TTET OVERLEG in N.A.V.O.-kring 1-L over Cyprus maakt goede vor deringen. Gisteravond kon in Parijs meegedeeld worden, dat Grieken land, Turkije en Engeland het steeds meer eens worden over een ronde tafelconferentie. De afgevaardigden plegen nog een laatste overleg met hun regeringen. Griekenland heeft tljdena de vergade ring van de N.A V.O -Raad gevraagd, of ook de Verenigde Staten. Frackrijk en Italië aan de rondetafelconferentie tus sen Engeland. Griekenland en Turkije deelnemen. Turkije en Eng®.and zijn echter niet enthousiast over dit voorstel. Vermoedelijk zal men nu een compromis zoeken door drie „buitenstaanders" ui» te nodigen op de drlelandenconf srentie, die desgevraagd bun adviezen kunnen geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1