Prof. Bakhuizen van den Brink sloeg eerste paal voor diaconessenhuis Kinderen kunnen tegen angst weerbaar worden gemaakt Hoe Leiden 3 oktober viert dW 1 NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 1 OKTOBER 1938 Na lange weg van voorbereidingen Opbrengst collecte voor de reclassering De huis-aan-huis-colleote voer de re classering heeft in Leiden 384R.93 opge bracht, tegen 2750.04 vorig jaar; de straatcollecte bracht 1648,41 op (vorig jaar 1073,49). De totale opbrengst be droeg dus 5497.34 tegen 3823,53 vorig jaar. Afscheid N. A. Kriek van de Leidse Spaarbank Gisteren nam de hee-r N. A. Kriek, na een dienstverband van 39 jaar, afscheid als kassier van de Leidse Spaarbank, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Op uitdrukkelijk ver langen van de scheidende functionaris had het afscheid in besloten kring plaats leder die het heeft gezien is van mening, dat prof. Bakhuizen van den Brink gistermiddag met buitengewone volharding en groot succes gedurende bijna een kwartier de eerste paal heeft ge slagen voor het nieuwe diaco nessenhuis aan de Houtlaan. Maar hij was er op gekleed: helm, oliejas en laarzen. Foto N. van der Horst. Met bouw van dit ziekenhuis is streekbelang van eerste orde gediend TTET GROTE WERK van de bouw van het diaconessenhuis in Leiden is gistermiddag officieel begonnen met het slaan van de eerste paal door de voorzitter van het huis, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Dat gebeurde op het uitgestrekte bouwterrein aan de Houtlaan, waar de hoogleraar door behulpzame arbeiders werd voorzien van een helm, laarzen en een oliejas. De paal had een rood-wit-blauwe kop en versierd met een weelderige tak groen. Om de kolossale bouwput 1 het zusterhuis stonden enkele honderden belangstellenden de schokkende verrichtingen van prof. Bakhuizen van den Brink gedurende bijna een kwartier met spanning gade te slaan. De voorzitter nam met de rechter hand aan zijn helm een ovatie in ontvangst, toen hij de paal met succes tot aan de kleurige kop in de grond had gedreven. Dat was dan het plech tige begin van de uitvoering van een groots plan, dat voorziet in de be hoefte van een ziekenhuis met ten minste 306 bedden. Het bestuur van het huis had deze plechtigheid talrijke uitnodigingen verzonden. Onder de aanwezigen ii bouwkeet waren de heer D. van Kwaak, lid van het college van Gedepu teerde Staten, en vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Leiden, van gemeentebesturen in de omgeving van Leiden, de rijksinspecteur voor de volksgezondheid, de faculteit der genees kunde van de Leidse universiteit, de af deling Leiden van de Kon. Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst, verschillende Kerken, zo wel in als buiten Leiden, de andere zie kenhuizen in Leiden en de diaconessen- huizen in Nederland. LEIDSE vereniging voor pedagogiek siiTAE VERENIGING voor Pedagogiek heeft voor het seizoen 1958-1959 een aantal lezingen over opvoedkundige problemen geprojecteerd. Gister- ili avond werd in Het Gulden Vlies het onderwerp „Angst in het kinderleven" m behandeld aan de hand van de geluidsfilm „Kinderangst". Mejuffrouw M. H. Goedman hield een inleiding en nabespreking over deze film. Het thema dat in „kinderangst" Is oiwerkt, is de strijd tussen twee ouders lgover het standpunt dat ieder wil belang van het 5-jarig kind. Het kind raakt In een conflictsituatie, die tot uiting "komt in aggiressi/vlteiit tegen zijn vader ''en bovenal in angstdromen. Deze angst, ckldus mejuffrouw Goedman, komt niet al- aileen bij dit 5-jarig jongetje voor, maar kinderen van alle leeftijden. Een kind niet zo goed tegen iedere situatie op gewassen als een oudere. Het zit dus lonelier in angst. De angstreacties kunnen verschillende ■^oorzaken hebben. Vaak is het kind te ebonden. Wanneer leven komt, ont- Indien u de krant eens niet mocht ontvangen. I kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten- dienst beüen: telefoon «5 no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst ti te zijn. Directie N.L.C. breekt de beschermende hand en angst reacties zijn het gevolg. Ook nerveuze spanningen van de op voeder veroorzaken deze reacties. Elke ontwikkelingsfase van het kind heeft zijn specifieke angsten. Meestal verdwij nen deze wel, maar ook komt het wel voor, dat mensen levenslang vergezeld blijven door angst voor bepaalde dingen, waar de oorsprong van in de jeugd ge zocht moeten worden. Levenshouding Ook volwassenen ontkomen niet aan angst op bepaalde momenten. Daarom is het voor het kind van enorm belang te zien, hoe de opvoeder zijn angst beleeft en oplost. Wij kunnen de angst bij het kind niet uitbannen, maar wij kunnen het kind er wel weerbaar voor maken. Onze wapens moeten geen woorden of stoere daden zijn, maar een geestelijk gezonde levenshouding, een positieve le vensaanvaarding gericht op een doel. De ouders, die zo'n levenshouding gevon den hebben, zullen een gezond geeste lijk klimaat kunnen scheppen, waar het kind de rust kan vinden In deze tijd, waarin de angst een centrale plaats heeft ingenomen. De secretaris, de heer M. G. H. den Haan, deelde mee dat de heer De Jonge om gezondheidsredenen uit het bestuur was getreden. Mejuffrouw Goedman werd in zijn plaats in het bestuur ge kozen. Lange weg Nadat het zusterkoor enkele ve van psalm 136 had gezongen, voerde prof. Bakhuizen van den Brink als ste het woord. Hij merkte op, dat gehele werk nog moet worden gedaan en dat er dus geen reden is. zich ergei op te beroemen. ..Maar de Heer is goed en daarom wordt het werk met opge wektheid ondernomen". Er moest een lange weg van voorb dingen worden afgelegd voordat tot dit ogenblik kon worden gekomen. Een 20 lange weg, dat verwacht mag worden, dat het eigenlijke werk op de bouwplaats niet zoveel tijd in beslag zal nemen als het gehele complex van voorbereidingen. Ofschoon zich ook gedurende de bouw nog wel problemen zullen voordoen. De voorzitter constateerde met grote dank baarheid, dat (jeze zaak wordt gedragen door zeer velen, zowel het funderen ah het bouwen en voltooien. Bij de voorbereidingen zijn teleur stellingen ondervonden. De ervarin gen echter met het gemeentebestuur van Leiden en de gemeentebesturen in de omgeving waren voor het be stuur een zeer belangrijke stimulans om niet te versagen; het gemeente bestuur van Leiden baande de weg tot een financiële regeling, die een vooraanstaande instelling op finan cieel gebied bereid maakte het geld te verstrekken. Dank bracht de voor zitter ook aan de financiële advies commissie van het bestuur, dr. ir. Lindenbergh en de heer Van Hoeken van 's Gravenpolder, de bouwcom missie en de artsen en niet te ver geten het hoofd-propagandacomité en de plaatselijke comité's die ii loop der achterliggende jaren hoge bedragen hebben bijeengebracht de financiële grondslag van het nieuwe ziekenhuis zo hecht mogelijk te maken. Prof. Bakhuizen van den Brink dacht ten slotte aan psalm 127, waar staat, dat, als de Heer het huis niet bouwt, de bouwlieden tevergeefs werken. Hij hoop te, dat door de inspanning van alle men- heen de Heer waarlijk dit huis mag Lezers schrijven ons Drie-oktoberoptocht Volgens de officiële publikatie in de dagbladen van zaterdag jl„ „verzoekt de burgemeester van Leiden allen, tijdens de 3 oktober-optocht het middengedeelte der straten vrij te laten" Gezien de minder prettige ervaringen- die ik de laatste paar jaren heb opge daan (Hoge Rijndijk, tussen Cobetstraat en P. J. Blokstraat). tijdens het voorbij trekken van de optocht, zou ik de burge meester willen verzoeken aan bovenge noemde publikatie voortaan te willen toevoegen: ,.en gedurende het voorbij trekken van de optocht op de plaats te blijven staan, zoals deze door het publiek met goedvinden van de politie, wordt in genomen" Het geval doet zich nl. voor. dat zodra de motorbrigade van de politie is gepas seerd, er mensen zijn, die het noodzake lijk achten, de zojuist door de politie goedgekeurde opstelling van de rij te verbreken en enige meters naar von gaan. Om de optocht maar zo dicht gelijk te zien voorbij-trekken. Het gevolg hiervan is, dat de ouden van dagen en zij dié door een lichamelijk gebrek op een stoel in de rij hebben plaats genomen, daardoor achter de rij komen te staan of te zitten en hun plaats, die zij reeds lang tevoren hadden bezet, zien ontnomen. Ik kan deze methode niet anders kwa lificeren dan als zeer onhebbelijk. Het ii misschien enerzijds niet goed uitvoer baar en anderzijds ook weer erg hinder lijk, maar wellicht zou het niet overbodig zijn, als de motorbrigade van de politie ook gedurende de optocht heen langs de stoet zou rijden, teneinde het publiek op die manier te dwingen op dezelfde plaats te blijven staan. In elk geval zou ik het publiek vrien delijk willen verzoeken, wanneer hel zich eenmaal langs de weg heeft opge steld en de politie de afstand heeft be paald, ook te blijven staan en voren te treden. Heus, men mene niet, de optocht van dichtbij beter te kunnen ga deslaan; hoe verder u daarvan afstaat, hoe beter u kunt zien en hoe meer over zicht u hebt op de stoet. Indien u zioh hieraan houdt, oogst u niet alleen de dank van bovengenoemde categorie van gedupeerde personen, doch ook van de overige kijkers en ten 6lotte niet in het minst van de politie, die op deze dag al meer dan genoeg werk heeft. Leiden. A. HOLLEBEEK. P. J. Boon 40 jaar bij de P.T.T. Vandaag herdenkt do hoor P. J. Boon, employé tweede klasse, de dag, dat hij óór 40 jaar zijn intrede bij de P.T.T. deed. De jubilaris begon zijn loopbaan als hulpbesteller te Noordwijk. Na enige jaren werd hij overgeplaatst naar Leiden. Hier was hij werkzaam resp. als bestel ler, chauffeur en expeditie-ambtenaar, voordat hij in zijn huidige functie be noemd werd. De directeur der P.T.T., de heer J- Habermehl, bracht de gelukwensen over het bedrijf en sprak waarderende woorden over de plichtsbetrachting en 'aardevolle medewerking van de heer Boon. Naast de gebruikelijke gratificatie n een oorkonde van bedrijfswege, out ing de jubilaris een geschenk onder cou- ert van het jubileumfonds. Tot laat in de middag kwamen vele superieuren en medewerkers de jubilaris zijn echtgenote gelukwensen aanbieden. Mi n i m um-exportprijzen Uitstel beslissing tot dinsdag Het bollenvak mag, wat de minimum- I prijzen betreft, nog een poosje in af- I waobtrng leven. De commissie van bij- I stand van het Produktschap voor slerge- j wassen had een voorstel gecomponeerd. I dat zo veel drastische verhogingen van de minimumexportprijzen inhield, dat het Prof. dr. M. C. Colenbrander voerde'onder de kwekers eenbescheiden oproer iet woord namens de faculteit der ge-; ontketende. Nadat de nodige protesten ieeskunde. Er zijn tussen het diacones-j waren geuit en nadat De Tulp een tele- senhuis en het academisch ziekenhuis gram-vol-bezorgdheid naar het kantoor Meer ruimte Vertrouwen Burgemeester Van Kinschot dacht de barrières die moesten worden geno men om tot positieve resultaten t« men. Het bestuur kreeg de ene teleur stelling na de andere te incasseren. En er eenmaal toestemming was. wer den de financiële problemen een belem- nering. Ook daarin is een oplossing ge- onden. Als de gemeentebesturen kun- ien meewerken, doen ze dat. De tolk van de gemeentebesturen in de omgeving was burgemeester C. J. der Hoeven van Voorschoten. Hij zei. dat het zonder zoveel medewerking van vele :n tot deze dag niet zou zijn geko- Het diaconessenhuis is uitgegroeid en aantal van 170 bedden; het heeft vertrouwen in brede kring weten te wek- n de gemeentebesturen hebben bij hun besluit dan ook het grote belang van een voorlopig voldoende groot en overeen komstig de nieuwe eisen geoutilleerd zie kenhuis ingezien. De burgemeester van Voorschoten wees erop, dat met de bouw vele gemeenschappelijke belangen, hij. Het gemeenschappelijke doel 'is de an de gezondheid van de ge- De hoogleraar was tuigd, dat het nieuwe diaconessenhuis goede buur zal zijn.[ s vertegenwoordiger van de afdeling Leiden van de Kon. Maatschappij vordering van de Geneeskunst verklaar de dr. H. Muller, dat de huisartsen moedeloos worden als het gaat om snelle opneming van een patiënt in het zieken huis. Hij hoopte, dat over vier jaar de ernstigste moeilijkheden zijn nen. Een voor het tegenwoordige huis ongunstige omstandigheid is. dat de wikkeling van de geneeskunde 1 ruimte en meer outillage vraagt. Namens de specialisten sprak dokter A. H. Ferguson. Hij sprak de hoop dat in het nieuwe huis de samenwerking tussen allen die in het huis werkzaam zijn, voortgezet en waar mogelijk nog vergroot zal worden. Het plan tot staf vorming worde nader uitgewerkt, opdat de specialisten zich straks als huisgeno ten kunnen gevoelen. Voordat de vele genodigden zich naar de bouwput begaven, zong het zuster koor onder leiding van de heer Van Ka pel twee verzen van gezang 132: „Wij loven U, o God, wij prijzen Uwe naam". Na het slaan van de eerste paal reci pieerde het bestuur in de bouwkeet. het Haagse Stadhoudersplantsoen had laten seinen, kwam dan gistermiddag het PVS bijeen om het befaamde voorstel te bespreken. Na punt te hebben gedebatteerd, bleken de meningen zo ver uiteen te lopen (er wa ren o.m. twee tussenvoorstellen gedaan), dat men besloot de gehele affaire opnieuw in handen van de commissie van bijstand te leggen met het verzoek een keertje over te piekeren. Volgende week dinsdag komt men dan opnieuw bijeen om een beslissing te nemen. In deze vergadering kwamen verder aan de orde de uitbreiding van het areaal narcissen en hyacinten op 100*/«, tulpen op 103 pet was het besluit plus een hele verordeningen. Wie gistermiddag bij het slaan 1 de eerste paal voor het dia conessenhuis was, kon na af loop van de plechtigheid in de kantine aan de Houtlaan de maquette van het nieuwe kenhuis bekijken. Daar was uiteraard intense belangstel ling voor. Links het zusterhuis, de rest het ziekenhuis met vooraan de kapel. \T ANAVOND worden de Leidse feestelijkheden ter gelegenheid van 3 oktober geopend met een zangbijeenkomst in de Pieterskerk, die de christelijke zangvereniging Ex Animo heeft belegd. Wij laten hieronder het gehele feestprogramma (heden, morgen en vrijdag) puntsgewijze volgen. Woensdag Pieterskerk, 8 uur: feestelijke zangbijeenkomst „Ex Animo", spreker: dr. J. Riemens te Zeist, zang: Aafje Heynis (alt), orgel: Adriaan Blankenslein. Donderdag Van half 8 tot omstreeks 9 uur: de TAPTOE. Vrijdag Bordes Stadhuisplein, 7 uur: reveille van de Politiemuziek. Waaggebouw, 7.30 uur: uitdeling van haring en wittebrood (aan ongeveer 10.000 Leidenaars, tot omstreeks 9.30 uur). Van der Werfpark, 8 uur: koraalmuziek (medewerking van „Concordia"). Doelenkazerne, 8.30 uur: vertrek van Schotse Pipers (doedelzakmuziek) voor mars door de stad met (waarschijnlijk) voorstelling op het Kaasmarkt terrein (route: Rembrandt straat. Noordeinde, Kort Rapenburg, Princesse- kade, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Watersteeg, Hoge- woerd, Hoge Rijndijk tot lyceum). Levendaal, 8.30 uur: kortebaandraverij (aangespannen), tussen Gere- gracht en Pakhuisstraat, tot 10.30 uur. Stadhuisplein, 8.30 uur: marionettenspel „Hoe Petertje het 3-oktober- feest viert". Maresingel, hoek Pasteurstraat, 9.15 uur: marionettenspel „Hoe Petertje het 3-oktoberfeest viert". Breestraat, 9.30 uur: militair défilé (opstelplaatsen Lammenschansweg en Lorentzkade, van 8 uur af). Vijf-meiplein, 10 uur: marionettenspel Hoe Petertje het 3-oktoberfeest viert". Chr. Geref. kerk, 10 uur: herdenkingsdienst, voorganger: ds. Van der Weele. Kerk Geref. Gemeente, 10 uur: herdenkingsdienst, voorganger: ds. Molenaar. Gebouw Hoge Rijndijk 24, 10 uur: herdenkingsdienst voor Geref. Ge meente in Nederland, voorganger: ds. Ligtenberg van Rotterdam. Museum De Lakenhal, 10 uur: opening tentoonstelling „Leidens beleg en ontzet" (tot 12 uur). Pieterskerk, 10.30 uur: herdenkingsdienst, voorganger: ds. De Wit. 1 uur: OPTOCHT „EEN EN AL MUZIEK". Gebouw Hoge Rijndijk 24, 5 uur: hertlenkingsdienst voor Geref. Gemeen te in Nederland, voorganger: ds. Ligtenberg van Rotterdam. Gehoorzaal, 8 uur: feestvoorstelling met gezelschap van Roland Wagter. Schouwburg, 8 uur: feestvoorstelling met gezelschap van Johan Kaart. Schuttersveld, 11 uur: groot schitterend vuurwerk. AGENDA VOOR LEIDEN Ie cursus bloemschikken o.l.v. C. Kriest. Geref. jeugdhuis, Breestraat, ivangelisatiebij eenkomst. Kerkzaal academisch ziekenhuis. 12.50— .20 uur: middagpauzebijeenkomst. Pieterskerk. 8 uur: feestelijke zang bijeenkomst m.m.v. Ex Animo, Aafje Hey- •n Adr. Blankenstein; spreker dr. J. Riemens. Donderdag Van der Werfpark. 8 uur: grote taptoe i.m.v. 8 muziekkorpsen. Vrijdag Leiden viert feest Tentoonstellingen Volkenkunde: tentoonstelling van Ja panss penseeltekeningen, tot 12 oktober Prentenkabinet: tentoonstelling van to- i's van H. H. Baudert, tot 1 oktober. Dienst apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door de apotheek Centraal, Bree straat 74. tel. 20552, de Haven-apotheek. Haven 18. tol. 20085 en de apotheek te Oagetgeest, Wllhelminapark 8, tel. 20274. A. Sierat verliet sted. lichtfabrieken De heer A. Sierat nam afscheid van de stedelijke lichtfabrieken. Om gezond heidsredenen ging hij met vervroegd pen sioen na een dienstperiode van 37 jaar. Bij afwezigheid van de directeur sprak ir. H. J. G. Klinkert de scheidende func tionaris op hartelijke wijze toe. Hij uitte zijn waardering voor de wijze, waarop de heer Sierat steeds zijn werk heeft verricht en getuigde van zijn medeleven nu gezondheidsredenen de heer Sierat noopten vervroegd met pensioen te gaan. De heer Kwist, directe chef van de scheidende functionaris, gaf eveneens blijk van zijn lof voor het werk van de heer Sierat. Voorts sprak de voorzitter van de personeelsvereniging, die de heer Sierat een cadeau aanbood. In de werkplaats volgde nog een af scheid van zijn naaste collega's, waarna de heer Sierat allen dankte voor de be- m van vriendschap. Zie vervolg stadsnieuws op pagina 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3