DE ARABISCHE WERELD 144.-i Onder Bunnik verrijst een gigantische pleisterplaats verkeert in een geestelijke crisis Suspensiereactor voldoet aan de verwachtingen a IS HET JUIST UITERST MOEILIJKE POSITIE VAN HET CHRISTENDOM FORTY FOUR T3e meuu*e diaute Gillette Geen visverkoop buiten de afslag om PROJECT VAN BIJNA TWEE MILJOEN MotoRestoeen kop koffie, een maaltijd en rust Soepele hoedjes zijn een succes MEUWE LEIDSCHE COURANT 7 ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 De rotskoepel te Jeruzalem, een van de voornaamste heiligdom men van het Mohammedanisme. De commissie van Euratom heeft gis teren een bezoek gebracht aan de labora toria van de KEMA te Arnhem. Tijdens dit bezoek deelde de hoofdna- tuurkundige van het bedrijf, prof. dr. J. J Went, mee, dat de proefnemingen met de kleine suspensie-reactor die in Arnhem gebouwd is. aan alle verwachtingen heb ben voldaan. Deze reactor, een proefmodel, is een zo genaamde subkritische reactor, waarin de 6plitsingsreactie die er in te weeg wordt gebracht, zichzelf niet in stand kan hou den, zodat hij dus geen energie levert. Er wordt momenteel gebouwd aan een grotere suspensie-reactor, waarin de ket tingreactie zich zelf wel in stand kan houden. Als deze tweede experimentele reactor eenmaal aan de verwachtingen voldoet, kan men overgaan tot de bouw van reactoren voor normaal gebruik, maar dit is thans nog geen actuele kwestie. De suspensie-reactor die thans in aanbouw is, zo deelde de professor mee, zal precies dezelfde eigenschappen hebben als een latere grotere. Het is dus mogelijk alle eigenschappen ervan nu reeds met een klein proefmodel experimenteel vast te stellen. De hoogleraar zei dat het gebruik van een suspensie-reactor zeer voordelig is, omdat de radio-actieve splijtingsproduk- ten, die de brandstof in de suspensie reactor verontreinigen, veel gemakke lijker en goedkoper verwijderd kunnen worden, dan bij andere types reactoren. t I I t Ja, volkomen juist, dat de nieuwe col lectie herencostuums en winterjassen van Forty Four mooier is dan ooit te voren. En dat nog wel voor de unieke prijs van TVTILLEN WIJ de positie van het christendom in het algemeen en van het protestantisme in het bijzonder in de landen het Midden-Oosten goed begrijpen, dan is het noodzakelijk aandacht te besteden aan hun verhouding tot de religieuze en politieke krach ten die het lot van deze volken bepalen. Dertien eeuwen lang reeds hebben in deze landen de oosters-christelijke kerken tegenover de grote overmacht van de Islam gestaan, maar ook hebben al die eeuwen christenen en Moslims vreedzaam samengeleefd en meestal volgens het principe van de status quo. Ook voor vele christenen verschenen de opvolgers van Mohammed, die, opdringend vanuit het Arabisch schiereiland hun wereldrijk stichtten, als bevrijders. De oosterse kerken immers hadden binnen het Byzantijnse rijk zwaar te lijden onder vervolgingen door de heersende orthodoxe kerk en niet minder in de landstreken, die rieten onder het regime van de Zoroaster volgende Perzen. De Mohammedaanse verove raars tolereerden weliswaar zowel de uitoefening van het christe lijke als van het joodse geloof, maar discrimineerden deze groepen wel door hun een speciale belasting te laten betalen. Dit deed niet weinigen tot de Islam overgaan. I werd deze nieuwigheid blijkbaar aan vaard als zijnde in het algemeen belang. Vele oude religieuze werken en gewoon ten zijn door civiele wetgeving ingeperkt of omzeild. Hiervan een enkel voorbeeld uit Egypte, waar reeds in 1923 zonder de religieuze wet te veranderen, iets werd gedaan om kinderhuwelijken tegen gaan. Het is een kerkelijk onderwerp. Want hoe verwerpelijk menige moderne Egyptenaar het kinderhuwelijk kan vin den, verboden kan het moeilijk worden Mohammed huwde namelijk A'isha zij nog een kind was en wie zou dit beeld van de profeet durven veroordelen? Om Neef Groenmarkt 34 Amsterdam leidje.traat 7 •otterdam Stadhuisplein 28 Merck Sharp and Dohm breidt uit De door prof. dr. A. Knoppers ontwor pen uitbreiding van Merck Sharp and Dohme te Haarlem kan juli of augustus 1959 gereed zijn, zal 3.3 miljoen kosten, te financieren uit eigen middelen, en een verdubbeling van het bedrijf betekenen. Zij bestaat uit nieuwe installaties, uit voering van nieuwe procédé's, automati sering van verpakking en mechanisering van tabletproduktie, een nieuw magazijn van 8500 vierkante meter, kantine en kan toren. Zij is gericht op preparaten, ver vaardigd met Amerikaanse kennis en Europese grondstoffen met het oog op de Euromankt. waar Nederland zwakker staat, daar in Duitsland en Frankrijk de verticale integratie verder is gevorderd Andere maatregelen volgden. De tweede kalief Umar verklaarde het ge hele veroverde imperium tot eigendom van de Moslim-gemeenschap. Landgoe deren werden tot staatseigendom ver klaard. de eigenaren werd toegestaan het land tegen betaling te blijven bewerken. De niet-Moslims bleven echter ongehin derd in de uitoefening van hun gods dienst binnen de eigen kring en joodse zowel als christelijke schrijvers uit de vroege Middeleeuwen toonden zich vol daan over het milde bewind en dankten God voor hup bevrijding van het zware juk der Byzantijnen. De kruistochten kwamen uiteraard de positie van de oos terse christenen niet ten goede. Toch, hoewel steeds beperkt in hun uitingsmogelijkheden, bleven de, oude I christelijke kerken in deze landen tot op I onze dag bestaan, als erkende gemeen- j schappen met autonome civielrechtelijke bevoegdheden, met name op de gebieden van huwelijks- en erfrecht. Zo bleef het ook onder de Turkse Ottomanen. Het seculaire nationalisme van Ataturk wierp de gehele structuur omver. Maar in de andere landen, die gevormd werden uit de nalatenschap van het Ottomaanse rijk, bleven de oude verhoudingen bewaard. De Islam vond en vindt hier nog zijn meest orthodoxe belijders en dezen ble ven vasthouden aan de vele voorschrif ten, die de Koran geeft voor alle levens verhoudingen, voorschriften, die inter pretatie vereisen door religieuze gerechts hoven. Erkenning bleef Het lag dus voor de hand, dat mede onder invloed van de mandaat-mogend heden de religieuze minderheden op ba sis van de bestaande toestand erken ning bleven genieten. Toch is ook in de Arabische landen de verstatelijking het familierecht al tientallen jaren aa gang. Heel langzaam en behoedzaam welis waar. Het zou te ver voeren dit uitvoe rig aan te tonen, zeker "is, dat de uit holling van het Mohammedaanse fami lierecht zich evenzeer zal voortzetten als reeds vroeger het handels- en - strafrecht aan de ontwikkeling van het moderne leven werden aangepast. In theorie toch beheersten de Koran en de tradities, c geleverd door hen. die de profeet Moham med nastonden, de menselijke activiteiten In de praktijk echter bleef vaak het oude gewoonterecht van een bepaalde streek gelden of ook waren het Kaliefs of gou verneurs, die handelden naar eigen in zicht. Een eeuw geleden al werden in het Ottomaanse rijk naar westers voorbeeld wetboeken van handels- en van strafrecht ingevoerd en in Egypte werd in een burgerlijk wetboek, gebaseerd op de Code Napoléon, afgekondigd. Afgebrokkeld Van toen af tot heden is het competen- tiegebied van de religieuze hoven die nog de^ rechtspraak op het gebied vaiT vitale persoonlijke belangen (huwelijk, echtscheiding, zorg voor kinderen, houding tot verwanten, erfrecht) uit oefenden, verder afgebrokkeld. Vrij re cent is de overheveling van de wetgeving betreffende giften bij erflating naar de civiele hoven. Een grote verandering was ook de in stelling van civiele hoven van appel Dit ging geheel in tegen de traditie en moest door orthodoxe Moslims wel als ketterij worden gebrandmerkt. Het is echter merkwaardig dat er weinig oppositie tegen rees: door een grote meerderheid VERRASSEND LEKKER mpliciete kritiek, die gelegen is in de secularisering van de wetgeving en zoals die ook tot uiting komt in de over het Igemeen nog langzame verandering ■an vroegere op de religie gebaseerde ze len en gewoonten. Twijfel aan het open baringskarakter van veel voorschriften, die vroeger de samenleving tot in onder delen reguleerde, moet leiden tot twijfel de waarheid van wat' uit het geheel die openbaring nog als religieuze rest gespaard bleef. Of is het niet vaak veeleer dat de religieuze kerngedachten van godsdienst reeds lang zijn losgelaten terwijl men nog min of meer aan zijn ethische concepties vasthoudt, althans er lippendienst aan bewijst? Voor de wester se wereld geldt ongetwijfeld het laatste De Moslim-samenleving in het Midden- Oosten is nog in het stadium wi ieder, die niet als lid van een der reli gieuze minderheden is geboren. aut« tisch als Mohammedaan wordt schouwd. Dat geldt ook voor het twij felende intellect dat nu in steeds gro ter getale binnen- en buitenlandse vereiteiten bezoekt; dat geldt ook de hypernationalistische groepen, die mereteel in de Verenigde Arabische Re publiek de macht hebben. Hoe zal hun geloof, hun levensbe schouwing zich vormen: en hoe zal als uitvloeisel daarvan hun politiek gestal te krijgen? Centrale vragen van wereld betekenis, die ook voor de Protestantse Preekgestoelte in de Omayaden- moskee, een van de grootste en fraaiste bedehuizen van de Islam- Geen gehoor meer Men vond er dit op, da-t de gerechts hoven geen enkel gehoor meer zullen verlenen (met uitzondering van vader schapskwesties) in zaken waarbij vrouw jonger is dan 16 en de man jonger dan 18 ten tijde van het huwelijk; ook mochten huwelijken van jonge m onder deze leeftijden niet worden gere gistreerd. Deze en andere voorbeelden van de langzatpe secularisering v« wetgeving in de Arabische landen zijn te vinden in een serie van negen artikelen die J. N. D. Andersom onder de titel: „Recent developments in Shari'a law" in de jaargangen 1950 t.m. 1952 van het tijd schrift „The Moslem World" publiceerde Ik stond hier wat uitvoerig bij stil omdat wij hier een duidelijke illustra tie zien van de werking van een der krachten, die voor de huidige positie van het protestantisme in de Arabische wereld en vooral voor zijn ontwikkeling van de grootste betekenis is. Het behoeft geen betoog dat de op leving van het Arabische nationalisme, ten zeerste geprikkeld door het ontstaan van de staat Israël, op het gesignaleerde seculariseringsproces een stimulerende uitwerking heeft. In Cairo marcheren bij tijd en wijle „De dochters yan de Nijl" langs de straten en ook in Damaskus. waar nog wel vijftig procent van de vrou wen gesluierd gaat. zag ik straatschilde- rijen, waarop jonge geüniformeerde vrou wen dreigend, met wapens in de hand, anti-imperialistische leuzen uitroepen. Draaikolk Natuurlijk, het Is slechts een kleine min of meer ontwikkelde groep die In deze dingen de hand beeft. Maar onze in elk opzicht zo turbulente tijd heeft ook de Arabische wereld in haar draaikolk mee gesleept en alle waarnemers ztfn het er wel over eens. dat binnen een generatie b.v. de emancipatie van de Arabische vrouw goeddeels haar beslag zal hebben En dit is slechts één aspect van het gehele proces, dat gaande is. hoewel een heel belangrijke Men spreekt van dit proces wel als van een ontwaking./Dat is het ongetwijfeld wanneer men er zicht op krijgt dat er andere mogelijkheden zijn dan de traditionele levenstrant. Deze ontwaking zette reeds gedurende de vo rige eeuw In. Dat gold ook het christen dom. Aangeraakt door het réveil, dat het gehele protestantisme toen doortrok, kwa men zendelingen uit Engeland en Ame rika voornamelijk naar de Arabische lan den aanvankelijk om te trachten de oude kerken tot een nieuw leven te wekken. Deze kerken hadden zich vergenoegd met hun traditioneel-autonome plaats binnen het Ottomaanse rijk. En elk mis sionair besef was van hen geweken. Een hervorming van binnen uit bleek niet mogelijk; veeleer werden hervormings gezinde elementen uitgestoten en zo ont stonden rond het midden van de vorige eeuw de eerste protestants-Arabische kerken. Of en hoe deze kerken hun roe ping temidden van hun volken verstaan, zullen we in het vervolg van deze artike lenreeks bezien. Waakzaamheid De ontwaking, met de vloedgolf van geestelijke en sociale instabiliteit, die ermee gpeaard gaat, met het nationalis me, met het gevaar van communistische infiltraties, dat alles stelt ook de pro testanten voor een problematiek die een alleszins evangelische waakzaamheid vereist. Het is wel een zware opdracht voor deze kleine minderheden om de allesomvattende betekenis van Christus' boodschap duidelijk te maken voor een volks- en volkerengemeenschap, waar binnen althans aan de oppervlakte nog steeds goeddeels verstarde religieuze fronten zichtbaar ztjn Aan de oppervlakte: want we consta teerden al hoe in de wereld van de Islam de kritiek op Koran en overlevering is vaardig geworden. Niet openlijk welis waar in grove ontkenning, maar door de minderheden, welke ik bezocht, een daging inhouden. Zullen zjj als dragers de Boodschap die maar niet bestemd oor de religieuze behoeften van groepje, de geestelijke kracht kunnen opbrengen om de universele be tekenis van het Evangelie duidelijk te En dat in een deel van de wereld w de godsdienst, zo deze al niet een ditioneel ornament was ((zoals vaak de leden der oude Oosterse kerken), dan toch snel bezig is aan functie en Invloed te verliezen. Men zal mij tegenwerpen, dat juist in de afgelopen jaren in naam van de Islam de verdrukking van de Christenen in de meeste Arabische landen is toegenomen, dat hun uitingsmogelijk heden steeds verder worden Ingeperkt er dat bijv. in Egypte christelijke scholen zelfs gedwongen worden aan al hun leer lingen Mohammedaans godsdienstonder wijs te doen geven. Politieke functie Dit is inderdaad de bittere werkelijk heid en wij zullen in het vervolg deze reeks deze politiek nog in details bezien. Echter wie mocht menen dat bij de huidige heersers in dit deel va wereld de versterking van de Islam op staat vergist zich. Hun nationalisme ziet de religie veeleer als politieke functie, als instrument in de strijd tegen het „im perialisme" en zijn handlangers, waar onder ook de door vreemden gesteunde christelijke kerken worden begrepen. De religie als centrale, alle levensuitingen beheersende kracht is ook in deze landen op haar retour, al treedt daar altijd wel een of andere vorm van pseudo-religie, al of niet bewust gemaakt, voor ln de plaats. De mens kan nu eenmaal niet zonder. Waarnemers, die het jonge in tellect van deze landen kennen, bespeuren bij ve len onder een schijnbaar con formisme aan de oude godsdienst de twijfel, die niet zelden uit mondt in een geestelijk va cuum. Wij staan dus voor de vraag, of bij het „ontwaken" niet de slaap der tra ditie zal wijken voor de verdo ving van de machtsroes of voor de bewust zijnsverenging van een opper vlakkig secula risme. mag ik ook eens wat zeggen Ik vind alleen maar die mannen aantrekkelijk die weten hoe hei hoort, die schoon, fit en fris zijn en die er goed verzorgd uitzien, 's avonds nog net 10 als 's morgens. Ik bedoel mannen die zich scheren met water, zeep" en Elke man die zich inet Gillette scheert keni dat heerlijke schone, (tisse gevoel, dat de gehele dag blijft. Haal ook melecn Uw pakje Gillette. 5 stuks 75 cent '...Gillette scheercrème is het beste! Ontstemming in visserijbedrijf In viaaertjkringen heerst de laatste tijd dat in grote ontevredenheid over de opvJ prijzen en -regelingen voor verse zeevis en verae haring. Op een gistermiddag ge bonden vergadering van het produkt- schap voor vit en visprodukten werd door een vertegenwoordiger van de vis handel. de heer Krab. zelfs voorgesteld de opvangprfjzen en -regelingen op te heffen in verband met de grote moeilijk beden. die ontstaan zijn bjj de toepassing van de minimumprijzen. Behandeling van dit voorstel werd ech ter tot een later te houden vergadering uitgesteld. Bij stemming werd besloten, dat het bestuur een nota zal samenstellen over deze hele kwestie, om die. vergezeld van de resultaten van het overleg met de betrokken bedrijfstakken, op een latere vergadering voor te leggen. De handel maakt onder meer bezwaar tegen het feit. dat aangevoerde sardien en ook wel pilchards buiten de visafölag om rechtstreeks werden afgeleverd de Nederlandse Vissersbond. Deze kan de produkten tegen relatief hoge prijzen verkopen aan de Duitse vismeelindustrie of aan bepaalde Nederlandse visméel- fabrieken. De mogelijkheid voor de han del om op deze produkten een bod te doen ontbreekt daardoor geheel. Men is niet genogen gebleken een monster de aanvoeren In da afslag te plaatsen om aldus de handel gelegenheid te geven, hierop te bieden en deze produkten eerst rechtstreeks naar de vismeelfabriek zenden, indien zou blijken, dat de handel te weinig zou bieden. Voorts is gebleken, (Van onze verkeersredacteur) DIGHEDEN meezitten, zal Bun: volgend jaar een gigantische pleisterplaats rijk worden. Anders dan de uitspanningen bij Ridderkerk en Hedel is die tussen Oudenrijn en Arnhem niet in de eerste plaats voor zwaar beroepsvervoer bedoeld, doch voor personenauto's en bussen. Naast parkeerruimte aan ongeveer hon derdvijftig wagens, zal het nieuw ontworpen café-restaurant-motel plaats aan meer dan driehonderd vijf tig personen bieden, die zich op de terrassen en in de restauratiezalen kunnen laven. Het aantal bedden zal afhankelijk zijn van de perspectieven, welke de exploitatie biedt. De naam van de Bunnikse pleister plaats kan bepaald een vondst genoemd worden. Hij luidt MotoResto en heeft zo wel een nationale als een internationale klank. De woorden motorvoertuig restaurant zitten erin, maar ook motel en rust. Bovendien zal de letter It er kapitaal en met lange halen uitspringen, waardoor aansluiting wordt verkregen op het alom in Enropa bekende teken, waarmee de Duitse pleisterplaatsen, de zogenaamde Raststatte, worden aange- Anders dan in de Verenigde Staten en :n Duitsland heeft de ontwikkeling van de uitspanning in modern gewaad zich in ons land traag voltrokken. Nederland is klein en dicht bevolkt en de afstanden tussen de bebouwde kommen zijn dien tengevolge gering. De automobilist, die zich langs een „heirbaan" voortspoedt, kan altijd wel even afbuigen, zo werd er tot voor kort geredeneerd, om in stad of dorp een verversing te gebruiken De theorie bleek echter anders te zijn dan de praktijk, vooral toen het wegen net meer en meer geperfectioneerd werd en de auto's groter en groter werden. Voor de zware t ma les met oplegger of aanhangers bijvoorbeeld is het moroen teel bijna ondoenlijk van de grote weg af te wijken, daar er bijna nergens be hoorlijke parkeerruimte te vinden is. De moderne auto-snelweg is verder, zelfs in Nederland, vrij lang (men denke zich het traject Den Haag—UtrechtArnhem inl) en voert over het algemeen buiten de bestaande bouwkommen. Ook de bonding van de overheid Is tot nog toe niet van een aard ge weest, die bevorderlijk voor de groei van pleisterplaatsen kan worden ge noemd. Tot voor enkele jaren heeft het ministerie van verkeer en water staat zich uitdrukkelijk tegen de bouw van dit soort inrichtingen gekeerd, omdat het de mening was toegedaan, dat de veiligheid van het verkeer er door in gevaar werd gebracht. Er moesten immers op- en afritten wor den aangelegd om de uitspanning benaderbaar en de rijksweg weer toe gankelijk te maken en hier bestonden onoverkomelijke bezwaren tegen. Ten behoeve van het zware wegver voer heeft Rijkswaterstaat ten slotte een concessie gedaan. Bij wijze van proef heeft men in enkele gevallen mo dewerking verleend voor het scheppen van bo het vrachtverkeer afgestemde aan- sr. afvoerwegen, bonevens par keer- en service-gelegenheid. Nadruk kelijk is echter vastgesteld, dat er, ten behoeve van pleisterplaatsen, geen nieuwe op- en afritten langs de rijkswe gen mogen komen, met andere den: dat de exploitanten van bestaande of nog aan te leggen aansluitingen ge bruik moeten maken. De volgend jaar te openen pleister plaats onder Bunnik vormt hier geen uitzondering op. Rijdende in de richting Arnhem op rijksweg 12 zal men onge veer anderhalve kilometer moeten rijden om MotoResto te kunnen bereiken Voor het verkeer uit de richting Arn hem wordt de afstand aanzienlijk kor ter, omdat dit niet onder de auto-snel weg door moet, maar direct naar rechts kan afbuigen. Met de eerste fase van de bouw MotoResto een café-restaurant dus is ongeveer een miljoen gulden ge moeid. De tweede fase de bouw inrichting van een motel kost wi schijnlijk nog een een miljoen gulden. Do initiatiefnemer, mr. G. J. G. Bech' directeur van de N.V. Vrumona t Bunnik, heeft het gebouwencomplex door architect A. Vogel uit Amsterdam laten ontwerpen, terwijl de directeur van het Amsterdamse Centraal Hotel, de heer H. F. Tuinema, de directie zal gaan Een modern benzine- tion is in de plannen opgenomen, zodat behalve voor de passagiers, ook voor de vervoermiddelen kan worden gezorgd De verwachting is, dat deze eerste, voor de personenauto en bus te bouwen pleisterplaats in Nederland vee) zal trekken. Bunnik ligt langs de steeds drukker wordende route DuitslandNi derland en de frequentie van het ver keer op rijksweg 12 bedraagt in de zo mermaanden zo veel als tienduizend motorvoertuigen per dag. Interim Koninklijke De N.V. Kon. Ned. Petroleummjj. keert 1.58 per aandeel interim-dividend over 1958 uit. aantal gevallen voor vis. waar minimumprijs geldt (pilchards en verse haring) een hogere prijs kon worden verkregen, indien deze vis voor vismeeldoeleinden niet werd afgeleverd aan de combinatie van vismeelfabru-'-en, waaraan de Stichting voor de N i r- landse Visserij tot nu toe steeds dc door gedraaide vis afleverde, doch aan and-re. individuele vismeelfabrieken. Dit nll-s heeft geleid tot een onbevredigende situatie. Ontoelaatbaar „De opvangprijzen en -regelingen wor den op een ontoelaatbare wijze ont doken," aldus de heer Krab, die daarbij opmerkte dat bij enkele rederijen de beloning van de bemanningen van sche pen niet op basis van de minimumprijzen geschiedt, zoals is voorgeschreven, maar op de te lage verkoopprijs. Tevoren had de heer Brands, voorzitter van de Neder landse Vissersbond gesproken. „Wij hebben geen ander doel dan op rechtmatige wijze de hoogste prjjs tc be dingen voor aangeboden produkten," al dus spreker. „Dit doel willen wij be reiken in samenwerking met handel en industrie, doch bU eventuele tegenwer king zullen wij al het mogelijke doen tócb tot dit doel te geraken." Bevredigend De voorzitter van het produktschap, drs. D. J. van Dijk, deelde gistermiddag mee. dat de prijs van de verse haring zich be vredigend ontwikkelt. De export naar West-Duitsland en België is vergroot. Dit jaar Is er tot heden 16.305 ton uil- gevoerd, hetgeen ongeveer tweemaal zo veel Ls als in dezelfde periode van het vorig jaar nl. 7030 ton. De aanvoer van zeevis bleef gelijk. De aanvoer van ge zouten haring loopt belangrijk achter. Tot dusver werden dit Jaar 335.000 kant jes aangevoerd tegenover 397.000 kantjes in dezelfde periode van het vorig Jaar en 447.000 kantjes ln 1956. De export van zoute haring is redelijk. Op 8 oktober zullen met West-Dultsland besprekingen worden gevoerd over de uitvoer van een nieuw contingent. Katja Robinski (Van onze mode-redactrice) TTATJA ROBINSKI u een ran de weü nige modutes in Nederland, die zich strikt aan haar vak. het maken van hoeden, houden. Ze heeft de verleiding om ook kleren te gaan ontwerpen kun nen weerstaan. Een bewijs dat zij een nuchtere blik op de mogelijkheden en moeilijkheden van het modevak heeft. Die zelfde nuchtere kijk heeft haar doen besluiten ditmaal een collect ie samen te stellen, die de vrouw hoeden geeft, die gemakkelijk, soepel en toch uiterst elegant zijn. „De vrouwen van tegenwoordig wil len geen stijve lastige hoeden meer. Eigenlijk lopen ze het liefst bloots hoofds, maardat Is nooit elegant. Vandaar die lichte hoeden", vertelde ze Inderdaad elke hoed, hoe stevig die ook op het hoofd mocht lijken, was soe pel als vloeipapier. Wie op reis gaat kan zb'n hoed rustig ln de koffer stop pen en nog wel in een heel klein hoekje I Heel zachte als velours glanzende vil ten cloches, grappige bonnets van ge drapeerde jersey of hoedjes samenge steld van reepjes vilt op een tulen kapje vormden de basismodellen. Eigenlijk maakte iedere hoed weer de indruk door een boetserende hand gekneed en gevormd te zijn. De cloches met een over bet gelaat welvende neergeslagen rand waren dik wijls versierd met kleine veermotief- jes, soms wareD er fijne viltblaadjea ondergelegd, die er als het ware bou- quetjes van maakten. De hoedjes met tulen ondergrond wa rn spiraalvormig ala een slakkenhuis opgebouwd. De a-symmetrische l*to. die Katja Ro binski de voorkeur geeft, is bijzonder flatteus en maakt het gezicht fijner en smaller Het waren alle hoeden die de „gewone vrouw", die gfen mannequin- allures heeft, maar toch heus ook wel chic wil zijn, met succes kan dragen. st -4 utawi 'tfijAe/bi xwnqhfc "Ct

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7