P Eigen geluiden ook over materiële vraagstukken Herenmode Tip Italiaanse Pullovers Formeel geschil tussen B. enW. Leiden en Ged. Staten Souterrain Duinhof 59 voor Hervormde jeugd School woonwagenkamp Leiden 1 november open NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 Mr. Beernink voor LE1DSE C.H.U. Agrarisch rapport en soc.-econ. In de huiseigenaren zag de inleider andere categorie van ontevredenen. Het woord „huurblokkering" zegt genoeg. Wie garandeert, dat de geblokkeerde bedragen in 1967 werkelijk aan de huiseigenai [□dien u de krant eens niet mocht ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten- dienst bellen: telefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C. r program van C.H.U. spoedig te verwachten DE VOORZITTER van de afdeling Leiden van de Chr. Historische Unie, de heer P. S. Harmsen, heeft gisteravond in de in het wijkgebouw „Levendaal" gehouden ledenvergadering meegedeeld, dat het bestuur van de afdeling zich ernstig heeft beraden over de vraag, hoe in de nieuwe wijken van de stad hij dacht met name aan het zuid-westen en het noorden vooral de jonge gezinnen kunnen worden bereikt. Hij deed een beroep op de aanwezigen mee te werken door middel van huisbezoek vruchtbare contacten te leggen. „Het bestuur is van plan, met voortvarend- M heid en ernst het werk vooi^t te zetten", aldus de heer Harmsen, die zijn ^openingswoord was begonnen met een gelukwens aan het adres van de |eheer D. van der Kwaak in verband met zijn benoeming tot gedeputeerde, m TVTAAR AANLEIDING van de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen IU±^ stelde de voorzitter van de afdeling, dat men de bedoelingen van het '•streven der C.H.U. niet kan waarderen naar bepaalde omstandigheden 8" in betrekkelijk beperkte kring op een bepaald moment. Hij meende, dat de C.H.U. in ons land zeker nog een belangrijke toekomst heeft. De voor- zitter constateerde een geleidelijke afbrokkeling bij de A.R.P. en een afnemende belangstelling voor een samengaan in plaatselijk verband tussen A.R.P. en C.H.U. „Wij hebben als C.H.U. ook in Leiden nog een breed arbeidsterrein", aldus de heer Harmsen. Voor confessionele "partij waakzaamheid geboden n De afdeling had deze avond de nieuwe voorzitter van de Unie, mr. H. K. J. Beernink, in haar midden, die zijn poli- e tieke rondblik beperkte tot het binnen land, dat overigens genoeg stof bleek te bieden om er een avond'mee te vullen. De voorzitter meende, dat de eonfes- g sionele partijen het vóór de Kamerver- kiezingen in 1960 niet gemakkelijk zullen krijgen. Er komen namelijk veel vraag- stukken aan de orde. die weinig met het beginsel te maken hebben en meer op het stoffelijke vlak liggen: lonen, prijzen d en subsidies. De confessionele partijen kunnen ervan verzekerd zijn, dat de I P.v.d.A. en de V.V.D. niets onbeproefd zullen laten om de mensen voor te houden, dat in de politiek niet in de eerste plaats het principe een rol speelt. Voor de con- S fesionele partijen is het dan ook terdege n zaak, uit te kijken. De heer Beernink legde er echter de nadruk op, dat wij niet alleen tot taak hebben, het beginsel uit te stallen, wij zullen ook ernstige po gingen moeten doen om ten aanzien van de ma/tariële vraagstukken een eigen ge luid te laten horen. De Unie-voorzitter deelde gister- J avond voor het eerst in een openbare vergadering mee, dat de agrarische commissie van de Unie juist had be sloten, deze maand een agrarisch rap port te doen verschijnen, waarin de economische en conjuncturele aspec ten van het landbouwbeleid worden belicht. Dit rapport verschijnt vóór de behandeling van de landbouwbe groting in de Kamer, zodat de afge vaardigden van de Unie daarbij een belangrijke leidraad hebben. Verder wordt dezer dagen de laatste hand ge legd aan een sociaal-economisch pro gram van de C.H.U. en als derde publicatie kondigde de heer Beernink een jubileumboekje aan, waarin de viering van het gouden jubileum der Unie uitvoerig wordt beschreven. Veel aandacht besteedde de voorzitter in zijn verhandeling aan de wins V.V.D. Er zijn mensen, die deze winst toe schrijven aan de groei van het liberale beginsel. Mr. Oud meent, dat zijn partij met haar nieuwe liberale beginsel de mensen aanspreekt. Mr. Beernink weet de groei evenwel aan ontevredenheid, kregeligheid en onbehagen. Als de V.V.D. geen oppositiepartij was geweest, zou deze winst zich, zeker in die mate, niet hebben voorgedaan. Naar de V.V.D. Onder de sympathisanten zag de heer Beernink in de eerste plaats een groep belastingbetalers. De be- lastingschroef is in Nederland inder daad zeer stevig aangedraaid. Spre ker had graag gezien, dat de tijde lijke belastingverhoging zich niet had doorgezet; hij dacht in het bij zonder aan de middengroepen, die niet in staat zijn bedragen opzij te leggen om noodzakelijke voorzie ningen in de toekomst te financieren. Ook een V.V.D.-minisfer van finan ciën zou, naar de mening van de Unie-voorzitter, moeten berusten in de huidige belastingtarieven, bij een schuld van anderhalf miljard gulden. Er moet wèl worden gestreefd naar het wegnemen van bepaalde onbil lijkheden in de belastingheffing; de regering is deze mening ook wel toe gedaan, maar zij komt niet tot iets concreets. De huidige belasting van vrijgezellen moet als een onbillijk heid worden aangemerkt. Mr. BEERNINK worden -teruggegeven? Spreker achtte de methode van financiering, die hieraan ten grondslag ligt, niet gelukkig. De werklozen vorn: groep. Minister Suurhoff heeft ondanks alle dirigistische maatregelen geen kans gezien, de werkloosheid overeenkomstig de verwachtingen te beperken. Voorts hebben ambtenaren en onder wijzers reikhalzend uitgezien naar verho ging van de salarissen. Anderen hebben kritiek op de P.B.O. Daarvan zei de heer Beernink, dat de gedachte van de P.I zeker gezond moet worden genoemd dat er ongetwijfeld redenen genoeg zijn, die te bevorderen. De P.B.O. is geen re geringsapparaat; als zij zich richting beweegt, die minder gezond blijkt te zijn, dan kan men dat niet onmiddellijk de regering verwijten. Het komt voor, dat de mensen van de P.B.O. zélf moeilijkheden veroorzaken. De landbouwers en de gerepatrieerden noemde de voorzitter in verband met hel politieke onbehagen ook, alsmede de ge pensioneerden, die door de algemene ouderdomswet een korting op de pen sioenen zagen aangebracht, een maatregel die de heer Beernink niet anders dan als grof onbillijk kon kwalificeren. Dan is de toeneming van de onkerke lijkheid ook een factor in het politeke verschuivingsbeeld. Het kerkbezoek gaat in vele plaatsen niet vooruit; het mede leven met de kerk neemt af en dat heeft zijn weerslag op het politieke vlak. Ten slotte noemde mr. Beernink de jeugd Het beginsel van de vrijheid zoals de V.V.D. dat propageert, heeft vooral op de jeugd aantrekkingskracht. „Wij zullen de jeugd duidelijk moeten maken, dat de christelijke vrijheid een andere is dan de liberale". Wat wil regering deze de positie van het zittende kabinet heeft versterkt. Er staat heel weinig op het gebied van de wetgevende macht. Men vindt er verschillende alge meenheden in, die allang bekend waren. Er zijn dan ook gebieden, waarop de re gering nauwelijks weet, dat ze wil: de melksubsidies en de huurverhoging. De S.E.R. moet adviezen geven, maar heeft de regering haar mening niet be kendgemaakt. wat tot gevolg heeft, dat de Kamer straks niet weet, wat zij aa: regering heeft. De heer Beernink kon het begrijpen, dat er mensen zijn, die bij de regering een zekere vermoeidiheid waai De noodzakelijkheid van bezuiniging onderstreepte hy krachtig, nu de be groting een tekort van anderhalf mil jard vertoont. Het land en volk kun nen het op de lange duur niet hebben, dat zij met zulke tekorten zitten, aldus de voorzitter. De overheid zal bepaal de taken, die niet strikt noodzakelijk zijn, moeten afkappen. De voorzitter zei, een groot voorstander te zijn van goed onderwijs, maar hy vroeg zich toch af, of er niet teveel hoogleraren worden benoemd en of er niet teveel geld in allerlei instituten wordt ge stoken. Hü vond het in de huidige omstandigheden beter, in kleinere plaatsen niet tot de oprichting van een H.B.S. of lyceum over te gaan, als dit niet duideiyk urgent is. Het departement van defensie zal ook nog wel het nodige kunnen bezuini gen; de minister streeft daar dan ook wel naar, gezien de cüfers van de laatste Jaren (1958: 1778 miljoen; 1959: 1678 miljoen; defensiepercentages ten opzichte van het nationale inkomen: 1956 5.9 procent, 1957 5.3, 1958 5,1 en 1959 4,7). In het slot van zijn uiteenzettingen be toogde de voorzitter, dat wij een politieke partij niet mogen zien als doel; zü is slechts een middel. Maar geen partij kan het stellen zonder een behoorlek apparaat dus zonder een groot aantal leden. Spreker had de indruk, dat het vooral in de grote steden wel eens ontbreekt aar activiteit; dat is te verklaren, want zt worden steed6 onoverzichtelijker. Hi; hoopte, dat het huisbezoek dat nu in de afdeling Leiden staat te beginnen, de ge wenste resultaten zal opleveren. Chr. kweekschool verloor van Leidse Hout-ulo Gistermiddag werd op Pomona eer voetbalwedstryd gespeeld tussen een elf tal van de uloschool Leidse Hout en d< Christeiyke kweekschool. Door de hardi wind was het spelpeil middelmatig. Ai spoedig stond de ulo-school met 19 voor. Rechtsbuiten Dubbeldam gaf een voorzet, waarop Admiraal goed reageerde. Even voor de rust straften de kweke lingen een dekkingsfout in de achter hoede van de ulo af: 11. Linksbuiten Schaap maakte er n thee 2—1 van, Spiering bracht de stand uit een strafschop op 22, waarn Haasnoot het winnende doelpunt in de touwen joeg: 3—2. originele import Ook voor deze fantastische zuiver wollen pullovers naar PiCs sportieve, royale modellen, nieuwe kleuren. Een vorstelijk bezit I Een dubbel-waardevolle Herenmode Tip door de ongelooflijk lage prijs» Peek&Cloppenburg Onderhands of openhaar standpunt van Gedeputeerde Staten, dat de gunning van de bouw van 221 woningen in Leiden-Noord na onderhandse aanbesteding is ge schied, stellen zij de raadsvergadering toch voor, in het besluit „openbaar" te vervangen door „onderhands", omdat dit de uitvoering van het besluit niet kan vertragen. Gedeputeerde Staten zijn van mening, dat deze aan besteding niet openbaar kan worden genoemd, omdat de bestekbepalingen niet voor alle inschrijvers dezelfde zijn geweest; een onderhandse is onder worpen aan de toestemming van Gedeputeerde Staten. B. en W. zetten de raad uiteen, dat in eerste instantie de bestekbepalingen natuurlijk wel voor allen gelijk waren. Toen echter bleek, dat twee aannemers voor het werk in aanmerking kwamen de anderen lagen tachtigduizend gulden en meer hoger is met deze twee onder handeld, omdat ook hun begroting onge- Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Ben zin v M Dubbeldeman en A C de Bruin; Chris zn v M Dub beldeman en A C de Bruin; Saskia dr v H W Groeneveld en A '.-an der Hout; Johanna Maria d-r v J C Ouwer- sloot en M H Siraa; Willem zm v L Smit en G van Duuren; Petrus Cor nells zn v N van Staden en H B W den Edel; Rosemarie dr v W van Ber- kel en J H W Verbaan. Overleden: J Zeilstra 76 jr; J Burg graaf 44 jr; L C van Geel 67 jr we duwe v C L Roelofsweert; G C Mank 62 jr; M A van der Burgh 42 jr echt genote v C Prenger. Christelijke ulo Leidse Hout Gezellige avond met toneel zang, muziek en declamatie WTAAR ANDERS lichamen zich bewegen, hadden nu de muzen hun tehuis, want de leerlingen van de Christelijke Ulo Leidse Hout had den de gymnastiekzaal omgetoverd in een toneelzaal die er zijn mocht. Zij hielden en zullen vanavond hou den, hun schoolavond, waarop de leerlingen met toneel, declamatie, zang en muziek het beste beentje voorzetten. Het vele gelach en het gulle applaus bewezen, dat het eer ste optreden in deze nieuwe zaal tot ieders genoegen verliep. Nadat de heer B. van Luyn, hoofd van de schoof, de avond had geopend, kwa men allereerst „de muzen aan het Scholierenavond in schouwburg Arena bracht Krelis Louwen van Pieter Langendijk IN 1715 SCHREEF Pieter Langendijk (toen reeds bekend door „Het wederzijdsch huwelijksbedrog") zijn kluchtig blijspel „Krelis Louwen", ofte wel „Alexander de Groote op het poeetemaal". De Haagse toneel groep Arena bracht het gisteravond voor een jeugdig publiek leerlingen van u.l.o.- en u.t.s.-scholen over het voetlicht van de Leidse schouw burg en men bewees daarmee, dat dit op rijm gestelde stuk ook nu nog dankbare toeschouwers weet te trekken. Een oorverdovende ovatie heeft deze door K. en O. georganiseerde avond vol boertige humor afgesloten. Het enthousiaste applaus gold ongetwijfeld in gelijke mate het stuk en de opvoering ervan. Langendijk gebruikte in „Krelis Lou- Hü beseft, dat het in de grootheid ook wen" een in de literatuur al vele malen toegepast gegeven, dat van een man, die men terwyl hü slaapt een rijke omgeving brengt en wie dan wüsmaakt, dat hij persoon is. Al in de „Duizend-en-één nacht" komt een geschiedenis van zoda nige omvang voor. De avonturen, die Langendijk zyn slachtoffer, de melkboer Krelis Louwen, in de „heeriyke staat" laat beleven, zijn uiterst fantastisch. Er is een gezelschap toneelspelers, dat aan de mystificatie meedoet Men maakt Krelis wijs, dat hij Alexander de Groote is en dat hy juist Ba bel heeft veroverd. alles is en Krelis is als men de nachtmerrie van het koning schap van hem wegneemt. Meteen is hy dan van karakter veranderd Langen dijk stuurt graag in de richting van zede- ïyke beterschap en Alida mag Ferdinand trouwen. Er is gisteravond veel en spontaan gelachen in de schouwburg. Soms is er zelfs gebruld; dat was tijdens de soms wat platte momenten stuk. Arena heeft Langendijk op uit stekende wijze alle recht doen wedervaren en daardoor had deze avond niet alleen een ontspannend maar ook een leerzaam karakter. L. V. woord". Vüf leerlingen uit de laag6te klassen verzorgden een programmaatje van declamatie met muzikale omlÜ6ting. NeJleke van der Voet, Marjan Fockens, Annelies van der Broek en Eek PI006 i Amstel, droegen gedichten voor van J nie M. G. Schmidt, Albert Verwey Paul Ostayen. en Hans Zwaard zorgde voor de muziek. Het programma vermeldde daarna: „Een wereldpremière is het optreden van leerlinge van deze school, van wie binnenkort door de Westdeutsche Rundfunk een zangrecital zal worden uitgezonden" Omdat vanavond de derde en vierde klassen aan de beurt zün, gen we u niet meer vertellen, dan dat Aonelie6 van Egmond en Pieter Bokma een groot aandeel hadden in dit optre den en dat Rudi Bogaards vlot aankon digde. De heer A. Labordus leidde sa menzang en zang van het schooikoor. Het laatste nummer vóór de pauze wa6 de opvoering van het spel in 2 bedrüven van Godfried Bomans: Een eeuw achter. De tegenstelling tussen de oude en nieu- generatie werd door Loes van den Oever, Jannie Verdoes, Wim Volker en Diek Kapteyn tot uitdrukking gebracht. Ada Jongerius was aanwezig om als stille vyfde in te springen als dit nodig was Klimmen Na de pauze werd het een geklim van jewelste. De heren J. J. Janssen en R. Zuurmond en de leerlingen Lida Vogele zang en Adriaan Ouwehand, maakten zich gereed mee te doen aan de wed strijd Laddertje tegen de wand. Rudi van Egmond en de heer M. Paats als quiz master en de heer A. Labordus als quiz master-hulp (Manusje-van-alles), zorg den ervoor, dat de wedstrqd tot een goed einde kwam. Oosterse klanken brachten Marjolein en Irene Sonneville (zang) en Betty Nico- lai (gitaar). Het slotstuk van de avond was het spectaculaire Driftkoppen van A. Tjeohov. Woede en Liefde deden om en om. maareind goed, al goed. Bet ty Voortman, Jan Kenter en de heer La bordus, zorgden voor 'n vlotte opvoering. Jan Hubeek bood in noodsituaties de hel pende hand. Tevreden gingen ouders en leerlingen na het sluiting6woord van de heer Van Luyn naar huis. Vanavond komen nog enkele ni. gezichten op het toneel: Toos Wisch- meier, Victoria Doornik en Jan Durieux zullen dan declameren en Jelle Run.; verzorgt het omlijstende pianospel. In- plaats van Anneke van Reeden zal dan Wilma van Itterson de accordeon bc- veer een ton boven de rijkscurve lag de centrale directie van de volkshuis vesting en bouwnijverheid geen toestem ming wilde verlenen. De laagste twee inschrijvers kregen daarop het verzoek bezuinigingen voor te stellen, die het inschrijfbedreg op wenste hoogte zouden brengen en toch de aard van het plan zo min moge lijk zouden aantasten. Dit overleg had tot resultaat, dat de op één na laagste inschrijver, de fiima Kuyl te Voorschoten, uiteindelijk de gunning kreeg, omdat de door dit bedrijf voorge stelde wijzigingen minder ingrijpend ren dan die van de laagste inschrijver in eerste instantie. B. en W. zijn van mening, dat deze onderhandelingen het openbare karakter van de aanbesteding niet hebben aange tast. Zij herinneren eraan, dat het veel vuldig voorkomt, dat men bezuinigingen aanbrengt, nadat een werk is gegund zij ezin geen principieel verschil of dit overleg met twee dan wel met één nemer wordt gevoerd. Omdat Gedeputeerde Staten zich echter reeds akkoord hebben verklaard met de gunning, zien B. en W. geen aanleiding het verzoek van Gedeputeerde Staten deze aanbesteding aan hun formele 1 stemming te onderwerpen niet na Zie vervolg stadsnieuws op pagina 11 Vier jeugd verblijven in Z.-West Vóór het eind van 1959 moeten 14 honken klaar zijn N JAAR WIJ VERNEMEN, zal bin nen afzienbare tijd een deel van het jeugdwerk van de Hervormde wijkgemeente Boshuizerwijk kunnen worden ondergebracht in het sou terrain Duinhof 59. Togen het eind van dit jaar zal het onderkomen voor gebruik gereed zijn. Zoals bekend, is de gemeente Lei den bereid souterrains onder wo ningblokken in de nieuwe wijken van de stad aan de verschillende tak ken en richtingen van jeugdwerk te verhuren. De centrale commissie voor het jeugdwerk van de Her vormde Gemeente heeft al enige tijd geleden het verzoek ingediend om voor enkele van deze verblijven in aanmerking te mogen komen, totaal zouden er drie zijn aange vraagd, en wel voor verschillende delen van de stad. In eerste instantie is nu het onderkomen Duinhof 59 voor dit jeugdwerk gereserveerd. Er komen in het zuidwesten van de stad op korte termijn nog meer souter rains voor het jeugdwerk beschikbaar, te weten Meerhof 33, Tit us Brandsma- laan 76 en TLtus Brandsmalaan 150. Voor de toewqzing daarvan zyn de besprekin- kingen nog gaande. Dit geldt ook voor een onderkomen in het noorden, aan het Zwarte Pad. Deze nieuwe huisvesting voor het jeugdwerk 16 het resultaat van langdurig overleg aangaande de nood waarin het jeugdwerk te Leiden verkeert en de leni ging daarvan. In 1955 verscheen van de Leidse Jeugdactie een rapport over deze materie. Daarin werd de huisvesting een zeer wankele püler van het Jeugdwerk genoemd. Aan dit rapport zUn de volgen de zinnen ontleend. „Het gebrek aan goede en ruime wo ningen voor het gezin, steLt het jeugd werk voor de taak. de jongeren elders ruimte te verschaffen, waar zü de door hen gekozen activiteiten wel kunnen be oefenen. Dit behoeft niet ln een soort „Jeugdpaleizen" te geschieden, waarbij diikwyis het verschil met thuis de6 te B. en W. Leiden: Twee wethouders in gasvoorzien in gsraad B. en W. van Leiden stellen de ge meenteraad voor te benoemen tot lid de algemene raad van de „Gemeenschap pelijke gasvoorziening Zuid-Holland' wethouder S. M. Stolp (plaatsvervanger wethouder S. Menkenwethouder J. Drijber (A. J. Jongeleen), raadslid W. G. den Dubbelden (B. de Kieren raadslid A. van Dijk (dr. J. P. Duyver- man). Wordt dit voorstel aangenomen, dan treedt er een wüziging op in de aard der samenstelling van de Leidse vertegen woordiging in bovenvermeld bestuurs lichaam. Tot nu toe werd de vertegenwoordiging samengesteld uit een wethouder en drie raadsleden. Rekening houdend met be langrijke ontwikkelingen op het gebied van de gasvoorziening in de naaste toe komst, die veel overleg zullen vergen, achten B. en W. het van belang, dat twee wethouders, die doorlopend met elkaar in contact kunnen treden, in de vertegen woordiging worden geplaatst. T~NE SCHOOL van het Leidse woonwagenkamp zal op 1 november in VJ gebruik worden genomen. Het is een houten gebouw, waarvoor reeds in 1955 de urgentieverklaring werd afgegeven. De school bestaat uit twee klaslokalen, een lokaal voor handenarbeid, een bergruimte en een kamer voor het hoofd van de school. lemmertrekvaart nu al onderwijs gege lemmertrekvaart nu al onderwijs gege ven door de heer L. van Eisen en zijn assistente, maar dat gebeurt nog in de bouwkeet, die elke zondag wordt ge bruikt als rooms-katholieke kapel voor Er bestaat ook het plan, op dit terrein een gebouwtje op te richten, dat een vergaderlokaal, een consultatiebureau, een.kamer voor een sociale werkster en waarschijniyk een badgelegenheid moet bevatten. Het vergaderlokaal, tevens to neelzaal, zou kunnen worden ingericht als kapel (bijna alle woonwagenbewo ners zijn als ze een binding met de Kerk hebben rooms-katholiek). De vergunning voor het bouwen van deze lokaliteiten moet nog afkomen. De woonwagenkampen liggen in de re gel min of meer geïsoleerd van de w centra. In de zomer is hun bezetting door de zwerftochten van deze mensen aan de krappe kant (in Leiden ongeveer honderd zielen), maar 's winters is het de magere tijd cn dan zijn verreweg de meesten graag binnen de beschuttende omheining van het eigen kamp. De kinderen bezoeken in de meeste gevallen geen school, omdat het leven van de ouders te ongeregeld is. Daar komt nog bij, dat de kampen vaak op een zodanige afstand van de stad liggen, dat het bezoeken van een stadsschool op bezwaren zou stuiten, nog afgezien van de vraag, of de kampkinderen zich op een stadsschool zouden „thuis" voelen. In Leiden is dus nu de school naar het kamp gekomen en de instemming van de kampbewoners daarmee is groot. scherper afsteekt, maar we! in ruimten, die geschikt zUn om met de Jeugd op ver antwoorde en actieve wUze de vrü® tUd te besteden, ruimten met enig sanitair, verwarming, ventiiering, verlichting en veiligheid, die zodanige afmetingen heb ben, dat de jongeren er die activiteiten kunnen bedrUven, waaraan zü behoefte hebben". Experiment geslaagd Tegen deze achtergrond is het feit, dat men by de nieuwbouw rekening ging houden met bepaalde noodzakc- ïyke voorzieningen ten bate van het jeugdwerk, van groot gewicht. Er sün al twee jeugdhonken in een complex flatwoningen in gebruik, te weten Wcidehof 57. waar de jcugdomroep Minjon is gevestigd en Akkerhof 57, waar padvinders van de N.P.V. hun intrek hebben genomen. Zü waren als een experiment op te vatten, waarvan het resultaat gunstig moet worden genoemd. Van essentieel be lang is, dat de ruimten gcluldwerend zün, daar anders bovenbewoners ern stige hinder van de aanwezigheid der kinderen zouden kunnen ondervin den. Men is van mening, dat de ge- luldwerende voorzieningen vóór de ingebruikneming der honken moeten worden aangebracht. De gemeente heeft nu een pion ontwor pen, volgens hetwelk vóór het einde von het volgend jaar in totaal veertien van dergelijke onderkomens voor Jeugdwerk beschikbaar moeten zUn gesteld. Het pion is erop gericht, in drie etappes te wor den uitgevoerd. De eerste omvat vUf honken, die omstreeks december van dit jaar klaar komen, de tweede i vijf en de laatste vier. Leidse graficus kreeg G. J. Tliieme-medaille Ieder jaar verleent het Gerrit Jan Thicmefonds een landeiyke onderschei ding aan die leerling In de grafische vak ken, die op de beste wyse zün vakdiplo ma heeft behaald. Voor 1958 is deze on derscheiding uitgereikt aan de heer J. A. J. Mank, werkzaam op de tekenafdellng van de Nederlandse Rotogravure Maat schappij te Leiden. In de recreatiezaal waren bij de uitrei king vele genodigden, onder wie de t*ee directeuren van de Rotogravure, de heer J. C. Stafleu en mr. S. C. H. Coebergh, de ouders van de heer Mank, commissie leden van de opleiding, chefs en collega's. Na een begroetingswoord van de heer Stafleu reikte de heer P. de Bruin de GT-J-legpenning met het diploma uit. Namens de bedryfslelding sprak de heer J. Grommé, die de heer Mank als voor beeld voor het bedrijf stelde. De heren Tonkes en Bonte feliciteerden als onder wijzer en directeur, mr. Coebergh over handigde een enveloppe met Inhoud. AGENDA VOOR LEIDEN Donderdag Centraal, Breestraat, 7.30 uur: Chr. Hist, jongerengroep, S. H. van Eyber- gen over „Het Midden-Oosten". Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: büeen- komst Veron. Vrü dag Rapenburg 8, 8 uur: afdeling Lcidcn- Oegstgeest Viro, mevrouw G Kiamers de Vlaming Pleijsier over vluchtelingen problemen in het Nabije Oosten er Hong kong. Wijkgebouw Levendaal, 8 tot 10 uur: receptie K. en G. ter gelegenheid van 30-jarig bestaan. Academie, 4 uur: Inauguratie prof. dr. G. J. Hoenderdaal. OEGSTGEEST: Geref. kerk, 8 uur: prof. dr. J. Verkuyl over „De lectuur- dienst op Java. Schouwburg, 8 uur: Tot Ieders Ge noegen met „Het huis aan het meer". Stationsplein, 1.45 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Vereni ging, paddestoelenexcursie. Station, 1,30 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. Reis-Vereniging, vertrek excursie naar Hoek van Holland met druivencien. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur: dr. G. D. van Wengcn spreekt over ,,Ca- raïbische muziek en haar herkomst". Tentoonstellingen Volkenkunde: tentoonstelling van Ja panse penseeltekeningen, tol 12 oktober. De Lakenhal, tot 27 oktober: tentoon stelling van werken van Gerretsen en Hierck. Academiegebouw: tentoonstellingen vao moderne Nederlandse grafiek, gedurende oktober op dinsdag van 11 tot 13 uur, vrij dag van 11 tot 13 uur en zaterdag van 14 tot 16 uur. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door apo theek Reyst, Steen straat 35, telef. 20136, en apotheek Oegstgcest, WUhelminepark 8 te Oegstgeest, telef. 26274.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3