."•vl Glasblazerseiland in de lagune <mü31 Gezonde lectuur voor jonge meisjes PUZZEL VAN DE WEEN m m m m ZONDAGSBLAD ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 De bloemententoonstelling door CO VAN DER STEEN-PIJPERS (Vervolg van vorige week) Een kwartiertje gaat het goed. Rustig scheppen de kinderen in het warme zand. Ze hebben weieens nazie, als Tonny André op z'n vingers slaat, of als de dikke André z'n broertje omver duwt, maar dat is gauw weer bijgelegd. Leni raakt steeds meer verdiept m haar boek en antwoordt automatisch als haar iets gevraagd wordt. Opeens heeft André er genoeg van. Resoluut staat hij op. een voorbeeld dat door Tonny onmiddellijk gevolgd wordt. ,.Ik wil bloempjes plukken," verklaart André. ..Bloempjes plukken." klinkt de kleine echo. Leni hoort het niet. André duwt tegen haar knie. Verschrikt kijkt Leni op. ..Hè. wat? Bloempjes pluk ken? Dat is goed. Maar in de tuin blijven hoor!" De kinderen plukken wel meer bloemen. Er staan madeliefjes in het gras. en paardebloemen. Dat kan helemaal geen kwaad. Leni kijkt niet wat de klein tjes doen. Ze leest, en leest. Vaag dringt het gebabbel tot haar door. ..Heleboel bloempjesDaèr nog meer, en dèar..." Maar echt luisteren doet ze niet. Ze is veel te blij dat de kleintjes zo zoet zijn. Opeens staan ze allebei naast haar. Leni slaat juist een bladzij om en kijkt even op. En dan springt ze zo plotseling overeind dat het boek op de grond vliegt. O. wat erg. wat verschrikkelijk! De jongetjes staan daar met blije gezichten. Ze hebben hun handjes vol bloemen. ..Alles is op!" zegt André trots. ..Is opherhaalt Tonny. Het zijn geen madeliefjes die ze geplukt hebben. Ook geen paardebloemen. Het zijn rode bloemen met paarse hartjes. Het zijn de bloemen van Hans z'n plant. De plant voor de tentoonstelling. Versla gen loopt Leni er heen. André heeft de waarheid gezegd. Alles is op! Er zit niet één bloempje meer aan! Booj grist ze d* bloemen uit de kinderhand jes. ..Jullie zijn stout'" zegt ze fel. ..Jullie zijn vre selijk stout, 't Is jullie schuld dat Hans nu geen prijs krijgt!" Diep m haar hart weet ze wel beter, 't Is hèar schuld! Tonny en André zijn nog te klein. Zij had op ze moeten letten. Op de grpnd liggen ook nog bloemen. Bang zoekt ze ze bij elkaar. Ze durft het niet te vertellen. Vader en moeder zullen zo boos zijn. En HansDe plant waar hij zo goed voor EEN REPORTAGE VOOR JULLIE 7 a Ook nu nog staan er op Murano \T O 11 V PIIPTIP 52 grote en kleine fabrieken. Hier CA -LX. T Ijll vlllj zitten de meesters in de kunst op hun hoge stoelen zoals duizend jaar Op Murano staan 52 grote en li* p a i de werkstukken. Pas op het laatste Kleine IclDI*16KCTl ogenblik, wanneer het erop aankomt, die verfijnde, volmaakte vorm te ge- Venetië is de stad van de glasblazers, die bijna duizend jaar geleden I ven aan het produkt, zet de mees- de oeroude kunst voor het avondland bewaarden, haar van vader op te* dc blaaspijp aan de mond. De zoon overleverden en zelfs nu nog op eenzame hoogte staan. Zij het i bijzondere kwaliteit van het Vene- dan, dat de jongste generatie heel andere vormen en kleuren schept 5,as ls' natr«meilte" w bracbten_pp het "strike \Jd eTopVd" gezorgd heeft Binnen haalt z« spelden Zorgvuldig pakt ze de plant in. Als Hans MP meeneemt en op de tentoonstelling zet. dan weet niemand, wie het gedaan heeft, 't Is niet eerlijk, maar ze durft niet anders. Als moeder en Hans komen zit het drietal zoet op de stoep met blokken te spelen. Moeder kmkt goedkeurend, ,,'k Ben blij, fijr pakt is. Hij is toch wil ook nog gaan zwemmen. ,.'k Ga maar lopen," zegt hij, niet zo gauw vallen." Vijf minuten later is hij al z'n vader ging hnc. Hij een groot stuk papier. de late kant. ,dan laat ik hem ik de mijne er i rit ook gezien." mooi als die va prijs. ■MHHmng. „Gerrtt nei de auto naar de tentoonstel- i heleboel planten mee. Toen heb iaar bijgezet, 'k Heb die van Ger- lacht hij glunder. ,,Lang niet zo mij." 'En hij rekent vast op een (Volgende week verder) Bij de instorting van de antieke we reld dreigde de van Mesopotamia en Phoenicië uit verbreide glasblazers kunst voor Europa verloren te gaan. Slechts Byzantium en het Arabische Damascus bewaarden een tijdlang het geheim van de vervaardiging van de doorschijnende, veelkleurige wonder- massa. De politieke spanningen tussen de oriënt en het westen zouden de glas importen in de rest van Europa afge broken hebben, wanneer niet de bur gers van de vooruitstrevende republiek aan de Adria enkele oosterse glasbla zers naar hun eilandenstad hadden la ten komen, om handwerkslieden daar hun kunst bij te brengen. Goudmijn het granaatrode of smaragdgroene kunstprodukt. Het Venetiaanse glas is van een geheel ander karakter dan het glas, dat in Leerdam wordt gemaakt. verraden van het glasblazersgeheim. Glasblazers, die het waagden, naar het buitenland te gaan en zich daar te ves tigen dat buitenland kon ook Flo rence of Rome zijn! moesten er re kening mee houden, op een kwade dag door een gehuurde moordenaar van de republiek neergestoken te worden, ter wijl hun familie zo goed als zeker ge gijzeld werd. Zo kon Venetië bijna vijf eeuwen lang het geheim van de fabricage van die kostbare, fijngevormde bon te glazen bewaren. Pas in 1550 luk te het de Antwerpenaren, enkele Ve- netianen voor duur geld naar zich toe te trekken en hen ook tegen ver volging te beschermen. Maar op dat tijdstip was de voorsprong van de Republiek van San Marco al zo groot, dat men toch tot het einde van de republiek in 1797 van een monopolie kon spreken. Kleine bedrijfjes Oorspronkelijk werd het beroemde glas in kleine bedrijfjes overal in de stad gefabriceerd. Dit leidde echter tot vele ongelukken. In 1291, na een grote brand, decreteerde de regering, dat alle fabricage van glas in Venetië verbo den was. En zij stelde de doodstraf op overtreding van dit decreet. Alle werk plaatsen werden overgebracht naar het eiland Murano, ongeveer twintig minu ten varen van de San Marco. En hier begon de eigenlijke bloei van de Ve netiaanse glasblaaskunst. De oude meesters ontdekten kleuren, die men heden niet meer maken kan. omdat de recepten verloren gingen. De vormen werden steeds kunstiger, men ging draadglas en rookglas maken. In de vijftiende eeuw begon men grote pronk- bokalen met emailleverf te beschilde ren. Zij gaan door voor wonderen der Sedert de tiende eeuw is Venetië be kend als producent van de in de gehe le westelijke wereld naar waarde ge schatte phiolen. kruiken en ampullen. Voor Venetië betekende dit monopolie een ontuitputtelijke goudmijn, die de stad met alle middelen verdedigde. De stadsraad stelde de doodstraf op hef Winkelen met pap Nabootsing De laatste tweehonderd jaar leek het erop. dat Murano zijn scheppende kracht verbruikt had. De glasblazerij putte zich uit in nabootsing van oude. beroemde voorbeelden, zonder eigen inspiratie. Sedert de laatste oorlog is Murano echter als een Phoenix herbo ren uit de as van de oude smeltovens. Gewaagde nieuwe vormen van moder ne schoonheid ontstaan van jaar tot jaar en worden met groot succes ge ëxporteerd. Op het ogenblik werken op Murano weer vijfduizend mensen en de uitvoer brengt tegen de achttien miljoen gulden op per jaar. Jeugd maakt haar eigen toneelstuk Dat er van de „Spelsuggesties in sneltreinvaart" van Lou Hoeff- nagels (Cahiers van het Werkcen trum voor Leketoneel en Creatief Spel; deel III; 1958) reeds een tweede druk verschenen is. hoeft geen verwondering te wekken, want het is verbazend instructief wat Lou Hoeffnagels in dit boek je aan adviezen voor jongens en meisjes van om en nabij de 16 heeft bijeen gebracht. Laat de jeugd zelf haar eigen toneelstuk maken, is het devies. Hiertoe geeft de schrijver eerst enige ..vage" opdrachten, daarna wijst hij op de spreekwoorden als in spiratiebron voor toneelstukjes, voorts laat hij zien, hoe de jon geren zelf verhalen kunnen vol tooien en ten slotte biedt hij een aantal korte verhaaltjes, die zich uitstekend voor een dramatische behandeling lenen. Uitgever J. Muusses te Purmerend heeft met deze uitgave weer velen verplicht. E. GR. Hallo allemaal, De neven en nichten die dicht bü de bossen tronen boffen toch maar! Ze kunnen nu in de herfst paddestoelen, beukenootjes, denneappels en andere voorwerpen zoeken, o.a. mooie blaren. Die blaren kun je goed gebruiken als je een herfst- stukje trilt maken. Proberen jullie het maar eens. In een stukje mos dat vind je ook al in het bos) kun je bloemen en blaren gemakkelijk steken. Van de drieling Faber ontving ik een zakje beukenootjes, lekker hoor. Jullie hebt nu wel veel nootjes denk ik, zo met z'n allen een paar uren zoeken levert heel wat op. En na dit korte praatje zal ik jul lie eens gauw da oplossing van de puzzel van vorige week vertellen. De jongen liep naar een kasteel in de verte. Prachtige gekleurde oplos singen kreeg ik toegestuurd. De hoofdprijs krijgt Anneke Boa thuis gestuurd deze week. De troostprij zen zijn voor Ria v. d. Berg. Coby Cornet Wanneer ben jij Jarig Wlm An- ceaut? Gezellig dat je nu iedere drie weken mee gaat doen. Leni Abbink stuurde alleen de oplossing ln. Wlm Augusteijn is de nieuwe neef van de letter A. deze week. hartelijk welkom Wim. Vier mooie tekeningen kreeg ik toege stuurd van Hans van Belle. Ik kon aan de tekeningen goed merken dat je dicht bij zee woont Hans! Be dankt hoor. Jij zult de puzzel nu wel goed kunnen maken Anneke d. Berr! Nelly Bakelm*r stuur de alleen de oplossing in. Wim Benard heeft Franse les. vind je de lessen moeilijk Wim? A at Benard was ziek toen Wim z'n brief schreef, heb Je al wat gehoord van Hannie Aat? Je moet me eens schrijven hoe het afgelopen is met het toneelstukje Dlcky d. Berg. tenminste als je het opgevoerd hebt in november. M n verjaardag duurt niet lang meer hoor. je vroeg in welke maand en welke datum 27 oktober. Een mooie gekleurde oplossing stuurde Jan van Bekkum. Die Johnnie is wel een ongeluks vogel Ellle Barends. Heeft hij nog pijn aan z'n handje? Zijn jullie ali verhuisd Nelke Bartellngs? Netty Bloem schreef vorige week een brief met de oplossing. Bet- sle Broeren vroeg me of ze iedere week mag schrijven. Dat mag wel Betsie. maar ik zou het maar niet doen. je krijgt toch maar eenmaal ■Quentjeó pret „Hoe oud is die hond?" „Bijna een half jaar." „En kan hij dan nog geen enkel kunstje?" „Kon jij soms kunstjes toen je nog geen half jaar was?" de drie weken antwoord. Jaa- nle Branderhorst schreef nu een brief voor haar en Corrie samen. Heb je een mooi cijfer gekregen voor de repetitie Patroontekenen? Willie en Jajmie v. d. Bos stuurden ?r de oplossing. Misschien jullie in de toekomst wel- n prijs Willie en Jannie. Gerrle van Brienen stuurde de ge kleurde oplossing ln. bedankt Ger- Tlneke Bolt was in haar ichik met de prijs. Jullie hebben nu heel wat vogels thuis Tineke. Gerrle Bos stuurde een heel mooie tekening van een dame die een nieuwe avondjapon past voor de spiegel. De kleermaker naast haar verandert nog iets aan de japon. Leuk gedaan Gerrie. Jenncke Cor net schreef over de oliebollenbakke rij. Toen lk je brief las kreeg ik ineens toch zo'n trek in oliebollen Jenneke, jammer dat jullie zo ver weg wonen, anders was ik vast ook eens even langs gekomen. He- leen van Dan schreef een brief vol bijzonderheden. Dat was wel een ge zellige verjaardag bij je nichtje niet Helecn? Er waren veel mensen op de been bij die tewaterlating heb ik gelezen in de krant. Jij bent flink uitgeweest in de vakantie Ans van Daaien. Hoe gaat het in de zesde klas? Jij krijgt zodoende een dikke spaarpot Jan van Dam. De mannen vinden het natuurlijk lekker zo'n kop koffie 's morgens. Hoe is 't nu met Hllleke van Dijk? Cocky den Dekker heeft op school een heel leuk versje ge leerd. als er plaats is in de krant komt het er vast nog eens in hoor Cocky. Een brief kreeg ik van een meisje dat schreef over de poe zen Mlekje van Dijk en Pietje trip pel de trap. Ik denk dat het meisje ook Van Dijk heet. maar ze is vergeten haar voornaam te schrij ven. Jullie hebt heel wat konij nen bij elkaar Tcuntje van Dijk Jammer dat je nog niet met de junioren mag mee doen hè Nico van Dijkhuizen, maar voetbal je niet met de aspiranten? Ria Eikele boom is dertien jaar oud en wordt 18 maart veertien Ze woont St. Maartenrechtplein 5. Schipluiden (bij Delft' en ze wil graag correspon deren met een meisje van haar leef tijd. Wie schrijft Ria eens? Ria Ellens stuurde een heel mooie cor sage die ze zelf heeft gemaakt van verschillende kleuren wol. Heel hartelijk bedankt hoor Ria. ik vind het knap werk van je. Nu. ik vind een poes op tafel ook niet erg fris hoor Annie van Es. daar heb ben pappa en mamma wel gelijk in. Je moet het hem maar gauw afleren. Hoe gaat het met je broertje? Marieke van E» is ook al naar de tewaterlating van de grote boot gaan kijken j.l. zaterdag. Jij hebt een prettige verjaardag gehad denk ik zo Hans van Es. Wat leuk dat pappa een filmpje draaide. Ada van Es schreef over de verjaar dag van Hans. over de zondagsschool en over de tewaterlating van het schip. Je vindt het zeker wel fijn op de zondagsschool Ada? Leuk dat jullie samen lid worden van De Brievenbus Wimmle en Corrie Faas, schrijven jullie over drie weken weer? De drieling Faber heeft beukenootjes gezocht in de Wasse- naarse bossen. Hartelijk bedankt voor jullie nootjes hoor. ik heb ze lekker opgegeten. Van Winnlfred van Geest kreeg ik verleden week een oplossing. Ben je me deze week vergeten Winifred? Dat is een mooi cadeau dat jij hebt gekregen voor je verjaardag Hans Grooten- dorst, je kunt al die spelen van de winter fijn met elkaar doen. Moet Arie nog lang naar dienst? Dit waren de brieven van AG. De nieuwelingen zijn deze week bij de letters waar ze hoorden geschreven. Men kan aannemen dat „Een jaar gaat gauw voorbij" van Jeanette Schoolland onze opgroeiende meisjes boeit. Het is een fris en pittig geschreven boek, er zit vaart in en het beschrijft de jeugd van deze tijd, compleet met spijkerbroek en paardestaart. Maar een christelijke goedgefundeerde levensbeschouwing wordt als dusdanig vanzelfsprekend aangenomen dat de jonge lezeres geheel vergeet dat er nog een jeugdprobleem of een nozem- vraagstuk bestaat. Het middelpunt van het verhaal is de school, niet ge zien van het kind uit maar van het standpunt van de jonge onderwijzeres en vooral van de met enthousiasme en liefde voor haar toekomstige arbeid gewapende kwe keling. Deze kwekeling komt vrij onverwacht op haar eigen benen te staan want haar vader moet door zijn werkkring een jaar lang naar het buitenland en de moe der wil haar man daarbij niet alleen laten. Eerst ziet het meisje erg tegen dit eenzame jaar op maar alras blijkt dat zij zonder het zelf te beseffen een zo hecht levensfundament en zoveel moois en goeds van haar ouders meekreeg dat zij zich ondanks een aantal jonge- meisjes-moeilijkheden heel goed kan redden. Inderdaad gaat dit jaar bijzonder snel voorbij. Het meisje heeft er zelfs bij gewonnen: zij leerde zelfstandig moeilijkhe den onder ogen zien en oplossen en vooral realiseerde zij zich dat zij in het leven nooit alleen staat. Als zij haar examens doet beseft zij dat zij beter in staat is de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de aan haar zorgen toe te vertrouwen schoolkinderen dan te voren. In de karakterschildering toont de schrijfster duide- lij'k dat het beschreven on derwerp haar verre van vreemd is: zelfs komt hier en daar de betweterige pe danterie van de schoolfrik om de hoek kijken als zij wat didactisch gaat doen! ..Een jaar gaat gauw voorbij" is een gezond en waardevol boek dat bij de jonge lezeres belangstel ling kan wekken voor een mooie en verantwoordelijke werkkring. Een jaar gaat gauw voorbij door Jeanette Schoolland, uitg. G. F. Cal- lenbach N.V., Nljkerk. Het lukte Robinson om vuur te maken, maar zijn eigen vuur was gedoofd. Hij vreesde nooit van dit eiland te zullen komen en af en toe slenterde hij door het bos om naar een boom te zoeken, die hfj zou kunnen vellen en daarna uithollen. Zo dacht hij een boot te kunnen maken. Bij een van die onderzoekingstochten ontdekte Robinson een papegaaiennest. Snel greep hij en slaagde er in een van de jonge vogels te bemachtigen. Yan twijgen maakte hij later een kooi en nrenlang zat hij by zijn nieuwe huisgenoot. Maar het verlangen naar de bewoonde wereld bleef en hard werkte de eenzame Robinson aan het ver vaardigen van zijn boot. Het hout was hard en slechts met grote inspanning gelukte het hom kleine stukken uit de stam weg te hakken. Maar aan het einde van een lange werkdag, toen de zon al lang was onder gegaan, had Robinson nog maar een klein stukje met zyn primitieve byl weggehakt. Hij werd er moedeloos van. Dit zijn vier rebussen, in elk hokje vinden jul lie, als je heel goed kijkt, een plaatsnaam. Oplossingen insturen vóór dinsdag 21 oktober. la. Probleem van Dr. W. Speckmann. 2a. Probleem SCHAAKRUBRIEK Oplossingen en correspondentie san de heer H. J. J. Slsvekoorde, Goudrelnetstrsat 125, Den Haag. £1 TWEELINGEN In de loop der tijden heb ik u ir rubriek bij herhaling „tweelingen" voor gezet. U weet wat dat zijn; twee opga ven, waarvan de (tellingen zo op het oog als twee druppels water op elkaar gelijken, doch met een (soms totaal) verschillend oplossingsverloop. Natuur lijk la er enig verschil in de stellingen. Soms bestaat dit verschil in het bij plaatsen of verplaatsen van een pion of een stuk. Soms ook wordt de gehele stel ling naar links of naar rechts verschoven. Wij hopen dat u onze sympathie voor dit soort opgaven deelt. Wij hebben al tijd de ervaring gehad, dat juist de twee lingen ertoe aansporen dieper in de verborgenheden van de stelling door te dringen. Waarom gaat een bepaalde voortzetting in de ene opgave wèl, in de andere niet op?! Eerst als men vra gen als deze opgeworpen en beantwoord heeft kan men zeggen dat men de bedoe lingen van de componist ten volle be grepen heeft. Onze ervaring is. dat een dergelijke speurarbeid, waartoe men bij „enkelvoudige" opgaven veel minder ge makkelijk kamt, zijn beloning in zich zelf dlraagt, omdat men dan beter in staat ij het vernuft van de componist te waarderen. Voor ditmaal dan twee tweelingen: een van Dr. Speckmann. een van Rad- zuweit. Mogen ze u evenveel genoegen verschaffen als ze het mij deden! M m_m'mm Dr. W. Sueckmann. 1 ■■mm alal A Wit geeft mat in twee. Wit geeft mat in drie. OPLOSSINGEN Hieronder volgen de oplossingen der' opgaven, gepubliceerd in onze rubriek van 4 oktober jl. PartUstellIng De Greiff-Cardoso. Er volgde natuurlijk 1Ke7! en de witte toren is verloren! Partijstelling Cardoso—Matanovic. Op 1. Pcd5? volgde 1Dxd4; 2. Txd4 Txc2! 1 (Indien nu 3. Txc2 dan Pxf3t en Pxd4)3. Pxe6 fxe6; 4. Pb4 en wit kon niet stand houden: 4Txf2; 5. Kxf2 Tf8; 6. Kg2 aö enz. PartUstellIng MatulovicIvkov (le a'iagram). In plaats van 1Pxc2*?? had zwart moeten spelen: 1De4t; 2. Kd2 Dxc2t; 3 Kei Pd3 mat. PartU'telHng MatulovicIvkov 12c diagram). Na. 1a5? greep wit zijn kans als volgt: 2. Dc7t Ka7; 3. Dxa5t Kb8j 4. Tc8tü Lxc8; 5. Lc7 mat! Bij- KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1 Geholpen, 5 kledingstuk, 10 gelofte, 11 over dreven zucht naar iets, 13 baanbreker, 15 hemellichamen, 18 verbond van volkeren, afk., 19 een ongenoemde, 21 titel, 22 op de manier van, 23 ongevulde, 25 bekende Nederl. toren, 26 Duitse stad, 27 hinder, 30 dienstmaagd, 31 „....reren: herhalen, 32 binnenhalen van gewas sen, 35 titel, 36 maatstaf, 37 deel v. e. schietwapen, 39 muzieknoot, 41 zuivel, 43 grootvader, 45 hetzelfde. 48 regelmaat, 50 huldigen, 51 vlaktemaat, 52 kloof, 53 sluis, schik, 54 gewicht, afk., 56 bijvoorbeeld, 58 hulde 59 kwebbelen, 62 snijboon, 64 de bedrijver, 65 iets, 66 kameel, 67 afkorting v. Elisabeth. VERTICAAL: 2 Lidwoord, 3 zuiver, 4 ex-staatsman in Engeland, 5 kledingstuk, 6 tegen...: voorvoegsel, 7 worm, 8 ijzerhoudende grond, 9 lijnvormig, 12 gestold vocht, 13 over; trui, 14 zie 32 horizon taal, 16 wapen, 17 soort struisvogel, 20 verouderd wapen, 24 voedsel tot zich nemen, 26 vóór de middag (Latijnse afkorting), 28 heerser, 29 tijd, uur, 33 bloedverwante, 34 groente, 35 vermetel, onbe schaamd, 38 ijzer, bij kachel gebruikt, 39 wegkrabben, 40 slecht, ruw mens, 42 kan in Eu ropa wonen!, 44 bep. toespraak, 46 klap, 47 met name, 49 van een, 54 bep. gewicht, 55 ver stand, 56 Franse kaassoort. 57 lengtemaat, 60 pl. o. d. Veluwe, 61 troef negen, 63 stichting die bep. progr. verzorgt., afk. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linkerbo venhoek vermelden: „Puzzelop lossing". Er zijn drie prijzen: een van 5 en twee van 2,50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 16