LAD? ISABELLA Zijn de r.-katholieken volgzaam of niet? Tast A.O.W. de zelfstandigheid der kerken aan? Een woord voor vandaag Kanttekening De Braziliaanse kerken vragen om hulp East Lynne Reacties op kritische rede van prof. Rogier QILIJK it law Itch lunnne- ren zal fu>v maakten er ook melding van) heeft de r.k. prof. dr. L. Rogier kortgeleden op de Landdag van de Sint Adelbert- vereniging te Nijmegen een bij zonder kritische rede gehouden over de culturele en wetenschap pelijke malaise onder de Neder landse rooms-katholieken. Het was te begrijpen, dat hierop heel wat reacties zouden komen. Het (r.k.) Volksweekblad zette bo ven run beschouwing „Een ver gissing van Ropier De Linie (eveneens r.)c.) was heel wat gematigder. W\j nemen uit deze bladen (via het bulletin van het Herv. Persbureau) over. Eerst uit het Volksweekblad: \U hebben wij sedert jsren groot respekt voor de talenten en de werkkracht van prof. Ro- Sier De vooraanstaande plaats, :e hij in de wetenschap en in de katholieke gemeenschap Inneemt, heelt hij te danken niet aan fa milietraditie ol protektie, maar aan zijn eigen bijzondere gaven, zijn ijzeren zelftucht en bewonde renswaardige Ausdauer". Bij de bestudering van zijn wer ken krijgt echter de trouwe lezer herhaaldelijk de indruk, dat hij neigt tot pessimisme in de beoor deling van de situatie onder zijn geloofsgenoten en dat hij net iets te veel plezier heeft In zijn eigen markante stijl. Hierdoor schrijft hij soms conclusies neer. die de bewijskracht van de pre missen overschrijden en dus strij dig zijn met de nauwgezetheid, die men van een beoefenaar der wetenschap en zeker ook van een historicus mag verwachten. Dit frappeert te meer wanneer men in een beknopt betoog zo als een inleiding op een vergade ring nu eenmaal noodgedwongen is de premissen nauwelijks ziet en men alleen voor conclusies wordt gesteld. HET komt ons voor. dat deze zwakheden van de professor hem ook op de Landdag van Sint Adelbert parten hebben gespeeld en wij zijn gedwongen achter ver schillende van zijn uitlatingen c dik vraagteken t BÉjW Om te beginnen hebben wij ernstig beswaar tegen sljn be schrijving en verkettering van de volgzaamheid tegenover het ker kelijk gezag. ..Volgzaamheid Is geen deugd; zij Is het instinct van de schapen" zegt de profes sor. ,,zij Is bcncden-menselljk". Het was waarlijk geen overbodl- C weelde geweest als hij ons dul- lljk had gemaakt wat hij onder deze verderfelijke volgzaamheid verstaai. preekt, nooit zó verstaan alsof ze eigen oordeel uitsloot. Wij za gen ze liever als een complement, ja zelfs een vervolmaking van de deugd van gehoorzaamheid, in zo verre zij de bereidheid Insluit niet alleen de stringente geboden, maar ook de adviezen, dc aan sporingen, de evidente verlangens van de overheid met eerbied en ootmoed te ontvangen en zo goed mogelijk ten uitvoer te brengen, bedenkend dat ook hierin de Geest werkzaam is. Zulk een volgzaamheid behoeft een eigen oordeel, meningsverschil en zelfs opbouwende kritiek geenszins de weg staan. DLIJKENS de uitlatingen van de professor heeft de gelaakte volgzaamheid ieU uit te staan met de Index en deze weer met de cultuurbeoefening. Maar ook hJ»r meun wij h.t mji- terieuze verband niet te zien. De index namelijk een lijst van verboden boeken en men heeft er zich aan te houden niet krachtens de „deugd van volgzaamheid. K""" ««hoorzaamheid. welke laatste de professor weet te waar deren inclusief de zelfverlooche ning die zij vraagt. ,iJn df faculteiten, tot dispensatie in het boekenver bod. waarover de bevoegde in stantie» beschikken, dubbel en ruim gene, om ,.i <j, dernis ln de weg te leggen. QOK het Isolement van de katho lieken In on« Und loopt Juist vandaag de dag heus nogal los. Uit hetgeen prof. Rogier daarover zegt. zou men waarlijk moeten besluiten dat hij stilaan zelf ln dc ge«chledenls begint te leven. Maar daar is hij toch wer kelijk nog te Jong voor. En wan neer hij In deze contekst er vroegere bisschoppelijke brieven bijhaalt over de vrouwenmode, dan kan dit wel leuk zijn voor de lachers onder lijn gehoor, maar dat la dan ook zijn enige „ver dienste". Hij had stellig beter ge daan ln dit verband het mande ment van 1954 'te raadplegen, waarin aangaande de openheid van het hedendaagse katholicis me dingen gezegd worden die het citeren overwaard zijn. Het schijnt evenwel in bepaal de kringen tot de goede toon te behoren dit evenwichtige docu ment van het Nederlands Episco paat stelselmatig dood te zwijgen. Het instinct van de schapen werkt in dit opzicht klaarblijke lijk uiterst zwak. Het kan daaren tegen de professor nauwelijks ont gaan zijn hoe het gesprek tussen katholiek en niet-katholiek in ons land juist de laatste tien jaar bij zonder vlot op gang gekomen is. Als de professor een echt geïso leerd katholicisme wil zien, dan moet hij zijn vakantie eens door gaan brengen ln Zwitserland en daar zijn ogen en oren eens goed de kost geven. Misschien komt hi] dan terug met iets meer waarde ring voor het Nederlandse katho- H groeiende bewustwording bij de Nederlandse katholieken, dat een rede als door prof. Rogier uit gesproken in het jaar 1958 moge lijk was. De ouderen onder onze lezers zullen het gemakkelijk be amen wanneer wij stellen dat bij een katholiekendag uit de jaren dertig een dergelijk betoog in dien al door een leek uitgesproken praktisch ondenkbaar leek. Wij kunnen ons vandaag de openhar tige vrijmoedigheid van bladen als „Te Elfder Ure" en van sprekers als Rogier veroorloven zonder dat de Nederlandse kerkgemeen schap meteen ondersteboven staat. Het luide bevestigen van een ei gen kritisch oordeel over alles wat het kerkelijk leven aangaat, verraadt een behoorlijke groei naar de geestelijke volwassenheid, een groei die in de jaren twintig met een beweging als „de Ge meenschap" markant werd inge zet en na de oorlog duidelijk in een verder stadium is getreden. landdag als bert in 1958 ln Nijmegen gehou den. b.v. voor veel Franse katho lieken een enigszins overwonnen standpunt zou zijn: men is daar al overheen, men heeft daar minder last van de noodzaak zich in emo tionele betogen vrijmoedig tegen de bewoners van de heilige huisjes van het verleden te verweren. De Nederlandse katholieke gemeen schap heeft dan ook een ge heel andere historie achter de rug. Wanneer professor Rogier op een Calvinistische infiltratie in het katholieke denk- en gemoedsleven duidt, slaat hij naar onze mening een der spijkers op zijn kop. De ze infiltratie was drie eeuwen long mogelijk in een kerk, die moeilijk een eigen Nederlandse kerk meer kon zijn. WIJ moeten ons steeds weer re aliseren wat het voor ons katho lieke leven in Nederland betekent, dat er een kloof van driehonderd Jaar bestaat tussen de generaties van begin zestiende eeuw en die van onze grootouders, waarin van een onbelemmerde overdracht van eigen geloof en eigen zeden nau- welijka sprake kon zJJn. Wij wa ren een misslc-kerk. en dit hield met name In dat het volkseigene In het katholieke leven weinig kans meer kreeg, en vervolgens dat wij „uit den vreemde" werden bestuurd. Synode van Spakenburg Rapport van commissie vond niet de algehele instemming orden toegepast? Deze vraag is aan de generale synode van de Geref. Kerken (vrijgemaakt) voorgelegd. Zfj die dit deden, gaven er meteen het antwoord b(J: de A.O.W. Is onaanvaardbaar. Eu da. C. Trlmp te Middelburg, sprekende uit naam van de commiasie, die over deze vraag en dit antwoord rappor teerde, bleek de mening der vragensteller» eveneens te zijn toegedaan. Hetgeen hem een krachtige bestrijding, o.a. door de synodeleden ds. P. K. Keizer, ds. C. G. Boa en da. P. Lok bezorgde. Ze zagen de A.O.W. als een acceptabele zaak. Kerk en politiek De classis Klundert der Geref. Kerken leeft een commissie benoemd, bestaande uit twee predikanten en twee ouderlin gen. die zal onderzoeken of de kerkelijke .-ensuur moet worden toegepast op ge meenteleden. die lid zijn van ae P. v.d. A. an de V V D. Voor 2 Nevedo wikkels 6 leuke borduurkoorfjes De ingekomen stukken waren afkom stig van de particulier synode van Drente, de clases Gouda-Leiden-Woer- den, Hoogeveen, Warffum en de kerkera den te Dordrecht, Ede, Rotterdam, Velp en Ureterp. De classis Warffum herinnert eraan, dat de Geref. Kerken het vanouds als haar roeping gezien hebben om zelf te zorgen voor haar dienaren des Woords, vanaf de dag hunner ambtsaanvaarding tot hun laatste levensdag toe. Overheids inmenging en gehele of gedeeltelijke fi nanciële afhankelijkheid der kerk van de staat vormt steeds een bedreiging voor het geestelijk leven en de geestelijke zelf standigheid van de kerk. De A.O.W. doet volgens deze classis tekort aan de zelfstandigheid der kerken, voor zover zij daadwerkelijk ook de pre dikanten in haar regeling betrekt. Op onrechtmatige wijze grijpt zij in op deze zelfstandigheid, die in de wet op de kerkgenootschappen 11853) immers ge waarborgd is. Totalitair De classis zou deze zaak voor de rech ter willen brengen cn zij wekte de syno de op om het daarheen te leiden. In dezelfde lijn lagen de bezwaren der andere classes en de particuliere synode van Drente. Zij achtten de uitvoering van het gemeenschappelijk akkoord van sa menleving der kerken bedreigd, en wel zó totalitair, dat zij gemeenschappelijk verweer der kerken gewenst en noodza kelijk oordelen. De commissie der synode meende dat in dit bezwaar de kern van de zaak was aangegeven. De A.O.W. staat vol gens de commissie niet op zichzelf. „Krachtens het huidige rooms-rode in zicht van de regering zal zij gevolgd wor den door de weduwen- en wezenverze kering, en de algemene kinderbijslagver zekering welke wetten eveneens de art. 11 en 13 k.o. raken waardoor de financiële en daarin de geestelijke band tussen kerkcraad en predikant voor nog neer procenten worden onderbroken en doorbroken". De commissie was van opvatting, dat ie kerken opnieuw bedreigd worden in haar zelfstandigheid. „Ditmaal niet van de zijde van meerdere vergaderingen, maar van de zijde van de overheid. De Geref. grondgedachte betreffende de vloek van alle hierarchic en de zegen van de zelfstandigheid der plaatselijke kerk zal ook tegen het socialisme een oclwerk mogen zijn" Voorstel Het uitvoerige rapport mondde uit in| het volgende commissievoorstel: De generale synode van overtuiging; 1) dat de in de kerkenordening, artikelen 11 en 13. de ordinantie van Christus terzake van de voorziening in het levensonderhoud der dienaren des Woords o m. 1 Cor. 9 13, 14; Gal. 6 6: 1 Tim. 5 17. 18 door de kerken ia geconcretiseerd: 31 dat ook blijkens de historie (synode Utrecht 1905, Rotterdam 1917, Gronin gen 1946) door de Geref. Kerken in Nederland als schriftuurlijk is erkend, dat de vrije uitvoering van art. 13 k.o. een onvervreemdbaar recht is van de zelfstandige plaatselijke kerken van Christus: van oordeel: 1) dat door genoemde kerkelijke verga deringen terecht is gesteld, dat aan de zin van de art. 11 en 13 k.o. geweld wordt aangedaan door de A.O.W. in haar toepassing op de predikanten, en dat met name dc vrije uitvoering van die artikelen door deze A.O.W. wordt belemmerd: 2) dat door genoemde kerkelijke verga deringen eveneens terecht is gesteld, dat de vrije uitvoering van de art. 11 en 13 k.o. door de Hoge Overheid blij vend is gewaarborgd in de wet op de onderscheiden kerkgenootschappen. 10 september 1853, artikel 1; overwegende; 1) dat waar de belemmeringen van de uitvoering van art. 13 k.o. door de A.O.W., krachtens het karakter van deze wet. alle kerken aangaat het tot de roeping van de kerken behoort gezamenlijk te waken voor de onbe lemmerde uitvoering van de bij ge meen akkoord erkende ordinantie van Christus: 2) dat het voorshands geen aanbeveling verdient deputaten voor de correspon dentie met de hoge overheid opdracht te geven om hetgeen hiervoor als overtuiging en oordeel der kerken Is aangegeven, aan de bevoegde in stanties kenbaar te maken, aangezien een prinolpiële procedure by de onaf- hankeiyke rechter voorkeur geniet. spreekt uit dat het in de door de A.O.W. ge schapen situatie gepast en noodza kelijk is. dat de geconstateerde strij digheid tussen de A.O.W. in haar toe passing op de predikanten ener zijds en de ordinantie van Christus, de Geref. kerkenordening en de Ne derlandse wet inzake de godsdienst vrijheid anderzijds, in de legale weg aan de orde gesteld en weggenomen Grote ivoorden Hoezeer dit onderwerp de belangstel ling der synode had. bleek in de dis cussie. waarvoor zestien personen (juist de helft van het aantal leden) zich op gaven. De vergadering kon er dan ook dinsdagavond niet mee klaarkomen. De eerste spreker, ds. P. K. Keizer te Groningen, verklaarde aanstonds, dat hij het radicaal oneens was met strek king en hoofdeenheid van het rapport. Dat daarin gewaagd werd van een „to talitaire bedreiging", waartegen tot „gemeenschappelijk verweer" wordt op geroepen, acht hij ronduit tegen de Advertentie. Hoest niet langer Neem toch ABDIJ SIROOP. Die zuivert Uw luchtwegen snel en grondig. Ik heb altijd een fles in huis. ABDIJSIROOP.,^: kerkerecht". Er worden ln het rapport veel grote woorden gebruikt; het was be'ter ge weest daarmee voorzichtiger te zijn. Want het maakt de grote vergissing om helemaal over het hoofd te zien, dat de kerken met duizend banden zUn verwe ven met staats- en volksleven. De kerken aldus ds. Keizer ge nieten bescherming van de overheid, doch zij hebben wederkerig haar ver plichtingen. Evenzo de predikanten. Zij moeten als Nederlands staatsburger A.O W. betalen, maar niet als predikant. Ds. Keizer maakte voorts duidelijk, dat er geen principieel verschil bestaat tussen premiebetaling en belasting. Daarom zou men. als de A.O.W. tegen Gods Woord was, van de synode mogen vragen om te besluiten tot een verbod. Maar deze profetische betuiging bevat het rapport niet. Het wil volstaan met een proefproces, iets wat de kerk on waardig is. Ofschoon ds. Keizer geen onverdeeld bewonderaar van de A.O-W. zei te zijn. geloofde hij toch dat men ingeval de hele regering zou bestaan uit leden van het Geref. Politiek Verbond iets der gelijks in het leven zou roepen. Daar om verklaarde ds. Keizer zich te scha men tegenover minister Suurhoff. dat dit rapport Dat de Bijbelzowel in het Oude als in het Nieuwe Testament, de wet van God samenvat in de hoofdsom: liefde tot God en de naastekan niet betekenen, dat we de onderdelen van die goede, heilige wet voortaan kunnen verwaarlozen. Hoe lief heb ik Uw wet", roept de dichter van Psalm 119 uit. De liefde waarvan in de samenvatting van de wet sprake is, dringt door in alle gebieden van uw leven. En voor al die gebieden heeft God in Zijn goedheid nog eens gedetailleerde geboden gegeven. Nu moeten we niet wijzer willen zijn dan God door ook nog eens gebod op gebod en regel op regel te stellen, alsof j daarmee onze zaligheid staat of valt. Maar andersom willen we toch luisteren, als God ons aanspreekt in elke kleinigheid in ons leven. Mozes kreeg op de berg Sinaï van God de klein ste bijzonderheden voor bijv. het inrichten van het centrum van eredienst. En God voegde daaraan toe: „Ziet nu toe, dat j gij alles maakt naar het model, dat u daarvan op de berg getoond is." Zo is het ook in ons aller leven: God toont ons I in Zijn Woord hoe het leven goed kan zijn. Christus heeft ons getoond hoe deze wet vervuld werd. En luisteren naar Gods 1 Woord betekent wandelen in Christus' voetstappen. DE ZEVEN EN DERTIG ivnode is uitgebracht. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Toegelaten tot de Evangelie-bediening: W. J. Burghgraef te Bozen (Fr.); A. L. Napre, Joh. Vermeerstraat 55 te Gronm- I gen; P. C. Pettinga, Bilderdijklaan 54 te j Hilversum; W. Vons, Rozensingel 9 te Capelle aan de IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen te Haulerwijk: J. Nierop te Dwingelo. De classis Arnhem heeft praep. geexa- j mineerd en beroepbaar verklaard de heer L. Buitenhuis. Handelsstraat 26 te Arn- hem. tel. K. 8300—24218. kand. aan de V.U., die een eventueel beroep terstond j in overweging zal nemen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Veenendaal: B Bijleveld te Noordeloos GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Capelle a. d. IJssel: J. B. j Bel te Krabbendijke. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Enschede: S. Zijlstra te Eindhoven. ONDERWUSBENOEMINGEN Benoemd tot onderwijzeres: aan de Chr. school te Kockengen (U.) mej. M. v. d. Zee te Utrecht; tot tijd, onder wijzeres aan de Chr. B.L.O.-school te Middelharnismevr. S. C. Eykelenboom te Ouddorp; aan de Zinkwegschool te Oud- Beijerland mej. N. Remmers te Oud- Beijerland; aan de Chr. Mulo-school te Terneuzen mevrouw A.M.C. van den Berge te Terneuzen; aan de School met de Bijbel te Wijk en Aalburg mej. HAD. Nolte te Aalburg; naar Indonesië teruggewezenen blijft bestaan. Het antwoord van de minis ter van justitie op de tot hem uit de Kamer gestelde vragen was niet van die aard, dat het de gevoelens van onbehagen heeft kunnen wegnemen en dat het de onrust, vrucht van on gerustheid, heeft kunnen verminde ren. Het heeft ons verwonderd, dat de minister voor zijn beleid steun heeft ontvangen in een deel van de rooms- katholieke pers. Deze ontvangen steun blijkt hier en daar reeds de mening te hebben gewekt, als zou de minister, alvorens zijn besluit te nemen, zich van de instemming van die zijde hebben verzekerd. Wij voor ons menen onverkort bij onze afkeurende houding te moeten volharden. Zeker, de omstandigheid dat het dan toch maar aan veel meer andere verstekelingen vergund is ge worden in ons land te blijven, kan wijzen op een zekere selectie. Maar een selectie langs welke normen? En is het een selectie die deze mensen ook maar enige zekerheid biedt bij hun terugkomst straks in Indonesië? Aan de feiten is niets veranderd. Deze mensen meenden alle redenen te hebben om hun land te verlaten, i 'Wellicht worden de gevoelens welke zij jegens hun land of liever ge zegd: jegens hun regering koeste ren, nog door anderen gedeeld. Maar deze mensen hebben uit hun gevoelens ook hun besluit genomen: zij zijn heengegaan. Daarmee hebben zij, anders dan die genen die alsnog zijn gebleven, een daad gesteld, een daad voor zichzelf en tegenover hun regering. Door die daad is de verhouding tussen hun regering en hen een geheel andere geworden. Moet men deze mensen, nadat zij deze daad gesteld hebben en nadat zij zo openlijk tegen hun regering positie hebben gekozen, nu weer door geweld nopen zich toch weer onder hun regering te stellen en zich on. der haar willekeur te schikken? lm- mers neen. Ons land is altijd een toevluchtsoord geweest voor benarden en verdruk ten. Dat was rechtstreeks een vrucht van de christelijke overtuiging die er haar stempel op heeft gedrukt. Deze traditie is een te kostbaar goed dan dat er mee mag worden de hand gelicht. GEMEENTEN IN DE POLDER Hongersnood treft miljoenen Oproep van de Wereldraad DE Evangelische Kerkenbond in Brazilië heeft zich met een dringende oproep om hulp tot de Wereldraad van Kerken in Genève gewend, nu er in het noordoostelijke gedeelte van het land een zware hongersnood heerst. Deze heeft reeds aanmer kelijk meer dan tweeduizend men sen, onder wie vele kinderen, het leven gekost en minstens twee miljoen mensen van hun laatste reserve aan levensmiddelen be roofd. 35. ..Het i« contant betaald. „Wat deed Lord Severn mei „Dat is pruj met bekend, ant- Juni." de graaf ben met de private aangelegenheden niet op de h'Xigte." Toen Carlyle met Isabella in de hal kwam. snik te ie en leunde met haar ene hard op zijn arm. „Het spijt me zo. lady Isabella, dat ze u dit heb ben aangedaan. Had ik het maar eerder {«weten. Kun je alleen naar boven gaan, of zal ik juffrouw Mason roepen?" „O ja. ik kan wel alleen gaan- Ik ben nl«t ziek. alleen mi j| jWê* niet Er P*Mannen bij papa! Carlyle zag. dat ze beefde van het hoofd tot de voeten. Ik begrijp er mets van. Ze zitten ln de kamer, vlak bij htm. ie hebben beslag op hem gelegd. "Êarly" wist niet wat hij ervan moest denken Toen keerde hij zich naar de huisknecht, die bij de trap stond. Maar de men knikte alleen veelbete kenend. „Ik zal eerst zien. dat ik die lui weg krijg hi«r set nlj. wijzend naar de eetkamer, ,.«n dan ga Ik met U naar boven." De huisknecht legde Carlyle fluisterend de situatie uit en hoe de be»de mannen binnen waren geko- mT „We zijn er allemaal kapot van. mijnheer". "^Carlyle slaagde erin de mensen uit de eetkamer weg te krijgen, ze hadden voldoende bagrip voor wat wettelijk was toegestaan om nog te durven blij ven. Met de belde bewakers boven ging het niet *0 eenvoudig. Carlyle kwam binnen en las hun machtiging. Hij had nog nooit een dergelijk geval meegemaakt. Hij herinnerde zich alleen iets uit de tijd van zijn vader. Het ging over het lichaam van van door ANN LUDLOW ean kerkelijke autoriteit, die zwaar in de schulden, gestorven was. Het lichaam werd in beslag geno men toen het van het klooster werd vervoerd naar de kerk. Dt mannen moesten in leder geval blijven zitten tot de heer Vanc kwam van Castle Marling nu graaf van Mount Severn. De volgende dag was deze er nog niet. Toen de huisknecht kwam met dc post was er een brief van mevrouw Var.e. Isabella las de Inhoud. Castle Marling, zaterdag. Mijn waarde Isabella, Ik ben buitengewoon getroffen door het nieuws det mij bereikte door de brief van mijnheer Car- 1 mijn echtgenoot. Hij u f*"n en heb lk de brief geopend. Ik heb geen Idee waar hij kan zijn. waarschijnlijk ergens aan de kust. maar hij heeft gezegd, dat hij zondag thuis zou komen en omdat hij doorgaans erg precies is in zijn afspraken, verwacht ik hem dsn. Wees er van overtuigd, dat hij geen ogenblik zal verliezen om zo spoedig mogelijk op East Lynne te zijn. Ik kan je niet zegggn. hoe ik met je meevoel en ik ben teveel getroffen door een en ander om meer Emma Mount Severn. Isabella bloosde, toen ze dat laatste las. In zo'n eerste brief had ze nog wel met haar eigen naam kunnen ondertekenen, dacht ze. Carlyle meende, dat mevrouw Vane wel zelf had kunnen komen als het haar de moeite waard was geweest. Ze bespraken wat er verder gedaan kon svorden. Isabella begreep, dat ze zo goed als niets meer be zat in de wereld. Ze zag er tegen op naar Castle Marling te gaan. Ze wist zelf niet. dat Carlyle het huis had gekocht, maar wel. dat er voor haar geen verzekering of iets .van die aard was gesloten. Zolang de heer Vane, de nieuwe Lord Mount Se vern er niet was kon de loden kist niet worden dichtgesoldeerd. De mannen zouden het niet toe staan. Carlyle wist te weinig van dit soort zaken om zonder Lord Mount Severn iets te kunnen doen. Zo moest gewacht worden tot de zondag. De nieuwe graaf en de chèque Die zondag reed er een post-chaise in galop de oprijlaan in. De nieuwe graaf zat er in. Lord Mount Severn. Er was een regelrechte verbinding van Castle Marling naar een plaats op vijf mijlen van East Lynne cn vandaar had hij gereisd per gehuur de chaise. Carlyle kwam al spoedig nadat hij was aangekomen en vrijwel tegelijk met hem kwam Warburton uit Londen. Warburton was uit de stad geweest, zodoende kon hij niet eerder komen. De nieuwe graaf wist, dat zijn voorganger er slecht voor stond, maar hij had er geen idee van. hoe erg het wel was. Ze hadden weinig omgang met elkaar gehad Toen de feiten hem een voor een werden meegedeeld de grote verkwisting, het enorme bankroet, het totaal ontbreken van enige voorziening voor Isabella stond hij perplex. Hij was een lange fors gebouwde man, van drie en veertig jaar. Hij was vriendelijk van aard. ten minste welwillend, maar verder koel en hij had een ernstig gezicht. (Wordt vervolgd; lie Cooke, heeft naar aanleiding van deze dringende oproep medegedeeld, dat de Wereldraad bereid is de Kerkenbond geld ter beschikking te stellen voor de aankoop van levensmiddelen en kleding. Een verzoek daartoe is intussen namens de Wereldraad tot de aangesloten ker ken gericht. Een van de overwegingen is. dat de Wereldraad-Brazilië niet in de steek mag laten, omdat dit land zich bij het opnemen van vluchtelingen altijd zeer grootmoedig heeft getoond. Nog pas kortgeleden hebben enige dui zenden Russische Oud-gelovigen in Bra zilië hun nieuwe vaderland gevonden. Tegenover dit alles staat, dat tot he den de aanbiedingen van hulp bij de Braziliaanse regering op verzet hebben gestuit. Dit wordt als kortzichtig be schouwd, omdat naar het oordeel van hen, die de situatie kennen, het land zelf nauwelijks in staat kan worden ge acht zelfstandig zijn problemen In de noordoostelijke gebieden tot een oplos sing te brengen. Nieuw bestaan Van welingelichte zijde is in verband hiermee verklaard, dat de Braziliaanse regering de huidige moeilijkheden ge bruikt om de bevolking in de betrokken gebieden te bewegen naar gunstiger ge legen landsdelen te verhuizen. Een om vangrijke levensmiddelenactie van de Amerikaanse kerken werd om deze re den niet toegestaan. De Evangelische Kerkenbond in Brazilië stelt nu pogingen in het werk de protestantse boeren in de door de hongersnood getroffen streken een nieuw middel van bestaan te ver schaffen door de stichting van kleine industrieën. De getroffen gebieden behoren tot een droge landstreek, waarin de groei der gewassen volledig afhankelijjc is van de regenperiode, die slechts eenmaal per jaar voorkomt. In de afgelopen zomer bleef de regen geheel uit. Uit een oog punt van bereikbaarheid e.d. is noord oostelijk Brazilië praktisch volledig on ontsloten, zodat de hulpverlening aan de bevolking op grote moeilijkheden stuit. Oproepen om hulpverlening hebben de Wereldraad ook bereikt uit Korea en Pakistan. Door overstromingen in Ko rea hebben alleen al in de Han-Rlver- streek ten Noorden van Seoel meer dan 15 000 vluchtelingen hun huizen en be zittingen verloren. Dc burgemeester van Seoel heeft hun nieuw land aangeboden, maar de financiering van dit project is tot heden onmogelijk gebleken. Volgens een mededeling uit Karachi zijn in West-Paklstan meer dan zeshon derd dorpen zwaar beschadigd en der tienduizend gezinnen noodlijdend gewor- DIJ de Tweede Kamer heeft dan nu de regering het voorstel ingediend om in het gebied van de Noordooste lijke Polder een viertal gemeenten ln te stellen: Emmeloord, Creil, Mark- nese en Nagele. Het heeft lang geduurd voordat het zover was. Naar de gevoelens van veruit de meesten uit de polder veel te lang. Het leek wel wat op de situatie na de bevrijding, toen de toenmalige regering van oordeel bleek dat er voorlopig maar niet moest komen een langs normale weg gekozen volksvertegenwoordiging. De bewoners van de Noordoostpolder konden elke dag minder begrijpen, waarom zij niet, net als alle andere burgers van ons goede land, hun bur gerrechten normaal mochten uitoefe nen. En dat terwijl toch ln feite de gemeenten reeds aanwezig waren; zij behoefden nog slechts als gemeenten te worden erkend. Wij achten het een gezond verschijn sel, dat bij vele Inwoners van de polder verzet tegen een verdere be stendiging van de situatie is gere zen. Zij voelden zich tekort gedaan. Belangrijker nog is, dat zij Inzagen, EEN NIEUWE WEG hoe zo de politieke belangstelling al leen maar werd geremd en ingedamd. En dit laatste moest bedenkelijk he ten. Bij de jongste algemene beschouwin gen in de Tweede Kamer is ook deze kwestie aangeroerd, en van de kant der regering is toen de indiening vai dit wetsontwerp, waarbij dus de in stelling van vier gemeenten wordt voorgesteld, in het uitzicht gesteld. Dat thans tegelijk van regeringswe ge wordt voorgesteld te komen tot een openbaar lichaam voor het ge bied van de vier gemeenten, achten wij een interessante bijzonderheid; dit lichaam draagt een „intergemeen telijk" karakter. Door de instelling van dit interge meentelijke lichaam wordt het tege moet komen aan het verlangen van de inwoners van de polders naar ge meentelijke zelfstandigheid in wezen onverlet gelaten; tegelijk echter ligt in de instelling van dit lichaam de erkenning, dat er voor alle polder bewoners gemeenschappelijke belan gen zijn, die ook gemeenschappelijk kunnen worden behandeld. IJ IJK èn provincie zullen nu ge- zamenljjk nagaan, welke oplos sing gevonden kan worden voor het steeds urgenter wordende bestuurs- vraagstuk in het Waterweggebied. Er is een commissie gevormd, die de problematiek gaat bestuderen en ongetwijfeld te zijner tijd met een advies zal komen. Neemt minister Struycken dit over, dan zal, naar verwacht mag worden, een wets voorstel worden ingediend. Wij kun nen nl. niet aannemen, dat deze commissie tot de conclusie zal ko men, dat toepassing van de wet-ge- meenschappelijke-regelingen moge lijk zal zijn. Daarvoor zijn o.i. de vraagstukken te veelomvattend. Met de instelling van deze commissie wordt een nieuwe weg ingeslagen. Men zal zich herinneren, dat de oude weg van het overleg der (zevenen twintig) gemeenten in het Water weggebied enkele maanden geleden was doodgelopen. Dat was ernstig te betreuren wij kunnen slechts hopen, dat de nieuwe weg niet doodloopt in het struikgewas van gemeentelijke tegenstellingen. Men mag aannemen, dat met opzet geen vertegenwoordigers van de be trokken gemeenten in de commissie zijn benoemd. Waarschijnlijk vanwege de verwachting, dat zich dhn in de commissie dezelfde discussies zou den ontwikkelen als in de vergade ringen van de zevenentwintig ge meentelijke afgevaardigden. Boven dien kan men hebben geredeneerd, dat het niet nodig is, nog eens extra van de verschillende stand punten kennis te nemen: als de commissie, die nu aan het werk gaat onder leiding van de commissaris der Koningin in dit gewest, de be schikking krijgt over de notulen van de oude gemeentelijke commis sies. dan heeft zij voorlopig voldoen de om zich te oriënteren. Het ware ons veel liever geweest, indien de Waterweggemeenten zélf tot overeenstemming waren geko men. Er zullen waarschijnlijk be stuurders van deze gemeenten zijn, die ernstige bezwaren hebben tegen het optreden van de nieuwe com missie. Het gevaar, dat in de toe komst gesproken zal worden van „opdringen" en (nog erger) „opleg gen" is niet denkbeeldig. Wij zullen echter oog moeten hebben voor het feit, dat het eigen overleg is vast gelopen en dat de impasse op dit moment volledig is. En dat in de afgelopen maanden niemand kans heeft gezien suggesties aan de hand te doen, welke konden leiden tot doorbreking van deze impasse. Dat thans door de hogere organen in zekere zin moet worden ingegre pen, kan deze organen niet verweten worden. Als er al van een verwijt gesproken kan worden, dient dit te worden gericht tot de gemeenten zelf. Men vergete daarbij niet, dat de tijd wel bijzonder dringt. Wat de zaak tenslotte zelf betreft: het lijkt ons niet wel mogelijk tot een compromis te komen, waarbij alle partijen bevredigd worden. Het gaat concreet om de vraag: sa menwerking op voet van de be staande wet, die niet bedoeld is voor regeling van een gans complex van vraagstukken, of vorming van een afzonderlijk lichaam, een district, gebaseerd op een speciale wet. Een compromis tussen belde standpun ten is lapwerk. Naar ons oordeel zal het advies van de commissie gaan ln de richting van een dis trict. Waarbij uiteraard van groot belang zal zijn de vraag, waar de bevoegdheden der afzonderlijke ge meenten zullen eindigen en die van het district zullen beginnen. Men mag de heren we! veel sterkte wensen bij het betreden van de por» celeinkast rond de Waterweg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2