CHRISTFLIJK Groentijd bevorderlijk voor gemeenschapsvorming E*n moord voor vandaag V. H. M. O. niet tevreden over de onderwijsbegroting W el subsidie voor vijf nieuwe rooms-katholieke scholen Kanttekening De rechten van het kind in deze maatschappij LADY ISABELLA East Lynne Omgang met agressie is niet ongevaarlijke zaak JN dit tweede stuk, dat wij overnemen uit Sola Fide, uitgave van de Calvinistische Studenten Beweging, gaat de schryver, ir. H van Harten, o.m in op de vraag, of de groentijd psychologisch verantwoord ij. nismak;ngstijd. Dit woord kennis making houdt meer in dan ..be kend maken met": het heeft de betekenis van het inleiden van de aspirant leden in de vereniging met het doel ze in de gemeen schap op te nemen. Deze doel stelling kan zonder meer nuttig worden genoemd, mits het hier gemeenschapsvorming in de zui vere zin van het woord betreft. Een kardinale vraag hierbij is ongetwijfeld, of de hantering van bel principe van de ongelijkheid niet noodiakrlljkerwljse het ele ment van elitevorming met slch brengt, hetgeen zou betekenen, dat de groentijd krachtens zijn structuur een superioriteitsgevoel bij een deel en een inferioriteits gevoel bij een ander deel der be trokkenen iou aankweken met al le eventuele ongewenste psychische effecten van dien. OVER het psychologisch aspect van de groentijd heeft drs. W. K. van Dijk enige tijd geleden in een lezing te Wageningen opmerkin gen gemaakt die waard zijn ver meld te worden en die kort «a- mengevat als volgt kunnen wor den weergegeven: In de eerste plaats: de groen tijd heeft de betekenis van het markeren van een grens in twee ërlei opzicht nl. tussen het burger leven en het studentenleven en voorts ook in het proces van het volwassen worden. Zo is de groentijd dus de grens tussen studenten en burgers, tus sen twee verschillende sociale groeperingen: de studentenwereld heeft haar eigen specifieke struc tuur en haar eigen regels. Dit spe cifieke komt o.m. hierin uit. 'lat het primaire van een christelijke „gezelligheids' -vereniging van stu denten is, dat zulk een vereni ging een vormingsinstituut is tn.et gezelligheid is qualijicerena). En deze vorming loopt langs ge heel eigen banen, waarbij de ver houding tussen vrijheid en ge bondenheid een geheel eigensoor tige is. Vrijheid waarvan? Van de zonde, die met name de mens ook m zijn denken bindt zó. dat dit denken toegesloten wordt O v. door de gebondenheid aan een dog ma als dat van de toereikendheid van het denken om alle levens- Erobler.ien op te lossen of dat van et. het denken depreciërende, ir rationalisme. Vrijheid waartoe. Om staande in de Waarheid, die vrij maakt, alles te gaan onder zoeken- daartoe is de student be voegd, zoals hij ook bevoegd en verplicht is in de eigen situatie aan de academie, in gemeenschap met anderen, de algemeen gelden de normen zelfstandig te concre tiseren. Hetgeen dus betekent, niet. dat de studentenmaatschappij normloos is. maar dat zij haar eigen normen isent. DE betekenis van de groentijd als grens tussen de burgermaat schappij en studentensamenleving springt zo in het oog: de noviet komt vla de groentijd bi een voor hem totaal nieuwe en andere we reld, waarin eigensoortige nor men gelden. Deze overgang houdt voor de aankomende student een grote omschakeling in. De groen tijd kan deze overgang bespoedi gen. Van de noviet wordt, als voorwaarde voor sijn toelating tot lid verlangd, dat hij zich aan de groentijd onderwerpt. De zin van de groentijd Is 10 bezien niet ge legen in het bezorgen van een waarom het markeren van een grens in de groentijd in zulk een agressieve vorm plaatsvindt. Het uiten van agressie nu is op zich zelf voor de mens een prettige bezigheid, die ook acceptabel is, indien dit in sociaal aanvaardba re. gestileerde vorm geschieat. Voor de ontgroeners is de groen tijd een mooie gelegenheid zich hierin te oefenen, zoals in de stu dentenwereld via spitsvondige en kunstig opgebouwde debatten in de vergaderingen men zich o.m. bezighoudt met de stilering van de daarin uitgeleefde agressie en ri valiteit, zoals de menselijke be hoefte aan gemeenschap gesti leerd wordt in de amicitia. Een van de dingen die de mens in zichzelf het moeilijkst ver draagt is het kind zijn. waarbij komt dat wat men in zichzelf niet verdraagt, men ook niet bij ande ren duldt. In dit verband is de overgave, waarmede door de twee dejaars. vaak in nog weinig gesti leerde vorm, aan de groentijd pleegt te worden deelgenomen op vallend. Voor de novieten kan oe agressieve vorm. waarin de groen tijd zich voltrekt, deze betekenis hebben, dat deze agressieve be jegening de identificatie van hem met de nieuwe gemeenschap be vordert. In de derde plaats: de gevaren van psychische averij zijn in de groentijd niet denkbeeldig. Het ge vaar van machtsmisbruik ligt In de groentijd op de loer. met na me van de zijde van die oudere jaars die zelf moeite hebben met het gezagsprobleem: een *1- lbruik kan als het niet onder kend wordt funest zijn voor oude rejaars en novieten. De omgang met de agressie is een niet on gevaarlijke zaak. De mogelijk heid van ontsporing is zeker niet klein: de niet op de juiste wijze Sestileerde agressie is niet te to- ;rcren. Gewaakt dient te worden tegen het krenken van de men selijkheid van de noviet. Deze menselijkheid is geen abstracte eigenschap, maar een strikt indi viduele zaak. Primair dient men in de noviet zijn naaste te blij ven zien. Tot zover drs. Van Dijk. Psychologisch gezien schijnt de Eroentijd dus niet van zin ont- loot te zijn. integendeel van po sitieve betekenis te kunnen zijn voor de noviet. Het principe van de ongelijkheid komt uit deze psy chologische beschouwingen haast onverwacht te voorschijn. Heel de agressieve vorm. waarin de groen tijd zich aan de noviet voltrekt, veronderstelt immers al de om gang op voet van ongelijkheid: wie op basis van gelijkheid een medemens op een dergelijke han deling tracteert, zal weldra ont dekken. dat de persoon in kwes tie zich aan de behandeling om trekt of op zijn beurt zijn geeste lijke mouwen opstroopt. De positieve betekenis van het trlncipe van de ongelijkheid is lermee reeds gegeven: de ge meenschapsvorming kan erdoor worden bespoedigd. Behalve in het psychisch effect van de agressie ve bejegening In de groentijd Is een tweede argument gelegen in het feit, dat de intensiteit van het contact tussen de ontgroeners en de ontgroenden bevorderd wordt doordat de laatsten verplicht zijn zich te laten kennen en de eer sten het recht hebben hen daar toe te verplichten. Ook zo bezien versnelt de hiervoor onmisbare ongelijkheid de gemeenschapsvor ming. Morgen volgt het derde en laat ste deel der beschouwing'. Chr. onderwijs moet vrijheid goed gebruiken (Van een onzer verslaggeefsters) JN de nieuwe onderwijsbegroting is wel een bedrag opgenomen voor de subsidiëring van enkele nieuwe afdelingen van reeds bestaande scholen voor christelijk middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. Maar in deze begroting wordt niet voorzien in de zeer dringende behoefte aan nieuwe scholen voor het christelijk middelbaar onderwijs, die in sommige plaatsen bestaat. Deze klacht uitte gisteren de voorzitter van de Bond van verenigingen voor christelijk middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs,!. Bij de dat met name ook de behoefte christelijk v.h.m.o. door steeds m ouders wordt gevoeld. Onzekerheid De door de Minister aangekondigde plannen van wetgevende aard met be trekking tot het voortgezet onderwijs, hebben een sfeer van onzekerheid en af wachten geschapen. Het bestuur van de Bond heeft samen met de andere orga nisaties op het gebied van het prot.-chr. onderwijs een advies uitgebracht over het voorontwerp van de Wet op het Voortgezet Onderwijs. De voorzitter ver klaarde, dat hij geen mededelingen mocht doen over de inhoud van dit i ontwerp. ivang de vergadering bond in Utrecht. Wü hebben, zo zei prof. Donner, gevoel voor de noodzaak van be stedingsbeperking. Maar dat gevoel blijft niet leven, wanneer wij zien, dat in de begroting wel een subsi die is opgenomen voor vijf nieuwe rooms-katholieke scholen. Het be stuur zal deze kwestie onder de aandacht brengen van geestver wante kamerleden. Prof. Donner spoorde de schoolbe sturen aan hun verkregen vrijheden goed te benutten. Hij noemde het be denkelijk. wanneer men bijvoorbeeld geen gebruik maakt van de vrijheid, initiatieven te nemen met betrekking tot de exploitatie uan de scholen en wanneer men zich voorzichtigheids halve eerst in alles laat raden door verschillende overheidsinstanties al vorens beslissingen te nemen. Wanneer men zijn besluiten teveel laat afhangen van de mening van de overheidsinstanties en geen risico's durft te nemen, legt men daarmee volgens prof Donner een centralistisch onder wijssysteem vast en bevordert men h langer hoe meer het meten met alge mene maatstaven, die steeds minder het eigene der ruimte laten v< telijke scholen. ,.Wij moeten ons er voortdurend bewust zijn, dat vrijheid en zelfstandig heid slechts dan zin hebben, ze uitsluitend worden gebruikt christelijk onderwijs te dienen", aldus de voorzitter. In het afgelopen jaar hebben zich op het terrein van het chr. v.l geen schokkende gebeurtenissen gedaan. De steeds toenemende vraag naar middelbaar en voorbereidend ho ger onderwijs en de verhoudingsgewij- voorzitter van de Bond en van de heer L. F. Carrière te Den Haag. oud-secre- taris-penningmecster. In de middagbijeenkomst hield dr, Sprey te Hilversum een referaat De noodzaak van christelijk v.h.n Wordt U gekweld terugkerend punt door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat kan baten, waar andere falen. Laat U dus bespre-n'et langer kwellen, maar gebruik zijn, moeten we eens op Johannes 12 letten. Daar wordt verteld, i dat vele oversten der Joden in Jezus geloofden, maar er niet voor uit durfden te komen. Ze waren hang, dat ze dan in de ban zouden worden gedaan. Want schrijft Johannes ze waren gesteld op de eer der mensen, meer dan op de eer van God. Dus dat is het, als we niet voor ons geloof durven uitkomen waar dat pas geeft: God is voor ons gevoel eigenlijk maar ver u weg en abstract. We willen wel graag Zijn zegen op ons levenmei maar we hechten er niet zo bar veel waarde aan. We zijn bouenj^e' dien bang, dat we er bij de mensen uitliggen als we van onslag( geloof gaan getuigen. Misschien kan Jesaja ons dan een harten onder de riem steken, als hij (in hoofdstuk 51) schrijft: „Wieatg' zijt gij, dat gij bevreesd zijt voor een sterfelijk mens, voor eenl mensenkind, dat als gras wordt weggeworpen, dat gij vergeet dewij! Here, uw Maker, Die de hemel uitspande en de aarde grond-kan vestte?" <jat NUTTIGE WAARSCHUWING ]~NE opmerkingen die prof. Donner We zijn op weg naar een centralis-dik gisteren heeft gemaakt als voor- tisch onderwijssysteem, tenzij we ditpre zitter van dc Bond van verenigingen ons tijdig bewust worden en. in af-not voor christelijk middelbaar en voor- weer van dit centralisme, ook op^ bereidend hoger onderwijs verdienen onderwijsgebied onszelf worden. derlinge feit dat op de nieuwe onder- artikelen die thans in het .Centraal. wijsbegroting geen subsidie Weekblad" over het karakter i komt voor enige nieuwe school voor aard van ons christelijk middelbaar christelijk middelbaar onderwijs. En onderwijs worden gepubliceerd. dit terwijl er hier en daar nieuwe school dringend behoefte be staat. Aan de andere kant prijken Ook op dit terrein is in het verleden een vrijheid verworven die moet wor-ce den benut. Die vrijheid moet metvc king. Ondanks het feit dat de middc- Togal. Togal zuivert de len en krachten tekort schieten, con-jonschadelijk voor hart en maag. Bijl stateerde prof. Donner -met vreugdeJ apoth. en drogist f0.95, f2.40 en f8.88 Advertentie De ene krijgt Brandend Maagzuur bil wijxe van toetje de ander zijn lijden begint al na de eerste hap. Maar in beide gevallen is 't schrijnend vuur te blussen op het mo ment dat de eerste steekvlam zich doet voelen. Een of twee Rennies nemen; het vuur is gedoofd en ge kunt pijnloos fenieten van Uw kostelijk maal. teek steevast een paar Rennies bij U. Ze zijn stuk voor stuk verpakt, smaak vol en hygiënisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van hejeft. Daarbij zijn ze nog lekker óók. Of. i de r In het zich io snel mogelijk do" aanpassen aan de nieuwe samen leving waarin zij worden opgeno- Vo'orts is de groentijd een grens in het proces van de volwassen wording. Het gaan studeren houdt voor de aankomende student in meer dan óén opzicht het plotse ling volwassen moeten zijn tn ibv. reeds in het door het ver laten van het ouderlijk milieu op neen benen moeten staan). Daar bij is één van de hoofdkenmerken van de volwassenheid, de zelfstan digheid. het durven dragen van e:?en verantwoordelijkheid. ter wijl specifieke menselijke eigen schappen als creativiteit, origina liteit en crittsch vermogen opko men. De groentijd nu kan door de noviet beleefd worden als een duidelijke stap naar de volwassen heid. In Sirjanslands kerk Wandschilderingen niet behouden Bij de afbraak van het oude kerkje van Sirjansland op Schouwen-Duiveland kwam enige weken geleden aan het licht, dat zich onder de kalklagen, die meer dan drie eeuwen lang de muren hadden bedekt, wandschilderingen be vonden. Het slopen werd stilgelegd en de heren F. A. J. Smorenburg uit Am-Iter., sterdam en J W. Hes van het rijks- j Over het buitenechtelijk kind bureau roerende monumenten stelden een gesproken door mr. dr. G. Overdiep te - Gil Chr. vereniging Zedenopbouivheet nu „Hendrik Pierson Vereniging J)E Chr. Vereniging ,,Zedenopbouw", gegroeid uit de Nederlandse Middernachtzending, heeft gisteren in de Friese hoofdstad haar algemene vergadering gehoudên, die speciaal gewijd was aan de rechten en het welzijn van het kind in de huidige maatschappij. Eén van de belangrijkste besluiten op deze vergadering betrof de naam van de vereniging, die met algemene stemmen van de afge vaardigden werd veranderd in „Hendrik Pierson Vereniging". Dit besluit werd aan de ene kant genomen, omdat men de naam een belemmering achtte voor hulpzoekenden, doch aan de andere kant om daarin de nagedachtenis te eren van de man, die op het gebied van de bestrijding van de zedeloosheid baanbrekend werk gedaan heeft. er op de begroting wel vijf nieuwe christelijke initiatieven worden ge-' rooms-katholieke scholen. vuld. Maken we ons afhankelijk van^ Wij willen wel aannemen dat hier de richtlijnen die een centralistisch^ althans een zekere mate van wat men departement ons doet toekomen, danA toevalligheid zou kunnen noemen kan meespelen, maar het lijkt in deze omvang toch wel zeer onbevre- In plaats daarvan menen we van digend. Wij vertrouwen dat ook de allen die bij het christelijk middel- geestverwante Kamerleden in dit baar en voorbereidend onderwijs be- opzicht diligent zullen zijn. Wij heb- trokken zijn de besturen, de cura- ben wel eens de indruk dat subsidie- toria en commissies van toezicht, de verlening ook een kwestie van touw- rectoren en directeuren, de leraren trekken is en dat de één hier gemak- en leraressen te mogen vragen, keiijker „de kanalen" weet te vin- dat zij met onverminderde animo naar het eigen karakter en naar de s de waarschu- eigen stijl van het christelijk onder- wing die prof. Donner liet horen, wijs blijven streven. NAAM EN VOORNAAM De ..Hendrik Pierson Vereniging" had voor de jaarvergadering in Leeuwarden een buitengewoon leerzaam en interes sant onderwerp gekozen: ..De rechten van het kind en zijn feitelijk welzijn" t.a.v. het buitenechtelijk kind, het inse minatie-kind en het pleeg- en adoptief kind. Dit onderwerp werd naar zijn ju ridische, psychologische en morele as pecten ingeleid door een drietal referen- Van Nelle bestellen I Gouden jubileum van ds. P. N. Tonsbeek Ds. P. N. Tonsbeek te Winssen (Geld.), emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. zal zaterdag as. vijftig jaar predikant zijn. Hij is 31 januari 1863 geboren en werd in 1908 kandidaat in Groningen. Op 27 september van dat Jaar werd hij te Schoonebeek in het predikambt Be vestigd Reeds in februari 1914 moest hem vervroegd emeritaat verleend wor den In januari 1916 werd hij weer pre dikant in actieve dienst en verbond zich aan de gemeente van Kielwindeweer. Hij diende de gemeenten van Lieve Vrou wenparochie. Kamperland en Zonne- maire. waar hij 1 mei 1958 met emeri taat ging. Hij vestigde zich te Winssen, waar hij tot 1953 als hulppredikant werk- Van Nelle bestellen Adv verder onderzoek in. Toen bleek, dat de gehele muur beschilderd was, maar dat de schilderingen zo hadden geleden, dat het niet mogelijk ls ze te behouden. Al leen de figuur van de apostel Andreas met een kruis zal naar elders kunnen worden overgebracht. Of dit ook het ge val zal zijn met een in het koor ontdek te Madonnaliguur staat nog te bezien. Een tekst (1 Petrus 5 vers 8) trekt eveneens de aandacht, maar het zal niet mogelijk zijn deze naar elders over te brengen. De schilderingen dateren deels van voor de Reformatie en deels van de Ujd daarna. De Ned. Herv Kerk van Dreischor. die bedenkelijke tekenen van ouderdom begon te vertonen, kan worden gerestau reerd. Hiervoor zal. naast de bijdragen van rijk en provincie, het Rampenfonds een bijdrage verlenen. De kerk is slechts ten dele voor godsdienstoefeningen in gebruik. Er bevinden zich praalgraven in van leden van het geslacht Ocker^e en Mogge. die i ste i Van Nelle bestellen Adv roningen. die de meest ideale situatie vopr het feitelijk welzijn van het kind (het leven in een normaal gezinsver band met de natuurlijke en wettige ouders) stelde tegenover de gebroken si tuatie. waarin het buitenechtelijk kind opgroeit. Dr. A. M. C. Schellen uit Groningen sprak over het inseminatie-kind. Hij conclusie, dat de d« gifte. De Nederlandse wetgeving biedt weinig of geen houvast om het kwaad van de inseminatie tegen te gaan. In tussen echter neemt de donorinsemina tie ook in ons land toe, zo zei dr. Schel ]\/TINISTERS en Kamerleden plegen treffelijk pianist, een concert gaf, *V1 de „witte stukken" die de open- werd hij aangekondigd en in de kri- bare behandeling van wetsontwerpen tieken onverbloemd vernield als hebben voor te bereiden op stoer» Constant de Ranitz. Hij had dit mo- wijze met hun simpele achternaam verwachten en het zal hem te ondertekenen. trouwens geen leed hebben berok- Er zijn uitzonderingen. Soms prijkt kend. er een eenzame voorletter voor d» Maar dat het voorbeeld van de staats- naam, veelal echter niet. Wanneer, secretaris navolging aal vinden, be- hetgeen in het bijzonder met room»- twijfelen wij. Wij zien nog niet ge- katholicke ministers nogal eens het sproken van Willem Drees of van geval is, er verscheidene voorletter» Jelle Zijlstra, tenzij wellicht onder zijn, dan wordt er door de betrokk» vrienden en bekenden. Carl Romme, nen zelf een naar wij vertrouwen Pieter Oud, Hendrik Tilanus het verantwoorde keuze gemaakt. Een klinkt ons voorlopig nog te onwennig enkeling, de staatssecretaris van soci- in de oren, en we vrezen dat w« ale zaken, komt onverdroten met zijn niet aan zouden gewennen ook. beide voorletters A. A. voor de Amerika ls dat alles anders. Daar draad, wellicht een Jiekleratoninr kennen we Dwight Eisenhower en Harry Truman. Van Truman gespro- i zijn protestantse vrijheid. Voorletter(s) of geen voorletter(s) ken; dMe wist naar men beweert, dus, naar de persoonlijke keuze van met de daar gevolgde gebruiken wel I de minister en van het Kamerlid. Er voordeei te doen; ontmoette hij zijn wel eens ministers geweest die iemand op wiens naam hij niet kon tevens naamgenoten J i denk komeïli dan vroeg hij: „Hoe heet je aan de gebroeders Regout en dan weer?"; zei de man dan zijn was vermelding van de voorletters - - - Dr. C. Sanders uit Oegstgeest sprak onvermijdelijk. En ook thans kennen len. tenslotte over het pleegkind en adop tief kind. Hij stelde ia beide gevallen als .ardelijk accepte- t lafrpro mftoil i ilr_ I noodzaak het ren van het kind, zodat latere moeilijk-! heden niet op de herkomst van het kind worden afgeschoven. Als het pleeggezin de innerlijke kracht mist om deze on voorwaardelijke acceptatie op te bren gen. dient de wet de rechten van het pleegkind en het adoptief kind voldoen de te beschermen om deze houding te kunnen doorbreken. Dr. Sanders zag ook voor de sociale werkers een taak weg gelegd tot vorming van het pleeggezin. Prof. Schippers gaf tenslotte een t'ï!:"»,r'3, hL7"vanili onderwerp gekomen was i. v. m. een rapport over het inseminatie-vraag. egingci den afgekeurd en tegengegaan. Deze in seminatie Is in flagrante strijd met het handvest over de rechten van het kind. Zij vormt een ernstige aanslag op de bestaanszekerheid van het kind. door de juridisch, sociaal en psychologisch onze kere situatie, waarin het kind komt te verkeren. Het meest elementaire recht van de mens is, dat hij zijn afkomst weet en dat zal een door inseminatie verwekt kind nooit te weten kunnen ko men. In feite beschouwde dr. Schellen de geboorte-aangifte van een door insemi natie verwekt kind als .een valse aan- Van Nelle bestellen Adv 21. j hebben, mijnheer. _r kwam terug met een geopen- l'de*hand. ..Het spijt i t^SÊ ..Mijnheer Dill moet - Carlyle stond op en kwam terug met een g' - ""'v'.fJT*oSl'iSr-^ÏSl Juffrouw or- eon .till, wen» met do oimdi. opvatte als daar niet naar waarschuwing i „Mijnheer Dill la hier en hij U_... - - zei hij tegen zijn gasten. ..hij kent de wet nog be or dan ik: maar ik kom zo terug HM ging de deur uit en begaf zich haastig naa' The Grove' De maan scneen helder •vanalJi de avond tevoren Toer. hij de stad achter *lch hldil van door ANN LUDLOW Hii zag er goed uit. niet groot en niet klein en even zachtaardig en beschroomd als zijn moeder. Bij haar was die zachtheid ongetwijfeld een trek in haar deel. Voor Richard waa het digheid. Toen hij nog ongelukkige omstan- -i jongen was. noemden ze hem Dick Blad. Men zei. dat dat kwam omdat een blad ..door de wind heen en weder bewogen werd en zo was het inderdaad met hem. Kortom. Ri chard Hare was een aardige jongeman, maar hij was niet overmatig bedeeld met wat men „hersenen pleegt te noemen. Hij had ze wel. maar ze waren niet scherp. „Komt moeder hier bij me?" vroeg Richard, nadat ze een paar woorden hadden gewisseld. „Nee, je moet naar binnen gaan. Je vader is weg en het personeel zit in de keuken. En als gen. herkenden toch niet in deze uitmonste- ..The Grove" en keek weerskanten, maar niets wees jr was. Barbara stond bij het en "kwam zelf de deur open doen. Carlyle opende het hek naar de bomen aar er op. dat Richard terde „Is hij er al? „Ik twijfel er niet teken gegeven maar hij heeft nog geer. Mevrouw Hare stond naast haar stoel, opgewonden i met rode vlekken op haar wangen Carlyle gaf haar een cheque-boek Jk heb het hoofdzakelijk in chèques gedaan dat is gemakkelijker mee ne men voor hem Mevrouw Hare «eek hem dankbaar aan en greep ilin hand. Archibald. Ik moet mijn jongen zien. hoe krijgen we dat gedaan* Moet ik naar de tuin gaan ct mag Ik'denk^dat hij het best hier kan komen. U weet hoe slecht de avondlucht voor u is. Is het personeel n°?HefZkomt juist heel goed uit", zei Barbara. ..Ann is net Jarig en mamma heeft me naar de jeuken gestuurd met een cake en een fles wijn. Ik heb de deur dichtgedaan en gezegd, dat ze zich maar moes ten vermaken. Als we iets nodig hadden, zouden we wel bellen." „Dus dat is wel in orde", zei Carlyle. ..dan kan Richard komen." „Ik zal even gaan kijken of hij er al is zei Bar- b#3iuf hler- Barbara. Ik ga zelf. Doe je de deur open als je ons het pad af ziet komen?" Barbara uitte een lichte kreet en greep bevend de arm van Carlyle. „Daar ia hij' Kijk. daar onder de bomen vlak tegenover het raam!" Carlyle richtte zich tot mevrouw Hare „Dc breng hem niet dadelijk hier. Want als ik met hem moet praten, dan moet dat eerst, dan kan ik weer naar de rechters terug om mijnheer Hare vast te houden." Hij ging. kwam bij de bomen en ging tussen de stammen door. Tegen één er van stond Richard Hare. Zonder vermomming en zijn opvallende valse zwarte bakkebaarden, had hij blauwe ogen en was hij blond. voordat ik hier geld*" „Ja, ja. Richard, je zuster zei. dat je mij wilt vertellen hoe het allemaal precies gegaan is die avond. Dat kan je hier beter doen." ..Barbara wilde dat. Ik geef er niet veel om. Al hoorde de hele atad van me hoe het gegaan is. dan gaf het nog nieU, want ze geloofden mij toch niet. Zelfs u zult me niet geloven." „Probeer het maar eens. Richard. Zo kort als je kunt." Wel, ze hadden heibel over me, thuis, omdat ik 'zo vaak naar Hallijohn ging. Mijn voogd en mijn moeder dachten, dat ik naar Afy ging. Mis schien wel. misschien ook niet. Hallijohn had me mijn geweer te leen gevraagd en diezelfde avond toen ik naar A eh toen ik naar een kennis ging. 't doet er niet toe. wie ..Richard", onderbrak Carlyle. „er is een oude spreuk en ik geloof, dat die nog altijd waar is: Vertel je advokaat en je dokter de gehele waar heid." Als ik moet zien of ik wat voor je kan doen. dan moet je het me vertellen, anders hoor ik het liever helemaal niet. Dc praat er natuurlijk niet over." (Wordt vervolgd) man: „Ja, dat weet ik wel, maar ik nog wel het vereehijnjel ven Kg- bïdoel j, voornaam", en ,o ook om- merleden mel^geHJke^ naam. Niet Jekeerd. Wij moeU-n er in zulk een iets anders op zien te slechts hun spraak, ook de vermei- ?evaj by ding van hun voorletters moet hen vjnderii kenbaar maken. Ietwat ongebruikelijk is wat de staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen thans bij voorbeeld in een stuk aan de Kamer heeft gedaan; hij tekent fier met Cretans Hoppener. naam én voornaam: René Höppener. Natuurlijk Maar zulks betaamt wellicht in het op grond rijk der kunsten; daar behoort het tot tekent met de de gebruiken dat een kunstenaar vermelding krijgt met naam en voor- Neen, bij ons is het regeerkasteel vooralsnog een voornaamloze ven nootschap, met als enige, alsnog te dulden, uitzondering dan onze staats- i Utrecht, tevens voor stuk, dat op initiatief ging wordt samengesteld. De periode T°en enkele jaren geleden de bur- van de patriarchale verhoudingen zijn 1 weliswaar voorbij, maar op deze middag is toch weer overduidelijk gebleken, dat wij in de samenleving het gezin niet kunnen missen ten be hoeve van het welzijn van het kind „We zullen het echte gezin niet te veel mogen idealiseren, maar moeten daar waar het gezin goed is de ouders doordringen van de funderingen van dat goed-zijn en daar waar het gezin niet goed is. gedrongen door de liefde Gods in Jezus Christus, alles doen om de rechten en het welzijn van het kind veilig te stellen", zo zei prof. Schippers. er onze Koningin, die haar koninklijk recht Juliana, j maar mocht, hetgeen we voor geen ogenblik veronderstellen, de staats- secretaris daaraan zijn vrijmoedig heid hebben ontleend, dan kunnen we slechts protesteren: René, nee! Meer subsidie voor Hongaarse kerken De Hongaarse communistische rege ring heeft erin toegestemd een nieuwe staatssubsidie voor volgend jaar toe te kennen aan de drie grote kerken van het land: de rooms-katholieke, de calvi nistische en de lutherse, zo meldt het communistische partijblad Nepszabad- sag Krachtens in 1948 en 1950 met de ker ken getekende overeenkomsten zou de staatssubsidie, die het grootste deel van de inkomsten van de kerk vormt, vorig jaar met 25 pet. verminderd worden. Na onderhandelingen werd besloten de verlaging in 1958 goed te maken. Van Nelle bestellen Adv Beroepingswerk .Vangenomen te Den Haag. Bedankt voor Nieuw Vennep (toez.): E. Kempenaar te Nieuw-Leusen. CHR. GEREF. GEMEENTEN Van Nelle bestellen I Twee predikanten overleden Ds. J. Barbas en ds. F. H. Sixma Gisteren is ds. J. Barbas, emeritus- Sredikant der Ned. Herv. Kerk. terwijl ij in Utrecht op straat wandelde, plot seling overleden tengevolge van een hartverlamming. Hij is 82 jaar oud geworden. Ds. Barbas werd op 8 februari 1876 te Amerongen, waar zijn vader predikant was. geboren. HU studeerde te Utrecht theologie en werd op 23 november 1902 predikant te Geesteren <Gld.), waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn emeri- Iaat op 1 januari 1944. Van 1944 tot 1946 was hij hulpprediker te Wichmond. Ds. Barbas was o.m. reserve-majoor titulair van de infanterie, en heeft als predikant bij herhaling reizen meege maakt met het hospitaal-kerkschip „De Hoop". Hij was tal van jaren lid van de Herv. synode en van de algemene syno dale commissie. Voorts is hij lange tijd voorzitter geweest van de Schoolraad voor de scholen met de Bijbel, vice-voor- zitter van de Unie „Een School met de Bijbelvoorzitter van het Internationaal Christelijk Schoolcongres te Doetinchem, voorzitter van de stichting van buiten gewoon onderwijs in Nederland, en ge durende 40 Jaar secretaris van de Ver eniging Kinderzorg in de classis Zutphen. Andere bestuursfuncties vervulde ds. Barbas in het hoofdbestuur van Pro Rege en in de stichting voor jongens „Valkenheide" te Maarsbergen. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. In de ouderdom van 64 jaar is na een longoperatie in een der ziekenhuizen in Utrecht overleden ds. F. H. Sixma. Doopsgezind predikant te Giethoorn. Ds. Sixma, die juist tegen 1 oktober a s. emeritaat had aangevraagd, werd in 1894 geboren en aanvaardde eerst op Revorderde leeftijd, op 23 december 1945. et predikambt bij de Doopsgezinde Gemeente van Terhorne. Deze stand plaats verwisselde hij op 2 mei 1948 met ^an Giethoorn. Van Nelle bestellen In Sowjetzone Gebruik van zelfgebouwde kerk verboden In het dorpje Kayna in de Sowjetzo ne van Duitsland besloten de r. katho lieke inwoners zelf een kerkje te bou wen. Na maanden werken in hun vrije tijd. met eigen hancen en eigen mate- L rialen. hadden ze het kerkje klaar en werd het geopend. Vier weken nadien 1 verboden de communistische autoritei- ten de dorpsbewoners het te gebruiken. Dit werd medegedeeld in het offici- L le orgaan van de rooms katholieke 1 bisschop van Berlijn. Petrusblatt, dat f verder meldde, dat de dorpelingen hun kerk hacden gebouwd met mondelinge i toestemming van de plaatselijke com munistische autoriteiten en op grond, I die zij van de gemeente hadden gekocht. Nadat het bedehuis in gebruik was ge nomen. werd hun medegedeeld, dat plaatselijke communistische autoriteiten het gebouw nodig hadden voor „sociale 1 doeleinden". De dorpelingen probeerden toen hun diensten buiten hun kerk te houden, maar dat werd hun eveneens verboden Inmiddels is door de kerkelijke auto riteiten te Berlijn bekend gemaakt, dat plannen om een r. katholieke kerk te bouwen te Naumburg aan de Saaie door de Sowjetautoriteiten zijn tegengehouden. Volgens een ander door kerkelijke au toriteiten bevestigd bericht hebben com munistische autoriteiten te Havelsberg bij Maagdenburg kortgeleden een klein r.k. kindertehuis gesloten onder beschul diging, dat het tehuis het welzijn van de 38 kinderen, die er verpleegd werden, in gevaar bracht Van Nelle bestellen 1 Adv.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2