Jlieuute £riJtëttje (üouranl Garantieprijs van melk blijft ongewijzigd De Gaulle: „Geen militairen meer in de politiek Garantieprijzen akkerbouw Veehouderij moet 'n deel van marktrisico dragen Paus Pius de Twaalfde plechtig bijgezet Optimisme over oplossing voor kwestie-Cyprus Westen vindt gesprek in Genève belangrijk Celtherapie na atoomstraling J DINSDAG 14 OKTOBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- c Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58938. Negenendertigste jaargang no. 11387 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stdnhwstirb is ahtfeoftt myt) b*t in ttffjrnspKt" Debatten Zie pagina 3 twisten De regering heeft behalve voor de kerbieten over de hele linie de garantie prijzen voor de akkerbouwprodukten hoogd, maar is daarbij toch beneden de voorstellen van het landbouwschap ge bleven. De garantieprijs voor de tarwe voor het nieuwe oogstjaar zal 30,95 zijn per 100 kig met 17 pot vocht. Het land bouwschap had gevraagd 31,10. De sui- kerbietenprijs van 53,40 komt overeen met het voorstel van het landbouwschap De minimumprijzen voor gerst en haver rijn verhoogd met resp. 60 en 65 cenü 100 log tot 26,45 en 24,65. Op de lichtere gronden zullen prijzen gelden voor rogge van 27,25 met 17 pet vocht en haver van 28,35 met 15 pot vocht. Het landbouwschap had voor de haver e gerst 27,05 en 28,80 gevraagd en de haver op de lichte grond 31.05. De prijs voor de rogge had men gesteld op 29.95. De minimumgarantieprijs voor de fa brieksaardappelen is vastgesteld op 7,30 per 100 kg, 10 cent hoger dan- dit jaar Heft landbouwschap had een prijs be rekend van ƒ8,05. Haagse vlieger omgekomen Straaljager neer bij Schijndel Gistermiddag omstreeks vier uur is een fotoverkenningsvliegtuig van het type RF 84-F „Thunderflash" van de vlieg basis Deelen nabij Schijndel verongelukt. De vlieger kwam hierbij om het leven. Hij had tevoren enige oefenlandingen op het vliegveld Eindhoven uitgevoerd. Bij terugkeer naar zijn thuisbasis is het toe stel door nog onbekende oorzaak in oper bouwland neergestort. De omgekomen piloot is de 28-jarigi ongehuwde reserve eerste luitenant G Stcenhuis uit Den Haag. Neef van Sami Solh doodgeschoten Wahrid Solh, een neef van de naar hel buitenland gevluchte ex-premier van Li banon, Sami Solh, ds gisteren dn Beiroet doodgeschoten. Solh, die directeur wan een Libanese afdeling van de PTT en niet aan politiek deed, was per auto op weg n^ar zijn kantoor, toen hij moest stoppen voor een jeep van het volksver zet. De inzittenden van de jeep gelastten hem mee te gaan naar de wijk Basta. Toen hij weigerde werd hij zonder meer neergeschoten. Deze moord heeft de spanning in de Libanese hoofdstad doen toenemen. Bij andere schietpartijen zouden nog drie mensen om het leven gekomen zijn. De door de Falangisten uitgeroepen algeme ne staking i6 gisteren de vierde week in- De Falangisten hebben verklaard, dat de staking zal voortduren tot president Karami definitief is afgetreden of een coalitieregering gevormd wordt. Maar ondanks intensief politiek gemanoeuvreer is er voorlopig nog geen oplossing in zicht. (Van onze sociaal-economische redactie.) TITINISTER VONDELING heeft gisteravond de landbouwprijzen bekend gemaakt voor het nieuwe oogstjaar. De garantieprijs, die de boer voor de melk zal krijgen is onveranderd bepaald op 28,90 per 100 kg. De ver- rekenprijs zal stijgen van 30,55 tot 31,10. Of nu de straatprijs van de consumptiemelk zal stijgen is nog niet zeker. In belangrijke mate zal dit af hangen van het regeringsberaad, nadat de Sociaal-economische raad advies heeft uitgebracht. De garantieprijzen voor akkerbouwprodukten zijn over de gehele linie verhoogd met uitzondering van de suiker. De broodprijs zou hierdoor een halve cent kunnen stijgen, maar ook dit is niet zeker, omdat hierin ook de prijs van de geïmporteerde buitenlandse tarwe moet worden betrokken. Tegen het najaar van kan een lichte daling verwacht worden, daa; dit artikel lager het volgend jaai an de suikerprij; de garantieprij! vastgesteld. Bijzonder diep ingrijpend regel van de regering om het volgend jaar aan de boer niet het totale verschil tussen Opnieuw is het niet ontoepas selijk, minister Vondeling met het melkglas in de hand af te beelden. opbrengstprijs en garantieprijs van de melk te betalen doch slechts 5 cent per liter. Het resterende nadelige verschil zal voor de helft ten laste van de boer en voor de helft nog door de schatkist wor den gedragen. Niettegenstaande deze maatregel is mi nister Vondeling van mening, dat aan de boer een redelijk bestaan gegarandeerd wordt. Ook wanneer daarbij in aanmerking genomen wordt, dat de garantie voo mclkproduktie slechts zal gelden voor hoeveelheid van 5 miljard kg. De huidige produktie is op het ogenblik ongeveer liljard kg. Door deze maatregelen hoopt de regering het tekort op de melk op de begroting van het Landbouw Egalisatie Fonds terug te brengen op 400 tot 300 miljoen, hlerbjj de consumcntensubsldie op de melk van 110 miljoen buiten be schouwing latend. Ter compensatie zal er voor de telers van voedergranen op de gemengde zand- bedrijven een aanvullenle toeslagregeling komen ter grootte van 25 miljoen. Hier door hoopt de regering ook een overgang het veehouderij naar het akkerbouw- TTET stoffelijk overschot van Paus Pius de Twaalfde is gistermiddag met het gebruikelijke ceremonieel in de Sint-Pietersbasiliek bijgezet. De plechtigheid begon precies om vier uut in aanwezigheid van 23 kardinalen, vertegenwoordigers van een 50 landen en tal van geestelijke hoogwaardig heidsbekleders. Miljoenen over de gehele wereld hebben de begrafenis plechtigheid per radio en televisie kunnen volgen. De eigenlijke begrafenis die in de absis. de koornis achter het hoogkoor, plaats had, kon door het publick niet van dichtbij worden gevolgd. Vanuit de sacristie kwamen de in het rood geklede kardinalen en de leden van het kapittel van de Sint Pieter in hun zwart-witte gewaden in processip naar het hoogaltaar, waarvoor hel stoffelijk overschot in vol ornaat met zilveren mijter, lag opgebaard. Zestien sedian, troondragers, legden het op een draagbaar en droegen deze op hun schouders naar de absis, terwijl het koor de Psalm „Miserere" zong. De baar werd in het midden van de ab sis neergezet, naast de doodkist. Vijf kolonels van de Delgarde stonden erbij en de kardinalen namen plaats op d» zetels aan het hoofdeinde van de baar De celebrant, de Nederlandse monseig neur Canicius van Lierde, sacnsta van de overleden Paus, verrichtte de zege ningen. Sicut Servus Hierna legde Sampletrini het stoffelijk overschot in de binnenste kist van cy- pressenhout, waarna de aanwezige kar dinalen naar voren kwamen om op hun beurt de zegeningen te verrichten. Monseigneur De Lierde zong daarop het oude gebed „Sicut Servus" en monseig neur Nicolo Metta, een Vaticaanse no taris, las een document voor, waarin Monseigneur Antonio Bacci las de lof rede voor. „Met zijn dood is een groot licht van de aarde verdwenen en een nieuwe ster aan de hemel ontstoken." Het perkamerten document, waarop de gebeurtenissen staan beschreven, werd in een koperen bus gedaan en ook in de doodkist gelegd. Hierbij werd een rood-fluwelcn beurs gevoegd met gou den, zilveren en bronzen kopieën van alle tijdens het pontificaat van Pius de Twaalfde geslagen jaarpenningen. Over het deksel van de binnenste kist werden twee purperen zijden linten vastgeknoopt, waarna een aantal gees telijken de middelste loden kist dicht soldeerde en eveneens met linten ver zegelde. De deksel van de buitenste rijk-versierde kist werd met gouden schroeven vastgezet en daarover heen werd een rood-damasten kleed ge spreid, voorzien van het wapenschild. Langzaam takelde men ten slotte de zware lijkkist naar de onder het hoog altaar gelegen crypt, terwijl de Zwit serse garde haar laatste saluut aan paus Pius de Twaalfde bracht. In de crypt plaatsten werklieden van de Sint Pieter de kist in de nis tegenover de tombe van Pius de Elfde en naast die van koningin Christina van Zwe- bedrijf te stimuleren. Bovendien wordt 5 miljoen uitgetrokken voor een snelde uitvoering van de bestrijding de dierziekte abortus-bang onder het rundvee Wat betreft de slijtersmarge vooi consumptiemelk zal omstreeks I not ber een beslissing worden genomen. Als een belangrijke factor, die een verhoging van de straatprijs voor de melk geheel of gedeeltelijk kan tegenhouden noemde minister Vondeling de grootte van de op brengst van het vet, dat aan de melk bij standaardisatie wordt onttrokken. In dit opzicht was de minister niet pessimis tisch. Het lijkt waarschijnlijk dat er In het voorjaar geen boteroverschotten zul len zijn. De boterprijs is op het ogenblik (/ie vervole «»p pastfne 51 Minister Staf ontving gisteren op zijn ministerie de bevelhebber van de Britse schepen, die op het ogenblik ons land bezoeken, sir William W. Davis (midden). De chef marinestaf, vice-admiraal H. H. L. Pröpper woonde het bezoek bU. De heren staan hier voor een schilderij van Abraham Beerstraten, voorstellende de verenigde Venetlaanse en Hollandse vloten onder commando van Giacomo Riva tijdens een slag tegen de Turken in de baai van Fojo in 1649. Oorspronkelijk hing op deze plaats in het ministerie een heel ander schilderij, namelijk De Ruyters roemruchte Tocht naar Chatham. Dit is echter niet verwijderd met het oog op het Britse bezoek maar omdat het doek nodig gerestaureerd moest wor den, waartoe het thans in het Amsterdamse Rijksmuseum is MAATREGELEN VOOR ALGERIJE 5? Charles de Gaulle, heeft de op perbevelhebber der Franse strijd krachten in Algerije, generaal Raoul Salan, die tevens, als zijn plaatsver vanger, het bestuur in dit Franse ge biedsdeel, leidt, richtlijnen verstrekt voor de komende algemene verkie zingen in Algerije, die beogen eer volkomen vrije volksstemming te verzekeren. „Wij willen de besten onder de Al gerijnse politici in staat stellen voor het voetlicht te treden", aldus De Gaulle. Hij verklaart in zijn last gevingen verder dat „verzekerd dient te worden, dat alle schakerin gen der Algerijnse openbare mening volledig aan de dag .kunnen treden, met inbegrip van eventuele stromin gen, die een onafhankelijk Algerije wensen". Enkele door De Gaulle getroffen rege ling ij zijn: militairen, die lid waren van Algerijnse politieke organisatie, moe voor hun lidmaatschap bedanken Voorts mogen militairen en bestuursamb- aren zich niet kandidaat laten stellen de op 23 november te houden verkie zingen. elektrische energie is al geruime tijd geen geheim meer voor de ge leerden. de praktische mogelijk heden zijn echter nog gering. In het paviljoen Wetenschapvan de in dustriële tentoonstelling te Moskou is thans een aardsatelliet tentoon gesteld (foto), waarin zich in het bovenste pedeelte zonne-batterijen bevinden, stroom verwekkers dus die hun energie ontvangen van zonne warmte. Men voedt met deze batte rijen de speciale installatie die de satelliet om zijn verticale as doet draaien en de energie wordt aan gewend voor het uitzenden van radiosignalen. Er mogen geen Algerijnse of in Frank rijk gedrukte dagbladen in beslag worden genomen, tenzij er artikelen in voorko men, die aanleiding geven bot het Instel len van een strafrechterlijke vervolging. Er mogen tegen kandidaten geen beper kende maatregelen worden genomen, ten zij dit geschiedt met toestemming van de commissie voor de verkiezingen en ter bewaring van de openbare orde. Behalve militairen en bestuurs ambtenaren kunnen slechts die per sonen van het kandidaatschap wor den uitgesloten, die „terroristische aanslagen bedrijven en deswege in staat van beschuldiging kunnen wor den gesteld". Onrust op Tahiti Eerste-minister Oopa in arrest Op Tahiti, het paradijsachtige eiland in de Stille Oceaan, hebben politieke moeilijkheden geleid tot bomaanslagen en de arrestatie van de premier Pouva- naa Oopa en een vijftigtal van zün aan hangers. De premier, een 63-jarige afgevaar digde in de Franse Nationale Vergade ring, is indertijd op Tahiti gekozen on der de leuze „Tahiti voor de Tahitiërs en de Fransen in zee". Hij heeft de afge lopen maanden een felle campagne ge voerd tegen de volksstemming over de nieuwe Franse grondwet, doch de mees te inwoners van de gezelschapseilanden, waarvan Tahiti deel uitmaakt, hebben zich voor de grondwet van generaal De Gaulle uitgesproken. De Gaulle besluit zijn richtlijnen met: „Ik hecht er bijzonder veel belang aan, dat er een daadwerkelijke wedijver be staat, dat wil zeggen dat er concurreren de lijsten worden ingediend. Niets zou noodlottiger zijn dan het ontstaan van variaties van één enkele, officieel goed gekeurde kandidatenlijst „Slechts door een Algerijnse politieke elite ln staat te stellen in de openbaar heid be treden, kunnen wij het politieke luchtledig vullen, dat de leiders van de opstand hun kans heeft gegeven", aldus premier De Gaulle. De door de premier uitgevaardigde richtlijnen vormen zijn eerste definitieve stap, sinds hij Frans ministerpresident is geworden, om de politieke macht in te perken, die het Franse leger in Algerije vanaf dertien me! heeft gehad. Er wordt in de richtlijnen niet gerept over de beweging voor openbaar welzijn. Deze beweging zelf verklaart géén poli tiek karakter te dragen. Permanente NAVO-raad bijeen gisteren goede vorderingen ge maakt in zijn streven naar een com promis-oplossing van het vraagstuk- Cyprus. Dit heeft de Amerikaanse afgevaardigde Burgess meegedeeld na afloop van de vergadering, waar voorstellen voor een ronde-tafelcon ferentie over Cyprus werden bespro ken. Ook Melas, de Griekse afge vaardigde toonde zich niet ontevre den over het verloop van de bespre kingen en zei, dat ze „in de goede richting vorderen". Vandaag zullen de afgevaardigden bij hun regeringen verslag over het bespro- kenen uitbrengen en morgen houdt men de volgende bijeenkomst. Ondanks deze hoopvol gestemde be richten, heeft de Griekse minister van buitenlandse zaken Averoff verklaard, dat de betrekkingen tussen Griekenland en Turkije op het ogenblik een diepte punt bereikt hebben. „De verhoudingen zouden nauwelijks slechter kunnen den", zei hij, „omdat alleen oorlog slech ter zou kunnen zijn". Volgens Averoff i|)n de huidige span ningen kunstmatig in het leven geroepen, want tien jaar geleden toonde Turkije „niet de geringste belangstelling voor Verder liet Averoff doorschemeren, dat de openbare mening van het Griekse volk de Griekse regering wel eens kunnen dwingen zich uit de NAVO terug te trekken, als de toestand op Cyprus ernstiger wordt. „Maar", zo voegde Averoff er aan toe „de Griekse staats- Hoogverraad" in Oost-Duitsland Een Oostduits hof heeft achttien jonge lui beschuldigd van hoogverraad omdat zij openlijk de eenmaking van Duitsland door middel van vrije verkiezingen had den bepleit. De jongelui voor het me rendeel studenten werden gearresteerd nadat zij een petitie voor de verkiezin gen hadden laten circuleren. Zeven jon gens kregen straffen, variërend van drie tot vijftien jaar gevangenisstraf. Over de straffen van de anderen is nog niets be kend. Uitbarsting van nieuwe vulkaan in de Kongo In het beroemde wildreservaat Albert- park in de Belgische Kongo, nabij de grens van Oeganda, is een nieuwe vul kaan tot uitbarsting gekomen De lava en de wolk van gloeiende zwavelachtige as en brokken steen, die de vulkaan uit braakt, hebben reeds 250 vierkante mijl cultuurgrond van thee-ondernemingen en oerwoud verwoest. Nog duizenden hectaren oerbos en bebouwde grond in 't gebied van de evenaar worden door de vulkaan bedreigd. T~\E Amerikaanse afgevaardigde in U' de Verenigde Naties, Cabot Lodge, heeft gisteren namens zeven tien landen in de politieke commissie een resolutie ingediend, waarin maatregelen worden voorgesteld, die een positieve bijdrage willen zijn voor het ontwapeningsprobleem. Ook de Russische afgevaardigde. Zorin, heeft aan de politieke commis- In het jongste nummer van het offi ciële tijdschrift van de Kon. Nederlandse Maatschappij ter Bevordering dei Genees kunst zijn drie artikelen van het medisch- biologisch laboratorium der rijksverde digingsorganisatie T.N.O. overgenomen. Deze artikelen houden zich bezig met het principe van het overbrengen van levende cellen op organismen, die aan straling hebben blootgestaan Een stimu lans voor deze onderzoekingen, vormde de dreiging van een atoomoorlog, alsmede de verdere uitbreiding van de atoomin- Bij de op dit terrein gedane dierproe ven is volgens één van genoemde ar tikelen thans onomstotelijk komen vast te staan, dat de genezende werking van celpreparaten berust op overplanting en vermenigvuldiging van de ingespoten Wat voorheen uitgesloten leek aldus het artikel namelijk het overplanten van werkzame celsystemen van een an dere diersoort, bleek gemakkelijk uit voerbaar door het inspuiten van een be trekkelijk gering aantal stamcellen. Het is thans ook bekend, dat de ingespoten cellen in bepaalde gevallen gedurende het verdere leven intact en werki blijven. De redactie van het tijdschrift n< het in een nawoord een verheugend feit, dat Nederlandse onderzoekers een be langrijk aandeel bij dit onderzoek hebben Zoals bekend, is het begrip celtherapie verbonden met de naam van prof. dr Paul Niehans (die enkele jaren geleden de Paus behandelde) en zijn school, die volgens medische vakliteratuur deze ge neeswijze met goed gevolg op de mens toepassen. Directeur Handelsbank op vrije voeten te Djakarta De heer G. Schatte, directeur van de Nationale Handelsbank te Djakarta, die op bevel van het Indonesisch militair ge zag twaalf dagen lang ln arrest gehouden werd in de gevangenis Tjlplnang, is maandagavond op vrije voeten gesteld. De arrestatie was geschied, twee dagen nadat de bank bekend bad gemaakt, 12 kantoren te sluiten. sie een resolutie voorgelegd, waarin een beroep op de landen wordt ge daan de proefnemingen met kern wapens onmiddellijk te staken. In een tweede resolutie beveelt de Russische afgevaardigde de Grote Vier aan hun militaire begrotingen met tien procent te besnoeien en een gedeelte van de gelden, die dan vrij komen te beste den voor hulp aan de onderontwikkelde gebieden. In het eerste artikel van de westelijke reslutie wordt gezegd, dat grote waarde moet worden gehecht aan het slagen van de aanstaande besprekingen tussen Rus land, Engeland en de Verenigde Staten te Genève. Aan de partijen wordt ge vraagd alles in het werk te stellen om de conferentie tot een succes te maken Ten slotte wordt in de westelijke re solutie voorgesteld tijdens deze bespre kingen in Geneve geen proeven met kern wapens te nemen Inmiddels wordt uit Londen vernomen, dat Engeland en Amerika hun nota's ge reed hebben, waarin bet voorstel van Moskou wordt afgewezen de miniatera van buitenlandse zaken In Genève over het staken van de kernproeven te laten onderhandelen De westelijke mogendheden willen nu voorstellen, dat de besprekingen door speciale ambassadeurs worden gevoerd Als er kans op overeenstemming bestaat, zijn de ministers van buitenlandse zaken van Engeland en de Verenigde Staten bereid naar Genève te komen om de onderhandelingen af te ronden. Zoals bekend zullen 10 november in Genève de besprekingen tussen Oost en West beginnen over de maatregelen ter voorkoming van verrassende overvallen Tot leider van de Britse delegatie is generaal sir Robert Mansergh benoemd Hij is opperbevelhebber van de land strijdkrachten in Engeland. lieden zijn er van overtuigd, dat Grieken land in de NAVO moet blijven". Aartsbisschop Makarios heeft gisteren In Athene de NAVO een groep landen, genoemd, die met uitsondering van IJs land tot nu toe weinig bevredigend heb ben gereageerd op de aanspraak van de Cyprioten op vr(Jhcld. Hij zei - NAVO on akkoord bij, nu optimistisch gestemd de huidige pogingen van de te bemiddelen. Ook zou hij aan met een zeven-jarige werkelijk zelfbestuur Cyprus, voorafgaande aan een algehele zelfstandigheid. Defensie en buitenlandse zaken zouden die zeven jaar in handen van de Britten blijven. De aartsbisschop verklaarde, dat zijn plan een concessie la, maar dat er geen ruimte is voor verdere concessies. Westduits consul in New York ontslagen Hans von Saucken, de Westduitse con sul in New York, is ontslagen. Dit is mee gedeeld door een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn. De 65-jarige von Saucken werd ervan beschuldigd dat hij Max Beer, cor respondent van de Neue Zürcher Zeitung bij de V.N. en nestor van de correspon denten bij de V.N. heeft uitgemaakt voor „Vuile Jood". Beer protesteerde tegen deze belediging bij de Westdudtse president Heuss en zond een onderscheiding torug die hem door de regering van de Bondsrepubliek was verleend. Een woordvoerder verklaarde dat men moet aannemen, dat de beschuldiging terecht is geweest, ondanks de ontken ning van von Saucken. Oud-burgemeester van Katwijk overleden Gisteravond fs op 67-jarige leeftijd te Oosterbeek overleden mr. W. J. Wol- dringb van der Hoop, die van 18 april 1932 tot 1 april 1956 burgemeester van de gemeente Katwijk was. Van 28 april 1923 tot 17 april 1932 was de overledene burgemeester van West-Kapellc. De ter- aardebestelling zal vrijdagmiddag ge schieden op de Alg. begraafplaats Duin- rust te Katwijk aan Zee. De oud-burgemeester is geboren in Groningen, op 19 april 1891 Hij bezocht daar het gymnasium en ging rechten stu deren aan de rijksuniversiteit te Leiden. In 1918 voltooide hij zijn studie. Hij was in Voorschoten volontair ter secretarie. Mr. Woldringh van der Hcop werd tot burgemeester van Katwijk benoemd in de plaats van mr. dr. J. Schokking De overledene had zitting in de Stich tingscommissie Zeehaven Katwijk Hij is vele jaren vice-voorzitter van de Kon. Nederlandse Brandweerbond en voorzit ter van de Zuidhollandse Provinciale Brandweerbond geweest. In de bestuursperiode van mr. Wol dringh van der Hoop is Katwijk belang rijk uitgebreid. Het raadhuis werd ge bouwd, en er kwamen een visserijschool, ambachtsschool, huishoudschool en een begraafplats, een nieuwe verbinding tus sen de beide delen van de gemeente en een nieuwe weg naar Noordwijk. lyeeWeff rilNNENVERINGBED li hst bssls bed Enige regen De Bilt verwacht tot mor genavond Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Weinig verandering in tem- peratuur. Aanvankelijk zwak ke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen west tot zuidwest (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1