Nederlandse tuinbouw kan zelf boontjes wel doppen Noord wij kerhout vierde met tal van spelen feest Een feest, zoals hier haast nog nooit geweest Agrarisch bedrijfsleven heeft ook zijn sterke kanten Vooral wielerronde trok weerl veel belangstelling NIEUWE I.EmSCHE COURANT 11 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 195» VOORTREFFELIJK PRIJZENSYSTEEM (Van een onzer redacteuren) TNE AFZET van de Nederlandse zuivelproduktie is een nationaal pro- VJ bleem geworden. Het tekort, dat over het lopende melkprijsjaar uit de schatkist zal moeten worden bijgepast, bedraagt tenminste een half miljard gulden. Of hier nationaal-economisch ook van een verlies ge sproken kan worden laten we in het midden. Deze gang van zaken bij de zuivel heeft bij sommigen echter de indruk gevestigd, dat de gehele Neder landse agrarische sector toch maar een noodlijdende zaak is. welke voor onze economie een blok aan het been betekent. Hier is evenwel een ern stig misverstand in het spel, want zeer grote andere sectoren van het agrarische bedrijfsleven kosten de schatkist slechts geringe bedragen en leveren bovendien honderden miljoenen aan deviezen op voor d schat kist. Om van de sector pluimvee en eieren niet te spreken, welke de schatkist totaal niets kost en bovendien 500 miljoen aan deviezen in het laatje bracht over 1957. Een sector met. grote opbrengsten en slechts geringe kosten voor de schatkist is de tuinbouw. Dankzij vele uitstekende organisatorische maatregelen komt de tuinbouw, ondanks een dikwijls aanzien lijke overproduktie, over het algemeen tot goede economische uitkomsten. In de eerste plaats beschikt de tuin bouw over een prima veilingapparaat. dat kan terugzien op tientallen jaren ervaring bij de afzet van tuinbouwpro- dukten. In 1917 werd reeds het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen opge richt. Op het ogenblik is export van tuinbouwprodukten in enige omvang niet meer denkbaar zonder dit veilingappa raat. De geconcentreerde aanvoer heeft bovendien sterk export-stimulerend ge- srkt. Sinds 1933 is al regeling LISSE Jonge Kerk sprak over het luisteren naar de Bijbel Het schip van de Jonge Kerk van Lisse is gisteravond van wal gestoken onder leiding -van kapitein-vicaris Schippers, die eerst de bemanningsleden aan elkaar voorstelde. De kapitein wilde dit seizoen geen passagiers aan boord hebben, maar alleen werkers. Ook verwachtte hij dan deining rond het schip, in de vorm van veel discussie. Ds. G. Pettinga leidde deze eerste bij eenkomst in met een beschouwing over „Hoe luisteren wij naar de Bijbel?" On langs verscheen een boek met de opzien barende titel „De Bijbel heeft toch gelijk" Hij noemde dat helemaal geen probleem voor de Jonge Kerk. Daar is men zonder dat boek wel van overtuigd. Behalve Woord van God is de Bijbel ook woord van de mens. Het is in menselijke taal geschreven en spreekt toch over de wer ken van God. Dat doet de Heilige Geest De Bijbel is ook hef getuigenis van Jezus Christus. De verlossing door Hem wordt in dat Boek aangegeven. De Bijbel is geen natuurkundeboek met een oplos sing voor alle vragen. Het enige doel 16 om op de Verlosser te wijzen. Wij moeten leren luisteren naar de Bijbel. Dat kan door schriftlezing in het gezin en door persoonlijk Bijbellezen. Maar daar hoort de bede bij, dat wij het Woord mogen verstaan. Evangelisatie Chr. Geref. kerk Zaterdag 8 uur wordt in Contact aan de Lisserdijk een evangelisatieavond ge houden, uitgaande van de Chr. Geref kerk, met medewerking van het muziek korps van het Legere des Heils te Haar lem. Oogst van de straat Zilveren armbandje, damesregenman tel en map met foto's, herenportemon- naie met inhoud, witte kinderceintuur, zwart-rood vest, zwarte regenpijpen, baco-moersleutel. Evangelisatiekring Voor de evangelisatiekring in De Witte Zwaan hoopt woensdag de evangelist Dikkes uit Leiden te spreken. Burgerlijke stand GEBOREN: Theodora, dr van S. Reits- ma en L. Bekius, Broekweg 80; Johanni Cornelia Maria, dr van H. W. Elfering en C. M. v. d. Aart, Broekweg 44, Arnol- da Daniela, dr van W Aangeenbrug en van I. Nagtegaal, Nassaupark 57; Marti- nus Joanna Teresia, dr van J. H. Janson en A. H. Langelaan, Geraniumstr. 10. ONDERTROUWD: W. Vledder en A Vogel te Katwijk; J. S. Rijkers en P. M Kleijhorst; A. P. Slobbe en A. van der Voort. GEHUWD: L. W. Trompen te Amster dam en W. M. Simonis; C. Stolker te Vlaardingen en J. Koning; M. A. Wasse naar en M. Meeuwistfen. Musiekopdracht aan de componist P. Schat De staatssecretaris van O., K. en W heeft aan de componist Peter Schat te Utrecht opdracht verleend tot het com poneren van een werk van 5 tot 7 blaas instrumenten. waarin de hout- en koper instrumenten naar evenredigheid zijn op- Bod op Soekowono Naar wij vernemen, zou er een bod den uitgebracht op alle uitstaande delen N V. Landbouwmij Soekowono van ten minste 175*/«. acht, waarbij een teler alleen erkend ordt en dus mag produceren voor de arkt, wanneer hij voldoet aan bepaal- vestigingseisen, zoals vakbekwaam- iid, kapitaal, ervaring in bedrijf, diplo- a tuinbouwschool, kortom wanneer hij n specialist is geworden. Uit ditzelfde jaar dateert de teelt- vergunning. Hoewel de omvang van de oogst tengevolge van de weersomstandig heden nooit helemaal te regelen is en de afzet nauw samenhangt met de smaak van het publiek, is door deze teeltvergunning een eventuele ove: duktie toch sterk afgeremd. De teelt vergunning houdt een beperking in het areaal, dat met tuinbouwprodukten bebouwd mag worden. In de crisisjaren diende de teeltregeling vooral om een vlucht naar de tuinbouw te voorkomen Minimumprijzen De minimumprijzen, die men in de tuinbouw kent, worden vastgesteld door de veilingen. De bedoeling hiervan is ernstige marktverstoringen te voorko-1 VOORHOUT Wethoudersvergadering De wethoudersvergaderingen zijn ver zet van zaterdag- naar rfnaandagmorgen Elke week is er vergadering. zo..nodig tweemaal per week. Waarschuwing in 'i verkeer Nu door de provinciale staten van Zuid. Holliand een deel van de Jac van Beie- renweg ter hoogte van de hoek Engelse laan als voorrangsweg Is aangewezen. Is het een ieder, ook bromfietsers en sers, geraden zich te houden aan de v schuwing „Stop", die op de hoek van de laan is aangebracht. Men lette ook op de witte streep Sportavond Op het voetbaltererin van de bisschop pelijke nijverheidsschool werd een wed strijd gespeeld tussen twee personeels- elftallen van garage* Bierman Voorhout en de plasticdrukkerij Noordwijk. Er ren vele belangstellenden. Bierman met 20. SASSENHEIM Burgerlijke stand Geboren: Cornelia Elselina, dr Bertus Jan v. Duyvenbode en Neeltje Voorst, Weltevreden 10; Yvonne, dr Frank van der Heiden en Geertruida Havenaar, Lindenlaan 21; Joseph Jo annes Adrianus Jeroen, zn van Antonius Johannes J. Westgeest en Maria Theresia Petronella Joosten, Noordwijk, Golfweg 70Irene Francisca Maria, dr van Leo- nardus van der Meij en Agatha Marga- retha Seijsener, Hoofdstraat 216: Berna- dette Hillegonda Maria, dr van Leonar- dus Clemens en Johanna Geertruida van der Hulst, F. Schoutenstraat 9. Ondertrouwd: Jan Couprie, 24 jr, Rijswijk ZH, Kerklaan 126 en Johanna van der Horst, 25 jr; Cornelis Smit, 28 jr, Menneweg 147 en Johanna van Ha meren, 18 jr., Noordwijk. Getrouwd: Hermanus Johannes Hoek stra, 29 jr, Lisse, Julianastraat 134 en Maria Josepha Verbij, 26 jr, Bijdorpstr. 11, toekomstig adres: Lisse, Irissenstraat 10; Hendrikus Albertus J. Houdijk, jr. Woerden, Singel 52II en Jopje hanna Homan, 24 jr, Floris Schoutenstr. 11, adressen voorlopig ongewijzigd; Adriaan Luijk, 27 jr, Burchtstraat 4 en Iebeltje de Kooker, 23 jr, Lisse. toekom stig adres: Sassenheim, Charbonlaan 31 Overleden: André Eikelenboom, 4 jr, Platanenlaan 17. VALKENBURG Collecte Morgen zal het algemeen sociaal fonds Draagt elkanders lasten een beroep doen op de offervaardigheid. In onze gemeente wordt dan een collecte gehouden. Naast de t.b.c.-bestrijding verleent dit fonds hulp bij tal van andere noden op het terrein van de volksgezondheid: a: reuma, kanker, polio, kinderuitzending, rusthuisverpleglng. Met veler steun veel worden bereikt. Opbrengst collecte De collecte voor het Koningin Wilhel- minafonds heeft 180,52 opgebracht. Burgerlijke Stand Geboren: Marion Anita Brigitta d. A. Jansen en C. A. C. Wilkens. len. Tegen deze minimumprijs, die boven de plukkosten en kosten van ver voer ligt, wordt ter veiling nog aange- ■oerd en verkocht. Wordt ook de minimumprijs niet neer gehaald dan heeft geen verkoop plaats, maar worden de produkten zoge naamd doorgedraaid. De teler krijgt dan n vergoedingsprijs, die beneden de nimumprijs ligt en die, al naar de kwaliteit van het doorgedraaide produkt tot 80 procent van de minimumprijs kan Met deze vergoedingsprijs komt men de teler tegemoet, maar bovendien wordt hierdoor illegale afzet beneden de mi nimumprijs voorkomen en wordt er een bodem in de markt gelegd tegen onnodig marktbederf. Deze vergoeding aan de teler bij door draai is geen overheidsgeld, maar komt uit fondsen, waarvoor de telers zelf de heffing betalén. De vergoeding heeft zeer beslist niet het karakter van een Inkomensgarantie 3» een verzekering van een minimum inkomen. De vergoeding bedraagt ten hoogste 80 pet. van de minimumprijs en deze minimumprijs, die door de veilingen •ordt vastgesteld. Ifgt altijd beneden de kostprijs. De minimumprijs is bovendien reelat lager naarmate de doordraai groter is. Aan deze eigen garantieregeling voor de tuinbouw betaalt de schatkist geen vergoedingsprijs is hier geen garan tieprijs in de zin van kostprijsvergoeding. In andere sectoren van het agrarisch be drijfsleven kent men de kostprijsgarantie wel. In kringen van de tuinbouwveiling noemt men dit: Altijd een eigen geldje goede kans om nog in de prijzen te De tuinbouw echter kent een produk- tiebeperking en een vergoedingsregeling tevens ls er voor gezorgd, dat het co t van de teler met de markt en e gezonde concurrentie bewaard blijven. Cijfers spreken In 1957 werd aan groenten en fruit door de Nederlandse veilingen, aangesloten bij het Centraal Bureau voor Tuinbouwvei lingen, omgezet voor 567 miljoen. Ongeveer de helft hiervan was bestemd voor export. Inclusief verpakking en ges voor de handel kwam voor de tuin bouw een totaal exportbedrag uit de bus van 428 miljoen. De vrijwel enige teelt in de tuinbouw, die steeds meer-noodlijdend wordt, is de koolteelt. Hier heeft men echter niet te maken met een afzetprobleem, maar een structureel probleem. Een herverka veling, die in de Noordhollandse kool streek nodig zou zijn, kost het onbetaal bare bedrag van 30.000 per ha, en andere produkten dan kool zijn hier moeilijk te verbouwen. De kool kan niet meer tegen concurrerende prijzen geproduceerd wor den. West-Duitsla-nd levert de kool goed koper. De regering steunt thans de kool- telers met lVz miljoen gulden over het lopende produkfciejaar, de produktle ls met 20 pet. beperkt en naar een omscha keling op andere produkten wordt een on derzoek ingesteld. NOORDWIJK Boerderijbrand in Noordwijk Binnen pISTERMIDDAG is brand uitge- Nr broken in de boerderij van de familie Van der Mey tegenover de Van den Berghstichting. Het vuur greep gretig om zich heen. maar door snel optreden van de Noord- wijkse brandweer, geassisteerd door de bedrijfsbrandweer van de Van den Berghstichting, kon de schade worden beperkt tot het achterste ge deelte van het pand. Dit brandde nagenoeg geheel uit, waarbij een op de zolder opgetaste hoeveelheid hooi verloren ging. De brand werd ontdekt door omwonen den, die boven het dak plotseling rook zagen kringelen. Zij snelden te hulp er maakten zich verdienstelijk bij de ont ruiming van de boerderij Waarschijnlijk hebben met vuur spelende kinderen de veroorzaakt. Maatschappij voor Tuinbouw Onder voorzitterschap van de heer P. de Groot werd gisteravond in Het Hof van Holland de bijeenkomst gehouden de Kon. Mij v. Tuinbouw. De voor zitter herdacht het erelid de heer J. H Lindhout. De najaarsexcursie, waarvoor grote be langstelling bestaat, zal plaats vinden op donderdag 14 september; het hoofddoel zal zijn een bezoek aan het Delta-plan De heer Smit uit Leiden hield een leer- causerie over de dahliacultuur, de veredeling, keuring, export en al hiermede samengaat. De uitslag van de keuring der ingezon den bloemen was: F. Barnhoorn iVi Schipper 7bi en M. eVrwey 7 punten. WARMOND Matthias naar Bremen De muziekvereniging St. Matthias heeft een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de kampioenswedstrijden in Bremen. Zwemwedstrijden in Zanderijsloot De RONDE van Noord wij kerhout is een belangrijk onderdeel van de plaatselijke oranjefeesten. Een goede dertig Noordwijkerhouters gingen 's middags om drie uur van start voor de twintig ronden tellende wedstrijd. Tot de veertiende ronde bleef de groep renners praktisch in gesloten formatie bijeen, ondanks het uitloven van vele premies. Ten slotte ging de vermoeidheid meetellen. Er vormde zich een kopgroep van zes man, waaruit de uiteindelijke overwinnaar tevoorschijn kwam. De uitslag van de wedstrijd luidt; 1. L. van Dam; 2. N. van der Berg; 3. H. van Parera; 4. A. van der Berg (Zilk). De door een rijwielfabriek als klasse mentspremie beschikbaar gestelde fiets viel ten deel aan J. A. van der Berg, een elektrisch scheerapparaat was voor T. Augustinus. De voorronde voor Jongens van 13, 14 en 15 Jaar werd een overwinning voor Jaap van Dam, Herenweg 112. Tweede werd Frits van der Vossen (Zilk); 3. R Jansen. Schippersvaartweg; 4. Th. van Dam. Herenweg 112; 5. Fl. Vink, Zee straat. 's Morgens had P. den Elzen, Koningin neweg bij het tonknuppelen beslag weten te leggen op de hoofdprijs. Tweede werd hier A. Griekspoor en derde N. van den Berg, 's-Gravendamseweg. Mejuffrouw Zuiderduin uit de Zeestraat legde beslag op de eerste prijs bij het ringrijden op bromfietsen. Mejuffrouw W. van der Zwart, Emmastraat, werd tweede en-mejuffrouw P. Muilwijk 's-Gra- vendamseweg. derde. Voor de muzikale rondwandeling door het dorp zorgde woensdagavond de mu ziekvereniging De Harpe Davids. Laatste dag De één proest van het water, de ander van het lachen. Zo ging dat op de oranjefeesten in Noordwijkerhout. Maar zoals altijd: de beste stuurlui staan aan wal. Prettige dagen in Valkenburg Grote deelneming, maar tt steeds alles stipt op tijd A LS ONS NAGESLACHT in later tijden de historie van de Oranjever- eniging Wilhelmina napluist, dan zal men ongetwijfeld kunnen lezen, dat het jaar 1958 een van de meest geslaagde feestdagen heeft geschonken. Zelden is het programma op zo'n vlotte en succesvolle wijze afgewerkt. De deelneming aan alle spelen was zeer groot en toch wist het bestuur alles stipt op tijd te laten verlopenBij dit alles heerste er zo'n fijne manier van samenwerking, dat het een lust was een paar vrije dagen aan deze sym pathieke vereniging te geven. Al vroeg in de morgen stonden er ongeveer veertig hengelaars aan de kant van de Rijn. Allerlei verhalen over schitte rende vangsten werden ten beste gegeven, maar het resultaat van deze morgen was gering. De fortuinlijkste had zeven keer wat naar boven gehaald, maar het was alles beneden de vereiste maat. Gelukkig, dat men van een zeldzaam-schone morgen kon genieten. De prijzen van de wed strijd waren voor Joh. Imthorn, J. van Leeuwen Gzn. en P. van der Meij. Om negen uur stonden ongeveer drie honderd kinderen bij het gemeentehuis opgesteld. Vele ouderen luisterden mee naar de woorden van de burgemeester, die eraan herinnerde, dat deze tweede dag de dag van de jeugd was. Hij me moreerde de teleurstellende aanvoer aan de paardenmarkt en zei- Het paard be hoort zo langzamerhand tot de verleden tijd'; het kind ziet in de toekomst. De markt zal na kortere of langere tijd ver dwijnen; het oranjefeest zal blijven. Hij besloot zijn toespraak met een driewerf hoera voor de Koningin. Na het spelen van het Wilhelmus trok de grote schare door het dorp. Het was een daad van piëteit, dat men de feeste lijke stoet niet door de Marinewijk liet gaan. Daar heerst immers rouw. i terug bij de groepen verdeeld Precies tien uur christelijke school Wedstrijden Nadat alle kinderen een traktatie had- angen, werden zij vlot in acht en begon de kamp om de mooie prijzen. Deze kwamen tenslotte terecht bij: jongens van 6 jaar: blokji rapen: Robin Kaufman, Gert de Wit Kareltje Zandbergen. Jongens van 7 jaar: blokjes rapen: Leo Hooijmans, Henk Mak, Bart Verbeek. Kees Manintveld en Kees Varkevisse: Meisjes van 6 en 7 jaar: vlaggetje ken: Nelleke Star, Cobie van Stijn, Joke Slootweg, Dita van den Sigtenhorst Rietje Plokker. Jongens van 8 jaar: balgooien: Gerrit Ooms, Brain Kaufman. Henk de Mooij Jopie Oosterlee. Ongewenst vaderschap zaklopen: Wickie Jongens van 9 Vierbergen, Kee; Brittijn Meisjes van 8 en 9 jaar: bal in korf: Ietje Noort, Hessie Rhijnsburger, Corrie Star, Cockie Eijkenbroek en Marianm van der Meij. Jongens van 10 en 11 jaar: bal rapen Piet van 't Veer, Arie Schaap, Hans va: der Zeeuw, Jan Schoneveld, Jan de Vries en Hans Imthorn. Meisjes van 10 en 11 jaar: wedloop op bussen: Lia van der Nagel. Maartje Ooms Marijke Noort, Joke Hogewoning er Barry Schoneveld. Een volgende keer moeten de ouders zich niet bemoeien met de beslissingen, die de spelleiders(sters) hebben genomen. Belangstelling is zeer welkom, maarhet spel moet door de kinderen worden gespeeld. Het ballen rapen voor oudere jongens gaf het volgende resultaat: 1ste prijs P Botermans. 2de prijs H. Ouwersloot: 3de prijs P. van der Meij; 4de prijs L. Noort Bij de oudere meisjes gingen de prijzen naar Aafje de Vries, Nel Schi van Duyvenvoorde en Krijna Meij. De deelneming aan het ringrijden met paard en tweewielige wagen was groter dan vorige jaren. Er ren nu geen prijzen voor de ver siering. Anders zou de wagen, be hangen met verschillende soorten groenten, ongetwijfeld een eervolle vermelding hebben gekregen. En de orijzen voor het ringsteken zelf? Een luid applaus ging op, toen men hoor de dat Valkenburgs eerste burgeres de eerste prijs had gewonnen. Me vrouw Van der Have had geen en kele ring gemist. Verder waren d< pikeurs Cobie van der Nagel en mevrouw G. van der Nagel-Kroon Stoelendans De stoelendans had plaats op de speel- wei. Bij de dames wonnen Rietje Sloot weg, mevrouw Van der Nagel-Van der Meij. Tineke de Lange en Aafke Rosmo len; bij de heren: G. Slootweg, P. var der Meij, H. Hogenhoud en J. van dei Nagel. Het laatste spel was „kuipje-steken" Het bestuur was hiermee wat voorzichtig, omdat een der vorige jaren bij dit spel ongelukje was voorgekomen Nu was aak echter volkomen veilig in elkaar gezet en de meer dan negentig deelne- (sters) hebben voor een vrolijke noot gezorgd. De prijzen gingen naar Jan van der Nagel, Anneke Glasbergen, Marijke Korpershoek. mevr. A. van der Westen- Slootweg en Gonnie Martens. In de avonduren zorgde een muziek korps uit Rijnsburg voor de feestklanken. 10.45 vele duiven, die Noordwijkerhout terug waren. De duif P. Duivenvoorde Azn., Parallelweg, i de snelste De tweede prijs was voor Duivenvoorden Pzn.. Nieuwe Duin straat, de derde voor J. Plug, Koninginne weg. en de vierde voor B. van der lan den, Jansensteeg. Dc behendigheidswedstrijd op brom fietsen was voor J. de Klerk uit de Kerk- t. Tweede werd hier P. C. van der Sleet. 's-Gravendamseweg. en derde J Postma. Viaductweg. Het ringrijden voor dames werd ge- onnen door mejuffrouw A. van der Slot. 's-Gravendamseweg 65. Tweede werd Henny Warmerdam, Herenweg, en derde Christien van Haaster. Zilkerbinnenweg. De fiets van Tilly de Klerk was het iooist versierd. De tweede prijs voor ver siering viel ten deel aan Adrie Musegaas. Dorpsstraat, de derde prijs aan Truus Warmerdam, Verl Hoogstraat, de vierde aan Joke Duivenvoorden. Nieuwe Duin straat, de vijfde aan J. Schenk. Nieuwe Duinstraat en de zesde aan Trees Heems kerk, JuManaplein. Sterke mannen Inmiddels ware de Brink ploegen sterke mannen bezig met touwtrekken. Het werd een stevige maar sportieve striid. De ploeg van A. C van der Berg van de Comellabrug was het sterkst.'Tweede werd de ploeg Het ringrijden op scooters werd een overwinning voor C. van der Klaauw. Julianastraat 4. De tweede prlja was voor Wim Custers uit het Langeveld en de derde prijs voor Truus Warmerdam. He renweg. Veel versierde scooters dongen mee naar de prijzen voor de mooiste versiering. Er werd alleen een Drijs toe gekend aan P. A. van Nobelen. Heren weg 146d. v Dank zij het mooie weer kon het be stuur van de Oranjevereniging de zwem wedstrijden voor Jongens en meisjes in Je Zanderijsloot op het programma hand haven. Bij de meisjes vielen de prijzen ten deel aan Toos Paridon, Herenweg 116. Aiie Steekers, Emmastraat. Annle Sterkers. Emmastraat, en Tlnl van der Linden. Nw* Duinstraat. Bij de Jongens was Jan Heemskerk. 's-Gravendamseweg. het snelst. Kees Rietvink. Langeveld. Th. Kerkvliet en Nico van Paridon volgden hem. Het meisje dat het snelst zwom, had nok het scherpste oog. Ook b(j het tonnetje steken won Toos van Pari don de eerste prUs. Hier werd Tini van der Linden, Nieuwe Duinstraat, tweede; A. v. Paridon. Herenweg 108, derde, en N'elly Kokkelkoren, School straat. vierde. Het tobbetje steken voor Jongens ls 'ge wonnen door Luc. Melland, Havenstraat 1 Tweede werd W. van der Burg. Nieywe Duinstraat 35, derde A. Broekhof. Haven straat. en vierde Jaap van Dam, Heren weg 112a. Het ringrijden met versierde auto's had niet over belangstelling te klagen. De ver slering van de auto van W. van Nobelen- T. Koot kreeg de eerste prijs. M. Broefilfiof werd tweede, W. van der Burg derde, A. van Nobelen-M. de Jong vierde en jK. Wassenaar-C. Hogervorst vijfde. Het ring steken zelf werd een overwinning vbor P. van der Berg-Pennlngs, Kerkstraat-'9b. De tweede prijs ging naar G. van Öer Weijden, Langeveld 28, en de derde p^jjs naar C. van der Berg-Smit, Hoogstraat', De ere-voorzltter van de oranjevereni ging, burgemeester Van der Weijtien, reikte de prijzen uit. Het feest werd-be sloten met een groot vuurwerk in de Boekhorst. Populair korps in Voorschoten Benvenuto viert in oktober diamanten jubileum TTET IN ONS DORP zo populaire harmoniegezelschap Benvenuto gaat AA 'jubileren. Om precies te zijn: op 23 oktober zal het zestigjarig bestaan worden herdacht. Op die dag zullen het bestuur en de leden recipiëren in Het Wapen van Voorschoten. Maar daar blijft het niet bij. De jaarlijkse uitvoering, begin volgend jaar, zal een „jubileum-concert" worden met een bijzonder programma. Verder is er een grote verloting in voorbereiding met als hoofdprijs een televisie-toestel. Als dank voor de medewerking van de burgerij zal Benvenuto, zeer waarschijnlijk op 27 september, een grote taptoe organiseren, waaraan zes uitstekende muziekkorpsen mee werken. Aanleiding tot de oprichting var muziekvereniging was de omstandig heid, dat een der personeelsleden de Zilverfabriek in het bezit was een muziekinstrument. Op de verjaar dag van mevrouw Van Kempen. echtr genote van de directeur der Zilver- fabriek, 23 oktober 1898 werd in de fabriek de oprichtingsvergadering ge houden: 22 leden werden ingeschreven. Het bestuur bestond toen uit de heren R. Lubach, voorzitter; R. v. Kooij, D. Meijer, A. Schusz en H. Wesselo. Be schermheer werd de heer J. M. van Kempen en de officiële naam werd: Harmonie der Koninklijke Fabriek van gouden en zilveren werken Benvenuto. Prijzen Tot i de Eerste Wereldoorlog ging het met Benvenuto heel goed. Men kwam in de hoogste afdeling en haalde veel prijzen. Na de inzinking de oorlog 19141918 leefde Benvenuto weer op en men kreeg vooral bekend heid door het afhalen van Paul Kruger in Den Haag. Ook de concerten in het „Benvenuto-park" achter de Zilverfa briek kregen een goede reputatie. De crisis in de jaren dertig bracht ook de vereniging in een crisis: men kon geen dirigent meer betalen en in 1937 werd besloten (de heer Van Kem pen was inmiddels overleden) ook leden aan te trekken, die niet op de Zilver- fabriek werkten. Voor de tweede maal moest Benve nuto oorlogsjaren meemaken. In de laatste wereldoorlog werd het repetitie lokaal in beslag genomen en was de vereniging vleugellam. Na de bevrijding in 1945 werden de repetities weliswaar hervat, doch het ging toen niet goed. Te weinig leden en te weinig geld. Van 1948 tot 1950 was de activiteit tot nul gedaald. Kort daarna begon de ster van Benvenuto weer te schitteren en het korps is nu wat men noemt In de run ning. Er Is hard gewerkt. Benvenuto mag nu, letterlijk en figuurlijk, gezien worden. Ook dc drumband mag zich In een bijzondere populariteit ver- De leiding van beide korpsen is in goede handen De Harmonie staat onder leiding van de heer A. Bosch Sr., staf muzikant van de Kon Militaire Kapel, en de Drumband staat onder leiding van instructeur maitre drumhand de heer A de Ruijter van de Politiekapel te Den Haag. In 1957 werd, na een geslaagde fancy- fair, een nieuw Instrumentarium aan geschaft. Toch is op dit punt het ideaal nog niet bereikt. Vandaar de inzame ling die dezer dagen wordt gehouden. Sinds de oprichting werd het dirigeer stokje over Benvenuto gezwaaid door de heren J. Verheij, A. Bokhove, J. Wakka, D. Blokker en thans A. Bosch. Winterprogranuiia van Hervormde Jeugdraad De culturele commissie van de Her vormde Jeugdraad heeft het plan de campagne voor het komende seizoen in hoofdzaak klaar. Rekening houdend met de ervaringen van vorig jaar. heeft men nu het accent laten vallen op filmver toningen. Het doel is de plaatselijke filmvoorstellingen op een beter peil te brengen. De filmavonden staan onder auspiciën van de Hervormde Jeugdraad, doch onder beheer van de directie van het Greenway-theater. De eerste filmavond is op 14 oktober. Dan wordt gedraald: So lange du da bist. Op 20 november draait La Strada en op 18 december Die Nachtwache. Ver dere filmavonden zijn op 20 januari, 3 maart en 14 april. Op 11 oktober wordt in Christelijke Belangen 'n jeugdbijeenkomst gehouden, waarop Paul v. Westering, componist en organist, zal spreken over humor in de muziek. Op 11 november spreekt ds Jan Wit, dichter predikant, over Van hoeperde- poep tot hallo; een speelse inleiding tot dc moderne poëzie Op 10 februari wordt in de Hervormde Kerk een toneelstuk opgevoerd, TTrSbTn der gevangenen, van Christopher Fjry. Het wordt vertolkt door de stichting To neelgroep Studio, Amsterdam. Tenslotte zal er waarschijnlijk nog een avond worden georganiseerd met voor drachtkunst. Levensgevaarlijk spel De rijkspolitie heeft geconstateerd, dat er in de buurt van de hoogspannings draden wordt gevliegerd. Zij maakt ouders en kinderen erop attent, dat dit levensgevaarlijk ia. Komt de vlieger met de draden in aanraking, dan kan een dodelijke schok volgen. Bejaarden vierden feest Het eerste lustrum van de bejaarden- soos, geleid door leden van de U.V.V., is in het Cultureel Centrum herdacht met een feestmiddag en ëfeij feestavond. De middag was .gereserveerd voor^pde soos-leden, maar 's avonds waren alle Voorschoten»# bejaarden welkom. Nadat de ere-presidente, n G. van der Hoeven-de Jongh de 1_ de bijeenkomst had geopend, sprak-5! vrouw O. Zuiderbaan een herdenkl'ngs- woord. Men zag het U.V.V>prentenboek en ook werd er gedeclameerd. Tenslotte konden de bejaarden aanzitten aan een feestelijke koffietafel. De avondbijeenkomst werd geopend door de presidente, mevrouw* A. Dia mant. De heer Burggraaf amuseerde het gezelschap met goocheltoeren en na de koffiepauze werden enkele aafdige films vertoond. ZOETER WOU DE Eerste ateen Deken Juffermans heeft d« eerste steen gelegd voor de St. Aloysiussehool. Na do- ze plechtigheid sprak burgemeester Smee-ts zijn voldoening alt over do W50w van deze school, waarvan Ln 1952 al spra ke was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 11