Negende Firato in teken de sterefonie van u" Tweehonderd bedrijven op *1 20.000 vierkante meter Fransen blij ven Algerije-debat boycotten Eisenhower zal politiek van V.S. in Verre Oosten vanavond toelichten Koningin ongedwongen op visite in Ambonezenkamp Een met lierfstcollectie Franse allure DONDERDAG 11 SEPTEMBER 19S8 (Van onze speciale verslaggever) al NEGENDE „FIRATO", die van 22 t/m 29 september in het R.A.I.- ig gebouw te Amsterdam gehouden zal worden, zal vooral in het teken van het stereofonische geluid staan. Nagenoeg alle fabrikanten, die hun eu produkten op deze jaarlijkse expositie zullen tonen, hebben hun nieuwe ipp series op deze steeds meer populair wordende vorm van geluidsweergave afgestemd, zonder overigens het traditionele radioterrein te vergeten. Wat betreft de prijzen van de tentoon te stellen radio- en televisie- ,j toestellen kan gezegd worden, dat deze zich nog steeds in een dalende lijn ge bewegen. lijkheid tot plastische geluids- opname en -\\;eergave berust op het principe, dat de mens in staat is ruimtelijk te horen. Dit betekent ieldat de afstand van geluid en beeld oe, respectievelijk akoestisch en optisch er waar te nemen is. I De filmbezoeker kent reeds gedurende 00 lange tijd de cinemascope, het cinerama de stereoscopische bril, die alle media het suggereren ran drie in plaats twee dimensies zijn (lengte en breedte dus. maar ook diepte). Ook voor 'de grammofoonplatenliefhebber is thans ie'de mogelijkheid geopend „drie-dimensio- ■jjnaal" te genieten. De stereo-grnmmofoonplaat geeft de muziek ruimtelijk weer, via ten minste luidsprekers. Dit heeft tot gevolg, imdat bij het beluisteren van stereo-muziek diide instrumentklanken op dezelfde wijze hoorbaar zijn als bij het opnemen van plaat het geval was in overeen stemming dus met de plaats van opstel- der muziekinstrumenten. Hierdoor wordt het klankbeeld aan- dlzienlijk beter, omdat de richting en de afstand ten opzichte van de opname- mikrofoons worden geregistreerd, wat de totale akoestiek een zeer realistische geeft. Ofschoon men bijvoor- inbeeld het gevoel heeft naast dé grote reitrommel te staan, kan men toch onder- cjtscheiden, dat hout en koper op verschil- njiende plaatsen zijn opgesteld, In 't kort gezegd komt stereo-geluids- dan ook hierop neer, dat men het gevoel heeft de beste plaatsen in de diconcertzaal te bezetten. Naast „gewone" toestellen zullen op de negende „Firato" stereo-series van een veelheid van radio-merken te be zijn. Met apparaten van dit die met een twee-kanalen-verster- «ker uitgerust zijn. kunnen èn stereo- W-platen èn stereo-geluidsbanden worden "afgespeeld, terwijl na het indrukken van toets het geheel weer monauraal radio normale platen normale band) werkt. i Over 't geheel genomen heeft men a^zich bij stereoconstructies beperkt tot yjde zogenaamde muziekmeubels (radio- dus in het duur dere genre). Enkele fabrieken hebben aJzich daarnaast ook op stereo voorbereid, r.wat wil zeggen, dat er in grote en mid delgrote toestellen een extra versterker unit en een tweede luidspreker kan wor den geplaatst, waarvoor reeds aansluit- voorzieningen getroffen zijn. Complete bi-kanaalversterkers zijn voorts beschik- jjjbaar, hetzij voor zelfstandig gebruik in jjjgrammofoon/band-installaties, hetzij om ^daarmee een bestaande radio-grammo- „stereófoniseren." tooncombinatie High-fidelity Als in Engeland en Amerika is ook in Nederland een groeiende belangstelling voor de high-fidelity weergave te con stateren. N'aast de bestaande monaurale installaties zullen op de „Firato" dan ook Hi-Fi stereo-uitvoeringen worden ge ëxposeerd. Ook zal men kunnen constate- «ren, dat de Hi-Fi techniek steeds verder nin de radio-apparatuur doordringt, met -tandere woorden: dat de duurdere toe- d«tellen nu haast alle van Hi-Fi klasse e De snelle ontplooiing van de televisie- -Itechniek heeft meerdere nieuwe moge lijkheden ontsloten om beeldkwaliteit en comfort van de TV-toestellen nog weer verder op te voeren. Een aantal van deze pluspunten is zonder prijs verhoging universeel toegepast, doch Commerciële t.v. Tegenover commerciële televisie in kipenlyke zin blijven wij overwegende be twaren koesteren. Het culturele element ïq( onvermijdelijk steeds meer overwoe kerd worden. Televisiereclame is bijzon der duur en het is alleszins begrijpelijk, |iat de adverteerders onvermijdelijk zullen aandringen op programma's, die het meest In trek zijn, als shows, sportevenementen ttc. Zoals gezegd, kan men naast deze echte borm van commerciële televisie ook spre ken van commerciële televisie in een veel beperktere oneigenlijke zin: het benutten van de televisie voor reclamedoeleinden binnen het kader van het bestaande tele- pisiebestel. En wanneer mr. Jan Derks in De Linie juicht, dat de commerciële televisie er bijna is, heeft hij kennelijk deze veel beperkter, oneigenlijke vorm op het oog. De eerste, eigenlijke vorm van com merciële televisie maakt ondanks het op timisme, dat van de zijde der voorstanders jarenlang aan de dag is gelegd en na de te de van dr. Van der Wal opnieuw is op- levlamd, geen schijn van kans in ons land. soa]s de heer Derks thans blijkens zijn Brtikel in De Linie ook begrepen heeft. In de Tweede Kamer is hiervoor beslist geen meerderheid te vinden. (De Maasbode) sommige der nieuwe „features": vol automatische afstemming bijvoorbeeld en visuele controle op afstemming moeten extra betaald worden. Het is om deze reden, dat de fabrikan ten er als bij radiotoestellen toe zijn overgegaan versctyllende prijsklas sen in te stellen. Het aantal typen is daardoor gestegen cn sommige series om- Het monster, dat robot heet, en dat op de negende inter nationale Firato in Amsterdam zal worden gedemonstreerd. i al 1 i of i verschillende modellen. De keuze ligt thans dus niet meer uitsluitend bij beeldgrootte en voorkeur voor een tafelmodel of staande uitvoe ring, doch is nu mede afhankelijk van „automatiek", comfort en luxe. Het gros van de toestellen is thans uitgerust met een verticaal chassis, dat in vele geval len draai- of omklapbaar is. Een belang rijk voordeel hiervan is o.m. dat er een aanzienlijke tijdsbesparing wordt ver kregen, als het toestel of onderdelen er van gerepareerd moeten worden. Ook zal het niet meer zo vaak noodzakelijk zijn de kast naar de reparateur te ver sjouwen, als er iets aan mankeert. De negende „Firato" zal ook duidelijk aangeven, dat de vormgeving zich nog steeds in een belangrijk ontwikkelings stadium. bevindt. Het aantal apparaten met „moderne" kast neemt hand over hand toe, terwijl de zogenaamde klas sieke uitvoeringen over 't algemeen strakker van lijn en minder weelderig zijn, met andere woorden, dat de tijd verguldsel en chroom voorgoed >rbij i Rohot Meer en meer wordt ook afgestapt van de traditionele donkere hoogglans- politoering. Er komt een menigte van lichter getinte uitvoeringen op de markt en het reeds faam gekregen hebbende polyesterlak (kras- en stootbestendig, zo mede immuun voor schroeiende sigaret ten) wint steeds verder aan invloed. Op merkelijk is de werkelijk zeer grote vooruitgang in de vormgeving van stofkasten (bakeliet bijvoorbeeld). Zoals bekend zijn persstofkasten mit masse aangemaakt aanzienlijk sneller en goedkoper le vervaardigen dan hou ten kasten. Op de Firato zal men c ook kunnen zien, dat men onder de d: honderd gulden al een prima apparaat uit de middenklasse kopen kan, dat in houten bekasting een stuk duurder uit valt Niet minder aandacht verdient het op dringen van de halfgeleiders (transistors en gormaniumdioden). die de draagbar radio's vrijwel geheel en autoradio' voor een groot deel zijn gaan beheersen. De voordelen van de halfgeleiders zijn: lager stroomverbruik (batterijkosten een derde en vaak nog minder in verhouding tot de portable met buizen I), groter uit houdingsvermogen en minder omvang rijke en lichtere toestel-constructies. De elektronische sector zal men dit jaar kunnen aantreffen in de zogenaam de Stille Zaal. waar ook een robot van Zwitserse makelij en met afstandsbe diening zal worden gedemonstn Vragen staat vrij. Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is by het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DU RYE A te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het <a ook tyn belang dat haar maaltijden slagenHij weet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DU RYE ABy het gebruik daarvan ejjn misluk kingen b\j voorbaat uitgesloten. een herriemeter en een fotozender en -ontvanger Ook bezoekers uit scheepvaart- en scheeDsbouwkringen kunnen op de Fi- ato over de ontwikkeling van elektro- en in hun sector worden voorgelicht, i een grote afdeling zullen de toepas- ingsmogelijkheden ten aanzien van de radio-communicatie- en de navigatiemid delen worden getoond. Een voorbeeld de recente uitbreiding van de scheepselectronica zal een maritieme mo bilofoon zijn, die het mogelijk maakt het radioverkeer binnen de territoriale wa teren rechtstreeks van de brug van een schip af te voeren in plaats van door tussenkomst van een telegrafist. Geen Spoetnik Terwijl de Nederlandse televisiestich ting dagelijks een gevarieerd programma zal uitzenden ten behoeve van de Firato, zal een bedrijf op het RAI-terrein een veertig meter hoge mast laten oprich ten met een antenne erop. De bedoeling is er een buitenlandse televisiezender mee op te vangen, doch het is een vraag of dit lukken zal. Een bezienswaardigheid, die waar schijnlijk wel veel bezoekers zal trek ken, zal een replica Explorer, de Ameri kaanse kunstmaan, zijn, di^deskundig door vakmensen zal worden toegelicht. De Spoetnik, zijn Russische tegenhanger, zal men helaas niet kunnen bezichtigen. De organisatoren van de „Firato" heb ben van de Russische ambassade in Den Haag een brief ontvangen, waarin met spijt tot uitdrukking werd gebracht, dat er geen enkele mogelijkheid was de kunstmaan der Sovjets op korte termijn naar Amsterdam te brengen. Evenals vorig Jaar ten slotte zal er op de negende internationale tentoonstelling van radio, televisie, elektronika etc. een emigrantendienst zijn. In een gcluiddich- te cabine znllen bezoekers voor nog geen twee galden een geluidsbandje van vier minuten kunnen laten opnemen ten be hoeve van familieleden of vrienden in den vreemde. Direct na de opname wordt het spoeltje verzendklaar gemaakt, in clusief met het verplichte douanezege] Officiële bevestiging Prof. Verrijn Stuart voorzitter van SER (Van een onzer redacteuren) Inmiddels is ook officieel bekend ge worden, dat het voornemen bestaat prof. dr. G. M. Verrijn Stuart te Amsterdam bij de Kroon voor te dragen ter benoe ming als voorzitter van de Sociaal-econo- misdhe raad. Zoals we reeds gisteren heb ben medegedeeld, is de S.E.R. advies ge vraagd over deze voordracht. De bedoe ling is, dat prof. Verrijn het voorzitter schap bekleedt in de nog resterende zit tingsperiode, die loopt tot 1 april 1960. De benoeming zou 1 oktober moeten in- Frankrjjk zal ccn debat in de Verenigde Naties over Algerije blijven boycotten. Aldus deelde gisteren minister van voor lichting Soustelle mee na een kabinets vergadering. Soustelle zei dat de Franse delegatie geen debat zal bijwonen, of dat nu is in de Algemene Vergadering of In de Veiligheidsraad. „Wat Algerije betreft, wie ter wereld is in staat de geweldige taak op zich te nemen, welke noodzakelijk is. Frankrijk, dat zijn verplichtingen in Afrika in het algemeen en in Algerije in het bijzonder ernstig neemt, behoeft ze derhalve niet te bespreken voor een internationale orga nisatie", aldus de minister. De invloedrijke Franse econoom Jean Monnet, die zich de bijnaam Mr. Europe heeft verworven door zijn onvermoeibaar streven naar een verenigd Europa, heeft ziich gisteren uitgesproken voor de ni< grondwet van premier De Gaulile. Monnet, die de afgelopen tien jaar geen woord over politieke kwesties heeft ge zegd, schreef in een brief aan Le Monde dat hij na lange tijd te hebben overwogen of de nieuwe grondwet een dictatuur gelijk zou maken, tot de conclusie is ge komen dat De Gaulles constitutie vaardbaar is. In verscheidene streken van Frankrijk heeft de politie gisteren arrestaties richt onder Noordafrikanen. Verschillen de sabotagegroepen van Algerijnen den opgerold en in totaal stelde mei Noordafrikanen in arrest. Luchthaven Rotterdam heeft een langere startbaan nodig Als de luchthaven Rotterdam haar taak binnen het kader van de op Nederland gerichte internationale burgerluchtvaart wil vervullen, dienen bepaalde accon daties van het vliegveld te worden uitge breid, met name is noodzakelijk verlen ging van de startbaan tot 1850 m Aldus ir. J. A. C. Tillema, hoofddirecteur van gemeentewerken te Rotterdam, in een toespraak woensdagmiddag op de luchthaven Rotterdam gehouden voor de leden van de vaste commissie voor ver keer en waterstaat uit de Tweede Kamer. De Kamerleden brachten dit bezoek aan Zestienhoven in het raam van een twee daagse „excursie Burgerluohtvaart", ge organiseerd door de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart. Dinsdag brachten de Kamerleden een bezoek aan de vliegvelden Schiphol en Eelde; woensdag werden het vliegveld Beek en het zweefvliegcentrum Teriet bezocht. Voor de luchtreis van Teriet naar Rotterdam was gebruik gemaakt van een Friendship en maar liefst achttien sport vliegtuigjes. T)RESIDENT Eisenhower spreekt vanavond voor radio en televisie het volk van Amerika en van de gehele Vrije Wereld toe, om duide lijk te maken, welke de politiek van de Verenigde Staten is in het Verre Oosten. Hij doet dit op advies van minister Dulles, die ervan overtuigd is, dat men het hoe en waarom van de Chinese crisis niet begrijpt. De President heeft voor de tweede keer zfjn vakantie In Newport onderbroken zal zjjn rede uitspreken om elf uur Ame rikaanse t(jd. dat is dus om drie uur van nacht Nederlandse tijd. Het Amerikaanse blad New York Times, dat in regeringskringen een grote invloed heeft, stelde vandaag voor dat de Ver enigde Staten China adviseren de Que- moyeilanden en de naburige kuststreken te demilitariseren. In een bericht uit Washington, aldus de Times, wordt gezegd dat de commandant van de Amerikaanse vloot in dat gebied er zijn twijfel over te kennen geeft of het wel verstandig is Quemoy en Matsoe te verdedigen. Volgens het blad bestuderen de diplo maten in Washington de demilitarisering. Een dergelijke overeenkomst met de com munisten zou vergezeld kunnen gaan van een gezamenlijke verklaring, waarin de vrijheid van navigatie in de Straat van Formosa wordt erkend. De diplomaten zouden hebben gezegd dat een dergelijk voorstel door de communistische Chine zen zal worden afgewezen, doch het zou een Amerikaanse bereidheid aantonen om te spreken, zonder grondgebied van de nationalisten weg te geven. Formosa Op Formosa nemen Amerikaanse vlieg tuigen nu actief deel aan de verdediging. Amerikaanse eenheden zijn op het eiland in stelling gegaan en hebben de verant woordelijkheid voor de nachtelijke ver dediging op zich genomen. Dit betekent dat de vliegtuigen gereed staan om on middellijk op te stijgen wanneer onbe kende toestellen naderen. De luchtmacht >p Formosa is versterkt met een aantal Super-Sabres F-100. Een derde konvooi van de nationalisten, geëscorteerd door Amerikaanse oorlogs- Halklok voor Jaarbeurs. Deelnemers aan de Jaarbeurs te Utrecht hebben gis termiddag een grote naiklok aangeboden aan de vroegere voorzitter van de Jaar beurs, mr. A. W. Fokkema Andreac, al» :rkenning voor zijn ve'.e verdiensten De klok is aangebracht in de wand van de Julianahal in het Jaai beursgebouw. schepen, is nu op weg naar het belegerde eiland Quemoy. Er zijn geen wijzigingen gebracht in de bevelen voor Amerikaanse schepen om buiten de drie-m(jlszone te blUven. In Taipeh werd vanmorgen i gedeeld dat de vloot binnen het radar- bereik van de communisten voer. Kleuters zongen liedjes voor H.M. middag een bezoek gebracht aan het Ambonezen-woonoord te Vaassen. De Koningin die gekleed was in een blauwgrijs complet en op het hoofd een beige coque droeg, begaf zich na de ont vangst naar de kantine waar zij zich op ongedwongen wijze onderhield met de vertegenwoordigers van verscheidene or ganisaties van Ambonezen en vertegen woordigers van het commissariaat-Ambo- lezenzorg. Vervolgens bezocht de Koningin de Sociaal-democratisch centrum van leden der P.v.d.A.-hoofdbestuur noemt in motie Nederlands gezag over Nievw- Guinea een vorm van kolonialisme, die de verhouding tot de Aziatische wereld ernstig verstoort; ernstig verontrust door berichten aangaande pogingen om hel bied in te schakelen in internationale militaire blokvorming wil het hoofdbe stuur spoedig onderhandelingen met Indo nesië op basis van soeveredniteitsafstand. La belle Hollandaise (Van onze moderedactrice) toont, draagt zoals gewoonlijk de titel La belle Hollandaise. Die is wel typerend voor de ontwerpen: Frans van toon maar voor de Neder landse vrouw. Elegant maar draagbaar, zorgvuldig uitgebalanceerd en toch verscheiden. We weten het. de verhoogde taille! Maar Werkelijk groots wordt die empirelijn er is toch een enorm verschil hoe deze bij de lange avondtoiletten. Brocaat of toegepast wordt. Ferry Offerman bereikt damast in strakke lijn met daarover het effect veelal door hoog in de taille wijd vallend kleed van ragdunne zuivere een brede, dikwijls geplooide ceintuur te plaatsen. Een ceintuur, die óf gemaakt is van de japonstof óf van zacht velours, waarvan dan ook het korte lijfje i6. Velours is een zo mooi materiaal, dat het gevoegd bij de tweeds, bouclees en mohairs een Ideale combinatie geeft. De rokken laat Offerman enigszins in de taille bollen bij zijn ensembles, zodat de ruimte juist onder het korte jasje uit springt. Die jasjes hebben driekwart rechte laagingezette mouwen. De hals heeft accenten door een opgeknoopte pas, een brede kraag of een hoge col van bont. maardan hoort er een toque van hetzelfde bont bij. Een detail, dat opmerkzaamheid verdient, vormen de knopen van been of parlemoer en vrij groot van formaat De collectie toonde veel anthraciet- kleur, wat de gelegenheid biedt om ge bruik te maken van de kleurrijke acces soires die de mode thans brengt Verder tinten lila tot paars, mosgroen, veel zwart. De dikke tweeds geven weer gelegenheid tot een aparte garnering, door het uitrafelen van de stof, waar door een franje ontstaat in een der hoofd kleuren van het materiaal. Een zwarte mantel had een kraag zo groot als een pelerine, die tot de elle bogen reikte, afgezet met zwarte koord- franje. Bij de japonnen valt de ruglijn meestal soepel en zit de „empire-ceintuur" alleen aan de voorkant. I kleuterschool, waar de kleuters liedjes voor haar zongen. De Koningin toonde veel interesse voor het werk op de lagere school. Ook werden enkele woningen van de Ambonezen bezocht. Het woonoord beslaat een ruimte van ongeveer zes hectare en bestaat uit woon barakken met 174 woningen van verschil lend type. Men vindt er voorts een school barak, een sociaal-medisch centrum, een kerkgebouw en een ruime kantine. Onze Luchtmacht tien jaar De vereniging Onze Luchtmacht gaat 16 september op Prinsjesdag haar tweede lustrum vieren. Zij doet dit met een feestavond in Amicitia, in Den Haag, waarvoor o.a. prins Bernhard en auto riteiten uit de luchtvaartwereld zijn uit genodigd. Als gastheer treedt op de Haagse afdeling, die bet feest onder auspiciën van het hoofdbestuur organi seert. Het doel van Onze Luchtmacht is het publiek meer kennis van en waar dering voor de militaire luchtvaart bij te brengen. Aan de feestavond in Amicitia wordt medewerking verleend door de Konink lijke Luchtmacht Kapel. Tevens zal de première worden gegeven van de nieuwe film Vliegbasis Paraat, die een beeld geeft van wat er zoal op een militaire vliegbasis gebeurt. Deze film zal hoofd zakelijk worden gebruikt op beroepsvoor lichtingsbijeenkomsten. Verder spreken o.a. de heer A. van Ulsen, gezagvoerder van de KLM, over Het vergrijsde ver leden, en de heer H. Ch. E. van Ede v. d. Pais, voorzitter van het hoofdbestuur. Ingenieur bleek flessentrekker „Een verwende enige zoon, die er i zijn jeugd steeds op gewezen is vooral geen ondeugende dingen te doen en met goede vrienden om te gaan en die moest en zou slagen in het leven". Aldus het psychiatrisch rapport over de 32-jarige B. B.. die gisteren voor de Rot terdamse rechtbank terecht stond, omdat hij tien jaar in zijn onderhoud voorzag door familie, vrienden en kennissen op te lichten. Zijn vader bracht hij in staat van faillissement. De druk, op B. uitge oefend, toch vooral te slagen in het leven, leidde er toe, dat verdachte na zijn HBS- tijd voorgaf in Delft te studeren, daar voor geld ontving, maar nooit een exa men deed. Thuis vertelde hij dat het met de studie voor de wind ging en tenslotte kwam hij opdraven met de mededeling dat hij ingenieur was geworden. Toen be gon het pas. B. ging zwerven met ir. voor zijn naam en maakte iedereen wijs dat hij voor een Amerikaanse firma werkte, die in Duitsland de lancering van een kunst maan voorbereidde. Hij deed dik over zijn positie en salaris en trouwde een meisje, dat rotsvast in hem geloofde. Bij zijn visites aan familieleden en kennissen had hij steeds evenwel toevallig geen con tanten bij zich en men leende hem graag. Vele duizenden guldens bemachtigde hij zo en trok ermee van he» ene land naar het andere. Een caféhouder kreeg B. door. toen deze in korte tijd tweemaal achter een geld vroeg, omdat-ie toevallig geen los geld in de zak had. De politie werd gewaarschuwd en B. werd gearresteerd. De rechtbank zal 16 september de behan deling van de zaak voortzetten, om eerst nog een toelichting op het psychiatrisch rapport te kunnen ontvangen. Japan. Wereldbank verstrekt lening van 194 min voor staal en elekitricite'itspro- jeoten (Op 18 augustus werd een derde lening van f 38 min verstrekt voor de Japanse staalindustrie). Tijdens haar bezoek aan het Ambonezenoord Vaassen toon de de Koningin gisteren grote belangstelling voor de kleuters die in het speellokaal van kleuterschool hun beste been tje voorzetten. Naast H.M. staat de minister van maatschappe lijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé. Arnhemse jeugd leert talen DE STICHTING Arnhem-Euro pa gaat binnenkort op acht Arnhemse scholen proeven nemen met talen. Vijftien achtjarige jongens en meis jes. leerlingen uit de derde klas, die nog nooit in een vreemde taal zijn onderwezen, krijgen les in Frans of Duits of Engels of Esperanto. In onderwijskringen ziet men dit experiment met grote belangstelling tegemoet. Van de uitslag zal afhan gen of het wordt voortgezet of dat van een herhaling wordt afgezien. In onderwijskringen ook is men het er wel over eens, dat kinderen tussen de leeftijd van 6 tot negen jaar het ge makkelijkst vreemde woorden en klanken opnemen en dus op die leef tijd ook het gemakkelijkst een vreem de taal eigen maken. In brieven van emigranten naar huis wordt altijd ge zegd, dat juist de jonge kinderen zich zo gauw en zonder moeilijkheden in de taal van het tweede vaderland kunnen uitdrukken. Woorden van vriendjes gehoord, worden spelender wijs overgenomen en ook gebruikt. Dit systeem zal nu ook op die acht scholen worden gevolgd. Het uit het hoofd leren van lange rijtjes woorden met het geslacht en meer voudsuitgangen, een systeem, dat kinderen tot razer nij kan brengen, wordt verlaten. Een voorwerp het woord in de taal. Versjes leren en regels nazeggen. Het is bekend, dat mensen, die zich nooit in een vreemde taal hebben verdiept, door het luisteren naar liedjes van de radio, een taal zijn gaan spreken. Nog tal van Nederlanders spreken Engels, dat zij hebben geleerd door omgang met de Canadezen of Engelsen of Amerikanen. Door reizen naar Duits land heeft een groot deel van de Nederlandse toeristen zich de Duitse taal eigen gemaakt. Hetzelfde, mis schien in iets minder makkelijke mate, geldt voor het Frans en het Italiaans. Het experiment is toe te juichen. Jongens en meisjes, die naar een middelbare school gaan en daar voor het eerst in contact komen met een vreemde taal hebben het moeilijker, dan klassegenoten, die op de lagere school in de geheimen van die taal zijn ingewijd. Wil men van het Ne derlandse volk in zijn geheel een volk maken, dat niet met een mond vol tanden staat als het door een vreem deling wordt aangesproken, dan moet vooral de jeugd al vroeg met die taal worden vertrouwd gemaakt. Misschien dat op dit gebied in Arn hem de victorie begint. Een victorie zonder: la pipe de papa. en. Pierre est soldat, zonder vervoegingen van onregelmatige werkwoorden, waar van zelfs de ouderen zware hoofd pijnen krijgen. De liedjes van Pat Boone worden door de jeugd, ook door die jeugd, die het moet hebben van het horen, zo goed als foutloos gezongen. Zijn we feitelijk niet te Iaat tot een voor de hand liggende ontdekking gekomen? Enfin, al trek ken wij er geen profijt meer van, onze kinderen krijgen het gemakke lijker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5