Jlicuwe £ciiisrf)c It'ounml Rassenstrijd ontwricht middelbaar onderwijs l!lï li is Duidelijk arrest van het opperste gerechtshof Voldoening over de nederlaag de communisten van Bestuur van K.A.B. wil reële welvaartsstijging Britten akkoord met een rondetafelconferentie over kwestie-Cyprus Gratie voor Jimmy Wilson Kostbare kunstschatten uit musea weggeroofd Li DEVSDAC 30 SEPTEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: J 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11376 Directie: r. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMER LURISTELIJKJiATlONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5laoh«sürij is gbfbkwtt myo Q«rt in Uyftnspftt" Zo goed als IDEAAL Zie pagina 3 Scholen in Little Rock blijven dicht A LS GEVOLG van de verbeten rassenstrijd in de zuidelijke staten van Amerika is het middelbaar onderwijs in Arkansas en Virginia vooi een groot deel ontwricht. Meer dan 16.000 kinderen konden gisteren in deze staten niet naar school. In Little Rock, het brandpunt van de strijd, zouden vandaag vier middelbare scholen, verhuurd aan particulieren, al leen voor blanke leerlingen geopend worden. Het federaal gerechtshof in Omaha (Nebraska) heeft deze manoeuvre van gouverneur Faubus echter verhinderd en de particulieren, die de scholen huurden, verboden hun scholen deze week te openen. Er moet eerst een nader onderzoek ingesteld worden, zo bepaalde het gerechtshof. Vooral in de staat Virginia is het verzet tegen de opheffing van de senscheiding hijzonder fel. In de grootste stad van deze staat, Norfolk besloot men dan ook niet minder dan zes middelbare scholen te sluiten. Hierdoor werden een 10.000 kinderen „werkloos". In Little Rock staan nog 6teeds, na het besluit van het gerechts hof in Omaha. 3460 kinderen op straat. Verder zijn in de staat Virginia 2750 kin deren getroffen door sluiting van middelbare 6ohool in Front Royal en Verstekelingen terug naar Indonesië Zevenendertig verstekelingen van Indonesische nationaliteit, die in de loop van dit jaar naar Nederland waren gekomen, worden thans aan boord van de Johan van Oldebarne- velt naar Indonesië teruggebracht. De regering heeft de verstekelin gen, die in de Kruisberg bij Doetin- chem ondergebracht waren, geen langer verblijf in Nederland toege- I staan. Het schip is gistermiddag 16 i uur uit Nederland vertrokken. Een en ander werd medegedeeld door een zegsman van het ministerie van justitie. I Van bevoegde zijde deelde men ons mede, om misverstand te voorkomen, dat het hier niet betreft een geval van uitzetting van vreemdelingen, maar een weigering van toelating. Het is inter nationaal gebruik, dat verstekelingen nooit vergunning krijgen het schip, waarop zij aankomen te verlaten. In verband met de bijzondere omstan digheden echter zijn deze personen tij delijk ondergebracht in De Kruisberg. Dit betekent dus niet dat zij toegelaten I werden, maar dat over hun toelating na grondig onderzoek zou worden beslist, i Dit grondige onderzoek is voor alle be- trokkenen stuk voor stuk geschied. Hierbij is gebleken, dat £it personen zijn van geheel ander kaliber dan de verstekelingen, die wel zijn toegelaten. Zij hebben stuk voor stuk generlei band met de Nederlandse samenleving en het was niet te verwachten, dat zij daartoe ooit zullen behoren, hetgeen voor de J toegelaten verstekelingen wel het geval is geweest. Zij hadden ook geen familie in Nederland. Men kan over het alge- meen zeggen, dat het avontuurlijke I jongelui zijn geweest, die een soort I zucht naar verandering hadden. :dedeelde, geer vinden b(j aan Ook zullen z(j naai van bevoegde zijde r kwade gevolgen ondi komst in Indonesië. Deze overtuiging be rust niet op toezeggingen, maar is ge grond op ervaring. Twee Nederlandse nota's te Djakarta De Nederlandse diplomatieke vertegen woordiger te Djakarta, de heer H. Hassel- mati heeft twee nieuwe Nederlandse no ta's aan het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken overhandigd, name lijk aan de heer Papain, hoofd van het directoraat Europa. Noch de Indonesische noch de Nederlandse vertegenwoordiger was tot mededelingen bereid., doch zeiden dat de nota's geen betrekking hadden op de voornaamste geschilpunten tussen Ne derland en Indonesië. Wij vernemen, dat de ene nota betrek king had op de terugzending van 13 ver stekelingen en de tweede op een betrek kelijk minder belangrijk gevak Vierde Spoetnik hoogtepunt van Chinees feest Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken zegt over inlichtingen te beschikken dat Rusland mogelijk morgen van Chinees grondgebied een kunstmaan zal lanceren. Communistisch China viert morgen de verjaardag van dc oprichting der Volksrepubliek en de Sowjetunie zou dan voor „iets spectaculairs" zorgen. Vol gens de perschef van het ministerie, zijn van verschillende zijden berichten over het afschieten van een nieuwe Spoetnik ontvangen. middelbare en lagere school in Charlot tesville. Soms wordt dn de staat Virginia nog les gegeven in woningen en gehuurde ge bouwen, maar over het algemeen lijkt het middelbaar onderwijs op niets. Voor al voor leerlingen die eindexamen moe ten doen. begint de toestand ernstig U worden. Het was onder deze omstandig heden. dat men gisteren met grote belangstelling nitkeek naar de offi ciële uitspraak van het Amerikaanse opperste gerechtshof in Washington, over dc opheffing van de rassen scheiding op de scholen in Little Rock. Velen hoopten, dat deze uitspraak dui- 1 Ijker zou zijn dan het arrest in 1955 toen werd beslist, dat opheffing van de rassenscheiding op de scholen voortgang moest vinden met „overwogen spoed" Deze hoop is niet vergeefs geweest. Gisteren sprak bet opperste gerechtshof uit. dat dc Amerikaanse leerlingen een onvervreemdbaar en in de grondwet verankerd recht hebben, om op school niet aan rassenscheiding onderworpen te worden. Bepalingen Noch de wetgevende, noch de uitvoe rende macht van enige Amerikaanse staat, noch de rechters, hetzij direct, het zij indirect, kunnen aan dit recht af breuk doen. Het hof bevestigde dan ook zijn be sluit van 12 september, dat absoluut geen uitstel kan worden verleend bij de op heffing van de rassenscheiding op de middelbare school in Little Rock. Het arrest vervolgt dan: „Het onder wijs aan de middelbare school te Little Rock zal er onder lijden, als de ongewen ste toestand van het vorig jaar besten digd wordt". En duidelijk wordt gesteld: „Het gaat niet op te zeggen, dat de orde en rust in Arkansas slechts kunnen wor den gehandhaafd, door de negerleerldn- gen van hun grondwettelijke rechten te beroven". „De moeilijkheden in Little ltock", zo spreekt het opperste gerechtshof ten slotte udt, „zijn veroorzaakt door de autoriteiten van Little Rock. Deze moei lijkheden kunnen dus ook door dezelfde worden bezworen". Ondanks deze duidelijke uitspraak van het hof gingen ook vandaag weer honderdduizenden leerlingen in de uiterst zuidelijke staten van Amerika, gescheiden naar huids kleur, naar school. Eindelijk was het dan zover: gisteren is de honderdduizendste emi grante naar Australië vertrokken. Maar voor het zover was, moesten mevrouw Zevenbergen en haar echtgenoot uit Abbenbroek nog enkele toespraken aanhoren. Minister Suurhoff bood het echtpaar een foto boek aan, getiteld „Holland", ter herinnering aan hun emigratie als honderdduizendste naar Australië. Ook de Australische ambassadeur sprak enkele woorden. Op de foto zien wij het echtpaar naast de Johan van Oldenbarnevelt op de kade te Amsterdam bij hun attractief uit gedoste verhuiskist, waarvan de opschriften aan duidelijkheid niets te wensen overlaten. Reacties op de volksstemming in Frankrijk TN KRINGEN van de westelijke regeringen is men over het al gemeen zeer voldaan over de uitslag 'an de Franse referendum. Men is ■errast door het groot aantal „Ja"- stemmers en spreekt zijn voldoening over het enorme prestigeverlies de communisten in Frankrijk. In Londen noemde men dit de eerste ernstige nederlaag voor de Franse communisten sedert de oorlog. In de communistische landen daaren- igen toonde men zich teleurgesteld over uitslag. Zo schreef het Oostduitse pers bureau, dat de Franse reactionairen erin geslaagd zijn de Grondwet aangenomen te krijgen door fascistische terreur, poli- liedwang en demagogische beloften. En radio-Moskou riep om, dat het fereren- dum nogmaals heeft aangetoond hoe groot de dreiging van het fascisme in Frankrijk is. Een aantal landen, waaronder de Ara bische, heeft een neutrale en afwachtende houding aangenomen. Het hoofd van het bureau van de Arabische Liga in Genève gaf bijvoorbeeld de volgende verklaring uit: „Wij hebben goede hoop. dat de Franse regering tussen nu en vijftien ok tober een beslissing zal nemen, die een belangrijk keerpunt zal betekenen in de Frans-Algerijnse betrekkingen. Bepaald vijandig was de reactie van de voorlopige Algerijnse rebellenregering. Haar vertegenwoordiger m New York zei, dat de uitslag van het referendum in Al gerije met 98 procent stemmen voor doet denken aan „bepaalde stemmingen van andere regeringen in andere omstandig heden uit een droef verleden." Vertrouwen Veel anders waren de reacties in de westelijke wereld. De opperbevelhebber van de N.A.V.O. in Europa, de Ameri kaanse generaal Lauris Norstad, ver klaarde dat de uitslag reden is voor meer hoop cn vertrouwen. Dr. von Brentano, de Westduitse mi nister van buitenlunüSfc zaken, zot: „Wij moeten er als vrienden van Frankrijk be langstelling voor hebben en ons er verheugen wanneer dit grote land zijn inwendige kracht en stabiliteit vergroot." En Winston Churchill, die een plezier tocht maakt op de Middellandse Zee sein de premier De Gaulle: „Ik hoop, dat u mijn hartelijke gelukwensen wil aan vaarden naar aanleiding van het over weldigende vertrouwensvotum, dat u van het Franse volk hebt ontvangen." Ook Eisenhower heeft De Gaulle gefeliciteerd met zijn overwinning. De Franse autoriteiten in Algerije be schouwden het referendum als een van de belangrijkste overwinningen op de Al- Het verbondsbestuur van de Katho-| sche politiek, licke arbeidersbeweging heeft zich op de gisteren in Utrecht gehouden buitenge wone vergadering kunnen verenigen met het eerder door het dagelijks bestuur van dc KAB ingenomen standpunt in zake dc inhoud van dc jongste Troon rede en de daarop gevolgde adviesaan vrage van de regering aan de Sociaal- Economische Raad. Met voldoening werd kennis genomen van de opvatting van de SER dat het gehele complex van de te nemen maat regelen ten aanzien van het te voeren sociaal-economische beleid nader in studie dient te worden genomen. Ervan uitgaande dat de SER zijn thans aan te vangen studie zal uitstrekken tot de algemeen te voeren sociaal-economi- ent het verbondsbestuur tadium van te moeten onthouden publiekelijk tot een zekere stelling ten aanzien van concrete maat regelen te komen. Het meent echter reeds nu te moeten stellen dat na dc gevolgen van de eer der doorgevoerde bestedingsbeperking een verdere vermindering van de wel vaart van de werknemers niet is te aan vaarden. Integendeel, het verbondsbe stuur van de KAB is van oordeel, dat nu het evenwicht in onze volkshuishouding in grote lijnen is hersteld, ernstig moet worden gezocht naar wegen, waarlangs een verdere stijging van de reële wel vaart voor de werknemers in de naaste toekomst mogelijk is. De stormvloedkering bij Capel- le aan de IJssel is bijna gereed. Dat moet ook wel, want op 22 oktober zal minister Algera dit nieuwe staaltje van kunnen in gebruik stellen. MEER KONVOOIEN NAAR QUEMOY Amerikaanse militaire autoriteiten dringen er bij de Chinese nationalisten op aan, meer en grotere voorraden over zee en door de lucht aan te voeren naar Quemoy. De Amerikanen streven ernaar communistisch China niet dc kans te geven, de nationalistische voorpost door bombardementen af te snijden en uit te hongeren. Zowel de Amerikaanse als de Chinese autoriteiten zijn opgetogen over het suc ces van nachtelijke droppings boven Que moy en massale konvooien tijdens het weekeinde. gerijnse opstandelingen. Algemeen ver wacht men in Algiers, dat De Gaulle de volgende week tijdens zijn bezoek aan Algerije zijn plannen voor dit deel van Noord-Afrika zal ontvouwen. Nederlaag ie zwaar de communistische neder- is, blijkt uit de volgende uitslagen het referendum. In totaal stemden 4.624.478 Fransen „Nee". Het aantal com munistische stemmen bij de verkiezingen in 1956 was veel meer, namelijk 5.454.589. Deze vergelijkende cijfers zijn echter voor de communisten nog geflatteerd, want vele aanhangers van Pierre Mendes- France en Maurice Bourges-Maunoury hebben ook „Neen" gestemd. Een duidelijke aanwijzing voor de com munistische nederlaag vormt Ivry, waar de communistische secretaris-generaal Thorez woont. Hier stemden 12.171 tegen, terwijl Tho rez in 1956 in deze plaats niet minder dan 14.000 stemmen behaalde Het sprekendst waren wel de cijfers in Lens, waar slechts 5.087 kiezers tegen de grondwet stemden tegen ruim 23.590 istische stemmen in 1956. Libië klaagt over Franse aanval De regering van Libië heeft gisteren een rapport ingediend bij de secretaris generaal van de Verenigde Naties, waar in wordt geprotesteerd tegen een „wel overwogen aanval van een Frans vlieg tuig op een Libisch dorp". Het vliegtuig zou een dorpje onder vuur hebben ge nomen, op een afstand van dertig kilome ter van de Algerijnse grens. Eén burger kwam volgens het Libische bericht om "17"AN gezaghebbende zijde in Lon- den wordt vernomen, dat En geland de N.A.V.O.-raad heeft laten weten dat het akkoord gaat met het voorstel van Spaak, een drie-mogend- hedenconferentie te houden over de kwestie Cyprus, mits er dan gespro- Nu levenslang Gouverneur Folsom van de Ameri kaanse staat Alabama heeft de doodstraf waartoe de neger Jimmy Wilson veroor deeld was, veranderd in levenslange op sluiting. Jimmy Wilson was veroordeeld omdat hij in de nacht een oude vrouw van nog geen twee dollar beroofd had. De wet in Alabama stelt op beroving in de nacht dc doodstraf. Nu zijn straf in levenslang veranderd is. komt de 55-Jarige Wilson waaischijnlljk na vijftien jaar in aanmerking voor voorwaardelijke lrwrijheidssteliing. Volgens het oorspronkelijke vonnis Wilson op 24 oktober terecht worden ge steld op de elektrische stoel. Mede onder invloed van de vele protesten d e de zaak. Wilson in de gehele wereld heeft uitge lokt. besloot Folsom om Jimmy gratie verlenen Morgen viert de kleine prinses Marie Esmeralda, de jongste dochter van koning Leopold en Liliane de Réthy, haar tweede verjaardag. Drie inbraken in een nacht (Van •rslaggevers) yESENNEGENTIG kostbare antie ke uurwerken, gezamenlijk een waarde vertegenwoordigend tussen de 80.000 en 100.000 gulden, zijn ont vreemd uit het Nederlands goud- en zilvermuseum te Utrecht. Maar dat was niet het enige, want in diezelfde nacht van vrijdag op zaterdag werd (zoals gemeld) ook ingebroken in het Amsterdamse Rijksmuseum en in het luseum in Lichtenvoorde. De Utrechtse recherche heeft geen oeite gehad de inbraak in het goud- en lvermuseum te reconstrueren. Want het moet allemaal nogal gemakkelijk zijn gegaan. De buitendeur kon met de schou- p uit het slot worden geduwd. Door tauratiewerkzaamheden was een lad der bij de hand en de luiken leverden barrière op voor de (ver moedelijk) drie daders, die vier vitrines volkomen leegroofden oen in dc morgenuren de misdaad •d ontdekt, miste men 96 catalogus- (23 antieke gouden horloges, arvan verschillende met diamanten parels bezet, 51 zilveren uurwerken, 18 horloges van onedel metaal en 4 zwaar zilveren chatelaines). Enkele meisjesstudenten hebben ver klaard, dat zij in de nachtelijke uren drie mannen bij het museum hebben ge- Pe recherche heeft verdenking gekre gen tegen een jonge man, wiens signale ment nauwkeurig bekend is. Hij heeft in de afgelopen weken zeer vaak het mu seum bezocht en hij maakte af en toe wel eens een praatje met de bouwvak arbeiders om zogenaamd naar het ver- od van de restauratie te informeren. In dezelfde nacht werd ook, zoals wij reeds gisteren meldden, een geslaagde inbraak in het Amsterdamse Rijksmu seum gepleegd. Op schandalige wijze werden daar twee vitrines vernield en vier gouden kunstschatten van histori sche waarde verdwenen, nl. een gouden ketting, die volgens de overlevering van Michiel de Ruyter is geweest, verder een keten met penning van kapitein Ies- brand Gotskc, een beker van kapitein Cornells Schrijver en een penning van Isaak Rockcsen. Met de veiligheidsmaatregelen is het in het Amsterdamse museum heel an ders en beter gesteld dan aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht. Het is daarom een groot raadsel hoe de dief ongemerkt is weggekomen met zijn buit. Het grote gebouw is nl. des avonds en des nachts rondom door natriumlampen verlicht. In het gebouw patrouilleren bewakers met honden. Het is waarschijnlijk do eerste geslaagde diefstal uit het Rijks- Men acht het niet uitgesloten dat de dader do kostbare kunstvoorwerpen reeds heeft laten omsmelten: MUSEUMROOF Ook uit het Gelderse dorp Lichten voorde zijn berichten binnengekomen over een diefstal in het museum aldaar. Tal van antieke voorwerpen werden ei uit het oudheidkundig museum wegge haald. De waarde daarvan heeft men nog niet kunnen vaststellen. OOK IN BRUGGE In Brugge werd zaterdag, dus vrijwel onmiddellijk na de diefstallen in Neder land, het paneel van het altaarstuk „De legende van de heilige Ursula", uit het klooster der Zwarte Zusters gestolen. De dief ging hier wel zeer brutaal te werk. Hij werd op zijn verzoek door een tachtigjarige non in het museum toegelaten cn verdween met een der zij panelen van het altaarstuk, toen dc kloosterzuster even werd weggeroepen. Men schat de waarde van dit schilderij op anderhalf miljoen gulden. ken zou worden over het Britse deel genootschapsplan. De Britse regering zou bereid zijn en kele wijzigingen in het plan aan te bren gen, op voorwaarde dat dit cot een ak koord tussen de drie landen luidt. Deze zaken zijn gisterochtend op een kabinets zitting in Engeland besproken. Dc permanente N.A.V.O.-raad te Parijs heeft zich twee en een half uur bezig ge houden met de kwestie Cyprus. Turkije heeft inmiddels zijn consul- generaal te Nicosia, Burhan Ishin. aange wezen als zijn vertegemwoordiier bij de gouverneur van Cyprus. Het feit dat Tur kije iemand heeft benoemd die al lange tijd op het eiland werkzaam was, wordt gezien als een verzoenend gebaar tegen over Griekenland, dat alle medewerking bi.i de uitvoering van het Britse plan heeft afgewezen. Jeugd NV's in oprichting Wellicht zal binnen niet al te lange tijd in Nederland een net van Jeugdonderne- mingen ontstaan, welke naar het voor beeld van Amerika de schooljeugd be grip over het ondernemerschap kunnen bijbrengen. Deze verwachting sprak gis teravond de heer M. C. van Trtgt sr. voorzitter van de commissie jcugdscho- l:ng der federatie van werkgevers-orga nisaties in 't boekdrukkersbedrijf, uit op een contactavond in Amsterdam. Het zou een middel kunnen zijn om de kloof tus sen onderwijs en bedrijfsleven te over bruggen, vond hij. In Utrecht heeft het denkbeeld uit Amerika, waar in 30 jaar 3500 jeugdon- dernemingen zijn opgericht, reeds ingang gevonden, evenals in Amsterdam. In Rotterdam bestaan al plannen tot op richting van zulk een onderneming. „Learning by doing" is de grondslag van deze praktische jeugdvorming. die in de vorm van een N.V. de jeugd gelegen heid wil bieden om in de schooljaren ondernemerservaring op te doen. Haarlemse broertjes uit Spaarne gehaald Nadat gistermorgen het stoffelijk over schot was ontdekt van de vijfjarige Theo- 'nr Vcrzijlbergh in het water aan het paarne te Haarlem, vond men gister- iddag ook het lijkje van zijn broertje, zevenjarige Thomas. De broertjes werden al enkele dagen ?rmist. Zij waren het laatst gezien in •n speeltuin en nadien had niemand eer iets van hen vernomen. Uitvoerig er gezocht en gedregd door de haven dienst en de politie van Haarlem, later geassisteerd door 'n kikvorsman. Er werd el niets gevonden. Gistermorgen een voorbijganger het lijkje van Theodoor midden in het Spaarne drijven cn zijn broertje werd gevonden bij het dreggen op dezelfde plaats. Met tweejarige dochtertje van de land- uwer L. Vis uit Oostendorp (gemeente Harde) kwam gisteren bij het spelen de Eekterbeek terecht en verdronk. iar broertje vond haar een uur na de vermissing. Koningin naar Huizen De Koningin is voornemens op 10 ok tober des middags de bijeenkomst bij te ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het instituut voor onderwijs blinden te Huizen (N.H.) WISSELVALLIG De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind In hoofdzaak tussen oost en zuid. Weinig verandering in temperatuur, (Opgemaakt om 11.15 uur). Woensdag 1 oktober: Zon op 6.39 uur, onder 18.20 uur; Maan op 19.52 uur, onder 10.13 uur. Op 6 oktober laatste kwartier. HET WEER IN EUROI'/V Rapporten hedenmorgen 7 uur M (loc beo ZUrich Geoire

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1