Oostduitse dwangmaatregel hindert normaal verkeer BONDSDAG IN BERLIJN BIJEEN Opticiens geven uiting aan hun bezorgdheid Sluiting Schippersbeurs Rotterdam verzocht Tentoonstelling Hofpleintrein Nieuw-Guiiiea-motie van P.v.d.A. verworpen CAVA SEIIL Vleesbranche heeft geen reden tot klagen Nabestaanden A. DONDERDAG 2 OKTOBER 1958 Geen erkenning communistisch regime BONN, donderdagmorgen. TAP luttele meters van de zonegrens K tussen West- en Oost-Duitsland 5 leeft de Westduitse Bondsdag, die op r - jet ogenblik in de vroegere rijks hoofdstad Berlijn in zitting bijeen is, "gisteren een fel protest laten horen legen de politieke terreur in de door le Russen bezette Oostzone van Duitsland. Met algemene stemmen jam de Bondsdag een door alle vier 0i6!le politieke partijen ingediende reso- 0Mutie aan, waarin er op werd gewe- ;en, dat het reisverkeer tussen de o,weide delen van Duitsland ten gevol- je van de dwangmaatregelen van het Communistische regime in Oost- .Duitsland met 85 procent is vermin- en waarin er bij de regering op lan werd gedrongen de hulp aan de denduchtelingen nog te versterken. De vier mogendheden, die als over winnaars uit de Tweede Wereldoorlog e voorschijn zijn getreden en Duitsland In militaire zones verdeelden werden in Ie resolutie herinnerd aan hun verant woordelijkheid voor het herstel van de ■olitieke eenheid van het Duitse volk. Aan de resolutie was een algemene nterpellatie aan de regering voorafge- [aan, waarin deze werd verzocht in- ichtingen te verschaffen over de alge- nene toestand in de oostzone van Duits and en over de maatregelen die zij lenkt te (kunnen) nemen om het lot 'an de 17 miljoen Duitsers in de oost- one te verlichten. rïjlerd 6 Franse grondwet I i Premier de Gaulle heeft, ook na de uitspraak in Frankrijk en overzeese ge biedsdelen, nog de zware krachtproef te doorstaan van een harmonisch sa- Jmenieven van Frankrijk met name met Algerije. Zeker, dit Algerije wordt be- ichouwd als een onvervreemdbaar on- ierdeel van de Franse staat. Toch ts er tnige reden het uitzonderlijk hoge per- tentage van de voorstemmers in dit v jebiedsdeel met een zekere sceptis te beschouwen. De toekomst moet leren of i bij de nieuwe structuur van het Franse rijk dit alles zal leiden tot een samen- baan in harmonie. Indien zij in feite lc werd bereikt, zal dit de samenwerking n het Westen ten goede komen. Dit al les is echter toekomstmuziek. Voor het 5 igenblik staan Europa en de wereld e toor het feit. dat het Franse volk in f dwingende meerderheid de basis voor ie Vijfde Republiek heeft goedgekeurd Stabiliteit in Frankrijk indien die op schijn, doch op werkelijkheid t kan stellig bijdragen tot een srkte kracht in de gehele westerse ereld. In ieder geval is thans de moge lijkheid geschapen, dat Frankrijks me- erking aan de Europese en Atlanti- he gemeenschappen niet door einde- herhaalde kabinetscnses op losse even komt te staan. Het Franse tolk heeft gesproken. Het Westen ik Nederland heeft, hoe dan ook. uitspraak te aanvaarden. Thans men hopen, dat de matiging die Ij dit Frans-Latijnse volk van oudsher als één der beste eigenschappen heeft gegolden, juist in deze Vijfde Republiek hernieuwde kansen krijgt. (Alg. Handels blad) Franse grondwet II Ondanks alles blijft er voorlopig in de Franse politiek een element van on- tekerheid en het «s te vroeg zich nu al te verheugen over de herwonnen stabiliteit in Frankrijk. Het is zaak er zich rekenschap van te geven, dat de uitslag van het referendum alleen nog maar de mogelijkheid tot zulk een sta bilisatie heeft geschapen. De Gaulle heeft zijn kans gekregen; nu moet ech ter blijken wat hij daarvan kan, en zat. maken. Dat is iets van het allergrootste niet enkel voor Frankrijk zélf, l evenzeer voor heel West-Euro voor de gehele wereld. Over de vierde republiek, in menig opzicht erf- van de derde, is een onherroe pelijk vonnis geveld, zij heeft haar fail- it definitief aangezegd gekregen Zij komt niet wederom. Voor wie m de parlementaire democratie stellig geen volmaakt, maar nog altijd het minst onvolmaakte politieke systeem ziet, ts dat een bittere zaak, maar een realiteit, waarbij hij zich heeft neer te leggen. De Gaulle kdn alle kanten uit. ook die van de gezagsstaat, die maar weinig t»an de dictatuur verschilt, maar er be staat m het licht van de laatste maan den voldoende aanleiding te hopen, dat hij ernaar zal streven in Frankrijk de stabiliteit van een krachtig uitvoerend bewind tot stand te brengen zonder het democratische stelsel in zijn meest es sentiële trekken aan te tasten. Daarbij moet men hem, zeker na de uitspraak van het Franse volk, die bewees, dat er in het Frankrijk van 1958 geen an dere democratische mogelijkheden zijn, alle goeds toewensen Zijn grote moei lijkheden, in de eerste plaats in Algerije, beginnen immers (Het Pa o Ij. migheid van de deze di door de socialistische opponent, Herbert Wehner (zelf een bekeerde oud-commu nist). Hij eiste van de Russische rege ring, dat zij nu eens eindelijk een bij drage levert tot de hereniging van Duitsland, inplaats van alles te doen (respectievelijk door haar zetbazen in Oost-Berlijn te laten ondernemen) om de Duitsers van elkaar te scheiden. VRIJ VERKEER Namens de bondsregering verklaarde de minister voor Duitse zaken, Ernst Lemmer, dat de Bondsregering in Mos kou voortdurend aandringt op een ver lichting van het lot van de Duitsers in de oostzone. Ilij eiste een vrij perso nenverkeer en menselijkheid voor de 17 miljoen Duitsers in de zone. De minister verklaarde, dat de Bonds regering overweegt het internationale rode kruis in te schakelen bij de hulp- ■Hi Waardig schrijden de in vol or naat geklede rechters in proces sie van Londens Westminster Abbey naar het Hogerhuis voor het jaarlijkse Lord Chancellot's Breakfast. Vooraan loopt Lord Justice Parker, de nieuwe opperste rechter. (Van een onzer redacteuren.) Inmiddels is ons door informatie dui delijk geworden wat de Federatie van opticiensorganisaties beoogt met haar de monstratie op woensdag 8 oktober. Men wil namelijk duidelijk maken, dat vol gens haar de zgn. ziekenfondswinkels (in Amsterdam zijn er tien) zich aan oneer lijke concurrentie schuldig maken. Te vens wil men afrekenen met „de fabel", dure bril bij een zelf- ndige optie goedkope in e Men wijst e zijn n ziekenfondszaak. echter op, dat met de zie kenfondsen in het algemeen een goede verstandhouding bestaat. Het gaat om enkele fondsen, die zich op verzorgings gebied wagen en daardoor een ernstige bedreiging voor de vrije opticiens zouden nen. Bovendien acht men het alge- n belang bedreigt door het „uithollen de vrije keuze" Nog een stap verder, neent men. en de ziekenfondsen ver plichten hun leden uitsluitend in hun eigen zaken te kopen. In enkele petities wil men zijn stand punt neerleggen. Men wil daarin de mi nister van economische zakgn verzoeken te bevorderen, dat het verboden wordt in kantoren of bijkantoren van ziekenfond- brillen te verkopen en diens ambtge noot van sociale zaken wil men wijzen op de grote bezorgdheid, die er bestaat ten opzichte van het niet met uitgebreide ser vice omgeven leveren van optiek. Op de protestbijeenkomst in de Haagse dieren tuin zullen behalve de voorzitter van de Federatie drie vertegenwoordigers van middenstandsbonden het woord voeren en aarschtjnlijk een Kamerlid Ver. Hindocstaanse partij in Suriname. Groep jongeren heeft ledenvergadering bijeengeroepen, daar voorzitter J. Lach- mon in geen jaren vergadering hi^ld, zodat leden geen nieuw bestuur konden verlening aan de Duitsers in de zone en de hereniging van Duitse families, die door de uitreisbepalingen der commu nistische machtshebbers van elkaar ge scheiden moeten leven. Minister Lem mer verklaarde zich bereid over tech nische kwesties met de Oostduitse auto riteiten te onderhandelen, maar wees echter een erkenning van het commu nistische regime van de hand. Namens de fracties van de politieke partijen werden vervolgens verklaringen afgelegd, die Rusland verantwoordelijk voor het leed van de Duitsers in de zone stelden. ANTWOORD OP VRACHTPRIJSTERREUR Tegenactie van de verladers (Van i redacteuren) gis- T> OTTERDAMSE verladers hefrb. A teren de directeur-generaal v verkeer met klem verzocht de Rotter damse schippersbeurs te sluiten. Dit ver zoek moet worden gezien als een krach tig antwoord op de actie, die sinds dins dagmiddag eigenmachtig door een groep rebellerende schippers op de beurs wordt gevoerd. Deze groep weigert de lading, die tegen officiële tarieven wordt aange boden, te accepteren en verstoort daar door in ernstige mate een vlot en soepel trasnport in de sector van de binm vaart, dat voor Rotterdam als belangrijke aanvoerhaven noodzakelijk moet wordei geacht. Het verzoek van de verladers werd ge daan in het navolgende telegram: „Vragen aandacht voor situatie schip persbeurs Rotterdam. Schippers reflec teren niet op aanbieding van lading te gen officiële tarieven, naar verluidt uit angst voor oproerige elementen. Dringen aan op maatregelen tot opheffing verplichte annoncering ter beurze voor vervoer beschikbare lading". Dit telegram werd verzonden door de E.V.O., de Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie. Wel heel scherp wordt hierdoor de si tuatie op de Rotterdamse schippersbeurs getekend. Met nadruk wezen verladers ons er gisteren op, dat zij het ln geen en kel opzicht eens zijn met de actie van de schippers, die op het ogenblik buitennis- sige vrachtprijzen voor elke lading vragen. De verladers zijn gedwongen op deze eisen in te gaan, omdat zij zich voor de taak gesteld zien, de vracht, dde per zeeschip wordt aangevoerd, voor een deel per binnenschip zo snel mogelijk verder té transporteren. Daardoor zijn de verladers gedwongen met de schippers te onderhandelen. Met élle schippers, want zelfs de goedwillen- den onder hen spelen uit angst het spel der actieleiders mee. Zij zouden graag varen tegen de officieel vastgestelde koers, maar wijzen de vrachten af, omdat zij onder zware druk van de rebellerende groep staan Een niets vermoedende schipper, die gisteren op de beurs verscheen en voor de normale prijs een graanreis wilde af sluit werd houden door een aantal ernstige dreige menten. Vertegenworodigers van de groep zouden er wel voor zorgen, werd gezegd, dat zijn 6chip zodanig werd ver nield. dat van varen geen sprake kon zijn. Tevens werd hem duidelijk ge maakt, dat de groep hem met de vuisten aan het verstand zou brengen, dat het varen voor de officiële notering beter kon worden geweigerd. Toen de schip per, die als pas aangekomene onkundig was van de actie, vroeg wat er precies s op de beurs, werd hem toe- Bek houden. Je zult het we' gaande w gevoegd: merken. Door de knieën Het behoeft geen betoog, dat zelfs de goedwillende schippere onder deze be dreiging door de knieën gingen. Enerzijds redden zij door te zwijgen Hjf en goed. anderzijds wordt het hun daardoor mo gelijk aanzienlijk meer te verdienen door het opjagen van de prijzen van de zijde der actieleiders. Deze laatste opereren buiten het eigenlijke domein van de schippersbeurs, zodat het moeilijk valt hen met krachtige hand van intimidatie te weerhouden. Kw.llt.lt.product „0 0. WyOert-Fibrltkon. 70 .0 >0 ot. .IIMlt tij Kpotbok.r. .n Drogl.Uo mee, dat hun bestaansbasis de e redige vrachtverdeling wordt getor pedeerd. Daardoor verspelen z\j hun goodwill bij de partijen, met wie zij voor het verkrijgen van vracht moeten samen werken. En niet in de laatste plaats hun ogodwill bij de officiële instanties. Zij brengen bovendien hun vakorgani saties in een bijster moeilijk parket. De bestuurderen ervan keuren de actie ten sterkste af en dringen aan op een aan vaarden van de officiële tarieven. Zij staan er achter alleen, als roependen in de woestijn, omdat hun leden-schippers zeggen: ,.Wij riskeren geen klap in de nek en nog minder een vernielde schuit". De bestuurderen zullen zioh evenwel toch met kracht tegen het sluiten van de beurs verzetten, omdat die sluiting niet in overeenstemming is met het principe van de evenredige vrachtverdeling---, die voor de schippers de steun is in In eigen zwaard Het is echter het tragische i wikkeling, dat de bestuurderen alléén staan, met zwakke argumenten tegen over het verzoek van de verladers, die erop rekenen, dat de terreur aan kracht zal inboeten, als de vrachten niet langer in het openbaar worden afgeroepen. Om dat dan niemand in de gelegenheid zal worden gesteld een Juist inzicht te krij gen van de totaal beschikbare lading, omdat dan iedereen onderhans (bijvoor beeld telefonisch) zonder inmenging van derden, zijn zaken kan afhandelen. Zo lang aan het verzoek niet is voldaan han teren de verladers waar mogelijk nog een tweede wapen, dat van de vracht zelf. Vrachten, die niet onmiddellijk voor •ansport in aanmerking komen, worden achtergehouden, andere vrachten worden als zü er zich ook maar even voor ncn met andere middelen van ver ier naar de afnemers verzonden. En het ziet er dus naar uit, dat het anen. waarmee de actieleidcrs in het begin succes meenden te boeken, tegen de schippers zelf zal worden gekeerd. Op de Rotterdamse schippersbeurs is de ist vanmorgen teruggekeerd. Na het be kend Worden van dit optreden der ver laders hebben de leiders van de schlp- pers-aetie gisteravond in allerijl verga derd en aan het slot van hun bijeenkomst bakzeil gehaald. Op de beurs werd van morgen al direct bij de opening, normaal Nederland heeft laag inkomen per hoofd Nederland zou per hoofd der bevolking ;n lager nationaal inkomen hebben dan idere Westeuropese landen met uitzon dering van Italië. De Organisatie voor de Europese Economische Samenwerking heeft namelijk aan de hand van de be schikbare hoeveelheid goederen en dien sten dit inkomen gesteld op 2950 per hoofd voor 1956. In Frankrijk is dit cijfer 7 procent hoger, in België 8, West-Duits- land 10 en Engeland 18. doch ln Italië i pet. lager. Men zal zich afvragen of de produktivi- iit in Nederland ook lager zal zijn, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Houdt men rekening met het verschil in leeftijdsopbouw, dan zou het gecorrigeerd nationaal produkt per hoofd voor de leef tijdsklasse van 14 tot 64 jaar ln West- Duitsland 2 pet. lager zijn, ln Italië 41, doch in België 1 pet. hoger, in Frankrijk 4. in Engeland 10, terwijl ook Noorwegen en Denemarken hoger uitkomen. Als men er mede rekening houdt, dat in West-Duits- land. Frankrijk en het Verenigd Konink rijk meer vrouwen aan het produktiepro- ces deelnemen, dan is de gemiddelde pro- duktiviteit in Nederland waarschijnlijk niet veel lager dan elders. Het werk van vrouwen in eigen hulshouding wordt na melijk niet tot het nationaal produkt ge- De O.E.E.S. heeft uitgerekend, dat zelfde pakket van goederen en diensten in Nederland 100 kost en in Amerika 26,25 dollars, terwijl volgens de officiële wisselkoers 100 guldens gelijk zijn aan 26,25 dollar. De koopkracht van de gulden is dus 76 pet. hoger dan de officiële wis selkoers aangeeft. De oudjes van Bronbeek waren gisteren de gast van leger en luchtmacht. Op de vliegbasis Eindhoven klom de 76-jarige oud-Atjehstrijder Johan van Rijsel in de cockpit van een straaljager, om daarna zijn ver bazing over de moderne techniek te uiten tegen de 75-jarige Cor nells Rijckers, met wie hij ge woonlijk slechts over „die goeie ouwe tijd" spreekt Nu het „goede lijntje", zoals de thans 50 jaar bestaande spoorwegverbinding tussen Den Haag-HS. en Rotterdam- Hofplein nogal eens genoemd wordt, het goud komt te staan, is de tijd a gebroken voor herinneringen. Herinne ringen aan die vijftig jaren komen voren op een tentoonstelling, die i hal van het Hofpleinstation te Rotter dam is ingericht. De tentoonstelling ver telt bijvoorbeeld van het begin van de elektrificatie van ons spoorwegnet. Het waren de reizigers op deze lijn. die voor de ont-j het eerst met „den elektriek" kennis maakten. In 23 minuten werd de af stand tussen Hof- en Maasstad afgelegd. Zo groot was in die eerste tijd van „den elektriek" de belangstelling, dat zich op hoogtijdagen rijen reislustigen vorm den. Meer dan eens moest dan een extra stoomtrein worden ingezet en dat lever de dan nogal eens moeilijkheden op met passagiers, die zich op een rit in de comfortabele elektrische hadden ver heugd en met geen stok in de ouder wetse treinstellen waren te slaan. De tentoonstelling vertelt dat er inderdaad wel eens een knuppel aan te pas moest komen. De tentoonstelling geeft een uitstekende indruk van die „goede oude tijd". Een van de eerste treinstellen is bewaard gebleven en staat nu opge knapt op een der perrons. Op het plafond zijn de wapens te zien van de plaatsen, waar destijds een spoorweg station was gevestigd. Foto's herinneren aan de bouw van het viadukt, aan het oude station Hofplein en aan de sinds lang in onbruik geraakte treinstellen. Voorts is er een dienstregeling uit 1919 opgemaakt volgens de Amster dam tijd. Financiële deskundigen 1 van wereld formaat zijn aangezocht om Surinaamse regering advies te geven over de vraag of het Brokopondo-plan inflatie zal ver oorzaken, over de financiële toestand, begrotingstechniek en belastingpolitiek. Fel debat Oud-Bruins Slot (Van onze parlementaire redacteur.) DE MOTIE-BURGER over de internationalisatie van het Nieuw-Guinea- probleem is gisteravond in de Tweede Kamer met een ruime meerder heid (77 tegen 45) verworpen. Slechts de P.v.d.A.-fractie stemde voor. De socialistische fractievoorzitter heeft van deze motie weinig plezier beleefd. Geen enkele constructieve fractie had lust dit voorstel te steunen, dat in wezen het gevolg is van de interne spanningen in de P.v.d.A. Prof. Romme vond deze motie uiter. mate bedenkelijk. Hij kon zich niet treJctoen aan de indruk dat de socialisten van Nieuw-Guinea af willen. „A's wi die gedachte voet geven, dan zullen wij van Nieuw-Guinea af moeten tegen elke prijs." Deze motie, zo vervolgde prof. Romme, ls de meest secure manier o weg te openen, die de socialist.sche tor, ir. Vos heeft gewezen: overdracht van Nieuw-Ouinéa aan Indonesië, fractievoorzitter van de K.VP zag op Nieuw-Guinea reeds een bordje staan: Te koop, te huur, te leen of cadeau, te bevragen bij mr. J. Burger, Wassenaar, Holland. Misschien zullen sommigen zich echter afvragen of dat niet dezélfde Bur ger was die in 1956 het beginsel van d( zelfbeschikking voor de Papoea-bevolking had verdedigd. Prof. Romme zag geen enkel nut in een onderzoek bij de bevrien de mogendheden naar de beste bestuurs- De a.r. fractievoorzitter, dr. 3ruins Slot was dankbaar voor de duidelijke verkla ring van dr. Drees. In tegenstelling mr. Burger betoogde hij, dat er nog wel degelijk internationale druk op ons land wordt uigeoefend, al was het alleen van Indonesië Als aan de socialistische motie gevolg wordt gegeven zal de In ternationale druk ln ieder geval nog toe nemen. want door het morrelen aan dt huidige regering9politiek t.a.v. dat ge biedsdeel wordt de status van Nieuw- Guinea dubieus gemaakt. Waarom moet er twijfel geuit worden over ons beleid? De heer Burger heeft noch Nederland, noch Nieuw-Guinea dienst bewezen door deze motie op tafel te leggen. Het zal wel de verdeeldheid ln de. P.v.d.A. ztjn, die kwestieus moet ken wat niet kwestieus is. De regering is er niet voor om de Interne verwarring ln de P.v.d.A. op af te reageren. Ook de heer Oud (lib.) was van mening dat de motie gezien moet worden tegen de achtergrond van „bepaalde verhou dingen" in de P.v.d.A. Voor de heer Ti- lanus was wel 't meest teleurstellend dat er in de motie met geen woord is gerept over de bevolking van Nieuw-Guinea Deze motie noemde hij een nvslukte po ging om betere verhoudingen met Indo nesië te scheppen. Door al deze discussies en door dit voorstel wordt onlust gewekt en niets bereikt. Bovendien zal Indonesië er niet door bevredigd zijn, want dit land wil een koloniale mogendheid weze: Verkiezingsuitslag Tijdens de replieken laaide het debat soms hoog op. Dc heer Oud vond dat de druiven zuur waren voor de heren Burger en Bruins Slot. De VVD heeft gewonnen van de PvdA en de AR. Als er dus Poujadisten op de VVD hebben gestemd zaten zij eerst in de PvdA de AR. En deze partijen zijn nog r blij dat ze die kiezers kwijt zijn. Zij doen hun uiterste best om deze stem mers weer terug te krijgen. De liberale oppositieleider had zich mateloos ge ërgerd aan een uitlating van de heer Bruins Slot dat de VVD en de PvdA voor de AR geen principieel verschil uitmaken. Er zijn toch meer principes dan alleen maar de Christus der Schrif ten als basis voor de politiekBijv.: hoe staat gij tegenover de staatT De heer Oud wond zich over deze kwestie hevig op, maar de heer Bruins Leuke bel bij (Ja-Va-Seul Een flinke doos wrijfwas met silicone voor een heerlijk glanzende woning plus een aardige bal voor Uw kind! Tgdelgk samen 77 ei „Een uitermate gunstige situatie In de vleesbranche bestaat op het ogen blik een uitermate gematigde situatie, zo verklaarde gisteren de heer Joh. de Veer, voorzitter van het produktschap voor vee en vlees. De prtjs voor de varkens beweegt zich rond t 2,33 per kg., 22 cent boven de kostprijs, de runderen noteren 20 tot 30 cent per kg boven de prijzen In de over eenkomende periode van het vorig jaar en voor onze schapenexport valt een be hoorlijke herleving te constateren met name naar Frankrijk. Voor export Is deze week 140 ton schapevlees aangevraagd, waarvan 50 ton naar Frankrijk Voor rundvlees is 182 ton aangevraagd. De heer De Veer betuigde zijn instem ming met het bedrag van 30 miljoen dat op de rijksbegroting voor het volgend jaar weer is uitgetrokken voor de varkens. Hij hoopte dat de minister het produkt schap in de aanwending van het bedrag vrij zal laten, met name wat betreft de marktordening. Over het lopende Jaar zal het produktschap de 30 miljoen Fan de regen in de drup waarschijnlijk lang niet nodig hebben. De heer De Veer onderstreepte nog eens, dat ondersteuning van de boeren via markt ordening financieel veel gunstiger is dan via nabetalingen. De overnameprijs voor baconvarkens werd verhoogd van 2,28 tot 2,33. De Utrechtse beurs noteerde de afgelopen zaterdagen prijzen tot 2,35. De V.I.O. en de coöperaties hebben toen op eigen ge legenheid de baconprljs verhoogd tot 2,33. De voorzitter van het produktschap was van tevoren op de hoogte gesteld, maar deze had de mededeling verkeerd begrepen. De prijs van ƒ2,33 voor de baconvarkens is nu gelijk aan de prijs voor de opvolgende gewichtsklassen. Men heeft zich dus voor de bacon aan een minimum gehouden. Wanneer tussentijdse wijzigingen nodig mochten blijken, zal de voorzitter de leden telegrafisch waar schuwen. De Engelse markt blijft onoverzichte lijk bij een baconprijs van 288 shilling. De Deense bacon noteert evenwel 310 shilling, terwijl er vrijwel geen kwaliteits verschil is. De vertegenwoordiger van de minister van landbouw, ir. L. F. A. van Agtmaal, vroeg hiervoor bijzondere aandacht. De vijf cent waarmee de baconprijs verhoogd is komt in wezen uit het vleeafonds en komt ten goede aan de producenten. Een lage afzet prijs in Engeland, dus aan de consumentenkant gaat echter ook ten koste van het vleesfonds. Het grote prijs verschil met de Deense bacon noemde hij onbevredigend. De heer De Veer stemde hiermee tn en vroeg zich af, of het thans gedurende twee jaar toegepaste (inancieringssjrsteem niet weer eens op nieuw bekeken moet worden. Wellicht zijn er na opgedane ervaringen verbete ringen mogelijk. Een studiecommissie zal worden ingesteld. Slot maakte hem duidelijk, dat de V.V-D. programmatisch niet weet wat Christen dom is. „De Christus der Schriften" is ons politiek beginsel en elk ander beginsel is daaraan ondergeschikt. De antirevolutio nairen staan precies even ver van de V.V.D. als van de P.v.d.A., zo zeide de heer Bruins Slot. Wij zien deze partijen als één partij, met een progressieve en een conservatieve vleugel. De A.R. moet niets hebben van het patronaat van Oud, want zij heeft met de V.VJ3. principieel niets gemeen. De antirevolutionairen zijn noch liberalen, noch socialisten. De heer Oud is toch niet uit de P.v.d.A. gegaan om dichter bij de A.R. te komen7 zo bs- besloot de a.r. fractievoorzitter De heren Romme en Oud zaten elkaar nog in de haren over de bezitsvorming. Maar de katholieke fractievoorzitter maak te de liberale fractievoorzitter duidelijk, dat volgens zijn visie aan het eigendom du plicht vast zit om het op een bepaal de manier te gebruiken. En over deza stelling bestaat nog een diepgaand me ningsverschil met de liberalen Moties De motie-Romme over de publicatie van adviezen van de vaste colleges van Advies en Bijstand werd zJi-s. aangenomen. Al leen de ci». fractie stemde tegen. Dr. Drees vreesde dat door de motie minder adviezen zouden worden ingewonnen, maar terecht maakte prof. Romme hem duidelijk dat het hier een mentaliteit*- kwesie berof. Ook het parlement heeft, als deel van het wetgevend orgaan, recht op de adviezen die aan de regering wor den uitgebracht. Maar natuurlijk had dt heer Romme er begrip voor dat niet alle adviezen kunnen worden gepubliceerd. Het landsbelang kan zich daartegen wel Een andere motie-Romme wordt op een later tijdstip behandeld. Zij heeft echter reeds bijval ondervonden van de heren Bruins Slot en Oud. In dit voorstel wordt gezegd dat ln het bestaande staakundig bestel het streven gericht beihoort te zijn op inschakeling van maatschappelijke or ganen bij maatregelen van wetgevende en bestuurlijke aard. Het parlement moet daarbij uiteraard zijn controle-recht be houden. ^EVEN EN DERTIG nabestaanden van tijdens de oorlog in Enge land omgekomen en daar ter aarde bestelde Nederlandse militairen en zeelieden zullen op 4 oktober naar Engeland vertrekken voor een bezoek aan het graf van hun gesneuvelde familieleden. Sedert de bevrijding heeft Neder land door de klaprooscollecte voor vele duizenden Britse nabestaanden de mogelijkheid geopend het graf van een familielid op een van de Ne derlandse kerk hoven te bezoe ken. Deze toch ten die worden georganiseerd door het Neder landse gravencomité, hebben in Enge land en in de overige geallieerde lan den grote indruk gemaakt. Juist de nabestaanden die in zodanig financiële omstandigheden verkeren dat zij de reis naar en het verblijf in ons land nooit zelf hadden kunnen bekostigen, hebben dank zij de opbrengst van de klaprooscollecte toch naar Nederland kunnen komen. Om uitdrukking te geven aan de grote dankbaarheid die het Britse volk hiervoor voelt, besloot The British Legion om Nederlandse nabestaanden een verblijf in Engeland aan te bieden en hen op deze wijze in staat te stellen een bezoek te brengen aan de rust plaats van hen die hun in de oorlogs jaren ontvielen. De organisatie van de reis berust bij het Nederlands oorlogsgraven- comité en de Oorlogsgravenstichting. Deze beide organisaties hebben de reis zo geregeld dat hieraan voor de na bestaanden geen kosten zijn verbon den. Zodra zij de Engelse bodem be treden, worden alle kosten door The British Legion gedragen. Het vertrek uit Holland is vastge steld op zaterdag 4 oktober met de dagboot uit Hoek van Holland naar Harwich. Woensdag 8 oktober wordt, eveneens met de dagboot, de terugreis aanvaard. ZOMER-GRIEP WINTER-CRIEP Aspirin*) jarenlange ervaring heeft bewezen dat u zich op Aspirin kunt verlaten. Aspirin biedt een maximum aan pijnstillende, heilzame werking ook bij griepIedere griep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5