Jlicuuie £dJtsri)c (L'ouroiil Onrust in Beiroet neemt weer toe i r» iV Macmillan bezoekt dr. Adenauer Paus Pius overleed vanmorgen vroeg STERKE OPPOSITIE IN PARLEMENT Premier Karami dient zijn ontslag in Alleen onderhandelingen over alle geschillen Rotterdamse melkhandel overweegt staking Nederland diep bezorgd inzake Indonesië Vrees voor gebruik van geweld inzake Nieuw-Guinea 'n TIP VAN BOOTZ Ook in Den Haag komt actie verstekelingen Wie volgt paus Pius op? ll III; DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 BUREAUS: Steensiraal 37 Directie Redactie. Abonnementen- Advertentle-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 5B938 Negenendertigste jaargang no. 11383 Directie: r. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StaohMstirb U abrWmrt myn (prt ia tetjljenspofr" „Wij wensen GEEN LAWAAI' Zie pagina 5 HPERWIJL in Washington officieel werd bekendgemaakt, dat met het oog op de stabilisatie van de politieke toestand, is besloten de Amerikaan se strijdkrachten geheel uit Libanon terug te trekken, nam de onrust in de Libanese hoofdstad Beiroet voortdurend toe. In het parlement, waar premier Karami zijn nieuwe kabinet presenteerde, ging het heet toe. Liefst 31 van de 66 afgevaardigden dienden een motie van wantrouwen in tegen president Sjehab. Later op de dag werd meegedeeld, dat premier Karami zfjn ontslag bij president Sjehab had ingediend. De president zou dit ont slag niet onmiddellijk hebben aanvaard. Nadat premier Karami zijn ont slag had ingediend, heeft premier Sjehab het kabinet in een spoedzit ting bijeengeroepen. Op dat ogen- (Van onze correspondent) BONN, donderdagochtend Hoewel zij hun gesprek vandaag log voortzetten, zijn de Britse pre- nier Macmillan en bondskanselier 1 denauer het er over eens, dat de irijhandelszone, als aanvulling op de i.E.G., zo snel mogelijk verwezen- ijkt dient te worden. De besprekingen tussen de beide staats leden worden gehouden naar aanleiding 'an een in april gemaakte afspraak, om «egelmatig met elkaar van gedachten te wisselen, ook al zou er geen directe inter- iationale politieke aanleidingen zijn. Volgens een officiële Britse woordvoer der is het interessantste aan deze bijeen- tomst dan ook, dat er in het geheel geen Irits-Dui'tse geschillen zijn. Bondskanselier Adenauer heeft gisteren lersoonlijk zijn gast begroet, toen deze lp het vliegveld Wahn aankwam. Bij zijn lankomst legde Macmillan er de nadruk ip, dat een veelvuldige gedachtenwisse- ing tussen de westelijke leiders een der niddelen is, om weerstand te bieden aan let communisme. Vervolgens bracht hij ïen bezoek aan bondspresident Heuss, die lezer dagen een bezoek aan Londen zal trengen. Van tevoren stond reeds vast, dat de ipoedige verwezenlijking van de vrijhan- Nieuwe leden van V eiligheidsraad De Algemene vergadering der Verenig- le Naties heeft gisteren Argentinië. Italië m Tunesië gekozen als met-permanente eden van de Veiligheidsraad. Zij volgen ip 1 januari respectievelijk Columbië. Sweden en Irak op, die dit jaar aan de luert waren cm af te treden. De Veiligheidsraad telt elf leden, na- nelijk de Grote Vijf (V.S.. Engeland, frankrijk, Rusland en Nationalistisch ?hina) als permanente leden en zes niet- lermanente leden. De drie niet-perma- lente leden, die dit jaar niet behoeven if te treden zijn Canada. Japan en Pa- lama. Zij treden eind volgend jaar af. De Sowjet-afgevaardigde Zorin heeft sr gisteren in de Politieke Commissie der Herenigde Naties op aangedrongen een Sventueel verbod op kernproeven te be- Ipreken, omdat deze kwestie „rijp voor ïen oplossing" is. De Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge drong er met steun van Indere westerse afgevaardigden op aan ïen dergelijk verbod samen met een al gemene ontwapening te bespreken. De vergadering zal over deze kwestie mor- {en een beslissing nemen. Verder werd Öoor Zorin een resolutie verdedigd, waar- In werd aangedrongen op onmiddellijke ftopzetting van kernproeven. De Russische afgevaardigde betoogde Jat goedkeuring van deze Sowjet-resolu- lie een gunstige invloed zou hebben op fle komende conferentie te Genève, waar tver dit probleem gesproken zal worden Minister maakt haast met weduwen- en wezenwet (Van een onzer redacteuren) OvereenV .tig zijn in de Tweede Ka mer gedane toezeggingen, maakt de mi nister van sociale zaken, de r J. G Suurhoff, haast met de indiening van de weduwen- en wezenwet, "amiddels hee.'t hij de Sociale verzekerin .ad verzocht hem nog voor einoktober te adviseren ten aanzien van deze wet. Het gaat hier om enkel, technische kwesties, die nog op een voorziening wachten. Het is de be doeling van de minister binnen korte tijd het wetsontwerp bij de Kamer in dienen. delszone het belangrijkste punt van sprek zou worden. De Britten willen vaart achter dc vrijhandelszone zetten Macmillan zal met genoegdoening hebben vernomen, wat premier De Gaulle begin september met Adenauer besproken heeft. Het Franse standpunt schijnt namelijk minder afwijzend tegenover de vrijhan delszone te zijn, dan men in Britse er Westduitse kringen wel eens heeft ge- Politiek zit er aan deze derde ontmoe ting tussen de beide staatslieden nog een ander aspeot, dat voor de eenheid van West-Europa van grote betekenis is. Na jaren van behoedzaam beleid is West- Dultsland er namelijk in geslaagd, do Frans-Duitse verhoudingen weer in het reine te brengen. En u het Duits-Engelse contact wordt versterkt, ontstaat, zoals de bekende politieke commentator Paul Sethe in „Die Welt" schreef, een politieke drie-eenheid, die de noodzakelijke hoek- van elke Westeuropese politieke en economische integratie moet zijn. Radio Moskou Zoekers naar de ark van Noach spioneren.... Radio-Moskou heeft Turkije ervan be schuldigd, toe te staan dat de Amerika- spionage-ballonnen naar Sowjet-ge* bied zenden. In de uitzending, die in het Turks werd gegeven zegt Rusland dat de ballonnen, die voor meteorologische inderzoekingen worden opgelaten, in verkelijkheid met instrumenten zijn uit gerust, die militaire objecten op Rus sisch grondgebied fotograferen. Ook schijnt het de Russen niet te bevallen, dat veel Amerikanen het ge bied van de berg Ararat bezoeken, dat de Russische Kaukasus grenst. „Ter- ze bekend maken, dat zij naar de van Noach zoeken, ziet het er naar uit, dat zij andere dingen proberen te mtdekken," aldus de radio. Verder beschuldigt radio-Moskou de Amerikanen er nogmaals van, dat hun liegtuigen, die in Turkije zijn gestatio- eerd, veelvuldig het Russische lucht- uim schenden. De Sowjet-regering heeft eze week hierover een officieel pro est bij de Turken ingediend. Al dergelijke incidenten scheppen vol lens dé' uitzending een sfeer van wan- rouwen en vijandschap. Rusland dringt r dan ook bij de Turkse regering op lan, maatregelen te nemen orn herhaling ran dergelijke incidenten te voorkomen blik reden een aantal Amerikaanse tanks Beiroet weer binnen, om de Amerikaanse bevoorradingsroutes te controleren. Het is niet onmogelijk, dat presi dent Sjehab nu een militaire rege ring zal vormen, om het bewind van de regering van Karami over te nemen. Deze gebeurteniseen vormden de climax van een zeer onrustige dag in de Liba nese hoofdstad. Veiligheidstroepen van de regering had den reeds vroeg hun stellingen in dé stad betrokken, toen bekend werd dat volge lingen van de opstandelingenleider Sa- lam, een honderdU.1 Falangisten hadden ontvoerd. Deze grootscheepse actie was een gevol_ van de moord op twee voor malige opstandelingen, waarover grote v-erontwaard.ging was ontstaan. Later gaf Sahm -'jn mannen opdracht de ontvoerde Falangisten weer vrij te laten. Maar hij waarschuwde tevens, dat hij zijn mannen niet langer in toon zou kunnen houden, wanneer de Falangisten hun acties niet zouden staken. De opp-sit. in het Parlement bestond uit de ale Liberale Partij, waar van de afgetreden president Sjanv--i He leider is, het Beeka-tlok en de Sicale Nationale Partij. Strijd op Sumatra De strijd op Sumatra duurt nog steeds voort. Gisteren zijn in Djakarta berich- binnengekomen, dat de opstandelin gen op Midden-Sumatra de strategisch gelegen stad Bangko zouden hebben be- aan de belangrijke verkeersweg tus- Padang en Palembang. Simbolon zou de aanval persoonlijk hebben geleid. Leeg liggend in een haven is de Finse tanker Tupavuori ernstig beschadigd door een ontploffing, waarbij vier van de opvarenden zijn gedood (zij worden als ver mist opgegeven) en vier anderen zijn gewond. Op de bovenste foto ziet men het gekapseisde schip na de ontploffing fel brandend. Onder: een opname van de plaats waar de ontploffing plaats had. STAATSGREEP IN IRAK ONTKEND De persberichten over een staatsgreep in Irak zijn niet helemaal waar, heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. De Iraakse regering heeft deze persberichten over een misluk, te militaire staatsgreep zelfs „volslagen ongerond" genoemd. De ontslagen vice-premier Aref, die tot ambassadeur in Bonn was benoemd, it nog steeds in een voorstad van Bagdad. Het is niet bekend of hij zijn be noeming heeft aanvaard. Leiding berust nu tijdelijk bij de Franse kardinaal Tisserant PAUS PIUS DE TWAALFDE is vanmorgen om acht minuten voor vier overleden. Radio-Vatikaan maakte het overlijden bekend nadat de af gelopen nacht verschillende keren berichten waren verspreid waaruit bleek dat nu beslist een eind was gekomen aan alle hoop. „Hij was de meest geachte en vereerde man ter wereld en de grootste paus van onze eeuw", aldus de verslaggever van de radio. Onmiddellijk na de bekend making begonnen de klokken van het parochiekerkje te Castel Gandolfo te luiden. Twee geüniformeerde mannen brachten een zware ketting aan voor de deur van de pauselijke villa. Op het Vatikaan werd op dat moment de geel-witte vlag halfstok gehesen. de Sint Pieter in Rome. Er is een periode van negen dagen rouw afgekondigd. Na die tijd zal vermoedelijk het conclave bijeenkomen voor de verkiezing van een Reacties De voornaamste medewerkers van de Paus waren aan zijn sterfbed aanwezig. Een paar minuten na het overlijden arri veerde kardinaal Eugène Tisserant, de Franse deken van het college van kardi nalen. De leden van de Zwitserse garde, die voor de villa wacht houden, hielden de kardinaal tegen met de opmerking „U kunt er niet in". De prelaat duwde echter een wacht opzij en zei: „Ik heb hier nu de leiding" en liep door. De 74-jarige Franse kardinaal zal tij delijk de leiding op zich dienen te men van de kerkelijke zaken. Hij staat bekend als iemand met een scherpe kijk op de wereldproblemen. Vooral is hij een deskundige op het gebied van het Mid den-Oosten en Rusland, aangezien hij secretaris is van de congregatie va: kerk voor het Oosten. Het stoffelijk overschot zou vermoede lijk vanavond worden overgebracht Djakarta spreekt niet over betaling Indonesië vreest een economische blokkade door Nederland INDONESIë wil alleen met Nederland over een algehele oplossing van alle geschillen onderhandelen met inbegrip van westelijk Nieuw- Guinea, aldus heeft de Indonesische regering gisteren de Nederlandse regering medegedeeld in antwoord op een nota, waarin opheldering werd gevraagd over het lot van de Nederlandse bedrijven in Indonesië. In de Indonesische nota, die de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiger In Indonesië, de heer A. H. Hasselman, gis teren heeft ontvangen, staat dat de vraag van de compensatie voor de door dc Indo nesische regering overgenomen Neder landse bedrijven niet besproken kan wor den los van de andere nog hangende vraagstukken. Het ligt niet In de be doeling van do Indonesische regering voor de kwestie van de Nederlandse bedrijven een uitzondering te maken. Intussen meldt het Indonesische rege ringsblad „Indonesian Observer", dat In donesië doeltreffende maatregelen zal nemen tegen een „economische blokkade" van Nederland. Volgens dit blad heeft de Nederlandse regering de overmaking Voor verbetering van winstmarge 600 melkhan- am en omge ving. die gisteravond in gebouw Em porium te Rotterdam een protestver gadering hebben gehouden, is een telegram gestuurd aan de ministers van economische zaken en van land bouw, waarin wordt gezegd, dat het len hoogste tijd wordt, dat er ver betering wordt gebracht in de winst marge »>d melk en melkprodukten Men wil er naar streven dat deze ver betering op 1 november a.s. een feit wordt. In het telegram wordt voorts ge zegd dat de melkhandelaren uit Rotter dam en omstreken de besturen van organisaties en een onlangs opgericht actie-comité machtigen alle stappen te ondernemen om tot het beoogde doel te geraken. De vergadering stemde in het voorstel van het - actie-comité des noods te zullen overgaan tot een staking, die een dag zal duren. Voorts hebben de Rotterdamse melkhandelaren besloten om de andere dag te gaan bezorgen, neer niet binnenkort aan hun wense: worden voldaan. Ook ging men akkoord met het voorstel voorlopig te weigeren de z.g. Vondelingcent te betalen. Men is overeengekomen advies te zullen ir nen bij de middenstandscommissie de Tweede Kamer, het produktschap zuivel, en de Sociaal-Economische Raad Luns sprak met Dulles Minister Luns heeft in een ontmoeting met zijn Amerikaanse ambt genoot Dulles uiting gegeven aan de diepe bezorgdheid van de Neder landse regering, dat Indonesië geweld zou kunnen gebruiken tegen Neder lands Nieuw-Guinea. Volgens een verklaring van minister Luns, die werd voorgelezen door de Ne derlandse vaste vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schtir- mann, heeft Dulles aan Luns verzekerd, dat de Verenigde Staten geen reden heb ben aan te nemen, dat Indonesië geweld overweegt. Dulles bevestigde hem, dat de Verenigde Staten zoals hun beleid heeft getoond stipt vasthouden aan het beginsel, dat geen geweld mag worden gebruikt om territoriale wijzigingen tot stand te brengen en dat .volgens de me ning der V.S. deze politiek evenzeer van toepassing is op de straat van Formosa als op dergelijke kwesties in andere de len van de wereld met inbegrip van Ne derlands Nieuw-Guinea. Dulles had verwezen naar verklaring- gen over dit onderwerp van de Indone- 500 miljoen roepiah uit opbrengst Indonesische produkten, geblokkeerd. De regering in Djakarta heeft twee hoofd ambtenaren naar Europa en Amerika ge zonden om nieuwe markten buiten Ne derland te zoeken. Basir Isa en Amin Tjokrosuseno. Zij hebben opdracht ge kregen de afzet van de Indonesische land- bouwprodukten zoals rubber, thee, palm olie en koffie te regelen. Volgens Indo nesian Observer loopt de afzet van d« 500 overgenomen cultuurondernemingen nog steeds over Nederland. Ook na zaterdag geen bommen op Quemoy? Volgens berichten uit Washington, ge ïnspireerd door communistische diploma ten in West-Europa, zouden de Chinese communisten van plan zijn het artillerie- bombardement op Quemoy na zaterdag met te hervatten. De perschef van het Witte Hu's, Lincoln White, zei gisteren, dat de Amerikaanse regering hoopt dat de wapensti stand zal voortduren. „Dat is het belangrijkste doe. van de Amerikaanse politiek ,n de crisis in het Verre Oosten." Inmiddels heeft de Amerikaanse rege ring ook officieel bekend gemaakt, dat de Amerikaanse oorlogsschepen de nationa listische bevoorradingsschepen naar Que moy niet meer zullen begeleiden. Maar als de communisten weer beginnen te schieten wordt het konvooieren onmid dellijk hervat. Dit Amerikaanse standpunt 's meege deeld aan de Chinese ambassadeur in Warschau, die daar met zijr Amerikaans- collega over de kwestie onderhandelt. Oilde man geruïneerd; twee jaar straf De Haarlemse rechtbank heeft de 42- jarige textielhandelaar K. S. uit Krom menie, wegens verduistering van 32.000. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van het voorarrest. De eis luidde een jaar en zes maanden. De man had een 73-jarige plaatsgenoot bewogen geld af te geven voor de koop van ijzeren platen. Het geld besteedde hij echter voor de koop van een auto en het bezoeken van een casino in België. De oude man was geheel geruïneerd. sische minister-president, de Indonesische minister van buitenlandse'zaken en dere „verantwoordelijke autoriteiten", die erop neerkomen, dat tegen het Neder landse gebied geen geweld zou worden gebruikt. Dulles had hieraan toegevoegd, dat de Verenigde Staten „vertrouwden", dat deze verklaringen de „besliste po litiek" van de Indonesische regering vertegenwoordigden. Een woordvoerder van de Nederlandse delegatie bij de V.N. zeide, dat er verder allerlei aangelegenheden waren bespro ken, die van belang waren voor Neder land en de V.S., doch weigerde bijzon derheden te geven. Mr. Luns is per vliegtuig naar Curacao voor een bijeenkomst van hoofden van Nederlandse missies in Latijns-Amerika. Op 16 oktober zou hij voor één dag naar New York terugkeren en de volgende dag naar Den Haag vertrekken. Dr. Ali Sastroamidjojo, vaste vertegen woordiger van Indonesië bij de V.N., noemde de Nederlandse verklaring een nieuwe propagandastunt tegen Indonesië, die niets bevat en slechts dient om span ning in het leven te roepen. Volgens dr Ali heeft Dulles er de nadruk op gelegd, dat Amerika geen reden heeft te geloven, dat Indonesië van plan is geweld te gebruiken. „Dit," aldus dr. Alt, „is in tegenspraak met de grote bezorgdheid, die door de heer Luns is geuit." Een man in de buurt van Abcoude, Was reuze nerveus toen hij trouwde. Een olijke guit Riep „Kom, drink eens uit. Een glas TIP, maakt je zo weer de oude". nieuwe limericks inz. aan h bootz n v a'd/ Auto's met het nummer 37 op ruiten of deuren geschilderd zullen binnenkort over de Nederlandse wegen en door de straten rijden. De eigenaars van deze vehikels willen met dit cijfer proteste ren tegen het feit. dat verleden week 37 verstekelingen met de Johan van Oldenbarneveldt naar Indonesië zijn te ruggezonden. Tot deze actie heeft de jongerenbewe ging „Dc Jonge Leeuwen." in samenwer king met het Veteranenlegioen Neder land en de jongerenafdeling van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" gis teren besloten. Het besluit werd op een gezamenlijke bijeenkomst van de drie samenwerkende verenigingen in Dc-n Haag genomen. Den Haag is dus de tweede stad, waar men een dergelijke actie heeft ontketend. Eerder deze week heeft de jongerengroep „De Jonge Leeuwen" een protestcomité in Amster dam opgericht en het is. zoals gemeld, de bedoeling, ook in Rotterdam een soortgelijk comité in het leven te roe pen. Ook de Nederlandse bond van we reldburgers heeft gisteravond dc mini» ter van justitie een telegram gestuurd waarin men met klem protesteert tegen de gedwongen repatriëring. opvolger. Van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag wappert de vlag van daag halfstok, wegens het overlijden van een bevriend buitenlands staatshoofd. Hetzelfde geldt voor de rooms-katholieko universiteit in Nijmegen. De senaat van de universiteit is van plan een uitvaart dienst te houden. Uit alle leden van de wereld kwamen de reacties vanmorgen het Vaticaan bin nen. President Eisenhower verklaarde: „De wereld is armer geworden door de dood van paus Pius XII. Zijn leven is ge heel besteed geweest aan devotie jegens God en dienst aan zijn medemens". Gisteren deden in Rome geruchten de ronde dat de Hongaarse regering erin zou toestemmen dat kardinaal Mindszenty naar Rome gaat om het college van kar dinalen bij te wonen. Dit op voorwaarde dat hij nooit in Hongarije zou terugke ren. Vanmorgen is dit gerucht door de regering in Boedapest echter met klem tegengesproken. Mindszenty zal in de Amerikaanse legatie moeten blijven, waar hij nu al woont sinds de opstand twee jaar geleden. Voor levensbeschouwing zie pagina 7. Het is 436 jaar geleden dat voor het laatst een niet-Itallaanse priester op de pauselijke troon zetelde en algemeen ver wacht men dan ook dat de traditie zal worden voortgezet en een Italiaan wijlen paus Pius XII zal opvolgen. De kandidaat die het meest wordt genoemd is Glvanni Battista Montini, de 61-jarige aartsbis schop van Milaan. Deze had reeds lang kardinaal kunnen zijn, maar weigerde Indertijd deze functie, om als pro-secre taris van staat nauw te kunnen blijven samenwerken met paus Plus. Wanneer de kardinalen besluiten geen Italiaan te kiezen, dan heef» naar men in Rome meent de 63-jarige patriarch van Armenië, Gregorius Agagianian, de groot ste kans. Hij is pro-prefect van de con gregatie voor de verbreiding van het geloof, een der Vatikaanse bestuursdepar tementen. De laatste nlet-Italiaanse paus was de Nederlander Andriaan Lorentsz, die re geerde als Adrianus de Zesde van augus tus 1522 tot november 1523. Ontslag verleend aan mr. Algera Thans ls het Koninklijk Besluit ver schenen waarbij aan de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, op diens verzoek met ingang van 10 oktober op de meest eervolle wijze ontslag ls ver leend. onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, aan H.M. de Koningin en den lande bewezen. Zacht De Bilt verwacht tot mor genavond: Veel bewolking met enige regen of motregen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN Vrijdag 10 oktober: zon op 6.54, onder 17.59; maan op 3.34, onder 16.41. 12 oktober nieuwe maan. IIET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Algiers licht be». «ind«n zzw nno windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1