Jlieuure gtibsdfe (L'oiimnt Generaal Salan verbiedt de afgekondigde staking NA GESPREK MET PREMIER DE GAULLE Geen onderhandelingen met de rebellen IJTT 5-1 Zal nog wel eens gebeuren Kernproeven in de Ver. Staten Tunesië breekt met de V.A.R. M. van Veen staatssecretaris van oorlog Alarmschel joeg jonge overvaller op de vlucht Goed geschoten bedrij ven in Leiders Ned. Oost-Ja va ontslagen Stormweer - dijkbewaking - Noors schip in nood hl g DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11389 Hoofdredacteur: Dr. E. ore MER CURiSTEUJK-fSATlONAAL DAGBLAD Foor Leiden en Omstreken „StanhMstirti is ahefevrn myn in létdjotspwr Als de stad slaapt Zie pagina 5 F)E juist uit Parijs teruggekeerde opperbevelhebber van de Franse strijd- krachten in Algerije, generaal Salan, heeft de door het comité voor openbaar welzijn voor vanmiddag afgekondigde staking verboden. Het comité heeft dit verbod echter getrotseerd en gisteravond nadrukkelijk verklaard de oproep voor de staking te handhaven. Overigens leek het niet waarschijnlijk, dat het comité veel succes zou hebben met haar actie tegen de regering in Parijs. De reactie op de stakingsoproep was gisteravond nog zeer lauw. Toen generaal Salan, die ook de hoogste Franse burgerlijke gezags drager in Algerije is, na zijn gesprek met De Gaulle te Parijs gisteren in Algiers terugkeerde en van de afge- kondigde staking hoorde, gaf hij middellijk de volgende verklaring uit: „Ik kan u, na mijn besprekingen generaal De Gaulle verzekeren, dat de regeringspolitiek ten opzichte van Alge- rije onveranderd is en dat het niet w schijnlijk is. dat hierin verandering komen. Onder deze omstandigheden heb ben de voorgenomen betogingen niet ai leen geen zin, maar zij zouden ook tegen het algemeen belang indruisen. Ik kan ze daarom niet toestaan." Na deze geruststellende verklaring van generaal Salan worden voor vandaag geen ernstige ongeregeldhe den in Algerije verwacht. Ook de bekende parachutisten-generaal Jacques Massu, heeft via de radio een beroep op de Algerijnse bevolking ge daan geen betogingen op een verkeerd tijdstip te houden. Hierdoor zou. zo zei 'hij, het sinds 13 mei verrichte werk weer ongedaan worden gemaakt. Zelfs de afvaardiging van het Algerijn: comité voor openbaar welzijn, die naat Parijs is gezonden om bij generaal De Gaulle te protesteren tegen het bevel het leger zich buiten de politiek houden, heeft de staking afgekeurd Zij heeft de bevolking van Algerije ver zocht geen gehoor te geven aan de sta- kingsoproep. Verder hebben de afgevaar digden van het Algerijnse comité in Pa- 1 rijs verklaard, het geheel oneens te zijn met het besluit van hun opdrachtgevers, de noodtoestand af te kondigen. Inmiddels maakt men zich in Parijs niet erg ongerust over de nieuwe I ontwikkelingen in Algerije. De pro testen van bepaalde leden van het Heen goi KJ f' goed horloge i Premier De Gaulle zal Churchill onderscheiden Sir Winston Churchill zal de volgende maand in Parijs een ontmoeting hebben met premier De Gaulle. De Franse pre mier zal Churcfiill onderscheiden met het Franse bevrijdingskruis voor zijn aandeel in de bevrijding van Frankrijk. Deze door De Gaulle zelf ingestelde onderscheiding is de hoogste die Frankrijk aan een bui tenlander kan uitreiken. Wijlen president Roosevelt en koning Mohammed V van Marokko zijn de enige andere niet-Fran- sen die het kruis hebben ontvangen. Vjjf doelpunten tegen éénhet is gisteravond In het Fejjenoordstadion een gemakkelijke overwinning op de Denen geworden. En Abe Lenstra was de dirigent. Hier ziet men bij voorbeeld, hoe hij met een listige voetbeweging de Deense keeper heeft misleid en het vierde Nederlandse doelpunt scoort. Daarmee werd de Fries topscorer van het Nederlands elftal. Voor deze prestatie werd hU door het publiek luide toegejuicht. Ons verslag vind men op pagina 4. comité voor openbaar welzijn in Al giers en de organisaties van Europese burgers worden niet al te dramatisch opgevat. Men verheugt zich erover, dat De Gaulle getoond heeft de baas te zijn in het Franse huis en de pogingen van de extremisten in Algerije, hem naar zijn hand te zetten, zijn mislukt. Bovendien is de laatste dagen duidelijk gebleken, dat het leger in Algerije onmiddellijk zijn instructies heeft opgevolgd. Uit het gesprek tussen generaal Salan en premier De Gaulle is duidelijk ge bleken, dat de generaal niet achter de meer extreme elementen in Algerije staat. De besprekingen zijn vriendschappelijk verlopen en van een gespannen verhou ding tussen De Gaulle en Salan was geen sprake. Premier De Gaulle heeft Salan mee gedeeld, dat hij noch zijn regering van plan zijn onderhandelingen te beginnen met organisaties van de Algerijnse rebel len of met de „Vrije Algerijnse r-egering" „Er zal niet onderhandeld worden met de leiders van moordenaars," zo moet De Gaulle tegen Salan gezegd hebben. De Franse regering heeft echter geen bezwaar tegen kandidaten, die zich tij dens de verkiezingscampagne voor de onafhankelijkheid van Algerije uitspre ken. Voorwaarde is, dat deze kandidaten zich houden aan de bestaande wetten en geefi leden zijn van verboden organisaties zoals het Nationale Bevrijdingsfront en de Algerijnse communistische partij. President Eisenhower: Te veel nationalistische militairen op Quemoy DE Verenigde Staten zijn-van me ning, dat er te veel nationalis tische strijdkrachten op Quemoy zijn, heeft president Eisenhower gisteren op zijn persconferentie verklaard. Maar volgens Eisenhower zijn de Verenigde Staten niet van plan Tsjang Kai-Tsjek te dwingen, dit aantal te verminderen. De president zei verder niet veel nut te zien in een volksstemming op Quemoy waarbij de bevolking zou moeten beslis- Laconieke Eisenhower: Voordat de Invasie in Europa een feit was, luidden de meeste voorspellingen, dat de bevrijding tenminste nog twee jaar zou duren. Dat heeft president Eisen hower gisteren op zijn persconferentie gezegd, in antwoord op de kritiek, die veldmaarsohalk Montgomery op zijn strategie in de tweede wereldoorlog heeft uitgeoefend. ZoaLs bekend heeft Monty in zijn me moires beweerd, dat de oorlog al in 1944 geëndlgd had kunnen zijn, als men zijn plan in plaats van dat van Eisenhower gevolg zou hebben. Eisenhower merkte verder op, dat hij door iedereen die een boek over de oor logsoperaties heeft geschreven is bekri tiseerd. En zijn schouders ophalend voeg de hij eraan toe. dat dit ook in de toe komst nog wel zal gebeuren. sen over aansluiting bij nationalistisch of communistisch China. Over de verhouding tussen Groot-Bri- tannië en de Verenigde Staten zei hij, dat zowel Macmillan als Selwyn Lloyd het Amerikaanse standpunt onderschreven, dat men niet akkoord kan gaan met ge biedsuitbreiding van de communisten door middel van geweld. Op het eiland Formosa komen Intussen geen nieuwe Amerikaanse voorraden meer aan. De Amerikanen beschikken daai thans over de nieuwste wapens zoals F- 104 jachtvliegtuigen en Nike-Hercules raketten. Indien de toestand het echter vereist, kan de sterkte van de Amerikaan se troepen ieder ogenblik worden ver- In Warschau nebben de Amerikaanse ambassadeur en de Chinese diplomatieke vertegenwoordiger gisteren hun achtste bespreking gehouden. Uit ber.chten uit Washington en Peking blijkt da» men in beide steden nog 6teeds van oordeel is. dat de besprekingen op principiële pun ten zijn vastgelopen. Vandaag over een week zal de volgende bijeenkomst worden gehouden. De Amerikanen hebben gisteren op het proefterrein te Nevada twee kernwapens tot ontploffing gebracht. De eerste was aangebracht in een 17 meter hoge toren, de andere werd 280 meter onder de grond tot ontploffing gebracht. In Washington werd gisteren bekend gemaakt, dat de Amerikanen de achtste Russiische kernproef hebben geregistreerd sinds 30 september. Generaal Raoul Salan, de Franse opperbevelhebber in Algerije, heeft in Parijs moeten getuigen in het befaamde bazoeka-proces voor het Parijse militaire tribu naal, dat zitting houdt in de ka zerne van Reuilly. Zoals bekend werd twee jaar geleden met een bazoeka een aanslag op de gene raal gepleegd bij diens aankomst in Algerije. Salan bleef onge deerd, maar zijn naaste mede werker kwam om het leven. Op de foto: de generaal verlaat de kazerne met enige officieren. De regering van Tunesië heeft gisteren officieel de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Arabische Republiek verbroken. Dit besluit, dat na een reeks van politieke conflicten tussen de beide landen werd genomen, is gisteren door de Tunesische minister van buitenlandse zaken Mokkadem aan de ambassadeur van de V.A.R. in Tunis overhandigd. Radio-Kairo gaf als commentaar dat de ontwikkelingen, die zaterdag begonnen en tot dit besluit hebben geleid, een sa menzwering zijn van de imperialisten. Zoals bekend heeft Tunesië, dat zich enkele weken geleden bij de Arabische Liga aansloot, in deze organisatie ver schillende" grote Arabische landen ervan beschuldigd dat zij de Liga probeerden te overheersen. Bovendien werd de V.A.R. ervan be schuldigd. zich te hebben gemengd in de interne aangelegenheden van Tunesië, door asiel te verlenen aan een groep Tu- nesiërs die de regering te Tunis vijan dig zijn gezind. Oud-burgemeester van Enschede Van bevoegde zijde is meegedeeld, dat het in het voornemen ligt de heer M. van Veen. oud-burgemeester van En schede en thans waarnemend burgemees ter van Doetinchem, te benoemen tot staatssecretaris van oorlog. De heer Van Veen, die in de plaats komt van de afge treden staatssecretaris Kranenburg, is lid van de Partij van de Arbeid. De heer Meine van Veen is op 18 febru ari 1893 te Blankenham (Overijssel) ge boren. Van 1919 tot 1931 was de heer Van Veen als leraar M.O. werkzaam. Van 1931 af was hij achtereenvolgens directeur van de Rijks H.B.S. te Hoorn en te Zwolle en van de Gemeente H.B.S.- A te Groningen. Hij werd door de bezet ter uit laatstgenoemde functie ontslagen, maar hervatte zijn functie na de bevrij ding en trad toen tevens tijdelijk op als chef-redacteur van het dagblad „Het Vrije Volk" te Groningen. Van 1945 tot 1948 maakte hij deel uit van de persraad. Geen grapjes in boerenleenbank drukken, heeft de echtgenote van de beheerder van de Almkerkse boerenleenbank dinsdagavond een jonge overvaller, die gemaskerd en gewapend haar woning binnendrong, op de vlucht gejaagd. „Joh, doe niet zo kinderachtig," zi beheerder van de boerenleenbank toen hij de gemaskerde man met een revol ver en een dolk in de hand aan de deu: kreeg, die hem „handen omhoog" toe „Licht uit", was het volgende bevel, maa de heer A. G. Noij die het geheel als een grap beschouwde, antwoordde „Toe, doe niet zo flauw". >e man die een blauwe doek met twee ooggaten over het hoofd had, deed daarop de huisdeur dicht en draaide toen maar zelf het licht in de uit. Onder bedreiging van de revolver duwde hij de heer Noij in de richting van het kantoor, dat aan het huis gebouwd. „Niet doen", verweerde de beheerder zich. die doorkreeg dat het bittere ernst was. Mevrouw Noij had intussen het gesprek gehoord en zij begreep dat er iets pluis was. Zij zat in het kantoor zij samen met haar man nog wa' ministratief werk had gedaan, toonde over tegenwoordigheid geest te beschikken, want zij wa: die in het kantoor op de alarmschei Op het geloei, dat het gehele pand vulde nam de overvaller de benen, echtpaar Noij rende hem na, maa verdween in de landerijen achter huis. Een politiehond heeft zijn spoor altijd even lekker De leiders van 258 Nederlandse bedrij ven in Oost-Java bebben van de Indo nesische regering opdracht gekregen alle banden met hun hoofdkantoren te ver breken. Terzelfdertijd bebben de provin ciale autoriteiten vele Nederlandse be drijfsleiders door Indonesiërs vervangen en hen gisteren van hun functies ont- Gouverneur Samadikun heeft op een plechtigheid te Malang de Indonesische bedrijfsleiders medegedeeld, dat zij in het vervolg slechts verantwoording ver schuldigd zijn aan de militaire bewind hebbers. Hij verbood hun zich met de aandeelhouders of directie in Nederland in verbinding te stellen. Bij Ruhaak werd de Zwitserse bedrijfsleider Wehrli ont slagen en door drie Indonesiërs ver- Het Indonesische ministerie van han del heeft regelingen getroffen om vast te stellen of een bedrijf al dan niet Ne derlands eigendom is. Een buitenlandse onderneming wordt niet als Nederlands beschouwd, mits meer dan vijftig pro cent van de aandeelhouders niet-Neder- landers zijn, in vergaderingen van aan deelhouders en prioriteits-aandeelhou- ders meer dan vijftig procent der stem men worden vertegenwoordigd door niet- Nederlanders, en als de raad van com missarissen voor meer dan vijftig pro cent uit niet-Nederlanders bestaat. De winstuitkeringen aan niet-Nederlandse buitenlandse aandeelhouders worden rechtstreeks getransfereerd, die aan Ne derlandse aandeelhouders mogen niet worden overgemaakt. De nationaliteit van de aandeelhouders en van de com missarissen moet worden bekrachtigd door hun diplomatieke vertegenwoordi gingen. Nadere voorschriften zijn nog op later op de avond nog een heel eind kunnen volgen, maar hij zelf werd niet gevonden. Het enige wat men van de man weet, is dat hij een flink postuur heeft. Zijn hoofd en hals gingen geheel schuil onder de doek. Verder droeg hii een blauwe overal en gummi handschoenen. Zijn schoenen zaten onder de klei. De politie heeft de indruk dat hij een beginne ling is. Tijdens zijn loopbaan bij het middel baar onderwijs is hij vele jaren lid ge weest van het hoofdbestuur van de Ver eniging voor Leraren aan Rijks-Hogere Burgerscholen, secretaris van het hoofd bestuur van de Algemene Vereniging van Leraren bij het Middelbaar Onderwijs en lid van het hoofdbestuur der Centrale van Hogere Rijksambtenaren. Hij is lid van verdienste van de Algemene vereni ging van leraren bij het Middelbaar Ondarwijs. De nieuwe staatssecretaris werd in 1946 benoemd tot burgemeester van de ge meente Enschede. Enkele maanden gele den legde hij wegens het bereiken van de pesioengerechtigde leeftijd zijn ambt De heer Van Veen is voc mend burgemeester van Doetinchem en waarnemend voorzitter van de PTT-raad, lid van het bestuur van „Forum" en van „Theater". VLIEGTUIG STORT NEER: 23 DODEN Een superconstellation van de Venezo laanse luchtvaartmaatschappij is gisteren, twintig minuten na het opstijgen van het vliegveld te Maracaibo, neergestort. Alle 23 inzittenden kwamen om het leven. Aan boord van het toestel was onder andere een groep Cubaanse revuemeisjes aan- Reddingsploegen slaagden er via de be gane grond niet in het neergestorte vlieg tuig te bereiken, doordat het in een dicht begroeid bos was terechtgekomen Een op verkenning gezonden helikopter meldde dat het toestel in» brand was ge vlogen en dat niemand de brand had overleefd. TTET STORMWEER van hedenmorgen heeft tot gevolg gehad, dat om- A-l- streeks half elf een beperkte dijkbewaking is ingesrteld langs de Hol landse kust. Op dat moment maakte op de Noordzee op 80 mijl bewesten IJmuiden het Noorse schip Gudrun, dat in moeilijkheden was gekomen, steeds meer water en werden de reddingssloepen gestreken. De 1 Gods diensten waren gisteravond al gestaakt wegens zware storm. De telegrammen voor de Instelling de beperkte dijkbewaking gingen van: gen te 10.20 uur uit. Dc maatregel werd genomen, omdat voor hedenmiddag hoge waterstanden werden verwacht te Hoek van Holland en Vllsslngen, waar de storm wind geweldig te keer ging, evenals in Schevenlngen, Katwijk, Noordwijk ei IJmuiden. In Hoek van Holland verwacht- men voor vanmiddag een peil van 2.41 plus NAP, hetgeen het grenspeil voor d< Hoek is. Vannacht liep het water op tot meter plus NAP en sinds gisteravond meter plus NAP en sinds gisteravond, toen de loodsdlenst werd gestaakt, is er praktisch geen schip meer binnen fee lopen. Een coaster, die op eigen risico binnenvoer, kwam nog even in moeilijk heden. maar wist toch veilig de Waterweg binnen te komen. Vllsslngen verwachtte vanmiddag een verhoging tot 3.50 meter plus NAP Het zou er te vier hoog water zijn. Vanmorgen stormde het boulevardzijde geen deuren open tekrijgen waren. De ver wachte verhoging overtreft het grenspeil Vlissingen (dat is de hoogste stand, die daar eens in de tien jaar voorkomt) dat 3,27 meter ls. Het was vandaag spring tij, waardoor het water in de Wester- schelde extra hoog werd opgestuwd. Men de stormvloedkering in de Hollandse IJssel vanmiddag te sluiten. Het district, waarvoor de beperkte be waking is ingesteld, omvat Zeeland, Noordbrabant, Zuid-Holland en Noord- holland tot Callantaoog. De hoogste wa terstanden werden evenwel verwacht in de omgeving van de Zuidhollandse en Opvarenden gered Baggerbak zinkt na aanvaring Op het Noordzeekanaal ter hoogte van de pijlers van de gesloopte Velser spoor brug heeft een grote Noorse tanker gis teravond om een uur of zes een vijftig r lange baggerbak van de Amster damse ballastmaatschappij geramd. De opvarenden van dc bak, die on middellijk na de aanvaring zonk, kon den gelukkig worden gered. De scheepvaart van en naar Amsterdam im een uur gestremd geweest, maar kon daarna worden hervat voor schepen, die gebruik maken van sleepboten. ongeluk had plaats toen een klei- leepboot de baggerbak naar het midden van het kanaal sleepte. De Noor tanker Lancing, die 11.957 ton meet, kwam juist aanvaren cn kon een bot sing niet meer vermijden. Rotsblok op garage te Hollandia Een rotsblok van twintig ton maakte zich dezer dagen los van de rotswand achter het centrale Zendingskantoor van de Nederlands Hervormde Kerk te Berg Dal in Hollandia en stortte met een daverende klap op de garage, die zwaar beschadigd werd evenals de auto van ds Rumainum. De oorzaak van het ongeluk waarschijnlijk de hevige regenval, lezen wjj in „En hier is het nieuws". weinig slagzij, zodat men dacht met enige hulp wel In veiligheid te kunnen komen. Al spoedig echter zakte het schip steeds verder weg. Het maakte water en de pompen werkten niet meer, Om tien uur streek de bemanning dan ook een red dingsloep om te trachten enkele Franse vissersschepen te bereiken. Verschillende sleepboten zetten koers naar de Gudrun, waaronder de Holland van Terschelling, de Simsom uit IJmui den, de Blankenburg, die van Dover kwam. en de Schelde uit Hoek van Hol land. Zo vlug kon men echter niet zijn of het Engelse schip Phrifty had reeds twaalf van de achttien bemanningsleden aan boord genomen. Later werden nog drie man overgenomen, zodat er drie aan boord bleven. Deze wilden trachten het schip met behulp van de toesnellende sleepboten te behouden. Afnemend buiig De Bilt verwacht tot mor genavond Opklaringen en afnemend buiig. Aanvankelijk storm achtige tot krachtige, later tot matig afnemende noord westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 17 oktober: zon op 7.07 uur, onder 17.44 uur. Maan op 12.30 uur, on der 2125 uur. Op 19 oktober eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hertenmnrgen 7 uur lil A j N

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1