JHeuura geihsctfe(Courant Wegom legging oorzaak van drama op overweg Weinig kans op ontruiming van Quemoy en Matsoe Drie doden, één zwaar en zes licht gewonden De Gaulle gaat optreden tegen de terroristen MIMSTERSGESPREK OVER STAKEN KERNPROEVEN Drie jaar voor dodelijke steek Anderhalf miljard voor bankwerker? Melkbezorgers vragen om liften bij hoogbouw pFranse Gordijnvelours-i g® 9 li ifii !i I DONDERDAG 2 OKTOBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2J>5 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11378 Directie: F. DIEMBB Hoofdredacteur: Dr. E. DIXMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken 0$ttfnh*sürb is ohfbWn ptyo b«rl io BEZINNING op feest Zie pagina 3 Sneltrein sleurt bus in volle vaart mee Een geweldige vuurtsraal spoot om hoog. Er werd gekrijst en gegild. Passa giers van de trein snelden naar de ramen. De buspassagiers, die er goed vanaf waren gekomen, begonnen met behulp van de treinpassagiers onmiddellijk met het bevrijden van de gewonden. Een militair, die in de bus had ge zeten. rende snel naar de in de buurt staande Margrietkazerne en sloeg daar alarm. Binnen enkele minuten rukte de militaire geneeskundige dienst uit naar de plaats van de ramp. Ook de techni sche dienst van de honderdste genie-ge vechtsgroep was snel ter plaatse met kraanwagens, snijbranders en lichtagre- gaten. Kort nadien verscheen ook een reddingploeg van de Nederlandse Spoor wegen in Zwolle. (Van een speciale verslaggever.) TN VOLLE VAART heeft gisteren om even over zes de sneltrein Zwolle L Amersfoort op een onbewaakte overweg bij het station Wezep een autobus gegrepen. De gevolgen waren vreselijk. Twee van de zesenveertig passagiers kwamen onmiddellijk om het leven. Een passagier overleed kort na het ongeluk. Met enorme kracht boorde de zware locomotief zich in de autobus, die op de smalle overweg was blijven steken. Het voertuig werd hoog opgeworpen en door een zware stofwolk heen raasde de trein, met de bus tegen de locomotief gedrukt, voort. Ongeveer vijftig meter van de overweg werd het voetstuk van de bus verbrij zeld tussen een portaal van de bovenlei ding en de trein. Enkele meters verder bleef de uit de grond gerukte portaal liggen. Weer twintig meter verder kwaï het geheel vernielde voorstuk van d autobus terecht. Vierhonderd meter va de plaats van de botsing stond de trei eindelijk stil. Het achterste gedeelte van de autobus hing nog aan de locomotief Langs de rails, ongeveer ter hoogte van het vernielde portaal, lagen de slacht offers verspreid. Het drama speelde zich af ogen van de verbijsterde passagiers, die nog kans hadden gezien de bus te laten en zo aan de dood ontsnapten. In verband met werkzaamheden de stationsweg te Wezep was het keer kort voor het ongeluk gebeurde gelegd, onder meer via de onbewaakte overweg vlak bij het station Wezep. Om streeks zes uur naderde een autobus van de Veluwse Autodienst N.V., op weg van Heerde naar Kampen met 46 passa giers, de overweg. Het uitzicht naar rechts, de kant van het station Wezep is slecht. Bovendien maakt de rails hier •Ongeveer 150 meter van de ovei Voor 't eerst Het was voor de eerste keer, dat de ■bestuurder van de bus, de heer Stegeman, deze overweg passeerde. Hij keek zeer Boed na«r links en rechts uit. Toen de overweg veilig leek, trok hij de bus enkele meters op. Precies op de overweg sloeg de motor af, vermoedelijk als ge volg van de diepe gaten, die het rijden 'in de eerste versnelling zeer bemoeilij ken. Ook moest de bestuurder al zijn aan dacht wijden aan de slechts 2.60 brede overweg, terwijl zijn bus 2.50 meter breed De chauffeur zag het snel naderen de gevaar niet. Een passagier riep: „Kijk uit. Er komt een trein aan. Spring eruit." De heer J. A. C. Kasperink uit We zep liep naar voren om de conduc- trice, mej. Van Eijck te helpen bij het openen van de deur. Dit lukte niet onmiddellijk. De passagiers dron gen zich naar voren om de deur, die redding betekende, te bereiken. Nog trillend van emotie vertelde de heer Kasperink ons later, dat nog geen twee seconden, nadat hij de bus Seawolf vestigt nieu w record De Amerikaanse atoomduikboot Sea wolf heeft het onderwaterrecord gebro ken en probeert nu zestig dagen onder water te blijven, bijna het dubbele van het oude record.. President Eisenhower heeft gisteren meegedeeld, dart; de Saewolf reeds 54 dagen ondergedoken is en nog steeds onder water is. De Amerikaanse vloot deelde later mee, dat de duikboot aanstaande maandag naar haar thuishaven in New London zal gaan. Als zij maandagmiddag omhoog komt zal zij precies 60 dagen onder water geweest zijn. Prof. H. W. Lambers uit de Soc.-Econ. raad Prof. H. W. Lambers te Rotterdam, plaatsvervangend lid van de Sociaal-eco nomische raad (voor wijlen prof. mr. F. de Vries) heeft te kennen gegeven, dat hij geen prijs stelt op een herbenoeming. Daar hij plaatsvervangend kroonlid was, zal de regering nu dus zowel een lid als een plaatsvervanger ter benoeming moe ten voordragen. Door de snelle hulp was om kwart voor zeven de laatste gewonde naar het ziekenhuis in Zwolle vervoerd. De wrakstukken van de bus lagen in een grote kring rond de plaats van het onheil verspreid. Tot laat in de avond was men met snijbranders bezig de spoorbaan vrij te maken. Het treinverkeer werd in die tijd via Deventer omgelegd. De reizigers uit de sneltrein zijn met autobussen raar Zwolle en Apeldoorn vervoerd. De namen van de slachtoffers zijn: de heer A. Teune, oud 30 jaar, de heer H. van Aarts, oud 78 jaar en mej. H. C. Riesebos, oud 18 jaar, allen uit Kam- Eén passagier, de 5-jarige P. Meurer uit Wezep, is zwaar gewond voor zijn leven wordt gevreesd en zes in zittenden zijn licht gewond. Vreemd Van de zijde van de Veluwse Auto- dienst N.V. werd gisteravond meegedeeld, dat de onderneming niet gewaarschuwd was, dat de overweg, die de bussen Apel doornKampen normaal passeerden, was afgesloten. In den regel wordt de ver voersonderneming in dergelijke gevallen gewaarschuwd. Dat was nu niet het ge val geweest. De autobussen werden bij deze overweg door de daar aan het werk zijnde arbeiders opgevangen en de smalle weg ingestuurd naar de smalle particu liere overweg. Het spoorwegverkeer tussen de leger plaats Oldebroek en Amersfoort, is van morgen om zes uur over een spoor hervat. Om half tóen was de gehele baan vrij en kon van beide sporen gebruik wor den gemaakt. De Franse regering heeft zichzelf giste ren vérgaande bevoegdheden gegeven on de Algerijnse terroristen In het land hard te kunnen aanpakken. Voortaan zondag af kan iedereen die ervan wordt verdacht de Algerijnse rebellen te hel pen, zonder meer worden gearresteerd en geïnterneerd. Voorts zullen terroristen voor militaire tribunalen kunnen worden berecht, waar meestal strenger en sneller recht wordt gedaan dan voor de burger lijke rechtbank. Ten slotte zal bet bezit van wapens veel strenger worden straft dan voorheen het geval was. Krachtens het eerstgenoemde besluit mag de minister van binnenlandse zaken, Pelletier, iedereen die de rebellen recht streeks of indirect materiële steun ver leent, interneren. De betrokkene heeft geen recht van beroep op een rechtbank. Een commissie van onderzoek, samenge steld uit overheidsdienaren die zijn aan gewezen door de ministers van binnen landse zaken en van justitie, moet leder geval binnen een maand na de arrestatie afzonderlijk onderzoeken. De minister zal ten slotte beslissen of een geïnterneerde weer op vrije voeten mag worden gesteld. Wanneer de ge- interneerde niet op last van de minister wordt vrijgelaten, kan hij voor onbepaal de tijd worden vastgehouden zonder recht op beroep. Wegens het vervaardigen van en het handelen in wapens kan men voortaan worden veroordeeld tot een maximum gevangenisstraf ,van vijf jaar en een maximum boete van 17.000 gulden. Deze besluiten zijn bekendgemaakt door de minister van voorlichting, Soustelle, na een vergadering van de ministerraad die werd gepresideerd door president Coty. Nieuw Russisch voorstel: T> USLAND heeft de Verenigde Sta- ten en Engeland voorgesteld de besprekingen die de drie landen op de 31ste van deze maand in Genève zullen beginnen over het staken t^n de proeven met kernwapens, te laten voeren door de ministers van buiten landse zaken. In gelijkluidende nota's, die aan de telijke regeringen werden gezonden, klaart de Sowjetunie dat een onverv en algemene beëindiging van de proeven met kernwapens een.vraagstuk is dat zon der uitstel moet worden opgelost, omdat het van invloed is op vitale belangen van het gehele mensdom. De Russische regering zegt dan ook te hopen, dat de partijen op de conferentie in Genève alles in het werk zullen stel len om tot overeenstemming te komen en dat zij zo spoedig mogelijk een akkoord zullen sluiten. Opnieuw wijst het Kremlin op de nood zaak van een overeenkomst inzake het voor altijd beëindigen van de proeven, wat gepaard moet gaan aan een afdoende werkend stelsel van toezicht om naleving van het akkoord te verzekeren. „Nu op de recente Geneefse conferentie is aangetoond dat het niet mogelijk opgemerkt blijvende proeven met kern wapens te nemen, kunnen er voor de sta ten die over deze wapens beschikken geen bezwaren meer bestaan, de experi menten voor altijd te staken", aldus de Russische nota's Volgens een bericht van Reuter uit Washington is het niet waarschijnlijk dat de Amerikaanse regering met het Russische voorstel zal instem men. Vanmorgen was echter nog geen officiële reactie te verkrijgen. In kringen van de Amerikaanse rege ring werd gisteravond opgemerkt dat het jongste Russische initiatief werd geno men in het voetspoor van de dinsdag door leden van de Amerikaanse voor atoomenergie gedane mededeling, dat de Sowjetunie kortgeleden twee kern wapens tot ontploffing heeft gebracht. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft altijd op het stand punt gestaan dat de besprekingen in Ge nève het best kunnen worden gehouden door de ambassadeurs van de drie be trokken landen en niet door de ministers van buitenlandse zaKen. In Londen was de eerste reactie minder afwijzend. Mogelijk zal Engeland instem men met besprekingen op ministersni veau, maar men wijst erop dat de opvat ting over de duur van de staking der proeven op de conferentie zelf zal moeten worden besproken. De Sowjetunie is van mening dat de conferentie de kwestie van het voorgoed staken van de proeven tot onderwerp moet hebben. Ter gelegenheid van 3 oktober zal de Nieuwe Leidsche Courant mor gen niet verschijnen. Onze bureaus zijn ook de gehele dag gesloten. Directie N.L.C. De rechtbank te Groningen heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 35-Jarige bankwerker J. H. K. uit Nieuweschans, die zijn vrouw, na een echtelijke ruzie, met een broodmes zo danig stak, dat zij kort nadien overleed. De officier van justitie had veertien da gen geleden 4 Jaar gevangenisstraf ge- eist. De rechtbank veroordeelde hem tot drie jaar met aftrek. Overstroming treft Zuid-Frankrijk 28 doden Bij overstromingen in de zuidelijke da len van de Cevcnnen (Zuid-Frankrijk) ri|n 28 mensen om het leven gekomen. De overstromingen, ergste van deze eeuw, zijn het gpvolg van zeer zware regenval in de afgelopen dagen. De fruit- en drui venoogst heeft zeer te lijden gehad, hele kudden schapen zijn verdronken en hon derden woningen moesten worden ont- De spoorlijn van Parijs naar Nimes la onderbroken door het instorten van een brug in de buurt van Nimes. De grote stoomfabriek van Marcoule is door het overstromingswater van de buitenwereld afgesloten. Veel slachtoffers zijn gevallen onder automobilisten, die met hun wagens in de dalen door het snel stijgende water werden verrast en meegesleurd. Zo is bij Bagnols-sur-Sèze een auto met twee vrouwen en drie kinderen verdwenen. Voorts worden nog verscheidene auto mobilisten, boeren en ook mannen van reddingsploegen en de brandweer vei* In de stad Ales, die 40.000 inwoners telt, moesten honderden huizen overhaast ont ruimd worden. Een brug die normaal zca meter boven het riviertje de Gardon uit steekt, kwam geheel onder water te staan. Luns zwijgt over besprekingen in Washington De Nederlandse minister van buiten landse zaken mr. J. M. A. H. Luns heeft de persconferentie, die voor gistermiddag i Washington vastgesteld was, afgelast. De reden, die door een woordvoerder an de ambassade gegeven werd, was, dat mr. Luns van mening was, dat hij op het ogenblik niets kan zeggen over zijn besprekingen in Washington. De minister heeft gisteren op het State Department gesproken met minister Dul les, de onderminister Christian Herter en de assistent-ministers Burke Elbrick en Walter Robertson. De verwrongen stukken metaal die her en der langs de spoor lijn lagen, zijn nog maar nau welijks te herkennen als de delen van de autobus. Het mag een wonder genoemd worden dat de aanvankelijke berichten van minstens tien doden in strijd bleken met de waarheid. Arbeiders bedolven Bij werkzaamheden aan de nieuwe rijksweg nr. 75 bij Maastricht zijn twee arbeiders uit Weert door een grondinstor- ting bedolven. Zij zijn in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis overige- PRESIDENT EISENHOWER van Amerika heeft ontkend, dat er een grote wijziging is gekomen in de Amerikaanse bqitenlandse politiek. Er is geen sprake van, dat ons beleid toegeeflijker is geworden, antwoord de de President, toen hem op zijn CINDS EEN PAAR MAANDEN geleden aan de woning van de Sas van Gentse bankwerker Gustaaf de Betuwe een brief werd bezorgd, verzonden door zijn nicht, tnevrouw Juliana Vanderhaege-De Betuwe te Grand Rapids (V.S.), is er in het leven van deze rustige Oost Zeeuws-Vlaming en zijn vrouw heel wat veranderd. Door die brief is de heer De Betuwe met ieder, die kan bewijzen naaste familie van hem te zijn. min of meer officieus kandidaat voor een erfenis van een goede ander half miljard gulden. Met grote ijver hebben reeds vele Zeeuws-Vlamingen gepoogd te bewijzen familiebanden met de heer De Betuwe te hebben. Zovelen zelfs dat hij al heeft vemicht nooit geweten te hebben over "Ti zo uitgebreide „familie" te beschik ken. Intussen offert de heer De Betuwe vrij wel al zijn vrije uren op aan het napluizen van oude geschriften en paperassen. Want hij wil zo gedegen mogelijk met zijn gegevens over de afstammelingen van graaf Bette uit het Belgische Lede. voor de dag komen op de familiereünie, die de nicht uit Grand Rapids in Sas van Gent denkt te beleggen. Dat verzamelen van bewijzen is geen gemakkelijke opgave. De heer De Betuwe moet aantonen, dat ook hij een afstamme ling is van de graaf, die ten tijde van de Franse revolutie stierf en toen o.m. acht kastelen, vele boerderijen, landerijen en bossen in Nederland, België, Zwitserland en Duitsland naliet. Het is een taak, die zoals reeds is gebleken, bijzonder wordt bemoeilijkt door het feit. dat oude akten en registers, die zijn afstamming nader zouden moeten toelichten, verloren zijn gegaan bij de brand, die in 1940 de abdij van Middelburg in de as legde. Tot 1797 is het spoor duidelijk. Toen werd namelijk Jan Jacob de Betue een van de voorvaderen van onze Gustaaf, geboren in Sas van Gent. Maar verder valt alleen te ontdekken, dat de naam De Betuwe in de loop der tijden vaak is veranderd. Het is heel goed mogelijk, zo meent men, dat de naam vroeger De Bette of Bertte heeft geluld. Op het Sas van Gentse stadhuis hangt namelijk nog een wapen van het adelijke geslacht Bette. De vraag of Jan Jacob de Betue uit 1797 regelrecht afstamde van de fabuleus rijke Belgische graaf Bette is echter daar mee nog niet bevestigend beantwoord en het is dus ook nog de vraag of men op de familiereünie straks meer licht in deze zaak zal kunnen brengen. V erontwaardiging op Formosa wekelijkse persconferentie vragen werden gesteld over de opmerkingen die minister Dulles dinsdag had ge maakt. Eisenhower zwakte de verklaring van Dul. les over Matsoe en Quemoy dan ook af. De president zei, er helemaal niet zeker van te zijn dat de nationalistische strijd, krachten de kusteilandjes zouden ont- He enige wat Eisenhower wilde zeggen was, dat als er een bestand in de Straat van Formosa was bereikt, dit een goe de gelegenheid zou zijn met de com munisten te gaart onderhandelen. Intussen heeft men zich op Formosa zeer verontwaardigd getoond over de uit latingen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dulles. Zo ver. klaarde president Tsjang Kai-sjek, enige uren voordat Eisenhower zijn persconferentie hield, dat hij er niet aan denkt de verdediging van Quemoy en Matsoe ook maar enigszins te ver- Eerder op de dag had de Be.psche mi nister van buitenlandse zaken. Pierre Wigny, In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een poging ge daan in het conflict tussen Rood-Ohina en Amerika te bemiddelen. De Belgische minister stelde namelijk voor, dat de nationalisten de kusteilan- den zouden ontruimen en dat deze eilanden dan vervolgens onder toezicht van de Verenigde Naties zouden worden, geplaatst. In Warschau begint het er op te lijken, dat de Chinese communisten wat de on. derhandelingen betreft hun z n krijgen. Zij hebben steeds op een conferentie op hoger niveau gevraagd en uit Washing ton wordt nu bericht, dat Loy Hender son. een van de naaite medewerkers van Eisenhower en onderminister van bui tenlandse zaken, dit weekeinde in Warschau zal aankomen. Vermoedelijk heeft hij geheime instructies op zak. PRIJSVERLAGING MELK IN AMSTERDAM Hert centraal bureau voor de Amster damse melkhandel deelt mede, dat met ingang van maandag 6 oktober de huidige met één cent per liter verlaagd zullen prijzen voor losse melk, hele Dessen pasteuriseerde en gesteriliseerde melk worden. Het betreft hier de geratio •eerde wijken in oud-Weet. TVE BEZORGERS van melk in de hoogbouw hebben de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid gewezen op de grote moeilijk heden, die zij ondervinden. De mi nister wordt gevraagd met de melk bezorgers rekening te houden bij het bouwen van de nieuwe woningen en de nodlige voorzieningen te treffen bij de reeds bestaande hoogbouw. In een brief aan de minister schrijft het bedrijfschap detailhandel in melk- en velprodukten, dat veel moeilijkheden kun nen worden opgelost als de nodige bepa lingen in de bouwvoorschriften worden opgenomen. 1. In de galerij bouw zou. onverschillig het aantal woonlagen, een lift aai zig moeten zijn. die op elke verdieping kan stoppen. De lift moet groot ge noeg en de galerij breed genoeg zijn voor het transporteren van een kleine boodschappenwagen. 2. Voor de portiekbouw bij meer dan vier woonlagen, moet eveneens royale lift wettelijk verplicht gesteld worden. 3. Bij portiekbouw beneden vijf woon lagen moeten tenminste boodschap- penliftjes voor verticaal transport aangebracht worden, eventueel gecom bineerd met een huistelefooninstal- latóe. 4. Voorts dient bevorderd, eventueel voorgeschreven, te worden, dat de be- bezorgwagens vlak bij de toegangs deur tort de percelen kunnen worden geparkeerd. 5. Ten aanzien van de bestaande hoog bouw wordt het treffen van voorzie ningen gevraagd, die zoveel mogelijk overeenstemmen met de wensen ten aanzien van de nieuw te bouwen wo ningen in hoogbouw. In de brief aan de minister wordt uit rapporten geciteerd, dat 92 pet van de Nederlandse hulsvrouwen de melk aan huis bezorgd wil hebben en van de ove rige 8 pot zijn er nog, die ook voor bezor ging dn aanmerking willen komen. In de Moerwijk koopt slechts 1 pet van de con sumenten de melk ln de winkel. Bij de recente moeilijkheden in Schiedam en Zwolle 4s de wens van de consumenten ook duidelijk gebleken. Maar dan zullen ln de hoogbouw ook voorzieningen ge troffen moeten worden. Op het ogenblik neemt het aantal wo- fyjy ld ningen ln de hoogbouw nog van Jaar tot jaar toe. Was dit aantal in 1954 ruim 10.000, in 1956 bedroeg het al 17.500. Ook ln de kleine gemeenten met minder dan 20.000 inwoners doet zich het vraagstuk voor. Het aantal woningen In vier of meer woonlagen steeg in deze gemeenten van 1954 tot 1956 van 6.2 pet tot 25.4 pet. Men heeft uitgerekend, dat b(j de gale- r{jbouw met 10 woningen op elke verdie ping, de melkbezorger 2 tot 4 maal per verdieping de gang naar z(jn wagen moet Zéér aparte kleuren blauw en geel Bijzonder mooie kwaliteit 125 cm breed ƒ18,50 p~ Vrijblijvend prijsopgaaf BULTHUIS BOTERMARKT 23" Ongeveer dezel fde temperaturen De Bilt verwacht tot mor genavond AanvaUkelUk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later enkele opklaringen en voornamelijk in de kustpro vincies enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Vrijdag 3 oktober: zon op 6.43, onder 18.15; maan op 21.08, onder 12.09. 6 oktober: laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur UI Frsakfon MüDcbeo ZO neb

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1