t#MP op ieders lip! Zang en orgelspel brachten Leiden tot bezinning op het feest van morgen Die op vleugels van de wind wandelt Zie vervolg stadsnieuw» op pagina 9 Leidse oud-hoogleraar in Denemarken 85 jaar Volgende week woensdag zal de Deense sterrenkundige professor dr. E. Hertz- sprung te Töllöse zijn vijfentachtigste ver jaardag vieren. De Deense hoogleraar was na zijn scheikundige studies weten schappelijk werkzaam aan universiteiten te St. Petersburg en Berlijn. Na 1902 ging hij zich vooral toeleggen op het fotogra feren en classificeren van sterren, het geen hem in 1909 een buitengewoon hoog- leraarschap bracht aan de universiteit te Göttingen. Na een post als observator aan de ster renwacht te Potsdam te hebben vervuld, werd hij in 1919 adjunct-directeur aan de Leidse sterrenwacht; in 1935 promoveerde hij tot directeur, een functie, die hij tot 1944 vervulde. In 1920 was hij inmiddels tot buitengewoon hoogleraar te Leiden benoemd en met zijn benoeming tot di recteur van de sterrenwacht kwam ook zijn benoeming tot gewoon hoogleraar in de sterrenkunde aan de Leidse universi teit. Ook deze plaats heeft hij bot 1944 bezet. Prof. Siemens geëerd Prof. dr. H. W. Siemens, hoofd van de kliniek voor huidziekten aan het academisch ziekenhuis te Leiden, is be noemd tot erelid van de Deutsche Den matologische Gesellschaft in Frankfurt. Het K.1S.M.I. zegt DE ZON KOMT MORGEN OOK IN LEIDEN Ook het K.N.M.I. in De Bilt leefde vanmorgen al mee met de feestelijk heden, die morgen over Leiden zul len komen, en hoewel men daar na tuurlijk geen aardig weertje voor Leiden kan uitzoeken, kon men ons vanmorgen om half twaalf wel en kele optimistische klanken over het weer van morgen laten horen. Het is zeer waarschijnlijk, dat het zonnetje een drukke gast op 3 okto ber zal zijn, hoewel het zo nu en dan misschien even zal moeten schuilen voor een klein regenbuitje. Wannéér deze buitjes zouden komen, kon men nog niet zeggen, maar wel had men de stellige indruk, dat geen enkel programmapunt zou kunnen verrege nen, omdat daarvoor de buitjes te kort en te weinig krachtig zullen zijn. De temperatuur zal aan de betrek kelijk hoge kant zijn, al zal er een frisse wind waaien, zodat men er vooral 's avonds niet te zomers bij moet lopen. Muziekhandel Gé Hofenk vijfenzeventig jaar Gisteren heeft de heer Gé Hofenk, Haarlemmerstraat 66, het 75-jarig bestaan van zijn zaak in muziekinstrumenten en grammofoonplaten herdacht. Aan de fees telijke viering van dit jubileum was de opening verbonden van de uitgebreide .afdeling voor grammofoonplaten, waar in beperkte mate het zelfbedienings-systeem wordt toegepast. De zaak is opgericht door de heer P. Guldemond, opgevolgd door zijn zoon de heer J. Guldemond. Nadat deze in 1953 was overleden heeft de heer Hofenk het bedrijf een jaar later van mevrouw S. Guldemond—Uljee overgenomen. Me vrouw Guldemond was gistermiddag ook aanwezig en deelde in de hulde. Er wa ren vele bezoekers, tal van bloemstuk ken en een menigte telegrammen uit bin nen- en buitenland. (Advertentie, verlovingsringen mandersloot donkersteeg 14 Geslipt op Scheluwbrug Gistermorgen om vijf voor 8 is de 15- jarige K. van Steenwijk van dc Haarlem merstraat met de fiets op de Scheluw brug, over de Oude Rijn, tussen de Heren gracht en het Havenplein, geslipt. Met een gebroken linkeronderbeen moest de jon gen naar het academisch ziekenhuis wor den gebracht. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatim Bepalingen 3 oktober De commissaris van gemeentepolitie te Leiden brengt ter kennis, dat het bij politieverordening verboden is op de openbare weg a) vertoningen te geven (acrobatiek e.d); b) aapjes, marmotten en dergelijke die- c) verlotingen te houden of gelegenheid te geven tot deelneming aan hazard- Bij constatering van overtreding zal proces-verbaal worden opgemaakt, ter wijl de voorwerpen, waarmede het feil is gepleegd, inbeslaggenomen zuilen wor den. Eerste-hulpdieneten Donderdag 2 oktober; Lunapark Schuttersveld van 20 00 24.00 uur post aanwezig in school Schuttersveld. Bij de taptoe lopen E-H.B.O.'ers mee. Vrijdag 3 oktober Gedurende de draverijen op het Leven daal is de E.H.B.O.-post ondergebracht in de garage Bonnet, Levendeal 32 (tel. 20624). Voor het Lunapark Schuttersveld ia ven 9.00 uur tot afloop een post aanwezig in de school Schuttersveld. Bij de uit deling haring en wittebrood, koraal muziek, mdddagoptocht enz. zijn vol doende E.H.B.O.'ers aanwezig. Beide dagen functioneert de Eerste- Hulpdienst normaal. De bezetting op de hoofdpost aan de Mare en de uit- rukpost va nde brandweer is op de drukste uren versterkt. Verordening tot voorkoming van heling Burgemeester en wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis: l. dat op de secretarie dier gemeente (kamer 125) voor een ieder gedurende drie maanden ter lezing is nedergelegd hun besluit van 23 september 1957, tot vast stelling van het model van het regieter, bedoeld in artikel 2, lid 2, van de Veror dening tot voorkoming van heling; 2 dat de datum van inwerkingtreding van de Verordening tot voorkoming van he ling ie bepaald op 1 november 1958. INZAMELING HUISVUIL Op vrijdag 3 oktober aa. zal geen huis vuil worden Ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, die gewoonlijk op vrijdag worden bediend, zal nu plaats hebben op dinsdag 7 oktober e.k. De directeur Gem. Reiniging*, en Ontsmettingsdienst. (Advertentie) moderne cassettes mandersloot donkersteelt 14 Welke apotheek? De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden wordt waargenomen door de apotheker Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Te Oegstgeest door dc Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8. tel. 26274, behalve op vrijdag 3 oktober van 's mor gein 8 tot avonds 10 uur. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johanna dr van J. B. Sloos en J. Koet; Ronald zn van J. Koekkoek en C. C. Baart; Elisabeth Maria dr van C. X. Ruigrok en A. E. M. Jongmans; Jan Dirk zn van J. D. Bouthoorn en J. Rijlaarsdam; Mar- cella Alise Maria Astrid dr van J. J. Postma en J. M. van Stein; Monique Francis Caroline dr van R. A. S. Bren- der a Brandis en I. Ebeling; Antonius en J. A. E. Speel; Prijna dr van C. J. de Wolff en P. RavensbergenRo- bertus Johannes Maria zn van P. M. Verdel en M. M. Hillebrand. OVERLEDEN: F. J Mahlman, 64 jr. man; T. P. J. van Valderen. 78 jr, GEHUWD: C. C. Zandvliet en C. Pelt. Leger des Heil» Leiden Kapitein Franklin Sumter, officier van het Leger des Heils in Brits Guyana, zal alleen vanavond een openluchtsamen- komat op het Stadhuisplein leiden <8 our), morgenavond dus NIET. 1 Puzzelprominenten j 1. J. van der Linden, Burggraven- J Z laan 123, Leiden; 2. M L. Bos, 4 Ouöe-Nieuwveenseweg 26, Nieuw- S i veen; 3. H. Vollaard, Herenweg 39, j Warmond. 2 j NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 2 OKTOBER 19S8 Ds. Goedhard, Zeist 50 jaar predikant Werkte vijf jaar in Leidse wijk gemeente Staalivijk Op 11 oktober hoopt ds. J. G. W. Goed hard. Arnhemse Bovenweg 6 Zeist, te herdenken, dat hij vijftig jaar geleden in het predikambt werd bevestigd. Ds. Goedhard heeft ook de Leidse Hervorm de gemeente gediend en wel van 1922 tot 1927. Hij werd ra 1884 geboren, was kandi daat in Zuid-Holland in 1907 en werd op 11 oktober 1908 te Lemele tot predikant bevestigd. Vier jaar later vertrok ds. Goedhard naar Windesheim, waar hij hen jaar werkzaam is geweest. In 1922 verbond hij zich aan de Herv. gemeente te Leiden. Vijf jaar later ver wisselde hij deze voor Zeist, waar hij tot aan zijn emeritaat, 1 mei 1950, arbeidde. Ds. Kuilman werd in 1927 in de wijkge- m een te „Staalwijk" de opvolger van ds. Goedhard. Ben bijzonderheid is nog wel. dat ook ds. P. Kloek udt Windesheim Ons werd meegedeeld, dat ds. Goedhard in goede welstand verkeert. Onlangs heeft hij nog een bezoek gebracht aan het ge restaureerde „Staalwijk" en aan enkele nieuwe wijken van de stad. Morgen zit-volleybal in Leids gymnasium In de sportzaal van het gymnasium aan de Fruinlaan wordt morgenochtend een nationaal zit-volleybal-toernooi ge houden deze wedstrijden zijn georgani seerd door de Bond van Nederlandse militaire Oorlogsslachtoffers in samen werking met de Nederlandse Volleybal- bond. Aan het toernooi nemen deel teams uit Amsterdam, Bergen op Zoom, Eindhoven, Gouda. Haarlem, Den Haag, Leiden en Venlo. Morgenochtend tien uur begint het toernooi, dat geheel door invaliden wordt gespeeld. Iedere belangstellende buiten staander is welkom. Geen wonder 1 Sinds deze „piekfijne" siga ret in de prettige prijs van f. 1.- ligt, behoort zij tot een van de grootste merken. Dr. Riemens sprak in Pieterskerk over de lofzang van Mirjam TNANK ZIJ HET bijzonder gelukkige initiatief van de Christelijke zang- vereniging Ex Animo werden de Leidse feestelijkheden ook dit jaar op waardige wijze ingeleid met een zangavond in de Pieterskerk. Zeer vele stadgenoten en omwonenden hebben hun instemming met deze sfeervolle bijeenkomst door hun aanwezigheid daadwerkelijk te kennen gegeven. Dit deden ook, meer officieel, de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, en andere vertegenwoordigers van het gemeentebestuur met hun echtgenoten. Zo zaten wij dan weer in de eerbiedwaardige Pieterskerk onder de lich tende pronkstukken van kronen, de grote dingen van weleer te gedenken. Dr. J. Riemens, de welhaast onverwoestbare patriarchale ere-voorzitter van Ex Animo gaf aan dat herdenken leiding en tevens vieer een bijzonder accent. Zijn welgekozen woorden maakten indruk; zij wekten de rechte instelling voor het drie-oktober-feest op. Als uitgangspunt van zijn toe spraak had dr. Riemens Exodus 15 20 en 21 gekozen. In de tekst gaat het over Mirjam, de zuster van Mozes, die, na de veilige tocht door de Schelfzee, de tamboerijn 1 nam en de vrouwen van Israël in zang en dans aanvoerde: „Lof zij de Heer, het paard en de ruiter heeft Hij in de zee geworpen. De dichter Isaak da Costa, zoon van datzelfde volk, maakte destijds een, op gezicht, gewaagde parallel j tussen Israël en Nederland. Deze verge- j Schelfzee door lijking, gelijkstelling zelfs, schijnt over- 1 dreven. Israël is immers het unieke i volk van God en Nederland niet meer l dan een klein plekje in Europa. Maar i wie in de hegindagen van oktober Lei- i den bezoekt, of er woont en daarbij wat dieper dan gewoon meeleeft, wordt al tijd weer getroffen door de overeenkomst tussen Israëls en Leidens bevrijding uit de tyrannie van de Farao en de Span jaarden. Alleen zingen Eigenlijk kunnen wij over die gewel dige wonderdaden, wanneer de eeuwig heid een ogenblik doorbreekt, alleen zin gen. In deze gebeurtenissen liggen het belangrijke en onbetekenende vlak naast elkaar: de zieke Prins met véél geloof en weinig geld, de tot het zelfoffer bereide l burgemeester Van der Werff, de jongen, die de hutspot vond aan de Lammen- schans, de menigte, die de Pieterskerk binnenstroomde en Psalm 9 uitjubelde, 1 de schepen met haring en wittebrood. 1 In het geval van Israël en in dat van 1 Leiden is er van een overwinning nau welijks sprake. Men zou eerder denken aan het hijgende hert, dat dc jacht ont komen is Ondergang Beide volkeren, Israël en Nederland, waren op weg naar hun ondergang. In 1570 had Alva zijn triomfale intocht Antwerpen gemaakt. Op de Grote Markt, pompeus en versierd en vol pi uniformen, kondigde hij een sc moderatie af. De historicus Motley be schreef die gebeurtenis in geuren Maar die moderatie betrof, toen het die van vorige jaren. Wij hebben respect voor de keurige wijze waarop Ex Animo en klein-Ex Animo de koren en liederen zongen, maar wij zouden toch een ver antwoorde vernieuwing begroeten. Zo hoorde men Fr. Kuckens „Lof zij de helden" en, als finale. Herman de Wolff's „Psalm der Bevrijding." De opstelling in het koor van de kerk is zeker niet de meest ideale. Een juiste beoordeling van de zang wordt daardoor moeilijk of zelfs on mogelijk. De medewerking van het orgel (in de Psalm der Bevrijding) viel, door de grote afstand, onbevre digend uit. Gelijktijdigheid is op deze wijze wel na te streven, maar vrijwel zeker nooit te bereiken. Met „Dona nobis pacem" (De Wolff) leverde het koor, naar onze mening, een zeer goede, en wel op deze avond, de beste prestatie. De kinderen zongen mooi en sympa thiek, maar hun geluid was te klein in de enorme ruimte. Bovendien zijn liede ren als „Komt nu met zang" en „O God. die droeg ons voorgeslacht" weinig voor kinderzang, maar in hoge mate voor massazang geschikt. MARIA ZAMORA y sus Amigos AGENDA VOOR LEIDEN sterke oostenwind op, het water naar Leiden door een krachtige zuid-wester. Die storm was de enige factor, waar Spanje niet op had gerekend, maar hij werd het middel, waardoor God, die op de vleugels van de wind wandelt, redding en heil gaf. Hij was tot de bevrijding-door-de- storm niet verplicht, bewerkte die slechts om de Leidenaars en alle Ne derlanders in staat te stellen. Hem in vrijheid te dienen en te loven. Alleen wie dit begrijpt, kan met Mirjams lofzang instemmen! Zang en spel Solozang Hoe Leiden 3 oktober viert Donderdag Van half 8 tot omstreeks 9 uur: de TAPTOE. Vrijdag Bordes Stadhuisplein, 7 uur: reveille van de Politiemuziek. Waaggebouw, 7.30 uur: uitdeling van haring en wittebrood (aan ongeveer 10.000 Leidenaars, tot omstreeks 9.30 uur). Van der Werfpark, 8 uur: koraalmuziek (medewerking van „Concordia"). Doelenkazerne, 8.30 uur: vertrek van Schotse Pipers (doedelzakmuziek) voor mars door de stad met (waarschijnlijk) voorstelling op het Kaasmarkt terrein (route: Rembrandtstraat, Noordeinde, Kort Rapenburg, Princesse- kade, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Watersteeg, Hoge- woerd, Hoge Rijndijk tot lyceum). Levendaal, 8.30 uur: kortebaandraverij (aangespannen), tussen Gere- gracht en Pakhuisstraat, tot 10.30 uur. Stadhuisplein, 8.30 uur: marionettenspel „Hoe Petertje het 3-oktober- feest viert". Maresingel, hoek Pasteurstraat, 9.15 uur: marionettenspel „Hoe Petertje het 3-oktoberfeest viert". Breestraat, 9.30 uur: militair défilé (opstelplaatsen Lammenschans weg en Lorentzkade, van 8 uur af). Vijf-meiplein, 10 uur: marionettenspel Hoe Petertje het 3-oktoberfeest viert". Chr. Geref. kerk, 10 uur: herdenkingsdienst, voorqanqer ds. Van der Weele. Kerk Geref. Gemeente, 10 uur: herdenkingsdienst, voorganger: ds. Molenaar. Gebouw Hoge Rijndijk 24, 10 uur: herdenkingsdienst voor Geref. Ge meente in Nederland, voorganger: ds. Ligtenberg van Rotterdam. Museum De Lakenhal, 10 uur: opening tentoonstelling „Leidens beleg en ontzet" (tot 12 uur). Pieterskerk, 10.30 uur: herdenkingsdienst, voorganger: ds. De Wit. 1 uur: OPTOCHT „EEN EN AL MUZIEK Gebouw Hoge Rijndijk 24, 5 uur: herdenkingsdienst voor Geref. Ge meente in Nederland, voorganger: ds. Ligtenberg van Rotterdam. Wijkgèbouw Levendaal, 7.30 uur: feestavond Leidse christelijke Oranje vereniging, gezelschap Jan Tiélenburg en Nard Boer. Gehoorzaal, 8 uur: f eestvoor stelling met gezelschap van Roland Wagter. Schouwburg, 8 uur: f eestvoorstelling met gezelschap van Johan Kaart. Schuttersveld, 11 uur: groot schitterend vuurwerk. Afdeling Leiden van Ver. Dierenbescherming kreeg vorstelijke gift In verband met de collecte op Dieren dag, zaterdag 4 oktober, ten bate var Leiden op te richten dierenasyl heeft H.K.H. prinses Beatrix het bestuur de afdeling Leiden van de Ned. Vereni ging tot bescherming van Dieren verblijd een belangrijke gift. De Prinses is an deze vereniging. „Ex Animo" gisteravond in het koor van de Pieterskerk. Op deze aan het jaar 1574 zo nauw ver wante plaats werden de Leidse feestelijkheden met een zang bijeenkomst stijlvol geopend. Foto N. van der Horst Leiden viert feest Tentoonstellingen Volkenkunde: tentoonstelling van Ja panse penseeltekeningen, tot 12 oktober Prentenkabinet: tentoonstelling van fo to's van H. H. Baudert, tot 1 oktober. De Lakenhal, tot 27 oktober: tentoon stelling van werken van Gerretsen en Hie rek. Indien u de krant eens niet mocht ontvangen, J kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten- dienst bellentelefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3