CHitr V/mp Teidse Baptisten namen hun kerk in gebruik -497s Hasselman fawQZfflJj K. en O. opende te Leiden serie „ernstige concerten Moderne Nederlandse grafiek bij de Leidse studenten Tentoonstelling die ook de burgerij bereiken wil schudels ME UWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 17 OKTOBER 1938 ,Een verheffing voor allen' eu Vreugde om élan en geestelijk leven dat daar achter zit "IE KERK van de Leidse Baptisten aan de Oude Rijn was gisteravond L' voor de ingebruikneming geheel bezet. Er waren ook vertegenwoor- fjigers van het gemeentebestuur (wethouder S. Menken) en de Dienst oor Bouw- en Woningtoezicht (de heer C. van der Kraan), de Hervormde gemeente, de Luth. Gemeente, de Geref. Kerk en de Chr. Geref. Kerk, et Leger des Heils en enige Baptisten Gemeenten en organisaties, als- ïede de interkerkelijke contactcommissie. De voorganger van de Ge- jieente, de heer H. Schouten jr., had de leiding. J„Wij stellen uw aanwezigheid op bij- hoge prijs, omdat wij ons bewust jéjn van onze eigen kleinheid," ze elixer Schouten in zijn welkomstwoord. Hij euoopte, dat de genodigden niet alleen Beftttuige zouden zijn van de vreugde n ^jn Gemeente, maar in die vreugde ook ^Terkelijk zouden delen. „Moge het van- j Vond gemerkt worden, dat onze God vam de heer P. Zaalberg aan woord. Hij is in de Baptisten Ge- ouderling en voorzitter van de immissie en heeft zich vooral in laatste kwaliteit buitengemeen ver- snstelijk gemaakt. (Hij is gisteravond lang aan het woord it om de aanwezigen de voorberei- en het grote werk zelf gemoede schilderen, maar ieder kon dal •ijpen; „mijn hart vloeit over van inkbaarheid". Het gebouw aan de Groenesteeg -]e,wilde de heer Zaalberg toch zeker z|cmiet vergeten: „Het oude huis is bij zonder goed geweest; de zegeningen waren vele en groot; het oude huis n was een OUDERHUIS". „Maar", zo envervolgde de heer Zaalberg, „wij mo- Jgen zeggen, dat wij het nieuwe huis iktvan de Heer hebben ontvangen". Hij htthad daar verschillende treffende tig aanwijzingen voor. „Geprezen zij de letlVeel teleurstelling en tegenslag moest enfc>rden overwonnen vóór het zover was g gisteravond aan Gemeente, vrienden, ïodigden en andere belangstellenden worden getoond. Al de verrichtte iid getuigt echter van het wonder van Vele broeders en zusters hebben ïgewerkt om dit resultaat tot stand brengen. „Dit gebouw is er gekomen gezamenlijke arbeid", heer Zaalberg sprak hartelijke Koop hem nu Hebt U een nieuwe winterjo» nodig? Dan kunnen wij U maar één road geven: ga morgen eem kijken bij Coster! Daar hangt Uw winterjas van prachtige velours, geheel gevoerd, in de aller modernste Italiaanse coupe. En maak U over de prijs geen bieding zoals wij nog nimmer hebben gedaan. Wij durven U niet te zeggen wat deze jas nor maal kost. U zoudt het eenvoudig niet geloven. Morgen, en alléén morgen, krijgt u deze herenwinterjas Zolang de voorraad strekt. U koopt zonder risico, want als de jas niet naar genoegen is, nemen wij hem tegen contant geld terug om één van die andere duizenden Costerklanten te laten Kruiskade if. i dankwoorden tot de heer Van der Kr; van Bouw- en Woningtoezicht, architect J. Stigter en de aannemers Stigter a de Hogewoerd. „Als we als broeders zusters elkaar vinden, kan er veel \v den gedaan," zei de heer Zaalberg. De heer Schouten gaf hij vervolgens sleutels van het gebouw in handen. Bethel De voorganger aanvaardde plankje sleutels met grote dankbaar heid. „In de Groenesteeg zijn geworden wat wij nu zijn, maar het werd er te beperkt". De neer Schou ten wees erop, dat het geen kleinig heid was, van dit pakhuis een kerk te maken. „De Gemeente is verrast, dat dit uit de ruïne te voorschijn is gekomen. Het is niet alleen ruim, maar ook mooi". Groot was de dank van de voorganger jegens de bouw commissie, die een grote verantwoor delijkheid op zich nam Uit deze commissie haalde hij even de heer Zaalberg naar voren om hem de bij zondere dank van de Gemeente over te brengen. In een korte overdenking stond de h< Schouten stil bij de betekenis van 1 oud-testamentische „Bethel". Men vindt in deze geschiedenis v Jacob allereerst een ladder. Die predikt ons van de God der liefde. Die neerdaal! tot de zondige mens op aarde. Verdei was er in Bethel een rots; die wijst heen naar de Rots der eeuwen, Jezus Christus, de Heiland en Zaligmaker. „Alles op.de wereld wankelt, maar Hij wankelt niet.' Ten derde is JACOB in Bethel te vinden zoekende zondaren mogen hier komen on Israëls te worden, radicaal veranderde mensen. En ten slotte: een kruikje olie. dat spreekt van de Heilige Geest. D< kerk mag een werkplaats zijn van Geest des Heren, aldus de heer Schout Christus VOOR alles AGENDA VOOR LEIDEN VrUdag Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: huldigings bijeenkomst en Feestavond van N.Z.H V.M. Den Burcht. 8 uur: Ons Grunnegerlaand Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K e prof. dr. K. van 't Reve, cursus „Cultu reel leven in Rusland". Groot-Auditorium, 4 uur: inauguratie dr. A. Schaberg. „Rehoboth", 8 uur: afd. Leiden Chris ten-vrouwenbond, lezing over kinder politie. Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad-Operette met „Zwei Herzen im Drefviertel takt". Brandweerkazerne. Langebrug. 4 uur excursie Vola naar verkeerstafel Stadsgehoorzaal. 8 uur: feestavond per soneelsvereniging Van Wijk en Heringa. Stationsplein. 2 uur: NC. Reis-V.. ver trek excursie naar Noordwijk. Den Burcht, 8.15 uur: uitvoering Ac- cordant.o Zondag Maranathakerk. 7 uur: bijzondere kerk dienst. voorganger ds. J Swijnenburg te Amersfoort „Liefde is niet goedkoop" Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de Zuiderapotheek. Lammenschansweg telef. 23553 en de apotheek Oegstgeest. Wilhelmlnapark 8. telef. 26274. Tentoonstellingen De Lakenhal, tot 27 oktober: tentoon stelling van werken van Gerretsen en Hlerck. Academiegebouw: tentoonstellingen van moderne Nederlandse grafiek, gedurende oktober op dinsdag van 11 tot 13 uur, vrij dag van 11 tot 13 uur en zaterdag van 14 tot 16 uur. Prijsuitreiking bij Johan Mater en prof. Sprenger Gisteravond had in de zaal aan da Maria Gijzensteeg de prijsuitreiking plaats de op 20 en 21 september gehouden dahlia- en fruittentoonstelling. De voor zitter, de heer L. J. J. Dooyenburgh, heet te de aanwezigen welkom en richtte een woord van dank tot allen die hadden bij gedragen tot het welslagen van de ten toonstelling. In het bijzonder sprak de voorzitter een woord van dank aai Superfosfaatfabrieken te Utrecht, die de operateurswerkzaamheden van deze avond belangeloos verrichtten. Toen werd de kleurenfilm Van Zaad tot Tomaat vertoond, die de ontwikkeling deze vrucht in al haar stadia liet zien. Een exportfilm toonde hoe de to maat zijn reis maakt van teler naar verre onsument In het buitenland. Na de pauze werden nog enkele kleurenfilms vertoond door de Canadese ambassade welwillend afgestaan. De voorzitter reikte de prijzen uit. De „Johan Mater"-wisselbeker werd toege kend aan de heer W. Honders. Ook voor de „Ons Belang"-wisselbeker kwam de heer Honders In aanmerking. De VTL- visselbeker ging dit Jaar naar de heer A. Hofman en de wisselbeker voor fruit naar de heer G. M. Montanus- Aan het slot van de avond drukte de voorzitter ieder nog eens op het hart, bij de vol gende tentoonstellingen de vruchten van deze vrijetijdsbesteding te tonen. hem een vreugde was. aan de uitvqering van deze plannen mee te werken. Hun geschenk was het kruis boven de doop- WetHouder Menken prees de gemeen schapszin, die in de Baptisten Gemeente an Leiden is te vinden. „Naar louter loffelijke maatstaven is deze kerk niet j groot, maar onze lieve Heer weet. dat hier een kattedraal is gebouwd Er is niet maar gemetseld en getimmerd, nee. de mensen hebben geweten, dat zij een kerk bouwden." De wethouder hoopte, dat ook deze kleine Gemeente in deze materialistisch getinte tijd een vast punt in de Leidse gemeenschap zou mogen zijn. Hij herinnerde aan het woord dat de oude Koningin Wilhelmina eens heeft gesproken: „Christus VOOR alles". Verheffing Namens de Unie-commisSie voerde ds. G. Vegter van Rotterdam het woord „Het is een verheffing voor ons allen, te horen, wat hier is gedaan." En: „Ach ter dit alles mogen wij de God van de De predikant wees erop, dat de Bap tisten in hun liefde voor de zaak de Heer niet vreemd aan dadendrang zijn. „Ik acht het een grote vreugde. Bap tist te zijn om het élan en het geestelijke leven, dat daar achter zit." Verder boden gelukwensen aan de heer E. Moerke uit Arnhem namens de Unie- bouwstichting, ds. J. Maaskant nai de Geref Kerk. de heer D. Kruit nai de Chr. Geref. Kerk en de heer B. Ver kerk namens de Evangelische Christen- Gemeenschap. Na de openingsbijeenkomst was er eei ontvangst in de kamer van de raad dei Gemeente. Advertentie) moderne cassettes mandersloot donkersteeg 14 Beste chemisch resultaat Ook Leidse student kreeg geldprijs In de aula vam het Unilever-research- laboratorium te Vlaardingen zijn door ir. A. F. H. Blaauw, lid van de raad bestuur van Unilever n.v., de prijzen uitgereikt, dde dit concern jaarlijks be schikbaar stelt voor studerenden aa universiteiten en hogescholen in ons land, waar chemie als hoofdvak wordt gedo ceerd. De prijzen zijn bestemd voor dd< studenten, die naar het oordeel van d< betrokken faculteit in het desbetreffende studiejaar de beste resultaten op het ge bied der chemie hebben bereikt. De studenten, die elk werden verblijd met een geldprijs van 2.000,en legpenning in een pressepapier, v mej. M. Rehbach, rijksuniversiteit Utrecht, mej. N. H. Veldhorst, Vrije Uni versiteit Amsterdam en de heren C. A. Emeis, rijksuniversiteit Leiden, R. Doorn bos, rijksuniversiteit Groningen, C. Dijk graaf, gemeente-universiteit Amsterdam, en G. D. Vogels, technische hogeschool Delft. ACADEMISCHE EXAMENS t< Den Haa Hiilcbrand l Nuenen, F v Den Haag. B s'Jac erssen Beijcren van Voshol Molenaar te Almelc laag. J R Schaafsm Rotterdams PhUharmonisch Orkest gevulde Stadsgehoorzaal weer het eerste concert van dit seizoen plaats in de „ernstige" serie van K. O. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest concerteerde onder leiding van Eduard Flipse met als solisten de sopraan Elly Ameling en de pia nist Stefan Askenase. Het program ma omvatte werken van Mozart, Cho pin én Dvorak. Na een zeer correcte, wat snelle en schoolse ouverture „Le nozze di Figaro" beluisterden we met veel belangstelling het optreden van de zangeres Elly Ameling in tamelijk onbekende aria van Mozart, Ch'io mi scordi di te" K.V. 505, met obligaat piano vertolkt door Stefan Askenase. Elly Ameling heeft de laatste tijd ai meermalen de aandacht getrokken en ver wierf onlangs een prijs bij een rternatio- naa! zangconcours. Haar verto'king be vestigde onze verwachting, dat haar kale techniek zich snel en gunstig heeft ontwikkeld. Haar materiaal vinden we op zichzelf niet in elk opzicht bijzonder mi doch de wijze waarop zij dit materiaal klinken brengt is opmerkelijk. De intona tie is zuiver, de toon soepel en gelijkmatig getimbreerd binnen een ruim stembereik We zouden dan ook zeer geestdriftig kunnen zijn, indien haar voordracht had geroerd. Op dit punt zal zij zich meer moeten inspannen: de noter alleen zijn niet voldoende, de 'eksrt is ei ook nog en daarin had zij zich niet al tc erdiept naar het leek. Orkest er piano sloten zich in het algemeen volg- haar aan. Jammer dus dat deze fraaie aria niet de psychologische uitfoeel- dingskracht bezat, die Mozart er stellig inlegde. Het applaus was niettemin hartelijk, hetgeen de zangeres moge sporen met jeugdig vuur de zeer moeilijke: weg verder te gaan die voert naa waarlijk grote zangkunst. Hierna speelde Stefan Askenase het pianoconcert in f van Chopin. Gezien zijn grote vertrouwdheid met het werk van Chopin, waarin hij stellig een groot inzicht bezit, kon hier een persoonlijke en boeiende in- Advertentie) verlovingsringen mandersloot donkersteeg 14 Koninklijke goedkeuring Koninginnever. Leiden In „Zomerzorg" had het be9tuur va vereniging Koninginnedag een ledenver gadering bij een geroepen, om een wijzi ging in de statuten te bespreken. D< avond stond onder leiding van de voor zitter dr. ir. P. C. Lindenbergh. AangezieD de vorige vergadering niet het eiste aantal leden aanwezig was, kreeg het bestuur automatisch machtiging om ïn dergelijke beslissing te nemen. De wijziging betrof de indiening »n rekest, ten einde de koninklijke goed keuring te verkrijgen voor de verlenging de rechtspersoonlijkheid der vereni ging voor de tijd van 29 jaar en 11 maan den. De aanwezigen gingen unaniem ak koord met het voorstel. terpretatie worden verwacht en de solist stelde ons niet teleur. Zijn sterk ritmisch en dynamisch spel gaf aan dit virtuoze, nog wat uiterlijke jeugdconcert van de Poolse meester een levendige allure, terwijl het poëtische middendeel zeer lyrisch bleef en nergens sentimenteel werd. Jammer dat de finale, niet het sterkste deel van dit concert, wat slordig afliep met enkele misgrepen. De samenwerking tussen solist en orkest was n et ideaal te noemen; de hoornist s:hoot i finale, daar waar het f-mineur overgaat in f-majeur, lelijk uitl De nonchalance die het orkest voor de pauze af en toe ten toon spreidde verdween niet geheel in de vijfde symphonie „Uit de n'euwe we reld" van Dvorak. De inzetten varen wat slap, de pauken wat dominerend, de strij kers wat scherp van toon We kregen de indruk dat de dirigent er niet helemaal „inkwam". Nu is het ook wel moeilijk steeds opnieuw iets boeiends te zien in deze al te bekende, goed klinkende doch wat oppervlakkige symfonie. Vooral de finale maakte een wat verbleekte indruk, wellicht omdat hier de lengte. :n tegen stelling tot de voorafgaande de'.en, niet in overeenkomst schijnt te zijn met het wat gemakkelijke thematische materiaal. Dirigent en orkest oogstten na afloop een hartelijk en langdurig app'aus. Dr. J. VAN DER VEEN Puzzelprominenten 1. G. Oudshoom, Vinkeweg 25, Katwijk aan den Rijn; 2. J. Dem- menie. Lange Mare 88, Leiden; 3. L. Kleiweg, Ten Harmsenstraat 3, Alphen aan den Rijn. Geen wonder! Sinds deze „piekfijne" siga ret in de prettige prijs van f. 1.- ligt, behoort weest u maar niet bang, óók tus sentijds kunt u best terecht. Het hangt een groot deel van uw eigen habitus af. De moeite van het gaan is ee ander beslist waard. De Dienst Schone Kunsten in Den Haag was zo welwillend de collectie grafiek, Lezing van Novib-voorzitter Leiden kan komende week verre landen helpen HHER INLEIDING van de collecte die volgende week irx Leiden voor de Nederlandse organisatie voor internationale Bijstand zal worden gehouden, heeft de voorzitter van het landelijke comité, prof. dr. ir. E. de Vries te Den Haag, gistermiddag in het stadhuis een lezing gehouden voor de leden van het comité van aanbeveling, predikanten en vertegen woordigers van de Viro en de vakverenigingen. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot leidde de spreker met enkele woorden in. Prof. De Vries zei aan het begin zijn toespraak, dat juist tien jaar ge leden Truman de wens uitsprak voor overbrugging van armoede en brede welvaart in de wereld. Dit behelsde niet alleen een hulp van land tot land, ook relatieve verbetering van het inkomstenpeil in enkele landen. Toch nu 90 pet. bilaterale hulp, d.w.z. bijstand van land tot land. Wat Nederland betreft, is dat het voorbereiden van het in cultuur bren- van gronden. Nederlandse machines kunnen dan later in het buitenland wor den gebruikt. Prof. De Vries toonde dat een groot deel van het geld Nederland terugkomt. Weliswaar komt minder juiste besteding ook voor TN HET ACADEMIEGEBOUW aan het Rapenburg, in het nieuwere ge- -*- deelte rechts van de ingnag, wordt op het ogenblik een tentoonstelling gehouden van moderne Nederlandse grafiek. Deze expositie is georgani seerd in samenwerking tussen het Leids Academisch Kunstcentrum en d< senaatscommissie voor het studium generale der Leidse universiteit, zoals wij reeds eerder berichtten. Het nieuwe eraan is, dat deze tentoonstelling ook te bezichtigen is voor het publiek en wel in de maand oktober op dins dag en vrijdag van 11 tot 13 uur, op zaterdag van 14 tot 16 uur. die van begin juni tot half juli in het Nederlands paviljoen van de wereldten toonstelling in Brussel was tentoonge steld, ter beschikking tc stellen. Het natuurlijk jammer, dat u de begeleiden de colleges van de graficus W zendaal, docent aan de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten, niet kunt vol gen. Maar dat neemt niet weg, dat het gebodene een ruime belangstelling De expositie geeft een soort van bloem lezing uit de Nederlandse grafiek na 1945: beknopt, om een duidelijk zicht te verkrijgen. Er zijn dus kunste naars gekozen, die voor een bepaalde stijl of groep als het ware garant staan. Aan de andere kant is het natuurlijk zó, dat het werk van de ene kunstenaar nooit door dat van de ander is vangen. Maar gelukkig weer: er ls plaats gelaten voor ouderen, gevestigde en voor jongeren. Abstracties Hoe interessant het gebodene is? Be neden aan de trap vindt u al direct Ka- rel Appel. En daarover moogt u rustig verder discussiëren. Hij wordt gevolgd door mannen als W B. van Heusden, An ton Heyboer en Carel Visser. Bij de eer ste kan men gaan spreken over het al of niet gerechtvaardigde van de Manspnjs voor Ouborgs „Vader en zoon". De com posities van Heyboer lijken kinderlijk, ook in hun gedetailleerde uitvoering. De abstracties van Carel Visser zien eruit als keurig afgewerkte constructieteke ningen. Maar ls dat nu werkelijk zo? Di&r gaat het om. Neem nu de linodrukken en het is juist gezien, wanneer wordt beweerd, dat de Verenigde Staten som mige regeringen om politieke redenen in stand houden. Nederland staat echter bij het geven van de gelden voor ogen, dat met weinig geld zo effectief moge lijk zal worden gewerkt in projecten, die de mensen zelf actief maken. Prof. De Vries vertelde tot slot enkele bijzonderheden over Griekenland, waar Nederland behulpzaam is bij het aan leggen van een waterleiding en het vee- teeltverbeteringsstation in de Soedan Hij hoopte, dat in Leiden, als één van de 150 plaatsen van Nederland, waar voor de Novib wordt gecollecteerd, goed zal worden gegeven. Een wens, waar burgemeester Van Kinschot zich in zijn dankwoord bij aansloot. van Jordens. De lijken wel kinderachtige vereenvoudigin gen van de werkelijkheid, maar zijn ze niet veeleer van een geraffineerde naïve teit? Of van een naïeve geraffineerdheid, wie zal het zeggen? Gelukkig voor de leek op dit ge bied (die desalniettemin toch een groot liefhebber van het „schone" kan zijn!: daar liggen ook etsen van Johan Dijkstra; Dick Elffers maakte een prachtige zinkografie „Vis op paars fond"; de surrealistische con structies van Escher geven toch óók een bepaalde ontroering; Ap Sok brengt een vereenvoudigd naturalis me. een imponerende, soms deprime rende impressie van de werkelijk heid. En ga dan ook maar eens kijken naar de etsen van Veldhoen. Deze tentoonstelling wordt begin no vember gevolgd door een expositie van ongeveer achttien schilderijen, represen tatief voor de twintigste-eeuwse schilder kunst, plus een drietal moderne plastie ken. Het Stedelijk Museum van Amster dam werkt eraan mee. Tegelijkertijd worden er dan vier colleges gehouden over „Abstracte en vrij-bceldende kunst". Of het waar ls, dat de nuances tussen abstractie en naturalisme in de grafische kunsten rijker zijn dan bij de hedendaagse schilderkunst? Gaat u dat zélf eens be kijken. C. Th. Wilbcrt-Relaberman Met brandende kachel van de trap gevallen Gisteren is een twintigjarig meisje in :n huis aan de Middelstegracht met een brandende petroleumkachel van de trap gevallen. In haar verbouwereerdheid wierp zij de kachel de keuken in, waar ntigjarige aan de linkor- erd geraakt. De brandweei heeft ur met een nevelspuit geblust. De meisjes zijn met brandwonden naar het icadcmiseh ziekenhuis gebracht. Er was enige materiële schade. Zie vervolg stadsnieuws op pagina 9 NV D( CONDOR DISTILL! FRDI RIJ IfIDfN

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3