CHRISTELIJK LADY ISABELLA Synodale verklaring is accentuering impasse Osborn grijpt naar een aards paradijs ZenHJJLesmiddei Is einde Toradja-zending op Celebes in zicht? Een woord voor vandaag Kanttekening Boek VAN DE DAG Discussie over actief vrouwenkiesrecht East Lynne f Prof. dr. WBanning geeft een nadere verklaring In „Woord en Dienst" heeft prof. dr. W. Banning op verzoek van bevriende zijde een nadere toelichting gegeven op z\jn rede in de jaarvergadering van de Vrijzinnig Hervormden te Assen, welke rede voornamelijk was gewijd aan de bekende synodale verklaring over de grenzen der belijdenis uan de kerk. In de eerste plaat* constateert de hoogleraar een dieptepunt uiat betreft het gesprek der modali teiten Een tweede overweging. Het toeval" heeft gewild, dat in een zelfde synode-vergadertng een be slissing moest vallen over de vrouw in het ambt èn de bekende verklaring. Het is thans voldoende bekend, dat de synode heeft ge werkt onder de bedreiging dat de rechtse vleugel bij aanneming van de vrouw in het abmt. althans voor een deel. de vergadering zou verlaten. Toen dat niet gebeurde (waar voor hulde aan deze mannen van reohts). ontstond een merkwaardi ge psychologische situatie, waarin allerlei bezwaren tegen de voor gestelde ..verklaring" geen stem meer konden krijgen. Ik consta teer dit in een poging tot begrij pen. ik verwijt niet. Maar ik zeg wél: op grond van deze merkwaar dige psychologische situatie is de aanneming met algemene stem men een feitelijke verhulling van de werkelijke situatie en krijgen wrj als resultaat het omgekeerde van wat is bedoeld: men bedoelde verheldering, het resultaat is vertroebeling. Blijkbaar heeft ook de leiding in de synode sterk onder invloed van de psychologische bewust- geiegd heeft: nu per se geen ver klaring van dese aard. En dat sou geestelijk het enig Juiste zijn Een derde overweging. De sy- noae heeft nadrukkelijk gezegd, dat naar verklaring geen dogmati- scne oeslitsing, aueen een ..ge tuigenis", een „preek" wilde zijn. Ik neem deze uitspraak suojectiei opreent. üojectiel gesproken is zij onterantwoordeiijK naïef. Dit stun gaal onnerroepeiijk werken ais een ofliciele vasuegging var. üe grenzen, waaromnen voortaan het gespren der moaaineiten z»en oe- hoort te Dewegen. inu ontxen ik mei net reent, zeits niet ae pnem van ae synoae om in een situatie vait te stellen wat de Hervorm de Kerk verstaat onder de ruimte, en aus de grenzen, aer kerk haar ruimte is stellig met onbe grensd. Maar ten eerste moeten er dan heel wai meer prooiemeu aan ue orde komen dan nu ia gescnied. WjBBi isu dr. de Wil de i een zó ruime plaat# geeft ln zijn verklaring. Dat kan Ln een leertuchtprocedure onvermijdelijk zijn. Het la in hoge mate ougeluk- kig. dat de synode nu de indruk wekt al met leertucht bezig te zijn. Dit voert mij tot een v.erde op merking. die voor mijn eigen besef de belangrijkste is. De verklaring zoals zij er nu ligt (waarbij ik het gezegde over art. 10 van de Kerk orde uitzonden draagt duidelijk het kenmerk van miadenorthodo- xe monoloog, terwijl wij broodno dig hebben de dialoog, waarmee ik bedoel: uitspreken waarin het In nerlijke recht van hen die op an dere wijze Hervormd Christen zijn, is verdisconteerd. Ik geef één voorbeeld. Men wijst af de stelling van dr. De Wilde, die een scheiding maakt tussen Jezus dl« gestorven is en Christus die is op gestaan en wil de eenheid van Je zus handhaven. Persoonlijk kan ik het daarmede geheel eens zijn. Maar ik mia en vind dat onaan vaardbaar elk besef van het probleem waarmee De Wilde wor stelt, en waaraan de middenortho- doxie steeds te gemakkehikvoor- bljgaat. Ik zeg zo simpel: hét pro bleem lk moest eigenlijk zeg gen* de Ingewikkelde problema tiek. exegetisch, historisch, dog matisch, van de liohameUJkhaid en menselijkheid van Jezus Chris tus ln leven, lijden, sterven en op standing. Het monologisch repete ren van oude beslisaingen lost mets op. werkt aUeen maar verdovend. Een vijfde opmerking, ta de vorm van een vraag: waarom heeft de synode zich niet beperkt tot een verklaring omtrent de In terpretatie van art. 10 der Kerk orde? Daaraan was dringende be hoefte. Dit kan m.l. niet gezegd worden van de andere punten, die alle nogal belangrijke vragen van de Inhoud van het belijden betref fen. Wanneer kwesties van deze aard aan de orde komen, behoort de synode tenminste het orgaan te raadplegen, dat speciaal voor deze vraagstukken Ln het leven is geroepen, n.l. de raad yoor kerk fn theologie. Dit schijnt een for meel. maar is ln wezen een gees telijk beswaar. Ten slotte: de verklaring gren delt af inplaats van deuren en har ten open te maken. Als mijn uit gangspunt juist ia, nl. dat wij met het gesprek der modaliteiten in een dieptepunt zitten, dan werkt deze verklaring negatie! De situa tie eist naar mijn mening een be leid, dat het vastgelopen gesprek weer op gang brengt. Deze ver klaring zal bij velen, althans van vrijzinnige kant. de houding op roepen: gesprek? waartoe nog? Als wat wij menen te moeten in brengen al bij voorbaat is afgesne den? Wijs beleid moet erop gericht zijn geen beslissingen in dogmati- cis te forceren, maar de harten te openen om even voorzichtig als beslist, even eerbiedig als bewust door te stoten, meer naar chris telijk leven dan naar midden-or thodox formuleren. Mijn vrees Is, dat de synodale verklaring van zomer 1958 een ac centuering van het dieptepunt zal blijken te zijn. WIJ leren blijk baar uiterst moeilijk om zó te schrijven en te „verklaren", dal ook de ander daarin meespreekt, en het besef heeft, dat men hem Innerlijk recht wil doen. Een ge bed om de Heilige Geest, Die ons samen ln de Waarheid leidt, is méér dan ooit op zijn plaats. Chr. geref. mannen bijeen In Hilversum Is gisteren de bondsdag gehouden van de Bond van Chr. Geref. mannenverenlgingen. De opkomst was groter dan vorige jaren. Er zit dus groei ln de bond. zei de heer D. Kiljan te Haarlem, die ditmaal bij afwezigheid van de bondsvoorzitter Ds. C. v.d. Zaal te Harlingen, de leiding had. Ook de se cretaris. de heer D. W. Bronsveld te Enschede kon van groei gewagen. Het aantal aangesloten verenigingen ver meerderde met één tot 59 door toetre ding van de pas opgerichte jonge man- nenvereniging te Leeuwarden. Op de avond voor de eigenlijke bondsdag werden de huishoudelijke za ken afgehandeld. De verenigingen be loofden met inschakeling van de dis tricten, te proberen de verenigingen, die nog los van de bond' staan, tot aan sluiting te bewegen. Zo zal het bonds- werk zich beter kunnen ontplooien, waarvan uiteindelijk alle mannenver- enigingen profijt zullen trekken. Gebedsgenezing Ove. het actuele onderwerp ..Gebeds genezing" sprak dinsdagavond ds. M. Holtrop van Bussum. De beweging van Osborn is niet nieuw. De gebedsgene- Mijnhardt's Zenuwtabletten Angstige vraag Geref. Zendingsbond (Van een onzer verslaggevers) EEN BEKLEMMENDE VRAAG beheerste gisteren de jaarverga dering van de Gereformeerde Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk, die in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen in Utrecht werd gehouden. Steeds weer kwam die vraag naar voren: Is het einde van ons zendingswerk onder de Toradja's op Celebes in zicht? Zijn we ge dwongen dit gezegende werk te staken? En steeds weer kon een afdoend antwoord op dit probleem niet gegeven worden. Men kon slechts constateren dat de toestanden in Celebes vanuit Nederland bepaald onoverzichtelijk zijn geworden en dat het waarschijnlijk te gevaarlijk wordt, nieuwe krachten naar dit zendingsveld te sturen zing was eeuwen geleden al meer dan eens aan de orde. De fout van Osborn s dat hij grijpt naar een hedendaags paradijs: geen ellende meer ih onze ichamen. Hij grijpt naar het stof, zei ds. Holtrop Sekten komen alleen maar met teksten aandragen. Dit hebben ze van de duivel geleerd. Satan kwam met teksten tot Christus. Maar Christus liet de Schrift spreken. Rechtvaardig Ds. K. G. van Smeden van Utrecht- Noord was de referent op de bondsdag. Hij sprak ovef de rechtvaardigheid Gods. Dat God rechtvaardig is heeft "ij in Zijn Woord geopenbaard. God feert de wereld. Er bestaat geen toe- Hoewel de Bijbel ons dit alles leert, krijgen we het er moeilijk mee, als we om ons heen zien: wat is er toch een ellende in de wereld. Het leven is vol problemen. Hoe moeten we bijvoorbeeld het probleem van oorlog en ziekte rij men met Gods barmhartigheid? Bijzon der moeilijk wordt de beantwoording van deze vraag, als we weten dat alles reeds voo. Gen. 1 1 in Gods raadsplan opgenomen. Heeft God dan de z de gewild? Met ons verstand kunnen dit niet bevatten. Daarom moeten luisteren naar wat God zelf zegt. En dan leert de Bijbel, dat God de mens ge schapen heeft met een eigen verantwoor delijkheid. een eigen wilsbepaling. Dit moeten we steeds voor ogen houden als we spreken over de rechtvaardigheid Gods. De mens heeft zelf de zonde en daarmee de vloek in de wereld gebracht. De bijzonder goed geslaagde bondsdag werd gesloten met een opwekkende re de van Ds. C. Verhage van Hilversuzn- Centrum. Ds. L. de Nood niet aan Utrecht verbonden Ds. L. de Nood, predikant der Geref. Kerk van Papendrecht, is benoemd tol leraar godsdienstonderwijs aan de scho len voor chr.m.o. te Utrecht. Hij heeft deze benoeming aangenomen en zal zijn ambt te Papendrecht neerleggi Aan de kerkeraad van de Geref. Kt van Utrecht-West heeft ds. De Nood verzocht hem als predikant van deze emeente te beroepen, opdat hij aan iepaalde kerk zou zijn verbonden, brede discussie heeft de kerkeraad Utrecht-West echter gemeend dit zoek te moeten afwijzen. Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Kockengen (U): D. van den Berg te Oud-Alblas. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Oudehorne: kand. H. Weggemans te Hilversum, die bedankte >r Lollum. Moordrecht en Witmarsum. ixamens. Aan het zendingsseminarie Baarn is geslaagd voor het zendings- imen de heer B. Woltjer te Brussel. A. Koers te Hoogkerk. Aangenomen naar Oosterbeek Velp: kand. J. R. Kamerbeek te Amersfoort. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Haag-West: I. de Bruiine te Rotterdam-Centrum: te Vee- nendaal: B. Bijleveld te Noordeloos. Nieuw Maria-dogma Het is niet onmogelijk, dat binnen af- zienbare tijd aan de reeks van Maria- dogma's een nieuw dogma zal worden toegevoegd, nl. dat van Maria als alge meen middelares of van haar geestelijk moederschap dan wel als medewerkster van Christus als Verlosser. In Lourdes, waar zojuist het Mariologische congres is geëindigd, hebben honderden roomse theologen lang en heftig gediscussieerd over een andere organisatie van de Ma- riafeesten. O.m. leefde de wens op de vrijdag na Passiezondag, veertien dagen voor Pasen, een nieuw liturgisch feest in te stellen, nl. de viering van Maria als mdewerkster van Christus als Verlos ser Kardinaal Tisserant deelde mede. dat gevraagd is om SDoedige zaligverkla ring van paus Pius IX, de paus van Ber- nadette. die een eeuw geleden de zg. verschijningen kreeg. Men wil het feest van Bernadette tot een feest voor de hele roomse kerk maken We zijn er ons veel te weinig van bewust, dat de dood de grote vijand van God is. Al te veel berusten we in het opgaan blinken en verzinken" van het mensenleven. Wel verbijstert ons de dood, wanneer hij dicht bij ons eigen leven komt, maar al te weinig beschouwen we hem als iets dat verdwijnen moet, als de laatste vijand die teniet gedaan wordt. Maar wanneer Jezus bij het graf van Zijn vriend Lazarus staat, is Hij „ver bolgen in de geest", zoals Johannes schrijft, niet op de onge lovige Joden, maar op de dood. Hier aanschouwt Hij de verwoesting, die de dood aanricht. En de opgewekte Lazarus wordt een teken van het komende Rijk, waarin geen ziekte of dood meer zijn zal. Omdat Jezus de dood is ingegaan, heeft Hij hem bovendien nu reeds van zijn aard beroofd. Jezus zelf noemt sterven „ontslapen", zoals na een vermoeiende dag de slaap een poort is naar de nieuwe dag. Overigens is dit „ont slapen" een woord, dat alleen voorkomt zoals iemand eens schreef in het woordenboek van een gelovige. ADVOCATUUR EN OUDEDAG Ds. A. v. d. Weg, Daniël en de twaalf kleine profeten. In de serie: De Bijbel en zijn boodschap. Uitgave A. Jongbloed C.V., Leeuwarden. Ook dit deel van deze populaire serie is een prachtig hulpmiddel voor de aan dachtige en onderzoekende bijbellezer- De bekende indeling (tekst in het mid den, links verklarende opmerkingen en rechts een verduidelijkende samenvat ting) helpt belangrijk mee aan de ge slaagde opzet van de exegeet, in dit ge val Ds. A. v. d. Weg, om eenvoudig en klaar de zin van elk bijbelgedeelte te doen ontdekken en verstaan. Onder de uitgaven ten dienste van de bijbelstudie neemt deze ook typografisch uitnemend verzorgde serie .een vooraanstaande plaats in. „Missio Dei" betekent. Niets minder dan „Zending Gods". Het is Gods eigen werk. De basis voor de Christelijke zen ding ligt in de daden Gods en niet in de behoefte van een genootschap, zich in bepaalde zendingsdaden te uiten, betoogde ds. Gerssen. Laten we door de jongste ontwikke- iingen niet uit het veld geslagen zijn, want Gods zending kan nergens op stranden. Het is zelfs zo. dat elke tot Synode te Spakenburg Voor en tegen.. De director van de Zendingsbond. ds. de Lange uit Utrecht, stelde in zijn Jaarverslag van de zendingscommissies, de angstige vraag het eerst. „De To- radja-kerk gaat gebukt onder zware be proevingen". zo vertelde de predikant. „Enorme vernielingen worden aange richt door tegenstanders van het chris tendom en in de laatste maanden wer den meer dan 600 Christen-Toradja's van het leven beroofd. Wanneer een kerk bestaansrecht heeft veroverd ln een voorheen vol komen heidens gebied, dan is het doel van de zending bereikt, heeft men wel eens gesteld. En in feite is dat ook zo. Zou de Gereformeerde Zendings- sen, dat wij au bond zich dan nu al van de Toradja- of er niets aan de hajid Is. We moeten aan vrouwen het actief kiesrecht kerk moeten losmaken''" zo vroeg ds. de machten, die in Indonesië tegen het ^an worden verleend. Dit naar (Van een onzer verslaggevers) DE generale synode van de Geref. Kerken (ond. art. 31 jk.o.) te Spakenburg is begonnen M**r li" bM""°„'j!.e'órVk'S^™<aV,n met haar beraad over de vraag of De Lange zich af. Hij ning dat deze kerk op Celebes de hulp van de broeders in Nederland niet kan ontberen. ..Het doorsnijden van de banden op dit moment zou overi gens verraad betekenen", aldus ds. De Lange Ds. S. Gerssen uit Huizen (NH) wijd de vrijwel geheel zijn referaat over de Missio Dei" aan het probleem van de Toradja-kerk op Celebes. Ds. Gerssen sprak over een crisistijd in het zendingswerk. .Nu Juist in deze moeilijke periode moeten wij scherp omlijnd het doel beseffen van de zen ding, anders zouden we ongetwijfeld on der de druk van de tegenstander de moed verliezen. Daarom vragen wij ons af: is het niet geboden, de plannen ingrijpend te her zien? Het lijkt van conservatisme te ge tuigen wanneer de zending op Celebes wordt voortgezet One verstand zegt on» uit te zien naar een nieuw, nog braak liggend terrein, waar we niet de afbre kende tegenstand als op Celebes zullen ontmoeten. Zending Gods dan wat het op Christendom aan het werk zijn communisme, het ontwakend nationalls- en de oosterse religies zeker niet onderschatten. Het zijn door de satan gemobiliseer de krachten, zo zei ds. Gerssen. Tegen over de Missio Dei bestaat heus de Missio Diaboli. En geen middel laat de duivel ongebruikt om zijn werk van verderf te verrichten. Echter dit werk uan de duivel is in beginsel al een waardeloos werk, aldus ds. Gerssen. Het is slechts het her groeperen van een verslagen leger. Een leger echter dat voor de algehele ver nietiging nog veel schade kan aanrich ten, maar dat tegenover de Missio Dei tot ondergang gedoemd is. In deze vergadering werden de pre dikanten H. Harkema (Zeist) A. Meyers (Utrecht) en J. v.d. Velden (Dordrecht) herkozen voor het hoofdbestuur geliefde woord I land bezocht. t Vlaardingeni alsmede de heren C. A. Enters (Hilversum) en J. de Greef Driebergen) weer een plaats in de gelingscommissie. De vergadering werd vertegenwoordigers uit het hele aanleiding van een verzoek van de kerkeraden van Amsterdam-C. en Beverwijk, die meenden, dat het besluit van de synode te Arnhem (1930) namelijk om het vrou wenkiesrecht niet toe te staan de kerken niet langer behoort te binden in haar gedragslijn ten aan zien van de verkiezing van ambts dragers. De commissie ter synode, die bij monde van ds. C. G. Bos te Zwolle de kwestie bekeek, verklaarde van oordeel te zijn, dat het overtuigend bewijs, dat de Schrift het actieve vrouwenkiesrecht eist. niet is geleverd. Hoewel de Schrift ook niet direct en klaar de vrouwen verbiedt aan de ver kiezing van ambtsdragers deel te nemen, dient toch ernstig rekening te worden gehouden met de andere plaats en taak van de vrouw in Gods schepping en mits dien ook in Gods gemeente, dan van de man. en dat zeker in deze tijd gewaakt moet worden tegen nivellering van dit onderscheid. Volgens de commissie legt de uitspraak an Arnhem 1930 de vrijheid der exegese op dit punt op geen enkele wijze aan banden. De commissie meende evenwel, dat de rust en eendracht in het kerkelijk leven met de invoering van het vrouwen kiesrecht niet worden gediend; veeleer zal daardoor verwarring en tweedracht kunnen ontstaan. Op grond hiervan stelde de commissie voor aan het verzoek van Amsterdam-C. en Beverwijk niet te voldoen. Dit houVlt dan ln. dat invoering van kiesrecht niet wordt toegestaan. TV/TORGEN gaan in Rotterdam de atie. Vrijheid sluit kennelijk nog Nederlandse advocaten zich be- geen gezondheid in. Men zal het een zinnen op hun oudedag. Daar is re- der preadviseurs voor de vergade- den toe. ring van morgen moeten beamen: De advocatuur is een vrij beroep b'S de toeneming der sociale voor- en op rijn vrijheid gaat de advocaat riouingen ten behoeve van werkne- lier. Zijn vrijheid beantwoordt aan m"s - dat wil dus «SS«n: bijna rijn «In voor on,fhankelijkheid: zij d' bevolking - zijn het juist schept tegelijk de mogelijkheid om de ïri'e beroepen die in verkonding het recht te dienen; zijn vrijheid d»»ftoe m een relatief ongunstiger is een rechtsbelang van de recht- zoekenden. Maar met de vrijheid van het, be roep is de gezondheid van het be roep nog niet gegeven. Is de advo catuur gezond? Wie zijn oor bij dit Jc" edele gilde te luisteren legt, hoort heid a,gedaan klachten over de financiële omstan digheden. financiële positie zijn geraakt. En de conclusie van deze preadvi- seur is niet onduidelijk: tenzij er alsnog verandering intreedt, heeft bij ons de advocatenstand als tota liteit, als een sterke, bloeiende een- raakt hij verder in verval. Geen wonder dat men zij het niet voor het eerst weer eens de Trouwens, ook hier liegen de cij- hoofden bij elkaar steekt. Zal een fers niet. Nog in 1953 bleek van oplossing van de moeilijkheden be- ruim 1100 advocaten 44,6 pet min- rejkbaar zijn? De behoeften strek- der te verdienen dan 5.000 en ken zjcb over velen uit, maar de slechts 15,6 pet. 10.000 of advocaat, beoefenaar van een vrij Niet minder dan 36 pet. bleek geen beroep, prat gaande op zijn zin voor enkele voorziening te hebben ge- onafhankelijkheid, vertoont nu een- troffen voor de oudedag. stellig niet mla] heel vaak een tndividuallsti- uit gebrek aan verantwoordelijk- ,che jnslag. Zijn kracht kan in zijn heidsbeset, maar om de eenvoudl- 2wakheid omslaan, ge reden dat men er niet aan toe Geen wonder dat de preadviseurs had kunnen komen. Dit alles wijst op een ernstij PLEIDOOI VOOR DE ADVOCAAT 14. HOOFDSTUK IV Hei geaprek bi de maneachljn Koud en zwijgend leek het hun in het witte licht K& fSt -te SUt 'zU««Iw« was het misschien toch gezichtsbedrog? Nee. dear was het weer. Het was du# toch een man. Toen ze dichterbij kwam. week hij terug m deschaduwvan de bomen en verwachtte blijkbaar dat ze daar bij hCrWie0lben je?" fluisterde ze gejaagd. „Wat wil *C,,Barbara", hoorde ze. ook fluisterend, „herken Je "^"'herkende hem maar al te goed. z'n stem ten minste cn zc gaf een lichte kneet, vi tegelijk van schrik. Tsrwijl ze wenkbrauwen groot r kom je vandaan? Hoe kom Je in vreugde en hem toeliep. tranen in haar ogen. Hij was gekleed als boerenknecht en sloot haar in zijn armen, zag zijn valse zijn snor. „O. Richard. h '.H,ck-nde mof wzz zün wedervrzzg, „Hoe kun je dat zeggen, in deze Kleren. Ik dacht dat het misschien iemand was die bericht van je kwam brengen, en dat maakte mul angstig. Hoe heb je het gewaagd1 Als ze Je vinden.. „Dan ga ik naar de galeien, ik weet het, Barba- ziet. overleeft ze het ..Welnu! En als mama Je '.Het kan met mij zo niet blijven. Ik heb de hele tijd gewerkt ln Londen ..In Londen' .lk ben r'alt xlt Londen weggeweest van door ANN LUDLOW maak ik een goede kans om me te verbeteren, als lk eerst maar wat geld heb. Misschien heeft moe der wat voor me. Dat kom ik vragen." „Waar ben je aan het werk!" „Als stalknecht!" „Als stalknecht! Richard!" Ze waa ontsteld. ..Dacht je. dat ik koopman was geworden, of ban kier. of misschien secretaris van een van de minis ters van de Kroon?" zei Richard verontwaardigd, en tegelijk roet pijn in zijn stem. „Ik heb twaalf shil lings in de week en dan weet je wel waar je aan toe bent." „Arme Richard, arme Richard", snikte ze. terwijl ze zijn hand streelde. ..Wat ia dat toch een ongeluks nacht geweest. De enige troost ia. dat Je vast niet geweten hebt wat je deed." „Ik heb het niet gedaan!" „Wat?" riep ze bijna hardop. ..Barbara, ik zweer je. dat ik onschuldig ben. Ik was er niet bij toen de moord gepleegd werd. Ik kan ook niet zeggen wie het gedaan heeft Maar ik heb wel een vermoeden, dat is zo zeker als de maan die daar aan de hemel staat Barbara huiverde en deed nog een stap naar hem toe. „Je wilt de schuld toch niet op Bethel werpen?" „Bethel", antwoordde Richard na een ogenblik, „die had er niets mee te maken. Hij zat ergens te drinken, die zakkenroller." „Bethel is geen zakkenroller. Richard. „O nee1 Nu, je zult de waarheid binnenkort wel te weten komen. De man heeft mij niets gedaan, dus ik praat er niet over. Voor mijn part gaat hij nog maar een tijdje door. Hij en Locksley Richard", viel Barbara hem plotseling in de re de.' „Mamma meent maar steeds dat Bethel er mets mee te maken heeft." „Dan vergist ze zich. Waarom denkt ze dat? ..Hoe ze eraan gekomen is weet ik niet. ik denk dat ze het zelf niet weet. Maar je weet hoe zwak ze is en dat ze zich van alles in haar hoofd haalt. Ze zegt. dat het haar dromen zijn. maar die gaan na tuurlijk over wat ze tevoren heeft beleefd of be- dacht." ..Barbara, hij had er niet meer mee uit te staan dan jij!" „En je zei dat Jij niet bij bent geweest?" zelf niet in het zomerhuis op dat ogen blik. Ik zweer het je. De man die 't gedaan heeft, dat was Thorn." „Thorn1" herhaalde Barbara, opkijkend. „Wie is Thorn1" ..Dat weet ik niet. Ik wou dat ik h*t wist. Het een vriend van Afy." Barbara wierp het hoofd hooghartig in de nek. ..Richard!" „Wat?" „Je vergeet Jezelf met die i tegenover mij te „Wel. kijk es." hernam Richard, „lk heb menelf niet ln het gevaar begeven waarin ik me nu be vind. om daarover te discussiëren. Het geeft me ook niets als ik mijn onschuld betuig. Want de eis ..Moord met voorbedachten rade bedreven door Ri chard Hare. junior." kan ik niet ontzenuwen. Is va- der nog even bitter gestemd als altijd?" (Wordt vervolgd) Verzet Bij de discussie over dit voorstel die door talrijke dames werd bijgewoond rees nogal verzet tegen het afwijzend voorstel der commissie. Ouderling C. D. Goudappel te Delft vroeg, of de synode niet van mening was. dat het vrouwenkiesrecht er op de duur toch komen zal en komen moet. Is het gerechtvaardigd, dat de gemeente in de praktijk steeds beperkt wordt tot de mannelijke leden? De heer Goudappel vroeg zich voorts af, of deze hele kwestie niet tot de com petentie van de plaatselijke kerk behoort. voor verwarring en tweedracht verwierp hij. Ouderling H. Troostheide te Bilthoven verklaarde zich diep teleurgesteld over de voorslag tot afwijzing. Dit is een onrecht jegens de vrouwen, dat nu al eeuwenlang bestaat. In lie maatschappij bekleedt de vrouw al vele functies, die eertijds aan mannen voorbehouden waren. „Maar zodra de de Geref. Kerk binnentreedt, verliest zij haar mondigheid", riep de heer Troostheide uit. Hij stelde voo studiecommissie te benoemen, die deze zaak op de volgende synode rapport heeft uit te brengen. Ds. P. Loh te IJmuiden stelde de vraag of de synode zich hiervan kan afmaken met een uitspraak van dertig jaar ge leden: sindsdien zijn er over de plaats van de vrouw in de gemeente talrijke publikaties verschenen, waaronder dis sertaties en werkrapporten van synodes van andere kerken. Ds, H. van Tongeren te Leeuwarden was van mening, dat de Schrift niet altijd met zoveel woorden een bepaalde opvatting verwerpt of goedkeurt Neem de kinderdoop, die niet met zoveel woor den wordt geleerd in de Bijbel. Wel vroeg ds. Van Tongeren zich af. of er in de kerken wel duidelijk de begeerte leeft naar de invoering van het vri kiesrecht. Gevaarlijke weg De rapporteur ds. Bos verdedigde het voorstel van de commissie. Hij achtte aanvaarding van het vrouwenkiesrecht een gevaarlijke weg. „Als we dit doen, werpen we ook de deur open voor hel passieve vrouwenkiesrecht", zei hij. De ontwikkeling zou zelfs zover kunnen gaan. dat. zoals thans in de Herv. Kerk. de kansel voor de vrouw wordt ontsloten. Dat aan de vrouwen eeuwenlang onracht ls gedaan, ontkende hij. Daarvan zou pas sprake zijn als de Schrift het vrouwenkiesrecht gebood. Ds. Bos stelde ten slotte de vraag of deze hele kwestie in de gemeenten niet meer leeft bij de mannen dan bij de TNAT de algemene situatie in de Ne- samenleving verlangt en te bieden derlandse advocatuur enige voor- heeft en, aan de andere kant, ook ziening eist, is duidelijk. Dat in het toenemende onvermogen van de vocatuur zelf, ligt eveneens in de aan bevredigend aan te passen, lijn. Vrijheid en onafhankelijkheid Zo gesteld, wordt het probleem in- van de advocaat in het gehele ka- derdaad veel interessanter. Dan der van ons rechtsbestel brengen wordt het probleem van de oude- dit met zich. dagsvoorziening voor de advocaat Wat nu een der preadviseurs voor- in rechtstreeks verband gebrachl ling voor de oudedag te bereiken Deze preadviseur laat zijn mede voor die gevallen waarin de be- advocaten niet in het onzekere: zorgdheid voor de ouderdom alle re- het peil onzer inkomsten moei den heeft om uit te groeien tot omhoog, meent hij. „Wij moeten angst. Voor die gevallen een be- onze positie Ieren zien van de ge scheiden recht op ouderdomspen- zichtshoek nit ener maximale in- sioen te scheppen acht hij toch wel komstenverhoging binnen het een eerste „confraternele" plicht. der o: Gelet ook op ervaringen uit het ethiek", verleden, acht deze preadviseur een waarborg voor onze „eer en stand' algemene voorziening binnen korte dan een gezonde financiële basis" termijn niet bereikbaar. Daarom Dit acht hij bereikbaar bij groei hoopt hij temeer dat voor de ern- end inzicht, zowel bij de advoca stigste gevallen toch in elk geval tuur als bij alle rechtzoekenden vai De tweede preadviseur stelt dezelf- lijk bestel van vandaag, de problematiek in een ruimer ver- Zodat ook hier de conclusie voor di band. Hij meent te moeten vaststel- hand ligt: waaraan mede behoeft len dat de advocatuur in steeds bestaat is aan een behoorlijke col sterker mate gebukt gaat onder lectleve public relation tussei hetgeen een zich snel wijzigende rechtzoekenden en bali*. ONVOLGROEIDE ONTGROENERS De voorzitter van de commissie. P. K. Keiier te Groningen, onderschreef de mening van de rapporteur. Het door liet is nog maar enkele d^gen ontstellende schade kan worden gt geleden dat we op deze zelfde bracht, plaats schreven: ontgroend worden zij die zich hieraan schuldig make is niet gemakkelijk, zelf goed bewijzen door hun bedenkelijk onvolwassenheid; door hun „opdract mag ver- ten" laten zij zich op pijnlijke wijl in de kaart kijken van hun eige ontgroenen, de bezigheid dus van de „opdrachten", hoezeer zij zelf no ouderejaarsstudenten, blijkt vaak nog verkeren in een staat van geestelijk heel wat moeilijker. Ook schreven we: langen dat er aan het ontgroenen enige stijl wordt gegeven; ontgroe- psychische gesteldheid. n,„ kan ook rtljUoM ,aak „e sturen van de studentenorganisatii - vaak de leden niet in de hand bli bij de ontgroener geestelijke armoe- j j j a. ben te hebben en dat de hand wori gelicht n menten. Op zijn minst zijn waarschuwing* trouwbaar karakter die bewijzen ^an geboden. Wij hebben ons zei1 hoe waar dit alles is. afgevraagd of de Volksgezondhei Wil hebben de indruk indien niet die wel vermaningen richt tot iemai meer dat er dit jaar aan onder- a's Osborn, ook op dit terrein ni scheidene inrichtingen voor hoger van attentie heeft blijk te geven, onderwijs op een wel bijzonder har- Gelukkig bereiken ons ook meded de, en zelfs brute, wijze gegroend is lingen van goed en vruchtbaar on en nog wordt. Daarbij wordt als re- groenen. Maar als zo vaak, zijn gel een uiterst bedenkelijke stijlloos, ongezonde krachten sterker dan heid aan de dag gelegd. gezonde. Zij kunnen alleen de vral De betrokkenen, en vooral zij die klemmender maken, of dan tot zich hieraan schuldig maken, dienen niet beter van heel dit ontgroent wel te bedenken dat het ontgroenen als zijnde een blijkbaar tè mot op deze wijze niet maar een nutte- lijke bezigheid kan worden afg loze zaak wordt, doch dat er zelfs zien. Synode Spakenburg Werk onder varenden taak hele kerk lopend getuigenis der Heilige Schrift leert, dat de vrouw op haar eigen plaats dient tc blijven. In tegenstelling tot de man is de plaats van de vrouw niet in het openbaar. Laat men daaraan vast houden. gin gemaakt met de behandeling van verzoek van de kerk van Rotterdaf Keljenoord met betrekking tot de ami telljke bearbeiding van en evange' satie onder varenden ter zee en op 1 binnenwateren. Genoemde kerk had i synode verzocht uit te spreken, dat financiële mogelijkheid tot deze arbs overeenkomstig art. 30 der kerkorde I de kerken in het gemeen behoort en J de kerk van FeUenoord derhalve as spraak kan maken op de hulp en steun van alle kerken in Nederland. 5 vroeg de synode voorts een collecte f te schrijven voor alle kerken in Nedl land. opdat zij kan overgaan tot h bri oepen van een koopvaardlj-pred kant Deze zaak zal in de volgende z ting verder door de synode worden h handeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2