Opvolging president Heuss werpt schaduw al vooruit RADIO Zuurbrand Op de maag Bezwaren tegen verplichte aanstelling bedrijfsartsen Kamer ging akkoord met verhoging jachtgelden Zeven schilderijen voor bijna acht miljoen <nron{jij''üjii'iiiiffv,, HUUf" Spilth' In 1958 meer toeristen Weer thuis DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 Dr. Eugen Gerstenmaier heeft goede hans Protestant heeft de voorkeur (Van onze correspondent in Bonn) TTOEWEL de verkiezing van de AA nieuwe Westduitse staatspresi dent pas in augustus van het vol gend jaar zal plaatshebben, is achter de politieke coulissen in de Bonds- hoofdstad de discussie begonnen over de opvolging van prof. Theodor Heuss, de 75-jarige liberale geleerde, wiens 10-jarige ambtsperiode op 12 september 1959 zal eindigen. De protestantse prof. Heuss werd bij de politieke samenvoeging van d< Amerikaanse, Engelse en Franse be zettingszones van Duitsland tot de „Westduitse Bondsrepubliek" op 12 september 1949 door een kiescollege bestaande uit 500 Bondsdagleden en een gelijk aantal vertegenwoordi gers der deelstaten overeenkomstig art. 54 van de voorlopige bondsrepu- blikeinse grondwet voor een periode van 5 jaren gekozen. In 1954 was zijn herkiezing voor nogmaals i jaren haast een vanzelfsprekend heid, als uiting van waardering voor de persoonlijkheid van de staats president en de manier, waarop hij de eerste vijf jaren zijn taak in strikte partijpolitieke neutraliteit had vervuld. Toen hij tot staatspresident werd geko zen, was prof. Heuss voorzitter en frac tieleider (in de toenmalige „Parlementaire Raad", de voorloper van de latere Bonds dag) van de liberale „Vrije Democratische Partij", die destijds nog een trouwe tiegenote van dr. Adenauer's „Christel ij k- Democratische Unie" was. Dit bordje sinds 1956 verhangen: de steeds verder afbrokkelende Westduitse liberale partij worden van een politieke koehandel en omdat hij bovendien als goede zuinige en spaarzame Zwaab een tx tract heeft afgesloten, wa van de heuvels rond Stuttgart een hui6je wordt gebouwd, waar hij zijn laatste het oppositie kamp, een si- zij niet geluk kiger is dan ja ren geleden in de Adenauer- coalitie. De po litieke dwaal wegen van de V.D.P. hebben ook prof. Heuss' verhoudingen ten opzichte 1 van en inzichten tjj. waaruit hij PROF. TH. HEUSS lijk gewijzigd, maar toch heeft 't politieke waarnemers in de Bondshoofdstad sterk verbaasd, dat bet uitgerekend de vice- voorzitter van de tegenwoordige, ver doolde liberale partij, dr. Erich Mende was, die een tweede herkiezing van de professor voorstelde. Afgezien daarvan, dat prof. Heuss een tweede herkiezing helemaal niet wenst (omdat hij niet het lijdend voorwerp wil Expo-gebouwen De gemeente Hilversum heeft voor anderhalf miljoen het gehele gebouw gekocht, waarin de Britse inzending op de Expo was gehuisvest. Het is wel jam- architectonische fraaie moderne en al tijd zeer ruime gebouwen naar Neder land gebracht kunnen worden. De mees te schijnen te worden afgebroken. En kele blijven ter plaatse staan en voor weer andere heeft Brussel een goede bestemming. Het Hilversumse voorbeeld zal dus weinig navolging vinden. Hoe jammer, wanneer de regering een aan tal van deze gebouwen had gekocht, zou zij daarin een aantal van haar eigen ministeries en landsdiensten hebben kuijnen vestigen. Dan zou zij eindelijk vele honderden goede woonhuizen, die thans als ambtelijke kantoren worden misbruikt, hebben kunnen vrijgeven voor hun eigenlijke bestemming. (Elseviers Weekblad). Afbetaling sivet Wij kunnen tot onze spijt niet gillen over het ontwerp van wet op het af betalingsstelsel, zoals dat kort geleden bij de Tweede Kamer is ingediend. Het ziet ernaar uit, dat deze wet geen ver andering zal brengen op een terrein waar verandering broodnodig is. De colporteurs kunnen na in het stadhuis een vergunning te hebben gehaald rus tig hun gang gaan. Ze praten als wij len Brugman en ze brengen de niet ka pitaalkrachtige gezinnen er toe, dingen te kopen die ver boven hun begroting liggen. Over de maximum-opslagrente plus diverse kosten, zijn wij ook niet veel wijzer geworden en om die rente gtng het ons juist. Wij hebben ons ver oorloofd eens een paar rekensommetjes te maken over aflopende renten en over afbetalingsrente en hierbij is ons geble ken, dat de koper op afbetaling tn wer kelijkheid vaak 20 tot 25 procent be taalt over het bedrag waarvoor hem krediet wordt verleend. Dit is de uit was van het huidige afbetalingsstelsel en uit de ophanden zijnde wet blijkt niet dat de overheid met sterke plannen rondloopt deze uituias te bestrijden. Wij vragen ons af, of wij nu met een afbe talingsstelsel te doen hebben of een zwaarbewaakte prijsopdrijving". (Vrij Nederland). DR. EUGEN GERSTENMAIER vensjaren met schrijven wil doorbrengen), zou voor een nieuwe herkiezing e grondwetswijziging noodzakelijk zijn. Prof. Heuss zelf* behoort tot de vaders van de voorlopige Westduitse grondwet en is gekant tegen elke wijziging daarvan, die niet strikt noodzakelijk is ter verbe- ng of verduidelijking van de consti tutie. Hij zal ef derhalve nooit mee in- men, dat de Westduitse constitutie wordt gewijzigd alleen om het mogelijk te maken hem nog voor een derde ter mijn in zijn ambt te laten. Bovendien ver een grondwetswijziging een twee derde meerderheid in de Bondsdag, die de regeringspartijen C.D.U., C.S.JJ. Deutsche Partei", ondanks hun absolute overwicht, niet bezitten. Daarvoor zc medewerking van de sociaal-democraten noodzakelijk zijn en die is onder de hui dige, gespannen verhoudingen tussen gerings- en oppositiepartijen volkomen uitgesloten. Er Is ook nog gedacht aan een compro- is n.I. om de ambtsperiode van prof. Heuss met nog twee jaren te verlengen, 1 in 1961 de Bondsdag-, kanseliei presidentsverkiezingen dan tegelijkertijd zouden kunnen plaats hebben. Zulk lompromis zou evenwel de klip grondwetswijziging niet omzeilen. MEERDERHEID Er moet dus worden gezocht naar opvolger voor prof. Heuss, die einde vol gend jaar met een salaris van 80.000 mark per jaar, plus een representatie 120.000 mark en een post voor bijzon dere uitgaven ten bedrage van 110.000 mark de „Villa Hammerschmidt" in Bonn de kanselarij gelegen, zal kunnen betrekken. Coalitie-rekenkunde speelt daarbij nu geen rol meer. Het overwicht van de C. D. U. en haar zusterpartij, de ..Christel ijk-Sociale Unie" in de Bondsdag en in de deelstaat-parlementen i6 sinds de recente verkiezingen dermate groot dat het in feite de C.D.U.-C.S.U. zijn. die zullen bepalen, wie er straks staatspresi dent van Westduitsland zal worden. trom ook hebben de C.D.U. en de C.S.U. helemaal nog geen haast met het aanwijzen van eventuele kandidaten en behoeven zich derhalve niet te storen aan het dringen der Vrije Democraten (die er alleen maar zeker van willen zijn, dat prof. Heuss niet een tweede maal wordt herkozen) om de interfractionele bespre kingen hierover nu reeds te openen. Het zal wel voorjaar 1959 worden voor deze kwestie bij de C.D.U.-C.S.U. acuut wordt. In het Westduitse kabinet is over de opvolging van prof. Heuss nog helemaal niet gepraat Wat natuurlijk niet wil zeg gen, dat men niet reeds aan bepaalde figuren denkt en aan de religieuze fac toren. die waarschijnlijk toch wel een rol zullen spelen. Er staat nergens in de voorlopige We9tduitse grondwet, dat de staatspresident een bepaalde religie moet hebben. Er is dus geen enkel bezwaar tegen om naast een katholieke kanselier •en katholieke staatspresident te be en. En toch zal de C.D.U. dit uit H f SIEMENS en t&Heuisie. biconfessionele overweging vermoedelijk niet doen. Ook de volgende staatspresi dent van Westduitsland zal derhalve ver moedel ijk wel een protestant zijn, met he risico, dat dit voor de toekomst min of meer traditie zou kunnen worden. NAMEN Maanden geleden reeds werd de i van de Göttingse geschiedenis-hoogleraar prof. Hermann Heimpel als mogelijke kandidaat genoemd. Op het ogenblik hoort men in C.D.U.-C.S.U.-kiringen v namelijk twee namen noemen, nJ. die de bijna 64-jarige huidige (katholieke) fractievoorzitter der C.D.U. in de Bonds dag, dr. Heinrich Krone (dde uit Berlijn stamt) en van de 52-jarige (protestantse) Bondsdagpresident, ds. dr. Eugen Gersten maier (die, evenals prof. Heuss, uit Stutt gart afkomstig is). Wij zijn geneigd laatst genoemde uit confessionele overwegingen de beste kansen te geven. Ongetwijfeld zullen zij niet de enige kandidaten zijn. Alle ongeveer 1000 kiesmannen kunnen kandidaten stellen en in de komende tien maanden de presidentsverkiezing moet volgens de constitutie voor 12 augus tus 1959 plaatshebben zullen er i namen genoeg worden genoemd. De gi die men in Bonn veelvuldig hoort, is dat de het volgend jaar reeds 83-jarige bonds kanselier dr. Konrad Adenauer er wat voor zou voelen om Bondspresident te worden en zich kandidaat (e laten stel- ten. (H(J zou zonder enige twijfel worden gekozen! De kanselier zou daaraan echter één voorwaarde hebben verbonden: ns ommekomst van zijn 10-jarige ambtspe riode hij zou zich n.I. nog eenmaal her kiesbaar willen stellen zou hij dan op 93-jarige leeftijd weer Bondskanselii willen worden MILITAIRE MUTATIES Per 1 november is eervol ontheven va zijn functie van directeur gebouwen, wei ken en terrein generaal-majoor L. Spanjaerdt Speekman van de genie. Als opvolger is benoemd kolonel C. J. J. Stoorvogel. Met ingang van dezelfde datum is eervol ontheven van zijn functie van inspecteur der intendance brigade generaal K. C. Scheffers. Zijn opvolger is kolonel C. H. de Jong. Ook is eervol ontheven van zijn functies (inspecteur der infanterie en der opleidingen) generaal- majoor H. M. G. J. Lentz. Zijn opvolger wordt generaal-majoor B. Koning, thans commandant 4e divisie. De opvolger van generaal Koning wordt de tijdelijk bri gade-generaal F. van der Veen, thans plaatsvervangend commandant 4e divi sie. Eervol ontheven van zijn functie van inspecteur der artillerie is ook generaal- majoor H. Adriaansen. Opvolger is gene raal-majoor J. T. Winkel, thans comman dant luchtdoelairtdllerie, die als opvolger krijgt brigade-generaal H. van der Vtoodit, thans legerkorpsartalleriecommandant. Belast met de waarneming van deze laat ste functie is kolonel J. B. T. König, commandant 101 luchtdoelartilleriegroep. Eervol ontheven van zijn functie van in specteur der genie is brigade-generaal H. Th. J. M. Lohmeyer. Diens opvolger is kolonel J. F. Dohna. hoeft niet langer te duren Zuurbrand op de maag wordt veelal veroorzaakt doordat Uw maag nu en dan meer maagzuur pro duceert dan voor de spijs vertering nodig is. Dat overtollig maagzuur is de oorzaak van Uw kwaal. Nu kunt U niet „de kraan dichtdraaien" in een frac tie van een seconde. Maar wat U wel kunt - en heel vlug ook, door een Rennie te nemen - is de wonder lijke sensatie beleven, dat de pijn onmiddellijk zakt. Vanaf het allereerste mo ment dat U een Rennie op zuigt en de zuurblussende ingrediënten aan de maag worden toegevoerd, in Uw eigen speeksel, waar ze onmiddellijk aan het werk gaan om Uw pijn te stillen. Daar gaan ze mee door tot alle overtollig zuur vol komen geneutraliseerd >s. Daarom passeD Rennies op de grote meerderheid van zuurbrandlljders - in feite vinden meer mensen baat bij Rennies dan bij enig ander maagtablet De eerste de beste keer dat U last krijgt van zuur brand - probeer Rennies. De pijn zai oeginneD te zakken in minder tijd dan gij nodig had, om deze ad vertentie te lezen. Ren nies zijn overal verkrijg baar. bij Apothekers en Drogisten. dan nodig om TWEE RENNIES op te zuigen Kamer wil waarborgen - dr.v.Rhijn belooft overleg met S.E.R. (Van onze parlementaire redacteur) VRIJ ERNSTIGE KRITIEK is in de Tweede Kamer uitgeoefend op het wetsontwerp van staatssecretaris Van Rhijn, de ondernemer te verplichten om, wanneer bij een nader vast te stellen aanta) arbeiders in dienst heeft, aan zijn onderneming een bedrijfsgeneeskundige dienst te verbinden. Aan deze verplichting kan ook worden voldaan door de op richting van zo'n dienst voor meer dan één onderneming, of door het aan sluiten bij een bestaande bedrijfsgeneeskundige dienst. Maar in al deze gevallen heeft de dienst de erkenning nodig van de minister van sociale zaken en volksgezondheid. de gezondheid van de arbeiders kan bo vendien bij algemene maatregel van be stuur door het districtshoofd van de Ar beidsinspectie dezelfde verplichting wor den opgelegd, ongeacht het aantal ar beiders. Momenteel zijn er ln Nederland 30 bedrijfsgeneeskundige diensten, •bij ruim 160 ondernemingen zijn aan gesloten Het wetsontwerp voorziet ook in de instelling van een „college van Bij stand en Advies voor de Bedrijfsgenees kundige", dat tot taak zal hebben aan de Vrouw vermoord in Ossendrecht In de bossen van Ossendrecht is gii teren het lijk gevonden van de weduwe Irma Dekkers-Van Loon (50) aldaar. Zij bleek onderweg naar haar woning het leven te zijn beroofd met een steek in de hals. Haar gezicht wai dekt met een parapluie. De politie, die onmiddellijk verdenking koesterde tegen de 46-jarige gemeentewerker H. D.. met wie de vrouw gebroken had na enige tijd met hem samengeleefd te hebben, vond de dader levenloos in een w put achter het huis van zijn bejaarde De weduwe bezocht gisteravond haar zoon en waarschijnlijk heeft de gemeen tewerker, die volgens het dorp erg leed onder de verbroken relatie met de vrouw, haar op weg naar huis op een bosweg opgewacht. Men neemt aan dat hij de relatie wilde herstellen, maar dat de weduwe weigerde. Volgens de vader van de gemeentewerker leed zijn zoon ten gevolge van de verbroken verhouding an zwaarmoedigheid. De vader vond het lijk van de vrouw i de bossen, nadat hij een briefje van jn zoon, dat onder de ouderlijke deur as geschoven, had aangetroffen met de boodschap dat H. D. de weduwe had vermoord en waarin de plaats van de •d stond aangegeven. D. schreef ts dat zijn ouders hem nooit meer terug zouden zien, De recherche speurt op het ogenblik iet politiehonden naa» het mes, waar- iee de weduwe om het leven is gebracht. Vooralsnog laat men in het midden of D inderdaad de moord op de vrouw heeft an, zo heeft de politie verklaard. zookaproces. Vijf personen zijn gis teren in Parijs veroordeeld tot gevange nisstraffen, variërend van 5 tot 10 Jaar. waren schuldig bevonden aan deelme- ng aan een aanslag op generaal Salan Algerije. De ernstigste kritiek werd ongetwijfeld geuit door de woordvoerder van de K.V-P.-fractie, de heer De Vreeze, die zelfs met een motie kwam waardoor het gehele wetsontwerp getorpedeerd kan worden. Naar zijn oordeel moet het In stituut van de bedrijfsgeneeskundige diensten zich op dc basis van vrijwillie- held kunnen ontwikkelen. Er zou. aldus de motie, een wettelijke regeling moeten komen, waarin wordt bepaald, dat deze diensten alleen maar erkend worden ais een nieuw op te richten maatschappelitk orgaan daarmede akkoord gaat. Over deze gedachte zou de regering zich met het maatschappelijk leven moeten ver- (Van parlementaire redacteur) De Tweede Kamer Is gistermiddag ak koord gegaan met het voorstel van minis ter Vondeling om bedragen voor de Jacht- acte en het jachtfonds te verhogen. Ei volledige Jachtactc zal lnplaats van maxi maal f 55.— na f 75.— gaan bedragen, daarbij Is inbegrepen een bedrsg I 10.— voor het Jachtfonds. Minderjarigen gaan, als ook dc Eerste Kamer akkoord is, f 60— betalen. De z.g.n. logeeracte komt op f 40.De klei jachtacte voor de jacht op ganzen goudplevieren wordt ln prijs verhoogd van f 17.— tot f 22.—. Houders van deze acte behoeven geen bijdrage in het Jacht fonds te storten. Over dit ontwerp werd slechts kort gesproken. De heer V. Meel (kath.v.) deed nog een poging om de be dragen te verlagen, maar zijn amende ment werd met grote meerderheid worpen. Alleen de K.V.P.-fractie e groep Gortzak stonden aan zijn zijde. Deze meerderheid toonde begrip voor de argu mentatie van minister Vondeling, die zei- de dat de jagers honderden guldens per Jaar over hebben voor hun liefhebberij. Kan dan een prijsverhoging van f 20.— voor de jachtacte en jaohtfondis op be zwaren stuiten? De minister van land bouw vond het een volstrekt onjuiste stelling dat de kosten van de acte de kleine Jager beslissend is. Alleen het houden van een jachthond kost reeds f 200 per jaar. De welstandsverbetering aldus de minister, niet aan de kleine ja ger voorbij gegaan. Het aantal jachtactes is de laatste tijd verdubbeld. De opbrengst van deze prijsverhoging wordt geschat op ongeveer f 300.000. Alleen dit feit al was voor de meerderheid der Ka mer aanleiding om voor dit wetsont- de 42-jarige Irwin Gold- schmidt gisteren op een veiling in Londen in 21 minuten tijd verdiende. Zeven expressionistische schilderijen, afkomstig uit de collectie van zijn over leden vader, een Joods bankier, werden verkocht r in totaal 7.810.000 gul een prijs, die beslist uitgaat boven de stout- dromen van de han- jelaai Een schilderij Ce zanne, „Garson au gilet rouge', ging weg voor de prijs van 2.200.000 gulden. En dan te denken, dat Ce zanne als een arme kluize naar stierf en zijn doeken in die tijd nog geen twee cent waard waren I Een landschap van Vin cent van Gogh deed het weliswaar voor heet wat minder, maar toch ook nog een bedrag, dat ieder zomaar niet uit zijn portefeuille haalt: 1.320.000 gulden was het hoogste bod. Ook toen enkele werken van Manet en Renoir der de hamer kwar stapelden de duizenden zich op. Welke reden Irwin Goldschmidt, een verzeke raar en miljonair uit New York had, om zijn mees terwerken van de hand te doen is niet bekend. Hij nd het blijkbaar wel nodig om zich tegenover het publiek te verontschul digen, want hij verklaarde plechtig, dat hij het geld beslist niet nodig had. Donald Campbell, die het wereldsnelheidsrecord met een raceboot op zijn naam heeft staan, tracht dit record nog te verbeteren. Hij doet dat in Coniston Water in Engeland en een nieuwigheid daarbij is een soort parachute die hem in staat moet stellen op de vlugst mogelijke wijze vaart te min deren. Hij kan deze parachute vanuit zijn cabine, die prak tisch geheel onder water zit, bedienen door op een knop te drukken. De hoofdlandmcter-a van het kadaster. H. van den Berg, hoofd van het bu- ■au van de landmeetkundige dienst te Den Haag, is verplaatst naar Delft en angewezen als hoofd van het bureau van de bijhoudingsdienst der rijksdriehoeks meting te Delft. Landbou wgronden De Tweede Kamer is er gistermiddag niet in geslaagd de wijziging van de Wet Vervreemding Landbouwgronden tot goed einde te brengen. De aanneming het amendement Engelbertink (kath.v.) over het voorkeursrecht van de pachter, ook ais niet de maximumprijs geboden wordt, was voor minister Samkalden leiding om schorsing van de beraadslaging te vragen. Het amendement werd aange nomen met 60 tegen 52 stemmen. De frac ties der K.V.P., AR. en V.V.D. stemden voor dit voorstel. De minister van titie vroeg deze schorsing niet op poli tieke, maar op zuiver technische gronden. Door dit aangenomen amendement zullen tal van artikelen gewijzigd moeten den. Over de andere amendementen, dat van de heer Biewenga (a.r.) ovei werkingsduur zal dus op een later tijdstip worden gestemd. Bij de aanvang van de vergadering ging de Kamer akkoord met de inter pellatie-aanvrage van mej. Ten Broecke Hoekstra (lib.) over de uitwijzing vi 37 verstekelingen. Deze interpellatie zal heden worden gehouden. TTET toeristenseizoen 1958 steekt A A over het algemeen niet ongun stig af bij het seizoen 1957. Expo, weersomstandigheden en de finan ciële situatie in ons land hebben het binnenlandse dagtoerisme in verge lijking met vorige jaren iets afge remd. Het meerdaagse toerisme in eigen land ongeveer even groot geweest a het vorige seizoen. betreft het aantal buitenlandse n in Nederland, de Expo heeft zeker geen ongunstige invloed het voorlopige beeld, dat de Alg. Ned. Vereniging voor het Vreem delingenverkeer, het A.N.V.V. aan de hand van steekproeven heeft kunnen Vooral het bezoek uit Zuid-Europa en i de late nazomer ook uit de Scandi navische landen werd door de Expo sterk gestimuleerd. De oostgrens heeft ten opzichte van 1957 m verdubbeling van het aantal passan- n gehad. Langs de zuidgrens vertoonde t aantal een stijging van 7,5 pet. Voor lopig kan het aantal buitenlandse bezoe- op grond van de nu bekende gege- gesteld worden op 30 miljoen omzetten op de wisselkantoren een aanzienlijke stijging ondergaan, •al ten aanzien van de marken en Franse franken In het afgelopen seizoen heeft zich de verschuiving van de traditionele logies- als hotels en pensions naar zo merhuisjes, kampeerwagens en kampeer plaatsen, verder voortgezet. Opvallend vooral de stijging van het aantal kampeerders. Men heeft de indruk, dat deze verschuiving ten koste gaat van de middenklasse van hotels en pensions. Verder blijkt, dat de beweeglijkheid in de toerist in 1958 opnieuw groter is geworden; de gemiddelde verblijfsduur daardoor iets teruggelopen. De grote betekenis van het wegtoeris- ie blijkt uit het feit, dat meer dan 70 :t van het aantal buitenlandse toeristen i Nederland van wegvervoer gebruik Flessetrekkerij Als verdacht van fleasetrekkerij vandaag door de Venlose politie aange houden de 39-jarige Venlose koopma K. Deze zou op tal van plaatsen in land grossiers in textielwaren hebben benadeeld voor in totaal 11.000. De goederen zou hij hebben verkocht, e aangehoudene is reeds vaker met de politie in aanraking geweest. Hij zal voor de officier van justitie te Roermond worden geleid. Kolonel Abimanju, voormalig militair commandant van Borneo, is door do krijgsraad to Soerabaja tot zee maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in november 1956 opdracht bad gegeven tot arreotatie van boofdoffiaren en hoge ambtenaren, dia uit Djakarta werden verwacht. Do poging waa echter mislukt Verplichting Het is dus we! duidelijk dat de vra.K of de bedrijven verplicht moeten worden om de bedrijfsgeneeskundige diensten op te richten het kadinale punt in dit de bat is. Het standpunt van de K.V.P.-frac tie staat dus reeds vast. Ook de andere fracties zaten tegen deze verplichting aan te kijken. Maar zij gingen niet zo ver om reeds In eerste Instantie een vol strekt afwijzend oordeel te geven. De heren Van Eibergen (a.r.) en Van Mas- trigt (cJt.) wensten in ieder geval het antwoord van de staatssecretaris af ta wachten alvorens een definitief standpunt in te nemen. Als het maatschappelijk lo ven voldoende inspraak krijgt bij de voor bereiding van de algemene maatregelen van bestuur, kan de heer v. Mastrigt wel akkoord gaan met de verplichting. En de heer v. Eibergen wilde weten welkt middelen de staatssecretaris zal toepassen als de onderneming weigert zich bij een bedrijfsgeneeskundige dienst aan te slui ten. Ook wilde hij waarborgen dat deze dienst niet de dienst in het bedrijf gast* uitmaken. Het wetsontwerp zal In ieder geval zo gewijzigd moeten worden dat de uiteindelijke verantwoordelijkheid voor de gang van zaken bij de werkgever blijft Waarom kan niet volstaan worden met een overredingsvoorschrift zonder straf sanctie?, zo vroeg mej. Ten Broecke Hoe*.- stra. Staatssecretaris Van Rhijn wenste echter van deze wettelijke verplichting geen afstand te doen. Men moet ln dit geval de overheid zien als een stimulans betere resultaten te bereiken en niet een middel om de vrijheid om hals ta brengen. Op tal van punten stelde de heer v. Rhijn de Kamer gerust. Zo zal de wette lijke verplichting eerst geleidelijk wor den doorgevoerd. De ondernemingen krij. gen de tijd om zich voor te bereiden ér zullen nog bedrijfsartsen opgeleid moe ten worden de normen voor de erkennin gen van de bedrijfsgeneeskundige dien sten moeten nog worden vastgesteld en ook is het college van Advies en Bij stand nog niet geformeerd. Bovendien de staatssecretaris bereid om over de datum van de inwerkingtreding van deze wet en over de vaststelling van het aantal arbeiders overleg te plegen met de SER. En over al deze vraagstukken wil hij ook de Kamer horen- Zo werd er dus nog in de late avond olie op de golven geworpen. Heden of dinsdag zal de staats secretaris waarschijnlijk zijn rede voortzetten. Dan staat hij ook voor dc behandeling van groot aantal amendementen. Het is nl. wel duidelijk dat hij de wettelijke verplichting slechts er door kan krijgen als hij op tal van andere punten (betere waarborgen!) een tegemoetkomende hou ding aanneemt. DE Nederlander H. de Braai, die in Indonesië was veroor deeld tot een gevangenisstraf van tien jaar op beschuldi ging van subversieve acties tegen de Indonesische regering is zes weken geleden uit de gevangenis ontslagen, nadat hij daar 4 jaar en 8 maanden van zijn straf had uit gezeten. Dinsdag kwam hij te Til burg aan. Een gezin is dus herenigd, een man en vader ia in de schoot van zijn familie te ruggekeerd. aan een onrecht is een eind geko men. Hendrik de Braai werd op 22 juni 1925 in Soerabaja geboren. Hij ging daar op school en wilde daar ook een carrière opbouwen. Op 31 december 1953 werden zijn toekomst dromen wreed verstoord, toen hij werd gearresteerd op de aanklacht, dat hij voornemens was handelingen te ondernemen tegen de Indonesische regering, dat hij betrokken was bij een actie, die werd geleid door de heren Jungschlager en Schmidt. Als deze beiden heeft hij de eindeloze verhoren moeten ondergaan, zich ook vernederingen moeten laten welge vallen. Er was natuurlijk ook een man bereid gevonden ten aanzien van Hendrik de Braai belastende verklaringen af te leggen en met Jungschlager en Schmidt werd De BraaJ veroordeeld Jungschlager overleed voordat het vonnis werd uitgesproken. Schmidt kreeg levenslang en De Braai tien jaren. Hendrik de Braai behoeft deze jaren niet allemaal in een Indonesi sche gevangenis door te brengen. Zijn straftijd werd door het Hoogge rechtshof verkort tot eind september, maar reeds met augustus openden zich de deuren van de ctt en hij kon gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5