CHRISTFUJK LADY ISABELLA Bevordert overheid roomse missie onder protestanten? A.O.W. voor predikanten aanvaardbaar ÏÏlcffl/ffanó Pindakaas Indeling bij v.h.m.o. remt het hoger technisch onderwijs East Lynne Een woord voor vandaag Kanttekening Onderwijspolitiek in Nieuw-Guinea geeft reden tot kritiek Is openingsartikel van Hervormd Nederland heeft d*. F H. Landsman zijn grote ongerustheid geuit over en ern stige bezwaren naar voren ge bracht tegen de in Nieuw- Guinea gevoerde onderwijs politiek. De vraag wordt ge steld of de Roomse missie onder protestanten door de overheid wordt bevorderd. gierig. Het aantal onderwijsin stellingen. dat hem in staat stelt deze leergierigheid te bevredigen is echter volstrekt onvoldoende. In de dorpen zijn dorpsscholen met driejarig onderwijs en Indo nesisch als voertaal. Daarvan 2ijn er ongeveer 350 protestantse, door inheemse goeroe's geleid. De uit breiding van het aantal van deze scholen heeft de laatste Jaren vrij wel stilgestaan, al is het diepte punt misschien voorbij. Maar van dit onderwijs blijft vanzelfspre kend vaak weinig hangen! De beste leerlingen van ueze dorpsscholen gaan naar de ver- volgscholen met internaten, afzon derlijk voor jongens en meisjes, die ook drie klassen omvatten, te vergelijken met de klassen 4. 5 en 6 van onze lagere scholen. Daar worden o.a vele uren besteed aan het leren van Nederlands. In de grotere plaatsen zijn zesjarige la- fere scholen B voor leerlingen uit ndonesisch sprekend milieu, waar de voertaal eerst Indonesisch is, maar waar men zo spoedig moge lijk op Nederlands overschakelt. De beste leerlingen van beide schooltypen kunnen dan gaan naar een z.g primaire middelbare school (P.M.S.), die vierjarig is en waar ook Engels, wiskunde, na tuur- en scheikunde worden onder- verhouding tussen de la gere scholen van beide schoolty pen en de P.M.S., die dus met on ze U L O -school of H B S. is te vergelijken. Deze P.M.S. heeft alleen zin waar een voldoende aantal ver volgschaden en lagere scholen B is, die we dus ..voedingsscholen" voor de P.M.S. zouden kunnen noe- In heel Nieuw-Guinea zijn 19 protestantse voedingsscholen met 2500 Pspoese leerlingen. 4 open bare met 500 Papoese leerlingen, die In grote meerderheid ook pro testants zijn en 8 rooms-katholle- ke met 800 Papoese leerlingen. Dit betekent dus. dat er tegen over één r.k. primaire middelba re school minstens 2 a 3 protes tantse P.M.S.-en nodig «ljn. Een tweede vraag is waar deze scholen moeten staan. De voe dingsscholen van de missie, zo zou men denken, moeten we niet aan de Noordkust zoeken want deze streek Is vanouds het terrein van de protestantse zending. Hier wo nen plm. 130.000 protestantse Pa poea's en enkele duizenden rooms- katholieken. Van de 8 r.k. voe dingsscholen in geheel Nieuw-Gui- nea, liggen er 7 in Zuid- en Zuid- West Nieuw-Guinea en een in So- rong aan het meest westelijke puntje van dit eiland, dus geen één aan de Noordzijde Nieuw-Guinea is sinds Jaren gespannen. Die span ning wordt veroorzaakt door het feit. dat de missie zich niet ont ziet in het Noorden te gaan wer ken onder de protestantse Pa poea's en dat. terwijl er een wijd terrein open ligt voor missionaire activiteit onder inheemsen, die nog nimmer met het Evangelie in aan raking zijn gekomen. Het belangrijkste werktuig voor deze penetratie is schoolstichting. Een van de laatste staaltjes op dit gebied was het plan van pater Van den Berg om. met sanctie van de apostolische vicaris in Hol- landia. een ongesubsidieerde, la gere school B te openen in Senta- ni en omgeving, waar een in heemse bevloking woont, die voor 100 pet. protestants is en tot de Evangelisch-Christelijke Kerk van Nieuw-Guinea behoort. Het ge volg was een openlijk protest van de Algemene Schoolbeheerder. ds. H. A. C Hildering. in een brief aan mgr dr. M. Staverman van 24 juni 1958 In deze brief worden alle argumenten vóór de stichting van de r.k. school, met aanvoering van vaststaande feiten, weerlegd. Deze brief eindigt met enkele zinsneden, waarin er door het schoolheheer van de zending op aangedrongen wordt, al was het maar om redenen van wellevend heid, te trachten naast en niet te gen elkaar In te werken, temeer waar N'leuw-Gulnea zulk een wijd gebied Is. Terecht stelt ds. Hil dering. dat het ondenkbaar en uitgesloten Is te achten, dat de zending op een dergelijke manier zou handelen in een uitgespro ken rooms-katholiek gebied. Men zou deze spanningen tussen zending en missie nog als een aan gelegenheid kunnen zien. die al leen de kerken raakt, die erbij zijn betrokken, ware het niet. dat de overheid er ook nog iets mee heeft te maken. HET onderwijs op Nieuw-Guinea zowel van zending als van missie wordt nl., als een school eenmaal erkend is, (er zijn ook nog ongesubsidieerde scholen) voor 100 pet. bekostigd door het Gouvernement. Men kan en mag in een situatie als die. welke wij tekenden, ver wachten. dat de regering, al was het alleen maar terwille van een zo ongestoord mogelijke ontwikke ling van de autochtone bevolking, in haar subsidiebeleid angstvallig ervoor waakt zich door beweegre denen te laten leiden, die verband houden met de hierboven gesig naleerde r.k. penetratiepogingen of met de partijpolitieke situatie in Nederland. Maar wat is er nu ge- Als men op de kaart ziet en dan de gegevens nagaat, die wij me dedeelden, zou men verwachten dat de eerste rooms-katnolieke P M S. in Merauke zou komen te staan. En als zij die school eiders, in protestants gebied, willen oou- wen. zou men kunnen zeggen: goed. dit is weinig fraai, maar wil men verwachten, dat protestantse ouders hun kinderen naar r.k. scholen zullen zenden als op de protestantse geen plaats meer is; in de protestantse voedingsscho len doordingen, dan is daar in Nieuw-Guinea de vrijheid toe. maar laat de overheid deze r.k. propaganda dan niet subsidiëren. Tot verbazing en ontsteltenis van de zending is er echter op 1 sep tember 1958, 100 pet. gesubsi dieerd, een rooms-katholieke P.M.S. geopend te Hollandia. in een gebied dus waar r.k. voedings scholen geheel ontbreken De ALS wij goed zijn ingelicht zal binnen afzienbare tijd een tweede katholieke P.M.S. volgen, waarna missie en zending dus quitte zouden zijn. Als men dan let op de getalsverhoudingen, wat betreft de voedingsscholen. zal de onbillijkheid van de situatie, die dan zou ontstaan, wel duidelijk zijn. Maar daarover nu niet. Wat ons thans vooral interes seert is de situatie van de Noord kust. Daar zijn, wil de zending' de bevolking kunnen bieden waar ze recht op heeft, op z'n minst 3 P.M.S.-en nodig. En als er een rooms-katholieke P.M.S. moest komen, dan in Me rauke. Deze school was dan ook opgebracht op de ontwerpbegro ting 1958 voor Nederlands Nieuw- Guinea. die evenals die voor 1956. 1957 dit najaar nog door de Sta- ten-Generaal moet worden behan deld. Maar de directeur van culturele zaken te Hollandia heeft anders beslist. En dus is de subsidie voor Merauke voor de r.k. school in Hollandia gebruikt. Nogmaals: de school In Merau ke zal er ook wel komen. Maar daar raat het niet om. Waar het wel om gaat Is dat, In een demo cratisch bestel als het onze. de overheid reen voorkeur kan en mar tonen voor missie of zending, als zij de beschavingsarbeid, die beide In nauw verband met haar eigenlijke werk doen, steunt. Grafici op 25 oktober naar Utrecht Het hoofdbestuur van de Ned. Christe lijke Grafische Bedrijfsbond heeft de af gevaardigden van de vakgroepen boek en diepdruk, binderij, papierwaren en enveloppenbedrijf. lithografie, chemigra- fie. chefs en administratief personeel bij eengeroepen voor een landelijke vak groepvergadering op zaterdag 25 oktober a.s. in gebouw K. en W. te Utrecht om te spreken over de stand van zaken met betrekking tot het afsluiten van een nieuwe c a o. voor het grafisch bedrijf. Nu de oude c.a.o. steeds moet worden verlengd, omdat tussen de werkgevers werknemers in het grafisch bedrijf De synode te Spakenburg Het overtuigend Schriftbewijs van de tegenstanders ontbreekt (Van een onzer verslaggevers) MET 17 tegen 15 stemmen heeft de generale synode van de vrijgemaakte gereformeerde kerken uitgesproken, dat de beoordeling van de vraag of toe passing van de wet algemene ouderdomsverzekering (A.O.W.) geen zaak voor de synode is. Deze vraag kan in de mindere vergaderingen worden af gedaan. De synode ziet in deze kwestie momenteel geen zaak, die de (plaatse lijke) kerken in het algemeen raakt. Daarom besloot zij niet in te gaan op verzoeken van de classis Warffum enz. om via «en rechtelijke procedure te kunnen vaststellen of de A.O.W. in strijd is met de wet op de kerkgenoot schappen van 1853. Uit de stemmenverhouding kan men opmaken, dat de synode niet zo maar tot dit besluit kwam. Voor- en tegenstanders van het te dezer zake gemaakte commissierapport hebben, nadat zij voor een deel dinsdag ai aan het woord geweest waren, de he le woensdag over deze materie ge sproken. Drie opvattingen kwamen daarbij duidelijk naar voren. Er waren syno deleden die in overeenstemming met het commissierapport de A.O.W. in haar toepassing op de pre dikanten in strijd achtten met de Hei lige Schrift, de kerkenordening en de blijvende garantie van vrije uitoefe ning van de godsdienst. Hier tegenover stonden degenen, die de A.O.W. wel aanvaardbaar von den voor predikanten, daar men hen in dit geval niet als predikant maar als staatsburger diende te beschou- Een derde groep meende, dat heel deze aangelegenheid op ..lager" ni veau thuishoorde: in de kerkraden. Deze laatste groep behaalde de over- Ds. H. van Tongeren te Leeuwarden die men als representant van de eerste categorie moet beschouwen, begon zijn verdediging van het commissierapport met uit de Openbaring de tekst te cite ren. waarin staat dat zonder het ..merk teken van het beest" niets gekocht of verkocht kan worden. De tijd, waarvan het laatste bijbel boek spreekt, is nu al gekomen, meen de ds. Van Tongeren. Socialisme en di- ï«tLjZ,??h mutrpDwe: wuie van ner ourger.cnap oer preaman- n^r Hp hptwpn mpn h«np^ len hun ambt niet verwaarloost. Maar ren kan alin dc lant de kerken moeten waken, dat zij ter wil-: oterheiVwaa? h^f kPrkSid aanSele le van het ambt d« Predikanten hun eenheden hetreft kerkelijke aangele burgerschap niet verwaarlozen; dit laat- Aanvaardenwe de A.O.W. aldus ds>* met strekking tot de A.O.W. Van Tongeren, dan geven we ons klak-j node meent, dat twee wetten tegen el kaar strijden, dan mag zij voor de in terpretatie van deze wetten zeker een rechterlijke uitspraak vragen. Procede ren kan trouwens óók profeteren zijn. Ds. J. van Bruggen te Assen, prae- aes der synode, bestreed het rapport. Hij vond de daarin geciteerde teksten niet bruikbaar als bewijsmateriaal voor de stelling dat de overheid met de A.O.W. de vrijheid der kerken aantast. Groter bezwaar had ds. Van Brug gen echter tegen de strekking van het rapport als geheel. „Dit rapport roept- te wapen waar het wapen niet nodig is.' Dat is gevaarlijk omdat het daar door afleidt van het punt waarop de strijd wèl nodig blijkt te zijn", vi kerde hij. Het punt waarop de overheid zich greep aan de rechten der kerken lag bij de aanvaarding van de wet op de bedrijfsorganisatie. Daarin worden de kerken onderworpen aan een bestuur. Hier past het protest, gelijk het ook gehoord is; maar niet vanwege de ker ken gezamenlijk dooh door de kerken afzonderlijk, die geweigerd hebben de vereiste promie te betalen, en door de minister tot heden ongemoeid gelaten zijn. Evenzo sprak ds. J. A. Vink te Amersfoort, assessor van de synode. De kerken moeten zelfstandig en plaat selijk de zaak oplossen. Zoals zij ook lo caal geweigerd hebben zich te laten in corporeren in de bedrijfsverenigingen. De overheid moet oppassen dat zij ter- wille van het burgerschap der predikan- Geen taak keloos over aan de machten dirigisme. Satar. .r.cht kerk verkrijgen en hij komt daarom i Ds. P. Lok te IJ muiden wm van op- met geld. Ten tijde van de vrijmaking vatting, dat de tijd voor protesten heeft hij er op die m« zijn strik gevangen. Zij voor hun broodje velen in ren bangi i maakten zich niet de zegen van het kerkverband, dat wij ons als kerken gezamenlijk te-i gen deze bedreiging van de vrijheid der kerken kunnen keren, verklaarde ds. Van Tongeren. Alleen voelde hij niets voor procederen, wel voor profeteren. Socialistisch Ouderling C. C de Vries te Hattem noemde de A.O.W. een socialistische wet. De overheid matigt zich daardoor rechten aan. die haar niet toekomen. De neer De Vries achtte ook de ver plichting voor de kerken om lid te wor den van een bedrijfsvereniging voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering laakbaar. ..Kermisexploitanten en dans instituten worden hier met de kerken op één hoop geworpen", riep hij uit. ..Dat is een smaad voor de naam van Christus." Ds. C. Trimp te Middelburg, rappor teur van de commissie hield vast aan zijn in het rapport neergelegde mening, dat een kerkeraad nooit mag dulden dat zijn predikant terzake van het levens onderhoud gedwongen wordt zich van de gemeente voor eruge procenten te iso leren. Juist op het punt van het levens onderhoud is d. dominee nooit los te maken van zijn gemeente. Want die gemeente heeft rechtstreeks van Chris tus bevel gekregen de predikant te on derhouden. Proefproces Wanneer men het staatsburgerschap van een predikant zo zwaar laat we gen. dat men voor hem de A.O.W. aan vaardt. dan zal de liefde der gemeen te gaan verschrompelen. Men brengt dan ook de diaconale taak der gemeente in Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hedel C. v. d. Bosch te Bodegraven; te Vreeswijk W. H. van Kooten te Hasselt. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Woerden P. H. Seggelink te Maarssen. Tien jaar Ger. opleiding gezinsverzorgsters Ongeveer 300 gezinsverzorgsters, oud leerlingen van de mr. A. J. L. van Beeck Calkoenschool Geref. opleiding gezinsverzorgsters voor Amsterdam Noordholland zijn gisteren in de Woestduinkerk bijeen geweest ter vie ring van het tienjarig bestaan van de school. Bij afwezigheid wegens ziekte van de voorzitter, prof. dr. W. J. H. Caron, sprak de secretaris, de heer F. Kunst, een herdenkingsrede uit. In het bijzon der herdacht hij de heer H. A. Hofman, die tijdens een diaconale conferentie tien jaar geleden het initiatief tot de oprich ting had genomen. Diens weduwe, de op het feest aanwezige mevrouw Hofman- Binnema, was de eerste directrice. Vele sprekers deden hun gelukwensen van geschenken vergezeld gaan. Des middags voerden oud-leerlingen een toneelspel op. gen de A.O.W. al achter de rug lag. Men had moeten protesteren toen de wet als ontwerp op tafel kwam. Een maal aanvaard behoorde men er loyaal tegenover te staan. Ds. G. Janssen te Amsterdam-West zei dat de predikanten niet gewikkeld behoeven te worden in zaken va leeftocht. Die behoren aan de gemeen te en daarom sluit het niet aan op de ordinantie van Christus wanneer ande ren zich opwerpen om voor de leef tocht der predikanten te zorgen. In zo verre ging hij accoord met het rapport. Evenwel achtte ook hij deze zaak niet thuis te horen bij de synode. De predikanten Lok en Janssen dien den hierna een voorstel ln, waarin werd nitgesproken, dat deze aangelegenheid allereerst de mindere vergaderingen aanging, en dat de synode de A.O.W. in het huidig stadium geen zaak vond voor de kerken gemeenschappelijk. Aan het verzoek van de classis Warffum, wenste zij derhalve niet te vold< Nadat eerst het voorstel van de c missie was verworpm, aanvaardde de synode het voorstel Lok-Janssen. nog geen overeenstemming is bereikt Jeva4rt stelde ds. Trimp. Want. zei hij. over de inhoud van de nieuwe, is een men gaat dan het socialisme inkapse- •ituatie ontstaan, waarin het hoofdbe- len In de kerkelijke huishouding. stuur van de N.C.G.B. het wenselijk Aangaande de voorgestelde rechterlij- acht met de afgevaardigden uit het land ke procedure zette hij. uiteen, dat dit overleg te plegen. I zeker niet ongeoorloofd was. Als de sy- Organisaties van docenten: is so niet bij te houden DE snelle ontwikkeling van de techniek plaatst het hoger technisch onderwijs in ons land voor vele vraagstukken. Steeds meer nieuwe takken van weten schap zoals de kernenergie, de pro blemen van de hoge temperatu ren en van de zeer snelle moto ren, het gebruik van isotopen en de technische aspecten van de automatisering, worden snel in de praktijk toegepast. Het hoger technisch onderwijs beschouwt het uiteraard als zijn taak ook deze zaken zijn leerlingen bij te bren gen, maar het ondervindt daarbij vele moeilijkheden. De Bond van Verenigingen van Lera- :n van Middelbare Nijverheidsscholen in Nederland heeft daarover een boekje open gedaan, daar de situatie bij het h.t.s. steeds moeilijker wordt. De organisatie van de hogere technische scholen (23) is volgens het hoofdbestuur van deze bond te veel gecopieerd van de inrichting voor v.h.m.o., waardoor eigen karakter en gerichtheid wel erg veel in 36. ..Het is de verschrikkelijkste zatk. die ik ooit heb meegemaakt", zei hij verontwaardigd tegen de twee advokaten. ..Hij moet wel de grootste schurk onder de schurken zijn geweest." ..Onvergeeflijk, dat hij niet voor zijn dochter heeft "^ChwcrgeefHJk? Zegt u maar gerust, dat hij met goed wijs was. hernam de graaf. Niemand met enig gezond verstand last zo zijn dochter over aan r zijn dochter heeft Twintig of vijfentwintig pond. antwoordde zij. en die had ze aar. juffrouw Mason gegeven, die het wel nodig had voor de huishouding. Ais dat kind eon lint wil kopen voor haar haar. dan kan ze het nog niet eens betalen Kunt u zich dat voorstel len"" De nieuwe graaf was opgewonden. ..Ik ben ervan overtuigd, dat zoiets nog nooit is voorgeko- m^Geen geld voor haar persoonlijke behoeften!" riep Carlyle uit. ..Geen cent. En ex zijn geen fondsen en die zul len er ook wel niet komen, voor zover ik kan zien". Warburton knikte. ..Zeker, mylord. Het zwaar belaste landgoed gaat in uw bezit over en wat er aan persoonlijke bezittingen overgebleven is, gaat naar de schuldeisers." ..Ik begrijp, dat East Lynne van u is. De graaf wendde zich plotseling tot Carlyle. ..Isabella zei me toderdaad", antwoordde deze ..Het kwam in lurii in m ;n bezit Ik veronderstel, dat hij het ge heim wilde houden." Hij moest het wel geheim houden onderbrak Wjrhurton ..want anders had hij er geen cent van in zijn bezit gehad. Niemand wiet ervan be halve de zaal-waarnemer van Carlyle en wij zelf." van doer ANN LUDLOW nam hij in zijn eigen dienst. En wat Isabella betrof, had hij opdracht gegeven dat ze het alle maal moesten doen zoals zij het wenste en over eenkomstig haar stand. De rijtuigen en de paarden, waar ook iemand de wacht bij betrokken had. kocht hij zelf; ze waren in uitstekende conditie. Twee personen volgden de stoet; de graaf en Car lyle. Laatstgenoemde was wel geen familie van de overledene, maar toch een vriend. De graaf nodig-1 indeling by het v.n.m.o. de hem blijkbaar uit. omdat hij niet alleen wilde I tief-technlsch moeilijk vo lopen Er waren nog enige vertegenwoordigers van j vatbaar. De organisatie Warburton werd door de graaf gemachtigd om de beide bewakers in de sterfkamer te verwijderen. Maar zeer tot verbazing de gehate het personeel bleven wel m het huis. Warburton had daar als voorzichtig advokaat ongetwijfeld een re den voor De mannen bleven tot de begrafenis. Er werd gezegd, dat als hij de mannen helemaal had verwijderd, er een nieuw arrest zou zijn ge komen. Die vrijdagochtend had de begrafenis plaats. Op het kerkhof van de kerk te West Lynne. Isabella verzette er zich in haar hart tegen, maar ze zei niets. De graaf had gezegd, maar op een moment dat zij er niet bij was, dat het hem teveel zou koeten als de begrafenis helemaal te Mount Severn zou plaats vinden. Overigens deed hij alles wat in zijn vermogen was om de zaken ter bevrediging van ieder af te handelen Hij betaalde alle schul den van de winkeliers en kooplui, hij gaf het per soneel het nog verschuldigde salaris en een maand salaris extra, in plaats van ze op te zeggen met de gebruikelijke termijn van een maand. Hij be taald ook hun rouwkleding. Pound, de huisknecht de adel van het graafschap als dragers kleèd en ten slotte werd de stoet gevolgd door een aantal particuliere rijtuigen. De volgende morgen was er grote drukte. De graaf ging wog en Isabella zou ook vertrekken. Ze gingen niet tegelijk. In de loop van de dag zou het personeel ook vertrekken. Toen de graaf klaar stond om in zijn rijtuig te stappen, zag hij Carlyle komen. ..Ik was al bang. dat u niet zou komen, ik heb nog net vijf minuten. U weet wat ik heb gezegd over de grafsteen?" ..Zeker", antwoordde Carlyle. ..En hoe is het met lady Isabella"" ..Erg neerslachtig, vrees ik. het arme kind. want ze was niet bij het ontbijt", antwoordde de graaf. ..Mason vertelde me. dat ze haar verdriet nog niet de baas was. Een slechte man was het. wijlen Mount Severn", zei hij nog eens nadrukkelijk. ..Laat lady Isabella zeggen. da<t ik weg ga en dat jkjiaar nog graag wil zien", zei hij tegen een van het hoger technisch onderwijs dynamische karakter. Leerstof, die enige jaren geleden volkomen up to date kon worden geacht, is door de snelle ontwik kelingen van wetenschap en techniek min of meer verouderd. Wensen Om uit deze moeilijkheden te geraken koestert de organisatie van (6000) docen ten verscheidene wense 1. vermindering van het huidige aantal lesuren (29) tot 16 uur per week binnen het kader van de volledige betrekking. 2. vergroting van de mogelijkheden tot het verrichten van technische tcnschappel(jk onderzoek. 3. vergroting van de mogelijkheden tot regelmatig contact met Instellingen van hoger onderwijs en de industrie. 4. salariëring op het peil van weten schappelijk hoofdambtenaar A bij het hoger onderwijs. Nieuwe regeling Vooral de koppeling van het h.t.s. aan het v.h.m.o. is oorzaak van talrijke moei lijkheden. Voor de nodige laboratorium proeven moeten vaak omslachtige wegen worden gevolgd. Voor bepaalde proeven moet zelfs voor de aanschaffing van materiaal toestemming worden gevraagd bij het ministerie van sociale zaken volksgezondheid, hetgeen volgens het hoofdbestuur aanleiding geeft tot veel tijdrovende correspondentie. Het verhalen van de kosten van excursies naar fabrie ken en bedrijven nodig voor de prak tijk is om slechts een overigens bijkomstig voorbeeld te noemen even eens een ingewikkelde aangelegenheid. De overheid heeft wel oog voor de bijzondere positie van de hogere tech nische scholen, maar de tegenwoordige is administra- »r verandering docenten erlangt daarom opheffing van de gelijk schakeling met het v.h.m.o. en een rege ling, die is afgestemd op het volkomen eigen karakter van het hoger technisch onderwijs. Zelfstandig het personeel, die in de buurt graaf bedankte Carlyle voor zijn bijstand, ik er zonder u door zou zijn gekomen, weet zei hij. ..U hebt me beloofd, dat u eens komt. metwaar. Ik hoop. dat u spoedig ens in de buurt moet zijn", glimlachte (Wordt vervolgd) ..Hoe ik K°!a1s ik Carlyle. De laatste jaren is ook de docent recht streeks betrokken by het praktijkjaar van de leerlingen. De practikanten moeten vaak op vrij hoog peil werken onder leiding van academici; de ver slagen van hun werk moeten door de docenten worden beoordeeld, wat een verzwaring van hun taak betekent. Om deze werkstukken te kunnen beoordelen moeten zij op hun beurt nauwe relaties het bedrijfsleven en de instellingen van het h.t.s. tussen het hoger academisch onderwijs wordt door velen niet voldoende o erkend", meent de organisatie van docenten. Hun werk komt veel meer overeen met dat van wetenschappelijke hoofdambtenaren A en van de lectoren dan met dat van de leraren bij het vJun.o. De Here Jezus heeft Zijn discipelen vriendengenoemd. Wij mogen Jezus' vrienden zijn als wij doen wat Hij ons gebiedt] Dat lijkt op het eerste gezicht merkwaardig eerder eenj verhouding van heer tot slaaf Neen, zegt Jezus (leest u er Johannes 15 maar op na), geen slaven, want die weten niet wat hun heer doet. Vrienden weten van elkaar wat ze doen. En Jezus noemt Zijn discipelen vrienden, omdat Hij hun bekend gemaakt heeft wat Hij van Zijn vader heeft gehoordl Vrienden van Jezus doen als het goed is graag wat Hijj wil. Ook daarom zijn ze geen slaven: zij gehoorzamen niet tegen wil en dank. En dit gebiedt deze Heer zijn tiriendenj dat zij elkander liefhebben, gelijk Hij hen heeft liefgehad. Een eenvoudige vraag: hebben wij vandaag graag gedaan wat Hij wil? VRIJHEID EN GEBONDENHEID TNE CONVENTSGEDACHTE is on losmakelijk verbonden met het wezen van de christelijk-sociale ac tie. Sterker en beter uitgedrukt: zij behoort tot het wezen zelf, tot de kern, tot het hart van de christelijk- sociale actie. Deze kernachtige woorden sprak op 13 februari van dit jaar de voorzit ter van het Convent van Christelijk- Sociale Organisaties, de heer M. Rup- pert, ter gelegenheid van het 20-ja- rig bestaan van het Convent. We zouden het ook anders kunnen zeggen: waar christenen samenwer ken, daar moet het altijd mogelijk zijn, dat conflicten worden opgelost en tegenstellingen weggenomen. Deze opvatting van de conventsgedachte leeft met name in de kring van de Christelijke Middenstandsbond. Hier zijn inderdaad tegenstellingen en moeilijkheden, die wel op conflicten zijn uitgelopen. We denken speciaal aan de cadeau-actie van de textiel- detaillisten tegen de kruideniers, de zogenaamde koffie-oorlog, waarbij de gehele middenstand betrokken was. Het initiatief tot oplossing van dit conflict werd in de boezem van de C-.M.B. genomen. En de overeenstem ming. die de organisaties hier onder ling bereikten, groeide uit tot een algemene bijlegging van het conflict en het vaststellen van regels om in de toekomst nieuwe conflicten te voorkomen. Een andere kwestie, die we niet als conflict zouden willen aanduiden, maar toch wel als een zaak, die ver schillende groepen van de midden stand onderling verdeeld houdt, is de parallellisatie. En het is ook weer de Christelijke Middenstandsbond, die op dit punt met een naar onze mening zeer ver dienstelijk voorstel is gekomen. Een compromis-oplossing, waarmee alle groeperingen aangesloten bij de C.M.B. zich kunnen verenigen. Maar gèen compromis in de zin van geven en nemen, doch een christelijk-maat- schappelijk verantwoorde oplossing, NIEUWE REBELLIE TAE comité's van openbaar welzijn in Algerije hebben opnieuw de kop opgestoken, nu zij zien, dat de plannen van generaal De Gaulle niet stroken met die van de extreme Europese kolonisten. Onmiddellijke aanleiding tot de dreigende houding van de comité's was het door De Gaulle bevolen uittreden van de mi litairen uit deze organisaties, die daardoor van hun kracht werden be roofd. Om zich een nieuwe machtspositie te kunnen verschaffen hebben de lei ders van bedoelde comité's gegrepen naar een wapen, dat over het alge meen nogal wat effect sorteert, nl. het afkondigen van een algemene staking. Dit is in bepaalde kringen het beste middel om de massa voor eigen doeleinden te organiseren en zich een onderhandelingspositie te verschaffen. Vandaar, dat de reactie op deze stakingsoproep met grote be langstelling werd afgewacht. Naar het zich laat aanzien heeft de krachtmeting tussen Parijs en Al giers in d.eze dagen een hoogtepunt bereikt. Het grote verschil met mei van dit jaar is evenwel, dat verzet tegen de huidige gang van zaken met die daarom tot een compromis is ge worden. Nu kan men de vraag stel len, of hierbij de materiële kant van de zaak niet een even belangrijke rol heeft gespeeld als de principiële kant. Wij willen hierop als antwoord ge] ven een opmerking, die minister Zijlstra heeft gemaakt enkele we- ken geleden op het jubileumcongres van de middenstand, namelijk deze, dat men in de praktijk altijd ziet, dat de christelijke politiek ook praktisch steeds de meest juiste blijkt. Hier is een samengaan, dat soms moeilijk gescheiden kan worden. Kort samengevat gaat het bij het parallellisatievraagstuk om de vraag, of een winkelier in een bepaaldt branche de artikelen mag verkopen uit een andere branche. De verwer kelijking van deze parallellisatie mei name voor de levensmiddelensector is al geruime tijd een onderwerp van studie. Een S.E.R.-commissie heeft thans een ontwerp-vestigingsbesluit voor een algemeen levensmiddelen- bedrijf ln studie, waarvoor bij d« middenstand maar weinig waarde ring blijkt te bestaan. De juistheid van de oplossing, die dt C.M.B.-organisaties gezamenlijk voor. staan, schuilt naar onze mening in de evenwichtige verhouding tussen parallellisatie en specialisatie. Een te grote vrijheid in de richting van het parallelliseren wordt tegengegaan maar anderzijds keert men zich ook tegen een al te gedetailleerd binden aan het specialisme. Tot op zekere hoogte en binnen bepaalde grenzen is daarbij steeds het historisch ge groeide gerespecteerd. Wij hebben veel waardering voor dit standpunt, dat elders in dit nummer uitvoerig wordt weergegeven, en bevelen het gaarne aan bij de regering en S.E.R. Het lijkt ons juist, dat ook de hoofd bedrijfschappen Ambachten en De] tailhandel, die binnenkort deze kwes-!] tie eveneens aan de orde zullen stel-( len, goede nota nemen van de uit|< gangspunten van het voorstel van de Christelijke Middenstandsbond. betrekking tot Algerije neerkomt op verzet tegen generaal De Gaulle. i Een tweede factor van betekenis is, i dat de politieke rol van militaire lel- ders als Massu is uitgespeeld en dat generaal Salan, die zowel burgerlijk als militair bevelhebber in Algerije is, de bevelen van De Gaulle gehoor- zaamt. Tenminste even belangrijk zal de reactie van de Europese bevolking van Algerije op de stakingsoproep van de comité's en op het daarna door generaal Salan afgekondigde sta- i kingsverbod zijn. Het zal nu spoedig duidelijk worden, of deze mensen i bereid zijn, te vertrouwen op het beleid van generaal De Gaulle, of dat zij zich in een nieuw avontuur wil len storten door zich aan de zijde!, van enkele extremistische leiders te plaatsen. Gelukkig zijn er tekenen, dat de Europeanen in Algerije beginnen te beseffen, dat verzet tegen de door De Gaulle aangekondigde maatrege len geen zin heeft. In mei konden zij nog roepen om een hernieuwd' optreden van de generaal, maar thans zijn de mogelijkheden uitgeput. Predikanten gaan procederen om A.O.W.-premie Ds. B. Hennephof, predikant bij de Oud-Geref. Gemeente te Dordrecht, is bij de belastingkamer va.n het gerechts- hof te 's-Gravenhage in beroep gegaan een beslissing van de inspecteur de belastingen, die deze predikant aanslag in de inkomstenbelasting heeft opgelegd in plaats van de premieheffing A.O.W.. waartegen ds. Hennephof )r maakte. De invordering var aanslag inkomstenbelasting is inmiddels door de minister opgeschort. Ds. Hennephof heeft bezwaar gemaakt tegen de premieheffing A.O.W., omdat deze strijdig zou zijn met de in de grondwet, het tractaat van Rome en de wet op ds kerkgenootschappen gegaran deerde godsdienstvrijheid. Voorts heeft hij gemoedsbezwaar tegen alle vormen "an verzekering. Intussen heeft ds. D. Van Houdt, pre dikant bij de Geref. Kerk te Uithuizer- meeden (vrijgemaakt), bij de belas tinginspectie bezwaar gemaakt tegen de hem opgelegde aanslag inkomstenbelas ting.^ omdat hij geen A.O.W.-premie wil Zodra dit bezwaarschrift is afgewezen, zal ds. Van Houdt in beroep gaan bij de belastingkamer van het hof te Leeu warden, daarbij aanvoerend, dat de Schrift zegt, dat het de taak van de gemeente is te voorzien in het levenson derhoud van een predikant en dat de vrijheid van godsdienst hem garandeert de Schrift in deze te kunnen volgen. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Nat school te Vaassen (school woon oord Ambonezen, hoofd de heer N. Hel sloot) mevrouw Hu'^':amp-van Door- te Apeldoorn (.jd.) Ds. Luteyn met emeritaat Ds. C. M. Luteyn. de nestor van dl Hervormde predikanten te Groningen viert a.s. zaterdag zijn 65e verjaardag, zodat hij binnenkort met emeritaat zal Ds. Luteyn werd in 1917 kandidaat 1932 deed hij te Groningen intrede. Ds Luteyn heeft zich op velerlei gebied be wogen. Hij maakt deel uit van het breed moderamen van de Generale Synode, lid van de commissie van opzicht van Synode, lid van het curatorium „Kerk en Wereld" te Driebergen voorzitter van het hoofdbestuur van Confessionele vereniging. In Apeldoorn was hij een der oprichters en voorzitter van de Chr. H.B.S. en president-curator van het gemeentelijk gymnasium. Hi; gaf er de stoot tot de oprichting van d« Vereniging voor Ziekenverpleging en stichtte er het gebouw „Licht en Leven" en een nieuwe Chr. school. C.H.J.G.-conferentie over gebruik kernwapens Voor de najaarsconferentie heeft het Federatiebestuur van de Christelijk- Historische Jongerengroepen ditmaal een centraal thema vastgesteld, nl. het gebruik van kernwapens. Drie sprekers zullen hierover het woord voeren op 18 en 19 oktober in het conferentieoord „Ons Centrum" te Driebergen. Dr. ir. G. A. Kluitenberg te Eind hoven, oud'-voorzitter van de C.H.J.G., refereert over: „Kernenergie en samen leving"; lt.-gen. M. R. H. Calmeyer te •s-Gravenhage. lid van de Tweede Kamer, over: „De politiek-strategisch? achtergrond- van het kernwapenvraag- stuk" en prof. dr. G. C. van Niftrik. kerkelijk hoogleraar te Amsterdam, ove* „De zedelijk-godsdienstige pro blemen rondom de atoombom".

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2