bezoek overtrof alle verwachtingen Paviljoens worden aan de lopende band weggeven Nieuwe bestemming Protestants paviljoen? NEDERLAND SPRINGT ER GUNSTIG UIT NOG een paar dagen en ook aan het avontuur van de Expo zal een einde zijn gekomen. Een wereld stort dan in elkaar, complete, zichzelf verzorgende wereld, die uit eenenvijftig landen bestaat. Het is een gedachte, welke weemoedig maakt en die de ogen nog ééi drinken van alles wat vandaag is en morgen niet meer zal zijn. Behalve het Atomium, dat maaksel van de mens, die naar de hemel reiken wil, en de drie, thans met schijngevels overtrokken hoofdgebouwen, welke reeds voor de wereldtentoonstel ling van 1935 werden neergezet, zal niets worden gespaard. De Heyselvlakte van 1958 zal de Heyselvlakte van 1957 worden: een aangelegd park ter grootte van twee honderd hectaren, dat aan de koning, de staat en de gemeente Brussel toebehoort. Deze week zoemen de projectoren in de filmtheaters nog volgende week niet Deze week ligt het zilverbestek nog in de restaurants te glanzen volgende week zullen er niet eens meer tafeltjes zijn, Deze week drommen de bezoekers nog door de paviljoens volgende week zijn er alleen nog slopers en demonteurs. Deze week staat het geitje op de Nederlandse dijk er nog volgende week zal het ver trouwde gemekker zijn verstomd. ,,'t Is mooi geweest", zeggen de Belgen. „Aan alles, ook aan de Expo, komt een einde Maar hiermee is niets gezegd van het knagende gevoel, dat door het aanschouwen van een afbraak wordt veroorzaakt. Wij zijn men sen, die graag willen behouden wat we bezitten, die heimwee hebben naar datgene wat verloren gaat en wier herinneringen doortrokken zijn met romantisch-sentimentele trekjes. gretig doet DE (LANGE) WEG TERUG D E OPBOUW van de Expo, die op 17 april van dit jaar haar poorten transport der bouwmaterialen opende, mag aan een nauwgezet tijdschema onderworpen zijn geweest, met de afbraak is dit evenzeer het geval. Wanneer de verkoop wereldtentoonstelling Brussel 1958 op 19 oktober voor goed zal sluiten, zullen nog die zelfde avond de mannen van sloop en afvoer het terrein blicitcit rondom het gesehonkene binnendringen. En binnen niet al te lange tijd zal het op de Heysel- fSÊ vlakte weer één lange aaneenschakeling van vormloze massa's zijn en zal nog weinig aan de trotse paviljoens van nu herinneren. ZWARE VERLIEZEN OP LOGIESRUIMTE HOOP /V BELGIË, MAAR NOG GEEN GELD LIET Protestants Paviljoen op de Expo is een groot succes gewor den Honderdduizenden hebben het bezocht, hebben er diensten bijgewoond en er een soort oecumenische schok gekregen... Voor België is het bestaan van dit gebouw van onschatbare waarde De protestanten hier lijden vaak een verborgen leven, omdat ze zich tegenover een overweldigende meerderheid van rooms-katholieken geplaatst zien Dit zei de Brusselse predikant ds. Fagel, die als voorzitter van de Federatie van Protestantse Kerken in België zo veel gedaan heeft om de totstandkoming van het Protestantse Paviljoen te bewerkstel ligen en die het met de hulp van een kleine vierhonderd vrijwilligers een half jaar lang op de Expo heeft gepresenteerd. Toen het plan voor een protestantse vertegenwoordiging op de wereldtentoonstel ling vorm kreeg, waren er slechts tweehonderd Nieuw-Zeelandse ponden en tien gulden in kas. Negen-tiende van de zeven ton, welke nodig was, is in de loop der tijd via giften binnen gekomen en het nog ontbrekende deel zou eventueel uit de verkoop der demontabale onderdelen kunnen worden verkregen. Dominee Fagel zou het echter zeer jammer vinden, als de moge lijkheden, welke het Protestants Paviljoen ook buiten de Expo zou kunnen bieden, voor België verloren zouden gaan. Het zou het ideaal van de Federatie van Protestantse Kerken in België zijn het paviljoen in de buurt van Brussel opnieuw op te trekken en er een oecume nisch centrum voor België van te maken. De grote moeilijkheid is ech ter het gebrek aan middelen. De afbraak, kosten van de grond, wederopbouw, verbete ringen etc. worden in totaal op een kleine vijf ton geschat, doch de Belgische protestanten zijn alleen niet in staat dit be drag op te brengen. Op de pro testanten in andere landen is dan ook een ernstig beroep ge daan het paviljoen voor België te trachten te behouden en van het Nederlandse en Ameri kaanse comité is al antwoord binnen gekomen, dat zij met hun inzamelingen voort zullen gaan. Dominee Fagel is optimistisch gestemd, getuige het feit, dat hij het paviljoen voorlopig laat opbergen. Hulp is echter drin gend gewenst, daar de opslag van de onderdelen geen kwestie van jaren kan worden vanwege het zeker optredende bederf. Is het de commissarissen-generaal leze week reeds toegestaan nog niet verkochte voorwerpen te prijzen en te veilen, de volgende, week zal alles wat van de hand is gedaan, moeten ver dwijnen. Tot 15 februari 1959 zal dan gelegenheid bestaan de gebouwen met de grond gelijk te maken, terwijl het terrein op 1 april daaraanvolgend in zijn oorspronkelijke toestand zal moe ten worden opgeleverd. i interi eurstukken wegen niet of nauwelijks op tegen de inkomsten, welke men bij ■■riMpaHBverkrijgen. Het grootse ge baar van een schenking is dan ook de goedkoopste weg terug, terwijl de pu- 'tcit rondom het geschon" grote, indirecte waarde i De moeilijkheid is echter, dat het beter is te geven dan te ontvangen In de eerste plaats zal het toch zo moeten zijn, dat de ontvanger Iets aan het paviljoen heeft. En in de tweede plaats zullen de kosten van afbraak en wederopbouw, zomede die van de latere 'exploitatie tegen het gebruik ervan op moeten wegen. Waardeloos Probleem bleem, dat het weggi groot deel der opgetrokken pavil joens eigenlijk waardeloos is. Japan, Cambodja, de Philippijnen etc. zouden hun gebouwen graag in België willen achterlaten, maar tot nog toe zijn ze geslaagd een instelling beste oplossing wordt gezien. Dit geldt in het bijzonder voor mogendheden, welke op een grote afstand - als de vinden, die zelfs bereid is ,"Ln. liggen. De kosten van de sloop en het heel king te aanvaarden. Met de Verenigde Staten is het al net zo gesteld. Het Amerikaanse paviljoen, dat in zijn ge- HET stof van de warrelende miljoenendans, die om de Expo is uitgevoerd, is nog niet opgetrokken. Vandaar, dat Nog geen balans mogelijk woordigd te zijn geweest. Onmiddel- v,j;. wuuiuigu LC zijji gewettii. unmiQQei- het op dit moment nog niet daarna komen de Nederlanders mogelijk is de balans op te en vervolgens de Fransen, maken, met andere woorden: vast te stellen, of België al dan niet uit de kosten van zijn tiende ïtVuanën en Spanjaarden wereldtentoonstelling gesprongen derd procent meegevallen en ook ovei is. Het heeft om astronomische de Amerikanen, valt niette klagen. Ze- arbeid) en 21 ju li (nationale feest dag) waren hoog tijdagen met een kaartverkoop van respectievelijk 700.207 en 703.664 het totaalaantal echter tegengevallen is door de in Frankrijk ingevoerde De negentien- deviezenbepalingen. Het bezoek van de oktober de T+oi'oj-- •- hon- jaatste dag, waar op de Expo haar poorten geopend heeft, zal vol- lueiioieii, uie uu ja<u CaUiupa oezocn- j. deel in de Expo ten, zijn op de Brusselse wereldten- |.n rpknrddao De slechtste dag voor de Expo is 18 april geweest, de tweede dag van haar openstelling. Er werden toen slechts 41.271 bezoe kers genoteerd, terwijl het gemid delde voor april en mei honderd duizend was. 1 mei (dag van de- Ger Voorsteegh maakte carrière KEN LEGER VAN vijftienduizend mannen en vrouwen is aan de Brusselse wereldtentoonstelling verbon den. Er worden de meest uiteenlopende diensten verricht en de talen, welke er gesproken worden, zijn velerlei. Straks gaan al deze functionarissen naar huis, na een half jaar lang de kleuren van hun land vertegenwoordigd te hebben. De een zal de toekomst met een opge wekt hart tegemoet treden en de Expo als een dankbare herinnering bij zich dragen. De andere echter zal teleurgesteld zijn, omdat de wereld tentoonstelling niet gebracht heeft wat gezocht werd en omdat er onzekere dagen zullen aanbreken. Tot de weinige jonge vrouwen die via de wereldtentoonstelling een aantrekkelijke baan gekregen heb ben. behoort de Nederlandse Ger Voorsteegh. die in de stand van de ANVV in het Nederlandse paviljoen tienduizenden gegadigden voor een reis door Nederland van de nodige inlichtingen heeft voorzien. Jac. Kleiboer, de man van de E 55 en ook een van de ideeënlanceerders van de Expo heeft haar aangezocht tot zijn staf van medewerkers toe te treden en zich daar verder te ontplooien. waarvan zelf gestoken is en de rest in de toonstelling geweest, aanleg van wegen, tunnels, ring- lanen, bruggen etc., welke uiter aard een profijt van zeer lange duur zal opleveren. Enkele cijfers demonstreren wel zeer duidelijk hoe gecompliceerd de verlies- en winstrekening zal zijn. Be droeg het budget van de commissa ris-generaal van de Wereldtentoon stelling Brussel 1958 bijna hondervijf tig miljoen gulden, de investeringen op het gebied van vervoersverbete- ringen beliepen bijna zeshonderd mil joen en die op het vlak van gecon strueerde paleizen en paviljoens on geveer het zelfde bedrag. Als in komsten moeten hier o.m. de en tree- en pachtgelden, zomede de rest waarde van de straks te demonte- rekorddag worden. Dit was ook het geval op de laatste dag van de voorlaatste wereldtentoon stelling: die van 1935, eveneens op de Heyselvlakte. Wij willen het geitje lelgische staat is aange boden, is niet door de laatste aan vaard. hoe sterk de ..Yankees" ook hebben aangedron- r gen. Strop Degenen, die bij na tranen me tul ten hullen, zijn de Marokkanen. Met oosterse slimheid hadden ze hun pa viljoen dusdanig opgetrokken het, bet gesteld In leder geval kan wel gezegd worden, dat het aantal bezoekers de verwachtingen ver overschre den heeft. Hoewel het op dit mo ment nog onmogelijk is het totaal cijfer te geven, staat vast, dat dit boven de veertig miljoen zal komen te liggen ruim vijf miljoen meer dus dan waarop aanvankelijk ge hoopt werd. Minder gunstig is de exploitatiere kening van de hotels en motels, waar door de staat zich garant heeft ge steld. Op de dienst Logexpo werd een verlies van tenminste vijftien miljoen gulden geleden, omdat het aantal overnachtingen ver beneden de ra mingen is gebleven. Een droevig voor beeld hiervan is het Eden Motel, dat enkele honderden bedden telt en waar de prijs van logies met ont bijt in de buurt van veertig gulden per nacht ligt. Gemiddeld zijn hier namelijk niet meer dan acht per sonen per etmaal geweest De Belgen schuiven dit enorme ver lies voornamelijk op de prijzen, welke berekend worden en op de omstandig heid, dat veel van de geboden logies- ruimte te ver van de Expo afligt, duizenden mensen, die voor overnach ting in aanmerking kwamen, zijn verder naar Nederland „uitgeweken" ">f hebben het op de goedkopere par ticuliere adressen gezocht. Duitsers sterkst vertegenwoordigd yAN NEDERLAND kan ge- zegd worden, dat hel on verdeeld gunstig uit de Expo gesprongen is. Volgens dr commissaris-generaal, mr. H. E. van Walsum, heeft een der aantal personen verschillende malen toegangskaartjes heeft gekocht De roep van het Nederlandse paviljoen is ver- aaide geit de volgende we. omgeving terug; half jaar een sue. maticke missie t vuld. Tientallen vroeger zal gedragen. i de wereld, zal onder by de golfopwckkei d, moet ze gezegd hebben 1 grote verschil tussen he byna als die rekplei de Expode bouwen van de Sovjet Unie en van de Verenigde Staten. Deze omstandigheid kan als een pluim op de hoed van de orga nisatoren worden beschouwd, te meer daar Nederland van een derde tot een zesde van het bedrag investeerde, dat de andere, grote buitenlandse deelnemers van de Expo voor hun inzending hebben over gehad. f\E INVENTARIS en de levende have zullen reeds midden volgende week van het tentoonstellingsterrein ver dwenen zijn. Hel meubilair, de 'bedekking en de gordjj- 'I Meeste reeds verkocht I Nederland's grote gemeenten. Dc Limburgse gemeente g Bunde heeft het landbouw. paviljoen aangekocht, ten- i- einde het als streekpaviljoen n in gebruik te nemen. De Bond i van Rund veefokkers uit het I-and van Cuyk heeft op de ■- grote, metalen stier beslag ge- legd. die óf op hel Raadhuis plein. öf op de Maasdijk zal worden geplaatst, tegenover de plaats, waar de rundvec- fokdagen gehouden worden. De VVV van Purmerend heeft, geholpen door enige irulie Van Fanna kan namrlyk ge zegd worden, dat zij door de genoten belangstelling een ijdel cn hooghartig wezen ge worden is. Betwijfeld wordt zelfs, of zij nog aan de een zaamheid van een stal of een erhte dyk zal kunnen wennen. Meer dan eens heeft Fanna blijk ge( ■twikkrld. Zij heeft de golfgool, de koepel, een golfopwekker en enkele ma- quelles gekocht, zomede de tafels, stoelen, gordijnen en lapyten vai en de kan! Eet gillen i Als i haar 'erkoop ter De ram die het schip moe het is he. troepje personen tor enkele 1 de ko. HE BELANGSTELLING, wel- kon ke het Nederlandse pavil- klol joen by het Expnpuhliek trein zal worden afgeh en dc beiaard zal nat Eusebiuskerk in Arnhen huizen. De vuurtoren -schynlyk in een mi irht. WiLrhiii ren- uitbreiding, in een !V Dr -e kerk worden ini uwd De Stirhting Were de «telling Brussel 195 ver- Den Haag lakte rredsn kket lelijk hes!. brengen van enkele kleine wijzigingen, als ambassadeurs- woning dienst zou kufinen doen. Maar toen ze een zoda nig verzoek aan de Belgische rege ring richtten kon den ze niet anders dan teleurgesteld worden, omdat het paviljoen van Ma rokko zleh op ko ninklijk domein be vindt Het Russische paviljoen, dat bij na honderd mil joen gulden heeft gekost het geldt als het duurste ge bouw van de Expo gaat in stukken en brokken naar Moskou terug. Het zal daar een plaats krijgen op de per manente tentoon stelling van agrarische- en industriële prdukten en het modernste onderdeel ervan uitmaken. Geslaagd geslaagd zijn i bouwen te verkopen Hun industriële paviljoen zal naar Hilversum verhui zen, waar het begin volgend Jaar als sporthal in dienst zal worden gesteld. Dit hele avontuur kost de gemeente Hilversum overigens bijna anderhalf miljoen gulden: zevenhonderdduizend gulden voor het paviljoen namelijk en de rest voor de afbraak, het trans port en de wederopbouw Ook de Noren hebben het niet al te slecht getroffen. Hun paviljoen zal in Livral. in Waals-Brabant, worden ge plaatst en als ontvangstcentrum wor den ingericht. Het aantrekkelijke ge bouw. dat in zijn geheel van hout is vervaardigd, heeft de Belgische staat als enige schenking willen aanvaar den. omdat het Belgisch-Noorse cultu rele akkoord in het Jaar van da Expo tien jaar bestond. Het Atomium. dat vele miljoenen mensen heeft getr kken, zal voorlopig tien Jaar blijven bestaan en gedeelte lijk als restaurant en uitkijktoren wor den ingericht. Tegelegener tijd hopen de Belgen er ook een wetenschappelijk centrum in te vestigen. Hier en daar wordt reeds gefluisterd, dat het mil jard maal vergrote metaalkristal als toekomstige plaats van vestiging van Euratom is voorbestemd. Het paleis Belvédère, welks restauratie enkele miljoenen gul dens heeft gekost en dat als ont vangstcentrum van de commissaris- generaal van de Wereldtentoon stelling Brussel 1958, baron Moens de Fernig. is ingericht, gaat ook een nieuwe toekomst tegemoet. Het ligt in de bedoeling er de residentie van ex-koning Leopold of prins Albert van te meken. zodra koning Boudew(jn zich een echtgenote gekozen heeft en het paleis van Laeken alleen zal wil len bewonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 15