Jlicuwe Ccitertjc ÖTmirant Staat chaos van beleg om te voorkomen Premier De Gaulle voert districtenstelsel in Staatsgreep tegen Kassem verijdeld NA POLITIEKE STRIJD IN PAKISTAN: President Mirza geeft het er grote macht leg< Waarschuwing van Gromyko TOESTAND VAN DE PAUS IS ZEER KRITIEK NIEUW: HOEPEL U SLANK Door Nazi's geroofde op het spoor partij diamanten gekomen Protest tegen huidige O.B. op sigaretten WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: J 0-20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Directie: F. DiEMEB Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMEB CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negenendertigste jaargang no. 11382 „5t<ratastirt) is ahrWmtt myo Qdr) in l<fldjfiwp«r Huisarbeid verboden huistcèrk nog Zie pagina 5 ^RESIDENT ISKANDER MIRZA van Pakistan heeft in het gehele land de staat van beleg afgekondigd. De provinciale regeringen en de cen- rale regering zijn ontslagen, de provinciale volks- ertegenwoordigingen en het nationale parlement jjn ontbonden, de grondwet is afgeschaft en alle olitieke partijen zijn verboden. Mirza heeft de pperbevelhebber van het leger, generaal Mo- ammed Ayub Khan, alle noodzakelijke volmach- gegeven om de naleving van de noodmaat- legelen te garanderen. Het gehele leger staat tot lijn beschikking. De President verklaarde, deze paatregelen te hebben genomen omdat tussen (roepen politici in Karachi een meedogenloze strijd im de macht gaande is. Een strijd, waarbij de letrokkenen niet schromen, gebruik te maken van nrruptie en uitbuiting van de grote massa van hdustriearbeiders. Mirza acht de grondwet voor premier noen leze crisis onbruikbaar. Pakistan zo zei hij onenigheid lou te gronde gaan aan de gevaarlijke compromisregelingen, die erin zijn ipgenomen. De afkondiging van de staat van leleg kwam gisteren nadat zes mi nisters van de coalitieregering waren ^getreden. Zij behoren alle zes tot je Awami-liga de op een na groot- Ite groepering in de coalitie en Toch escortes voor nationalistische konvooien in Taipch is van gezaghebbende militaire zijde meegedeeld dat de Amerikaanse oorlogsschepen de nationalistisch-Chi- nese konvooien zullen blijven begelei den, maar op een grote afstand. Ameri kaanse torpedobootjagers met negen meter lange vlaggen, om zich duidelijk kenbaar te maken, zouden de kusten niet naderen gedurende de tijd dat het communistische aanbod, het vuren te staken, van kracht is. peze mededeling werd gedaan, nadat in Washington was bekend geworden dat het escorteren geheel zou worden ge staakt. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten- landse zaken wilde hier gisteravond niet diep op ingaan, maar liet wel doorschemeien dat het beëindigen van de begeleiding spoedig kan worden ver- i wacht. De communistisch-Chinese minister van I buitenlandse zaken, Tsjen Ji, heeft wensten zich niet neer te leggen bij een kabinetsreorganisatie, die pre mier Noen de portefeuille van defen sie zou bezorgen, terwijl hij tot dus ver de portefeuille van buitenlandse zaken had beheerd. De zes ministers waren pas vier dagen geleden ge ïnstalleerd. Zij zijn door hun partij teruggeroepen. De Awami verklaarde, de regering wel te zullen srteunen tot de algemene kiezingen die op vijftien februari mc worden gehouden. Men is van mening dat premier Noen ook in zijn eigen partij op moeilijkheden zal stuiten in verband met de reorganisatie en deze moeilijk heden zouden de mogelijkheid om vrij« 1 eerlijke verkiezingen te houden, kun- sn schaden. Onmiddellijk na het uittreden van d< ministers werd dus de staat van beleg afgekondigd. Legereenheden bezetten de voornaamste punten in de hoofdstad Ka rachi. Het bleef volkomen rustig. President Mirza verklaarde dat deze maatregel geheel ln het belang van he gisteren op gewezen dat de Verenigd* Chinese Staten er volkomen zij het communistische besluit een teken van zwakte. volk blijft vastbesloten, andere eilanden te bevrijden, waarbij geen buitenlandse inmenging zal wor den geduld,' aldus de minister, [n Washington heeft gisteren ministei Dulles verklaard dat het niet gemak kelijk is de verklaring van de Chinese communisten, dat zij het vuren zullen staken, op waarde te schatten. „Zij heb ben Quemoy meer dan zes weken zwaai beschoten en zeggen nu dat zij gedu rende een week menslievend en vreed- Acht'communistische vliegtuigen hebben gisteren een kwartier boven Quemoj gevlogen en zijn verdreven door lucht doelgeschut, zo is in Taipeh bekend- gemaakt. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken noemde dit een provoce- j rende daad, niet in overeenstemming j met het rode bestand. Ruslands minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft ren in New York voor gewa dat tenzij een overeenkomst over itopzetten van de proeven tot st komt Rusland zal voortgaan met nemen van kernproeven, totdat het taal is bereikt van de Britse en Ameri kaanse proeven, die na 31 ma; jaar zijn genomen. Tijdens een persconferentie zei Gro- myko dat Rusland is gedwongen de proe ven te hervatten, in het belang van t land. Hij gaf de hoop te kennen dat de Algemene Vergadering van de VU. de Russische resolutie zal aanvaarden, waar in wordt aangedrongen op het onmiddel lijk stopzetten van de proeven. Naar aanleiding van Gromyko's ver klaring heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken een communique uitgegeven waarin wordt gezegd dat het geheel aan de Sowjetunie te wijten zal zijn als de Verenigde Staten zich niet kunnen houden aan hun voorstel om de proeven voor een jaar te staken, in af wachting van een internationale rege ling. Het Amerikaanse aanbod is slechts geldig als ook Rusland na 31 oktobe: geen kernproeven meer neemt. volk was genomen. Hij noemde ale reden de felle strijd om de maoht en het mis bruiken van de islam voor politieke doel- linden. „De mentaliteit van de politieke partijen is zo laag gezonken dat ik niet langer mag aannemen dat verkiezingen oplossing kunnen bieden voor d< huidige chaotische binnenlandse toestan- n", zo zei hij. .Dezelfde groep personen," zo vervolgde de President, „die Pakistan aan de rand de afgrond heeft gebracht, zou dralen verkiezingsuitslagen te eigen nutte vervalsen. Wij streven naar vriend- happelijke betrekkingen met alle lan en. maar politieke avonturiers doen hun uiterste best. kwaad bloed te zetten wanbegrip te kweken tussen ons en lan den als Rusland. China en de Verenigde Arabische republiek. Zij schreeuwen oorlog tegen India, terwijl zij goed weten, dat zij nimmer in de buurt van het front terecht zullen komen." „De grondwet, die twee jaar geleden in werking trad. blijkt onbruikbaar te zijn en door een vreedzame revolutie zal in het land de orde moeten worden her steld. Het is mijn bedoeling daarna e aantal vaderlandslievende personen uit nodigen voor een bestudering van on politieke problemen en voor het opstellen van een grondwet, die beter geschikt is voor ons volk. Te zijner tijd zal het volk zich in een referendum over deze ni< grondwet kunnen uitspreken," zo besloot de President. Bij sprong op rijdende trein verongelukt Hoe gevaarlijk het is op een reeds rijdende trein te springen is gistermiddag op het Centraal Station te Rotterdam eens te meer gebleken. Toen een ln de richting Amsterdam reeds enige vaart had genomen, kwam opeens man nog buiten adem aanrennen sprong op de treeplank nog proberende de deuren van elkaar te schuiven c te stappen. HIJ greep echter mis en tussen het perron en de trein. Met stige verwondingen werd de man, de 69- jarige textielagent B. J. M. Bothe uit Heemstede naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd, waar hij korte tijd later overleden. Deze „abstracte foto" is het resultaat van het bezoek van een pers fotograaf aan Alkmaar, dat gisteren met een lampionoptocht de feesten inleidde waarmee telkenjare op 8 oktober het „Van Alkmaar begint de victorie" wordt herdacht. Verkiezingen op 23 november TTET FRANSE KABINET heeft gisteren na lange beraadslagingen be- Asloten een nieuw kiesstelsel in te voeren. Het vrij ingewikkelde Franse stelsel van de evenredige vertegenwoordiging wordt vervangen door het districtenstelsel, zoals dat ook in Engeland en Amerika gebruikelijk is. Alleen bestaat dit verschil, dat er na een week een tweede stemming wordt gehouden als geen van de kandidaten in een bepaald district meer dan de helft van het aantal stemmen heeft behaald. Bij de eerste stemming vallen dan de kandidaten af, die minder dan vijf procent van de uitgebrachte stemmen hebben gekregen. Bij de herstemming zal dan een gewone meer derheid voldoende zijn voor een afvaardiging naar de Nationale Ver gadering. Het heeft het Kabinet veel moeite gekost dit besluit te nemen. Er zou den evenveel ministers voor als tegen het nieuwe stelsel zijn geweest. Ten slotte heeft de stem van premier De Gaulle zelf de doorslag gegeven. Premier De Gaulle wil met het nieuwe stelsel bereiken, dat de kiezer weet wie in de Nationale Vergadering komt als ge volg van zijn stem. Het nieuwe stelsel zal verder de grote en directe invloed van de partijen beper ken. Een ander gevolg kan zijn, dat de in de Nationale Vergadering Gespannen toestand in Irak DE REGERING VAN IRAK heeft, naar nu eerst is gebleken, een kritiek weekeinde doorgemaakt. De sterke man van Irak, Abdel Karim Kassem wist door zijn snel en geruis loos optreden een gevaarlijke staats greep door aanhangers van de oud- premier, kolonel Aref, te verhinde ren. De samenzweerders kwamen in opstand omdat Aref van zijn post als premier ontheven was en Kassem hem als ambassadeur naar Bonn trachtte te zenden. Volgens de laatste inlichtingen proberen bemiddelaars de twist tussen Kassem en Aref bij te leggen. De samenzwering werd zaterdag ont dekt, toen Kassem vernam dat een groep officieren, vurige aanhangers van Aref. plan was tegen het regime op te treden Onmiddellijk greep Kassem in en legde Aref huisarrest op. De officieren van zijn regiment werden naar afgelegen plaatsen overgebracht of onder zware be waking gesteld. Het regiment zelf werd in zijn geheel ontwapend en naar een gebied gevoerd, dat 130 kilomeier ten noorden van Bagdad ligt. Het komplot werd zo snel en geruisloos opgerold, dat de bevolking bijna niets van de spanningen heeft gemerkt De po litieke achtergronden van dit hele con flict liggen vermoedelijk in de verschil lende opvattingen van de beide rivalen omtrent de Verenigde Arabische repu bliek. Ar*ov onmiddellijk aansluiting van Irak bij de V.A.R. voorstaan, terwijl Kas- weliswaar een vriendelijke houding eemt tegenover Nasser, maar be- geeo unie met de V.A.R. in de na bije toekomst wil. t ziet er naar uit dat Kassem deze ronde gewonnen heeft. Zijn positie blijft echter precair en de meeste waarnei weigeren te voorspellen, hoe lang Kas sem aan de macht zal blijven. Nieuwe moeilijkheden Ondertussen schijnen zich in Irak nieuwe moeilijkheden te gaan voordoen. Een door de Kussen opgeleid stamhoofd van dc Koerden, Sjeik Mustafa Barzani, die in 19-16 een mislukte opstand in Koer- distan heeft geleid, is gisteren weer in Irak teruggekeerd. De Sjeik riep in 1946 voor korte tijd de „Republiek der Koerden" uit in eei bied langs de Iraaks-Perzische grens. Zijn rijk stortte echter ineen en de Sjeik nam de wijk naar Rusland, van hieruit con tact onderhoudend met zijn volgelingen De ruige, woeste stammen van de Koer den. die een zesde deel van de totale be volking van Irak vertegenwoordigen, dro men nog altijd van een onafhankelijke republiek. Zij voelen helemaal niets het Pan-Arabisme van Nasser en op het ogenblik zijn ze vurige aanhangers premier Kassem. Het minste echter wat zij wensen it soort plaatselijke autonomie en of Kas sem aan al hun verlangens kan voldoen is zeer de vraag De Koerden zijn beslist ceen communisten, maar hun door de Russen geschoolde Sjeik is voor her soort legendarische held Zijn terugkeer betekent dan ook een geweldige opleving van het nationalisme onder de Koerden. groot aantal zetels zullen verliezen. Het systeem van de tweede stemming geeft de niet-communistische partijen na melijk een kans de communisten buiten de Nationale Vergadering te houden. t Franse kabinet heeft verder de van de komende verkiezingen vast gesteld. De verkiezingen voor de nieuwe Nationale Vergadering worden ?3 novem ber gehouden. Een week later. 30 novem ber, kunnen de eventuele herstemmingen worden gehouden. De presidentsverkie zing is 14 december vastgesteld en de eventuele herstemming op 21 december nieuwe President zal gekozen wor den door een kiescollege van ongeveer 100 000 personen, bestaande uit de leden de Nationale Vergadering, de Senaat, leden van de departementsraden en afge vaardigden van de gemeentebesturen, zo- uit Frankrijk als uit de overzeese ge biedsdelen. Men verwacht, dat als De Gaulle zich kandidaat stelt, geen herstemming bij de esidentsverkiezingen nodig zal z(jn. Het districtenstelsel zal nog niet in Algerije worden ingevoerd Men vreest melijk, dat in de districten, die maar n kandidaat kunnen afvaardigen de vriendschap tussen Europeanen en Mo hammedanen in gevaar komt. In Algerije blijft dus het systeem van partijlijsten ge handhaafd. evenals in de overzeese de partementen Martinique, Guadeloupe. Guiana en Réunion. Volgens het nieuwe systeem zal Frank rijk zelf 465 afgevaardigden naar de Na tionale Vergadering zenden. Vermoedelijk zal Algerije door 50 Mohammedanen en Europeanen vertegenwoordigd worden. Het is de bedoeling de kiesdistricten in Frankrijk opnieuw te formeren met elk ongeveer 93.000 Inwoners. De verkiezings campagne zal 2 november beginnen. Twaalfde is opnieuw uiterst kritiek. In het begin van dc middag werd zij „hopeloos" genoemd en zelfs deden geruchten de ronde dat de Paus zou zijn overleden. Het over lijdensbericht werd van officiële zijde echter ontkend. De Italiaanse regering werd ervan op de hoogte gesteld dat het einde van de paus ieder ogenblik kon worden verwacht. Vanmorgen werden mgr. Canisius van Lierde, sacrista van paus Pius, en mgr. Enrico Dante, prefect van de apostolische ceremoniën, in de ziekenkamer toegelaten. De eerste is belast met het toedienen van de laatste sacramenten en de tweede met het treffen van regelingen in geval van overlijden. Na een vrij rustige nacht is de Paus vanmorgen, ongeveer 48 uur na de e- aanval, voor de tweede keer getroffen door een storing van de bloed uxnloop in Dode en gewonde bij ongeluk met een tractor Op de weg tussen Biervliet en Temeu- zen is de 16-jarige Johan Boone uit Oost burg met zijn tractor over de kop gesla gen en aan de verwondingen overleden. Voordat dit ernstige ongeluk plaats had. had de tractor-chauffeur de 12-Jarige The* Dijk aangereden, waardoor ze stag werd gewond. Het eerste ongeluk gebeurde gistermor gen tegen schooltijd. Een groepje scho lieren reed op de fiets naar de H.B.S. in Teroeuzen. De tractor, waarachter een cultivator hing, kwam de scholieren tegemoet. Thea Dijk, die als laatste van het groepje reed, werd door de zware landbouwmachine gegrepen en tegen de weg geslagen. De chauffeur van de tractor moet ver bijsterd zijn geweest door het ongeluk, want slingerend reed het voertuig met gróte snelheid door. Na 2 kilometer sloeg de tractor met de chauffeur een paar keer kantelend, het wegdek af. De bestuurder werd stoig gewond. Hij werd met het meisje naar een ziekenhuis gebracht, waa chauffeur in de loop van de morgen leed. De toeeband van Thea Dijk la omstandigheden redelijk wel. Eindelijk: de slank makende hoepel-rage heeft ook Nederland bereikt. Het is begonnen in Amerika, waar iemand heeft uitgedacht dat als je maar lang genoeg heup- en rompwiegend een hoepel rond je in beweging houdt, je beslist slanker wordt. Engeland had al vlug de kunst afgekeken en nu kan men ook al in Amsterdams straten deze tafereeltjes zien. "PkANKZIJ de naspeuringen van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie is het spoor gevonden van een grote hoeveelheid diaman ten, die de Duitsers in de oorlog in ons land in beslag hebben genomen. De verdwenen diamanten zouden des tijds een waarde van 1 miljoen hebben, maar nu zeker vier miljoen gulden waard zijn. De vroegere eigenaars zouden nu bij de Westduitse regering in Bonn een eis tot schadevergoeding kunnen indienen De gedenkschriften van een vroegere Duitse generaal Galland, gepubliceerd onder de titel „De eerste en de laatste", hebben de heer A. J. van der Leeuw, van het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie, op het spoor van de edelge steenten geleid. De heer Van der Leeuw verblijft al een maand te Washington om in beslag genomen Duitse oorlogsdocu- I ïVi memoires van generaal menten te bestuderen. Sedert de oorlog miste men ieder spoor van de verdwe nen diamanten. Het enige wat men met zekerheid wist. was dat zij in mei 1945 aanwezig waren m het hoofdkwartier van de Nazipartij te Miinchen. Wat er daarna met de edelstenen is gebeurd, is nog altijd een raadsel. Generaal Galland had eent van Hitier het IJzeren kruis met de diamanten ont vangen. maar later had veldmaarschalk Goering hem een ander exemplaar ge geven. De eerste diamanten waren vals! Volgens de memoires van de jacht- vlleper werd het kruis ontworpen door de vrouwelijke professor Gerdy Troost Deze opmerking bracht de Nederlandsi historicus op het spoor van de verdwenen stenen. In de biblotheek uan het Congres te Washington ontdekte hij brieven andere documenten. Uit deze stukken gebleken, dat slechts enige diamanten voor de IJzeren Kruisen werden gebruikt De meerderheid bleef als losse diamanten opgeslagen in het partij-hoofdkwartier te Miinchen. Binnen enige dagen vliegt de heer Van der Leeuw terug naar Amsterdam, waar hij de vroegere eigenaars zal inlichten Het gaat in deze kwestie overigens slechts om een klein deel van het totaal der in beslag genomen diamanten Alleen in de Amsterdamse diamantbedrijven werden hoeveelheden in oeslag genomen, waarvan de waarde wordt geschat op 60 4 100 miljoen gulden. Biina al deze stenen werden echter teiuggevonden aan de eigenaars teruggegeven. de hersenen. Onmiddellijk werden alle hoge functionariseen van het Vatikaan Castel Gandoifo ontboden, waar de Paus verblijft. In een eerste bulletin werd vanmorgen gezegd dat de geneesheren di- »et maatregelen hadden genomen en dat ;n lichte verbetering intrad. Inmiddels ls ln Castel Gandoifo ook dr. Paul Niehans de Zwitserse specialist die ïer jaar geleden de Paus heeft behandeld angekomen. Hij deelde mee, dringend te zijn ontboden. Niehans ls een deskundige op het gebied van celtherapie. In Rome verschenen vanmorgen drie bladen met extra-edities waarin de dood paus Plus werd gemeld. Het bericht zijn overlijden was verspreid door het persbureau Ansa. Even later meldde het bureau echter de verzekering van het Va tikaan. dat de Heiligs Vader nog in leven Radio-Vaticana kwam vanmorgen voortdurend met extra-uitzendingen. A'damse jongeren komen op voor verstekelingen Op initiatief van de jongerengroep „De onge leeuwen" is in Amsterdam het .Actie-comité 37" opgericht. Het comité stelt zich ten doel de terugzending van de 37 verstekelingen uit Indonesië, die door de Nederlandse regering uitgewe zen zijn, ongedaan te maken. Deze vei* stekelingen zijn, zoals bekend, in juni van dit jaar klandestien Nederland bin nengekomen en door de Nederlandse utoriteiten 29 september op de Johan ■an Oldenbarnevelt gezet op terugreis ■aar Indonesië. Het ligt in de bedoeling ook andere, soortgelijke actie-comité's ln Den Haag en Rotterdam op te gaan De stichting sigarettenindustrie prote steert in een adres aan de Tweede Ka mer tegen het voornemen de tijdelijke verhoging van de omzetbelasting, welko zou golden tot 1 augustus 1059, te ver lengen tot 1 januari 1961. De industrie ls hierdoor bepaald ontgoocheld, aldus het adres, omdat bij het nemen van haar be sluit, de helft van de uit de verhoogde omzetbeslasting voortvloeiende verlaging van de handelsmarge met 12V4 procent voor haar rekening te nemen, de tijde lijke duur van de verhoging tot augustus de doorslag heeft gegeven. Het adres concludeert, dat de fiscale lasten beier op meer evenredige wijze over de tabeks- produkten kunnen worden gespreid, dan tot dusver. De totale verbruiksbelasting op sigaretten is gestegen van 67 procent tot 60 procent, waarvan 7 pet omzetbelas ting, ter-wijl de totale verbruiksbelasting op shag. sigaren en aenorltas, gelijk is gebleven. Het adres doet voorstellen voor die betere spreiding en verlangt door voering op korte termijn. Nog vrij zacht De Bilt verwacht tot morgenavond Half tot zwaarbewolkt maar slechts hier en daar enige lichte regen. Matige tot krachtige wind. aanvanke lijk zuidelijk, later weste lijk. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 9 oktober: zon op 6.53 uur, nder 18.02 uur; maan op 2.17 uur onder 6.12 uur. Op 12 oktober nieuwe maan. HET WEER I1N EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur m nnw z wlndvtR

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1