Groot aantal zaken met weinig woorden geregeld ,e,nwate« pC Wereldmarktprijzen aan liet dalen zijn Raad van Voorschoten leende in een vlotte vergadering ongeveer twee ton WEST-DUITSLAND SLUIT GRENS VOOR APPELS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 Gemeenteraad Leiderdorp Conditie van de tennisbanen laat veel te wensen over T~\E GEMEENTERAAD van Leiderdorp heeft gisteravond onder leiding van burgemeester K. van Diepeningen een vrij lange agenda be handeld, waarvan echter de meeste punten nagenoeg zonder enige dis cussie de hamer passeerden. Wel werd van gedachten gewisseld over de verhuur van sportterreinen, in het bijzonder over de verhuur van het tennispark. De heer J. Boot meende namelijk, dat een jaarlijkse huursom van 580 te hoog is. Temeer daar de gemeente heel weinig doet aan de tennisbanen, die in slechte conditie verkeren. De heer J. Lolling viel zijn mede-raadslid bij, maar de burgemeester maakte de raad erop attent, dat is overeengekomen, dat de tennisclub De Munnik zelf voor het onder houd zorgt. Ten slotte werd besloten de huur voor 1958 als voorgesteld vast te stellen. De huur voor 1959 zal nader worden bepaald. Als raadslid werden beëdigd B. Seret-Cruden en de heer C. de Graaf. Mevrouw Seret-Cruden neemt de plaats in van de heer G. Schoppen, die om ge zondheidsredenen voor het raadslidmaat schap heeft bedankt. Besloten werd hem een hartelijke dankbrief te sturen. De woonruimtecommissie, waarin zit ting hadden mevrouw Seret-Cruden en de heren H. Kuilenberg, A. Mol, E. J. Veldhuyzen en D. P. Weijers, werd her benoemd. De pensioenverordening wet houders werd vlotweg gewijzigd evenals de verordening tot het verlenen van tegemoetkomingen bij vrijwillige be schikbaarstelling Beroep Door de aanneming van laatstgenoem de wijziging kon de raad beslissen over het beroep van de heer A. Muilwijk te gen de beslissing van B. en W., waarbii hem een tegemoetkoming ten behoeve van het vrijwillig beschikbaar stellen van woonruimte werd geweigerd. B. en W. waren van mening, dat het de bedoe ling van de tegemoetkomingen is in verband met de daarmee te maken kos ten het vrijwillig ter beschikking stel len van woonruimte te bevorderen. En de heer Muilwijk heeft geen woonruimte afgestaan, doch hij beeft uitsluitend be drijfsruimte tot woning verbouwd. Bo vendien bestond het voornemen tot vrij willige terbeschikkingstelling van woon ruimte reeds bij de heer Muilwijk voor hij kennis had genomen van een wijzi ging van de reeds langer bestaande rijksregeling. De heren P. J. Andrik, J. Lolling en A. M. Kleiss waren van mening, dat het weinig verschil maakt, of men woon ruimte afstaat of bedrijfsruimte tot wo ning verbouwd. Nadat de burgemeester had verwezen naar een raadsbesluit, waarin dit verschil wel degelijk uit komt. verenigde de raad zich met het voorstel van B. en W. Lening Men ging voorts akkoord met het voor stel tot het aangaan van een vaste le ning met de Bank voor Nederlandse Ge meenten ad f 30.000. De lening is bestemd voor financiering van kapitaalswerken. Het rentepercentage bedraagt 4%, de looptyd is ongeveer twaalf jaar. De heer Chr. R. Hendriksen te Zoeter- woude werd het jachtrecht verleend op de percelen, gelegen tussen de voormalige zandput en de rijksweg 4a, ongeveer T hectare groot. Van de Zuidhollandse Bouwonder neming te 's-Gravenhagc was een verzoek binnengekomen enkele per celen bouwgrond te kopen, gelegen langs de Mauritsslngel. Dit voor de bouw van dertien eengezinswoningen. De raad ging akkoord met de door B. en W. bedongen koopsom ad f 74.000. Bij de bespreking van het voorstel over de personele belasting gaf het col lege als zijn mening te kennen, dat in Leiderdorp voor de heffing eenzelfde klasse behoort te gelden. Alleen de be woners van de Doeslaan in de zevende klasse te handhaven, is minder gewenst. Uiteraard zal een lagere klasse-indeling een lagere belastingopbrengst vooi gemeente betekenen, al is nog niet pre cies te zeggen hoeveel geld hiermee is gemoeid. Naar een globale raming zal de mindere opbrengst liggen tussen f5500 en f7500. De raad kon zich na een uiteenzet ting verenigen met het voorstel de ge hele gemeente in te delen in klasse 5.' f 2000 worden geplaatst, waarna tweede transportleiding door de Lage Rijndijk wordt gelegd. Men kon het er zo één-twee-drie over eens worden, of deze leiding van gietijzer of van plas- loet zijn. Het college zal advies bij deskundigen inwinnen. Tot overneming van de watermolen in de Kalkpoldei werd overeenkomstig het voorstel vat B. en W. besloten. Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Bakema. cialaan 58. tel. 24828. Burgerlijke Stand GEBOREN: Cornells, z. v. C. van Kleef en C. Veelings; Anna van Saksenstraat 26; Wijkverpleging De zondagsdienst der wijkverpleging wordt waargenomen door zuster Hoog vliet Kom van Aai weg, tel. 24909. Televisie voor de lieer Van der Hoek Gisteravond werd in de overvolle aula van de Hervormde school Zijlkwartier met de oud-leerlingen en 't oud-perso neel het 25-jarig jubileum van de school Kastanjelaan gevierd en afscheid genomen an de heer R. van der Hoek. De heer M. Splinter, voorzitter van hel schoolbestuur, richtte de blik op de af gelopen 25 jaar. waarin de heer Van der Hoek onafgebroken als hoofd aan school verbonden is geweest. Hij sprak de hoop uit, dat, nu deze zijn welverdiende rust gaat genietep, hij met zijn vrouw nog gezegende jarén zal mogen beleven. een schetsje beeldden enkele leer lingen de heer en mevrouw Van der Hoek per auto met vakantie uit, waarin ver- soheidene typerende houdingen en gezeg- waren verwerkt, tot grote hilariteit de aanwezigen. De vakantie mislukte >m daarin tegemoet te komen werd grootbeeld-televisietoestel het toneel opgeschoven, aangesloten en wel. Dit het cadeau van allen, die met de school te maken hebben en hebben gehad. De heer Van der Hoek bedankte allen >er hartelijk hiervoor. De avond werd verder gevuld met schetsjes, een voordracht door een oud- onderwijzeres en fluitspel. Verlies voor L.D.C. L.D.C. Is de competitie met een neder laag begonnen. De Leiderdorpers verloren van H.D.C. uit Alphen aan den Rijn me het kleinst mogelijke verschil: 119. De uitslagen luiden: C. A. Deegenaar: (L.D.C.)—C. Zijlstra (H.D.C.) 0—2; J. v SandijkC. Verboom afgebr.; A. v. d Hubertus Antonius, z v. B A Hooger- vorst en G J. Hockx. Hoofdstraat 246; Henriëtte Wilhelmina Hendnka Maria, J. H. Strijer en P. Th. G. Wekking, Groenendijkstr. 10; Leonarda Bernardine Maria, d. v. J. Vinkestijn en J. M. Schoon, Meidoornstraat 8; Johannes, z. v. A. Jan- en A. Borreman, Dr. De Bruijne- s tra at 24. ONDERTROUWD: Gerrit Jan Minnee, 23 jaar. Doeslaan 1 en Sophia Anna Ja- coba van Ispelen, 21 Jaar, L. de Coligny- laan 8, Oegstgeest; toekomstig adres: Willem de Zwijgerlaan 53. GETROUWD: Willem Frederik Koen- raad Neuman, 29 jaar en Adriana Alice Wennekers, 26 jaar. HET LAG NIET IN DE VERWACHTING, dat de openbare vergadering van de raad van gisteravond gezien de weinig spektakulaire agenda een opwindende bijeenkomst zou worden. Verrassingen deden zich dan ook niet voor en de vergadering was nu eens een keer vroeg afgelopen. De heer Mol was niet aanwezig. Ten aanzien van de uitzondering, die wordt gemaakt voor de Prins Maurits- laan waar geen wisselstopverbod komt merkte burgemeester Van der Hoe ven op, dat dit een voorlopige maatregel is. Zou het blijken, dat deze uitzonde ring verkeerd werkt, dan zal dit alsnog worden veranderd. Dit als antwoord op de krtiek van de heer Fortanier, die de: uitzondering onjuist en onbillijk noemde. De heer Dirksen (prot.-chr.) ging nog even in op de affaire incasso kwitanties gas en licht. Spr. was van mening, uit de voorlichting van gemeentewege niet duidelijk bleek, dat men met kantie gaande hiervan bericht m doen aan de centrale boekhouding, heer Rombouts (r.k.) voelde wel het propageren van automatisch gir van de gas- en lichtnota's. Zonder stemming werd besloten het aangaan van een vaste geldlening bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten groot 59.000. De heer Dirksen was be langstellend naar het totaalbedrag van de vlottende schuld wat voor consoli datie in aanmerking komt. Hij moest deze belangstelling gaande houden tot de komende begrotingsvergadering om dat de voorzitter op deze vraag niet voetstoots kon antwoorden. De heer Dirksen ziet ook met belangstelling (en verscheidenen mèt hem, omdat hier nog al eens op aangedrongen is) het stand- Zwan—M. de Groot 1—1; D. Hassefras A. v. d. End 1—1; H. v. d. Vecht—Hk. de Vos 2—0; W. Wolff (res.W. Nollen 0—2; L. MatzeHb. de Vos 02; G. Oostergo W. Verboom 20; C. de Koning—J. Baer- veldt 11; C. Verweij—J. Dissel (res.) 0—2. De uitslagen van de wedstrijden om clubkampioenschap luiden: le ronde: v. Sandijk—A. v. d. Zwan 2—0; H. v VechtC. Verwey 20; H. VerhoogtG. Oostergo uitgest.; J. MarijtA. Spies uit- gest.; C. de KoningW. Wolff uitgest. BloemendaalA. Dieserand 20; D. Has sefras—L. Matze uitgest.; J. Marijt- Bloemendaal 11. NOORD WIJK Programma der Christelijke Bejaardenvereniging DE VERLEDEN JAAR opgerichte Christelijke bejaarden vereniging t< Noordwijk heeft het programma voor het komende seizoen bekend gemaakt. In de afgelopen vergaderperiode bleek, dat de bijeenkomsten zeer in de smaak vielen. Ook werd duidelijk waarnaar de belangstelling van de bejaarden in hoofdzaak uitging, namelijk naar sprekers, film voorstellingen, handenarbeid en spel. Uitbreiding B. en W. hadden met de stedebouw- kuodige besproken de behoefte aan open bare en bijzondere bebouwing, de bouw vari woningen in twee woonlagen, de bouw van winkels, de bouw van een be jaardencentrum en de bouw van boxen- garages. Naar aanleiding hiervan had deze het gemeentebestuur een wijziging op het verkavelingsplan doen toekomen. In deze wijziging is verwerkt de moge lijkheid tot het bouwen van eengezins woningen op de plaatsen, waar woning bouw in twee woonlagen was geprojec teerd. Voorts werd het aantal winkels beperkt en werd het terrein waarop een bejaardencentrum zou kunnen worden gebouwd, met het terrein, dat onmiddel lijk langs de rijksweg 4a is gelegen, na der verkaveld. Omdat het uitbreidingsplan hieraan te zijner tijd zal moeten worden aangepast, kregen de raadsleden het nieuwe verka velingsplan reeds nu ter beoordeling voorgelegd. De burgemeester gaf te kennen dat tevens nader overleg is gepleegd over de plaats van de te bouwen christelijke kleuterschool. Deze school zou eerst komen op het ter rein waarop de oude christelijke school staat. Het laatste plan is de school te bouwen tegenover de n we christelijk nationale school. Op de eerder aangewezen plaats komen dan huizen. De behandeling van het voorstel tot deelneming aan de stichting voor school- tandverzorging werd uitgesteld Ook over de subsidie voor maatschappelijk werk wenste het college zich nader te beraden. Tenslotte werd van gedachten gewis seld over de drinkwatervoorziening in Leiderdorp, die veel te wens-n over laat. Als lapmiddel zal een opjaagpomp Bij de opstelling van het programma 'oor het komende seizoen is hiermee ekenlng gehouden. Zo zullen de plaatse lijke predikanten allen een spreekbeurt vervullen, deskundige medewerking is ingetrokken voor knutselen, er komen filmvoorstellingen en ook zullen de krachten gemeten kunnen worden op schaak- en damborden en sjoelbakken. De middagbijeenkomsten te Noordwijk »n Zee zullen gehouden worden in het Verenigingsgebouw aan de Hoofdstraat, ie te Noordwijk-Binnen in het Wilhel- .inahofje aan de Piekéstraat. Voorts staan ook gemeenschappelijke bijeenkomsten op het programma. Men is niet speciaal gebonden om uitsluitend ïaar „Zee" of naar „Binnen" te gaan. >ver en weer ls men hartelijk welkom. Vermoeidheid en het medicijn ertegen In dc zaal aan de Vlnkenlaan verga derde dc afdeling Noordwijk-Binnen van de Christenvrouwenbond onder leiding van mevrouw D. Hoogstraten-van den Haak. De heer J. Vink uit Katwijk sprak over het onderwerp: „De grenzen der ver moeidheid". Spreker gaf een definitie van het begrip „vermoeidheid" en citeerde het woord van de Prediker over ver moeidheid. Er is lichamelijke en ook gees telijke moeheid, welke niet genezen kun nen worden door niets doen, integendeel, de beste remedie Is iets anders doen. Met verschillende frappante voorbeelden illustreerde de heer Vink zijn betoog. Hij wees erop, dat thans het tempo veel hoger ligt dan vroeger, zodat eer pauze ter bezinning broodnodig is. Ver keerd i6 de vermoeidheid te gaan af reageren door prikkelbaarheid; in dit verband noemde spreker dc humor, die de spanningen vaak opheft. De ware en vrede is ook voor de moderne te vinden bij Christus, Die zegt „Komt punt van het college ten aanzien van het instellen van een commissie voor de fi nanciën, dat op de eerstvolgende verga dering kenbaar zal worden gemaakt. Verheugend allen tot Mij, die vermoeid en belast zijt. en Ik zal u rust geven". Op deze vergadering werd afscheid ge nomen van mevrouw Bosman, die aftrad als bestuurslid. Zij werd hartelijk toege sproken en het nieuwe bestuurslid me). P. Krabbendam werd geïnstalleerd. Op 17 oktober spreekt mej. Van Woerden uit Delft over „Vrouwen achter tralies". Postzegelverzamelaars bijeen In „Flora" vergaderden de postzegel verzamelaars. die aangesloten zijn bij de vereniging „Noordwijk", onder leading van de heer H. P. Heruer. Er waren verscheidene nieuwe leden aanwezig. Nadat de gebruikelijke zaken waren behandeld, veilde de heer J. E. van der Voort diverse kavels. Vervolgens werd de maandverloting gehouden waar na de rondvraag volgde. Besloten werd. dit seizoen elke 3e maandag van de maand te vergaderen. Een vlot functioneren van bet rond zend verkeer werd bepleit en ten kwamen de winterplannen ter Volley balcompetlt ii> De volleybalcompetitie voor Noordwijk en omstreken verloopt vlot. De volgende wedstrijden zijn gespeeld: Dames: PTT—MSV 3—0; KVC 5—SC Teylingen 3 3—1; SC Teylingen 4—KVC 7 2—2; NVC—KVC 3—1; MSV 2—DIO 3—1; MSV—PTT 3—1; KVC 6—NVC 0—3; KVC —MSV 2 3—0. HeTen A: SC Teylingen—MSV 1—3; KVC 4SI OS 0—3; NVC—KPSV 1—3; RVT Smash en Block 3—1; SIOS—SIOS 2 3—0; MSV—Smash en Block 1—3; NVC—SC Teylingen 3—0 Heren B: PTT—SC Teylingen 2 2—2; SC Synthese—SIOS 3 3—1; RVT 2—ON A 3—1; PTT—RVT 2 1—3; SC Teylingen SC Synthese 3-0. Gezlaagd De heer H. A. Schelvis alhier slaagde te Den Haag voor het examen eerste stuurman handelsvaart G.H.V. Ook tot het aangaan van een geldle ning ad 140.000 werd zonder stemming besloten. De voorzitter zei erg blij te zijn, dat het gelukt was deze lening te krijgen. Ook de heer De Groot was verheugd, doch tegelijkertijd had hij het onbehaaglijke gevoel te moeten af wachten wat de voorwaarden zouden worden als deze lening t.z.t. omgezet zou worden in een vaste geldlening. Ook de heer Dirkse wees op zekere risico's in dit opzicht. Wat betreft de verkeersregeling op de (drie dubbele) Wijngaardenlaan merkte burgemeester Van der Hoeven op dat aan elke oplossing bezwaren kleven. De situatie is grondig bekeken en de voor- en nadelen zijn nauwkeurig afgewogen. De conclusie om éénrichting verkeer in te stellen met een tweetal voetgangers- oversteekmogelijkheden was dan eenstemmig. De heer De Graaff had nog al wat bezwaren tegen deze oplossing wilde speciaal voor de wielrijders op de dienwegen tweerichtingsverkeer. Het voorstel van B. en W. werd zonder hoof delijke stemming aangenomen met de aantekening, dat de heer De Graaff ge acht werd te hebben tegengestemd. De twee voorstellen betreffende school- zaken aanschaffing van meubilair, leer- en hulpmiddelen werd z.h.st. aan- Met algemene stemmen werden de le den benoemd, belast met het onderzoek van de rekeningen over het dienstjaar 1957. Hetzelfde kan gezegd worden van het voorstel tot benoeming van de voor zitter, vice-voorzitters en leden der huur- Bij de aanbieding van de begrotingen, een formaliteit waaraan uiteraard niet te ontkomen is, werden de datums vast gesteld waarop de raad de begrotingen zal behandelen. Dinsdag 25 november zullen de algemene beschouwingen wor den gehouden en op donderdag 27 novem ber vindt de beantwoording van B. en W. plaats en de bespreking van de begro ting. Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Tonino, tel. 2493 Voor de dienst der verpleeghulpen belle men het Gezondheidscentrum, tel. 2177 WOUBRUGGE Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Nooter, tel. 104, van zaterdagmiddag 2 uur af. Kankerbestrijding De collecte voor de kankerbestrijding heeft ongeveer 1000 opgebracht. Propaganda-avond A.N.W.B Dinsdagavond te 8 uur wordt in „Het hof van Holland" een propaganda bijeen komst gehouden door de A.N.W.B Sluiting kantoor Het verkeersbureau van de stichting V.V.V. is van 1—15 oktober gesloten Geslaagd De heer J. van Es alhier slaagde voor het examen vakbekwaamheid broodbak ker. Zondagsdienst De zondagsdienst dor huisartsen wordt waargenomen door dokter Mulder, tele foon 2230 Opbrengst collecte De inzameling welke gehouden werd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van „Sonnevanck" te Harderwijk bracht te Noordwijk-Binnen ƒ431,20 op. Collecte reclassering De reclasseringsdag zal alhier door plaatselijke omstandigheden niet op 27 september, maar evenals verleder j; in november worden gehouden. Zondagsdienst Groene Kruis De zondagsdienst van het Groene Kruis wordt waargenomen door zuster Van Leeuwen. Hoofdstraat 12, telefoon 2907. Voor de bejaarden Dinsdagmiddag te 3 uur wordt ln het Royaltheater een gratis filmvoorstelling voor bejaarden gegeven. Opbrengst collecte De collecte ten bate van het Christe lijke sanatorium Sonnevanck heeft f 431,20 opgebracht. Burgemeester Z. Bruins Slot (met bril) van Alphen aan den Rijn kreeg gistermiddag nodige aanwijzingen van de heer A. J. Heemskerk, direc teur van de water- en licht- bedrijven te Alphen, bij het ingebruikstellen van het nieuwe pompstation. HA7.ERSWOUDE Winterlezingen Het Hervormde comité voor winter lezingen heeft voor het komende seizoen een zestal lezingen georganiseerd. Of 16 oktober komt ds. Treure, Hlllegers- berg; 20 november ds. Hovius, Dordrecht; 4 december ds. Abma., Monster; 15 janua ri ds. Bouman, Katwijk aan Zee; februari onbekend; 26 februari ds. Goed hart, Rotterdam. Landbouwjongeren Maandagavond half acht vergaderen de jongeren van de Hollandse maatschappij van Landbouw. Schouw De Hazerswoudsche Droogmakerij drijft maandag 6 oktober schouw over sloten tochten van deze polder. Sluiting speeltuin De speeltuin in het dorp wordt woei dag gesloten. Begin oktober wordt een ledenvergadering gehouden. bracht. Bazaar geopend Gistermiddag is onder grote belang stelling in een der lokalen van de Her vormde school de bazaar van de zilve ren dameskrans geopend- Ds. Chr. van der j_.eeaen, di« -ie ope ning verrichtte, sprak de wens uit, dat deze bazaar van de zilveren vereniging in zilver zou kunnen worden geteld. Hiervan zullen zowel kerk, school als zendeling, waarvóór de opbrengst be stemd is, profiteren. De stands, die onmiddellijk omringd werden door nieuwsgierige en kooplus tige dames, hadden (en hebben vana ook nog) een aantrekkelijke inhoud. De heren toonden meer interesse voor de vele attracties en zij ontmoetten de da mes weer in de theetent. KOUDEKERK A. D. RIJN Dc Arjos weer wakker Na lang te hebben gesluimerd laat de Arjos weer van zich horen. Dinsdag 30 september des avonds om half acht zal de afdeling een 6preker optreden. Het is de burgemeester van Noordeloos, de heer W. M. Schakel.. De bijeenkomst wordt gehouden in het verenigingsgebouw. Wijkverpleging De zondagsdienst der wijkverpleging wordt waargenomen door zuster Hoog vliet te Leiderdorp. Kom van Aaiweg. tel. 24909. Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Bakema. Aca cialaan 58, Leiderdorp, tel. 0171024828. ALPHEIS AAJS DEIS R1JIS Slippende auto tegen boom Opnieuw is op de Steekterweg, nabij het Goudse Rijpad, een slippende perso nenauto tegen een boom tot stilstand gekomen Dit gebeurde gistermiddag doch de gevolgen waren echter deze keer niet zo ernstig als een dag tevoren. Het bleef nu beperkt tot ernstige schade de auto. Het ongeluk gebeurde doordat de be stuurder van een vrachtauto, komende uit de richting Bodegraven, om linksaf het Goudse Rijpad ln te kunnen slaan, op de linkerweghelft ging rijden, waar de hem tegemoet komende prsonenauto •eneens naar Iink6 moest. De laatste slipte en kwam tegen een boom tot stil- Levensonderhoud werd goedkoper in Nederland (Door economische medewerker) een paar punten naar beneden gegaan en dat vooral door het goed koper worden van aardappelen, groenten en fruit. Hieruit blijkt dat de prijsstijgende krachten het hebben moeten afleggen tegen de prijsdalende krachten. Tot nu toe althans. Minister prof. dr. J. Zijlstora is in dit opzicht zoals uit zijn begroting van deze week blijkt nog altijd optimistisch. Hij overweegt zelfs ccn zekere soepelheid bij zijn prijsvaststollingsbeleid, hij heeft met andere woorden vertrouwen ln. een doorwerking van de groter geworden con currentie tussen de fabrikanten en groot handelaren. Op 2 oktober vinden hier- besprekdngen met het bedrijfsleven plaats. Het uitgangspunt van de minister ls uiteraard, dat de ondernemers lagere In koopprijzen moeten doorberekenen in hun verkoopprijzen, iets waaraan tot nu toe wel eens wat mankeerde. In een tijd van opgang zien de onder nemers hun kosten voortdurend stijgen (hogere lonen, duurdere sociale voorzie ningen). Zij zullen dus proberen die stij gende kosten op de een of andere manier als zij niet tot kostprijsverlaging kun nen komen in hun verkoopprijs werken. En dit zal te gemakkelijker gaan naar mate de onderlinge door prijs- en andere afspraken lege-ondernemers tot het verleden gaat behoren (op 15 juli 1958 waren er niei minder dan 868 landelijke bedrijfsregelin gen bij de overheid bekend). Daarom dat minister Zijlstra zijn aanvallen juist op die kartelafspraken richtte en hiermede ook in de toekomst zal doorgaan. Nn de concurrentie door dc plaats gehad hebbende terugslag acherpi geworden en de overheid door dreiging met kartelontbinding het concurrentle- vuurtje brandende weet te houden, it veler hoop gevestigd op verdere prijs daling. Ook hier is excellentie Zjjlstra bepaald optimistisch. Inderdaad behoort op het terrein van de internationale grond- en hulpstoffen dc prijsverhoging thans tot de uitzonderin gen. Overheersend is de prijsstabildaatie met een duidelijke inslag tot prijsdaling Bovendien vertoonden de vrachttarieven in de wilde vaart nog geen neiging stijgen. Een algemeen beeld krijgen wij het beete als wij naar de grondstof (en markten van Londen en New York kijken. Het wordt ons hierbij in zoverre gemakkelijk gemaakt, dat er een gecombineerd cijfer voor de in Engeland ter markt gebrachte goederen bestaat (o.a.: de Index Financial Times) en een voor de in de V.S. genoteerde goederen (Moody's index). In elk van die groepen zit een hele reeks grondstoffen zoals katoen, rubber, lood, cacao, koffie, suiker enz. De index van The Financial Times i6 regelmatig aan het dalen: sedert het eind van 1956 al gaat de lijn naar beneden. In de eerste helft van dit jaar werd de pas gemarkeerd, zelfs kwam er een kleine LEIMVIDEN Zestien Landsteiner-penningen De plaatselijko afdeling van Het Roda Kruis vergaderde in zaal Sneeboer. Dok ter A. van der Bijl reikte de Landstei- ner-penning uit aan zestien donors, die vijfmaal bloed hebben afgestaan. Dit ren: M. van Bruggen, C. A. Langeslag, mej. C. A. Visser, mevrouw Van der Broek-Zwetsloot, A. P. van der Hoek, C, A. Th. Heuzen, L. J. Hogeboom, J. van Iperen, Th. de Koning, mevrouw Noor- dermeer-Klein, mevrouw A. A. van der Meer-Obdeijn, C. Roos, P. van Rijn, J. Treur, mevrouw M. de Vos-Verhoeven en C. Zemel. Verder werden enkele films gedraaid, n.l. Taal der bloemen, Paula en Volle kracht Vooruit. Dokter Van der Bijl vertelde bijzonderheden over de bloed transfusiedienst en wekte op om zich voor dit goede doel' op te geven. LAST, ERA AR Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Nooter, Wou- brugge, tel 01729—104. van zaterdagmid dag 2 uur af. NIEUWE EEN Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Nooter, Wou- brugge, tel. 01729—104, van zaterdagmid dag 2 uur af. Hazerswoude-Rijndijk Wijkverpleging De zondagsdienst der wijkverpleging wordt waargenomen door zuster Hoog vliet tc Leiderdorp. Kom van Aaiweg, (Van onze sociaal-economische redactie) diger De tuinbouw in al zijn geledingen heelt gisteren officieel alschcid genomen van dr. ir. H. J. Mathot, die a's voorzitter het produktschap voor groenten en fruit gaat verlaten. Tot zijn opvolger is reeds be noemd de heer D. J. A. M. van Areken. :l namens de tuinbouwveilingen, de landbouworganisaties en de groothandel ■amen* de werknemers in de tuin en de kleinhandel werd de heer Mathol alle lot toegezwaaid voor zijn voortreffelijke leiding, eerst van het oude bedrijfsehap en daarna van het nieuwe produktschap. De partijen in hel produktschap, die ln ;i verleden bij bepaalde geschilpunten >ms scherp tegenover elkaar stonden, et name als het ging om de tuinbouw afzetverordening en de publiekrechtelijke 'eilplicht, roemden eenparig de leiding -an de voorzitter bij deze moeilijke zaken De heer Hub. L. Jansen, secretaris van de Sociaal-economische raad, had veel lof I de wijze waarop de voorzitter de overgang van het oude bedrijfschap naar het produktschap had geregeld. De heer Y. A. Zandstra, vertegenwoor- de minister van landbouw, noemde het vertrek van de heer Mathot een verlies In zijn afscheidsspeech gaf de heer Ma thot, die per 1 oktober overgaat naar het vrije bedrijfsleven, een beeld van de stand van zaken in de tuinbouw. Voor het sei zoen 1958 kan een oogst van appels ver wacht worden in de vijf Europese landen: Nederland, Italië, Frankrijk, Duitsland en Engeland van 4.350 000 ton, meer dan het dubbele van de oogst van 1957 Zeer betreurenswaardig is. dat juist bij deze grote appeloogst West-Duitsland heeft besloten zijn grens voor appels te sluiten. Normaal gaat er tijdens het sei zoen dagelijks 100 A 150 ton appelen naar West-Duitsland. De pcrenoogst Is in deze vijf landen ver- geleken bij vorig jaar ook verdubbeld. Dere kwam van 677 900 Ion op U27.000 Over de periode van Januari tot augus tus bedroeg de export van verse groenten 337.000 ton (rorig jaar 323.000 ton). Dc doordraai van zomerproduktcn was 42.000 ton en van winterprodukten 30.000 ton. verhoging, doch nadien ging de prijscurve dalen. Dc index stond begin van deze week dan ook op 78Mi tegen 81 in het begin van dit Jaar (1952 - 100). De Amerikaanse index houdt zich wat beter maar de prijsstijging ln het tweede kwartaal van dit jaar ligt toch wei vol komen achter de rug, waardoor het peil begin deze week (ad 393) zelfs een fractie lager was dan in het begin van ddt Jaar (1931 - 100). Produktie te groot Over het algemeen is de verhouding van vraag en aanbod voor de producenten niet al te gunstig. In de 9ector van dc metalen bij voorbeeld ls de productiecapaciteit be slist te groot en daar de aankopen voor de oorlogsreserve van koper, lood en zink door de Amerikaanse en Engelse regering zijn stilgezet, staan de prijzen voortdu rend onder druk. Nog deze week vaardig de president Eisenhower een steunmaat regel uit voor lood en zink ten bate van de Amerikaanse producenten. De tinprijs werd regelmatig gesteund door aankopen met behulp van geld uit een bijzonder door producenten en con sumenten ingesteld fonds. Doch toon men hiermee de vorige week plotseling op hield, plofte de prijs naar beneden. Cacao dat tot eind Juni behoorlijk in prijs was opgelopen, is nedlen weer een stuk goedkoper geworden. Een opmerke lijk dalende tendens zien wij trouwens ook bij wol, terwijl katoen. Jute en sisal eveneens goedkoper worden. Maar ook koffie ie op de termljnmartet (en daar heb ben wij het steeds over) aan het dalen gegaan. Rusland bederft markt Hoewel er voor elk produkt specifieke krachten aan het werk zijn, slaat toch wel op de achtergrond dat de produktie respectievelijk de oogsten te groot zijn geworden ten opzichte van de vraag; deze invloed werd nog versterkt toen de economie het vorig Jaar begon in te zakken. Een extra probleem is nog dat Rusland de markt helpt bederven door van t(Jd tot tyd met extra aanbod voor de dag te komen. Alleen als de conjunctuur blijvend ver- betert, als dus de vraag van het bedrijfs leven en mede daardoor van de verbrui kers (door een stijgend Inkomen) gaat op lopen, ligt een duurzaam aantrekken van de wereldmarktprijzen voor de hand. Wij zullen nu moeten afwachten of de gedaalde_w.ereldmarktprijzen op de groothandelsprljzen en de kos ten van levensonderhoud bij ons zul len inwerken. Dit zou niet alleen voor de verbruikers, maar ook in Euromarktverband voor onze con currentie zeer gewenst zijn. Nieuwe bromfiets voorschriften Met Ingang van 1 oktober moet Iedere bromfiets voorzien zijn van een gele plaat (18 X 8 cm.) met afgeronde hoe ken, bevestigd boven het voorwiel In de lengterichting. Bjj sommige merken Is het niet mogelijk de plaat op deze manier aan te brengen omdat het motortje boven het voorwiel Is gemonteerd. Dan mag ter weerszijden van het motortje een geel vlak worden aangebracht, bijv. met gele verf. Verder nog een goede raad: scherpe delen aan de voorzijde van de bromfle'-i kun nen bij aanrijdingen verwondingen ver oorzaken. Schaf daarom liever geen stevig metalen plaatje aan, doch ccn dat van buigzaam materiaal Is gemaakt. (Op hel gele plaatje mag geen opschrift, handelsmerk of dergelijke. In afwijken de kleur voorkomen). Eveneens met ingang van 1 oktober Is het verboden op bromfietsen passagiers ln de zogenaamde „amarone-zK" mee te voeren, waarbij dus helde henen ilch aan één kant van het voertolr bevin den. BromfieUpassaglers dienen voort aan schrijlings te Bitten. Er mag op een bromfiets slechts één passagier worden vervoerd, en dan nog slechts wanneer er behoorlijke voetsteunen aanwezig zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 11