DE GAULLE krijgt jawoord van Marianne LARGO (31 et Frankrijk gaat morgen nieuw tijdperk in Voor U, die óók eens iets anders wilt... Verolme slaat vleugels wijder uit (Ierland) Hele Urkervloot vaart in een verboden zone BOEKEN ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 (Van een onzer redacteuren) fAN PAUL SARTRE het is bekend moet niets van God hebben. Hij blijkt echter met De Gaulle nog minder op te hebben, want enige tijd geleden schreef hij in l'Express: „Ik geloof niet in God. Maar als ik Imoest kiezen tussen Hem en De Gaulle, zou ik de voorkeur aan God geven, omdat Die veel gematigder is". En hiermede is voor Sartre de zaak blijk baar afgedaan. Dit is echter niet het geval met de vele miljoenen Fransen en onderdanen van de Franse Unie, die zich morgen moeten uitspreken tover de door generaal De Gaulle opgestelde grondwet voor de Vijfde Republiek. Voor hen ligt het probleem andérs, dan het door Sartre wordt gesteld. Zij beseffen, welke gevaren hun land nog steeds bedreigen en pij zijn er van doordrongen, dat het verwerpen van de grondwet heel [waarschijnlijk zal leiden tot een burgeroorlog en dat aanvaarding er van Jiet land opnieuw in staat kan stellen, de moeilijkheden te overwinnen, waarvoor het zich thans geplaatst ziet. In feite heeft men de keus tussen De Gaulle en een burgeroorlog en het behoeft dan ook niet te verwonderen, jdat de meeste Fransen morgen hun vertrouwen zullen schenken aan deze Rationale figuur. Vrijwel alle muren, bruggen, trottoirs en andere opvallende plaatsen in Frankrijk waren in de afgelopen week volgeplakt met grote en kleine affiches, waarop de woorden OUI en NON een eigen taal spraken. Dat ja en neen had betrekking op al of niet aanvaarding van De Gaulle's grondwet, de basis, waarop de Vijfde republiek tal worden gegrondvest. Toch was het merkwaardig, dat büna niemand in Frankrijk twijfelde aan de uitslag van het referendum, dal gisteren en vandaag al in Algerije aan de gang was en dat morgen ook in Frankrijk en zijn overzeese gebiedsdelen zal worden gehouden. Het gaat er alleen maar om, zo zei men, hoe groot de meerderheid tal zijn, waarmede het streven van De Gaulle zal worden beloond. De bezwaren, welke het meest tegen de grondwet zijn geopperd, betroffen de buitengewone bevoegdheden, die aan de president worden toegekend indien de onafhankelijkheid van de natie, de in tegriteit van haar grondgebied of de na koming van haar internationale ver plichtingen ernstig en onmiddellijk be dreigd worden. Ook het artikel, dat de H onverenigbaarheid van het minister schap en lidmaatschap van het parle ment voorschrijft. Wat het eerste be treft vreest men, dat een president zich naar willekeur als dictator zou kunnen n opwerpen. En men denkt dan voorna- melijk aan mogelijke opvolgers van De Gaulle, die naar alle waarschijnlijkheid de eerste president van de Vijfde repu- biiek zal worden. ;eDe Gaulle heeft zich ter verdediging be- roepen op het voorbeeld van president ei Lebrun, die in 1940 zelf niet het vragen ol van een wapenstilstand van de Duitsers goedkeurde, maar door de ministerraad re, die in meerderheid tegen het vi zetten van de strijd was werd ge er dwongen, de macht aan de oude it schalk Pétain over te dragen. Lebrun er heeft zich tijdens zijn presidentschap jl, altijd het voorbeeld voor ogen gesteld hl van de grote Poincaré. Maar ook deze eJ heeft steeds geklaagd over de volkomen onvoldoende bevoegdheden, waarov je de president van Frankrijk beschikte. erWat de uitgebreide bevoegdheden van president betreft schreef André Sieg fried in Le Figaro: „Niettemin is het wiet de president, maar de aan het par- lement verantwoordelijke regering, die g« in de persoon van de premier het kelijke bestuur uitoefent. Hier schuilt een onduidelijkheid. Dit compromis tus- sen het presidentiële en parlementaire stelsel houdt een tegenspraak in: bij wie Het koninklijk bezoek aan Am sterdam is een groot succes ge worden. Overal waar het vorste lijk paar verscheen, viel het een hartelijke ontvangst ten deel. De Koningin bracht gisteren een be zoek aan allerlei onderwijsinstel lingen, waarna zij samen met de Prins in de burgerzaal van het paleis op de Dam een door Hildo Krop vervaardigde eiken bank kreeg aangeboden, die er aan moet herinneren, aan de tijd dat het paleis nog stadhuis was. In de middaguren bezocht de Prins nog de lettergieterij Amsterdam, waarna hij naar de Portugese sy nagoge ging waarheen ook de Koningin ging na het bezoek aan de inrichting voor doofstomme kinderen, de Joh. C. Amman- school. In de synagoge werd een plechtige bijeenkomst gehouden van de Portugees Israëlitische gemeente, de Nederlandse Israëli tische hoofdsynagoge en de libe raal Joodse gemeente (zie foto). Daarna gingen koningin Juliana en prins Bernhard nog naar de bibliotheek van het Portugees Is raëlitisch seminarium „Ets Haim" is de beslissing en moet de president niet door de knieën gaan. als de minis ters worden weggestemd? Voor dit geval kan de Constitutionele raad wellicht uitkomst brengen. Deze raad lijkt gelukkige vondst, indien althans een representatieve samenstelling zorg wordt gedragen." Ook naar de mening van Siegfried moet de nieuwe grond wet worden aanvaard, ondanks de be zwaren, die er aan kleven. Anders, meent hij, dreigt een burgeroorlog. Het systeem In de spannende meidagen heeft men de kern van al het kwaad, dat zich i Franse politiek als een gezwe'. had ont wikkeld, toegeschreven aan het sys teem, dat de grondwet van 1946 had uitgevonden. In een beschouwing i Monde schreef professor E. Giraud. hoogleraar aan de universiteit te Lille, enige tijd geleden, dat het échec van wat men met het modewoord „het sys teem" pleegt te betitelen, slechts Een oud vrouwtje schreef enkele weken geleden een brief aan ge neraal De Gaulle, waarbij zij een goudstuk van 80 gulden insloot. „Ik had dit opgespaard voor mijn begrafenis, maar Frankrijk kan het nu beter gebruiken", aldus luidde de verklaring voor deze goede ge zindheid- Frankrijk betekende voor dit oude mensje De Ganllc en De Gaulle betekende vertrouwen in de grondwet hebben of niet. En als er morgen over deze wet wordt gestemd, dan wordt er in feite voor of tegen de generaal gestemd. Het is De Gaulle's opvallende liefde voor zijn land, die zo aanstekelijk werkt voor talrijke Fransen en die velen een grote mate van ver trouwen in de toekomstige presi- Of dit vertrouwen gerechtvaar digd is, moet blijken. Het zou on heus zijn, dit bi) voorbaat te ont kennen. Toch zijn er verschijnse len, die een schaduw werpen over het gigantische werk, dat de gene raal zich voorgenomen heeft te verwezenlijken. Behalve het com munisme steekt ook het fascisme rol van het leger is allesbehalve duidelijk. Een onzer redacteuren wijdt daar op deze pagina speciaal aandacht aan. De Ganlle is men selijkerwijs gesproken de enige man in Frankrijk, die deze en an dere problemen aan kan. In het belang van Frankrijk en dat van Europa moeten wij hopen, dat hij in staat zal worden gesteld, zijn land naar een betere toekomst te leiden. ken met de in alle lagen van de bevol king waarneembare vijandigheid tegen over de politieke partijen, een funest verschijnsel, dat zijn verklaring vindt in het lage niveau van de partijen. Een democratisch regiem is nu eenmaal bestaanbaar zonder partijpolitieke scheidenheid. Als tweede euvel noemt prof. Giraud de miskenning van het primaat vó uitvoerende macht boven het parle ment. De linkse partijen in Frankrijk 1 De president van de Vijfde republiek krijgt uitgebreide volmach ten. Hij benoemt de premier en zijn kabinet, kan de Nationale vergadering (Tweede Kamer) naar huis sturen en bij decreet regeren, als zich een nationale noodtoestand voordoet. 2 De premier voert de politiek uit, die de president voor hem uit stippelt. Hij en zijn ministers zijn verantwoordelijk tegenover de Nationale vergadering. Zij kunnen niet tegelijkertijd lid van het parlement zijn. 3 De Nationale vergadering kan voortaan slechts wetgevende maat regelen nemen. Zij kan niet „regeren". Wel kan zij het kabinet naar huis sturen, maar daarvoor is een absolute meerderheid van stemmen nodig. De Senaat was voorheen van weinig betekenis. Voortaan is haar wetgevende macht vrijwel gelijk aan die van de Nationale ver gadering. Een Constitutionele raad van negen man zal waken over de grondwet. De leden worden aangewezen voor de tijd van tien jaar door de president en de voorzitters van beide kamers van het parlement. dele zijn oorzaak vindt in de ongeluk kige constitutie van 1946. De politieke doctrines, de partijen en de publieke opinie zijn eveneens verantwoordelijk voor de ondergang van de Vierde repu bliek. Hieruit trekt prof. Giraud de voor de hand liggende conclusie, dat een her ziening van de grondwet op zichzelf niet voldoende is. Het succes van de grond wet, waarover morgen zal worden ge stemd, hangt dan ook meer af van de geest, waarin zij za( worden toegepast, dan van de inhoud zelf. Naar zijn oor deel moet er afgerekend worden met vier fundamentele dwalingen, die tot dusver hun stempel hebben gedrukt op het politieke leven in Frankrijk. In de eerste plaats hebben we te ma- hebben een lange en ongelukkige tra ditie van het zgn. „gouvernement d'As- semblée, waarbij het parlement de re gering zijn wil oplegt in plaats van zich door de regering te laten leiden. De ervaring heeft geleerd, dat een derge lijk systeem tot verwarring en machte loosheid leidt. In de meeste gevallen, waarin de democratie moest wijken voor de dictatuur, waren het de zwakte en labiliteit van de uitvoerende macht, die het regime eerst in discrediet hadden gebracht. 1 Niet minder schadelijk ls de ontaar ding van het parlementaire mandaat van een missie tot een beroep, aldus prof. Giraud. De afgevaardigden wilden voor alles een veilig bestaan: geen ont binding of herverkiezing. Zij wilden promotie: minisrters-portefeuilles. En dat, terwijl het juist hun plicht was, de kiezers alleen de waarheid te vertellen, op gevaar af, dat zij niet herkozen zou den worden. Ten slotte is er de negatieve houding van het gehele Franse volk ten aanzien van de politiek, waarvan toch zijn lot in belangrijke mate afhangt. Maar al te velen interesseren zich uitsluitend voor hun persoonlijke belangen, hun inkom sten, hun auto's, hun vakanties. Zonder een minimum aan vertrouwen, onbaat zuchtigheid en grootmoedigheid kan de' democratie volgens deze geleerde niet gedijen. Blik vooruit Het ware te hopen, dat de waarschuwing, die prof. Giraud in zijn artikelen In Lc Monde heeft laten horen, door de Franse kiezers ter harte genomen zullen wor den, als zij op 16 november opnieuw naar de stembus gaan om de nieuwe Nationale vergadering te kiezen, waarin leden van oude of nieuw gevormde par tijen zitting zullen hebben. Een grond wetswijziging alleen is niet voldoende. Wandccr het Franse volk blijft stem men, zoals het in het verleden gedaan heeft, bestaat het gevaar, dat de Vijfdi republiek gekenmerkt zal worden door dezelfde besluiteloosheid, die Frankrijk aan de rand van een burgeroorlog heef! gebracht en de Vierde republiek beeft doen ineenstorten. De oude partijen hebben weönlg of geen verzet gepleegd tegen de grondwet De Gaulle. De linkse groeperingen kon den geen gezamenlijk front vormen vrees, de communisten in de kaart spelen. Dit zou overigens ook koren de molen van de fascistische elementen in Frankrijk zijn geweest. Vandaar, da men besloot, zich geheel te verlaten oi de onkreukbaarheid van generaal De Gaulle, omdat men vin hem verwacht, dat hij er in zal slagen, zowel het com munisme als het fascisme, dat zich vooral in Algerije heeft doen gelden te beteugelen. Het referendum over de grondwet kan dus nooit een juist beeld geven van de huidige politieke situatie in Frankrijk. Die zal pas goed duidelijk worden bij de verkiezingen van 16 november. Mor gen zeggen velen „ja" tegen een con stitutie, die zij in wezen onaanvaard baar achten, omdat zij op maat gesneden is voor een eventuele dictator. En zij doen dit, om erger te voorkomen. Maar straks gaat het er om, hoe het politieke beeld in Frankrijk er in de toekomst zal uitzien: of de rechtse extremisten ge legenheid krijgen, de lakens uit te delen, of dat de groeperingen die als democra- tisohe kunnen worden beschouwd (op zichzelf al moeilijk te omschrijven), meerderheid in de Nationale vergade ring zullen krijgen. In het eerste geval bestaat de kans, dat Jacques Soustelle De Gaulle als premier zal opvolgen, als deze op 1 januari president wordt. Winnen de gematigde groeperingen, dan is het niet uitgeslo ten, dat de socialist Guy Mollet (die thans evenals Soustelle deel uitmaakt van De Gaulle's kabinet) aan het hoofd van het nieuwe kabinet komt te staan. En er bestaat in dat geval-ook altijd nog de mogelijkheid, dat de keus van De Gaulle zal vallen op. Pierre Pflimlin van de MRP, die in mei ten slotte voor de overmacht van de generaal heeft moe ten zwichten. Dat zou dan een compro mis-oplossing zijn. Drie maal Slechts drie maal in zijn geschiedenis heeft Frankrijk de macht in handen één man gelegd: in 1804. toen Napoleon keizer werd en vervolgens een tweede keizerrijk stichtte en in 1940, toen Hitier Europa onder de voet liep en de 84- jarlge maarschalk Pétain alle macht werd gegeven. Het is begrijpelijk, dat De Gaulle niet met Napoleon en beide andere figure geleken wil worden. Zijn streven afgelopen twaalf jaren was er op ge richt, de macht van de Nationale gadering te beknotten en Frankrijk eindelijk weer een stabiele regering te geven. Of hij hierin zal slagen, hangt af van dc houdöng, die de militaire leiders in Al gerije en in Frankrijk zelf onder zijn bewind zullen aannemen. Het leger heeft sedert de meidagen een zeer be langrijke rol gespeeld en het gevaar is niet denkbeeldig, dat de verleiding groot is om de macht, die eenmaal verworven is, niet meer uit handen te geven. Dit zal dan de fascistische elementen, die op politiek terrein hun wensen niet zagen bevredigd, ^an zijn zijde vinden, zoals dat in Algerije het geval is ge weest. Algerije blijft het grootste probleem, waarvoor De Gaulle zidh ge<plaatst ziet. We hebben aan dit probleem nog kort geleden een uitvoerige beschouwing ge wijd, zodat we er nu niet nader op be hoeven in te gaan. Het is niet alleen de vraag, wat de mohammedaanse bevol king van de nieuwe grondwet vindt. De wijze, waarop het referendum voor deze mensen is georganiseerd, doet de vraag rijzen, of er werkelijk van een vrije keus sprake is. Voor De Gaulle zal steeds het kernpunt zijn, hoe de Euro pese bevolking reageert op de besluiten, die hij ten aanzien van Algerije neemt In dit verband herinneren we er nog aan, dat de mogelijkheden, die De Gaulle geboden heeft aan de Franse ge bieden in Midden-Afrika (mot inbegrip van volledige onafhankelijkheid, in welk geval Frankrijk alle steun intrekt), beslist niet voor Algerije gelden, omdat dit als een ^onlosmakeliik deel van Frankrijk wordt beschouwd Nieuw tijdperk Frankrijk gaat morgen dus een nieuw tijdperk in. Het referendum zal op 16 november worden gevolgd door algemene verkiezingen voor de Nationale vergadering en voor die tijd is dus nog een zeer interessante ontwikkeling op het gebied van de partijvorming en de consolidatie daarvan te verwachten. Vervolgens zullen 75.000 leden worden aange wezen voor een college, dat in de cember de eerste president van de Vijfde republiek (en niemand twij- aan, dat De Gaulle dit zal zijn) zal kiezen. Dit college zal be staan uit afgevaardigden, senatoren, burgemeesters etc. uit Frankrijk en Frans-Afrika. Op 1 januari 1959 treedt de nieuwe president in func tie, waarna de vorming van een nieuw kabinet kan beginnen. Maar voordat het zover is, moet er nog heel wat gebeuren. Om te beginnen moet morgen de nieuwe grondwet worden aanvaard. Dan kunnen ver dere maatregelen worden genomen. f de het nieuwe weekblad voor de vrouw! Het weekblad dat anders, beter en boeiender is! DAAR STAAT VÉÉL MEER IN! Eerste fase in zaak Elizabeth Boll afgesloten De internationale conventie van 1902 in zake voogdij moet prevaleren, zelfs als dit ten koste zou gaan van de kinderen op wie zij van toepassing is. Dit heeft prof. mr. I. Kisch, de raadsman der Ne derlandse regering in de zaak-Elisabeth Boll voor het internationale gerechtshof, rijdagmiddag in het sluitstuk van zijn betoog verklaard. Zijns inziens bestond evenwel dit dilemma niet in het geval van het diertienjarige Nederlandse meisje dat tegen de wil van haar vader door de Zweedse autoriteiten onder „bescherm de opvoeding" is gesteld. Nadat prof. Kisch zijn betoog had be ëindigd. kreeg de Zweedse vertegen woordiger ambassadeur Dahlman het woord. Hij verzocht de rechtskundigen van de Zweedse delegatie enige tijd. te geven om hun antwoord voor te bereiden. President Klaestadt bepaalde hierop dat het hof op maandagmiddag om vier uur weer bijeen zal komen. De raadslieden van Zweden zijn ambassadeuV Sture Petren. hoofd van de juridische afdeling van het Zweedse ministerie van buiten landse zaken, en prof. Henri Rolin, hoog leraar aan de Vrije Universiteit van Brussel. 55 miljoen voor een werf TNE HEER C. VEROLME is van plan in de Ierse stad Cork Harbour een groot 9chepsbouw- en reparatiebedrijf te vesti gen, dat eerst aan 450 en later aan man werk zal verschaffen. In verband met deze plannen zal de Ierse vice-mi nister Sean een bezoek aan Nederland brengen op uitnodiging van -Verolme United Shipyards" in Rotterdam. De onderhandelingen bevinden zich in een laatste stadium. Het is de bedoeling, dat „Verolme Uni ted Shipyards" de „Cork Dockyard Limi ted" te Rushbrooke in 't graafschap Cork zal overnemen en bepaalde installaties te Haulbowline zal pachten om een drijf te vestigen. Dat geschiedt in vijf fa sen, waarbij rekening wordt gehouden met de vraag naar scheepsruimte in de Vele vissers nemen het niet zo nauw met mijnengevaar Doordat de motorkotter „Klaasje" UK 96 op 2 juni ten noorden van Terschelling door een verboden zohe voer, liep het schip op een mijn en werd volledig ver nield. De dreun was zo hevig dat alle drie de zoons van de schipper werden gewond. Een brak zelfs belde benen en een ander werd overboord geslingerd. Voor de raad voor de scheepvaart is gisteren de schipper van de kotter, P. U. gehoord. Hij vertelde dat de hele Ur kervloot (ongeveer zestig schepen) altijd de route door het Noordgat neemt omdat Soldaten spaarden 25 geleidehonden bijeen van hun soldijgeld Sinds majoor J. van der Hoek daartoe in 1957 het initiatief heeft genomen, heb ben de soldaten van het 2de depot infan terie in de Frederik Hendrik-kazerne te Venlo, en die van de Limburgse jagers, die zich bij de actie aansloten, een be drag van f 10.000 uit hun soldijgeld bij eengebracht ten behoeve van het Neder landse geleidehondenfonds voor blinden De laatste tijd was het spaarbedrag weer opgelopen tot f 1200, waarvoor drie hon den konden worden aangekocht. Ter gelegenheid van het feit, dat zich daarbij vanaf het begin gerekend de „25ste hbnd" bevond, is gisteren op het ka ze meter re in een, het „zilveren" exemplaar, „padvinder" genaamd, over- Namens het geleidehondenfonds sprak de administratrice, mevr. mr. A. Groen- Korthof, een dankwoord. heeft een a party rokerskring! deze vijftien mijl korter is dan die door de Stortemelk. Het bevaren van het water ten noorden van Terschelling wordt streng afgeraden wegens mijnengevaar. De hoofdinspecteur van de scheepvaart, de heer J. Metz, die meende dat de schip per door de verwoesting van zijn eigen vaartuig al voldoende was gestraft, stelde voor met een berisping te volstaan. De raad was van oordeel dat de UK 96 de meer noordelijke vaargeul, die de scheepvaart is aangewezen, had ten nemen. De schipper verklaarde niet geweten te hebben dat deze korte route voor de scheepvaart verboden was. Alle Urkers varen ook nu nog door het Noord- gat. De heer Metz vond dat vele vissers het niet zo nauw nemen met het mijnen- Nederlandse sergeant in Sennelager niet jeep verongelukt De 21-jarige dienstplichtige sergeant H. A. Garrelts, uit Bellingwolde, is gis teren in Duitsland om het leven gekomen. Hij bestuurde een jeep en kwam bij de noordelijke uitgang van het oefenterrein Sennelager in botsing met een militaire personenauto. Door de botsing werd Gar relts uit de jeep geslingerd Hij liep schedelbasisfractuur op waaraan hij o leed. Het slachtoffer was ongehuwd. wereld en het succes van elk voorafgaand stadium. De bouw zal zes jaar duren. Een groot rrein te Rushbrooke moet ontgonnen worden voor de constructie van twee nieuwe hellingen, geschikt voor de bouw van schepen met een deadweight van maximaal 50.000 ton. Het ligt in de bedoeling de bestaande werf en uitrusting te Rushbrooke geheel te moderniseren en het droogdok te Haulbowline aanzienlijk te vergroten. Hierdoor is het mogelijk schepen met een deadweight tonnage van 47.000 voor re paratiewerkzaamheden op te nemen. Bo vendien worden in Haulbowline installa ties voor het reinigen van tankschepen ingericht. De totale kosten van het gehele pro ject worden op 55 miljoen gulden ge schat. voor een gedeelte te financieren door Nederlandse investeerders en voor een deel door regeringsleningen- De nieuwe werf zal zich vooral con centreren op de bouw van grote sche pen. De bestaande Ierse scheepsbouwers zullen dus geen concurrentie van Verolme ondervinden. In Ierland heeft men grote verwach tingen van het nieuwe bedrijf. Het zal een welkome verlichting voor de plaat selijke, werkloosheid geven en bovendien* oog vele andere bedrijven aantrekken. Personeelspolitiek bij Padang Cement in geding Op de aandeelhoudersvergadering van Padang Portland Cement Mij deelde de directie mede, dat slechts één Ingenieur in Indonesië over is, die spoedig vertrek ken zal. Het personeel in Nederland is tot een minimum beperkt. De kosten voor 1958 zijn f 54.000 (v.J. 168.245) en zul len volgend Jaar nog lager zijn; f360.000 voorziening repatriëring zullen voldoen de zijn voor de 25 Europeanen. Rappor ten over bedrijf worden niet ontvangen. Geen plannen om in ander land te be ginnen. hetgeen miljoenen zou vergen. Een aandeelhouder zeidc, dat eerder per soneels- dan aandeelhouderspolltdek was gevoerd. Hij berekende, dat de laatst drie jaren f 951.000 aan baten was ontvangen, waarvan na aftrek van f 560.000 onkosten benevens personeelsvoorzieningen f 68.000 overbleef, grotendeels gereserveerd voor belastingen. Drie jaar lang was geen di vidend ontvangen. De directie zeide, dat de voorzieningen niet buitensporig waren en dat men anders geen personeel zou hebben gehad. De jaarstukken werden met 316 tegen 271 stemmen van de op posant tegen, goedgekeurd. Strijk- of kurkdroog op commando met de EEMauto-drv electrische wasdroger Zweedse coaster .voor IJinuiden gestrand en weer vlot De Zweedse kustvaarder Tor is gister avond tegen half zeven bij hafde noord westelijke wind gestrand op de kop van de visserahaven IJmuidcn. Het 500 ton metende schip probeerde de haven van Umuiden binnen te lopen, maar door het ruwe weer 'iep het uit het roer en sloeg op de kop van de haven. De sleepboot van het bureau Wijsmul ler verleende assistentie en slaagde e- in het schip vlot te trekken. Hei anker van de Tor, dat bij de stranding u.'geworpen was. bleek echter vast te zitten achter een kabel op de bodem van de haven. Opnieuw dreef de kustvaarder tegen het havenhoofd aan; maar nadat een loodsaf- haalboot te bulp was gekomen om de ka bel te verwijderen, was de Tor spoedig los en kon zijn reis naar de Middenslu..- voortzetten. - DE Algemene bond van lees bibliotheken is dit jaar in samenwerking met de Ver eniging ter bevordering van de belangen des boekhandels voornemens een nieuw soort propa- ganda-actie te voeren om brede la gen van het publiek via de lees bibliotheek tot het boek te brengen. Het is een veelgehoorde klacht, dat de Nederlanders niet lezen en daar om bijna ook geen belangstelling hebben voor het boek. Het aantal Nederlanders dat er een grote of kleine bibliotheek op na houdt, is zeer gering En welke pogingen in de loop der jaren ook zijn aange wend om het boek populair te ma ken, tot op hedon is daarin weinig verbetering gekomen. Maar de pogingen worden niet ge staakt en de hoop van Nederland een lezend volk te maken is nog niet vervlogen. Dit bewijst de nieuwe actie. Met ingang van vandaag zal tot vijfmaal toe elke veertien dagen een geïllustreerde aflevering in cou- schijnen van een Nederlandse roman van Jan Gerhard Toonder. Deze roman zal in de boe kenweek 1959 (28 februari—7 maart) in boekvorm het licht zien. Op de afleveringen is geen titel vermeld. Na lezing van de laatste vervolg- krant kan de lezer kpnbaar maken hoe het verhaal naar zijn mening zou moeten heten U tgever auteur en bond zullen uit de binnengekomen titels de beste kiezen. Daaronder zal het boek verschijnen. De inzender van de bekroonde titel wordt be loond met een reis voor twee per sonen gedurende tien dagen naar Italië of goederen naar eigen keuze ter waarde van 1000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5