Jlieumc £ciJtsrl)c Üfrmrant Washington hééft hoop op succes in Warschau laten varen Éi Raad van Moerkapelle schorst gemeentesecretaris Na referendum: optreden tegen de communisten Drees nodigt Euratom- centrum naar ons land Schroef van de Mariner kwam op „achteruit" Libanees rebellenleider door president Sjehab benoemd tot premier Oplichting van ruim een ton 1.1 Alle ramingen waren te laag, sommige zelfs de helft DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1938 BUREAUS: Steensiraat 37 Directie. Radactie. Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. «Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11372 Directie: diemeb Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMER CHRJSTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$tanhttsLirt) g Q myo Ija-i in tegiji WORTELTJES en uien Zie pagina 3 Communisten eisen veel te veel i BESPREKINGEN tussen de ambassadeurs van de Verenigde Staten I cn communistisch China in Warschau zijn vastgelopen. De commu- - nisten eisen niet alleen een ontruiming van Quemoy door de nationalis ts *'sche troepen, maar ook een liquidatie van de Amerikaanse machts- positie in het gebied van Formosa als voorwaarden voor het staken van j het vuren. Hiermee kunnen de Verenigde Staten moeilijk akkoord gaan. Vandaag zou het beslissende gesprek worden gehouden. In gezaghebbende k kringen in Washington zei men, dat slechts een diplomatiek „wonder" de h twee Partijen bij elkaar zou kunnen brengen. Het is niet waarschijnlijk, dat de onder- handelingen na vandaag nog voortgezet Azullen worden. Eisenhower zal morgen een formele verklaring over de politiek jin het Verre Oosten uitgeven en de pre- s sident wil dan weteif waar hij aan toe is. Gisteravond bestond geen hoop meer op :t slagen van het gesprek. De communis- n waren zeer vasthoudend in hun eisen, en gelooft dan ook dat de radio-uitzen dingen van Peking - de laatste tijd niet galleen propaganda-aanvallen op de Ver. jStaten zijn. maar ook ernstig bedoeld zijn. V Toch is Amerika zeer soepel geweest in zijn houding. Men heeft alle moeite ge- daan om de Chinese nationalisten ervan Pitte weerhouden het vasteland te bombar- ^gderen. De Amerikaanse ambassadeur in nWarschau, Jacob Beam, had absoluut geen V opdracht gekregen vergeldingsaanvallen van de nationalisten als alternatief te stel den voor het staken van hert vuren. Ame- Irika is niet van plan op een of andere jmanier militaire druk op communistisch ✓China uit te oefenen. k Gisteravond heeft de Russische minis- »r van buitenlandse zaken, Gromyko, de rnstige toestand in het Verre Oosten be- proken- met zijn Engelse collega Selwyn jloyd. Luchtgevecht De nationalistische luchtmacht heeft gisteren meegedeeld 12 communistische Mig-straaljagers neergeschoten te heb ben. De Amerikanen wilden geen com mentaar leveren op deze mededeling en zeiden slechts dat de nationalisten altijd „redelijk" nauwkeurig zijn met derge lijke mededelingen. mokkelauto met 3 boter ging in vlammen op T| Een poging om 900 kg boter te smok kelen is op een .volkomen mislukking uit gelopen. Gistermiddag om vier uur pro- beerde de chauffeur van een vol met geladen bestelwagen zijn kostbare ftjast bij Aardenburg in Zeeuwsch-Vlaan- clandestien over de grens van Ne derland naar België te brengen. N De bestuurder van de auto stuitte op ^en Belgische douanepatrouille en schrok niervan blijkbaar zo dat hij in volle vaart kchteruit Nederland weer binnen reed. Bij deze manoeuvre botste de auto tegen i-jen boom en vloog in brand. J De bestuurder wist zich uit het laaien de wrak los te werken en kon aan de ^Douaneambtenaren ontkomen. Later hebben de nationalisten er toch twee vliegtuigen afgedaan en meegedeeld, dat er tien communistische jagers waren neergeschoten. De Amerikanen hebben weer eens een scherpe nota van de Chinese communis ten ontvangen, waarin wordt beweerd, dat twee Amerikaanse straaljagers boven de provincie Foekjen hebben gevlogen. Zoals gewoonlijk hebben de Amerika nen niet gereageerd op deze beschuldi ging. Ontmoeting op hoog niveau Nu het gesprek in Warschau dreigt te mislukken proberen In dia en enkele andere landen, dit niet tot het oostelijk of westelijk blok behoren, een ontmoeting in Genève te arrangeren tussen de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, en premier Tsjou En-Lai van com munistisch China. Vooral de afgevaardigde van India bij de Verenigde Naties, Menon, is van mening, dat als de onderhandelingen tussen de twee landen niet op hoger niveau worden gevoerd, er nooit over eenstemming bereikt zal worden. Menon heeft het probleem reeds met de Engelse minister van bui tenlandse zaken. Selwyn Lloyd, besproken. Menon gelooft dat Selwyn Lloyd minister Dulles wel tot een dergelijk gesprek kan overhalen. Bij een onderzoek, dat door een raads commissie ad hoc is ingesteld, is uitge maakt. dat de gemeentesecretaris van Moerkapelle, de heer J. C, van de Heu vel, door claimstelling op particuliere grond zijn eigen belangen heeft doen gplden bij de ontwikkeling van uitbrei dingsplannen in dé gemeente. Met deze plannen was de secretaris uit hoofde van zijn functie op de hoogte. De gemeenteraad van Moerkapelle heeft nu een nieuwe commissie inge steld, waarin functionarissen van andere gemeenten zitting hebben, die rapport uit moeten brengen over de vraag welke maatregelen tegen de heer J. C. vai Heuvel dienen te worden genomen raad heeft in afwachting van het rap port besloten de hfeer Van de Heuvel onmiddellijk als secretaris te schorsen, Meer dan 600 gulden heeft iemand betaald voor dit schilderij en dat was zelfs meer dan dc schilder, de 25-jarige Schot William Crozier er voor gevraagd had. Maar het is dan ook een schilderij van prinses Margaret, waarin zoals de schilder zegt, haar „onverhulde liefde is uit gebeeld". Een van de kunstgrepen van de artiest is geweest dat hij stukken papier op de natte verf plakte en er daarna weer overheen schilderde Jacques Soustelle dreigt JACQUES SOUSTELLE, de Fra minister van voorlichting, heeft gisteren de communistische partij beschuldigd van een „heimelijke verstandhouding" met "het Alge rijnse nationale bevrijdingsfront. Soustelle zei dat. op een lunch in Parijs, waar verscheidene ministers en parlementsleden aanzaten. Volgens Soustelle moeten de Fra de volksstemming tegen de ten optreden, daar anders de Vijfde Republiek hetzelfde lot zal ondergaan als de Vierde. Hij zei, dat de Algerijn se terroristen, die in Frankrijk aansla gen plegen, op bevel van het bevrij dingsfront en de communistische partij werken. Wij zullen echter niet met „moordenaars" onderhandelen. ver klaarde Soustelle. De Franse regering heeft inmiddels be kendgemaakt, dat men onmiddellijk na de uitslag van de stemming, nieuwe maatregelen zal nemen om de Alge rijnse acties te bestrijden. Men wil daarbij gebruik maken van de bevoegd heden, die de nieuwe grondwet biedt. Minister-president dr. Drees heeft er gisteren bij de com missie van Euratom op aangedfon- gen het op te richten Euratomcen- trum in Nederland te vestigen. Hij deed dit in een tafelrede tijdens een diner op het Muiderslot, dat de Ne derlandse regering de afgevaardigden van de Euratomcommissie aanbood. Zoals bekend, onderzoeken de leden van deze commissie, in welk Euratom-land het atoomcentrum moet worden geves tigd .Wanneer u mocht besluiten, de zetel van uw gemeenschappelijk centrum in Nederland te vestigen, d->n kunt u ver zekerd zijn van ee/i'>t/U - »i»t- vangst, dan die Welke het atoomverdrag is ten deel gevallen," zo zei de be windsman. Minister over oorzaak van ramp: (Van onze parlemenrtsredactie) TIT HET VERSLAG van de naar t-J Abadan (Perzië) gezonden vaste nissie van onderzoek is geble- een, dat een voortijdige achteruit- iverking van de stuurboordschroef iet ongeluk met de Martin Mariner leeft veroorzaakt. Dit schrijft minis- Hter Staf thans in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede- ■Kamerlid G. Ritmeester (lib.). Men kan n-u.er geen overlevenden Vijn slechts gissen of het achteruit en echandsme wel in de juiste stand „ge- rorgd" was, dan wel of tijdens het nadc- de landingsbaan een persoonlijke '^handeling hert mechanisme voortijdig in ring heeft gesteld, aldus de minister. de verongelukte Mariner en nog de dag vóór het vertrek aan omkeermechanisme van de stuur- gewerkt en de schakelaar borg voorzien. Over de onmiddellijk aan de ramp Voorafgaande gebeurtenissen schrijft d minister: Alles wees op een normale lan ding. De stem van de commandant klonk gedurende het gehele contact met de ver keersleiding op de grond kalm en getuig de van generlei emotie. Het vliegtuig na derde de landingsbaan op normale wijze Op ongeveer 100 meter van de landings baan dus praktisch in de landing maakte het vliegtuig met een plotselinge *uk een scherpe draai naar stuurboord «n de rechtervleugel zakte naar beneden door. Hert vliegtuig is onmiddellijk daarop als gevolg van de lage landingssnelheid en zeer geringe hoogte tegen de grond geslagen en in brand gevlogen. Voortijdig De oommissie van onderzoek heeft uit de wrakstukken hert verstelmechanisme van de stuurboordschroef geborgen en naar Nederland gezonden. Bij het onder zoek door experts van het marinelucht- vaarbteohndsch bedrijf, bleek dat er een voortijdige inschakeling van het aohter- uitmechanisme van de stuurboordschroef heeft plaats gevonden. Hierdoor is dere „achteruit" gaan draaien en heeft een enorme wringende kracht op het toestel uitgeoefend. Dit had tot gevolg, dat de rechtervleugel en de neus van het vlieg tuig steil naar beneden werden gefor ceerd en de botsing met de gro»d met grote kracht plaats vond. De minister acht het uitgesloten, da» de luitenant-ter-zee der 1ste klasse Hoebink te Abadan zou zijn opgeste gen, indien h(J niet overtuigd zou zijn geweest, dat het vliegtuig geheel vlieggereed was. Ook de technische ploeg, die mede is verongelukt en uit zes ervaren en bekwame technici be stond, zou het vliegtuig niet aan de vllegcommandant hebben overgedra gen. wanneer ze dit niet luchtwaardig had geoordeeld. De aanzienlijke vertraging tijdens de reis is voornamelijk veroorzaakt door ee „onverwacht aantal bedrijfsstoringen' Daarnaast heeft het slechte weer op som Voor repatriëring f 34 milj oen meer parlementsredactie) De versnelde repatriëring van Neder landers uit Indonesië maakt een verho ging van de gewone dienst van de be- groting-1958 van maatschappelijk werk met f33.901.000 noodzakelijk. Minister Klompé heeft dit bedrag bij de Tweede Kamer aangevraagd in een wetsontwerp tot wijziging van genoemde begroting. De belangrijkste verhogingen betreffen periodieke en overige uitkeringen aan gerepatrieerden en uitgaven ten behoeve Nederlanders in Indonesië. Er werd f 1.270.000 aan meubelvoorschotten r gegeven dan aanvankelijk werd geraamd. Dr. Klompé schrijft in de toelichting op het ontwerp, dat van de aanbiedingen huisvesting door particulieren aan gerepatrieerden een beperkt gebruik is gemaakt. Verschillende omstandigheden hebben hiertoe bijgedragen en wel in het bijzonder het feit, dat 'n aanzienlijk per centage van de gerepatrieerden, aanvan kelijk zelfs 45 pet., zelf 'n tijdelijk onder- ik wist te vinden. Bovendien werd, door ntrekking van een groot aantal nieu- e contractpensions, ruimere armslag rkregen. Deze stand van zaken is voor minister aanleiding om te overwegen in verdere onderbrenging van gere- itrieerden bij particulieren af fe zien. móge trajecten van de route enig opont houd tot gevolg gehad. De bedrijfsstorin gen waren op zichzelf niet van ernstige aard en konden veelal met el door de vliegtuigbemanning worden hol pen. In enkele gevallen moest echter reparatiematerlaal uit Biak en Nederland worden toegezonden, wat veel tijd slag nam. De op het ogenblik nog in Nederlands Nienw-Gnfnea aanwesige Martin Marl- ner-vliegtnlgen verkeren volgens da mi nister in goede staat. AMSTERDAM heeft gisteren het koninklijk paar op zijn vier» daags bezoek aan de hoofdstad in gehaald op een wijze, die mer rust .jHokums" mag noer daverende toejuichingen, gezwaai van armen en geroep van Jï de Koningin". Nadat burgemeester Van Hall Koningin en Prins aan de grens van de gemeente had ver welkomd, werd regelrecht een be zoek gebracht aan de oude Zuider- kerk, een bouwwerk van Hendrik de Keyzer uit 1614, dat sinds 1929 al niet meer yoor kerkdiensten wordt gebruikt, maar waarin do stadsontwikkeling grote maquettes heeft opgesteld van o.a. het nieu stadhuis, de nieuwe tuinsteden de T-tunnel. Annette v. d. Berg, dochtertje van de gemeentesecre taris, bood de Koningin een boeket veldbloemen aan en vriendelijk dankend nam de Vorstin, die ge kleed was in een beige mantelkos- tuura, de bloemenhulde in ont vangst. In een speciaal daartoe in gerichte gehoorzaal verwelkomde vervolgens burgemeester Van Hall zijn Koninklijke gasten. De burge meester wilde het vorstelijk paar vooral laten zien wat er na de oor log tot stand is gekomen op het terrein van de hoofdstedelijke stadsuitbreiding en dat van de handel en industrie. Nog enkele sprekers voerden het woord, alvo rens men de maquettes ging be kijken. alsmede een grote collectie foto's. Het vorstenpaar bleek zeer veel belangstelling te hebben voor de nieuwbouw- en uitbreidings plannen. Na afloop reed men naar het paleis op de Dam. Toen Konin gin en Prins op het balkon ver schenen, na voor het palcis de ere wacht van de Kon. Marine te heb ben geïnspecteerd, juichte een eivol Damplein het paar toe. Ook onderweg langs de route naar en van de Zuiderkerk was de belang stelling ook groot, soms zo groot dat de weg met moeite vrij gehi den kon worden. Amsterdam vier de bijkans feest en de Koningin bad daar blijkens een in de hof- auto genomen foto veel plezier in. Hij beloofde verder, dat de commissie op volledig begrip zal kunnen rekenen, zowel van de kant van de regering, als ook van de provinciale en gemeente lijke autoriteiten, ja zelfs van het ge hele Nederlandse volk. Het reactor-centrum Nederland zal u zeer gaarne zien komen en is in de ge lukkige gelegenheid om u op alleszins bevredigende voorwaarden land ter be schikking te stellen," zo vervolgde de minister Dr. Drees deelde mee dat Euratom de gelegenheid zal hebben om de appa ratuur van het reactorcentrum en met name de „materials testing reactor", die binnenkort in bedrijf zal worden redelijke basis mede te Aan de andere kant zal Euratom de vol ledige vrijheid genieten volgens eigen methoden onderzoekingen te verrich- De minister-president was van oordeel dat de oprichting van he( atoomcen trum in Nederland, ook het onderzoe kingswerk van de Nederlandse geleer den zeer ten goede zou komen. Prof. dr. J. Kiste maker heeft gistermid dag in Amsterdam zijn werk met de ul tracentrifuge, voor de scheiding var uraniumisotopen, gedemonstreerd vooi de leden van de commissie van Eura tom. Tot nu toe was dit alles strikt geheim gehouden. De commissie van Euratom heeft vervol gens het institiftit voor kernfysisch on derzoek in de Watergraafmeer bezocht, waar de directeur, prof. dr. P. C. Gu- gelot en prof. dr. A. H. W. Arten, eenzetrtingen gaven over de werkzaam heden, die daar, onder meeT met het synchrocyclotron, worden verricht. Gezien deze uitlatingen schijnt men in Parijs nogal optimistisch gestemd te zijn over de uitslag van het referen dum. Men verwacht, dat men omstreeks écn uur in de nacht van zondag op maandag de uitslag van het moeder land bekend kan maken. De qitslagen van de overzeese gebiedsdelen zullen pas in de loop van maandagochtend bekend worden. Sejou Toure, de premier van Frans Guinea, heeft intussen verklaard, dat zijn land de Franse grondwet zal af wijzen. Toure hoopt op deze wijze on afhankelijkheid voor zijn land te ver krijgen. Hij zei er echter bij, dat zijn gebied niet buiten Frankrijk kan en dus nauwe relaties met het moeder land wil blijven onderhouden. De president van de Euratom-com- missie, L. Amiand was niet teuro- den met van de begane grond af de in aanbouw zijnde kernreactor tn Petten te bekijken. Klimmend langs laddertjes bekeek hij ook het inwendige KOEWEffLID VAN ARABISCHE LIGA Koeweit, het Arabische sjeikdom aan de Perzische Golf, is bereid toe te treden tot de Arabische Liga en een bijdrage te leveren aan de bank voor ontwikkeling der Arabische landen. Dit heeft de plaats vervangende heerser in hot sjeikdom. Moebarak el-Sa bah, gisteren in Kairo be kendgemaakt. Koeweit is een Engels protectoraat dat voor ruim de helft voorziet in de Britse import van ruwe olie. Men zal zich in Londen afvragen of het voornemen van het sjeikdom verenigbaar is met het ver drag tusSen Engeland en Koeweit TNE NIEUWE PRESIDENT van Libanon, Sjehab, heeft gisteren de rebellenleider Rasjid Karami als premier aangewezen. Karami heeft onmiddellijk na zijn benoeming regering gevormd, waarin drie hammedanen, vier christenen en Droezen zitting hebben. Karami is het enige lid van het kabinet dat actief aan de opstand heeft deel genomen. D© volgelingen van Sjamoen vinden Karami de enige, die aanvaardbaar is van de opstandelingen. Karami is een politicus gering kaliber. Maar hij heeft een grote bewondering voor premier Nasser. Karami is eerder minister geweest van april tot november in het jaar 1955. Deel van erfenis als dank voor verpleging Wijlen dc heer Max Alexander (in Am sterdam geboren Amerikaan) heeft de ge meente Amsterdam een deel van zijn erfe nis nagelaten, bestemd voor de uitbrei ding van de research-werkzaamheden die worden verricht aan het bacteriologisch laboratorium van de interne kliniek van het binnengasthuis door dr. N. Lubscn Deze internist en bacterioloog heeft de heer Alexander jaren lang al6 patiënt behandeld. B. en W. van Amsterdam stel len de gemeenteraad voor dit geld voor bet omschreven doel te besteden. Sultan van Djokja leidt Hotel des Indes De leiding over HAtel des Indes te Dja karta is heden door de militaire autori teiten overgedragen aan de raad van risme. Sultan Hamengku Buwono IX Djokja, voorzitter van de raad, was I de plechtigheid aanwezig. Sjehab is gisteren de eerste dag van zijn ambt, al krachtig opgetreden. Hij slaagde er binnen een paar uur in het terrorisme te onderdrukken. Sjehab trad zo door tastend op en iedereen verbaasde zich erover dat niemand zich meer op straat durfde te vertonen. Voordat het zo ver was, waren echter al 19 personen gedood en tientallen ge wond tijdens wilde schietpartijen. Voor het eerst sedert 9 mei hadden de veilig heidstroepen geheel Beiroet dn panden. Zware tanks dreunden naar het cervtrum van de stad en namen daar strategische posities in, hun vuurmonden dreigend op de oproerkraaiers gericht. Gistermorgen waren hert de leden van de Falainge die Beiroet op stelten zetten toen de tank» verschenen en de regering had gewaarschuwd dart iedereen, en wapen droeg, zonder pardon neer geschoten zou worden, was het gauw af- De recherche te 's-ltertogenbosch heeft de textielhandelaar K. gearresteerd, die ervan wordt verdacht textielfabrikanten in Gent en andere Belgische plaascn voor meer dan een ton te hebben opgelicht. Vorig jaar augustus kocht dc man bij een firma in "Gent goederen ter waarde van 16.000, die hij contant betaalde. Door bovendien aan te tonen, -.at hij nog enkele duizenden guldens op de bank In 's-Hertogcnbosch had staan, kreeg de fir ma vertrouwen in zijn kredietwaardig heid. Hij deed toen een tweede cestelling van 22.000 die echter nooit werd bo- toald. Op dezelfde manier benadeelde de Bossche handelaar enkele andere firma's in Gent, Oudenaerde en Ronsst. Door zijn manipulaties betrox hij goe deren ter waarde van bij elkaar meer dan een ton van deze fabrikanten. Bonafide handelaren ondervonden intussen op ver schillende markten de terugs.ag in hun omzetten, daar de Bosschenaar de goede ren ver beneden de inkoopsprijs verkocht. In samenwerking met de gerechtelijke politie in België is de recherche thans lot arrestatie overgegaan. Binnenkort zal K. voor de officier van Justitie worden ge leid. MACMILLAN NAAR ADENAUER De Britse premier Macmlllan en mi nister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd zullen vermoedelijk acht en negen oktober een bezoek brengen aan bonds kanselier Adenauer van Wcst-Diiitsland. Het Westduitse ministerie van buiten landse zaken gaf als doel van het bezoek op: de vroegere besprekingen voort te zetten, het persoonlijk contact tussen de staatslieden te verdiepen en van gedach ten te wisselen over de algemene toe stand. (Advertentie) Philips radio LIGTVOET Gangetje 12 Tel. 23005 Leiden Herfststormen (Van onze weerkundige medewerker) Nog maar twee dagen is de herfat oud en de eerste herfststorm trekt over de Noordzee en ons land. Vanmorgen vroeg woei er ook bowen. Zuid-Holland al een harde wind, die later tot stormkracht toe nam en langs de gehele jkust naar noord west ruimde. De kern wan de storm- depressie trekt haar de Duitse Bocht en wordt door enkele actieve buien gevolgd, welke plaatselijk van onweer vergezeld gaan. In de hogere luchtlagen is het veel kouder geworden, waardoor ook aan de grond de temperatuur beneden 15' C. blijft. Boven de Britse eilanden steeg de barometer vanmorgen snel, zodat reeds morgen de wind weer tot matig zal zijn afgenomen en ook i» een vrij snel herstel van het vrij gunstige herfstweer met op klaringen van morgen af waarschijnlijk. Afnemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaat- selijk enkele buien. Ongeveer 1 dezelfde temperaturen als flHnJ vandaag. Langs dc kust tot krachtige en in het binnen- land tot matig afnemende noordwestelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 26 sept. zon op 6.31, onder 1831; maan op 17.47, onder 4.58. 27 sept. volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Kopeoh. Aberdeen Luxernburi PsriJ# Müocheo ZUrich zzw nnw wzw Tekort L.E.F.: 1,75 miljard (Van onze parlementsredactie) HET Landbouwegalisatiefonds heeft over de periode 1949 tot en met 1957 een tekort opgeleverd van f 1.785.038.600. Dit deelt minister Vondeling mee in een wetsontwerp tot wijziging van de be- groting-1957 van het LEF. Deze begro ting blijkt thans een extra-tekort van f 312.351.100 te hebben opgeleverd. oorzaken van de ver hoging voor 1957 zijn: de uitkeringen aan de veehouders tengevolge van de garan- tiernelkprijs, de toeslag op de cocsump- tiemelk en de nadelige saldi op de aan- en verkoop van granen, suiker, fabrieks aardappelen, en vee- en vleesprodukten. Vrijwel alle ramingen in de oorspronke lijke begroting blijken in nadelige zin verkeerd te zijn beoordeeld. Sommige van de uitgetrokken bedragen moeten thans worden verdubbeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1