Nikolai Khokhlof, nu vecht voor zijn vrij man. volk I xii Japanners als vertellers met het fijn penseel 'Js der vrijheid door reeds duur betaald hem Arrestaties in Belgische vergiftigingszaak Meer tarwe en aardappelen Commerciële televisie in West-Duitsland sterker? Europees centrum voor de kernfysica in Nederland Chefarine 4 Enorm project op Formosa NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1938 Strijd voor recht op het eigen geweten (Van een onzer redacteuren) JN DEN HAAG hebben we de man gesproken, wiens i geschiede nis enkele jaren geleden op de voorpagina van alle Westeuropese kranten werden gepubliceerd, omdat hij de moed had, in weerwil van alle jegens zijn vrouw en kind te verwachten represaille-maatregelen, te breken met een regime, dat hij als verderfelijk had leren kennen. Nikolai Khokhlof, eens geheim agent en kapitein der Russische staatspolitie, heeft zijn vrijheid gekregen, maar het is een duur gekochte. Van het ogenblik af, dat hij in Duitsland om asiel vroeg, heeft hij nooit meer iets van zijn vrouw en kind gehoord. Het enige wat hij weet is, dat zij gevangen zijn genomen. En dit is het verdriet, dat hij mee draagt in zijn strijd om gerechtigheid, in zijn strijd om het Recht op het eigen geweten. Zo luidt ook de titel van het boek, dat hij heeft geschreven voor zijn onder druk levende landgenoten en dat nu in een Nederlandse verta ling is verschenen: Recht op het eigen geweten, een boek, in de eerste plaats bestemd, maar alley nisme belichaamd. Voor dit boek bestaat grote belang stelling in de Vrije wereld. Het wordt in het Duits vertaald en in het Frans, en de Amerikanen gaan het uitgeven, en in Readers Digest gaat het in verkorte vorm verschijnen. Gelijk met het ver schijnen van zijn boek in het Nederlands vertoeft Nikolai Khokhlof in ons land. In verscheidene plaatsen houdt hij le zingen, niet over zijn belevenissen als geheim agent, maar over de strijd van en voor het Russische volk om het recht op eigen geweten. Op 30 september spreekt hij in Den Haag in Diligentia. op iels. diep ontroerd, maar de vrije wereld zal het nu wel zijn vergeten, want sinds de naam Nikolai Khokhlof wereldbekendheid kreeg, hebben an dere gebeurtenissen de aandacht ge vraagd. Maar Nikolai Khokhlof heeft verder gewerkt en verder zijn strijd gestreden. Hij werd geboren in 1921, dus kort na de Russische revolutie. Toen de Tweede Wereldoorlog zich ook op Russisch grondgebied ging bewegen, werd hij op geleid voor het partisanenwerk achter de Duitse linies van het Oostfront. Men mag aannemen dat die opleiding deug delijk is geweest. Omdat hij een Westers voorkomen had en veel talen kon spre ken („hoe zullen we ons gesprek voeren: in het Engels, Roemeens, Russisch, Frans..,.?") werd hij later herhaaldelijk voor werkzaamheden in West-Europa Keerpunt Maar het werk in West-Europa ging een keerpunt betekenen in zijn leven. Hij leerde de doelstellingen van de N.T.S.. de revolutionaire emigranten organisatie, kennen en. waarderen. Aan een ge heim agent van de Russische staatspo litie, een kapitein, dus een man, die zich in die organisatie een n aanstaande positie had verworven, ging zich een radicale verandering voltrekken. Door de N.T.S. ging hij scherper zien, wat er in zijn vaderland gebeurde. Ei toen hem eenmaal de schellen van d ogen waren gevallen, ging zijn geweten spreken. En dit geweten dwong hem handelen. Hij besprak het gewetensconflict i zijn vrouw en zij toonde volledig be grip voor zijn problemen. En ze wist wat daarvan de consequenties waren. De consequenties van een veranderd inzicht moesten worden getrokken in 1954. Kapitein Nikolai Khokhlof kreeg opdrpcht een vooraanstaand lid van de N.T.S. in Duitsland dood of levend naar Rusland te brengen. Als wapen werd hem een sigarettenkoker meegegeven, die in feite een pistool was. dat geluid- Realist Gisteren hebben we hem gesproken en hij heeft ons zijn verhaal in sobere be woordingen gedaan. Nikolai Khokhlof is een gezette man van middelmatige groot te, met een rustige oogopslag. Zijn haar is tweekleurig: blonde, al dunnende lok ken, op een donker-blonde ondergrond, gevolg vermoedelijk van een vergiftiging die hij vorig jaar al of niet met opzet, in Duitsland opliep. Als hij spreekt be- 1 weegt hij druk zijn handen en speelt hij met zijn bril. In zijn betoog is hij za kelijk. Zijn woorden zijn weloverwogen. Hij heeft weinig, van een idealist. Hij is j ook geen idealist, hij is een realist, die weet wat hij met het woord en van hart tot hart een harde strijd heeft te voeren. Maar hij weet ook, dat de opmars naar een ander regime, welk dit dan ook moge zijn, reeds is begonnen. „In het Russische volk is een onrust gekomen en er groeit het verlangen naar iets anders. Dat andere zal ook komen, niet door middel van een opstand, nee, geen bur-1 geroorlog asjeblieft. Het andere komt van onderaf. Het is niet meer te stuiten. Nog een jaar of vier, vijf. dan is het er". Hij zegt dit als Rus. „Vergeet u niet, Rusland is mijn vaderland. Ik ken de Russen en ik ken het regime, want ik heb eens aan de andere kant gestaan." Zijn levensverhaal is boeiend. Eens heeft het de gehele vrije wereld Volgens de door het C.B.S. gepubli ceerde uitkomsten van de voorlopige oogst raming, die op 10 september is ge houden. wordt van winter- en zomertarwe een lagere opbrengst (per ha) verwacht dan in 1957, nl. resp. 6 en 9 procent. De totale tarweproduktie is echter, uit- I sluitend ten gevolge van een groter areaal, rond 19.000 ton hoger en bedraagt thans 412:000 tón (5 procent). De bruto-opbrengst per ha van de klei- aardappelen is 3 procent lager dan die i in het voorgaande jaar. Daar het uitval- percentage thans aanzienlijk gunstiger wordt beoordeeld dan in 1957, vertoont de totale netto-produktie een stijging met 363.000 ton (40 procent meer) tot 1.263.000 ton. Bij de zand- en veenaardappelen steeg de netto-opbrengst per ha met 6 procent Door een inkrimping van het areaal daal- de de totale opbrengst echter met 3 pro- i cent tot 1.101.000 ton. Zeven slachtoffers van methylalcohol ^EyEN PERSONEN zijn in België om het leven gekomen als-'ge- volg van het gebruiken van het ver giftige methylalcohol. Meer dan twintig Belgen zijn na het gebruik van deze alcohol ziek geworden. Na lang speuren is de politie er einde lijk in geslaagd 12 personen te arresteren. Bij een van de arrestanten, een grossier, zijn een klandestaene distilleerderij en grote hoeveelheden methylalcohol aan getroffen. Hij gebruikte deze alcohol voor het maken van likeuren, die* onder de naam De bevolking van Antwerpen is dan ook gewaarschuwd geen enkel soort alcohol te drinken, tenzij de herkomst ervan zeker is. Deze waarschuwing wordt ge regeld via de radio omgeroepen. De slachtoffers van de alcoholvergifti ging zijn drie Noorse zeelieden, drie in tra van Antwerpen en een Belgische loos werkte. Met dat pistool bepaf hij zich op weg naar Frankfort. Zijn opdracht voerde hij niet uit. Zijl geweten verbood hem de man. die daar voor was aangewezen, te doden. Hij ging haar zijn slachtoffer toe en maakte zich bekend, en vertelde hem wat de pla van de Russische staatspolitie warei kwam overeen, dat Nikolai Khokhlof naar Rusland zou terugkeren en zou voorwenden, dat de aanslag was mislukt, In Rusland zou hij dan ten behoeve van de N.T.S. ondergronds gaan werken Maar die opzet faalde. Nikolai Khokhlof kon niet meer terugkeren. Hij moe Duitsland blijven. Als men hem vraagt: „Bewijst 1 eens, dat u aan de goede kant stj antwoordt hij: „Dat kan ik immers bewijzen! Maar er zijn ook dingen, die u niet kan bewijzen. Er zijn echter niet veel mensen, die zo door de intelligence van Westeuropese landen aan de tand zijn gevoeld als ik. In Amerika ben ik voor een speciale commissie verschenen, de F.B.I. heeft me ondervraagd, t~~ Duitsland heeft men zich van mijn ge zindheid overtuigd". Woord en geschrift Enige tijd heeft Nikolai Khokhlof in West-Europa doorgebracht. Later reisde hij naar Amerika. En daar hield hij le zingen en schreef hij artikelen en pro beerde hij de vrije wereld aan zijn zijde te krijgen in zijn strijd tegen de onder drukking van. het eigen geweten. „Ieder een moet ons helpen. Je kunt niet doen of er geen Rusland bestaat." Als hij in 1957 in Duitsland vertoeft, probeert hem te vergiftigen. Drie weken lang zweefde hij tussen leven en dood. De Duitse dokter gaf geen hoop. „Hij zei, -.Lijn dood is aanstaande, ik weet niet wat het is. Ik kon eten noch spreken. Mijn haar viel uit en alles deed me pijn. Toen ben ik overgebracht naar een Ame rikaans hospitaal." Een gezette man van middelmatige lengte reist door Nederland om lezin gen te houden. Ten bate van zijn landgenoten, die zuchten onder een ondraaglijke onijvrijheid. Zelf heeft hij, duur gekocht, de vrijheid ge kregen. En hij wil haar ook voor de miljoenen achter het IJzeren Gor dijn. Hij vecht dag en nacht, in woord en geschrift. Hij vecht voor het Recht op het eigen geweten. waakt tegen slijtage Gebruik daarom uitsluitend NIEUWE ESS0 BENZINE verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering NIEUWE GOUDEN ESS0 EXTRA MOTOR OIL In Keulen is ccn organisatie gesticht voor commerciële televisie, die op beperkte schaal gaat opereren. Dit was een verrassing voor de omroeporganisaties van de Bondsrepubliek. Dc instelling heeft tot doel, de commerciële televisie In Noord- en West-Duitsland te coördineren en te versterken en Is gestart met een stamkapitaal van 1,1 miljoen mark Stormvloedkering in de Hollandse IJssel op 22 okt. in gebruik Op de gewestelijke toogdag van d« anti-revolutionaire partij in Friesland die gisteren in Leeuwarden is gehouden, heeft de minister van verkeer en staat, mr. J. Algera, gesproken ovt Deltawerken. Op 22 oktober, zo zei hij onder 1 zal een belangrijk waterstaatkundig werk, dat na de stormramp van 1953 i uitvoering werd genomen, gereed komei Dan zal hij namelijk de stormvloedkering in de Hollandse IJssel in gebruik stel len, die een belangrijke beveiliging biedt aan de Zuidhollandse laagvlakte, laagste punt van Nederland De r 1 applaus toen hij als zijn persoonlijke sprak, dat de afdamming van de Lau- werszee, indien enigszins mogelijk, moet doorgaan, doch hij haastte zich hieraan toe .te voegen: „Dit is geen toezegging. Eerstdaags zal Rijkswaterstaat hierover rapport uitbrengen en dan zal pas een beslissing worden genomen. Denkt niet te licht over de grote problemen, die komen kijken bij deze grote werken' Banda. Kosten worden gehalveerd, 1/10 begroot op f 4000; sinds okt. geen v binding met onderneming; in maart deel de vertegenwoordiger mede, dat hem gang tot kantoor geweigerd en onderne- ngen in beslag genomen; in okt. per ken verwaarloosd en groot deel van oogst gestolenin 1957 daardoor bijna niets bin nengekregen, zodat niet van hoog prijs peil geprofiteerd; roepiahsaldo van minus in rp. 1.4 min., kreditsaldo veranderd; onbekend of dit nog onaangetast is; W. A. Jonckheer en prof. dr. V. J. Koningsber- herbenoemd. Nederlander in België bij verkeersongeluk omgekomen Maandagavond is een Nederlandse auto, komend uit Limburg, te Eupen ir België nabij de Baraque Michel geslipt en tegen een boom gebotst. Vijf va zeven inzittenden werden gewond het ziekenhuis gebracht, waar de be stuurder van de auto. de heer H. Sille- kens, 59 jaar oud. uit Roermond, wiens borstkas was ingedrukt, dinsdagmorgen is overleden. De andere gekwetsten ren de vrouw van de bestuurder, m A. Sillekens-Cox, 51 jaar oud, de zwager van de heer Sillekens, de heer W. vi de Ven, 65 jaar, de vrouw van deze la: ste, mevr. P. Cox, 65 jaar, en hun zot Abe, 31 jaar oud. De twee andere inzit tenden, mevr. Gertrude Munnich, 26 jaar, en haar kindje van zes maanden blevi ongedeerd. In het Haags Gemeentemuseum Een leidende functie in de organisatie hebben de financiële directeuren va Westduitse en Noordduitse omroepen, dat zijn resp. dr. Hans Brack te Keulen en Gerhard Schulz in Hamburg. De omroepen geven tot nu toe weinig commentaar op de oprichting van deze instelling, die zij als hun directe Commentaar En dat kan dan... Dat loog er gisteravond niet om in he N.T.S.-filmprogramma: we kregen ee stuk onvervalste reclame te zien, waar bi van anonimiteit geen sprake was. Verheugd kondigde omroepster Hannie Lips aandat „de nu volgende film glasmakerij 's morgens in première gegaan". En daar kwam voluit op het beeldscherm te staan, dat dit een film werd over de glasfabrieken in Leerdam Schiedam, een produktie van Bert Haan- Inderdaad een film ov ors stuk reclame. En dan kan dan blijk- We krijgen weer een familiecompetitie De NCRV zit door de verbouwing aan Ie Schuttersweg een beetje in de knoop tiet de steravonden op donderdag. Het al daardoor deze winter niet mogelijk ijn, grote studio-avonden te beleggen. )us is er naarstig gezocht naar een nieu- :e aantrekkelijkheid voor de vrolijke donderdagavond. is dan gevonden in een soort her- g van de „familiecompetitie", jaren geleden het populaire NCRV-spel. Al iat het nu met ingang van donder- dag 2 oktober a s. wat anders toe en heet de wedstrijd niet meer „familie- tompetitie" maar „Wie, wat, waar?", toch blijft men op het beproefde patroon borduren: er wordt gekampt tussen families in twee huiskamers ergens in het land en de luisteraars worden uit genodigd braaf mee te puzzelen. yiER LEDEN van .de commissie van Euratom zijn gisteren voor jeen officiëel bezoek van drie dagen in Amsterdam aangekomen. De com missie zal tijdens dit bezoek nagaan welke mogelijkheden Nederland biedt om er een Europees centrum voor de kernfysica op te richten. Nederland is de eerste van de zes landen, van Euratom die hiervoor door de commissie bezocht wordt. De Nederlandse regering hoopt dat als de commissie mocht besluiten het centrum in een ander land te vestigen, toch een deel op Nederlandse bodem zal onderge bracht werden. Het Euratom-verdrag laat namelijk de mogelijkneid open, delen van dit centrum over verschillende landen te verspreiden. „Nederland zou grond in Petten kun nen aanbieden, waar de Nederlandse kern reactor gebouwd wordt", zo zei een woordvoerder van de regering. Hij voegde eraan toe dat Nederland en Duitsland van de zes landen het grootste aantal onderzoekers hebben op het gebied van de kernfysica. „Deze onderzoekers zullen een hechte basis vormen voor een eventueel kernfysisch centrum". De woordvoerder zei, dat de Neder landse natuurkundigen door een over eenkomst met Amerika ook praktisch mogen werken in de V.S. De commissie zal o.m. in .Amsterdam een bezoek brengen aan het laboratorium van prof. Kistemaker, waar gezocht wordt naar de scheiding van uraniumisotopen door uirterat snelle centrifuge. yiRlEDUlZEND JAAR SCHOONHEID van de hoogste orde, dat is het wat de gisteravond in het Haagse Gemeentemuseum geopende ten toonstelling „Japanse Kunst" op een oogverrukkende wijze etaleert. Van de praehistorische oertijd tot het begin dezer eeuw, toen het als het ware natuurlijke einde van een tientallen eeuwe oude traditie aangebroken was. Dertig eeuwen Japanse kunst in haar edelste voortbrengselenover zo'h tentoonstelling moet men niet lichtvaardig oordelen. Zij mag waarlijk uniek genoemd worden. Zij werd dit voorjaar reeds in Parijs getoond, deze zomer in Londen, tot en met 9 november in het Gemeentemu seum, daarna gaat zij naar Rome en dan is de Europese tournee dezer kostbare werken ten einde. Zij zullen dan hun rust en plaats weer terugvinden in de eeuwenoude tempels, de huizen der pa triciërs, de paleizen van de Tenno, waar zij thuis behoren. Slechts de allerbeste werken zijn waar dig gekeurd om de Japanse kunst voor het oog der wereld te representeren. Van de 143 kunstwerken zijn er 35 „Nationale Kunstschatten" (hoogste ca tegorie van geregistreerde kunstvoor werpen) en 55 behoren tot het z.g. „Be langrijk Cultureel Bezit" (eveneens door de regering geregistreerd en beschermd). Deze 143 kunstwerken zijn tentoonge steld onder 95 catalogusnummers; deeld in twee groepen: sculptuui schilderingen. Men treft op deze tentoonstelling geen Japans lakwerk aan, noch ceramiek, noch prenten. Alles wat onder kunst nijverheid of kleinkunst gerangschikt zou kunnen worden is angstvallig ge weerd. Slechts het voornaamste van het voornaamste is hier vertegenwoordigd. Sculptuur Reeds dadelijk bij het betreden de tentoonstellingsruimte wordt mei troffen door de buitengewoon vaardige vormgeving, zelfs van de sculptuui de oertijd. Wellicht moge Japan nie origineel in zijn kunst zijn (bij de sculptuur komen de Hindoeïstische en Chinese invloeden duidelijk aan het licht), wel kan dit levendige volk bogen een buitengewone slagvaardigheid, kan zelfs spreken van een trefze kerheid der vormgeving. Dat hier ge ren dreigen, spreekt vanzelf, want ardigheid in techniek verlokt licht tot leegte van inhoud. Menig werk op deze tentoonstelling bewijst het. aar daar staat zoveel werkelijk rdevols tegenover, dat men bij menig stwerk heus van een openbaring mag spreken. Wie zal bijv. niet getroffen 'orden van het uit de vijfde eeuw da terende aapje of door de krijgsman in 'apenrusting uit hetzelfde tijdperk, ■n der jongste archeologische vondsten. Merkwaardig is, dat men ook in de Japanse sculptuur stijlvormen als barok ococo kan aanwijzen; bijv. de Bo- satu's uit de 9e en die uit de 11e eeuw. Later bij de schilderkunst treft men zelfs de Jugendstile aan. ze morfologie der kunst kan men ook uitbreiden tot de stromingen in de t. Zo ziet men voorbeelden van de primitieven, van het naturalisme, het realisme en vooral het expressionisme. Met name in de schilderingen kan men deze stromingen in de vormgeving on derscheiden. Schilderkunst De schilderingen, die hier bijeen zijn, representeren duizend jaar Japanse schil- denderkunst van de 9e eeuw tot heden. Zij zijn voornamelijk aangebracht op rollen, die aan de muur gehangen wor den of in de lengte neergelegd. Dan ver tellen zij afwisselend in tekst en illustra tie een roman of een legende. Later ook zijn zij aangebracht op kamerschermen en hebben dan vaak een meditatief ka rakter om de beschouwer tijdens de theeceremonie tot rust te brengen. Over het algemeen zijn deze schilde ringen anekdotisch en dikwijls humoris tisch van aard. Een der Japanse inrich ters der tentoonstelling wees erop, hoe de Japanners in hun schilderwerk stren ger. zakelijker, actiever van aanpak zijn Zo'n prachtig verdroomd landschap als omstreeks 1500 Soami schilderde, dat is iets, waarvoor men tot ver uit ons land, ja zelfs uit Europa naar 't Gemeentemu seum moest reizen, want zoiets ziet men De opening „Nederland is bijna twee eeuwen lang het enige land geweest, dat tot Japan toegang had, en dank zij deze opening in het „Japanse scherm" kwam er met tal van westerse dingen, die nu geheel en al in het normale Japanse leven op genomen zijn, ook een vleug van de wes terse beschaving mee, waarvan de spo ren in de Japanse kunst te zien zyn' stond het in de boodschap van de Ja panse ambassadeur, die door de 1 gelastigde voorgelezen werd tijdens de officiële opening van de tentoonstelling. En als het ware ter onderstreping van deze nauwe historische betrekkingen overhandigde de heer Ichimatsu Tanaka, directeur van het Nationaal Kunstbezit in Tokio, aan burgemeester Kolfschoten een copie van een terracotta aapje uit de 5e eeuw, dat op de tentoonstelling ook aanwezig is. De heer Tanaka be schreef in zijn toespraak deze interes sante expositie, die van het archaïsche tijdperk tot onze tijd loopt en waar voor het Keizerlijk Huis en de verschil lende tempels hun kostbaarste schatten hebben afgestaan. BETER EN SNELLER Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I 0e 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" help! ook vaak dan, wanneer andere middelen (alen en doe! werkelijk wonderen I v.iuimuRUHimuii'M current zien, maar zij zijn bitter gestemd dat alles stil is gehouden totdat het een feit was. Het wordt nu afwachten, wat de nieuwe organisatie gaat doen. Het voeren van commerciële televisie in deze gebieden is hiermee wel aan de bestaan de omroeporganisaties uit de hand ge- Intussen wordt uit Oostenrijk gemeld dat, hoewel de televisie hier nauwelijks het hoofd boven water kan houden, in het eerste jaar nog geen sprake zal zijn van reclametelevisie. Teleurstelling voor de NCRV-radio Het is een grote teleurstelling voor de NCRV, dat prof. dr. L. W. G. Scholten zich heeft teruggetrokken als radiospre ker. Na bijna 13 jaar zal met ingang van 1 oktober door dit afscheid de sinds 1946 wekelijks-ge worden rubriek „De vaart der volken" dus uit de ether ver- Voor een spreker als prof. Scholten die zulk een voortreffelijke voorlichting geeft op internationaal terrein, is zomaar geen vervanger aan te wijzen. Niet alleen voor de omroepvereniging, maar ook voor vele luisteraars zal het beëisdigen van deze causerieën een hele teleurstelling zijn, maar prof. Scholten heeft hpt te druk om zijn radiowerk nog langer voort te zetten en daarbij moeten we ons neerleggen. Uiteraard zal de NCRV toch wegen zoeken om een nieuwe rubriek op het gebied van politieke voorlichting te ope nen. want vooral in deze tijd kan die Amerika en nationalistisch China zijn volgens een A.P.-bericht uit Taipeh bezig op centraal Formosa de grootste lucht basis van het Verre Oosten aan te leggen Het is een project van 25 miljoen dollar Wanneer 't is uitgevoerd zullen bommen werpers van het strateg:sche luchtcom- mando in staat zijn doelen diep in com munistisch China en Ruslind tc bestoken De basis, negen kilome'cr in het vier kant, is nu voor zestig procent klaar. De betonnen startbaan van vier kilometer lengte is al in gebruik. Voorlopig zal de basis worden gebruikt door drie nat listische eskaders. dan de Chinezen, van wie zij onmisken baar veel hebben overgenomen. De Chinezen zijn lyrischer, de Japan- tra epischer in hun werk. Men zou kunnen zeggen: de Chinezen dromen met hun penseel; de Japanners vertellen er- Burgei Kolfschoten bijeengebrachte of l welke stijlperiodi zijn. Eén loffelijke echter gemaakt word •ffelijke inktschildi enge Zen-boeddhistische trmelden voor karakteristiek mdering mag rdde het geschenk met grote dank en hoopte, dat door de bezichtiging van deze „Ja panse Kunst" het wederzijds begrip tus sen ons land en het verre eilandenrijk zal mogen groeien een wens, die de directeur der schone kunsten, mr. L. J. F. Wijsenbeek, in zijn begroetingsrede ook gebruikt had. Daarna verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor ge opend en konden de vele genodigden de bijzonder mooie voorwerpen bewonde ren. die prachtig opgesteld staan, naar insiders zeggen: beter dan de expositie in Londen was ingericht. Een fragment van een der rol len, die de Gishó-sage in beeld brengt. Omwille van haar grote liefde voor de Kegon-boeddhis- tische monnik Gishö stortte de beeldschone Zemmyö zich bij Gishó's vertrek naar Korea i zee en mocht het schip vo haar geliefde nu als beloning als draak veilig door de golven dragen. Een naturalistisch werk uit de 13e eeuw. vanavond Het Radio Filharmonisch Orkest erteert vanavond om 8.20 uur in het NCR V-programma. Hugo Rignold di- ïgeert en Jean Decroos is solist in het celloconcert van Aram Katsjetoerian. Verder hoort u werken van Moussorgski Brahms. Om 9.40 uur wordt dc ru briek „Cryptoludium" voor de laatste maal uitgezonden en om 10.25 uur zingt het meisjeskoor „Sweet Sixteen". O De VARA heeft hoorspelavond: om 20.30 uur kunt u luisteren naar het laat je deel in de serie die Dick Dreux ichreef over Hollands glorie in de 17e :euw: „Het einde van de klucht". Om 0 uur: fragmenten uit de operette „Ein Walzertraum" van Oscar Strauss, uit tc at door het Promenade-orkest o.l.v. Benedict Silberman met medewerking bekende radiosolisten. tëlètysïé. vanavond Vanavond moet al wat jong is om 9 uur het televisietoestel in de steek laten, want het op telerecording vastge legde toneelspel „De Sleutel" dat op dit uur in het VARA-programma begint is uitsluitend voor volwassenen bestemd. Jonge ogen kunnen van tevoren mee kijken naar het weekjournaal om 8 uur en een film over beroemde variéténum mers om half negen. Tips uit het buitenland Houdt u van Mahler? Dan is er om 8.15 uur voor u een concert over de Duitse zender 88.8 MHz. Dean Dixon di rigeert het Keulse Omroepsymfome- orkest, dat verschillende werken van deze meester speelt. Tussen 8.30 en 9.30 uur zoudt u ook kunnen afstemmen op het BBC-program- ma 434 m. U kunt dan het Birmingham's Symfonieorkest horen, dat o.l.v. Andrzej Panufnik en met de pianist Kendall Tay- lor composities van Mendelssohn. Beet hoven (derde pianoconcert) en Mous sorgski speelt. Geen muziek en toch buitenland? Dan wordt het wellicht Brussel Vlaams, 324 m. Hier wordt om 8 uur uitgezonden het hoorspel „Farinet. de valsmunter" van C. F. Ramuz. Tussen 9.15 en 10 uur dirigeert Fernand Terby in dit program ma het NIR-omroeporkest, dat werken van Wallace, Bemers, Goossens en Rcesen uitvoert. Programma voor morgen Hllienuni I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 KOfTlJiif R9:«J'J0 Dl80Pcr*nS AVRO ti 815 Gr»m 9-00 Gym v d vrouw 9,10 -Vouw y;'5 ,Pr4rn y 35 Wstersi 9 40 Mor- 10.00 Gram 10.50 V d kleuier» 11.00 1.45 Spooi -VOO Nws 13.15 Mcd 1 d jeugd |7.45 Har bedrljf»- wnV.gor, !2.50 Spon 23.00 Nw» 23.13 Ko Cork 33 16—24.00 Gram. Hllvarsua II. 29* m. KRO NCRV: 10.00 Gi 1-0.30 MortendieiMi. KRO: 12 25 V h platteland 12 ^tYndï NCRV: 14 00 Promenade or 15-15 Ami» muz 15 35 Gran 16.30 Strijkkwartet 17 00 V Radio r 19 10 Gra 9.30 l.ichtc :0.20 Cabarc I 2:.» Hel MMdwOww TiJd»chriftenkr<vj *22. [O Or eel - <i"m 2245 *"**»™"denkin« 23 00 No* 23.15 24 00 Oram. TrlriHIepmcr. NTS 30 00 Journ en weeroverz NCRV: 30 30 KunWrubnek 30 50 Mel probieam t>a"silui,tingkldea O0*'®0' Wm 21 20 -1-55

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7