Prij zen hebben zekere neiging tot dalen ,KORAALZEE' VLIEGT OVER ONMETELIJKE IJSVLAKTE MINISTER ZIJLSTRA SCHRIJFT KAMER: Concurrentie moet voldoende werkzaam blijven Zijlstra waarschuwt voor bestediiigsverruiming zoiuler behoedzaamheid Wegens spionage drie jaar Little Rock itflf Economische kaart van Europa wordt gemaakt 5 MAANDAG 22 SEPTEMBER 1938 rarr (Van onze parlementsredactie) VOORUITZICHTEN voor de prijsontwikkeling lijken voor de komen- ord de periode gunstig. Het internationale prijsniveau van grond- en hulp- l a stoffen vertoont een stabiel tot dalend niveau. In samenhang met de even- I wichtiger verhoudingen tussen vraag en aanbod is de werking van het concurrentiemechanisme versterkt, wat op den duur zijn uitwerking op de prijsvorming zal hebben. Dit schrijft minister Zijlstra (economische di zaken) in de toelichting op de begroting-1959 van zijn departement. De bewindsman zegt een zekere mate van liberalisatie van het prijsbeleid te vini overwegen. De huidige conjuncturele situatie biedt z.i. in het algemeen de eet mogelijkheid om de prijsvorming meer aan de werking van de concurrentie over te iaten. De tot dusver geldende doelstelling van de prijspolitiek en ^2 de daarbij in de afgelopen jaren in acht genomen principes zullen echter gehandhaafd blijven. het kartelregisier worden geschrapt. Ge zien de gewijzigde con.junctuursituatie acht de minister het echter noodzakelijk de voorlopig gehandhaafde prijskartels opnieuw te bezien en met name te doen an of daar. waar daling in de grond- stoffenprijzen is opgetreden, de betrok ken kartelprijzen op de juiste wijze zijn aangepast. De minister zal bevorderen, dat de wet economische mededinging thans zeer spoedig in werking zal treden. Gebruik zal worden gemaakt van de in deze wet verankerde mogelijkheid van generieke onverbindendverklaring. De liberalisatie zal alleen gelden v de sectoren van het bedrijfsleven, w n.°l de concurrentie voldoende werkzaam nid Voorzover dit niet het geval is. blijft erk) vooroverleg met de overheid over prijs- eej verho'gingen in ieder geval noodzakelijk looi en zullen door een actief beleid op bet ede» gebied van de economische mededinging Ij ontoelaatbare verstarringen of verhogin gen van het prijsniveau worden tegen- de, «e«aan. De stabilisatie van de kosten van le- T vensonderhoud sinds eind 1957 en met name ook de daling van het indexcijfei in mei en juli 1958 wijzen erop, dat de d' algemene neiging tot prijsverhoging. waarvan de laatste jaren steeds sprake eer was, thans is doorbroken en heeft plaat: pei gemaakt voor een zekere neiging tot prij: er daling. Ook de sterke verkorting der 1< nd vertijden in de belangrijkste de industrie wijst op een terugki meer normale verhoudingen tussen vraag een en aanbod, art Deze ontwikkeling opent enerzijds de mogelijkheid tot een liberalisatie van het ge, prijsbeleid, maar anderzijds zal het mede- dingingsbeleid zodanig dienen te worden versterkt, dat inderdaad in alle sectoren van het bedrijfsleven ruim baan wordt gemaakt voor de krachten, die fundamen- eni teel zijn voor het tot stand komen van an- een gezonde concurrentie en een prijspeil. ch> dat daarmee in overeenstemming is. Zo'n ge- versterking van het beleid, gericht op or. het tegengaan van een verstarring in de O- concurrentieverhoudingen, is te meer nodig nu in sommige bedrijfstakken een 5 zekere stagnatie in de groei van de om- l0® zet is te bespeuren, wat in bepaalde gc- en vallen ertoe zou kunnen leiden, dat de betrokken ondernemers door gezamen lijke regeling of uitsluiting van de mede- nk dinging de moeilijkheden van een ver is- minderde ordeportefeuille pogen af te ar wentelen op hun afnemers, ge Het spreekt echter vanzelf, dat ander- zijds het mededingingsbeleid soepel ge- noeg moet zijn om die bedrijfstakken, waar zich een rampzalige ontwikkeling dreigt te voltrekken, te steunen in hun ordeningspogingen, aldus de minister. In dit verband is ook denkbaar, dat bepaal de mededingingsregelingen, die in begin sel weliswaar bedenking ontmoeten, voor lopig toch ongemoeid worden gelaten in verband met de onzekere toestand, waar in de betrokken bedrijfstakken zich be- I vinden. Een en ander brengt de minister tot de overtuiging, dat doortastendheid en be- hoedzaamheid, hoezeer misschien tegen- strijdig op het eerste gezicht, toch te za- i men de componenten moeten vormen van een slagvaardig mededingingsbeleid. Proef 'e Het besluit van de minister een zekere mate van liberalisatie van de prijspolitiek te overwegen is genomen op grond van het goede resultaat, dat een proef met de s Stichting „Het merkartikel" heeft opge leverd. Met deze stichting, waarin een groot aantal fabrikanten van merkartike- t- len uit de voedingsmiddelenbranche is 1- georganiseerd, werd overeengekomen, dat ie het overleg met de bij de stichting aan- jj gesloten fabrikanten over aangelegenhe den betreffende de prijsvorming «or een periode van drie maanden zou worden op geschort. Daarbij werd echter om. als n voorwaarde gesteld, dat eventuele verla- gingen van inkoopprijzen onverwijld zou- den worden doorberekend in de eindprij- zen De stichting nam bovendien de ver- n plichting op zich regelmatig het departe- h ment op de hoogte te stellen van de gang e van zaken. Met de chemische industrie en de sigarenindustrie en ten aanzien van niet-merkartikelen in de voedingsmidde- lendetailhandel worden soortgelijke over eenkomsten aangegaan, t. Over het kartelbeleid merkt de minis- ter nog op; dat het eerste onderzoek naar Probleem gebieden (Van onze parlementsredactie) De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft na overleg in de Raad voor de ruimtelijke orde ning voorlopig de volgende streken als probleemgebieden aangemerkt: de pro vincie Groningen, de provincie Fries land. de provincie Drenthe, het noord oostelijk deel van de provincie Over ijssel. oostelijk Westfriesland en de Wieringermeei. de provincie Zeeland, het oostelijk deel van de provincie Noordbrabant, met uitzondering van het grootste deel van het RAB-rayon Eindhoven en het RAB-rayon Helmond, noordelijk Limburg en midden-Limburg ten westen van de Maas. De minister heeft zich ten aanzien van de plaatsen, die als ontwikkelings kern zouden moeten worden aange wezen, gericht tot de provinciale be sturen met het verzoek hem dienaan gaande voorstellen te doen. Hij is van plan. wanneer alle betreffende voor stellen zijn ontvangen, deze ter behan deling in de Raad voor de ruimtelijke ordening te brengen, waarna het mo gelijk zal zijn de definitieve keuze te bepalen. De minister heeft dit meege deeld in de memorie van toelichting op de begroting-1959 van zijn departe- H. J. J. Derckx. sedert juni 1953 bur gemeester van Heinkenszand, ia per 1 oktober benoemd tot burgemeester van Budei. de horizontale prijskartels in de ind striële en grootliandelssector nagenoeg beëindigd. In het afgelopen zittingsjaar konden nog zeven van deze kartels uit Wetten De volgende wetsontwerpen zullen o.m. naar de minister meedeelt, op korte ter mijn bij de Tweede Kamer worden inge diend: ontwerp-Vorderingswet, ontwerp- Prijzenwet, ontwerp van wet op het af betalingsstelsel, ontwerp-ln- en Uitvoer wet, ontwerp van wet betreffende het accountantswezen, ontwerp van een rijks wet tot regeling van het recht op de in dustriële eigendom, ontwerp van wet houdende wijziging van de Octrooiwet met betrekking tot de controleverlenings- procedure, ontwerp van een wet inzake het agentschap der Westeuropese Uni HOEWEL minister Zijlstra eerder optimistisch dan pessimistisch gestemd is over de financieel-economische ontwikkeling, wil hij er (in de toelichting op zijn begroting voor 1959) toch op wijzen, dat voorlopig nog behoedzaamheid moet worden betracht, vooral wat betreft maatregelen, die op welke wijze dan ook bestedings- verruimend zouden kunnen werken. Uiteraard, aldus de bewindsman, betekent dit niet. dat de regering de bestedingsbeperkende maatregelen onder alle omstandig heden wil continueren, maar wel dat in dit opzicht langs lijnen van geleidelijkheid moet worden gewerkt, wil de doelstelling van het regeringsbeleid op de juiste wijze worden gerealiseerd. Deze doelstelling is: het waarborgen van extern en intern venwicht bij e verantwoord r Een duidelijke waarschuwing laat de bewindsman horen tegen een onderschat- van de nog steeds in onze economie verborgen inflatoire impulsen. Maar evenzeer waarschuwt hij tegen overdre ven pessimisme ten opzichte van de de- flatoire krachten, die thans vooral uit gaan van een weifelende internationale, in de V.S. zelfs teruglopende conjunc tuur. Wat de internationale conjunctu rele ontwikkeling aangaat, kan men het een bemoedigend teken achten, dat de Westeuropese economieën voorlopig (en ook al bij een eerdere gelegenheid) be trekkelijk goed bestand zijn gebleken te- inzinkingen van de Amerikaanse conjunctuur. Bovendien wijzen de jong ste gegevens op enige versterking van de expansieve krachten in de Verenigde Staten. De deflatoire uitwerking van de aar zelende internationale conjunctuur op onze economie als geheel lijkt gezien ook de gunstige exportontwikkeling van de laatste tijd voorlopig nog beperkt, zodat op grond hiervan geen aanleiding te bestaan voor compenserende. bestedingsverruimende maatrege- n het binnenland. In dezelfde rich- wijst ook de ontwikkeling van de betalingsbalans. Zou 1958 inderdaad weer som van betalingsbalanssaldo en raadmutaties van omstreeks 1 mil jard opleveren, dan kan men in dit op licht spreken van een evenwichtsherstel Maar meer dan een evenwichtsherstel s het ook niet, aldus de minister, die :r nog op wijst, dat de omvangrijke ver plichte aflossing op de buitenlandse ;chuld de aanwas der monetaire reserves i-cel beperkter doet zijn dan het over- ;chot op lopende rekening. Deze reserves lienen na de intering in het jongste ver leden op een behoorlijk peil te worden teruggebracht, alvorens de consolidatie het extern evenwicht met recht vol tooid kan worden genoemd. Op grond deze en andere overwegingen komt ninister tot de conclusie, dal voor lopig nog behoedzaamheid moet worden eiracht en dat met geleidelijkheid moet orden gewerkt. Dat de regering overi- ens niet onder alle omstandigheden de bestedingsbeperkende maatregelen wil lontinueren. hebben de getroffen voor- ieningen voor de werkverruiming en hei herstel van de investeringsaftrek wel geleerd. Bedwongen Het huidige tijdvak kenmerkt zich hierdoor, dat mede dank zij de beste dingsbeperking de in 1956 wel zeer ster ke inflatoire verschijnselen voor een goed deel zijn bedwongen. Dit komt het dui delijkst tot uiting in de ontwikkeling van de verhouding tussen middelen en beste dingen. Naar het zich laat aanzien kan voor het lopende jaar een meer wense lijke verhouding tussen nationaal inko men en bestedingen worden verwacht Wat de afzonderlijke bestedingscatego- riën betreft valt voor het totale mptie 1957 i Ook geringe vermindi gedurende de eerste zes maanden van dit jaar daalde het verbruik nog enigs zins, waarbij de consumptie van duur zame goederen het sterkst terugliep Waarschijnlijk zal een lichte daling in het consumptie-prijspeil (o.m. samenhan gend met de teruggang der grondstoffen- prijzen en met de versterkte tie) in 1958 een stabilisatie van sumptievolume op het niveau tweede halfjaar 1957 kunnen bewerkstel ligen. Dc vermindering van de industriële investeringen zette zich ook in 1958 nog voort. De voorraden daalden in de eerste helft van 1958 vrij drastisch met enige honderden miljoenen, nadat in het laat ste kwartaal 1957 al geen sprake meer was van verdere voorraadvergroting. Uit dit bestedingspatroon blijkt een matiging van de binnenlandse bestedingen, die het herstel van bet externe evenwicht en van het binnenlandse monetaire even wicht binnen het bereik bracht. Dit blijkt ook uit het verloop van de beta- werkgelegenheid. lingsbalans, die over het eerste halfjaar 1957 nog een tekort van 560 miljoen vertoonde, terwijl over de eerste zes maanden van het lopende jaar een over schot van omstreeks 650 miljoen wordt geraamd, waarbij uiteraard de voorraad- intering in rekening moet worden ge- De aanhoudende exportgroei teke nend voor de verdwijning van de over- besteding noemt de minister verheu gend, vooral omdat hij tot stand kwam ondanks een aarzelende conjunctuur op vele internationale markten. Deze groei moet op het ogenblik in het "bijzonder worden toegeschreven het verloop van de industriële exporten en dit kan een aanwijzing zijn, aldus minister Zijlstra, dat de bestedingsbeper king in het binnenland inderdaad mede een stimulans heeft gevormd tot versterking van de exportinspanning het Nederlandse bedrijfsleven, aldus nister Zijlstra. In 1957 bedroeg het stij gingspercentage van het exportvolui tn in de eerste helft van 1958 7. Thans bedraagt het groeipercentage van d< dustriële uitvoer ongeveer 8. De min er voortdurend op bedacht te blij de export, waar mogelijk, te bevor deren. De beletselen, die een hernieu- van de exportfinancieringsactivitei- van de Export Financierings Maat schappij tot dusverre in de weg stonden. :ijn thans weggenomen. Onder invloed van de verminderde bin nenlandse vraag is de industriële produk- en geleidelijke teruggang gaan ver tonen. De produktiegroei bleef na 1957 achter bij die in enige omringende den. In mei jl. was de gemiddelde dagproduktie in de industrie voor het weer iets hoger dan in overeen komstige maand van het vorig jaar. Sa menhangend met het produktieverloop •minderde in 1957 de stijging der ar- beidsproduktiviteit. De laaste tijd is zelfs m daling opgetreden. Wat de werkgelegenheid betreft: nadat e aanwas van de werkloosheid ook ge durende de eerste maanden van 1958 ihield (zij het in een sterk vertraagd ïpo) trad in de periode april-augustus een zekere stabilisering in. waarbij het totale aantal werkloze arbeidskrach ten schommelde rond de 100.000 (na sei- icorrectie). ongeveer 3 pet van de onzelfstandige beroepsbevolking. Gelei delijk wordt het effect van het program gerichte werkloosheidsbestrijding merkbaar. ïïeens manifest 1958 Hogere inkomens in landbouw gewenst T~)E TIENDE alg< het Verbond bouw heeft keurd. Dit clameert n: landbouwers, dat de vrijheid »e vergadering van van de Europese land- Magna Charta goedge- ns Manifest 1958" pro- 35 miljoen Europese De belangrijkste plicht van de staten Is de rechtsgronden voor deze vrijheid en verantwoordelijkheid te verschaffen en te garanderen. De staten hebben de taak de gelijkheid van de economische en so ciale rechten tussen de verschillende be roepsgroepen en van de economische en sociale belangen te verzekeren. Binnen het raam van deze grondbegin selen is te Wenen het volgende agrari sche programma goedgekeurd: Verbetering van het inkomen van de ln de landbouw werkende bevolking tot het niveau, dat niet achter blijft bij dat van vergelijkende groepen in het overige be drijfsleven. Extra aandacht voor het kleinere land bouwbedrijf. De landbouwers een pro- duktie-eenheid ter beschikking te stellen, waarop een nationale en goed uitgewogen produktie mogelijk is. Proefvlucht over Pool geslaagd TAE NACHT van vrijdag op zater dag, 1.52 uur Nederlandse tijd: een belangrijk moment in de roem ruchte geschiedenis van de K.L.M. Want op dat tijdstip vloog de nieuwe DC-7C Koraalzee over de geogra fische Noordpool, op een hoogte van ruim 5 kilometer. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft vanochtend in hoger beroep de mu sicus S. D. van E. uit Tilburg wegens spionage veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf met aftrek. De rechtbank te Breda had hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar. Mr. J. M. Bartels, 30 jaar oud en sinds 1954 werkzaam ter secretarie van Li6se, is per 1 oktober benoemd tot burgemees ter van Berlicum. Veldmaarschalk Montgomery heeft zijn functie als plaats vervangend N.A.V.O.-bevel- hebber in Europa neergelegd. Op de foto ziet men de veld maarschalk (b.d.) het geschenk i de Shape in ontvangst nemen: een oorkonde getekend door de vier opperbevelheb bers onder wie hij heeft ge diend. Rechts zijn laatste chef, generaal Norstad. Het vroor ruim 32 graden Celsius en de zon, die nog net boven de hori zon uitkwam, bescheen een onmete lijke ijsvlakte, stralend wit, met gril lige, zwart uitziende scheuren. Het was de eerste maal, dat een KLM- toestel zich boven de Noordpool bevond en per radiotelefoon meldde gezagvoer der A. K. Bosman het heuglijke feit naar Schiphol, waarmee men ondanks de af stand van bijna 5000 kilometer in gere geld contact stond. Het vliegen over de Noordpool vormde een hoogtepunt van de proefvlucht met het nieuwe toestel, die zeven dagen heeft geduurd. De toch leidde van Los Ange les, waar de machine door de Douglas- fabrieken in Santa Monica was afgele verd, naar Cold Bay bij de Aleoeten en naar Tokio. Vandaar zette men koers naar Fair banks en Anchorage in Alaska, met aan het slot de zeer lange etappe over Sta- vanger naar Schiphol, waar het toestel zaterdagmiddag 12.54 uur aankwam. Uiterst tevreden waren gezagvoerder en bemanning over het verloop van de proefvlucht en men schrijft dit, behalve aan de kwaliteiten van het nieuwe toe stel, waarmee de KLM zoals bekend op 1 november via de Pool naar Tokio gaat vliegen, ook toe aan de uitstekende voor bereidingen, die zijn getroffen. Op deze route, langer dan de halve omtrek van de aarde, werd een zuivere vliegtijd van 53 uur en 24 minuten geno teerd, en heeft men in totaal 93.000 liter brandstof gebruikt. En elke schroef van het vier-motorige zuigervliegtuig is 4% miljoen maal rondgeweest. De ontvangst in hartelijkst. De man geheten met bloer vlaggetjes en een Alaska was aller •ven werden welkom len en Nederlandse jroot spandoek hing De door de bemanning van de Koraal zee opgedane ervaring zal worden door gegeven aan hen, die reeds zijn uitver koren om na 1 november de geregelde dienst Amsterdam—Tokio te verzorgen. Op 3 oktober wordt een tweede proefvlucht met de „Koraalzee" ge maakt, tijdens welke gezagvoerder Ravenhill het commando zal voeren. EEN AANTAL leerlingen van een der thans gesloten mid delbare scholen van Little Rock heeft gouverneur Fau- bus in een verzoekschrift ver zocht hun school te heropenen, ook al zouden er neger-leerlingen op worden toegelaten. Het verzoekschrift dat de blanke scholieren tot de gouverneur richt ten is niet zo welwillend als het op het eerste gezicht lijkt. „Wij vrezen", lieten zij weten, „dat de sluiting van onze school onze opleiding in gevaar zal brengen of nodeloos vertragen." En de volgende zin spreekt nog duidelijker taal „Wij achten het dan ook zowel in het belang van onszelf als van de gehele stad als ons lyceum zonder verder uitstel wordt heropend, ook al zouden er negerleerlingen op worden toegela ten. Met andere woorden, dat ongemak en ongerief willen we graag nemen, want onze belangen staan op het spel. En dat laatste is het wat bij de leer lingen van Little Rock prevaleert. Het gaat bij hen niet om de recht vaardigheid, maar om het eigen be lang. In plaats van te demonstreden voor het huis van de gouverneur, spandoeken meedragend met de eis ..Wij willen dat de school ook voor onze., z*varte medeleerlingen open gaat". in plaats van een georgani seerde actie voor een gelijke behan deling van blank en niet-blank. het hoofd in de schoot en: ook al zouden er negerkinderen op worden toegelaten. Geen staking ter wille van de rechtvaardigheid, niet wn i-Zij niet. dan wij ook niet", niet „Wij blijven solidair". Nee. alleen een ..Wij vrezen dat onze opleiding in gevaar komt". Misschien dat gouverneur Faubus het oor leent aan het verzoekschrift, misschien dat hij bezwijkt voo mogelijkheid dat de opleiding ir vaar komt. als hij vasthoudt aan zijn standpunt. Misschien dat de blanke leerlingen van Little Rock zijn hart kunnen vermurwen en dan gaan de scholen weer open. We hoeven dan niet te juichen, want het betekent niet anders dan dat de blanke leerlingen desnoods met ne gerleerlingen in de schoolbanken wil len gaan zitten, als hun eigen toe komst maar verzekerd is. J~\E URKER bevolking heeft terdagmiddag op hartelijke wijze de bemanning van de m nehelikoptor Sara 4 gehuldigd voor de redding in volle zee een opvarende van de UK 244, de 14-jarige Pieter Bos. De jongen was op 18 maart aan boord de UK 244 in de winches geraakt en daarbij ernstig aan het hoofd gewond. Slechts door het kordate ingrijpen van de helikopter-be manning, die de knaap met hun helikopter van boord haalde, kon hij worden gered. De arts, de It. ter zee 2e klasse F. H. Hockstrt die zich aan boord van de heli kopter bevond diende hem een bloedtransfusie toe en drie kwar tier later lag Pieter Bos in het ziekenhuis te Leeuwarden. Thans is hij zover genezen, dat hij al De helikopter met dezelfde be manning kwam zaterdagmiddag naaar Urk. Na een vlotte landing op het sportveld ging het 1 auto's (wat op Urk bij uitzondc- nng is toegestaan) naar het ge meentehuis, waar burgemeei J. Schipper, mede namens de far milie Bos, de helikopterbeman* ning bedankte voor haar moedig optreden en vervolgens de i medaille van de gemeente Urk opspeldde. De bemanningsleden waren ter zee 2e klasse P A. de Bruyn, commandant van de helikoptei de tweede vlieger adj. onderoffi cier J. P. Wasscnberg en korpo- raal-vliegtuigmonteur H. J. Krud- de, boordmeccano, die de zilvere\ eremedaille en een oorkonde ku gen. Voorts de It. ter zee reserv F. A. Hoekstra, arts, die de me daille in goud kreeg opgespeeld. Nadat ook de commissaris van de Koningin in Overijssel, ir. J. B. G. Af. Ridder dc van de Schueren en kolonel Aernouts noi enkele woorden hadden gespn ken,, kwam de harmonie Valenu voor het gemeentehuis plechtig het Wilhelmus spelen. De huldi ging kreeg een besluit met gezellig dineetje in een Urker hotel. Op de foto: Pieter Bos dankt de bemanning van de helikopter voor dc redding. V.l.n.r. luitenant ter zee 2e klasse vlieger P. A. de Bruyn, luitenant ter zee 2e klas se arts F. H. Hoekstra, Pieter Bos en diens vader en moeder. Negen maanden E.E.G. TAE EUROPESE Economische Gemeenschap (E.E.G.) kan thans terugzien op een geschiedenis van negen maanden. In oktober zal het Europese parlement bijeenkomen en ingevolge het verdrag heeft de Europese Com missie het verslag over de werkzaamheden der Gemeenschap thans doen verschijnen. In deze negen maanden zijn niet alleen de instellingen, orga nen en administratieve diensten van de gemeenschap georganiseerd, maar ook fundamentele studies gemaakt over de algemene stand van zaken in de zes landen, terwijl de algemene politiek van de gemeenschap zich reeds begint af te tekenen. De Europese Commissie heeft ten aan zien van de economische problemen bin nen de Gemeenschap het als een eerste taak beschouwd alle gegevens over voorraden, orderposities en investerings projecten van ondernemers bijeen te brengen. Op deze wijze kan een overzicht ver kregen worden van de nationale econo mieën en van de economie van de Ge meenschap. De Commissie zou het wen selijk vinden, wanneer er meer eenheid zou komen in de wijze waarop de natio nale begrotingen worden opgesteld en staat zelfs een zekere standaardisatie voor. Wat betreft het in gevaar komen van bedrijven door de gemeenschappe lijke markt heeft de ervaring in Bene lux geleerd dat dit meer afzonderlijke ondernemingen of kleine groepen van ondernemingen betreft dan een gehele sector van enig belang. De Commissie houdt zich dan ook in het bijzonder be zig met de mogelijkheid tot het organi seren van een industrietelling volgens gemeenschappelijke normen. Voor de investeringen in de industrie zal het maken van een vrij gedetailleerde kaart van de economische ontwikke lingsgebieden in Europa van belang zijn. De Commissie acht maatregelen nood zakelijk om te voorkomen dat gedurende de overgangsperiode verschuivingen in het kapitaalverkeer ontstaan door ver schillen in de nationale voorschriften. Zij wil de talrijke controlemaatregelen, die reeds bestaan niet verzwaren en streeft liever naar maatregelen om het kapitaal verkeer zo vrij mogelijk te maken. Concurrentie Duitsland, Frankrijk en Nederland hebben in tegenstelling tot de drie an dere lid-staten gedetailleerde wetten, die op het gebied der concurrentie alleen export-afspraken toelaten. Deze uitzon deringen zullen niet gehandhaafd kunnen blijven ten aanzien van export-afspraken, die niet in overeenstemming zijn met de beginselen van het verdrag. De Commissie is van mening, dat het verdrag het reeds nu mogelijk maakt, dot de bevoegde nationale overheden en zij zelf tegen afspraken optreden. Alleen het Hof van Justitie van de Gemeen schap zal de artikelen van het verdrag uiteindelijk kunnen interpreteren. Ten aanzien van de sociale politiek van de gemeenschap wil de Commissie een diepgaand onderzoek instellen naar de arbeidsmarkt, zowel per bedrijfstak, per sector als per beroepscategorie. Aan de Raad van Ministers is voorgesteld voor alle migrerende werknemers een reglement vast te stellen naar voor- thans fort reglement ird. Dit het eerste wat de gemeenschap op sociaal terrein tot stand gebracht heeft. Landbouw De ontwikkeling van een gemeenschap pelijk landbouwbeleid zal jaren vergen, Produktie en consumptie moeten met el kaar in overeenstemming zijn. Pas wan neer hiervan een beeld gevormd is zal het mogelijk zijn in te grijpen door maatregelen op het gebied van markt en prijspolitiek. Uitgangspunt dient te zijn het nader tot elkaar brengen van de grondstoffen- prijzen. Het zou onjuist zijn te hoge prijzen plotseling te laten zakken. Op lossingen zijn te vinden door regionale subsidies toe te staan, een passende cre- ditpolitiek te bevorderen en door het op stellen van investeringsprogramma's. Ook hiertoe zullen enquêtes om de be hoeften te peilen noodzakelijk zijn. Ten slotte spreekt de Commissie de hoop uit. dat de leden van bet Europese parlement in de naaste toekomst door middel van rechtstreekse verkiezingen sullen worden gekozen. Miljoenennota I Het is alsof dit kabinef-Drecs zich nog maar moeizaam voortbeweegt. Het werkt nog maar op korte termijn. Voor het wijdere perspectief mist het de geest drift en de visie. Dit kan ook niet anders. Dc formule van dit soort brede basis kabinetten is uitgeleefd. Het politiek ba ste l. hetwelk deze op vier partijen leu nende ministeries opleverde, ia veran derd. gelijk het gehele politieke klimaat veranderd is. Een regering, die niet lan- per past bij de werkelijke stemming en bij de wezenlijke politieke verhoudingen in den lande, kap geen breder perspectie ven openen in een tijdsbestek dat om grote initiatieven roept. Zo moet zi) wel vlijtig en v&l goede wil van het ena vraagstuk naar het andere sukkelen, ten einde toch nog moeizaam die vier jaar van haar bewindsperiode vol ta maken. (Els. weekblad). Miljoenennota II De regering heeft kennelijk geen ge voel voor de onzekerheden, die de ge middelde Nederlander op het stuk van zijn dagelijks leven gevoelt. Anders zou zij ons niet op dit miserabele stuk hebben getracteerd. Blijkbaar vragen uiy, indien we bijkans smeken om wat meer begrip, te veel. Zoiets kan deze regering niet opbrengen. Wanneer we ons hierbij nood zakelijkerwijs wenden tot de leider van dit kabinet, dan moeten we tol de con clusie komen dat hef onze huldipe pre- op betreurenswaardige wijze aan visie ontbreekt. Hij mag desnoods zeggen dat hij niets ziet. als hij ons maar het besef geeft, dat hij tenminste op het idee gekomen is om eens te kijken Maar die overtuiging hebben we niet. Er is schaar ste op de kapitaalmarkt, maar het pebrefc an visie btf de icidinp van onze reperiny i nop erper. (De Groene). BocrdcrUbranden. In Juli zijn 32 boer- derijbranden voorgekomen, waarbij da boerderij vernield of beschadigd werd. De directe schade door deze branden aan gericht wordt geraamd op 1.719.300. BIJ deze branden zijn 77 varkens. 18 al veren en 300 «tuks pluimvee omge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5