Jlieuiuc £Triltóri)c (fourartl Week lang geen granaten op Quemoy en Matsoe SPORT «UIT MENSELIJKE OVERWEGINGEN..." Communistisch China wenst een gesprek met de nationalisten Ruim 80 Fransen minder in de Assemblée Middelbare school door explosies verwoest WERELD DEED STAPPEN NAAR VRIJE HANDEL Echtpaar op scooter bij botsing: verongelukt Werkmeester doodde chef na ontslagen te zijn Bijen doen tot drie keer toe aanval op Afrikaans dorp It! MAANDAG 6 OKTOBER 1958 BUREAUS Steenstra. Directie Redactie Ad verten tle-af del ïr ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11380 Directie: F. oiemeb Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken (,5tflohwstiri) is qhfHma myo bdrl in legljcnspMt" en wedstrijden Pagina 4, 6 i Paus ondergaat kuur tegen de hikziekte Paus Pius de Twaalfde Lijdt opnieuw aan de bikziektc. De aanvallen waren vanmorgen zo hevig dat men in zijn zo merpaleis te Castcl Gandolfo vreesde voor zijn leven. De 82-jarige paus heeft onmiddellijk een strenge kuur voorge schreven gekregen. Volgens de genees heren was in het begin van de middag enige verbetering in zijn toestand op getreden. De afgelopen dagen heeft p3us Pius al eerder last van de ziekte gehad. Hij was zeer vermoeid. Vier jaar geleden is hij lange tijd zeer ziek geweest door hik- aanvallen. De doktoren zeiden vanmor gen echter dat er geen reden is om te denken dat de ziekte weer zo ernstige Nader wordt door het Italiaanse pers bureau gemeld, dat de Paus het Heilig Oliesel is toegediend en zijn toestand dus wel degelijk kritiek is. De drie artsen die hem verplegen lieten een bulletin uit geven, waarin staat dat de Paus een bloedsomloopstoornis in de hersenen heeft. Volgens persberichten heeft hij hel bewustzijn verloren. "PiE CHINESE COMMUNISTEN hebben met ingang van vandaag een week lang de beschieting van de eilanden Quemoy en Matsoe ge staakt. Wij doen dit, zo zei de communistisch-Chinese minister van defen sie, Peng Teh-IIoeai, in een boodschap aan de nationalisten, uit menselijke overwegingen. Het gaat niet aan 130.000 militairen en burgers op Quemoy te laten hongeren in de kou. De nationalisten kregen van de communistische minister van defensie dan ook toestemming de eilanden te bevoorraden op voorwaarde dat de Amerikaanse oorlogsschepen de konvooien niet zouden begeleiden. Amerikaanse autoriteiten in Wash ington waren verheugd over het be sluit van de communisten. Men wees erop. dat het zwijgen van de kanon nen het eerste doel was van de Ame rikaanse politiek in de crisis in het Verre Oosten. Bovendien was dit ook de belangrijkste opdracht van de Amerikaanse ambassadeur in War schau bij zijn besprekingen met de ambassadeur van Peking Wang Ping- Nan. Over deze besprekingen in Warschau werd bericht, dat de sfeer is verbeterd. De ambassadeurs zoeken nog steeds naar een oplossing van het conflict in de Straat van Formosa. Zaterdag hebben zij twee-en-een-half uur gepraat zonder het eens te worden. Peking heeft nu besloten de directeur van de afdeling West-Europa van het mi nisterie van buitenlandse zaken, Hoean- Hoea naar Warschau te zenden, nieuwe Chinese onderhandelaar heeft aan de Harvard-universiteit gestudei en was Chinese verbindingsofficier George Marshall tijdens zijn Chinese missie. Vrijdag aanstaande wordt het gesprek in Warschau hervat. Chinese zaak In zijn boodschap aan de nationalisten heeft de communistisch-Chinese minister het voorstel van Tsjoe En-lai herhaald, de onderhandelingen over een vreed zame regeling te beginnen. Wij allen zijn Chinezen, zo liet de com munistische minister omroepen, en dit is een zuiver Chinese zaak tussen u en ons en niet een aangelegenheid tussen China en de Verenigde Staten. De boodschap vervolgde: „In laatste instantie is Amerika onze gemeenschap pelijke vijand". De nationalisten daarentegen voelen niets voor onderhandelingen. Bespre- De Gaulle over nieuwe kieswet VOLGENS de nieuwe kieswet, die thans in de maak is, zal het Franse volk door 460 afgevaardigden in de Nationale Vergadering worden vertegenwoordigd. Dit heeft generaal De Gaulle gisteren in Lyon gezegd, waar hij op de dag dat de Vijfde Republiek een feit werd, een dui zendkoppige menigte toesprak. Op het ogenblik telt de Vergadering 595 zetels, waarvan er 544 werden Ingenomen door afgevaardigden uit het moederland De mededeling van De Gaul'.e betekent dus, dat na de nieuwe verkiez'ngen meer dan 80 afgevaardigden niet meer in de Nationale Vergadering zullen terugkeren De Franse premier verklaarde verder, dat het nieuwe kiessysteem het resultaat zal zijn van een keuze tussen de twee volgende mogelijkheden: het stemmen op individuele kandidaten of op doc-r de par tijen ingediende kandidatenlijsten. In Parijs is gisteren de definiüeve alge hele uitslag van de vorige week gehouden volksstemming gepubliceerd. Er zijn 3G.486.257 stemmen uitgebracht. Daarvan zeiden 31.066.502 kiezers „ja" en 5.419.749 Hierin is niet begrepen de stemming in het voormalige Franse gebied Guinea in West-Afrika, dat tegen heeft gestemd en onafhankelijk is geworden. „MARS EN VENUS HOUDEN AARDE IN DE GATEN" Duizenden vliegende schotels cirkelen om de aarde, afkomstig van Mars en Venus en uitgezonden om te voorkomen, dat op aarde een atoomoorlog zal uit breken. De aardse regeringen weten dat allemaal precies, maar ze houden die wetenschap geheim om hun eigen poli tieke doeleinden te dienen of om een paniek onder de mensen te voorkomen. Deze mening heeft de Romeinse dr Albeto Prego, directeur van het Centrum voor elektro-magnetische onderzoekin gen in de Italiaanse hoofdstad, zaterdag verkondigd. Het mislukken van uerschillende lan- ceerpogingen van kunstmanen is uitsl"'- tend aan die vliegende schotels van Venus of Mars toe te schrijven. Ook een brand in het Romeinse sterrenkundig observa torium heeft de mislukking van enige pogingen beïnvloed. De vliegende schotels hebben tot taak te voorkomen, dat een der aardse machts blokken A te sterk wordt. Zes Ameri kaanse vliegtuigen zouden volgens de Romeinse geleerde gedwongen zpn op een ruimtevliegveld te landen. Een aantal vliegers was naar de aarde teruggezon den om verslag uit te brenpen.m De Nationale Vergadering is thans op reces tot eind november, de datum waar op de nieuwe verkiezingen gehouden zui len worden. Ook zal dan de ntzuwe presi. dent gekozen worden en algemeen neem men aan, dat dit De Gaulle za. zijn. Voor lopig echter blijft president Coty nog staatshoofd en ook zal de Raad va: Republiek (senaat) nog tot 1959 n functie blijven. De Franse communistische partij heeft zaterdag de aanvaarding van de nieuwe grondwet een nederlaag voor de democra. tie genoemd. In een resolutie van het een. trale comité werd gezegd, dat het bestaar en de activiteit van de parij ou meer dar ooit nodig zijn om de vitale be.aogen var het volk te verzekeren. kingen met de communisten, zijn wr deloos, heeft Tsjiang Kai-sjek gezegd een gesprek met de correspondent de Sunday Times. Hij is zelfs van i ning, dat de onderhandelingen in War- 1 schau gestaakt moeten worden. President Eisenhower van Amerika heeft senator Green er in een brief op gewezen, dat de Russische en Chinese leiders verklaard hebben, dat de ve: ring van Quemoy en Matsoe de weg zal vrijmaken voor de verovering van For mosa en de Pescadoren. „Ik kan deze grootspraak toch niet alleen als bluf afdoen", schreef de pre sident aan de democratische voorzitter van de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen. Zoals bekend is van democratische zijde ernstige kritiek op de regeringspolitiek in het Verre Oosten geleverd. Cliroesjtsjef Chroesjtsjef heeft op zijn beurt het Russische standpunt ten aanzien van het conflict in de Straat van Formosa uit de doeken gedaan. Rusland beschouwt de kwestie als een interne Chinese aangelegenheid en zal absoluut niet aan de burgeroorlog gaan deelnemen. Alleen zal Rusland ingrijpen, wanneer communistisch China door de Verenigde Staten wordt aangevallen. Ten slotte betoogde de Russische pre mier dat Quemoy, Matsoe en Formosa al tot China behoorden lang voordat Columbus Amerika ontdekte. De kleinste der dertig meisjes van het meisjeskoor Sweet Sixteen, het zo bekende radiokoor van Lex Karscmeijer. heeft zaterdag op pa leis Soestdijk aan prins Bernhard de „gouden langspeelplaat" mogen aanbieden. Het was Betty Rijks man. die zich lieftallig van haar taak kweet, nadat staatsraad mr. W. F. Schokking de Prins de dank had overgebracht van de vele mili tairen, die geholpen zijn met het geld dat door de actie Langspeel plaat" is bijeengebracht. De actie wordt gevoerd om dienstplichtige-, beroeps- of gedemobiliseerde mili tairen, die in moeilijkheden verke ren, weer op weg te helpen met renteloze voorschotten, invaliden- wagens en dergelijke. De „gouden langspeelplaat" werd nu uitgereikt aan de Prins ter ere van het feit dat de vijftigduizendste plaat thans is verkocht. Op de jubileumplaat zijn opnamen van Sweet Sixteen opgenomen. Tunesië De Franse ambassade in Tunis heeft medegedeeld dat de Franse troepen bin nen tien dagen uit Tunesië zuier. worden teruggetrokken, met uitzonder ng var welke op de marinebasis Bizerra zijn ge stationeerd. De terugtrekking, waarbij 7 000 man betrokken zijn, vormt een derdeel van de op 17 juni tussen beide landen gesloten overeenkomst. Burgemeester Paul Egan van Aurora in de Amerikaanse staat Illinois, dia ernstig verschil van mening had met de politie in zijn stad, heeft hoofd commissaris Dan Curran plotseling ontslagen en in zijn plaats benoemd de lieftallige 28-jarige mejuffrouw Lura Patricia Counts, een journaliste, die de burgemeester veel steun heelt gegeven in z(jn strijd tegen een be paald gokspel, in Aurora, dat door de politie werd gepermitteerd. Burge meester Egan zegt, dat Lura voor haar nieuwe baan geknipt is. De foto toont mejuffrouw Counts na haar benoeming tijdens een inter view door een vroegere collega, aan wie zij b\j wijze van grap niet alleen met boeien werd vastgeklonke maar zij ook een vervaarlijke wapen stok t nde. Rassenkwestie spitst zich toe 'N ALLE VROEGTE gistermorgen is de middelbare school van Clin ton in de Amerikaanse staat Tenessee door drie ontploffingen vrijwel ge heel vernield. Op het moment van de explosie bevond zich niemand in het gebouw, zodat er geen slachtoffers vielen. Men neemt aan, dat de explosies in verband staan met de rassenstrijd. Twee jaar geleden reeds was de school het toneel van ernstige rassenrelletjes, na dat negen negerleerlingen op rechterlijk bevel toegang hadden verkregen. Fede rale troepen en staatspolitie moesten toen maandenlang optreden, om de orde en rust te verzekeren. In het afgelopen jaar deden zich ech ter geen ongeregeldheden meer voor bij de school, die intotaal 850 leerlingen, onder wie tien negers telt. Little Rock De federale regering blijft inmiddcl: vastbesloten, de rassenintegratie op d< middelbare scholen van Little Rock doorgang te doen vinden. In een nota het achtste hof van appèl zegt de regering, dat de kwestie Little Rock is uitgegroeid tot een „proef voor de heer schappij van de wet." Het plan. om de vier middelbare scholen van Little Rock op basis van apartheid te heropenen door ze aan een particuliere vereniging te verhuren is ongeldig, aldus de nota. „Het wordt hoog tijd", zo besluit de nota," dat de hoven een halt toeroepen aan verdere dilatoire en tegenwerkende acties, die geen wettige basis hebben, doch desondanks vertraging en nodeloos verder getwist kunnen veroorzaken." Gouverneur Orval Faubus van Arkan sas heeft echter nogmaals verklaard, dat hij de openbare middelbare scholen te Little Rock nooit zal openen, als negers toegelaten moeten worden. Een Methodistenkerk in Little Rock heeft verder aangekondigd, dat gedu rende deze periode van spanning geen negers tot de diensten zullen worden toegelaten. „Geen oprechte neger," aldus de aankondiging," zal pogen, de diensten van de kerk bij te wonen. Elke poging daartoe zou slechts gebaseerd zijn op de bedoeling, de huidige crisis te vererge- Nieuw orgaan voor de minder ontwikkelde landen FjE TERUGGANG in de Verenigde Staten schijnt thans minder ernstig, dan eerst was gevreesd en de verwachte gevolgen in het buiten land zijn uitgebleven. Dat verklaarde de voorzitter van de jaarvergadering der instellingen van Bretton Woods (de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds), de heer Jean van Houtte, heden te Nieuwe Delhi. Amerika stelt voor, de middelen der instellingen te vergroten en een ni orgaan op te richten voor minder ontwikkelde landen. Zes doden in het verkeer Het verkeer heeft ln het afgelopen weekeinde weer een aantal doden geëist. Niet minder dan zes personen zijn bij vier verkeersongelukken om het leven gekomen. Vier mensen moesten zwaar gewond in het ziekenhuis worden opge- Ben ernstig ongeluk bij Huis ter Heide zondagavond, heeft de dood van het echtpaar KootAmmeraal uit Utrecht ten gevolge gehad. Het echtpaar, dat een scooter bereed, kwam bij het afslaan in botsing met de De heer Van Houtte achtte het gun stig, dat de Europese landen thans gelden beschikbaar hebben voor d ontwikkelde gebieden. Voorts pleitte hij de wedergeboorte van de stroom particulier kapitaal naar de minder ontwikkelde landen. Dr. Per Jacobson. directeur van het I.M.F., begroette met instemming het Amerikaanse voorstel de middelen van het Fonds te Rapport I.M.F. Het jaarverslag van het I.M.F. co iert, dat ondanks de tegenwerkende krachten der recessie een belangrijke vordering is gemaakt naar vrijere han en inwisselbaarheid van valuta' Meer en meer beweegt de wereld zich stabiliteit van handel met ordelijke regelingen, voorkoming v rende prijsverlagingen, afschaffing deviezenbeperkingen en veelzijdig beta lingsstelsel. Meer en meer pakt mei moeilijkheden aan door belasting- kredietpolitiek. Er zijn betere vooruit zichten op prijsstabiliteit in industriële landen, waar veelal het geldoverschot weggewerkt en de vraag voor woning- ïw en uitrusting voor nutsbedrijven industrie is verminderd. Maa nog vele gevaren en het is nog onzeker Zuidslavisch protest bij Bulgarije De regering van Zuid-Slavlë heeft za terdag een nota overhandigd op de Bul gaarse ambassade ln Belgrado, waarin wordt geprotesteerd tegen openlijke en grove tussenkomst in de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Slavlë en de vijandige houding wat betreft de territo riale integriteit van het land. Het doel van de Bulgaarse bemoeiingen is volgens de Zuidslaven Macedonië, dat 'erdeeld tussen Zuid-Slavië, Bulga- en Griekenland. In Zuid-Slavië vor- de Macedonlërs een eigen republiek Bulgarije ontkent echter het bestaan van deze natie en verklaart dat alle Mace- dondërs Bulgaren zijn. of de afgenomen economische bedrijvig heid in Noord-Amerika elders geen v slag zal hebben. Verslag Wereldbank De Wereldbank vestigde in het 30 april geëindigde boekjaar nieuwe re cords. Goede diensten werden verleend bij de schadevergoeding inzake het Suez- kanaal, en de waterverdeling van de Indus tussen Pakistan en India, mede werking bij het plan voor een kernener giecentrale in Zuid-Italië. Voor projecten in 18 landen werden kredieten verstrekt. 250 min. voor de Hanhee-dam in Thai land, die de bevloeiing van 910.000 ha verbeteren zal en 140.000 kw elektrische kracht zal leveren. Voorts voor elektr. stroom in acht landen, voor de land bouw in verscheidene landen, verdubbe ling van India's staalproduktie, de Ka- wasaki-staalmij. in Japan, steenkolenmij nen in Chili, kali op Sicilië, industriali satie in Zuid-Italië, Oostenrijk en Pa kistan. Vorderingen zijn gemaakt bij de afdamming van de Zambesi, industriali satie in het Damodardal in India en her stel van de Pacific-spoorweg in Mexico.. Luchtparade in Djakarta Maatregelen tegen de Nat. Handelstand 'TIE DJAKARTA zijn gisteren twee u lang vliegdemonstraties gegeven i er is ook een parade gehouden van h leger, de vloot en de luchtmacht ter ge legenheid van de dag der strijdkrachten. Duizenden buitenlandse en Indonesische gasten, onder wie meer dan twaalf Ame rikaanse militaire deskundigen, woonden de demonstraties bij. President Sukarno verklaarde in rede, dat tegenwoordig geen land sterk is of gezag heeft als het geen sterk leger bezit. Maar dit betekent niet dat het Indonesische volk vreugde schept oorlog. Op de bijkantoren der Nationale Han delsbank te Soerabaja, Malang, Probo- linggo en Banjocwangi worden toezicht houders geplaatst om te voorkomen, dat deze gesloten zullen worden. Het waarnemend hoofd van de sulaire afdeling der Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging te Djakarta, mr. J. C. P. baron Speyart van Woerden, heeft de gearresteerde directeur der Na tionale Handelsbank, de heer G. Schütte, in de gevangenis Tjipinang bezocht. Pos Indonesia, de vroegere Keng Po, meldt, dat de Indonesische regering reeds een half jaar geleden was op de hoogte ge steld van het plan der bank om de bij kantoren te sluiten, doch dat hierop antwoord was gekomen. De Indonesische regering heeft klaard, dat de maatregelen tegen de Ne derlandse en Chinese ondernemingen ligheidsmaatregelen waren waartoe land gerechtigd is en dat de Nederlandse regering deze zou hebben kunnen komen, indien zij een andere houding had aangenomen ten opzichte Nieuw-Guinea. de conserventfabriek Veluco ln Geldermalsen heeft zaterdagmiddag een werkmeester zijn directe chef, het hoofd de technische dienst, ln drift van het leven beroofd. De werkmeester, de 49- Jarlge J. P. de G. uit Tiel, had zojuist gehoord, dat hij ontslagen was en gaf daarvan de schuld aan zijn chef, de 43- jarlge M. J. van Vliet uit Breda. Hij had namelijk vaak onenigheid met deze gehad en daarin had de directie aan leiding gevonden hem te ontslaan. Toen De G. dit hoorde, ontstak hij ln woede en een heftige woordenwisseling ontstond. Op een moment haalde hij mes uit een koolsnijmachine. Daarmee bracht hij Van Vliet om het leven door het mes In zijn nek te slaan. Slnoia, een mijncentrum met ongeveer tweeduizend Inwoners, op 125 kilometer af stand van Salisbury in Zuid-Rbodesia, Is saterdag tot drie keer toe overvallen door enorme zwermen b{jen. Banken, kantoren, winkels en restaurants moesten worden gesloten. Honderden mensen werden door de b(jen gestoken en velen moesten In bet ziekenhuis van 't dorp worden opgenomen. De eerste b(|een-aanval had ultgere kend plaats op het spitsour, midden op de dag Politiewagens reden rond en waar schuwden de mensen, de straten te verlaten en dekking te zoeken. Het slachtoffer was gehuwd en vader in drie kinderen. Direct na zijn daad kwam De G. tot bezinning. Zonder tegenstribbelen liet hij zich ontwapenen. Korte tijd later kwam de Inmiddels gewaarschuwde politie, die hem arresteerde. De G. zou vermoedelijk vandaag nog voor de officier van justitie Tiel worden geleid. Rusland en India vragen staking kernproeven Rusland en India hebben de Algemene Vergadering van de Ver. Naties voorge steld de leden-staten op te roepen on middellijk de proefnemingen met kern wapens te steken. Woensdag zullen beide voor.in de politieke commissie de Assemblee worden onderzocht De Ruse u vertegenwoordiger bij de V.N., Sobolei, heeft zaterdag Hammars- kjöld, de komende conferentie ove: staking van aboomproeven ln Genève te doen houden door de ministers van tenlandse zaken. scooter van de rit. geestelijke, J. L. de Witt (32) uit Lobith. Mevrouw Koot over leed ter plaatse, De heer Koot en de gees telijke wenden zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar de heer Koot kort na aankomst is overleden. De toe stand van de geestelijke is zorgwekkend. De 44-jarige mevrouw L. Elbe risen uit Putten is gisteravond om het leven gekomen, toen zij met haar bromfiets de rijksweg wilde oversteken en aangere den werd door een motor. Haar 8-jarig zoontje, dat achter op de brommer zat, evenals de motorrijder en zijn duo-pas sagiers. de gebroeders F., moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht. In Den Haag is zaterdagmiddag de 15-jarige scholier Herman Schmidt op de Hoefkade doordat hij plotseling slinger de met zijn fiets onder een vrachtauto gekomen. De jongen is aan de opgelopen verwondingen overleden. De 53-jarige mevrouw S. van Brug- gen-Heykoop uit Beesd Is gistermiddag, toen zij *op weg naar haar woning de rijksweg wilde oversteken, door een per sonenauto gegrepen en op slag gedood. Op het Urkerdwarsp-ad bussen Urk en Tollebeek in de Noordoostpolder. Is gisteravond het vijfjarig jongetje W. da Groot onder een achteruitrijdende vracht auto geraakt en om het loven gekomen. Westduits agent ontvoerd naar Oostzone Karl Behnisch. een agent van de West- duitse geheime dienst, is vermoedelijk ontvoerd naar Oost-Duiteland. Behnisch was gaan jagen met een man die een Jaar geleden naar het westen vluchtte; het enige lid van de jachtpartij dat men te rugvond was de hond van de Westduitser. Bovendien zijn de gevluchte Oostdulteer en zijn vrouw en kinderen sinds donder dag zoek. meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen teel be- J&'M wolklng met *tijdelijk enige regen. Matige, later af en toe krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 7 oktober: zon op 6.49 uur, onder 18.06 uur. Maan op onder 15.08 Op 12 oktober nieuwe maan. HET WEER fN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Kopenh Abordeer Londen wzw NNO

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1