Jlieuuie £ditsri)c (fiourant Toeriste vindt tijdbom in de Eiffeltoren Zaak van Nederlands meisje voor Internationale hof Gevechten voor terrein van Simcafabrieken S.E.R. staat vrijdag voor belangrijke problemen Radio levert tekort en televisie overschot op Rechtsgeding met Zweden Studenten verrast door strenge maatregelen lil: 'li; WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: F. D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHR1STELIJK-ISATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken 0$taohMstkti is ahrifaffl myo o«1 ia Ifgijfnsport* Negenendertigste jaargang no. 11371 Aanval op PROMOTIEPLAN Zie pagina 3 Aanslag van Algerijnen mislukt De politieagenten in Parijs zijn hun leven niet meer zeker. Om hen zoveel mogelijk tegen aanslagen te bescher men, zijn op tal van plaatsen betonnen „borstweringen" gemaakt, waarachter zij zich in geval van nood kunnen ver schuilen. Op de foto ziet men een agent in zo'n schuilplaats bij het politie bureau aan de Place Saint Sulpice. TVE EIFFELTOREN, het machtige bouwwerk dat het gehele stadsbeeld van Parijs beheerst, heeft gisteren aan een ernstig gevaar bloot gestaan. Algerijnse nationalisten pleegden namelijk een spectaculaire aan slag op de toren, door in een toilet op de derde verdieping in het topje van de toren een tijdbom van vijf pond dynamiet te plaatsen. Gelukkig is de helse machine niet ontploft, omdat een toeriste de batterij en de elektrische draden toevallig ontdekte. Zij alarmeerde onmiddellijk het per-, soneel. Experts hebben de bom gedemonteerd. Het tijdmechanisme was afgesteld op zeven uur, maar was reeds blijven stil staan. Op het moment, dat de bom door de toeriste ontdekt werd, bevond mi zich ongeveer 300 mensen op de toren. Men neemt aan, dat de aanslag gericht was op de televisiezender, die zich direct boven de verdieping bevindt waar de bom werd gevonden. Men heeft dan ook be sloten, geen bezoekers meer op de boven ste verdiepingen toe te laten. Op deze en andere manderen trachten de Algerijnen Invloed uit te oefenen op de volksstemming, die zondag wordt ge houden. Maandagavond pleegde een groep Algerijnse verzetslieden een aanval op een opslagplaats van het Franse leger in de buurt van Marseille. Met handgranaten en machinepistolen trachtten zij de wachtposten te overval len, maar dit mislukte door het snelle optreden van de militairen. Niemand werd gewond in het daarop volgende ge vecht, de handgranaten van de Algerijnen Sociaal-economische problematiek in haar geheel ter sprake (Van onze sociaal-economische redactie) TAE belangrijkste twee punten op de agenda van de besloten zitting van de Sociaal-economische raad van vrijdag zijn: het bespreken van de adviesaanvrage van de regering in zake de subsidies op de huren en de consumptiemelk, de loonstabilisatie, de kinderbijslag, de weduwen- en wezenverzekering enz., en het advi seren aan de regering over de benoe ming van prof. dr. G. M. Verrijn Stuart tot voorzitter van de Sociaal- economische raad, als opvolger van prof. mr. F. de Vries. Wat betreft het eerste punt moet ver wacht worden, dat de S.E.R. akkoord zal i met het voorstel van het dagelijks best r de advi en de commissie Ontwikkeling Nationale Economie op te dragen het advies voor te bereiden. Met betrekking tot de voor dracht van prof. Verrijn Stuart, zal de S.E.R.'zich waarschijnlijk unaniem ach ter deze kandidaat van de regering voor het voorzitterschap van de raad plaatsen. De commissie Ontwikkeling Nationale Economie is in de zitting van de S.E.R van 11 april opgericht met de bedoeling in voorkomende gevallen advies te kun nen uitbrengen over de sociaal-economi sche situatie van ons land. De commissie nam hierbij de taak op zich de economi sche ontwikkeling van ons land perma nent op de voet te volgen. De commissie werd bijzonder breed samengesteld, waar door zij een verdergaande overheveling van de taak van de Stichting van dc Arbeid naar de sfeer van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie betekende. De commissie staat onder voorzitterschap van de heer T. J. Twijnstra, tevens voor zitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. Toewijzing van de adviesaanvrage van de regering aan deze commissie zal be tekenen, dat de S.E.R. de door de rege ring genoemde onderwerpen waarover geadviseerd moet worden, zal willen plaatsen in het kader van de gehele Ne derlandse sociaal-economische problema tiek. Dit houdt in, dat alle wensen de vakbeweging naar voren heeft bracht bij de beoordeling zullen worden betrokken en dat men ten aanzien van di consumentensubsidie op melk het geheh landbouwprijsbeleid onder de loep za nemen cn bij de kwestie van de subsidie op de huren het gehele woningbouwpro- bleem. In de kring van het bedrijfsleven leeft de overtuiging dat dit advies gelet op de veelheid van vraagstukken en op de economische situatie waarin ons land verkeert van nog groter belang zal zijn dan het advies ter beperking van de be stedingen, dat twee jaar geleden door di S.E.R. werd uitgebracht. Met nadruk dient gezegd, dat het bij dit advies niet gaat om een beoordeling van het beleid de regering, daar de S.E.R. als or gaan van het bedrijfsleven hiertoe niet bevoegd is. kwamen in een open terrein en richtten geen schade aan. De politie heeft verder een overval ge pleegd op een wapenopslagplaats van de Algerijnen. Zij vond daar zeventien bom men van het type, dat men in de Eiffel toren heeft ontdekt. Er werden drie Al gerijnen gearresteerd, die bezig waren met het vervaardigen van onderdelen aan de bommen. Gevechten Voor de Simca-fabrieken in 'n Parijse voorstad is het gisteren tot gevechten gekomen tussen arbeiders en een groep tegenstanders van De Gaulle. V(jf men sen moesten in een ziekenhuis worden op genomen. Drie van hen hadden kogel- wonden. De politie is overal op haar hoede en talloos zijn de arrestaties, die iedere dag weer worden verricht. Uit veiligheids overwegingen worden de Algerijnse ge vangenen tot nader order niet meer var de gevangenissen naar het paleis van justitie in Parijs gebracht, als zij onder vraagd moeten worden. Ook worden in Parijs regerings gebouwen en politiebureaus van be tonnen platen voorzien, om ze tegen aanslagen te beschermen. Pokkenepidemie eist 500 mensenlevens in Indonesië De dagbladen in Djakarta maken mel ding van een pokkenepidemie op het eiland Boeton, dicht bij de zuidelijkste punt van Celebes. Volgens deze dagbladen zouden al 500 personen zijn gestorven aan de pokken. Het Rode Kruis op Boeton heeft een beroep gedaan op Djakarta om vaccin en medicijnen te zenden De brede rug van een presi dent, de arm van zijn vrouw die vertrouwelijk en vertroos tend om zijn schouders gelegd wordt: de foto van Eisenhower en zijn echtgenote, genomen tijdens de vakantie van de president. En niemand zal ooit weten welke woorden zij hem influisterde Ex-premier Solh Sjehab zal krachtig moeten optreden De gewezen Libanese premier Sami es Solh, die zaterdag xfit Beiroet naar Tur kije is gevlucht, is van mening dat het zijn land slecht zal vergaan wanneer de nieuwe president, Sjehab. dc rebellen concessies blijft doen. Indertijd heeft hij Sjehab toen nog chef-staf voortdu rend gelast krachtige maatregelen tegen de opstandelingen te nemen, maar deze liet de zaken op hun beloop en streefde een vriendschappelijke oplossing na. Solh zei ervan overtuigd te zijn dat Sjehab beslist in staat is geweest rle op stand de kop in te drukken. De voor malige premier wees er met nadruk op dat de toestand in Beiroet nu opnieuw zeer ernstig is en dat Sjehab daar slechts eind veranderen e Begroting van O. K. en W. De opbrengst van het televisiekijkgeld in 1959 zal vermoedelijk alle verwachtingen overtreffen, zo deelt de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in de begroting van zijn departement mee. Deze gunstige ontwikkeling maakt het mogelijk met ingang van 1 april 1959 de televisie zendtijd van 12 tot 15 uur per week uit te breiden. Met ingang van 1 april 15 uur zendtijd per week De minister verwacht, dat de kijkgelden een batig saldo zullen opleveren. Hij is van plan 800.000 in 's rijks kas te storten als terugbetaling van het door het rijk voor de ontwikkeling van de televisie verleende voorschot van 17.270.000. In zUn toelichting op de begroting wil minister Cals nog geen mededelingen doen over de commerciële televisie. De radioraad heeft over dit vraagstuk eer advies uitgebracht eii aan de hand var dit advies zal overwogen worden, of er zo ja. onder welke voorwaarden com merciële televisie moet worden toege laten. Minisetr Cals deelt verder nog mee. dat er interdepartementaal overleg gaande is over de memorie van antwoord en van een nota van wijziging betreffende de omroepwet. Bezorgd is de minister over de finan ciering van de radio-omroep. De ontvang sten uit de luisterbijdragen blijven achter bij de stijging van de kosten, verbonden aan de radio-uitzendingen. Het tekort zal uit de algemene reserve moeten worden aangevuld. De minister hoopt wat te be zuinigen door op een of andere manier de Inningskosten van de luisterbijdragen te verminderen. De (bijzonder goede en bijzon der punctuele) spoorwegen in Japan worden verrijkt met nieuwe sneltreinen, de „Asa- kase", die het summum aan reisgenot verschaffen: air conditioning, prettige zitplaat sen, geluiddichte compartimen ten en een restauratierijtuig met een prima keuken waar men bediend wordt door een legertje van treinstewardessen. Lid Surinaamse Staten veroordeeld Het Surinaamse Statenlid D. Poetoe, voorzitter van de twee man sterke fractie der Nickeriaanse Onafhankelijke Partij, hoorde een gevangenisstraf van drie jaren tegen zich uitspreken door het Hof van Justitie te Paramaribo. De lagere rechter had hem tot twee en half jaar veroor deeld. Het is nog niet bekend of hij als Statenlid zal aftreden. De beschuldiging luidde verduistering van 350.000 Suri naamse guldens bij de Surinaamse Bank in 1954. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal na de conferentie van Nederlandse diplo matieke vertegenwoordigers op 9 en 10 oktober op Curacao een kort bezoek bren gen aan Suriname. Besproken zullen wor den punten betreffende het buitenlands beleid van het Koninkrijk der Nederlan den. (Van een onzer redacteuren) De Groninger reder en kapitein J. Boll wacht op het ogenblik in spanning af wat het Internationale hof van justitie zal beslissen in het geschil, dat Nederland met Zweden heeft over de interpretatie van een op 12 juni 1902 in Den Haag gesloten verdrag tot regeling der voogdij van minderjarigen. Het gaat in het ge ding, dat donderdag in het Vredes paleis wordt gevoerd, om het doch tertje van de heer Boll, de 13-jarige Elizabeth, dat thans bij haar groot ouders in Zweden verblijft. Het oude verdrag, op grond waarvan men procedeert, heeft ondanks dat de sluiters voor het merendeel vorsten zijn, die hun macht hebben verloren nog ten volle rechtsgeldigheid. En daarom is de Nederlandse staat dan ook met Zweden in het krijt getreden. De aanleiding van het proces is Eliza beth Boll, die in 1953 toen haar moeder is overleden, bij haar Zweedse groot ouders werd ondergebracht. De heer Boll, die veel van huis was, had er in- dM-mcl -siets tegen dat zijn schoonouders de voogdij over het kind kregen. Toen hij echter tot de ontdekking kwam, dat zijn kind van hem vervreemde, wilde hijzelf de voogdij weer gaan uitoefenen. Een Zweedse rechtbank ontzette hem toen uit de ouderlijke macht, op grond van onware klachten over zijn gedrag. Toen hij desondanks in Zweden ver scheen om zijn dochtertje te halen, werd hij gearresteerd, op beschuldiging van een poging tot ontvoering. De processen, die hierna volgden, bewezen dat de heer Boll zich niet aan laakbare handelingen had schuldig gemaakt, maar daarmee had hij zijn dochtertje niet terug. Wel kreeg hij een schadevergoeding toege wezen van tienduizend kronen omdat hij ten onrechte gevangen was gezet. Maar zqn schoonouders behielden de voogdij. Ten e^nde raad wendde de heer Boll zich tot zijn regering. Het gevolg daarvan is. dat tijdens de behandeling van het ge schil prof. mr. I. Kisch, hoogleraar in de wijsbegeerte van het recht cn rechtsvergelijking aan de Stedelijke versiteit van Amsterdam, voor Neder land zal pleiten. De kern van het plei dooi is de interpretatie van het eerste artikel van hel oude voogdijtractaat. Dit artikel zegt: De voogdij van een minder jarige wordt beheerst door zijn natio nale wet. Op het eerste gezicht dus zeggen, dat prof. Kisch moeilijk zal hebben. Prof. dr. Henri Rolin van de Vrije Universiteit in Brussel, zal echter het Nederlandse standpunt namens Zweden aanvechten. Zweden heeft de opvatting, dat de ten aanzien van het meisje ge troffen maatregelen geen voogdij inhou den. Men heeft de z.g. maatregel van beschermde opvoeding genomen, wat niet hetzelfde als voogdij zou zijn. In Nederland echter is de voogdij geregeld. De heer Boll is geen voogd meer, maar de rechtbank in Dordrecht heeft de vrouw van de Dordtse notaris J. A. Ide- ma met de voogdij belast, zodat niet kan zeggen dat de heer Boll zich niet van zijn plichten kan kwijten. Die plichten zijn overgedragen Idema. Donderdag nu zal het Internationale hof moeten uitmaken wie er in dit ge schil gelijk heeft. Nog drie ton is nodig voor expeditie De voorzitter van de Stichting Expe ditie Nederlands Nleuw-Guinea, prof. dr. 3 J. Lam, heeft vanmorgen op een pers conferentie medegedeeld, dat dc stichting nog rond drie ton nodig heeft voor do expeditie. De totale kosten ca. 1.150.000, Van het rijk ontvangt men een subsidia van 330.000, particulieren en bedrijven hebben 250.000 toegezegd of reeds ge schonken en aan toezeggingen in natura kan i rekenen op 260.000. Wat betreft de medewerking van een Franse filmmaatschappij, zei prof. Lam. dat het lang niet zeker is. dat deze wordit verkregen. Beide partijen zouden voor deel kunnen trekken uit een samengaan, maar van Nederlandse zijde Ia nadruk» kelijk gezegd, dat men prioriteit wenst. Do expeditie mag onder geen voorwaarde lijden onder het optreden van de zuiver commerciële Franse onderneming. Voor lopig rekent men op financiering uit niet- Fnanse bron. Mocht de stichting nog tot een akkoord komen met de Fransen, dan zou men zeker een garantiesom eisen. Ook wil men hot recht voorbehouden een cineast mee te nemen voor het maken van een eigen documentaire. De expeditie zal zeventig man tellen. De algemene en wetenschappelijke leiding krijgen dr. L. D. Brongcrema, directeur van het rijksmuseum voor natuurlijke historie In Leiden en kapitein-luitenant ter zee-vlieger G. F. Veenema. De laatste zal vermoedelijk eind oktober naar N.- Guinca gaan voor het treffen van enkele voorbereidende maatregelen. Toch gratie voor Jimmy Wilson? De gouverneur van Alabama, Folsom, heeft de neger Jimmy Wilson bij zich ontboden. Wilson werd ter dood veroor deeld wegens diefstal van nog geen twee dollar. De gouverneur houdt wegens een lichte ziekte het bed. Algemeen ver moedt men, dat Folsom aan de talloze verzoeken om gratie voor Jimmy ge hoor zal geven en de doodstraf zal ver anderen in levenslange gevangenisstraf. De federale rechter te Baltimore heeft vandaag een verzoekschrift van de schoolraad van Norfolk in Virgi nia afgewezen. In het verzoekschrift werd gevraagd om de uitvoering van het bevel van een lagere rechtbank, tot toelating van 17 negerleerlingen op zes middelbare scholen, een jaar uit te stellen. Men verwacht nu dat de gouverneur van Virginia, Lindsay Almond, zal ve.hinderen, dat de zes scholen maandag a.s. haar deuren openen. De groentijd van de V.U. Publiciteit voedt wildste geruchten DE (Van een onzer verslaggevers) E SENAAT van het studenten corps aan de Vrije Universiteit heeft uiteraard geweigerd een ver klaring af te leggen omtrent de schorsingsmaatregelen, die de akade- mische senaat heeft genomen omdat deze „diep geschokt is door niet te loochenen laakbare handelingen in de groentijd". Naar wij uit goede bron vernemen, zou den de maatregelen hun aanleiding vinden in het feit dat een noviet op dispuutbezoek een hersenschudding opliep en in bet feit, dat de novieten tweemaal eerst vrij laat de sociëteit mochten verlaten om huis te gaan. Wat het eerste betreft: dergelijke excessen heeft het corps reglement ter beschikking; de schuldigen zijn als corpslid geschorst. Intussen is men in studentenkringen verrast over de ongekende publiciteit, die de maatregelen van de akadomische naat genieten. Evenzeer ls men verbaasd over de strafmaat: schorsing In de rechten al6 student voor enkele weken. Een als dat van vorige week, zo zegt men, ls helaas wel eens meer voorgekomen, i de academische senaat zag er toen slechts op toe, dat dc schuldigen door het corps zelf ter verantwoording worden geroepen. Geruchten Door de vage omschrijving van het delict doen thans in dc kringen die de V.U. steunen de wildste geruchten de ronde. Onjuist is het gerucht dat eei jaar aangekomen zoon van de rector- magnificus zelf het slachtoffer is. Al onjuist is hot gerucht dat men een noviet aan zijn stropdas uit het raam heeft hangen of gehouden. Volgens weer anderen sou men van noviet, die een psychische afkeer honden heeft, het gelaat met leverwi hebben ingesmeerd cn daarna een hond er op af laten komen. (Dit laatste verhaal een andere lezing noemt Utrecht als plaats van handeling zou, als het is, een kras staaltje zijn van een or antwoordelUke amateuristische stoi telt, zo vertrouwde een psycholoog toe.) Deze historie heeft nog een derde visie: de hond zou de noviet in kwestie eei hebben afgebeten. Wij herinneren ei dat vorig jaar ook een sterk verhaal ge loof vond, dat bij nader onderzoek zich had afgespeeld ln het achttiende-ecu wse Heidelberg.... In de afgelopen vijf jaar heeft het stu dentencorps aan de Vrije Universiteit zich meer dan ooit bezonnen op de waarach tige christelijke geest in het corps, zo zei men ons. Resultaat was o.m. een nauw keurige reglementering van de groentijd op grond waarvan dan ook de schuldigen aan het onderhavige exces zijn geschorst. Men veetigde er onze aandacht op dat de senatoren en commissieleden als stu dent geschorst zijn, omdat zij verantwoor delijk zijn voor de gang van zaken, ook al komt die hun als in dit geval eerst later ter ore. De senaat en de novitiaatscommissie van het cotps weigerden commentaar te geven, toen wij om bevestiging van onze informaties vroegen. Enkele buien De Bilt ve De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaat, elijk enkele buien. Iets la gere temperaturen. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde weste lijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). op 17.24. onder 3.54. 27 sept. volle i HET WEER IX EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1