CHRISTELIJK LADY ISABELLA 1.1 Onderwijs aan jeugd der kerk: mogelijk èn noodzakelijk Hervormd Gereformeerde vrouwen bijeen ?nlli Prof. Kremer nieuwe rector theol. hogeschool Apeldoorn Plannen voor twee nieuwe Hervormde stichtingen Easi Lynne Een woord voor vandaag Kanttekening Restauratie monumenten kan niet meer betaald worden Over wezen en doel der catechisatie JN DE WEKKER, het orgaan voor de Chr. GereJ. Kerken, w\jdt prof. W. Kremer een ar- nkelensene aan de catechisatie. H\j behandelt daarin ook de vraag, of men hier eigenlek wel van onderwijs spreken kan, om dat we ons hier op het terrein van de religie bevinden. En religie, vooral christelijke, u een gee^el\jk zaak. Prof. Kremer schrijft Terecht leggen we er de na druk op, dat ae ware vreze Gods vrucht u van de werking van de Heilige Geest in het leven. Mogen en kunnen we dan van de cate chisatie wel vrucht verwachten voor de ware christelijke religie? Deze vraag klemt hier zells naar twee zijden. Men kan vragen: :s religie wel leerbaar, d.w.z. kan *nen er eigenlijk wel onderwijs in geven? Omgaat het wezenlijke niet net aan de mogelijkheid van de onderwijzing? Ion anderzijds kan men het met het oog op de leer ling vragen: kan men hier eigen lijk wel van leren spreken? Leren is toch een kwestie van het ver stand en religie een zaak van het hart. Begrijpelijk is, wanneer men de zaken zo ziet, dat men geko men is tot een niet veel waarde toekennen aan de kerkelijke on derwijzing. Het was toch immers maar verstandswerk; wat Gods Geest doet is beslissend. Trok men deze gedachtengang consequent door. dan kwam men tot een af kerigheid tegen al dit „verstands werk" en hechtte meer waarde aan het rechtstreekse werk des Gees- tes in het hart. Vandaar dat m naar het mysticisme neigende kringen de catechisatie nooit veel waardering ontvangen heeft. Nu wordt er in deze beschou wingen een grote fout gemaakt. Men ziet n.i. de verhouding tus sen natuur en genade niet juist. Deze twee beschouwt men als een absolute tegenstelling, waarbij dan de een met de ander geen enkele gemeenschap heeft. Dit is echter niet Juist. Bij geestelijke zaken worden de na tuurlijke wegen niet uitgeschakeld, integendeel: juist ingeschakeld. Wij laten daarom onze kinderen niet lopen totdat het de Heilige Geest behaagt in hun hart te wer ken. Wij hebben er oog voor, dat het voor ons mensen nodig is tule dingen te leren. Dit geldt ook in re ligieuze en geestelijke zaken. Wij beginnen daarom met onze klei ne kinderen te leren bidden en ze eerbied bij te brengen voor Gods Woord en Gods Dienst. En dit is niet ee- vinding van ons. De He- re zelf geeft daartoe opdracht in Zijn Woord. Daarom gaan we ook onze kinderen onderwijzen op de catechisatie. We weten daarbij zeer goed dat hun hart ln deze dingen moet leren leven, maar we onderwijzen zo alsof het van ons onderwijs afhing. En God de Here, die middellijk werkt, wil dit zege nen. Hoevelen zijn er niet. die. wanneer zij hun levensweg terug zien, kunnen zeggen, dat op de ca techisatie de zaken Gods voor hen zijn gaan leven. Nu komt daar nog een ander element bij. De christelijke religie heeft ook een objectieve zijde. D w z. zij gaat niet op in datgene wat er ln het hart 'eeft. Neen. zij rust in openbaring, en deze openbaring heeft in de aeschiede- nis plaats gehad: zij is neilsopen- baring, die in feiten tot ons komt. En deze zijn van zulk een grote betekenis in de christelijke reli gie, dat zij de grondslag daarvan vormen, het fundament des geloofs zijn en blijven. Het z.g. objectie ve is eerst het subjectieve daar na Bij het kennisnemen en ken- mskrijgen van deze zaken is nu ons leren voor honderd pet. inge schakeld. Dit waait ons. om zo te zeggen niet aan. Vandaar dat on derwijs hier, èn voor de kerk, die het geeft, èn voor de jeugd, die het ontvangt, geboden is. De openbaring Gods is zeer rijk. Niet dat ieder, die God vreest de volheid daarvan zou verstaan. Hier is een schat gegeven, waarvan slechts met alle heiligen zal kun nen worden genoten en uitgeleefd. Persoonlijk verstaan wij veelal slechts zeer weinig van deze schat ten des heils. Goed bezien volstaan wij veelal met een minimum. Wie nu in zijn jonge Jaren veel kennis heeft mogen vergaren zal daar van. wanneer hij het geestelijk gaat verstaan, de rijke vruchten genieten. Het licht van de openbaring Gods zal voor hem of naar dan voller en breder stralen dan voor iemand, die er weinig van heeft leren kennen. Met welk minimum van kennis of wij hier kunnen vol staan en toch behouden worden, sal niet gemakkelijk aangegeven worden. Het Is echter bea ial niet so, dat men zo min mogelijk aen- Itten om een geeste- sljn. Het la een ze- wij veel en goed we- Om i i nog op een andere fac tor te wijzen, die de catechisatie noodzakelijk maakt, zl, eraan her innerd dat de H. Geest ook hier de orde der natuur niet negeert, maar zich daarbij aansluit. In het ge wone leven is er een bepaalde pe riode. waarin wij veel leren, wat i die periode mog) "j;, bruiken. Later leren zien als van waarde ven en het zou maar heel moeilijk zijn al- wij dan dat alles nog leren moesten. Dit tekort Dat geldt i niet i te halen I ook van het on derwijs van de kerk. Wij leren de kinderen der kerk zaken die ze nu nog niet verwerken kunnen, in het vertrouwen, dat ze later tot ongemene steun kunnen zijn en het leven des geloofs verrijken, wan neer zij met een geestelijk oog ze gaan zien. Daarom gaan we bij de catechisatie niet op zij voor het argument, dat men de kinderen geen zaken leren mag, die zij niet begrijpen. Wij zaaien op hooe, want wij weten dat ook deze oogst «roeien moet en dat deze groei is eloofd. En om nu een laatste argument te noemen, waarom de kerk hier de „lering" ter hand neemt wijs ik erop. dat er in de christelijke religie een sterk traditioneel ele ment is. D.w.z. wij staan in de reeks der eeuwen met ons dienen van God. Er zijn gedachten, vor men. gebruiken enz. gegroeid, die wij ontvangen en overnemen, van die voor ons geweest zijn. Ook in deze zaken is onderwijs mogelijk en noodzaklijk. Zal de band met de kerk der eeuwen be waard blijven, dan moet het ge meenschapsbesef ten dezen ge kweekt worden als een belangrijk deel van het leven in de Christe lijke religie. Hoewel wij er dus ten volle van overtuigd zijn. dat de ware chris telijke religie gave en vrucht is van de Heilige Geest, zijn wij er niet minder ten volle van over tuigd, dat de Geest Gods middel lijk werkt en daarom is en blijft met èn voor de kerk èn voor haar jeugd noodzakelijk om on derwijs te geven en te ontvangen in de ware christelijke religie. Jonge bond toont Lil levensvatbaarheid (Van een onzer verslaggeefsters) De Bond van Ned. Hervormde Vrouwenverenigingen op Gerefor meerde Grondslag bestaat nog maar zeven jaar. Sinds de oprichting is de organisatie snel gegroeid: op het ogenblik zijn er 70 verenigingen bij aangesloten, die samen ruim 1800 le den tellen. Ook uit de belangstelling voor de zevende bondsdag, die dins dag in Utrecht werd gehouden, bleek wel dat de Bond een behoorlijke do sis levensvatbaarheid bezit: de voor de vergadering gereserveerde zaal was te klein om alle bezoeksters te bevatten. De bondsdag werd geopend door me vrouw A. v. d. Haar-Sterk uit Wad- dinxveen, presidente Zij heette vele zusterorganisaties welkom, evenals ver tegenwoordigers van de jeugdbonden en van de Gereformeerde Zendings- bond. Sprekende over „de vrouw in het ambt", zei mevrouw Van de Haar, dat het besluit om de vrouw tot het ambt toe te laten, beter achterwege had kun nen blijven, gezien de kleine meerder heid van stemmen die het in de sy node behaalde. Velen vragen zich af of deze beslissing de aanleiding zal vormen tot een nieuwe afscheiding. De presidente verklaarde, dat in die gemeenten waar men geen mannen kan vinden om de ambten van ouder ling of diaken te vervullen, de kern van ontbinding reeds aanwezig is. Verleden jaar startte de Vrouwenbond met een actie voor een lui/iklok die aan een der gemeenten op het gendingsveld gegeven zal worden. De actie heeft al bijna 350 gulden opgebracht en zal nog verder worden voortgezet. In de morgenvergadering behandelde s. J. van Malenstein te Kampen op boeiende wijze het leven van Augusti- Deze kerkvader heeft volgens hem grote betekenis voor het nageslacht: zonder hem zijn Luther, Calvijn en Zwingli niet te verklaren. Tussen de referaten en de huishoude lijke zaken door zong het Waddinxveen- se koor „Vox Jubilans" enkele geeste lijke liederen. Het koor werd gediri geerd door de heer Mar. Egberts. Me- w M. van Os-van Dam uit Biltho- en mevrouw A. M. Harkema-Vis uit Zeist declameerden enkele gedichten. De vergadering aanvaardde een voor- el van het hoofdbestuur, voortaan in inuari een leidstersvergadering te hou- en om de huishoudelijke zaken te re gelen en bespreken, zodat deze voortaan niet meer op de bondsdag behandeld hoeven te worden. De laatste inleider op de bondsdag as ds. L. Blok te Capelle aan de IJs- sel, die sprak over „De stuwkracht van ons geloof ln ons leven en werken." Hij waarschuwde de leden, dat zij zich moe ten hoeden voor twee uitersten: het fel le fanatisme en de lijdelijkheid. t is volgens ds. Blok fout zich te laten opzwepen zonder te vragen of men handelt volgens de wil des Heren. Maar het is evenzo fout om lijdzaam te zeg gen: „Wij kunnen het niet, God moet het doen". Wij moeten leven uit een nd geloof, dat gevoed wordt door het :d Gods, alleen dan zullen we steeds we stuwkracht ontvangen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ridderkerk (4e pred pl.): C. Koolschijn te Ommen. Aangenomen naar Waarder (Z.H.): kand. B, M. Meynders te Bergschenhoek. GEREF. KERKEN Beroepen te Bussum: L. Ringnalda te school te Kampen is geslaagd (cum laude) de heer J. Veenhof te Kampen. Hij zal in Duitsland zijn studie nog enige tijd voort- CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Nieuwpoort: J. Keuning te Barendrecht en J, C. Ravenswaaij te Scheveningen. EVANG. LUTHERSE KERKEN Drietal te Stadskanaal: C. Schroder te Baarn (prop.), J. Gronloh te Arnhem en J. J. F. Herrmann te Alkmaar. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot onderwijzer aan de chr. uloschool te Musselkanaal: de heren R. Stuurwold te Emmen (tijdelijk) en A. de Reus te Dordrecht; aan de Koningin Julianaschool (chr. nat. ulo) te Nijverdal: de heer R. Biesma te Hoorn; aan de School met de Bijbel te Oud-Vossemeer: B. J. Rutten te Randwijk; aan de School met de Bijbel te Zuilichem: de heer J. Lievaart te Giessen (N.B.). Advertentie .o*b Binnenkort eerste neger-kardinaal? In Vatikaanse kringen wordt het niet uitgesloten geacht, dat het college van kardinalen bij het eerstvolgende con sistorie zal worden uitgebreid met een neger-kardinaal. Als serieuze kandidaat wordt mgr. Kiwanuka, bisschop van Masaka in Oeganda, genoemd. Deze werd in 1939 door Pius XII tot bisschop gewijd. In het consistorie van 18 februari 1948 werd de eerste Chinees tot kardi naal benoemd, de tegenwoordige (ver dreven) aartsbisschop van Peking, kar dinaal Tien Ken-sin. In het consistorie van 12 januari 1953 volgde de eerste Indiër, namelijk de aartsbisschop van Bombay, kardinaal Graclas. "il Voor Üw re" bloemengroet.. FLEUROP Benoemd tot hoofd van de chr. natio nale school te Schermerhorn (N.H.) heer E. de Vries te Amsterdam; vai Hervormde school te Werkendam: de heer W. Verhoek, aldaar; van de Hervormde school te Yerseke: de heer W. Verdonk te Kerkdriel. J N de aula van de theologische meerde kerkrecht in Duitsland. Daar hogeschool der christelijke ge reformeerde kerken te Apeldoorn heeft prof. J. Hovius gisteren het rectoraat overgedragen aan prof. W. Kremer. Prof. Hovius hield een rede over het geschrift van Hyperius, „De synodis annuis". De hoogleraar gaf allereerst een overzicht van het geschrift, dat een zeldzaam werk is en waarvan, voor zover bekend, in ons land maar twee exemplaren zijn gevonden. Vervolgens behandelde hij de kerk rechterlijke beginselen, die er in „De synodis annuis" te vinden zijn. naast noemde hij de rol die het werk gespeeld heeft in de strijd tussen de Remonstranten en Contra-Remon stranten tijdens het twaalfjarig be stand in Nederland. Ten slotte wees hij erop dat Voe- tius in zijn standaardwerk „Politica Ecclesiatica" het geschrift verschei dene malen aanhaalt. Prof. Hovius was van mening dat het werk van Hyperius er aan heeft meegewerkt het aanzien en het ge zag van de synodes te herstellen. Hyperius heeft volgens hem zeer belangrijke diensten bewezen aan de zaak der Reformatie in het algemeen en aan de zaak der Reformatie in Nederland in het bijzonder. Ten slotte gaf prof. Hovius nog een Deense theologen, die na beëindiging an hun studie hun militaire dienst plicht moeten vervullen, nemen in die tijd ook de zielszorg van hun kameraden op zich. Nadat reeds achtenzeventig jonge theologen met dit werk bij de Deense marine waren begonnen, heeft nu ook het Deense leger zijn eerste dienstplichtige-legerpredikant ontvangen. Hij krijgt in Hadersleven zijn gewone -- - - - .training als recruut. Alleen heer» hij de De vraag beantwoordend, welke in-1 overzicht van het afgelopen cursus- j beschikking over een ruimte, waarin hij vloed het geschrift gehad heeft, wees jaar. De nieuwe cursus onder recto- samenkomsten kan beleggen. De manier, de hoogleraar op Zcpperus, de eersteraat van prof. Kremer begint met 25waarop hij deze kerkelijke arbeid wil grote systematicus van het gerefor-1 studenten. u* In Katwijk en elders in Zuid-Holland DE vereniging „Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw- en Gees teszieken" heeft het voornemen in Katwijk een nieuwe stich ting voor geestesgestoorde bejaarden te laten bouwen en voorts in de provincie Zuid-Holland een inrichting voor het zwak zinnige kind te stichten. Deze laatste inrichting zal dan de tweede van de vereniging worden, want in Assen exploiteert zij reeds het „Hendrik van Boeyen-Oord", dat spoedig na de opening in 1956 ge heel bezet was, zodat een eerste thans in uitvoering zijnde uitbrei ding voor 175 nieuwe plaatsen moet zorgen, terwijl een tweede uit breiding voorbereid wordt. Het bestuur van de vereniging hoopt nu spoedig voor de bouw van deze tweede inrichting voor' zwakzinnige kinderen een stuk grond in Zuid-Holland te kunnen verkrijgen, waartegen de Planologische Dienst in deze provincie nu eens geen bezwaar maakt. Voorts wordt verwacht, dat nog dit jaar een groot nieuw paviljoen en een nieuwe kapel van de inrichting „Hulp en Heil" in Leidschendam in gebruik genomen kunnen worden. de mededelingen over de stand van de arbeid der vereniging, zo. als die werden gedaan tijdens de jaarlijk se ledenvergadering die gisteren in Leid schendam is gehouden. Vóór de vergadering heeft prof. dr. E. L. Smelik uit Amsterdam een wij woord gespróken, waarin hij wees ;t gevaar van de verstarring, wan- de spanning van het eerste ogen blik gaat verdwijnen- Een ieder, die bij het werk van de vereniging is betrokken, vrage zich af, aldus prof. Smelik, of het motief voor de arbeid intakt is gebleven i of de bewogenheid nog wordt gekend. In zijn openingswoord herdacht dr. Joh. v. d. Spek uit Den Haag de overle den geneesheer-directeur tingen „Licht en Kracht" de inrich- „Port Na- te Assen, de heer A. Tiersma. Voorts werd de hoop uitgesproken, dat dikant van deze inrichtingen, ds. Sanders, die evenals de heer Tiersma bij een auto-ongeluk in Italië betrokken, spoedig zal zijn Dienstplichtigen als legerpredikant I verrichten, moet hij zelf vinden. Advertentie Bijtsen?... Prachtbijts Ceta-Bever! 19. ..Wel, heb Je ooit!" begon ze. „ben jij hij Arctii- biB.rt™:".Um,UJ, v.ronUchuldi«in« di. ze tegenover mijnheer Dill had geuit. Heeft je moeder je hierheen gestuurd. Zo,etf heb ik nog nooit gehoord. T""™1»1 7-t hti in «•- Archibald toe en tweemaal zei Dili, dat mj m ge sorek was en niet gestoord mocht worden. Als Dill nog eens wat weet met zijn geheimzinnigheid- *e?Er is niets geheimzinnigs", antwoordde Barba ra doodsbang da; juffrouw Carlyle iets ln die geest zou uitlaten tegenover de klerken of vader. „Mama wilde «raas mijnheer Carlyle s me ning horen over een zaak van weinig betekenis En omdat *e zich niet lekker voelde, stuurde ze mij. Juffrouw Carlyle geloofde er geen woord van. Wat voor een zaak?" vroeg ze botweg Niet waarvoor u zich zoudt interesseren He. gaat over een beetje geld 't Is de moeite niet." ..Maar als het niets te betekenen heeft, waarom mócht er dan niemand bij zijn?" „Hij vroeg bijzonderheden", antwoordde Barbara, die haar evenwicht weer hervond. Juffrouw Carlyle snoof. Dat deed ze altijd als ze met iemand van mening verschilde. Ze ker van dat er iets geheimzinnigs was Ze draaide zich om en liep een eind met Barbare mee. maar kreeg met meer uit haar Carlyle r.g terug naar zijn kamer, dacht nog even na. en bek' - toen. Een klerk kwam binnen^ ..Ga raar ..The Buck - Head". Als mijnheer Hare en de andere n -gistraten daar zijn dan moet Je ze rragcr. even b') mij aan te lopen." De jongeman deed wa» hem gevraagd werd en kwam 'erug t-p de voet gevolgd door de heren Ze waren direct maar gekomen, want ze zaten juist va st met een moeilijk geval en dachten dat Carly le hen er toch uit zou kunnen helpen Ik zal u niet vragen t« gaan zitten", begon Car- lyje. „want het Is mai. een ogenblik dat ik u wil- van door ANN LUDLOW de ophouden. Hoe ik nadenk over dat geval die in de gevangenis zit, hoe minder het me aanstaat. Ik dacht, zou het niet het beste zijn als u vanavond alle vijf bij mij komt. dan kun nen we er eens rustig over praten Om zeven uur. niet later. De ov>*-e tabakspot van mijn vader zal ge vuld zijn met uitstekende tabak en er zijn ook pri ma lange pijpen. Zou het gaan?" Ze gingen er alle vijf gretig op in. Toen ze weg gingen. legde Carlyle zijn vinger op de arm van rechter Hare: „U komt toch ook mijnheer Hare", fluisterde hij. Als u er r.iet bij is. komen we er nog niet uit." Hij maakte een lichte beweging met het hoofd naar de andere: ..De een heeft nu eenmaal een scherpere kijk op de zaken dan de ander." „Vas. cn zeker", antwoordde de aangesprokene, niet weinig gevlijd. ..Al stond de wereld op zijn kop"' Zodra Carlyie weer alleen was, kwam er een an dere klerk binnen. ..Juffrouw Carlyle vraagt belet, nvjnheer. en kolonel Bethel is er ook weer." „Laat juffrouw Carlyle eerst komen", was het ant woord. „Wat is er. Cornelia?" „Nu. dat mag je vel vragen Vanmorgen zei Je dat we niet om zes uur kunnen eten. zoals anders en dan loop Je weer weg en zegt niet wanr -er aao wel. Hoe kan ik zo mijn orders geven?" „Ik dacht dat ik voor zaken weg moest, maar ik ga niet. We zullen een beetje eerder eten. Cor nelia. Laten we zeggen kwart voor zes. Ik heb ..Wat is er aan de hand Archibald", onderbrak juffrouw Carlyle hem. „Aan de hand! Niets, voor zover ik weet. Ik heb het erg druk Cornelia en kolonel Bethel staat te wachten. Ik praat bij het eten wel verder." Als enig antwoord ging juffrouw Carlyle vastbera den in een van de stoelen voor de bezoekers zitten en sloeg haar benen over elkaar. Hij zag haar schoenen en haar witte kousen, want juffrouw Corny had een even grote afkeer van lange rokken als van crinolines. .,Ik bedoel, wat is er met de Hare's aan de hand, dat Barbara hier komt en er niemand bij jullie mag komen? Zaken voor haar moeder, zei ze." „Wel. je weet met wat voor een zaak Hare en de andere rechters op 't ogenblik zitten: een arme drommel in de gevangenis, omdat hij op zondag het onkruid wiedde in zijn tuin", antwoordde Carlyle. na heel eventjes geaarzeld te hebben. Mevrouw Ha- „Ecn stel ezels met kaaskoppen!" viel juffrouw Carlyle uit. ..Ze hebben niet zóveel verstand in hun kersepit!" „Mevrouw Hare wil natuurlijk graag weten hoe het staat, want de man heeft zich op de minister van binnenlandse zaken beroepen. Ze was te ziek om zelf te komen, zei Barbara Cornelia, ik heb mensen genodigd voor vanavond." „Mensen?", zei Cornelia. „Vier of vijf van onze rechters. Ze komen een pijp roken. Je moet de grote tabakspot van mijn vader klaar zetten en... „Daar komt niets van ontsteld. „Denk je dat ik de rook van vijf e' zes pijpen? „Je hoeft er niet bij te zijn." „Zij ook niet. In t hele huis hangen net nieuwe De aftredende bestuursleden, dr- ir. P. Dmgemans uit Delft, de heer S. Hoogen- boom uit Naaldwijk, de heer H. M. Ger- brandij uit Nijland en de heer J. T. Mel- lema uit Nieuw Scheemda werden herko zen Het dag. bestuur zal zich beraden over de benoeming van een nieuwe se cretaris, want gisteren is afscheid geno men van de heer K. van Boeijen, die de ze functie verscheidene jaren heeft ver vuld. Weekendconferenties van Kerk en Wereld In het Eijkmanhuis te Driebergen zal op 25 en 26 oktober a.s. een weekend conferentie worden gehouden, georgani seerd door Kerk en Wereld, met als thema „Wereldkerk en wereldproble men". Dr. C. L. Patijn zal spreken over het onderwerp „Christenen en het voor komen van oorlog in het atoomtijdperk" en jkvr C. M. B.esse van Heemstra over „Christenen en de hulp aan onderont wikkelde gebieden". Dr. H. Berkhof zal de kerkdienst leiden. De leiding van de conferentie berust bij dr. J. M. van Veen. Kerk en Wereld belegt op 1 en 2 no vember a.s. op De Horst te Driebergen een weekendconferentie met als thema „Osborn, redding of gevaar?" De confe rentiegangers willen gezamenlijk tot klaarheid komen over het optreden van Osborn door medisch-theologische be zinning, Bijbelstudie en gesprek. Opdat niet bij voorbaat de zo gewenste open heid wordt geschaad, worden niet de namen genoemd van hen, die aan deze conferentie zullen medewerken. Ook deze conferentie wordt geleid door dr. J. M. van Veen, directeur van Kerk en Wereld. Uiterlijk een week voor de aan vang van de weekends kan men zich op geven bij Kerk en Wereld, Hoofdstraat 211, Driebergen. S. S. R. Wageningen nam uitgebreide soeiëteit officieel in gebruik De S.S.R. afd. Wageningen, de vereni ging van orthodox protestantse studen ten, heeft op feestelijke wijze het uitge breide verenigingsgebouw in gebruik genomen. De sociëteit „Sela", die de afdeling j,. TJ enn nnh sinds 1947 in gebruik had, bood niet ge-din9 voorgesteld 500.000. noeg ruimte meer voor de diverse acti-\uit te trekken voor de restauratie viteiten Vorige zomer deed zich de ge-I j„ „n,,„„OTton legenheid voor „Huize Torek", dat aan j van de monumenten. „Sela" grenst, aan te kopen. De aankoop vond in het najaar plaats en sindsdien is er door de studenten hard gewerkt om het gebouw in te richten. De koop werd gefinancierd door een potheek op de beide panden. De 140 leden der afdeling gingen een geldinza meling houden, het streefbedrag daarbij 100 per persoon. Daarnaast kwam een lening, die onder boeren h| Als de Bijbel zegtdat God antwoordt op ons roepen, ja dat Hij al antwoordt eer wij roepen, dan mogen wij Hem ook aan Zijn woord houden. Het lijkt weieens onbescheiden en oneerbiedig om de Allerhoogste te vragen voor onze alledaagse zorgen een oor te hebben. Maar God wil het blijkbaar zo. Hij heeft het zelfs zó geleid, dat Bijbelschrijvers Hem als het ware ter verantwoording riepen. In het Woord van God wordt God ter verantwoording geroepen! „Waarom", roept Asaf in Psalm 79 uit, „zouden de heidenen zeggen: waar is hun God?" En in Psalm 80: „Here, God der legerscharen, hoe lang brandt Uw toorn tegen het gebed van Uw volk?" In Psalm 82: „Sta op, o God", en in de 83ste: „O, God. houd U niet stil, zwijg niet en blijf niet werkeloos, o God." Wij mogen dat Asaf nazeggen, als God ook in ons leven schijnt te zwijgen. Als ons motief dan ook maar hetzelfde is als van Asaf: Opdat zij weten, dat alleen Uw naam is: Here, de Allerhoogste over de ganse aarde." OVERDRACHT VAN NIEUW-GUINEA? QNS respect voor de persoon van Wij hebben uit Indonesische mond de spreker mag ons niet weer- nog nimmer de verzekering gehoord, houden om vast te stellen dat in het die van zijn kant Nederland steeds betoog van enkele dagen geleden, heeft afgelegd, dat de bedoeling waarin prof. Verkuyl de overdracht jegens Nieuw-Guinea alleen kan en van Nieuw-Guinea aan Indonesië be- mag zijn, dat dit gebied over eigen pleitte, de vergissing voorkwam als- toekomst zal hebben t« beslissen, of Indonesië op Nieuw-Guinea aan spraak kan maken. Wij moeten vrezen dat in het milieu van de bijeenkomst waarin het be- Eens heeft Indonesië voor de volken die wèl tot zijn gebied behoren mo gelijkheid van verscheidenheid in toog ts gehouden - de algemene bewind,vorm toegelegd: er la helaas vergadering van „Kerk en Vrede" deze belofte weinig terecht ge- er niemand is geweest die de spreker *°men: ho' dan moelen Nieuw-Guinea, waarvan thans reeds vaststaat dat het evenmin tot Indo op dit muico in het betoog opmerk zaam heeft gemaakt. Voor do beantwoording ran de n"'e behoort als hij voorbeeld tot vraag, of Nederland Nieuw-Guinea Eskimoland? aan Indonesië zou dienen over te Ook wij menen dat er alle aanlel- dragen, moet van wezenlijk belang ding is om de steeds stugger gewor- donesië behoort. Dit laatste is niet betreuren. Wij vrezen evenwel dat het geval. het uitdragen van onjuiste^ienin- Nu het niet het geyal is, moeten wij gen slechts tot gevolg zal hebben, wel des te argwanender staan tegen- dat de verstarring nog groter wordt. het te „kolonialiseren"? IN BEWEGING IX/IET de installatie van generaal delijk voor de binnen- en buitenland- Foead Sjehab als president van se politiek van Libanon. In belang- Libanon is voor dit door onrust ver- rijke mate zal van de keus van zijn scheurde land een nieuw tijdperk aan- ministers afhangen, welke koers het gebroken. Het is evenwel de vraag, land zal volgen. Het is belangTijk, dat of een voldoend gebruik zal worden een samenwerking met de gemaakt van de nieuwe mogelijkhe- Verenigde Arabische republiek den welke ziqh voordoen. Voorlopig Nasser tot stand zal worden gebracht, echter ziet het er naar uit, dat de rol- die tot verzwakking van de banden len omgedraaid zijn en dat de rebel- «net het Westen zal leiden. De wijze len in het nieuwe kabinet over de waarop dit zal geschieden zal be- grootste invloed zullen beschikken, slissend zijn voor de toekomst van De moeilijkheden in Libanon werden bet land. aanvankelijk toegeschreven aan het Het grootste probleem waarvoor plan van de gisteren afgetreden pre- jtfjg lident Sjamoen, te streven naar een nieuwe ambtstermijn van zes jaar. Sjehab zich thans geplaatst ziet is de aanwezigheid van talrijke Ame- rikaanse militairen op Libanees De opstandelingen "hebben hun" zin grondgebied. In zijn installatierede gekregen, voornamelijk dank zij het heeft hij zich zeer kort over deze optreden van generaal Sjehab, op- kwestie uitgelaten, maar het is dui- perbevelhebber van het Libanese le- lelijk dat de opstandelingen bij de ger. die weigerde het leger tegen hen komende politieke besprekingen het in te zetten. onmiddellijke vertrek van de Ameri kanen zullen eisen. Op deze wijze heeft Sjehab zich bo- Als de Amerikanen Libanon gaan ver van de partijen geplaatst en is hij de laten, zal het gehele Midden-Oosten, enige figuur geworden, die ten slot- dat een korte periode van betrekkelij- te voor de beide elkaar bestrijdende ke rust heeft gekend, weer in bewe- groepen aanvaardbaar was als pre- ging komen. Dan wordt het probleem sident. Zo lang Sjehab nog opperbe- Jordanië opnieuw actueel en zullen velhebber was en geen politieke func- de Britten er voortaan alleen voor tie bekleedde, kon hij een dergelij- staan. En dan rijst opnieuw de vraag, ke houding aannemen, omdat de ver- of ook de Ver. Staten strijdkrachten antwoordelijkheid voor de ontwlkke- naar Jordanië moeten zenden als de ling in het land bij de politici lag. monstratle van eensgezindheid. Hierin is nu evenwel verandering Van vandaag af kunnen we in het gekomen. Midden-Oosten dus nieuwe ontwik- Sjehab is nu regelrecht verantwoor- kellngen verwachten. Irt de Nieuwe Kerk vallen de stenen naar beneden PE minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft zelfs geen geld genoeg om de aan de gang zijnde restauraties van onze kostbare monumenten te be talen. Door de sterke stijging van de lonen en prijzen is een situatie ontstaan, die de minister met grote zorg vervult. Om toch iets te kunnen doen heeft minister Cals in zijn begro- extra evenals de Ned. Chr. Landarbeiders- Door al deze hulp was het mogelijk „Huize Torek in gebruik te nemen. Het bleek, dat er ruimte was voor huis vesting van 12 studenten, waarmee een bijd.' ».ge kon worden geleverd om de kamernood van studenten te lenigen. Een ander deel van „Huize Torek" Een schrijnend geval is de Nieu we Kerk in Amsterdam, de plaats waar de Koning wordt ingehuldigd en andere nationale manifestaties plaats hebben. Het gebouw ver keert in een deplorabele toestand. Een gedeelte van de kerk is reeds voor het publiek gesloten wegens het gevaar van vallende stenen. De restauratie van de Nieuwe Kerk zal ongeveer 5 a 5% miljoen gul- W ordt Montgomery r.-katholiek? Generaal Montgomery, die afscheid nep juffrouw Carlyle j kwam de Sociëteit en wordt gebruikt, heeft genomen uit de actieve dienst, gaat giftigd wil worden doorals eetzaal en voor disputen en kringen, binnenkort naar Rome, waa. hij door persoonlijke aangele- aat 3 dat hij dit als genheid voor zich houdt. Gedurende de vele jaren, dat hij mili- De keuken waarin dagelijks 100 maal-de paus zal worden ontvangen. tair was. heeft hij herhaaldVlijk de paus tijden worden klaargemaakt is even-j Daar er "een bijzondere reden bestaat bezocht; bij geen enkel bezoek aan Ro- eens aanzienlijk uitgebreid. Ter gelegen-1 voor zulk een bezoek, duiken oude ge- me sloeg hij dit over. door die|heid van deze opening zijn ook een 40- ruchten weer op. dat Montgomery room6- Montgomery stamt uit een oer-protes- tal boeren en tuinders, leden van de j katholiek wil worden. Sommigen bewe- tantse familie uit Noord-Ieriand. Zha den kosten. Voorlopig wil de minis ter 500.000 voor de Nieuwe Kerk uittrekken. Voor 1958 is het bedrag voor aan kopen, opdrachten en prijzen op het gebied van de beeldende kunst aan zienlijk verlaagd. Hierover is erg ge klaagd en de minister en staatssecre taris zelf hebben deze maatregel ern stig betreurd. Toch meent de minister voor 1959 het bedrag voor de beeldende kunst slechts met 50.000 te moeten ver hogen. Mormonentempel bij Londen verrezen De a'erde tempel der Mormonen, die buiten het grondgebied van de Ver. Sta ten is verrezen, is kortgeleden in de buurt van Londen, in Lingfield, Surrey, officieel in gebruik genomen. De bouw- j kosten hebben meer dan zes miljoen gulden bedragen Enkele weken was de tempel voor iedereen te bezichtigen, waarna zij uitsluitend voor de Mormonen toegankelijk zou zijn. Aan die algemene openstelling moest echter vanwege het overstelpende bezoek voortijdig een ein- j de worden gemaakt. De Mormonen, offi- cieel genaamd „Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen", tellen in Engeland ongeveer 11000 leden. Over de gehele wereld is het aantal anderhalf miljoen. De tempels, in totaal veertien, i waarvan elf in de V.S., worden slechts voor bijzondere ceremonieën gebruikt. De gewone godsdienstoefeningen vinden plaats in kapellen, waarvan Engeland er negenenvijftig bezit. iWorat vervolgd) j C.B.T B., gast van de studenten geweest. I ren zelfs dat Montgomery he, al i vader was dominee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2