Leidse Baptisten betrekken vanavond nieuwe kerk Uitnemende uitvoering van s Die Jahreszeiten üEJ j Glimlach voor de compositie verrukking voor vertolking Verantwoorde artisticiteit en degelijkheid gaan hier samen Europees vacuum blijft politiek vraagstuk ET NIEUWE LEEDSCHE COURANT DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 Oude Rijn 3 en 5 Amore excelleerde te Leiden «j W •r] (dJ"17"OOR EEN talrijk auditorium gaf gisteravond de Chr. Oratoriumver- )e. eniging „Con Amore" in de Stadsgehoorzaal een uitvoering van es-Haydns bekende oratorium „Die Jahreszeiten". Als solisten werkten mee ®tjde sopraan Annette de la Bije, de tenor Wiebe Drayer, de bas Herman 'iïjScheij en de cembalist Hans Philips, terwijl de instrumentale begeleiding "werd verzorgd door het Amsterdams Kunstmaand-Orkest Het geheel rtond onder de beproefde leiding van Simon C. Jansen. In deze tijd, waarin men allerwege de klacht hoort dat de oratorium-ver eniging ternauwernood zich staande kunnen houden door gebrek aan jong enthousiasme en door een al te zeer opgeschroefde zucht met het grote con- ei- eertleven te wedijveren, is het moed- at gevend dat zulk een uitvoering mo- jk gelijk was. jje Eigenlijk hoort men tegenwoordig jHaydns oratoria vrij zelden, men acht "I ze wat uit de tijd en bovendien heeft 1 men ze vroeger te intensief uitgebuit. Er valt ook wel een en ander tegen „Die Jahreszeiten" in te brengen: de I! typische 18de eeuwse tekst is wat con- ventioneel, wat braaf en gezapig; men or zag gaarne het jaar als een zinrijke fj harmonische cyclus, symbool van 's men- «en bestaan op aarde, geordend door een wijs wereldbestel, waarin alles zijn et; redelijk te begrijpen plaats had. afl il- le Glimlach We moeten nu wel glimlachen *val te vriendelijke lente, de zom grote hitte en verkwikkende je bui, de herfst waarin enigszins onver- te wachts de liefde haar juiste plaats schijnt te vinden naast de jacht en de -I wijnoogst, en de winter met sneeuw. die de huiselijkheid bevordert en die tegelijk de mens maant aan de vergan- kelijkheid en aan de deugd te denken, welke laatste toch maar het langste duurt. Het moet evenwel worden opgemerkt, I dat de 18e eeuw nog geen vakantie en zomertoerisme kende, zodat landleven alleen nog maar van de nut tige en eventueel ook van de gezellige kant zag. Beethovens Pastorale speelt zich nog op hetzelfde vlak af. De ge dachte om de jaargetijden in muziek uit te beelden was zeer in trek in de 18de eeuw, Vivaldi deed het in een reeks concerten, en ook in oratorium- vorm was deze idee niet onbekend. Muzikaal gezien is dit oratorium van Baydn ongetwijfeld fris en rijk aan fan tasie, vol afwisseling, doch wel wat lang; sterke contrasten ontbreken, want de tekst geeft daartoe geen aanleiding. Ondanks het ernstige begin in c kleine terts, later terugkomend in de inleiding tot de winter, speelt het werk zich voornamelijk af in majeur-stemming, zelfs in de herfst, waarin de romanti sche componisten vooral de melancholie zouden hebben gezocht. Een zeker gevoel van gerektheid heb ben we in de eerste delen wel eens er varen, al vindt men hier prachtige stuk ken, zoals de doorbraak van de lentezon, schitterend gezongen fragment door An nette de la Bije. Het onweer doet wat komisch aan, evenals vele muzikale on- weders in de muziek van Haydns tijd genoten. Idyllisch Langzamerhand echter wisten de uit voerders zich steeds beter van hun eventuele remmingen te bevrijden en zo ontstond in de herfst reeds een groots hoogtepunt. Het liefdesduet no. 25 Annette de la Bije en Wiebe Drayer. Hanne en Lukas, klonk zeer idyllisch en werd goed door de eerstgenoemde uitgebeeld; dan volgen nog de jacht scène met koor, no. 29, en de uitgelaten wijnoogst, nos. 30 en 31, prachtig ge- rongen door Herman Scheij. Deze zanger, die toch niet meet bijwijlen laag. (B van het groot oktaaf), doch in het hoge register schiet hij wat te kort en maakt dan wat ongemoti veerd gebruik van de kopstem. Ook zijn dramatiek in het vierde deel bleef wat vlak. Uitnemend Het koor zong ook op deze avond, wij zeiden het reeds, op uitnemende wijze. Nergens werd ruwheid betoond, overal klonken de stemmen aangenaam en geestdriftig. Even leek de harmonie in het fugatische slotkoor wat te worden bedreigd, doch gelukkig werd dit her steld. Een woord van lof verdient de cem balist Hans Philips, die de continuopar- tij in de recitatieven uitstekend en be scheiden realiseerde. Het Amsterdams Kunstkaand-orkest horen we altijd graag optreden; ook ditmaal viel op, welk een voortreffelijke instrumentalisten zich hier hebben ver enigd; we denken met name aan de blazers, ook aan de koperblazers (de hoorn in de jachtscène, de trompet aan het slot). Een goede orkestrale bege leiding is van wezenlijk belang voor een oratorium-uitvoering, evenals een j dirigent, die met een orkest overweg de jongsten behoort, geeft steeds weer opnieuw blijk van zijn groot talent en onvermoeibare geestdrift; zelfs al heeft de stem wat aan glans verloren, is zijn techniek en zijn muzikaliteit toch zo groot, dat zijn vertolkingen, vooral wan neer er een tikje dramatiek bij komt, altijd indrukwekkend zijn. De sopraan Annette de la Bije heeft ons deze avond bijzonder verrast door de ontwikkeling, die haar stem heeft doorgemaakt. Zij is thans een lyrische sopraan van allure, technisch opvallend gemakkelijk en zeer fraai en vrij van toon. Haar vertolkingen vonden hun hoogte-1 kan. Enkele oneffenheden in de inzet- punt in de sprookje no. 38. Wiebe Drayer zong zijn moeilijke partij met smaak, doch niet altijd met voldoende expressie. Zijn stem is wat baritonaal, hetgeen hem soms te pas komt, want zijn partij gaat graag, gezien ook de beruchte korte tijd van repeteren met koor en orkest. Een voortreffelijke uit voering dus, waarmee we alle uitvoe renden van harte geluk wensen, Dr. J. i Spannende uren niet Imperiums Tien kleine negertjes AN HET GERECHT ontsnapte moordenaars worden door een onbekende naar een afgelegen eiland gelokt, waar zij via een grammofoonplaat de mededeling krijgen stuk voor stuk te moeten sterven en dat volgens de manier aangegeven in het bekende liedje wan de tien kleine negertjes, van wie er ten slotte niet één overbleef. Elk van de ongelukkigen verdenkt de ander ervan de hand in het lugubere spel te hébben, waardoor een schier ondraaglijke spanning ontstaat, die zich ontlaadt in een gelukkig slot, wan neer de twee het laatst overgeblevenen een jonge man en een jonge vrouw onschuldig blijken te zijn en elkaar in de armen sluiten. Zo wordt het recht toch beloond: de omgekomenen waren inderdaad schuldig en de krankzinnige rechter, de uitdenker van deze „lied"erlijke strafpartijkrijgt wat hij verdient. De christelijke toneelgroep Imperium Een welkomstwoord was gesproken heeft het stampvolle Antoniusclubhuis gisteravond met dit door Agatha Christie uitstekend uitgewerkte detective-spel en kele prettige uren bezorgd. Sfeer en spanning waren volop aanwezig; tot het laatste ogenblik toe bleef onzeker wie nu eigenlijk al die doodvonnissen voor zijn rekening nam en zelfs voor degenen die het betrokken boek kennen, was de afloop een verrassing, omdat deze in het toneelspel minder somber, zij het iets gekunstelder is. Goed Imperium heeft niet teleurgesteld Was het begin enigszins traag, naarmate het verloop van het stuk vorderde, kwam er meer gang in het spel, dat af en toe aanzienlijk boven het gemiddelde ama- teurpeil uitsteeg. Waar vaak zoveel spe lers tegelijk het toneel bezetten, ontstaat gemakkelijk een wat rommelig geheel. Het is de verdienste van regisseur Her man Kres dat dit euvel grotendeels werd voorkomen. De aandacht werd niet van de handeling afgeleid, verveling deed zich niet voor, de sfeer was goed ge- Elk der spelers stond op zijn benrt in het middelpunt van de belangstel ling, zodat de prestatie van elk der optredenden bijzonder zwaar woog. Allen voldeden aan de in alle rede lijkheid te stellen eisen. Als er na men moeten worden genoemd, dan die van Hans van der Kwaak, die een voortreffelijke rol speelde als de oude rechter sir Laurence Margrave. De decors waren van Herman Kres, Kees Buurman en Bas van Wie- ringen. door de heer Martien Paats, die loop het ovationele applaus onderstreep te met de aanbieding van bloemen. Leidse plantkundigen over geneeskruiden TAE Koninklijke Nederlandse Maat- schappij van Tuinbouw en Plantkunde had op de vergadering van gisteravond prof. dr. R. Heg- hauer in haar midden, die voor de zeer druk bezochte vergadering sprak over „Geneeskruiden en hun toepassing". Na de gebruikelijke opening van voor zitter J. Jonker, kwamen enkele huis houdelijke punten aan de orde. Er wer den drie nieuwe leden geballotteerd. Voor de algemene vergadering van de maat schappij, die gehouden zal worden op 30 oktober in Utrecht, werden als afge vaardigden gekozen, de heren H. Veen- dorp en M. J. Esveld. Geruime tijd werd daarna gesproken over de beschrijvings brief van deze algemene vergadering. De heer Hoogervorst toonde de aanwe zigen een bijzonder soort Japans gewas, waarover hij enkele dingen wist te zeggen Prof Heghauer liet aan ae hand van dia's planten met geneeskracht zien. De professor kreeg vele vragen te beant woorden, want de belangstelling voor dit onderwerp was groot. Als dank bood de voorzitter aan het einde van de avond prof. Heghauer een bloemstukje aan. De christelijke oratoriumver eniging „Con Amore" te Lei den, dirigent Simon C. Jansen, heeft gisteravond in de gehoor zaal een uitvoering gegeven i Haydn's „Die Jahres zeiten". Foto N. van der Horst. Politie als waarneemster bij Leidse Natuurwacht In de eerste vergadering van de Leid se Jeugdnatuurwacht, die enige weken geleden is gehouden, werd meegedeeld, dat de Leidse politie had afgezien van actieve deelneming aan het bestuur. Na dat de initiatiefnemers hun bevreemding daarover hadden uitgesproken, verklaar de de politie, dat zij de verrichtingen van de Jeugdnatuurwacht wel met be langstelling zou volgen, maar dat het niet haar taak kan zijn, zich officieel aan allerlei activiteiten te binden. De politie wenst zich over het algemeen te beperken tot haar eigen specifieke taak. Tussen de politie en de Jeugdnatuur wacht is echter sindsdien concrete toe nadering gegroeid doordat de politie be reid bleek te zijn een inspecteur als waarnemer naar de vergaderingen van de natuurwacht te zenden. Als zodanig fungeert nu de heer H. Oudman. De heer A. Bogaard, rijksinspecteur voor het lager onderwijs, heeft het voor zitterschap op zich genomen. W AAR AAN DE OUDE RIJN de nummers 3 en 5 vele jaren grossiersopslagplaats met kantoor is geweest, wordt vanavond tegenwoordigheid van vele leden der Gemeente en belangstcllendcn-van- buiten de nieuwe kerk van de Leidse Baptisten geopend. Wie de gevels van 3 en 5 ziet, niet opvallend tussen de andere aan de Oude Rijn, kan niet vermoeden, dat zich bij het binnengaan in het eerste pand een ruimte aan het oog meedeelt, die voor elke bezoeker onmiddellijk kèrkruimtc Er komen nog wel eens kerken tot stand, waar dat niet terstond tot de bezoeker doordringt. Maar de Baptisten hebhefi van deze panden iets schoons gemaakt. De ruimte waarin de Gemeente haar diensten houdt, wordt als kerk gestempeld door het liturgische centrum, waarin het kruis domineert. Onder het kruis is de doopvont, dat voor de Baptisten zo groot moet zijn, dat de dopelingen er in ondergedompeld kunnen worden. Iets uit het midden van het centrum staat de kansel. Het is geen cliché-uitdrukking, ;er wordt gezegd, dat er vanavond bij de Baptisten grote vreugde zal zijn de totstandkoming van dit kerkelijke mtrum. De accommodatie aan de Eer- e Groenesteeg voldeed bepaald niet eer en ook de groei van de Gemeente aakte het nodig, uit te zien naar een limer en beter geoutilleerd onderdak. Op zondag 5 juli 1953 werd de ge meente geïnstitueerd door ds. Sj. Zijlstra Eindhoven. Zij is voortgekomen uit de vroegere stadsevangelisatie „Jeruel", die zich dus aansloot bij de Unie van Baptis ten Gemeenten in Nederland. Enige weken te voren had deze predikant in de overdekte zweminrichting een doopdienst geleid, waarin een aantal volwassenen, zowel mannen als vrouwen, werden on dergedompeld- „Met Jezus Christus be- i met Hem ook op te staan in Groei De institueringsdienst werd gehouden het gebouw „Prediker" aan de Jan- vossen steeg, waarin de heren H. Schouten sr. en P. Zaalberg tot ouderling heren N. van der Vlist en Jac. Zaalberg tot diaken werden bevestigd. De Gemeente begon met 28 leden. Lid kunnen alleen zij zijn, die de belijdenis van het geloof hebben afgelegd heilige doop hebben ontvangen. Nu zijn er 82 leden. Maar het aantal de diensten van de Baptisten Gemeente bezoekt is groter. Dit gebouw wordt niet daan. Het is al verhuurd als opsiagplaats.' Vanavond gaaf de nieuwe kerk Oude Rijn open en zondag 19 oktober hoopt de Gemeente de inwijdlngsdienst te houden. De kerk biedt plaats aa' tweehonderd mensen. Voor de restauratic heeft men van zelfsprekend ccn beroep moeten doen op een aantal deskundigen, maar veel Is toch door leden der Gemeente zelf gedaan. De bezielende leiding van de heer P. Zaalberg, voorzitter van de bouwcommissie en gepensioneerd bouwvakarbeider, mag hier zeker worden genoemd. Het ontwerp was van de hand van de Leidse architect J. Stigter. De altvoering werd opge dragen aan de aannemersfirma I». Stigter en zn. Het resultaat ademt niet alleen degelijkheid, maar ook een verantwoorde artisticiteit. Mede omdat het buitenlicht nogal moellUk de kerk kan binnenvallen, zijn de muren, plafond, centrum en meubilair in lichte tinten gehouden. De ver lichting toont aan, dat de architect moderne elementen in het Interieur zeker niet wilde mijden. Naast het liturgische centrum is een ruimte met enige kleedhokjes, die worden gebruikt als pr bediening van de heilige doop is; de dopelingen ontkleden zich en krijgen een zwart gewaad aan. Lokaliteiten Er is verder een verenigingslokaal, dat plaaits geeft voor tachtig mensen; het ls zeer geschikt voor kleinere samenkom sten en jeugdwerk. In pand nummer 5 is aan de kant van de Oude Rijn de groto ontvangkamer; na een trouwdienet bijv. kan daarin worden gerecipieerd. Er zul len ook vergaderingen met weinig men sen plaats krijgen. Een consistoriekamer en een keuken completeren de begane De verdieping is een woonhuis. Het ls de bedoeling, dat daarin te gelegener tijd de voorganger van de Gemeente, de heer H. Schouten jr., komt te wonen. Aan do restauratie van de verdieping is men nog niet toegekomen; eerst moet beneden alles volgens de plannen in orde zijn ge bracht. f £aim6öe6 Mr. Hilterman in LEIDEN "l^ANMIDDAG heeft het departement Leiden van de Nederlandse maat- schappij voor nijverheid en handel bezoek gehad van mr. G. Hilterman, hoofdredacteur van de Haagse Post en bekend politiek tele\ Mede door deze expansie werd het ge-; commentator. „Een wereld vol spanning", was het onderwerp van zijn bouw aan de Groenesteeg onvoldoende. causerie, die een politieke rondblik was en uitliep op de verzekering, dat oe hand ge- Europa recht heeft op een voorname plaats in de wereld, waar ieder alleen maar belang bij kan hebben. Reconstructie en vitaliteit blijven voorwaar den voor het behouden van deze voorname plaats. Advertentie. Last van zenuwen Mijnhardt'i Zcnuwtablettcn helpen U er overheen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Johanna Rosa Christina, dr v A. de Bruin en C. A. G. Keetman; Frank Wilhelmus, zn van W. L. v. d. Linden en M. C. A. van der Kleij; Hubertus Petrus Cornells Willibror- dus, zn van C. F. Verhoef en F. C. M. de Bruyn; Hendrik Franc Johan nes, zn van H. J. van Vliet en A. M. A. Edelbroek; Cornelia Jacoba. dr van C. Hartevelt en J. van Duuren; Jozef Jacobus Maria, zn van W. R. van Klaveren en A. W. F. Flippo. Gehuwd: F. E. P. Cohen en A. S. Overstraten-Kruysse. Overleden: C. Ravensbergen, 73 Jr; J. Gijsman, 56 jr; J. H. E. Maas, 77 jr, weduwe van F. A. Varkevisser; K. Gies, 82 j. In Chr. Geref. kerk Ds. Henstra over het doen van belijdenis Ds. D. Henstra te Oud-Beyerland sprak gisteravond in de Chr. Geref. kerk aan de Steenschuur voor het district LeideD van Chr. Geref. J.V.'s en M.V.'s over het onderwerp „Mag ik belijdenis doen?" Hij ging daarbij allereerst na, waarop het belijdenis-doen is gebaseerd. Nergens wordt in de Bijbel hiervoor een voorschrift gegeven, aldus spr. Wel spreekt de Bijbel van het belijden: „Strijdt de goede strijd des geloofs" en uw geloof, beleden voor vele ge tuigen", zoals Paulus eens tot Timotheüs Belijdenis doen is geen afgeleide zaak, aldus ds. Henstra. God trekt de hoofd lijnen en Hij vraagt van de Zijnen, dat zij komen tot geloof en bekering. Belij denis doen hangt samen met de sacra menten van Doop en Avondmaal. Er moet worden uitgegaan van de terminologie belijdenis des geloofs. De kern van het geloofsleven is God lief te hebben. God heeft eerst beloofd en pas daarna geëist. Tot slot zei ds. Henstra, dat de belij denis moet worden beleefd. Belijdenis doen brengt ook mee. Avondmaal vieren tot versterking van het geloof. Voorts volgt op het doen van belijdenis het ge tuigen. niet van zichzelf maar van God. De kerk der Baptisten aan de Oude Rijn, die vanavond wordt geopend. Onder het kruis bevindt zich de doopvont, waarin de dopelingen wor den ondergedompeld. Na de lunch, die in de bovenzaal de Turk werd gehouden, begon mr. terman zijn politieke verhandeling. Hij wenste de aanwezigen en zichzelf geluk te wensen met de merkwaardige omstandigheid, dat hij het woord mocht voeren dn een week, waarin van spanning in de wereld nauwelijks sprake is. Cynici sohrijvcn dat toe aan Ohroestsjefs ge woonte om pas laat in het jaar vakantie te nemen; hij doet thans nieuwe krachten op aan de Russische Rivièra in de Krim. Zowel in het Nabije Oosten als dn het Verre Oosten zijn de hevigste spanningen verdwenen en het is daarom een gelukkig ogenblik om eens na te denken over de vraag of er een patroon zit in de vele politieke spanningen die wij de laatste jaren te verwerken hebben gekregen. Over het algemeen zal het antwoord daarop luiden: die spanning is een gevolg van de zogenaamde koude oorlog, dat wil dus zeggen de verdeling van de wereld in een bolsjewistisch en een democratisch kamp de club Amerika en de club Rus land. Die tegenstelling bestaat natuurlijk en zij doet zich ook herhaaldelijk gelden. Maar toch rijst de vraag of hiermee wel het laatste woord is gezegd. Het is n.l. opmerkelijk, dat de meeste spanningen in de wereld ontstaai Europese invloedssferen of voormalige Europese invloedssferen met uitzonde ring van China. En men kan daarom wel stellen, dat die tegenstelling rich toch In ieder geval alleen kan manifesteren in het luchtledige, dat is ontstaan door het wegvallen van de grote staatkundige macht van het voor-oorlogse Europa. Dat Is ook geen wonder, want als wU de ons na de oorlog Ingeprente beschei denheid even opzU zetten, dan mogen Verkoudheid van neus. keel of borst, lutft en wrijft U weg piet wU toch wel vaststellen, dat de Europese landen niet maar zo sterke naties of koloniale uitbuiters zijn geweest, maar dat zij een beschaving hebben geschapen die een groter deel van de wereld heeft beheerst dan enige beschaving voordien en vermoedelijk zelfs langer. Eeuwen lang regeerden Europeanen bet grootste deel van de wereld en hun cultuur, hun wetenschap en bun techniek bebbcn helemaal alleen geschapen wat men noemt „de moderne wereld". Het kon niet anders of het wegvallen van de ontzaglijke suprematie van do Europese landen in de wereld moest een geweldig luchtledig scheppen en het is in dat luchtledig dat rich de tegenstelling communisme niet-communisme kan laten gelden. Op veel plaatsen is die tegenstelling alleen beslissend omdat er een luchtledig is ontstaan. De tegenstel ling communisme vrije wereld is alleen beslissend voor een politieke spanning als er een directe communistische aanval dreigt. In al die gevallen is er ook ronder veel moeilijkheden sprake van Atlan tische eenheid, maar omdat in de Atlan tische eenheid de betekenis van het weg vallen van die fenomenale Europese suprematie niet wordt beseft, bestaat er in de Atlantische gemeenschap géén over eenstemming wanneer het communisme niet dreigt. Ambities En het is bepaald bijzonder opmerkelijk, dat in al die gevallen de Europese lenden streven naar herstel van hun afzonder lijke belangen en politieke ambities. Duitsland streeft naar hereniging, Enge land naar de versteviging van het Gemenebest en voor Frankrijk is de positie in Noord-Afrika het allerbelang rijkst. Het allesbeheersende internationale politieke probleem is het opvullen ven het vacuum In de wereld, dat ls ontstaan door het wegvallen van Europa. Europa heeft daar ook recht op, want het heeft door zijn weer galoze reconstructie van na de oor log, maar ook door de vitaliteit waar het van deed blijken en de geestelijke spankracht waar het nog over blijkt te beschikken, niet alleen recht op een voorname plaats in de wereld; de gehele wereld is daar ook bijzonder bij gebaat. Vooral buiten Europa. In de voormalige koloniën of invloedssferen zou de gehele Atlantische gemeenschap Amerika in cluis daarom met meer kracht moeten streven naar het scheppen van redelijke basissen voor samenwerking tussen Europa en Afro-Ariatiache landen Hel «uocea van de politiek van het kabinet De Gaulle in heel Afrika is, wat dat be treft, veelbelovend. Zie vervolg stadsnieuws op pagina 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3