CHRISTELIJK K LADY ISABELLA WYBERT Stichting „Lectuurarbeid": niet teveel van 't goede I b flkffljflanó Pindakaas Gaat zaak-Goossens van de tafel P U ROL rar Een woord voor vandaag Kanttekening Mechanische muziek in r.k. diensten verboden East Lynne Boek' Dr. K. J. Kraan licht rede nen van oprichting toe de motieven, welke hebben ge golden bij de oprichting van de Stichting „Lectuurarbeid"welke o.m. het nieuwe blad „Onder weg" uitgeeft. IN de eerste plaats ia deze stichting uit de nood géboren. We kregen in Rotterdam al ster ker het gevoel, dat we op het gebied van de lectuurverspreiding andere wegen moesten zoeken Met de bestaande evangelisatie- bladen werden besprekingen ge voerd over een Rotterdamse edi tie, maar het bleek onmogelijk tot een bevredigende oplossing te ko men. En zo bleef de impasse en de nood. We gingen al sterker het he rwaar gevoelen, dat op het ogen blik de kerken als zodanig geen enkele zeggenschap hebben in de uitgave van de evangeliaatlebia- den. die elke week in honderd duizenden exemplaren door de commissies In naam dier kerken worden verspreid. Daarom riepen de vijf Rotter damse evangelisatiepredikanten hun collega's in Den Haag en Am sterdam tot een bespreking sa men en er bleek een grote een stemmigheid over de noodzaak, op het gebied der lectuur nieuwe we gen ui te slaan. Allerlei gesprek ken met collega's en medewer kers in het gehele land versterk ten ons in de mening, dat in Ne derland. dat al meer verstede lijkt en al meer geïndustrialiseerd wordt, ruim plaats is voor een blad, dat in meer moderne vorm het aloude evangelie aan de mo derne mens wil brengen. Volgens de methode der ..totale aanpak", d.w.z. dat het licht van het evan gelie over alle levensgebieden valt. IN de tweede plaats willen we benadrukken, dat het geens zins in de bedoeling ligt, de be staande bladen „weg te concurre ren". We hebben nu eenmaal in de evangelisatie niet alleen met de totaal ontkerstenden te ma ken, maar ook met mensen, die nog leven ..in de dampkring der kerk". Er zijn niet alleen moder ne mensen, maar ook bejaarden, ook mensen die het best in meer traditionele vorm met het Evan gelie kunnen worden bereikt. In vele streken van het land is er nog steeds een meer bevindelijke inslag, al moeten we niet verge ten, dat de geestelijke slijtage ook daar enorm is, en dat ook daar de „totale aanpak" gebo den is. Het is technisch bijna onmoge lijk. maar toch evangelisatorisch zeer gewenst, dat er verschillende bladen verspreid worden voor verschillende mensen. In hetzelfde huis woont misschien een oude moeder, die gehecht is aan Ellsa- beth-Bode of Goede Tijding, ter wijl haar moderne kinderen met een heel ander blad moeten wor den benaderd. Aan de ene kant te de oplaag van de bestaande evangelisatie- bladen zo groot, dat een lonende exploitatie ook mogelijk blijft, als verscheidene commissies s voortaan Aan de andere kant te idee de markt voor lectuur nog steeds niet verzadigd. juist door het optreden van onze nieuwe stichting ..Lectuurarbeid" wordt vergemakkelijkt. De onder handelingen met de Elisabeth-Bo de zijn wel afgebroken, omdat de ze stichting tot geen enkele re constructie van het bestuur be reid bleek, maar we hopen dat we op den duur samen toch een kerkelijke stichting zullen wor den. Een zelfstandige stichting, want de kerken kunnen moeilijk als zodanig allerlei bladen gaan exploiteren, met alle redactione le en financiële problemen, daar aan verbonden En toch een kerkelijke stichting, omdat de lec tuurvoorziening zeker de kerken als zodanig ter harte gaat. En omdat alleen een bestuur, waarin o.a. ook evangelisatie-full timers q.q. zitten, waarborgt de nodige doorstroming. Dan is er ook ker kelijk toezicht mogelijk od finan ciën en winsten. Er moet, evenals in Indonesië, een lectuurraad komen, waarin afgevaardigden van de verschil lende organisaties, die zich on lectuurterrein bewegen, hun werk gaan coördineren. Het is beslist van het goede teveel, dat we jaarlliks drie a vijf evangelisatie- kalenders aangeboden krijgen ter verspreiding. In zo'n lectnurraad zouden ook de algemene landelij ke evangelisatie-Instanties verte genwoordigd moeten zijn (Depu- taten; Verband van Evangelisatie- eommtssles; „Evangelisch Her stel en Opbouw" enz.). Deskundi ge hulp zou kunnen worden ge boden door journalist en drukker, door boekhandelaar en econoom, door socioloog en sociaal-peda goog, door ziekenhuis-, leger- en vlootpredikant, door artiest en publiclteltsexpert. yst- 'Deéccadeete/ Poolse radio-omroep staakt godsdienstige uitzendingen De Poolse radio-omroep zal zijn gods dienstige uitzendingen moeten stopzet ten. De voorzitter van de Poolse radio commissie heeft verklaard, dat ..deze maatregel niet de bedoeling heeft gods dienstige en andere conflicten te accen tueren. maar juist de toenadering van land en volk te bevorderen". De maatregel, zo zegt hij. is in over eenstemming met het beginsel van schei ding van kerk en staat. De kerk bezit aldus algehele vrijheid binnen het raam van haar kerkelijke organisatie De staat echter, die allerlei gezindten ver enigt, kan en mag geen voorrechten verlenen aan een bepaalde groep, zelfs al is deze de grootste. (Polen is voor meer dan 90 pet. r.-katholiek). Een Tsjechische rechtbank heeft de 33-jarige katholieke priester Karei Bar- tak veroordeeld tot 15 jaar dwangarbcia wegens activiteiten die tegen de staat waren gericht, aldus het Tsjechische partijorgaan Rude Pravo. De priester zou in een preek hebben gezegd, dat men geen geloof moest hechten aan communistische propaganda. Synode van Spakenburg „Binnenbrandje .werd uitslaande brand (Van een onzer verslaggevers) F) E generale synode van de ■^Geref. Kerken (ond. art. 31 k.o.) heeft zich woensdag bezig gehouden met „de zaak-Goossens". Het betreft hier de missionaire predikant S. J. P. Goossens op Soemba, die indertijd door de ker- keraad van Zwolle (tot welke kerk' hij behoorde) is afgezet. Dit ge beurde niet eerder dan nadat er een uitvoerige procedure aan voorafgegaan. Na de afzetting bleef deze zaak „slepen", zodat de vrij gemaakte kerken haar al jaren ken nen als „de zaak-Goossens". De synode van Enschede heeft getracht deze kwestie op te lossen. Zij verdiepte zich in de menigte stukken, die hier over waren en nam een besluit, waarin o.m. werd aangedrongen op het onder nemen van verzoeningspogingen tl de kerkeraad van Zwolle en Goossens. Over dit besluit niet tevreden, vroeg de kerkeraad van Zwolle aan de thans zittende synode om revisie. Blijkens in gediende missives dachten ook de kerke raden van Gouda. 's-Gravenhage-West en Vrouwenpolder er zo over. Zij richt ten zich nl. eveneens tot de synode. Het schrUven van Vrouwenpolder stelde daarbij de vrijgemaakte kerken ernstig in gebreke. De kerkeraad meen de. Vlat de synode van Enschede ten aan zien van ds. f.oossens niet het „recht des Heren" had bediend en verzocht deswege herroeping van de besluiten van Enschede. il dan niet ontvankelijk verklaren van de brieven der kerkeraden te Gouda. 's-Gravenhage-West en Vrou- bedoelde te Gro- het feit, dat de zaak-Goossens alweer op de synodetafel was gelegd. In feite is het kwestie tussen de kerk Zwolle en ds. Goossens. Ds. Keizer achtte het een schande •oor de vrijgemaakte kerken, dat deze zaak nog altijd de gemoederen bezig houdt. Er zijn al zeeën van tijd en dui zenden guldens aan besteed en nu zou deze synode opnieuw een uitputtend Advertentie Huidgenezing Puistjes verdrogen door Purol-poeder onderzoek instellen? ..Ik heb geen moed hiertoe te adviseren", zei ds. Keizer. De door de synode van Enschede ge wezen weg was goed, al valt er mogelijk op de besluiten wel iets aan te merken. Laten wij aan de kerkeraad van Zwolle en aan ds. Goossens vragen om de weg van Ensched- op te gaan. (Van ds. Goossens was ter synode niets inge komen). Aan de kerkeraden van Gouda, 's-Gravenhage-West en "Vrouwenpolder zouden we kunnen verzoeken: houdt op om de gemeente van Christus in beroe ring te brengen". Geen reden De praeses, ds. J. van Bruggen, sloot zich aan bij ds. Keizer. „Voor heel dit getwist wordt geen reden en recht in onze kerken gevonden", verklaarde hü- ..Het betreft een particuliere aangelegen held. n.l. een twist tussen ds. Goossens en zijn kerkeraad. Wat de synode van Enschede dienaangaande besloot, be hoeft niet door de andere kerken gera tificeerd te worden. De kerken van Gouda e.a. moeten zich met haar bezwaren maar richten tot de kerkeraad Zwolle". De rapporteur, ds. J. M. Zinkstok te Meppel. was van mening dat de zaak niet terzijde geschoven kon worden. Op die manier bestaat het gevaar, dat a het recht van appèl een einde komt. Ook ds. N." Bruin te Rotterdam-Char- lois bleek deze gedachte te zijn toege daan. Als voorzitter o'er commissie merkte hij op. dat de zaak-Goossens ronduit een zaak voor de kerken tezamen blijkt te zijn geworden. Men kan toch niet ontkennen, dat de gevolgen van deze zaak (kerkscheuring op Soemba en Sa- voe) aan de kerken voorbij zijn gegaan Bovendien gaat de schorsing en afzetting de kerken in het algemeen aan. Onterend Ouderling H. Troostheide te Bilthoven zei. dat de vrijgemaakte kerken door de zaak-Goossens in een voor God en de kerken onterende situatie zijn geraakt. Naar zijn overtuiging stond het te be zien of men, door het in behandeling nemen van de kwestie, iets zou vorderen. De kans was groot, dat men nog dieper in het moeras zou zakken. De zaak-Goossens heeft al veel narig heid teweeg gebracht en kan zelfs lelden tot scheuring In de vrijgemaakte kerken. Beroepingswerk NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld: J. Sliedregt te Putten; te Benschot (tc G. Biesbroek te Kamperveen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Maassluis (vak. T. Spil- ker): C. Mak Azn. te Roden en in de vakature H. Vollenhoven: A. Trapman te Stad aan het Haringvliet. Advertentie Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. keel of borst wee met i Wat is een dag? Het antwoord op die vraag hangt af van hei doel, dat we voor ogen hebben en van de taak die op onzt schouders rust. Een man met een ontzaglijke taak was Mozes die in de Bijbel „de man Gods" wordt genoemd. In zijn gebed i dat ons als Psalm 90 bekend is, zegt hij over de dagen, dai ze voorbijgaan door Gods verbolgenheid. „Wat in die dager -w onze trots was, is moeite en leed." Dat is niet de klacht vai een oud man, maar de belijdenis, dat ons vergankelijk leven van dag tot dag onder het beslag van Gods heilig oordeel ligt En dat er daarom maar één toevlucht mogelijk is: naar d( eeuwige God. Want Mozes had een doel: De Hebreeënbrie zegt, dat hij geloofde „als ziende de onzienlijke". Wat is ons doel? Dat kan nooit alleen maar zijn de vervulling van onze taak. Pas wie in het Vaderhuis is gekomen, heef. het doel bereikt. Wie dat voor ogen houdt, begrijpt ook di< andere tekst uit Psalm 90: „Leer ons zó onze dagen tellen, da T~] wij een wijs hart bekomen." EEN BESTENDIGDE BAND Beter ware daarom niet opnieuw alle dossiers te gaan doorworstelen, maar beide partUen (Zwolle en ds. Goossens) op te roepen om tegenover elkaar schuld te belijden. Bij o'e tweede sprekersronde nam ds. Van Bruggen opnieuw het woord. In een uitgebreid betoog maakte hij duidelijk dat de ganse misère in het leven der vrijgemaakte kerken onder meer hieraan te wijten is, „dat onder ons niet ieder op zijn eigen plaats blijft staan". Deze zaak aldus ds. Van Bruggen belangt niet alle kerken. Daarom hebben Gouda. 's-Gravenhage-West Vrouwenpolder zich met deze kwestie niet in te laten. En wanneer de synode besluit om de brieven van d"eze kerke raden in behandeling te nemen, dan zet zij de eerste stap in een ravijn. W aarsch u icing Een predikant zo ging ds. Van Brug gen voort wordt alleen door zijn ker keraad in ambt gezet en ontslagen. Daar mee hebben de plaatselijke kerken al leen in zoverre iets te maken, dat zij deze predikant tot de bediening van Woord en sacrament in hun gemeente kunnen uitnodigen of dit ingeval i schorsing niet meer mogen doen. Maar wanneer een kerkeraad een pre dikant schorst of afzet, dan hebben dere kerken zich niet met de redenen daarvoor in te laten. En dit gebeurt he laas maar al te dikwijls. Op die ma wordt elk plaatselijk binnenbrandje uitslaande brand. Zo is het indertijd ge gaan met de zaak-Kralingen en zo gaat het ook met de kwestie-Goossens. De plaatselijke kerken kennen haar plaats „Wij zouden een goed werk doen besloot ds. Van Bruggen wanneei zeiden dat alleen spreken mag wie tot spreken bevoegd is. Dit ware een stap op weg naar de sanering van het al ie zieke leven der vrijgemaakte kerken' Als voorzitter van de commissie vroeg ds. Bruin hierna gelegenheid voor com missoriaal beraad, hetgeen werd toege staan. Daarna verdaagde de praeses de behandeling van dit agendapunt. Richtlijn van het Vatikaan Films mogen niet worden gedraaid HET Vatikaan heeft het gebruik van grammofoons, radio's en andere mechanische of automati sche muziekinstrumenten in dien- 25. Blijkbaar wilde ze eerst nog huishoudelijk werk doen. Het was moeilijk te zeggen, wat ze ln het hoofd had. Sommige mensen zouden hebben gezegd, dat het een tulband was. anderen zouden^het e«" slaapmuts noemen. In ieder geval hoogs en vervaarlijks. I Juffrouw Carlyle ging naar een deur aan dc zijde van de hal. klopt pers wakker „Opstaan"" binnen. W m- ..Al was het zes. dan moest je noj opstaart her haalde Juffrouw Carlyle gebiedend. .Het ontbttt wacht en de boel moet aan de kant. Want we heb ben haast." Juffrouw Carlyle ging naar beneden naa kamer, waar alles al klaar bleek te ataan ontbijt. Ze zag alles het iets de eet- ancs eu «.t ook het hare van als er in orde was. De kamer zag uit op de straat en de ramen stonden open. de witte gordij nen. even smetteloos als de hoofdtooi van jufirouw Carlyle, waaiden zachtjes heen en weer in het zo- merbnesje Ze keek rond en ontdekte wat stof. Ze stapte dc keuken binnen. Daar stond Joyce bij het bakken van het spek. „Hoe kun Je zo slordig zijn. Joyca. Je hebt de eet kamer niet afgestoft." „Niet afgestoft?" antwoordde Joyce. ^aar^het'stof, hernam juffrouw Carlyle. ..ga zelf maar kijken en neem de stofdoek mee. Ik kan niet in een vuile kamer zitten, omdat jij vanoch tend toevallig een beetje meer moet doen. Je bent toch niet lui?" ..Nee mevrouw", antwoordde Joyce met vuur, want ze wist dat die beschuldiging geen enkele grond kon h-bben. ..Ik heb juist extra veel *ed"n hebt al uit ik even nauwkeurig gestoft als' natuurlijk." Joyce ging naar de kamer Juist werd er gebeld. de eetkamer heb _ltijd. Maar als u open wilt hebben, dan stuift het ..Moet je Iets hebben. Peter?" vroeg juffrouw Car- i zijn scheerwater, me- lyle. 3 ..Mijnheer heeft gebeld vrouw Dat gaat beslist niet" antwoordde Juffrouw lyiè kort ..Zrg dat maar tegen hem. Zeg t dat hij zich R-uJ die tijd maar moet scheren Peter verdween. Waarschijnlijk bracht hij de bood schap wel in een verzachte I Carlyle ging weer na; Juffrouw de eetkamer, zette zich tafel" en wachtte op haar broer. Ze had de vorige avond ruzie gehad met de kok kin Het was er een met temperament en op een gegeven ogenblik zei ze. dat ze geen standjes wil de afwachten Dan ging ze liever direct maar Juf frouw Carlyla van haar kant was niet gewend zul ke opmerkingen van haar personeel te horen. Dus de kokkin ging Ze zou wel niet terug komen. Juffrouw Carlyle had één regel waaraan niemand ooit mocht tornen: dat er 's zondags zo weinig mo gelijk werk werd gedaan en als er voor het diner van de zondag iets op de zaterdag kon gebeuren, dan moest dat Daarover waa het conflict ontstaan. Bovendien was het tweede meiaje naar huis met vakantie. Carlvle kwam geheel gekleed en geschoren de eet kamer binnen Hij had er een hekel aan. ongescho ren aan tafel te verschijnen en had koud water ge^ bruikt Waarom ontbijten we al om acht uur"" vroeg hij. van door ANN LUDLOW Omdat ik zoveel te doen heb. En als we niet vroeg klaar zijn. dan heb ik geen tijd |«o« om naar de kerk te gaan", antwoordde juffrouw Caryle. „De kokkin is weggelopen." „De kokkin weggelopen?" ..Het is gebeurd nadat je weg was gisteravond en ik ben niet opgebleven om het je te vertellen. We eten eend vandaag en ze wist dat ze deze gisteren moest klaarmaken op het braden na. Toen ik haar er naar vroeg zei ze: ..O ja. dat is aUemaal klaar! En toen vroeg ik om het me te laten zien want ik weet dat ze wel eens te zwarte korsten heeft aan het ge bak. Ze kon het niet laten zien. want de eenden wa ren nog net zo als ze de deur binnenkwamen. Ze wil de 't vandaag doen en dacht, dat ik er toch niets van zou merken. Ze was nog onverschillig ook en toen heb ik haar voor dat liegen en die ongezeg- telijkheid een standje gegeven. En dat nam ze niet. n nu moet ik het allemaal zelf doen. ..Kan Joyce het niet doen?" ..Jovce? Die heeft er nogal verstand van. Maar niet voor mijn tafel. Barbara Hare komt hier van daag." „Inderdaad!" Barbara kwam hier gisteravond, helemaal van streek. Ze had ruzie gehad met haar vader en vroeg of ik ze niet wilde uitnodigen voor vandaag. Bar bara had fijne spullen gekocht en de rechter zag het net toen het gebracht werd. Zo gaat het dan. Die ijdeltuit! Daar luiden de klokken all" De klokken van de Juda-kerk luidden vrolijk en blij. als voor een huwelijksbevestiging of iets derge lijks. Carlyle luisterde er naar. ..Waarvoor kan dat zijn?" vroeg hij. Het was voor de aankomst van Lord Mount Se vern East Lynne was nu het eigendom van Carlyle. maar of het nu was om iedere verdenking aangaan de de transactie tegenover de buitenwereld weg te nemen of dat hij voor het laatst nog eens wilde wo nen op het kasteel waarop hij altijd zo trots was ge weest. Hij wilde er een paar weken verblijf houden en Carlyle had daarin direct toegestemd. De fami- liebank var, Mount Severn was in de Juda-kerk Juffrouw Carlyle was op tijd klaar met haar toe bereidselen voor het eten en tezamen met Archibald ging ze de deur uit. eenvoudig doch smaakvol ge kleed. Op de weg blonk iets witg in het zonlicht. Een witte parasol, een charmante muts met een grote veer en tenslotte een jurk van zilvergrijs brocaat met witte handschoenen. ..Die ijdeltuit", zei juffrouw Carlyle Maar Bar bara kon het niet horen en rtevende recht op hen af. „Keurig. Barbara", groette juffrouw Carlyle. „Daar zal Je vader wel wat var. gezegd hebben." ..Nog niet half zo mooi als heel wat anderen in de kerk vandaagantwoordde Barbara en ze hief haar blauwe ogen blozend op naar Carlyle. „Ze willen geen van allen onderdoen voor Lady Isabella. U had gisterochtend eens bij de naaister moeten zijn, juf frouw Carlyle." Haar vader was vooral nijdig geweest over die veer; hoe haalden zulke eenvoudige mensen als zij waren het in hun hoofd om zich te willen meten met de eigenaars van East Lynne. „Nu. het is ook een hele lange!" merkte j> frouw Carlyle op. daarbij natuurlijk de veer bedoe lende. Barbara zou in de bank van de Carlyles zitten, die dag. Hoe verder uit de buurt van haar vader hoe beter, dacht ze. Hij mocht er onder de dienst eens plotseling zin in krijgen om aan de veer te trekken. Ze zaten nog maar net. toen er een paar vreem delingen binnenkwamen. Een heer die wat kreupel liep. met borstelige wenkbrauwen en grijs haar. en een jonge dame. Barbara keek de kerk door. Lord Mount Severn en zijn dochter waren er blijkbaar nog niet. dus keek ze nog eens naar de kleding nieuw aangekomene. De jongedame droeg pon mouseline met kleine paarse stippeltjes hoedje van stro. Heel geschikt voor een zomei Juffrouw Cnrny had zoiets ook kunnen dragen. De oude parochiebode met zijn jas met pelerines liep voor hen uit met zijn staf als teken van zijn waar digheid en bracht hen naar de bank van East Lyn ne. die jaren lang ongebruikt was gebleven. ..Wie zijn dat toch?" fluisterde Barbara tegen juf frouw Carlyle. ..L)e graaf en lady Isabella." Het bloed steeg Barbara naar het hoofd terwijl ze juffrouw Carlyle bleef aankijken. ..Enen.... ze ziet er zo gewoon uit. Zonder zijde en. Ze ziet er gewoner uit dan alle meisjes in de kerk!" Toch kon ze niet nalaten naar haar te kijken en naar die zachte en wat droevige ogen. Ze is toch heel aardig, dacht ze, en ze ziet er ook werkelijk als een lady uit. Ik wilde wel. dat ik die veer niet op m'n hoofd had. Wat moet ze wis een stel verwaande pauwen vinden! Het rijtuig van de graaf, een open calèche, stond al te wachten toen de dienst was afgelopen. Hij gaf zijn dochter de hand om in te stappen en wil de juist zijn jichtbeen op het trapje zetten, toen hii Carlyle zag. Hij keerde zich om en drukte de advokaat de hand. Iemand die East Lynne kon ko pen was waard als gelijke behandeld te worden, al was het dan ook maar een dorpsadvocaat. Carlyle nam zijn hoed af voor lady Isabella. Ze boog voor hem met haar prettige glimlach en stak hem haar hand toe. ..Ik moet u nog heel wat zeggen", zei de graaf „Kunt u niet met ons meegaan naar huis. Als u niets anders te doen hebt. zou ik zeggen: blijft u deze dag onze gast." Hij glimlachte betekenisvol en Carlyle glimlach te terug. ..Onze gast", dat was de graaf zelf op dat ogenblik. Carlyle verontschuldigde zich tegenover zijn ter. groette Barbara en stapte in het rijtuig, volgd door de graaf. Ze reden weg "irbi sten van de rooms-katholieke kerk verboden. Deze richtlijn is er een werden door de congregatie van riten, als leidraad voor de uit voering van gewijde muziek in de liturgie. De richtlijn, die gericht is aan aarts bisschoppen, bisschoppen en priesters, werd gepubliceerd in de Acta Apostoli- D* waai stad) bijee TNE Partij van de Arbeid heeft zei hij, is een consumptiemiddel ge dede jworden in de conversatie, en mei j£jns voelt er zich niet langer emotionee ht, kil (infpnl'l'nn II.i KapI ,m* ara in aa. moeilijkheden met haar jongeren organisatie Nieuwe Koers. Het be- stuur van de jongerenorganisatie wil de de band met de partij zelfs verbre ken. Een niet overdreven grote meer- geen brood derheid heeft het niet zover willen In die situatie zal laten komen. Voor het bestuur was besluit dit laatste een reden om heen te gaan. verandering komen. De zaak is Men mag het zo stellen dat het on- tend I, gelet op he Dr. de meerderheid, geei van behagen onder de socialistische jon- niemand, geren een rechtstreekse uitloper is Voor de socialistische partij heeft hei het oog gekramd. Maar overtuigd ii jnste spra van het onbehagen binnen de socia- Kamerlid Scheps de toestand nog pro In listische partij. beren te redden. In aanmerking ge- zuste De Partij van de Arbeid heeft zich nomen zijn radiopraatjes moeten \vj tocht van de levensbeschouwing, zoals de- veronderstellen dat hij daarbij ta nam ze in de oude S.D.A.P. gevonden melijk demagogisch en weinig scru en d werd, ontledigd. Haar basis is niet puleus te werk is gegaan. Blijf trouv het aan de democratische en socialistisch e 1 idealen, heeft hij de socialistische jon zee 1 geren toegeroepen. Hun reeds afge De het gemeenschappelijke levensbe. schouwing, doch een gemeenschap pelijke maatschappijbeschouwing. Vandaar het nogal onsamenhangende treden voorzitter interrumpeerde toei van deze partij. Vandaar ook dat ver- sarcastisch: wat daaronder ook word scheidene ouderen vooral wie te- verstaan. rugdenken aan de S.D.A.P. en dat Neen, zo voor het uiterlijk zijn di drevi weinig hun barsten wel gelijmd; de situatie i volk bestendigd. Bestendigd is echter ooi dan pagandistisch bezien kan, vrezen de het onbehagen. Ter wegneming daar wie jongeren, een band met de partij al- van is iets meer nodig en iets anders den leen maar compromitterend werken. Bij haar huidige opzet vermag di di.ep' Een van de jongeren drukte het in Partij van de Arbeid dat niet te bie j^d zijn klacht kenmerkend uit: politiek, den. OPVOLGING IN HOOGLERAARSCHAP T~)E benoeming van prof. dr. A. M. zwaarder is het offer dat de Vrlji Donner tot president van het Universiteit te brengen heeft. Europese Hof, waarvan de officiële Echter mag hier terstond tegen gem afkondiging dezer dagen is te ver worden geplaatst dat in prol bela „Radio's en grammofoons zijn abso luut verboden, zowel binnen als buiten de kerk," zo wordt gezegd. „Films, ge sproken of stomme, mogen niet in de kerken gedraaid worden ongeacht de be doelingen. Maar luidsprekers voor pre dikers om de dienst beter verstaanbaar te maken voor de gelovigen, zijn toege staan, zo wordt daaraan toegevoegd. Het gebruik van televisie kan toege staan worden door de bisschoppen onder speciale voorwaarden, maar het televi sie-apparaat moet zo ver mogelijk van het altaar gehouden worden, zodat geen inbreuk op de dienst wordt gemaakt. De technici, operateurs en fotografen moe ten daarbij ernstige houding en deco rum bewaren. Verder staat in de richtlijn, dat de zangers en instrumentalisten een voor beeldig christelijk leven moeten leiden. Wanneer dit mogelijk is moeten zij hun diensten kosteloos verlenen ter meerde re glorie van God, aldus de richtlijn. Advertentie ogenblik af leek de dag zonnig i goed0 En hoe kent hij ..Hoe kent hij de graaf lady Isabella?" „Archibald kent iedereen zowat", antwoordde Juf frouw Corny. „Hij heeft de graaf verschillende ma len gezien in de stad en lady Isabella tweemaal geloof ik Wat heeft re een knap gezicM. niet?" Barbara antwoordde niet Ze ging met juffrouw Carlyle naar de eenden en de andere gerechten, maar haar hart was op East Lynne. Wat een rijkdom, wat een verfijning ren. het leek wel dat hij aan een koninklijk hof was: Het tafelzilver schitterde, de glazen fonkelden, het porselein was dun en elegant. OVERAL DREIGT BESMETTING Gebruik regelmatig Opperrabbijn van Israël protesteert bij Moskou Dr. J. Herzog. de opperrabbijn Israël, heeft in een brief aan zijn ambt genoot te Moskou geprotesteerd tegen de behandeling, die de ambassadeur Israël en zijn staf te Moskou hebben ontvangen tijdens de recente Joodse hoge feestdagen bij hun bezoek aai grote synagoge te Moskou. Tijdens de diensten op Joods nieuwjaar en Grote Verzoendag zouden Russische Joden las tertaal tegen de officiële Israëlische tegenwoordigers hebben geuit. Nadien zijn-in Israël brieven ontvangen, onder tekend door zich noemende Russische Joden en trouwe bezoekers van de syna goge te Moskou. In deze brieven worden beschuldigingen geuit aan het adres var de Israëlische diplomatieke vertegen woordigers in de Russische hoofdstad, manie-1 die door hun onhebbelijk gedrag de sy nagogale diensten op de heiligste dagen van het Joodse jaar zouden hebben (Wordt vervolgd) stoord. wachten, is bijzonder eervol. Zij dr. L. W. G. Scholten als zijn opvol elka brengt ook met zich een ernstig ver- ger een naar onze stellige overtul weir lies. ging bijzonder gelukkige keuze li bur| hoeverre het gedaan. die onzent in ver- zoals prof. Donner heeft ook prol kL! scheiden. Instellingen en organise- ScholJ'„ onder ons Mn de „lara ties een vooraanstaande plaat, in- „y h„„ ,ich bttooDd een man vu neemt, mogeltlk ral rijn dit te be- ,v^nsch voortIeU,lut J," stendlgen. Zeker is da hU het heng- doce„, z|j„ wekelykse leraarschap aan de Vnje Universiteit ,ezi OTer internationale situa aan moet loslaten. En daarop doelen wtf hij w, veIen aan zie! k™ dan wel speciaal wanneer wij van een verlies gewagen. De verdiensten van prof. Donner, Wij willen bekennen dat wjj pro! niet het minst op wetenschappelijk Donner node zien heengaan. Maa B< gebied, zijn onbetwist en hebben al- de Europese zaak zal er bij winnen war lerwegen erkenning gevonden. Wil En dat de door zijn vertrek ontstam 1510 men daarvan duidelijker bevestiging vacature op deze wijze kon wordet Ant dan welke gelegen is in de benoe- vervuld, is een wel zeer gelukkig po^ staat af te komen? Te omstandigheid. J""f ming die i NIEUW-GUINEA De Tweede Kamer heeft gelukkig op den" inschakelen voor een onder overtuigende wijze de motie van de zoek naar de juiste bestuursvom P. v. d. A.-fractie over Nieuw-Guinea over Nieuw-Guinea. Het is volkc verworpen. men duidelijk dat daardoor de i» Voor de zoveelste maal zag minis- druk gewekt zal worden, dat Ne ter-president Drees zich in deze derland benauwd is zijn verant kwestie tegenover zijn partijgenoten woordelijkheid voor de ontwikke geplaatst. De interne spanningen in ling van dit gebied te dragen, de socialistische partij over dit vraagstuk zijn blijkbaar zo groot, dat daaraan de socialistische minis- verantwoordelijkheid voor deze onl ter-president, als voorzitter van een wikkeling. Niet om er beter van t gemengd kabinet, maar opgeofferd worden, maar dat hij etelselmatis door ztjn par- Daarvoor hebbe„ de eoeiallsten reel tijrenoten over de kwestie Nieuw- 00g zy hebben ook met geen woop Guinea wordt aangevallen. „ver de belan8„ vab d Dé motie-Burger was reer vooraich- bev„,k|n8 i„ Nieuw-Guinea. tig geformuleerd. Maar deze voor zichtigheid neemt niet weg dat zij levensgevaarlijk was. Het is een verheugende omstandig heid, dat het kabinet van gemengd Indonesië kan zijn aanspraken op samenstelling daar anders ove dit gebied langs legale weg niet ver- ttefh' cn aJ; Drees een ondub wezenlijken. De Verenigde Naties helzinnige verklaring heelt alge hebben het daarvoor de pas algesne- legr". -"e a<x>r de verdere Kamer mt den Daardoor is het internationale veel instemming is ontvangen. A rumoer over dit gebiedsdeel steeds Maar alleen het feit al dat deze mo meer verstomd, al zal Indonesië niet tie is ingediend zal nog wel een nalaten op zijn vermeende aanspra ken te blijven hameren. Op dat moment nu willen de so cialisten de „bevriende mogendhe- schadelijk kunnen zijn voor eei rustige ontwikkeling van dit gebied Daarmede is geen enkel belang g diend. Benoemd tot onderwijzer aan de Mar- nix-muloschool te Amsterdam-West de heer G. S. Veltkamp te Amsterdam en tot tijd. onderw. de heer J. Zevering te Weesp; aan de prot. chr. school te Box meer de heer R. Tankink te Doetinchem; aan de school met de Bijbel (ulo) te Enschede (H. B. Blijdensteinlaan) de heer J. v. d. Molen te Loppersum; aan de Kon. Wilhelminaschool te Enschede-Glaner- brug de heer B. Menkveld te Ruurlo; aan de school met de Bijbel te Hardinxveld- Giessendam de heer C. Ritmeester, al daar; aan de Herv. school te Haren (Gr.) de heer T. G. Dijkstra te Luttelgeest; aan de „Warin"-school te Nederhorst ten Berg de heer P. W. Hekkenburg te Bussum; aan de chr. nat. school te Neede de heer Stoutmeijer te sHertogenbosch; aan de chr. opleidingsschool Prins Maurits te Rijswijk (ZH) de heer L. v. Kampen te Zwolle; aan de Johannes Calvijnschool te Schiedam de heer J. Bies te Vianen; aan de chr. uloschool te Sneek de heer G. H. P. Meijer te Winschoten; aan de Elout van Soeterwoudeschool te Utrecht N. de heer J. Dop te Den Bommel: aan de Herv school te Varsseveld de heer J. C. Kouwer te 's-Gravenzande; aan de chr. nat. schoot le Woerden de heer K. Pater te Lange Ruige Weide; aan de Herv. e VAN DE DAG Zuster Cecilia ontspringt de rod* dans, door William Brinkley. Uitgavj pa van Uitg. Foreholte. Voorhout. In de roman „Zuster Cecilia ontspring t0 de rode dans" hebben we weer te doe; met een op het moment ln Amerika zee sti veel gebruikte schrijftrant: de geschie h denis is door de hoofdpersoon vertel: aan een auteur, in dit geval Willian y Brinkley, die het verhaal op schrift stel r de. Op deze manier voorkomt men stun i telig geschrijf, terwijl het boek tocï de waarde van authentiek te zijn be j houdt. Zuster Cecilia is een Tsjechische nor die als verpleegster in het begin va: de tweede wereldoorlog landgenoten i door de Duitse bezetters achtervolgd cn politieke of religieuze redenen, helpt ont j vluchten en tenslotte zelf ook „ove; dijk" naar Oostenrijk vlucht en daar naar Amerika ontkomt. Het boel onthult jeen nieuwe aspecten van ver volging en vlucht, maar is eigenlijl meer een kleurige, boeiende roman dar een tragisch oorlogsverhaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2