HUNTER Verbod zonder van een huisarbeid vergunning Sociaal-Economische Raad stelt voor Europees gerechtshof geïnstalleerd Praktisch of luxueus, net zoals meneer het wenst Sigaret Hervormde emigranten nu in eigen kerkje Waarschuwingsschot trof argeloze voorbijganger VLieguren - penningen bij K.L.M. uitgereikt WYNAND FOCKINK Straaljagers WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 TTET VERRICHTEN van huisarbeid zonder dat van hoger hand hiertoe -■-J- een vergunning is verstrekt dient verboden te worden. Kinderen mogen geen huisarbeid verrichten noch een ander hierbij behulpzaam zijn. I Hiervan kan uitgezonderd worden de huisarbeid van meisjes in het gezin, waartoe zij behoren. Voor bepaalde of onbepaalde tijd zou voorts voor kinderen ontheffing kunnen worden verleend, wanneer geen schade aan het belang van het kind wordt toegebracht. Deze mening heeft de Sociaal-Eco- nomiscne Raad uitgesproken in een advies aan de staatssecretaris van sociale zaken, naar aanleidine van een door de regering uitgebracht ont werp voor een nieuwe Huisarbeids- Onder huisarbeid n van de irden. het verrichten van arbeid in een woning of in een daarbij behorende ruimte, in dien de werkzaamheden geen arbeid zijn in de zin van de Arbeidswet van 1919 en de Veiligheidswet van 1934. Volgens de S.E.R. zal dus in het alge meen voor alle huisarbeid een vergunning nodig zijn. Een dergelijke vergunning, die verleend zou moeten worden door het betrokken districtshoofd van de arbeids inspectie, of in hoger beroep door de mi nister zelf, zou slechts geweigerd mogen worden, indien de veiligheid, de gezond heid of de zedelijkheid in gevaar worden gebracht. Op deze wijze zal de overheid een volledig inzicht krijgen in de omvang en de vormen van huisarbeid en wordt een controle hierop mogelijk. Behalve dat bij vergunning uitzonde ringen gemaakt worden op het alge meen verbod voor huisarbeid, zouden voorts bij Algemene maatregel van Be stuur soorten arbeid aangewezen moe ten worden, waardoor het verbod niet geldt, algemene vergunningen dus, die voor ieder gelden. Wel zal elke onderneming, die huis arbeid laat verrichten, waarvoor geen speciale vergunning nodig is. hiervan melding moeten maken bij de arbeids- Speciale vergunningen voor de duur van meer dan zes maanden worden slechts verleend na machtiging door de directeur-generaal van de arbeid. Van de vergunningen moeten afschriften ge zonden worden aan de bevoegde hoofd bedrijf- of bedrijfschappen. Niet als huisarbeid in de zin van de wet wordt beschouwd, werk dat ge schiedt zonder beloning ten behoeve van een ideële instelling. BELONING De beloning van de huisarbeider mag alleen voldaan worden in geld en wel uiterlijk '14 dagen na de af levering van de goederen. Nietig zijn de bedingen, waarbij de huisarbeider meer dan de kostprijs voor de grond stoffen zou moeten betalen, of waar aan het betalen van een boete ver bonden is. Een bedrijf- of hoofdbedrijfschap kan bij verordening bindende regelen vast stellen voor de beloning en arbeids voorwaarden van huisarbeid De minis ter kan eveneens een dergelijke rege ling vaststellen, echter nipt eerder dan nadat de betrokken bedrijfsorganen of de huisarbeidscommissies zijn gehoord. Deze commissies zullen ingesteld moe ten worden voor de delen van het be drijfsleven, waar nog geen p.b.-organen bestaan. De commissies zullen zes leden tellen en worden samengesteld door werkgevers- en werknemersorganisa ties aan te wijzen door de minister Deze regelt ook het aantal zetels per organisatie. De minister kan aan een aantal deskundigen toevoegen, die een adviserende stem hebben. Overeenkomsten waarbij de huisarbei der tijdens of na de werkperiode ver boden wordt op een bepaalde wijze werkzaam te zijn, dienen goedgekeurd te worden döor het districtshoofd van de arbeidsinspectie. Zowel de ondernemer als de huisar beider zullen verplicht moeten zijn aan opsporingsambtenaren de verlangde in lichtingen te verstrekken. Dit advies van de Sociaal-Economische Raad wijkt op enkele punten af van het ontwerp van wet. dat de regering heeft opgesteld. De belangrijkste afwijking betreft de huisarbeid door kinderen De S.E.R. heeft hier een wat ruimer standpunt ingenomen. De arbeid door meisjes in het gezin was in het ontwerp ook verboden en bovendien was de ont heffingsmogelijkheid niet zo duidelijk gesteld voor soorten huisarbeid die niet schadelijk zijn voor het belang van het kind. Sinds 1933 bestond er reeds een Huis arbeidswet, maar deze heeft nooit veel te betekenen gehad. Een vorm van huls- arbeid valt pas onder dezo wet.' wanneer ZQ a,s zodanig b(j algemene maatregel van bestuur Is aangewezen. Ingrijpen is dan mogelijk, indien ook nog by algemene maatregel van bestuur bepaalde voor schriften zün gesteld. De S.E.R. was met de regering van mening, dat een nieuwe wetteiyke regeling voor de huisarbeid tot stand moet komen. rjE WETENSCHAP, dat wij het laatste woord moeten spreken, een sprake van recht, moet ons scheiden en voorzichtig maken. Wij hebben ons zojuist voor het aan gezicht van God geplaatst, waardoor wij eraan werden herinnerd dat wij niet als God zijn en slechts Hem ten dele kennen. Wij kunnen aan PROF. DR. A. M. DONNER recht en gerechtigheid slechts raken, maar het grijpen en bezitten kunnen wij nooit. Deze woorden sprak gistermiddag prof. dr. A. M. Donner nadat hij de eed had afgelegd als voorzitter van het nii Europese gerechtshof, dat is belast met de rechtspraak in de drie Europese ge meenschappen. Het hof werd geïnstal leerd te Luxemburg tijdens een plech tige bijeenkomst, die onder andere werd bijgewoond door groothertogin Char lotte. minister-president Bech en Kleren maken de man (Van onze moderedactrice) T\TAT Parijs is voor de damesmode is Londen voor de kledij van de man. Daarom had The Societyshop in Amsterdam drie ster-man-manne quins van Londen laten komen om in het Apollo Paviljoen, geassisteerd door drie Nederlanders en enkele charmante dames, eens te laten zien wat de „gentlemen" plegen te dragen. En dat van top tot teen en van pyama tot de chicste avondkledij. Tussen deze twee uitersten zullen we eerst maar het gulden midden, het dage lijks pak, beschrijven. Dat behoort een drieknoopskostuum te zijn, maar als het figuur beter geschikt is voor een twee- knoopskostuum, mag dat ook, zo goed als niet iedere vrouw verplicht is empire te dragen als het haar niet staat 1 De rug is ruim gesneden, de revers zijn vrij smal. Grijze tinten, aan de donkere kant nogal, overheersen. De combinatie van sportjasjes en effen pantalon moet wat voorzichtig gekozen worden en eigenlijk alleen gedragen worden in de vrije tijd. Een soort huis- tuin- of keuken-combinatie dus. Wie in zijn vrije tijd een geestdriftig jager is. zo leerden we, moet zijn keuze niet in Engeland zoeken maar komt evenals de dames in Frankrijk terecht, waar stoere jagerspakken gemaakt worden, die voor zien zijn van alle mogelijke zakken, pa troontasje e.d Zelfs in het rugpand was een soort weitas ingebouwd. In Frankrijk ook maakt men de prach tige pullovers van lamswol, waar prins Philip zich graag in hult. Het polo-hemd (maar dan in wol) is dè lijn van het De overhemden wil men graag weer in streepjes zien, ton sur ton en heel smal. Maar we hebben in het hele ele gante herenge2elschap gisteren toch maar één streepjesoverhemd kunnen ontdekken. De rest droeg spierwitte! De no-iron hemden, zo'n uitkomst voor de huisvrouw en voor de reizende man. hadden het bezwaar dat de kraag en manchetten snel sleten, dal is nu opgelost door een Nederlandse (abriek. die deze onderdelen vervaardigt van een polyester vezel, net zo sterk als het verdere hemd. Voor doktoren, tandartsen cn laboran ten, kortom voor allen die lange witte jassen moeten dragen is tegenwoordig een overhemd met korte mouwen in de handel, zodat de heren niet meer met opgestroopte en propperige overhemds mouwen onder hun jas behoeven te Een ernstige poging (die veel vrolijk heid verwekte) werd gedaan om de bowjerhat te introduceren. 'Ons ouder wetse kaasbolletje, maar dan in kleuren: bruin en grijs. Voor de overjassen is de mannenmode mild: soepele lijnen en zachte mooie tweeds, veel tabaksbruin en mixed blue Omdat de vrouwen als toppunt van luxe een nertsmantel hebben (een echte kost zo'n goede f20.000) is er voor heren ook zo iets uitzonderlijks en wel een vicunajas. die f2250 kost Als u er een hebben wilt moet u er gauw bij zijn, want er worden op de hele wereld maar 500 per jaar gemaakt. De vicuna is een fijngebouwde lama, die leeft in de hoog ste bij de sneeuwgrens liggende strekei van Chili en Bolivia. De naturelkleur is glanzend roodachtig bruin, een so roestachtig camel. De vicuna levert rijdeachtige v waarvan een dunne en heerlijk wai stof geweven wordt. Maar wie dit te duur of te overdre' vindt kan zich troosten met de avo jas, die de Oscar van de Britse kleer makers heeft gewonneneen prachtige wollen jas met fluwelen kraag en rood satijn gevoerd. En als de heren moe zijn van al het passen mogen ze een zijden breedge- streepte pyama aantrekken met bijpas sende kamerjas. De pyamabroek mag, naar keuze, lang of kort zijn. Maar denk er aan niet meer dat degelijke flanellen ding met effen kraag en om slagen, want dan is hij „hopeloos ouder wets".... andere vooraanstaande persoonlijkheden. Het nieuwe hof zal de werkzaamheden overnemen van het al enige jaren be staande Gerechtshof voor de K.S.G. de behandeling van ongeveer 40 hangen de kwesties voortzetten. Vier rechters van dit hof hebben ook zitting in nieuwe instituut. De drie anderen den af: de twee Nederlanders dr. A. van Kleffens en P. J. S. Serrarens ei Italiaan Massimo Pilotti. De Duitse nister von Brentano heeft het aftreden de hof bedankt voor het pionierswerk, dat het heeft verricht. Professor Donner is de enige Neder lander in het nieuwe hof, waarvan hij als president zal fungeren. Hij wijdde een beschouwing aan de taak van de rechtbank. De klassieke Europese staats instellingen hebben moeite genoeg zich aan de eisen van de nieuwe bemoeiingen Geloofsbelijdenis Het besluit van de zes regeringen zich en bun onderdanen binnen de werk kring der drie gemeenschappen onder de regel van het recht te plaatsen is soort geloofsbelijdenis, meende prof. Donner. Terwijl Europa zich verjongt, houdt het vast aan de geestelijke nor men, die zijn karakter hebben gestem peld en tracht het die waarden in het nieuwe bestel te doen vervloeien. Een woord van waardering richtte prof. Donner tot het hof van justitie van de Kolen- en Staalgemeenschap. „Door zijn jurisprudentie en zijn prak tijk heeft het ons in menig opzicht de weg reeds gebaand, waarlangs wij onze eerste schreden kunnen zetten." Het besef van onze hoge verantwoor* delijkheid moet zich uitwerken naar twee kanten. Enerzijds brengt onze roe ping, recht te doen en het recht te hand haven, de plicht met zich om de moei lijkheden niet uit de weg te gaan. De dienst aan het recht vraagt duidelijj kiezen van positie cn verdraagt geen halfslachtigheid. Anderzijds maakt deze wetenschap ons bescheiden. -Er wordt niet gevraagd naar ons persoonlijk oordeel, naar onze voorkeur en wij moeten er voor waken, dat wij niet, het recht zoekend, onze eigen voordelen zouden vinden. Wij leg den bescheidenheid af en plaatsten ons daarbij voor God. Er is geen betere plaats om tot het gevoel vopr de ware verhoudingen te komen. Het besef, dat recht en gerechtigheid onsverre te boven gaan. schenkt ons de kracht om. niet als heersers, maar als diénaren onze taak aan te vatten. Uit de aldus verworven bescheidenheid putten wij de moed om ook de belang rijkste vragen onder ogen te zien en met vrijmoedigfiéid recht te spreken. „Zo worden de nevels van aarzeling en twee slachtigheid verdreven door het aange zicht van Hem, die ook de grond van het recht is. Hij zij ons nabij", zei profes- Bedrijfsleider redt 16 vrouwen uit drogerij Een felle brand heeft gistermorgen ii het Groningse Midiwolda de groentendro- gerij van de N.V. Dika vrijwel geheel in de as gelegd. Slechts het pakhu s en ke telhuis bleven gespaard De machineka mer kreeg grote schade terwij; de gehele prodilktie van dit jaar verloren ging. Hoe de brand ontstaan Is. is niet bekend, maar het vuur was zo hevig, dat de brandweren van Scheemda en Midwolda weinig kon den uitrichten. De ruim 40 ton gedroogde groete gaf gretig voedsel aan de vlammen zodat spoedig het dak van de drogerij In stortte. Juist tevoren was de bedrijfsleider door het vuur gerend naar de oovenver dieping, waar 16 vrouwen werkten op dt sorteer- en snijafeling. Hij h o.p ze via de brandladder veilig naar beneden, daarbij zijn hoofdhaar en wenkbrauwen verschroeiend. Voorts liet hij de ketels stoom afblazen om ontploffingen te voor* De bekende Amerikaan voor de mandie weet wat goede tabak i In het Scheyville-katnp bij Sydney (Van onze correspondent in Australië.) DE Hervormde emigranten in Scheyville-kamp in de buurt van Sydney hebben thans een eigen kerkje. Het is neergezet op een stuk grond naast de ingang van het kamp. Reeds enkele jaren hadden de ro katholieke emigranten in het kamp Scheyville, dat het grote ontvangstcen trum is voor alle emigranten, die in Sydney arriveren, hun eigen kerkge bouw en reereatiegelegenheid. Het kerkje van de Presbyterian Church stond echter op vrij grote afstand van het kamp. Daar in is dus nu verandering gekomen: enige tijd geleden werd het gebouwtje afge broken om weer te worden opgebouwd in de onmiddellijke nabijheid van Het kerkje biedt plaats aan ongeveer honderdvijftig personen en het is c dagen officieel in gebruik genomen dat het in dienst was gesteld door de moderator van de Presbyterian Church in het gebied van Hawkesbury. wa: der het kamp Scheyville ressorteert. De dienst werd bijgewoond door een groep in het kamp verblijvende Nederlanders en door een aantal Australische lidmaten. Namens de Nederlandse emigratiedienst was aanwezig de heer Kortenhorst. Dr. C. van der Hoeven vertegenwoordigde de Nederlandse emigranten binnen de Pres byterian Church. Hij is al vele jaren be last met de geestelijke verzorging van de Hervormde emigranten in het kamp. Na de prediking door rev. D. G Cole volgden verschillende toespraken, o.a. van dr. Van der Hoeven, die voorheen Hervormd predikant in Utrecht was cn verbonden is aan de Presbyterian Church te Campbeltown. Ook een ver. tegenwoordiger van het Leger des Heils ■as aanwezig bij de plechtigheid, die erd gevolgd door een gezellige „after- Ondcrschcidcn. F. M. E. Graaf dc Mitry, lid i de Oranje-Nassaumijnen te Heerlen, is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. A. Jeanniot, gedelegeerd nissaris, is benoemd tot officier in deze orde JACHTOPZIENER VOOR DE RECHTBANK HIJ WILDE niets anders doen dan waarschuwingsschoten lossen", zei gisteren de raadsman van de 59-^arige jachtopziener G. J. S. uit Doetinchem voor de Arnhemse rechtbank. S. stond terecht omdat hij op 13 februari midden irf de nacht de 26-jarige landbouwer H. J. Heitink met een pistoolschot van het leven beroofde. Daarvoor eiste de officier tien maanden gevangenisstraf met de ontzegging van het recht om jacht opziener te zijn voor de tijd van vijf jaar. Als gewoonlijk inspecteerde de jachtopziener die nacht de terreinen waarover hij moest waken. Terugfiet send naar huis. zag hij op de weg naar de terreinen, de Krommedijk. iemand op de fiets naderen. Hij ver stopte zich achter een boom en sprong tevoorschijn, toen de fietser was naderd. omdat hij met een stroper te doen meende te hebben. De fietser schrok van het op hem richte licht en stapte niet af op de s malie: „Halt. politie. Afstappen!" In tegendeel. de jachtopziener kreeg een klap van de wielrijder, die doorreed. Daarop trok de jachtopziener zijn pistool en loste waarschuwingsschoten. Hoe het mogelijk is, wist de jachtopziener ter zitting niet te vertellen, maar hij zag de fietser vallen en kreunen. Naderbij ge komen bleek de man getroffen te zijn. De jachtopziener haalde onmiddellijk hulp. maar toen de dokter arriveerde bleek de fietser een landbouwerszoon, die zijn meisje was geweest waarme< enkele dagen later zou trouwen reeds overleden te zijn. Geen gummistok „Ik begrijp niet hoe ik hem heb kuni roken, want ik schoot schuin de lucht i voerde verdachte voor de rechtbank a „Ik zei: Halt. politie, en daarop had hij toch af moeten stappen." Maar de presi dent meende dat de landbouwerszoc jachtopziener, die niet in uniform niet herkend heeft en mogelijk aar overval heeft gedacht. De rechtbank wilde voorts weten, waarom verdachte niet primair van zijn gummistok gebruik maakte, maar die bleek de jachtopziener thuis gelaten te hebben. Verdachte ervan overtuigd de grootst mogelijke voorzichtigheid (n ocht genomen te heb- De uitreiking van de vlieguren- penningen bracht gisteren twee mannen bij elkaar, die bij de vliegersstaking tegenover elkaar stonden: de heer Aler (links) en de Britse vlieger, ex-stakings leider L. Metz, die een bronzen penning ontving. „Bedankt", zei de heer Aler, „voor de goede dienstvervulling. Ik vind het lofwaardig". ben, hetgeen de president met de officier van justitie in fwg/el trok. De officier zei dat de Jachtopziener de belangen, die hij moest behartigen, had overschat. Verdachte wilde zijn prestige handhaven en schoot, toen hij dacht dat hem een stroper zou ontsnappen. De officier achtte opzet of voorwaardelijke opzet niet bewezen, maar wel onvoor zichtigheid en onverantwoordelijkheid. De raadsman betoogde, dat de klap het vermoeden van de jachtopziener ver sterkte, dat de fietser iets op zijn kerfstok had. Tevens kon verdachte door de slag duizelig zijn geworden, waardoor hij niet meer wist wat er preoies gebeurde. Hij wilde niets anders doen dan waarschu wingsschoten lossen, aldus pleiter, die vrijspraak verlangde. Uitspraak over 14 Ik heb zelfs in mijn slaap niet gekucht, zegt m man. Dat was eerst r anders! Bijtende prikkelhoest '^ÊLl urenlang wakker. rechtop in bed - Maar gisteren ben «k met Abdijsiroop begonnen had ik het maar eerder gedaan! Dr 23 p Zendelingsvrouw op Nieuw-Guinea verdronken Mevrouw Mijer-Kiett is 21 september verdronken bij het baden in de Digoel bovenstrooms van Tanah Merah in Neder lands Nieuw-Guinea. Zij was de echtge note van een zendingsonderwijzer der Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt). Het stoffgelijk overschot werd de volgende dag door de controleur, de heer F. H. Pe ters gevonden. De teraardebestelling ge schiedde twee dagen ng het ongeluk. Vermiste man verdronk Gistermiddag is het stoffelijk overschot van dc 53-jarige J. Bonus uit Stadskanaal in de Gasselternijveense Mond uit het wa. ter gehaald. man was vrijdag, na een bezoek in Drouwen te hebben gébracht, spoorloos verdwenen. Zondag en maandag waren door een groot aatal vrijwilligers de Gas- selterbossen uitgekamd en wa« ook reeds op verschillende plaatsen in de kanalen gedregd. DE PRESIDENT-DIRECTEUR van de K.L.M., de heer I. A. Aler, heeft gistermiddag op Schiphol aan bijna honderd personeelsleden vlieg- urenpenningen uitgereikt. Onder hen bevond zich een vrouw, nl. mejuffrouw S. M. Rijpstra, die eind oktober 12 jaar onafgebroken bij de K.L.M. als stewardess Ln dienst hoopt tel zijn. Daar zij 10.400 uur ln dc lucht ge weest ls. ontving zij de gouden penning. Eerder op de middag had de heer Aler I PASSAGE j - l '- l de jonge yenever van ^TJ Ja, dat is 'n beste jonge! - per liter kelderfles f 7.80 de bronzen penning uitgereikt aan vrouw Roelofs, weduwe van dc piloot Fekko Roelofs, gezagvoerder van de Hugo de Groot, die tot augustus van dit jaar 10.049 uur in de lucht had doorgebracht. Voordat de president-directeur de pen ningen uitreikte, hield hU een toespraak, waarin hij o.m. terugkwam op het salaris- conflict van de vliegers. „Na de staking is slechts met hulp van buitenaf een bi gevonden voor verdere samenwerking vanuit die hoek bezien is er op dit og blik nog weinig reden voor uitingen bijzondere waardering over en weer „Maar daar staat tegenover, dat het vliegend personeel ln een moeilijk jaar los van die staking voortreffelijk zijn plicht heeft vervuld", aldu6 de heer Aler, die meende, dat hetgeen gezamenlijk tot stand is gebracht, belangrijker ls dan hetgene waarin wij allen hebben gefaald. Door het gebeurde zijn wij one de grootte en diepte van het tekort ln onze verhou ding bewust geworden, maar ook het verlangen om elkaar beter te begrijpen is duidelijk geworden. De heer Aler zei veel te verwachten van een drietal jon geren, dat bracht een betere verhouding te bewerkstellingen. OMWONENDEN uit de ge meenten 'rond het vliegveld Soesterberg gaan zich ver enigen om te trachten ver andering te krijgen in de. wat zij noemen, onhoudbare toestand, ontstaan door het lawaai, dat opstij gende en landende straaljagers ma ken. Vanmiddag hebben zij een ver gadering gehouden, waarin dc pro blemen uitvoerig zijn besproken. De klachten over het lawaai, dat de vliegbasis Soesterberg de omwo nenden bezorgt, dateren niet van vandaag of gisteren. In de loop der jaren zijn tal van stemmen opgegaan tegen het plaatsen van jachtsqua- drons op de vliegbasis, die juist is gelegen in een gebied waar rusthui zen en tehuizen voor bejaarden zijn gevestigd. In woord en geschrift heb ben de omwonenden gepleit voor ver plaatsing van de vliegbasis. De wo ningen, zo is meermalen meegedeeld, zijn in waarde gedaald. Zodra men enigszins daartoe in de gelegenheid is, verdwijnt men uit de omgeving van Soesterberg. Zieken die voor hun rust naar de omgeving van Soes terberg zijn gebracht, keren ijlings terug, omdat het lawaai van een grote stad draaglijker is dan het gierende geluid straaljagers. Van de zijde van het ministerie van oorlog en ook van de zijde van de Konink lijke luchtmacht is het verweer gekomen, dat het in een klein land als Nederland niet mogelijk is elders een terrein te vinden. En. zo heeft men er meer malen aan toegevoegd, het lawaai dat de straaljagers van Soesterberg maken, bezorgt de omwonenden slechts enkele seconden last. want door hun snelheid zijn zij in de kortst mogelijke tijd uit het gehoor verdwenen. De bewoners van de gemeenten rond het vliegveld zijn het nu ech ter beu geworden. Zij eisen, dat de overheid maatregelen neemt. Daar om hebben zij zich verenigd. Het woord is nu aan de overheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5