]De Bijbel predikt liefde voor de vreemdeling B KlÉVon Felle pleidooien in Dierentuin voor terugk :eer verstekelingen T elesjrammen Mevr. Smulders kreeg een Daf bij jubileum Hogere slijtersmarge voor de melk Engelse robot Daling in aanvoer van zoute haring zet zich voort Op zoek naar nieuws over verdwenen gevangenen |f| £Pmt~ 'Jgigps j ö- JË mm 5 VRIJDAG 17 OKTOBER 1938 j Ds. Th. Schorten op protest bijeenkomst 37: O (Van een onzer verslaggevers) EEN BEWOGEN BIJEENKOMST, die gisteravond door de stichting „Door de eeuwen trouw" was belegd in de grote zaal van de Haagse lierentuin als een uiting van protest tegen het terugzenden van de 37 •rstekelingen naar Indonesië, sprak ds. Th. Scharten Evangelisch juthers predikant uit Rotterdam deze bijbelwoorden: Vervloekt een ider, die het recht van de vreemdeling buigt. En: Ik ben de Heer Uw iod, die geen partijdigheid kent en die de vreemdeling liefde bewijst, leuteronomium 18). Ds. Scharten noemde het feit dat deze bijeenkomst onze „zogenaamde christelijke natie" nodig was in-droevig. Steunend hetgeen de Bijbel ons leert, hield de predikant een vurig pleidooi voor terugkeer van de 37 verstekelingen en wekte hij op een niet aflatend ibed voor deze 37 jonge mensen èn voor onze regering te doen opgaan. )at wij zelf van allerlei juk be- jd zijn, moeten wij, volk van Nedei id, beseffen, aldus ds. Scharten. Wij ^egen deze vrijheid opdat wij die aan i zouden geven. Laten wij den- in het woord van Christus uit |attheus 25. zo vervolgde de predikant. de Heer zegt: Ik ben uw vreem- iVxng geweest en Mij hebt gij gehuis- Wat gij aan de minste mijner loeders hebt gedaan, dat hebt gij Mij tdaan. Het besluit dat de Tweede Kamer gis- raiddag nam, namelijk om de verste lingen niet naar Nederland te doen tigkeren. noemde ds. Scharten een arte bladzijde in onze geschiedenis. Op deze bijeenkomst, die door een leine duizend mensen werd bezocht, het kwade weer ten spijt, werd door personen het woord gevoerd n vormen deze sprekers 'n door van de Nederlandse bevolking frgadering werd o.m. bijgewoond een der interpellanten uit de Tweede Kamer, mej. Ten Broecke Hoekstra. Zo was er ook een r.k. priester uit midden van de Brabantse Peel ere zeide diep onder de indruk te zijn de feiten van de laatste dagen, deze 'erstekelingen betreffende. Mr dr. C. Berkhouwer, lid van de reede Kamer, betoogde als eerste reker na de opening door de voorzit- r van de stichting Door de Eeuwen touw, de heer H. Coenradi o.m R'e moeten begrip hebben voor het it dat deze 37 verstekelingen uit eigen ije wil gevlucht zijn uit Indonesië. alle die ■t om hun terugzending te recht- rdigen, moet de vrije wil van de tekelingen zelf staan. In de univer- verklaring van de rechten van de s van 1948, staat duidelijk omschre- welk een belang aan deze wil moet orden gehecht. Naar dit beginsel had ring meer moeten handelen, dan Dat de Indonesische vertegenwoor- in Nederland zou hebben gezegd, dc verstekelingen zonder geldige «pieren in Indonesië niet zullen wor- toegelaten, noemde de heer Berk- teer ..De ironie van deze hele zaak" zal betekenen dat, wanneer de nood hoogst is. de redding nabij zal zijn oor voor Nederland zal dit dan een dding op de meest oneervolle wiize (tekenen, zo besloot hij. De heer Johan van Hulzen, een vol- spreker, ging in op twee argu- enten van de minister van justitie de binding met Nederland en de waarborg dat er in Indone- ■n de 37 verstekelingen geen re 's zullen worden genomen. De binding van deze mensen, zonen Ambon, met Nederland is een bin- van eeuwen, zo betoogde de heer Huizen. Zeker is ook dat de binding de verstekelingen met de republiek nesic bepaald niet hecht was. Zeker j>nder hecht dan die van enkele Neder- idse excellenties en regeringsvertegen- •ordigers. want daar schuilen meer dan verstekelingen onder, zo riep de heer >n Huizen uit. Dat zijn de mensen die een binding en een deel aan dc ontbinding van koninkrijk hebben. Dat zQn de men- die nu ook Nieuw Guinea nog weg en smijten, zo betoogde hij. „Nieuwe stijl" Vraagt men de minister naar de waar- »rg dat er geen represailles genomen illen worden, dan antwoordt deze be an. Het is hoogst ongebruike- regering. Men gaat er in deze stijl van uit dat het hoogst ongebruikelijk is te vragen naar welke waarborg dan ook En blijkens de laatste troonrede vindt de regering het toch vreemd, dat Indo nesië alle toezeggingen schond, zo be sloot de heer Van Hulzen. smeken, zo vroeg mevrouw Lokollo, op dat minister Samkalden op zjjn besluit terug zal komen. Een Nederlands student, de heer Steen- meyer, sprak: de jeugd van Nederland neemt deze schending van het recht niet. Wij jongeren worden het meest bewogen, want het zijn onze leeftijdgenoten, die onrechtvaardig werden teruggestuurd naar het land dat zij ontvluchtten. Ne derland, maak u niet schuldig aan een 37- voudlge moord, zo riep hij uit, maar redt de 37. Milly Laurens, de tweede vrouw onder ae sprekers van deze avond, een leerlinge van de vijfde klas van de HBS in Ede. woonachtig in het Ambonezen-woonoord „De Biezen" in Barneveld, deed een be roep op de naastenliefde en sprak uit naam van alle familieleden van de terug gestuurde 37. Zelf heeft zl1 een neef on der deze 37 jonge mensen. De minister van de republiek der Zuid Molukken, ir. J. A. Manusama noemde de behandeling van de kwestie ii Tweede Kamer een drama. Het lot deze 37 werd op een manier afgehandeld, dat men zich afvraagt: Telt tegenwoordig een mensenleven zo weinig? Ir. Manusama betoogde dat men nog niet voor een verloren zaak staat. Wie gelooft in de zege van het recht en in God. die weet dat alleen Hij het onmo gelijke mogelijk kan maken, en zolang wij dit kunnen geloven, is de zaak niet verloren. Op 3 november komt de Johan van Oldenbarnevelt met de versteke lingen in Melbourne/Australië aan. Laat elke Nederlander, die met het lot van de 37 jongens begaan is, een brief aan een van de jongens sturen. Wij kunnen de namen geven. Het zal hun goed doen, want zij vertrouwen nog steeds op het Nederlandse volk, aldus de heer Manusama Australisch asiel Ook deelde de heer Manusama mee dat men, daar men geen mogelijkheid tot red ding van de jongens onbenut wil laten, zal trachten van de Australische regering asie: voor deze jongens te verkrUsen Hij verzocht een ieder voorts zijn onge noegen met het besluit van de regering te uiten, maar dan op een waardige wijze. De heer M. van Veen, die bin nenkort benoemd zal worden tot staatssecretaris van oorlog. In een officiële raadszitting, waarbij een groot aantal genodigden en vele in woners van de gemeenten Oost-, West- en Middelbeers tegenwoordig waren, is gis teren Nederlands enige vrouwelijke bur gemeester ter gelegenheid van haar twaalf-en-een-halfjarig ambtsjubileum gehuldigd. Loco-burgemeester J. Roefs, die de zit ting presideerde, vergeleek deze dag met Prinsjesdag, en toen de waarnemend com missaris der Koningin in Noordbrabant, de heer G. P. Philipart, aan mevrouw SmuldersBelien mededeelde dat zij was benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. was het burgemeester E Steger van Oirschot, die naast „Prinsjes dag" nu van „Ridderzaal" kon spreken Tijdens deze huldigingsbijeenkomst bood het actiecomité de eerste Neder landse DAF-personenauto aan de jubila- resse aan, namens haar gemeentenaren die hiervoor per gezin meer dan twaalf gulden bijeen hadden gebracht. De bur gemeester toonde zich ontroerd door deze verrassing, er. maakte, hoewel zij nog niet eerder achter het stuur had geze ten. zelf chaufferend haar eerste tocht in bezi Aan H.M. de Koningin te Socstdjjk. Duizend Nederlanders van alle rang en stand en van allerlei levensovertuiging, j)iep geschokt in gevoelens van recht, gerechtigheid en barmhartigheid wegens terugzending van 37 verstekelingen, wenden zich ootmoedig tot Uwe Majesteit, temeer waar deze 37 op de Johan van Oldenbarnevelt niet van blanke kleur zijn. Diep overtuigd dat hier voor het Nederlandse volk heilige waarden op het spel staan, waarvoor reeds zovele duizenden landgenoten hun leven offerden, bidden wij Uwe Majesteit Nederlands eer en hoge traditie te redden. Aan Zijne Excellentie de Minister-President te Den Haag. Duizend Nederlanders van alle rang en stand en van allerlei levensovertuiging, op initiatief van de stichting ...Door de eeuwen trouw" bijeen in de Haagse Dierentuin, diep geschokt door verloop interpellatie hedenmiddag in de Tweede Kamer ten zeerste verontrust, over het lot van de 37 verstekelingen, van oordeel dat een der heiligste tradities van ons volk. die der herbergzaam heid jegens verdrevenen en vluchtelingen, op onherstelbare wijze dreigt te wor den geschonden, gedachtig aan de banden in drie en een halve eeuw gegroeid tussen bruin en blank, doen alsnog een dringend beroep op de regering deze 37 weet mee terug te doen nemen naar Nederland, al was het slechts voor een nieuw openbaar onderzoek, waarbij zij hoofd voor hoofd ook op hulp. bijstand en voorlichting mogen rekenen, opdat enig vertrouwen van Nederlandse pu blieke opinie, ten aanzien van regeringsbeleid op dit punt kan worden ge vestigd. Stichting „Door de eeuwen trouw". CoenradL Twee vrouwen beklommen deze avond het podium om de vergadering toe te spre ken. In de eerste plaats was dit mevrouw S- L. Lokollo-van Heiningen, de echtge- van de Ambonezenleider. Onder de teruggestuurde verstekelingen bevin- 'en zich dertig ambonezen. Als je op Ambon over de R M.S. spreekt, i vervolgde z(j. dan ga je zonder meer :n paar jaar in voorarrest. En de terug- ■stuurden hebben zich openljjk voor de R.M.S. uitgesproken. Wat staat deze jon- dus te wachten? hart der Nederlanders voor het lot van de verstekelingen sneller aan het klop pen te krijgen zal zijn. Ons rest nog slechts drie en een halve week. De aanwezigen applaudiseerden toen de heer Coenradi de telegrammen voor las, die aan de Koningin en aan de mi nister-president zouden worden verzon den. Met het zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus werd deze bijeenkomst besloten. 's Middags kwam een andere groep in woners, de Keiezen, gekleed in inlandse klederdracht de burgemeester huldigen Ten slotte bracht 's avonds de harmo nie „De Vriendschap" uit Middelbeers een serenade met taptoe en fakkeloptocht en gaf de harmonie ..Arti et Aimicitiae" uit Oirschot, de geboorteplaats van de burgemeester, acte de presence. Waarom kreeg Raad van State een voorschot? (Van onze parlementsredactte) In de Tweede-Kamercommisste vo financiën is naar blijkt uit een verslag over een begrotingswijziging bezwaar gemaakt tegen het bij voorschot uitbe talen van de salarisverhoging vai vice-president en de leden van de Raad van State en de voorzitter van de leden van de Algemene Rekenkamer. Enige tijd geleden werd meegedeeld, dat bin nenkort een wetsontwerp tot verhoging van de salarissen van deze functionaris sen zou worden ingediend. Dit ontwerp nog steeds niet ingediend waarom niet? zo vraagt de commissie i wel zijn reeds de hogere salarissen uit betaald. Vanuit de commissie verklaar de men het hiermee niet eens te zjjn men herinnerde eraan, dat bij de verho ging van de z.g. topsalarissen de rege ring de uitbetaling bij voorschot heeft stopgezet, toen daartegen uit de Tweede Kamer bezwaar werd gemaakt, omdat de nodige gelden nog niet waren toege staan. De stopzetting geschiedde niet tegenstaande het feit. dat die salarissen niet bij de wet behoefden te worden vastgesteld, omdat de vaststelling reeds bij Koninklijk Besluit had plaatsgehad. Was er in het geval van de leden van de Raad van State en de Algemene Rekenkamer nog niet meer reden om met de uitbetaling te wachten totdat de salarissen bij de wet zijn vastgesteld en de supletoire begroting is goedgekeurd? Zo werd vanuit de commissie gevraagd. Drie jaar geëist voor sigarettendiefstal Tegen de Tilburgenaar J. K. is voor de rechtbank te Breda drie jaar gevangenis straf geëist wegens gepleegde inbraken igarettenfabrieken in Rotterdam en Tilburg. K. had grote partijen sigaretten weggehaald, die verkocht werden aan caféhouders, die zich onlangs wegens heling hebben moeten verantwoorden. Uitspraak over veertien dagen. Geen interim-advies van de S.E.R. over subsidiekwestie (Van onze sociaal-economische redactie) TN OVEREENSTEMMING met de toezegging van de ministers van eco- nomische zaken en landbouw, per 1 november de slijtersmarge voor de melk opnieuw te zullen bezien, heeft minister Zijlstra thans aan het produktschap voor Zuivel gevraagd, wat de gevolgen voor de straatprijs van de melk zullen zijn, wanneer de marge eventueel met ongeveer een cent per liter omhoog gaat. Als het advies van het produktschap, dat waar schijnlijk op zeer korte termijn zal worden uitgebracht, mocht zijn dat dan de straatprijs ook met een cent omhoog zal moeten, behoeft dit niet te betekenen, dat de melk ook duurder wordt. De mogelijkheid is er na melijk, dat de marge een cent omhoog gaat en dat de regering voorlopig de consumentensubsidie met een cent verhoogt, zodat de straatprijs ge handhaafd blijft. Behalve de eventuele verhoging de slijtersmarge is de verrekenprijs de melk reeds met ruim een halve per liter verhoogd. Ook deze halve zal waarschijnlijk voorlopig via eer tra subsidie opgevangen worden. Het vermoeden bestaat dat de regering deze subsidieverhogingen dan zal hand haven tot de Sociaal-Economische Raad met een advies zal uitko mogelijke afschaffing van tensubsidie op de melk in het algt De vakcentralen hebben vorige week in een telegram aan de regering al laten weten, dat zij een melkprijsverhoging in ieder geval onaanvaardbaar achten, lang de SER zijn standpunt nog niet heeft vastgesteld. Het zoeken ontsnappingsmogelijkheid voor gere verrekenprijs en hogere slijtersmar ge in een tijdelijke verhoging van de sub sidie door de regering ligt voor de hand De daardoor oplopende subsidie op de consumptiemelk gaat voor de SER lang zaamaan echter wel een duidelijke vin gerwijziging betekenen, dat de subsidii althans gedeeltelijk moet worden afge schaft. Kinderbijslag Voorts kan thans ook wel met zeker heid medegedeeld worden, dat de SER geen interim-advies zal uitbrengen de melksubsidiekwestie. Nu de regering is gekomen met een hogere verrekenprijs voor de boer, met een beperking van d® melkprijsgarantie tot 5 miljard kg en met een marktrisico voor de boer, heeft de SER nog zoveel tijd nodig voor een grondige bestudering van het melkprijs- beleid, dat de regering met het melk- advies geduld zal moeten hebben totdat het volledige advies wordt uitgebracht. De SER heeft immers met nadruk uitge sproken dat men niet alleen de consu mentenzijde maar ook de producentenzijde an het melkvraagstuk wil bezien. Het interim-advies van de SER zal nu alleen betrekking hebben op de voortzet ting van de tijdelijke verhoging van de kinderbijslag voor hen, die maximaal f 16 per dag verdienen. Het is vrijwel zeker dat de SER inderdaad zal advi seren tot een handhaving van de ver hoging. Wat betreft de margeverhoging voor de melkslijter heeft de minister nog een onderscheid gemaakt tussen gesaneerd en ongesaneerd gebied en variërende even tuele verhogingen van tot 1 cent oer liter. Daarbij is bovendien bepaald, dat in dit bedrag is begrepen de onlangs door» gevoerde margeverhoging voor de con- sumptiemelkprodukten. Een gunstige bijkomstigheid voor onze geldverslindende zuivelproduktie is op het ogenblik de opmerkelijk sterk oplo pende prijzen voor boter en kaas. De sub sidie op. de boter naar Engeland -kon met 6 cent per kg verlaagd worden, wat 400 ton een geringer verlies betekent ongeveer f 25.000 per weck. De verse boter is de afgelopen weken gestegen van f2.92 tot f3.14 per kg. De kaas ging ook met circa 20 cent omhoog, en staat nu zelfs boven de oude inleve- ringsprijs van maart jj. Verwacht mag worden dat het pakje boter dus een cent duurder zal worden en dat de kaas ook iets zal oplopen. Voor de consument minder prettig, voor onze precaire zui- velpositie in het algemeen een gunstig symptoom. Wanneer deze ontwikkeling niet zuiver seizoenmatig mocht blijken, dan zal het mogelijk worden dat het te kort op de melk over 1959, dat reeds is teruggebracht tot een raming van circa f 300 miljoen, nog aanzienlijk verder zal dalen. Een verhoging van de in het voor jaar drastisch verlaagde inleveringsprij- zen is niet te verwachten. Dit zou weinig zin hebben, omdat er op het ogenblik njgt ingeleverd wordt. De inschrijving op 300 ton koelhuisbo- ter voor het binnenland, die dinsdag vijfmaal bleek overtekend, bracht maar weinig minder dan de inleveringspriis op. De komende weken wordt 750 ton per week uitgeslagen. No er reeds 1000 ton koelbuisboter voor het binnenland verkocht is (er is nog een voorraad van 14.000 ton), kan verwacht worden dat de verse boterprijs de komende weken niet zo sterk meer zal stijgen, maar zich zal stabiliseren. De ze stabilisatie kan ook gunstig genoemd worden, omdat op dit niveau de binnen landse omzet zich waarschijnlijk nog be hoorlijk zal handhaven. De noodzaak tot een grotere export, die altijd meer ver lies oplevert, is dan niet aanwezig. kELEEFDHEID gaat bij de En gelsen voor alles. De robot die hun technici bezig zijn te construeren, wordt een echte Britse robot. Hij zal slechts tot die personen spreken, die behoor lijk aan hem zijn voorgesteld. Er is al een proefmodel, dat een soort me taalachtig gegrom laat horen als er vertrouwde vormen voor zijn elek trisch oog komen. Schrijven, tellen en het uitvoeren van bepaalde menselijke handelin gen zijn andere talenten, die op het ogenblik in de in aanbouw zijnde machine worden ingebouwd. Geleer den zijn van mening, dat deze robot het levend brein dichter zal bena deren dan tot dusver ooit is bereikt. Het is gebaseerd op de kennis van het zenuwstelsel van een octopus, een schepsel dat zeer ervaren is in het herkennen van de verschillend» vormen in zijn waterwereld. Het project is voor een bedrag van ongeveer f360.800 beschik baar gesteld door ?en filantropisch» instelling, die het volgende over d» robot meedeelde: Bij onderzoek van een octopus bleek dat het herken ningsvermogen van dit dier groten deels berust op twee stellen zenuw cellen. waarvan het ene werkt als een soort geheugen en het andere als een soort drukpers. Met deze wetenschap werd de robot gebouwd. De machine kan voorwerpen die eerder in haar be reik waren gebracht, herkennen. Haar voornaamste oog zal geen moeite hebben met het herkennen van menselijke gelaatstrekken. Zodra een nieuwe vorm „onder het oog" van de robot wordt gebracht, wordt in zijn „oor" een geluid geprodu ceerd. Dit geluid wordt opnieuw ge produceerd als de robot het object opnieuw waarneemt. Tellen is kinderspel voor robots, maar deze nieuwe robot moet in staat zijn het leren van het alfabet na te bootsen, hefbomen te bedienen, waardoor schrift wordt geproduceerd en herkenbare klanken voort te brengen. De robot zal in de eerste plaats dienen om theorieën over de ver richtingen van een dier te testen. Hij zal het prototype zijn van een ma chine, die in staat is een verschei denheid van dagelijkse problemen te behandelen. De voornaamste onderdelen van de robot moeten tegen het einde van dit jaar gereed zijn. De bouw moet tegen het einde van 1960 zijn vol tooid. Aanvoer verse haring stijgt, manr Er is vergeleken met vorige Jaren sterke teruggang te bemerken in de aan- oer van gezouten haring. Sinds het he in van de teelt werden tot eind vorige week 403.653 kantjes aangevoerd tegen Hagenaar liet niets meer van zich horen (Van onze correspondent te Bonn.) De 47-jarige, uit Rotterdam af komstige, Joseph Tonnon is speciaal naar Bonn gekomen om als toeschou wer aanwezig te kunnen zijn bij het proces, dat voor de Bonn se rechtbank wordt gevoerd tegen de kampbeulen Gustav Sorge („IJzeren Gustaaf") en Wilhelm Schubert („Pistolenschu- bert"), die er van worden beschuldigd in de vroegere concentratiekampen Esterwege en Oranienburg behalve meer dan 10.000 Russische krijgsge vangenen ook ongeveer 400 burger- II4^Gc00t nieUWS^^ bü Uw s'9ate' ttenwinWcli"! Ga het horen Ga het halen! Ga het roken Opgeborgen COEW«W P I 8 Bo. 6 COEA-NV CJI geïnterneerden van verschillende na tionaliteiten om het leven te hebben gebracht. Tonnon komt namens de „Commissie van vijf" uit de vroegere Nederland se ondergrondse in de hoop onder de bijna 200 getuigen, die door de offi cier van justitie zijn opgeroepen, men sen te vinden, die hem inlichtingen kunnen verschaffen over 838 Neder landers. Tonnon heeft een complete lijst bij zich die allen in nazi-con centratiekampen werden opgesloten en die na de oorlog zijn verdwenen. Het gaat Tonnon echter vooral om de op 17 december 1906 in Den Haag geboren M. A. de Vreede, die op 16 ju ni 1944 in zijn geboortestad werd ge arresteerd en naar het concentratie kamp Oraniënburg werd gedeporteerd. Omtrent het lot van De Vreede ts niets bekend. Op 15 januari 1945 ont vingen De Vrcedes vrouw en drie dochters een laatste brief V8n man en vader uit Oraniënburg. Tonnon wil alle getuigen ln het Sorge- Schubert-proces foto's van de ruim achthonderd vermiste Nederlandse on dergrondse strijders laten zien, in de hoop, dat zij er enkele van zullen herkennen. De „Commissie van vijf", die uit particuliere middelen een eigen opsporingsdienst onderhoudt, staat* de nabestaanden van vermiste Nederland se ondergrondse strijders met raad en daad bij. Aan de Bonnse bladen vertelde Tonnon dat hij optreedt als pleegvader van 90 Nederlandse kinderen en 17 vrou wen en derhalve de bijnaam „Pascha" heeft. Tonnon woont gedurende zijn Bonns verblijf in zijn tot camplngcar omgebouwde busje. Herdenking on 4 mei van alle gevallenen (Van onze parlementsredactie) Is de regering bereid te bevorderen, dat jaarlijks op de vierde mei een hei^ denking van alle gevallenen, dus niet al- hen. die in de jaren 1940—1945 gevallen zijn? Deze vraag wordt gesteld het verslag van de vaste commissie i financiën uit de Tweede Kamer over de begroting van algemene zaken. 482.284 en 526.100 In resp. 1957 en 1950. Dese daling wordt gedeeltelijk gecom penseerd door de stijging in de aanvoer Tot nu toe werd er dit Jaar 19058 ton aangevoerd tegen 17300 en 14600 in reop. 1957 en 1966. De voorzitter van het pro duktschap voor vis en vlaprodufcten, dra. D. J. van Dijk. deelde dit mee op een gistermiddag gehouden bestuurwergade- De garnalenaanvoer, die lange tijd ia achter gebleven bij vorig Jaar la de laat ste tijd eveneens gestegen. De vorige week werd b.v. 209300 kg aangevoerd tegen 88400 kg in dezelfde week van het vorig Jaar. Ook de uitvoer van vlsaerij- produkten vertoont thans een gunetige stijging. Er werd in september voor 13.193 000 gulden geëxporteerd, d.wz. voor 1.273 000 gulden méér dan vorig Ja»r. Wat de uitvoer van verse haring betreft blij ken vooral Duitsland en België potentiële afnemers te zijn. Op de vergadering werd bealoten een aanvullende toeslag tot zeven gulden per kist beschikbaar te stellen voor doorge draaide haring en totera. Dit tot een to taal bedrag van f 9400,— welk bedrag zal worden betrokken uit het opvangfonds voor verse haring-noord. Met algemene stemmen werd da be groting van het produktschap over 1959 goedgekeurd. De begroting alult met een nadelig saldo van f 20.500,—. De voorzitter deelde voorts mee dat een bedrag van 2 miljoen gulden boven het huidige contingent is vrijgekomen voor de uitvoer van gezouten haring naar West-DudtsLand. Eén miljoen gulden daar van is al uitgeschreven en de tweede miljoen zal op 8 november worden uitge schreven. Er bestaat een goede kans dat dit contingent nog zal worden uitge breid, aldus de voorzitter. De postslultlngen voor opvarenden van Hr. Ms. De Zeven Provincië i. Har. Ms. Gelderland, Hr. Ms. Van Zljll en Hr. Ms. Tijgerhaal zijn vastgesteld op 27 en 30 oktober om één uur. Voor opvarenden Hr. Ms. Groningen op: 23 oktober (acht uur), 1 november (vier uur), 8 no vember (één uur), 14 november (één uur) i 21 november (één uur). De brieven dienen geadresseerd te zijn a Amsterdam CS Marine. DRINK GEREGELD VICTORIA WATER tCHI BRONWATER H Ei R L UK VAN SMAAK WAARMEE ANDER WATER NI ET IS TE VERGELIJKEN DENK AAN UW GEZONDHEID

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5