Zoölogisch laboratorium in nieuw gebouw Leidse waterleiding tegen Katwijkse uitbreiding 'Tips uit Katwijk om nooit te vergeten Voor Gemeente van de Koestal Noodkerk in Katwijk aan den Rijn in gebruik genomen Prof. Scholten naar de V.U. MEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 2 OKTOBER 1958 Zie onze wintercollectie Dames-, Heren- en Kinder- Bed jasjes en wollen onder goederen. Vraagt zegels kindermunt „DE WOLBAAL" Moderne woninginrichting P. LUGTHART Voor al uw meubelen HET ADRES voor HAARDEN en KACHELS GASFORNUIZEN KEUKENUITZETTEN WASMACHINES STOFZUIGERS enz. is „HET EMAILLEHUIS" Piet Oudshoorn NOORDEINDE 7 PRINCESTRAAT 11—13 Cor de Jong's Autorijschool Heden geëtaleerd ƒ455.- Sluisweg 86 Teken nu in op de SESAM SYSTEMATISCHE ENCYCLOPEDIE in 10 (pocket) delen, compleet 17.50 Boekhandel VAN DER LEE Katwijk aan Zee. Voor AL uw WERKKLEDING JAN PIANJE NOORDEINDE 4 Nieuwe fase ingeluid President-curator heeft een grote verlanglijst EEN GROOT GEZELSCHAP was gistermiddag bijeen in de collegezaal van het zoölogisch laboratorium (oude gedeelte), ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe gebouw, waar wij eergisteren reeds uitvoerig over schreven. Wij merkten o.m. op: de president-curator der Rijksuniversiteit, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, de rector magnificus prof. dr. H. J. Lam, de secretaris van de academische senaat, prof. mr. J. E. Jonkers, de beide secretarissen van curatoren, de vertegenwoordiger van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, vertegenwoordigers van de filosofische faculteit en de des betreffende studentenfaculteit, en vele andere belangstellenden. Prof. dr. C. J. van der Klaauw, hoog leraar-directeur van het laboratorium gaf na zijn welkomstrede het woord aan de heer Angenent, directeur-generaal van de rijksgebouwendienst, die met een enkel woord het gebouw overdroeg aan het cu ratorium, in de persoon van de president curator, die opmerkte dat het nieuwe laboratorium een nieuwe fase, die van de hoogbouw., heeft ingeluidhij sprak woorden van waardering in het bijzonder aan de op non-actief gestelde adj .-secre taris van curatoren, mr. J. Drijber, wiens bijzondere bemoeiingen zich goeddeels uitstrekten over de ruimtelijke uitbrei ding der universiteit, en die door zijn ac tiviteit veel heeft bijgedragen tot de bouw van talrijke academische instellingen, zo als ook met dit zoölogisch laboratorium het geval is. Nadat de heer De Vos van Steenwijk had opgesomd wat er alzo na de oor log is gebouwd en wat op stapel staat waarbij hij o.m. het fysiologisch laboratorium noemde, dat binnen kor te tijd in gebruik zal worden genomen rn wellicht het best geoutilleerde la boratorium in zijn soort van de we reld genoemd zal kunnen worden stond hij stil bij de naaste en meer verwijderde toekomst. In verregaande staat van voorbereiding verkeren de plannen voor geologen en mineralogen het z.g. weeshuisplan de uitbreiding der heelkundige kliniek, de bouw van een kliniek voor interne geneeskunde met ruimte voor superspe- cialismen en de bouw van een werkplaats De heer P. Philippo vierde jubileum Gisteren heeft de heer P. Philippo, chef-de-bureau van de NZHVM te Lei den, zijn 45-jarig dienstjubileum gevierd. De heer Th. Hetum, chef van de ver voersdienst, sprak in waarderende woor den over de manier waarop de heer Phi lippo zich van zijn taak kwijt. Namens de directie overhandigde bij een ge schenk onder couvert. Van het personeel van het kantoor Lel den kreeg de jubilaris een portefeuille en een zakmes. Mevrouw Philippo werd met bloemen bedaoht. De stroom van cadeaus hield niet op. De sportvereni ging NZHTB kwam met een wandklok aandragen, de klaverjasclub NZH sohonk een fruitmand, de ontspanningsclub zorg de voor een ligstoel en ook de Bond van vervoerspensoneel stuurde een geschenk. Bij zijn 40-jarig jubileum werd de heer Philippo onderscheiden met de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau Feestavond Leidse Chr. Oranjevereniging Ook de Leidse Christelijke Oranjever eniging heeft voor morgen een feest avond aangekondigd. Het gezelschap „De witte Raaf" onder leiding van Jan Tic- lenburg en Nard Boer verzorgt in het wijkgebouw Levendaal een programma van zang, muziek en toneel. Cees Toets speelt op de piano vaderlandse melo dieën. De avond begint om half 8 en sluit om kwart over 10. Heropening van zaak De firma W. F. de Haas. stoffen- en modemagazijn aan de Haarlemmerstraat 80—82. heeft gisteren haar geheel nieuwde zaak geopend. Van 3 tot 6 was er een receptie, waarvan velen ge bruik hebben gemaakt hun gelukwensen aan te bieden. Wanneer de voorspelling van de pre sident-curator van de Leidse univer siteit in vervulling gaat, dan zal men voortaan in de stad spreken van het torenlaboratorium. Gisteren is het nieuwe gebouw van het zoölogische laboratorium officieel geopend. Bij deze opening heeft baron De Vos van Steenwijk een tip opgelicht van de vele plannen tot uitbouw van de uni versitaire gebouwen. Foto N. van der Hors en koepel voor de Sterrewacht, noodzake lijk geworden door de hoogte van nieuwe zoölogisch laboratorium. Plannen zijn voorts levend in de bop- zem der betrokkenen ten aanzien van een nieuw organisch-chemisch laboratorium, natuurkundig laboratorium, mathema tisch instituut, centrale medische biblio theek, een vleugel aan de kliniek interne geneeskunde als verbinding kinderge- Nog meer Ten slotte zijn er de wensen voor een, wat hij noemde „wazige toe komst": een institutencomplex voor de a-faculteiten naast de universi teitsbibliotheek, die dan wellicht on derdak gebracht zal moeten worden op een andere plaats, meer aan de rand van de stad. een niet-westers centrum aan de Binnenvestgracht, een nieuw psychologisch instituut, de uitbreiding of nieuwbouw van het herbarium, uitbreiding van het bota nisch laboratorium, een nieuw labo ratorium voor genetica en één voor chemische fysiologie, een psychoso matische kliniek, een pathologisch laboratorium, een medisch-chemisch laboratorium, een pharmacologisch laboratorium, een laboratorium voor tropische hygiëne en parasitologie, en voorts, wat de studenten betreft, 2000 kamers en een gymnastiek- zalencomplex. Aan het eind van deze opsomming sprak de president ook nog de hoop uit n 1975, wanneer de universiteit hi 400-jarig bestaan viert, het auditorii mum gereed zal zijn, zodat de a demie haar ongetwijfeld talrijke gasten naar behoren zal kunnen ontvangen. Overdracht Nadat de heer De Vos van Steenwijk een enkel persoonlijk woord had gericht tot prof. Van der Klaauw, die evenals Mozes het beloofde land heeft gezien, maar er niet in woonde, droeg hij het ge bouw in beheer over aan de directeur- hoogleraar. Op zijn beurt dankte prof. Van der Klaauw voor de overdracht, waarna hij een overzicht gaf van oe totstandkoming van het gebouw en het interieur aan een beschouwing onderwierp. Hierna maakten de genodigden een rond gang door het complex, dat, naar de pre sident-curator vermoedde, in universi taire kringen wel de naam van „toren- laboratorium" zal krijgen. W. F. Neuteboom 25 jaar bij universiteit De heer W. F. Neuteboom heeft gis- eren herdacht, dat hij 25 jaar geleden ijn werk bij de Leidse universiteit be gon. Hij is daar werkzaam bij de admi- atie in de functie van referendaris. In besloten kring is de heer Neuteboom gistermiddag om 5 uur in het Snouck Hurgronjehuis aan het Rapenburg ge huldigd. Bijzondere dienst Zondagavond om 7 uur wordt in de Pieterskerk een bijzondere dienst gehou den, waarin dr. P. L. Schoonheim, pre dikant voor het bijzondere Kerkewerk van de Herv. Gemeente, spreekt over „Mijn hoogste lied". Medewerking ver leent mevrouw H. G. van der Stoel— Otto, zang. BEROEP OP GEDEPUTEERDE STATEN Gemeentebestuur ziet geen andere mogelijkheden WOVBRVGGE Wachtmeester eerste klasse der rijks politie W. J. Pirovano, standplaats Hoge Rijndijk in Zoeterwoude, is met ingang van 16 oktober benoemd tot postcomman- dant te Hoogmade. H. P. BLOOT Andreasplein 14 Katwijk aan Zee. Telefoon: K 1718 2331 RADIO - ELECTRA - TELEVISIE Bestemming is van groter belang dan de glorie van het huis T~\E GEWELDIGE GROEI van Katwijk en in het bijzonder van Katwijk aan den Rijn stelde de kerkelijke instanties, vooral van de Hervormde Gemeente, voor zeer grote problemen. De kerkeraad stelde zich de vraag, hoe de bewoners van de nieuwe woonwijken waven te bearbeiden en de kerkvoogdij hoe kerk- en vergaderruimte was te verkrijgen. Ongeveer twee jaren geleden kon een eerste en definitieve stap worden genomen en begon men met diensten in de gymnastiekzaal van de Herv. school in de Narcisstraat, meer speciaal voor de bewoners van het Molenblok. Grotere problemen doemden op toen het gemeentebestuur besloot de „Koestal" te gaan bebouwen, want dat gehele uitgestrekte gebied behoorde kerkelijk tot Katwijk aan den Rijn. Met vereende krachten werd naar een oplossing gezocht en nu gisteravond werd al dit geconfereer met succes gekroond. Op het terrein tussen de Nieuwe Duinweg en de Zeeweg bij de Provinciale Weg werd een ruime noodkerk in gebruik gesteld. Een eigen kerkelijk tehuis voor de Hervormde bewoners van de Koestal. Het was de eerste mijlpaal van een belangrijke weg, namelijk de bouw van een definitieve kerk op dezelfde plaats. In goedbezochte speciale kerk- irin voorging ds. A. Makken- ze, kwam voor de eerste maal de Her vormde Gemeente bijeen. In deze dienst was mede aanwezig een deputatie van de centrale kerkeraad van de Hervorm de -Gemeente uit Katwijk aan Zee en voorts een afvaardiging van de Geref. Kerk. Het voltallige college van kerk voogden en notabelen was er en met velen uit de Koestal kwam ook een groot aantal Gemeenteleden uit het oude dorp. Namens het gemeentebestuur was aanwezig wethouder mr. J. van der Plas. Ds. A. Makkenze sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot de afgevaardigde van het gemeentebestuur. Dat de centrale kerkeraad van de Her vormde Gemeente uit Katwijk aan Zee (Advertentie) Schudels Jonge Jenever N.V. De Condor Distilleerderij Leiden KATWIJK AAN ZEE Wijkavonden weer begonnen Wijkgemeente Noord-West en Zuid- West zijn gisteravond het seizoen gestart met wijkavonden respectievelijk in de Oranjezaal van het jeugdhuis en het wijkgebouw bij de Oude Kerk. Voor wijkgemeente Noord-West ver zorgde de heer J. Buising uit Den Haag het programma. Deze heeft vorig jaar licht- en klankbeelden gemaakt in het zeemanshuis te Dieppe, waar vissers uit Katwijk, Scheveningen, Vlaardingen, IJmuiden cn buitenlandse vissersplaatsen op hun vangsttochten een tijdelijk tehuis vinden. De plaatjes en de klankbeelden op de bandrecorder gaven de aanwezigen een duidelijke voorstelling, hoe de man nen in het huis leven. In het wijkgebouw bij de Oude Kerk sprak de wijkpredikant, ds. F. Offeringa over het onderwerp „Breuk binnen de Gemeente"; als basis nam de predikant het Nieuwe Testament. Beide avonden werden met een uurtje ongedwongen gezelligheid besloten. Schaaknieuws In de bovenzaal van het jeugdhuis werd de tweede ronde gespeeld van de schaakclub „Katwijk". De uitslag van de onderlinge bordenwedstrijden is als volgt Groep I: A. Haasnoot—P. Rous P. BavelaarH. Ouwersloot Vi—Vi\ C. Barnhoom—C. Visser 0—1; A. Berkheij Jr.E. H. van Galen 10; A. Vermeer W. van der Plas D. Hoek—M. van der Plas 10. Groep II: J. de Jong Joosten 01; D. A. HazenbroekJ. de Mol 1-.-0J. ReitsemaD. van Duijven- bode (afgebr.); ZuijderduijnMaagdelijn 1—0. Nieuwe leden kunnen zich voor deze bordenstrijd nog aanmelden dinsdagavond acht uur in de bovenzaal van het jeugd huis. Hoog en laag water Vrijdag: hoog water 6.06 en 18.21 uur; laag water 1.59 en 14.08 uur. Zaterdag: hoog water 6.42 en 18.57; laag water 2.29 en 14.41 uur. (Advertentie) Stofzuigers P. ZUYDERDUYN aanwezig was, is niet alleen een teken van goede nabuurschap, maar het zijn in hoofdzaak oudleden van de Gemeente uit Katwijk aan Zee, die zijn overge komen naar Katwijk aan den Rijn en waar deze noodkerk voor is bestemd. Voorts begroette hij ds. H. de Valk en dan de bewoners van de Koestal. „Wij zijn verheugd u op deze wijze een onde dak te kunnen geven en wij hopen, d! uw aanwezigheid hier de eerste is va vele keren. Wij hopen met uw mede werking een eigen wijkgemeente Overdracht De president-kerkvoogd, de heer C. D. van Leeuwen, sprak hierna en zette in het kort.uiteen, hoe enige jaren ge leden het gemeentebestuur was ge vraagd om grond beschikbaar te stellen. De grond, waar dit gebouw op staat, was beschikbaar. Naast dit gebouw is meer grond in bezit van de kerkvoogdij gekomen. Wij hopen, dat daar in de toi komst een definitief kerkgebouw komt' Met enkele woorden droeg hij het kerk gebouw over aan de kerkeraad. Ds. A. Makkenze hierop antwoorden de, zei verheugd te zijn, dit gebouw te mogen aanvaarden. De Gemeente is sterk uitgebreid en er zijn reeds meer dan 900 gezinnen. „Ruim een jaar ge leden hoopten wij reeds op een oplos sing voor de Koestal, wat echter mis- lukte. Van bevriende zijde werden wij opmerkzaam gemaakt op een noodkerl in Lexmond. Met de kerk daar werd overleg gepleegd. En met een zodanig resultaat, dat wij heden in dat gebouw voor de eerste maal samen zijn. Hierna sprak namens de Hervormde Gemeente in Katwijk aan Zee ds. Jac. de Vos en namens de Geref. Kerk ds. H. de Valk. Eerste dienst Voor de eerste maal klonk dan psalm gezang in het kerkgebouw, toen ds. Makkenze bij het begin van de daarop volgende dienst verzocht te zingen psalm 84 vers 1, 2 en 5. Na gebed en schriftlezing sprak ds. Makkenze een predikatie uit over 1 Koningen 8 22 en 30: „Daarop ging Salomo voor het altaar des Heren staan. Ten aanschou wen van de gehele Gemeente var raël. breidde hij zijn handen uit de hemel en zei: Hoor dan naar de king van uw knecht en van Uw volk Israël, die zij te dezer plaatse zullen opzenden. Ja, Gij zult het horen in plaats uwer woning, in de hemel, wanneer Gij het hoort, zult Gij vergif fenis schenken." Overeenkomst De inwijding van de tempel in Jeruza lem en de inwijding van dit gebou' komst, aldus de predikant. De gelijke bestemming is meer bepalend dan het verschil in glorie. Het zal ook dienen tot bedehuis en bestemd zijn voo dienst van Woordverkondiging en offerande. Het ruime kerkgebouw heeft 250 zit plaatsen, is smaakvol gemeubileerd, uitgevoerd In frisse kleuren. Voorlopig zullen er 's zondags alleen nog Fn de morgenuren godsdienstoefenli gen worden gehouden. VERWEZENLIJKING van de uitbreidingsplannen Koestal-Overduln en Nleow- Zuld ls beslist niet In het belang van de waterwinning. Wanneer de Leidse Duinwaterleiding In verband met de uitbreiding van KatwUk moet retireren, dan zullen we met het pompen moeten stoppen met het gevolg, dat een deel van KatwUk onder water zal lópen. Deze mededeling deed de directeur van de Leldsohe Duinwater MaatschappU. Ir. E. C. Llndenberg, In de vanmorgen gehouden openbare zitting van het college van Ged. Staten, toen hU. *oals hU zelde, ernstige bezwaren maakte legen de door de gemeenteraad van KatwUk In zUn vergadering van 26 september verleden jaar vastgestelde uitbreidingsplannen Koestal-Overduln en Nieuw-Zuld Het plan Koestal-Overduin biedt plaats >or 1738 woningen, waarvan reeds 358 eengezinshuizen zijn gebouwd, terwijl bU de Nieuwe Duinweg een aantal bunga lows zUn ontworpen. In het zuid-westen het plan is tn zuiden van de Nach tegaallaan een terrein aangewezen voor de bouw van een sanatorium voor Zon Schild. Het plan Nleuw-Zuid dient hoofdzakelijk voor recreatie en sportter reinen en daarbU behorende gebouwen. Onverantwoord Ir. Lindenberg achtte een infiltratie in het waterwingebied onverantwoord, om men hierdoor aan de waterleiding maatschappij de gelegenheid zal or tot een opvoering van haar produk- tie tot twaalf miljoen kubieke meter per jaar over te gaan. Wanneer de L.D.M. haar water van elders zou moeten halen, b.v. uit de rivieren, zal dit veel kosten met zich medebrengen. Alleen al de aanleg en het onderhoud van een 17 km lange noodzakelUke nieuwe leiding zal de waterprUs doen verdubbelen, zo be toogde Ir. Lindenberg. Bovendien was hU van oordeel, dat water uit de ri vieren van minder kwaliteit Is dan duinwater en hU vroeg zich dan ook af of het rivierwater wel de volks gezondheid zou dienen. Met klem wilde ir. Lindenberg protes- xen tegen ae voorgenomen afzanding m het waterwingebied ten behoeve woningbouw. Wanneer men ten behoeve de aanleg van sportterreinen sportgebouwen te laag gaat afzanden komt en te lage waterstand met alle ge volgen van dien, aldus Ir. Lindenberg. Voorts geloofde hU. dat de bouw van een sanatorium voor Zon en Schild ongetwUfeld moeilijkheden zal geven. Het gebeurde, na de bouw van militaire panden in Wassenaar is hifer een waarscnuwend voorbeeld van, aldus spreexr. Dè heer G. Parlevliet namens de firma H. van der Does Zn., sprekend, vreesde een verlies van tuinbouw- en bollen- gronden, wanneer de uitbreidingsplannen worden verwezenlijkt. De voorgenomen aanleg van een weg in het gebied Wester- baan achtte hU onjuist en overbodig. Mr. S. H. Attema namens de heer P. Thomas en anderen optredend, vond het onjuist, dat tegenover de hulzen van cliënten aan de Nieuwe Duinweg flatge bouwen ln vier woonlagen zullen rijzen. Hoewel B. en W. de toezegging hadden gedaan, dat de afstand tussen de bestaande huizen en de te bouwen flatj ongeveer veertig meter zal zijn, betwU- felde mr Attema of dit mogelijk zal kunnen zijn. Toezegging Wethouder mr. J. van der Plas, die zun collega van openbare werken verving, deed vervolgen» de toezegging, dat het coUege van B. en W. bereid Ls het uit breidingsplan zodanig te wUzlgen, dat KATW IJK AAN DEN RIJN Postzegelclub In het Protestants militair tehuis hield de Katwijkse postzegelclub een ledenver gadering. De voorzitter, de heer W. Age- ma. verwelkomde in het bijzonder een aantal leden van de afdeling Sassenheim. In de volgende vergadering zal bestuurs verkiezing worden gehouden. Alle be stuursleden stelden zich weer beschik baar voor hun bestuursfunctie, behoudens de heer C. Cillekens. Hierna gaf de secretaris, dc heer Van der Hom, zijn jaarverslag. De vereniging is in het eerste jaar gegroeid van 18 tot 55 leden. De penningmeester, de heer L. Melissant. had een batig saldo te melden. Na enkele huishoudelijke zaken volgden geanimeerde postzegelveiling en een ruilbeurs. Tijdens een speciale kerkdienst is gisteravond de noodkerk van de Her vormde Gemeente van Katwijk aan den Rijn o//icteeI in gebruik ge nomen. Ds. Makkenze had tot onderwerp van de eerste woordverkon diging in dit gebouw enkele verzen uit het gebed, dat Salomo opzond bij de inwijding van de tempel. De kerk is speciaal gebouwd met het oog op de zich steeds uitbreidende Gemeente van de Koestal Bedoeling is om er een eigen wijkgemeente te stichten. Op de plaats van de nood kerk komt t.z.t. een definitief kerkgebouw. Foto D. Kruyt afstand van pl.m. veertig meter tussen de wonnlgen aan de Nieuwe Duinweg en de geprojecteerde flatgebouwen gewaar borgd zal zijn. Bovendien deelde hij mede. dat eerst het flatgebouw, dat het verst de Nieuwe Duinweg ls verwijderd, zal verrijzen, terwijl de flats tegenover de bestaande woningen pas over 20 of 25 jaar gebouwd zullen worden. De bezwaren van de Leidse duinwater leiding besprekend, merkte wethouder Van der Plas op, dat een uitbreiding van KatwUk niet meer mogelUk is. dan thans -oorgesteld. Spr. erkende dat dit een botsing van belangen tot gevolg had. maar as ervan overtuigd, dat een reali sering van de uitbreidingsplannen nog behoeft te betekenen, dat de belan- van de Leidsche Duinwaterleiding maatschappij in het gedrang zullen Het gevaar voor een Infiltratie ln het waterwingebied erkennende, deelde wet houder Van der Plas vervolgens mede, dat er binnen zeer korte tijd een ver ordening voor de bescherming van de waterwingebieden tot stand zal komen. en W. zijn hier reeds mee bezig. De bezwaren van agrarische zijde achtte ir. Van der Plas min of meer overdre- »n. Er gaat 1V4 ha tulnbouwgrond ver loren, maar de belanghebbenden weten, dat het uitbreidingsplan een compromis is geworden, omdat het Katwijkse ge meentebestuur altijd de belangen van de tuinbouw voor ogen heeft gehouden. De bestreden geprojecteerde weg kan niet worden gemist Het gaat hier om de ont- ontlasting van de Zeeweg, waar de toc- luitlng van een woongebied en om de stand thans levensgevaarlijk ls, aldus mr. Van der' Plas. Het college van Ged. Staten zal later uitspraak in deze zaak doen. Directeuren der Vrije Universiteit heb ben wegens de benoeming van prof. dr. A. M. Donner tot president van het hof, bedoeld in de verdragen van de Euro pese ec. gemeenschap.Euratom en de kolen en staalgemeenschap in de faculteit der rechtsgeleerdheid tot gewoon hoogleraar benoemd prof. dr. L. W. G. Scholten te Utrecht. Prof. Scholten zal belast zijn met het onderwijs in het Nederlands en vergelijkend staatsrecht en de alge- Prof. Scholten is zijn loopbaan begon nen bij het lager onderwijs en werd in 1922 leraar geschiedenis, staatsinrichting en economie. In 1941 werd hij benoemd tot directeur van de Chr. kweekschool te Utrecht, van 1946 tot 1947 fungeerde hij als secretaris van het hoge college voor de rechterlijke macht en van 1947 tot 1949 als raadsheer en daarnaast vice- president van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam; van 1950 af tot heden als rechter-plaatsvervangend president van de bijzondere strafkamer in de rechtbank te Utrecht. In 1948 ontving hij de benoeming als bijzonder hoog leraar vanwege het Leidse universiteits fonds met als onderwijsopdracht: de parlementaire geschiedenis. In 1956 aan vaarde prof. Scholten het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Statcn-Gene- raal. Prof. Scholten bekleedde cn be kleedt verscheidene functies ln het maatschappelijk leven. Radja op Nieuw-Guinea begint strijd tegen analfabetisme De radja van Roembati, in het westen van Nederlands Nieuw-Guinea heeft, ter bestrijding van het analfabetisme, het ini tiatief genomen tot instelling van een cursus om de bevolking lezen en schrijven te leren, voorlopig met een twintigtal personen beneden de 35 jaar. Het ligt in de bedoeling een onderwij zer aan de dorpsschool van He Moluks Protestante Kerk met de leiding te be- De commissie der Europese Economi sche Gemeenschap te Luxemburg achat, dat de produktle van personen a uto'« In de Eqromarkt ln het tweede halfjaar 20 tot 50 procent hoger zal zijn dan een Jaar tovoren. ln het eerste kwartaal 31»/. en ln het tweede 23*/.. mede dank goede vraag t uitvoer. De produktie van vracht- bestelauto's zal ln het vierde kwartaal waarschijnlijk 7 tot 12hoger zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9