JÜeutue £ditóri)c (fouranl Tocht van Marinetoestel lijdensweg een grote Reeds twee keer eerder defect geweest Motoren waren versleten; Den Haag stuurde nieuwe Vlieger spaart Abadan voor grote ramp Westen kan wellicht met Rusland bevriend worden Toepoelef ziet er anders uit dan bommenwerper Reis naar de maan binnen tot tien jaar mogelijk zes BON DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1958 BUREAUS: Steenst ADVERTENTIES: 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^tanhtóstirb is ahfblmn «nyo b*l in tegfjenspoet" Negeneniiertiple jaargang no. 11360 Op andere pagina's: FIRATO op pagina 5 EEN ARTS VERTELT... op pagina 7 KONINKLIJKE WOORDEN IN NOORDWUK op pagina 9 r r (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, donderdag NEGEN WEKEN LANG is de Martin Mariner P 303, die gistermorgen bij Abadan in brand vloog en neerstortte, onderweg geweest van liak op Nieuw-Guinea met bestemming Valkenburg. Voordat een defect i de benzineleiding dit rampzalige ongeluk, waarbij tien marinemannen le dood vonden, kon veroorzaken, waren reeds verschillende keren eerder p de reis gebreken geconstateerd. Het toestel verbleef een week op Borneo Bet een lekke benzineleiding en vloog een gedeelte van het traject iarachiAbadan op één motor, die ook al kuren vertoonde. Deze feiten zijn heden duidelijk eworden, nu het ons is gelukt de Itale reis van de Mariner P 303, ie voor revisie naar Nederland werd evlogen, vanaf de aanvang op Biak a te gaan. De Mariner vertrekt op 11 Juli uit Biak. og maar kort na de start ontdekt de "NOOR het moedige gedrag van de omgekomen gezagvoerder luite- Bnt-ter-zee-vlieger eerste klasse M. A. Hoebink is Abadan voor en grote ramp gespaard gebleven, (ij slaagde erin, zijn brandende toe- iel over de grote olieraffinaderijen een te brengen, waarna het precies p de rand van het vliegveld van tbadan neerstortte. Do laatste woorden die men uit het reeds brandende toestel op het vlieg veld opving waren: ..Onder mij ligt Abadan. links zijn grote tankers bezig olie te laden en rechts ligt de raffina derij. Maar ik zal mijn best doen een noodlanding te maken zonder iemand den i of e i grotei (oorzaken. Dat is gelukt en daarmee heeft gezag eerder Hoebink op het laatste moment et verlies van veel mensenlevens kun- en voorkomen. In Abadan heeft men an ook de grootste bewondering voor et moedig en koelbloedig gedrag van de Ingekomen vlieger. De gevolgen van een rand in de raffinaderij zouden niet te perzien zijn geweest. De stoffelijke resten van de beman- ling verkeert in een zodanige toestand, lat identificatie niet mogelijk De autoriteiten treffen reeds voorbe- eidingen, om de slachtoffers van de lariner in Abadan ter aarde te bestellen. Een speciale groep Perzische burger- Bchtvaarbdeskundigen is gisteren elschap van de ambassadeur van Neder- Bnd in Teheran naar de plaats amp gevlogen. Kapitein-luitenant-ter-ze lensten late klasse J. B •ertrokken gisteravond m ommissie van onderzoek. Enige honderden inwone Mer levens gespaard werden door het frote vakmanschap waarmee de piloot •en noodlanding op de bewoonde wijken labtj de olieraffinaderij vermeed, hebben ter aan de omgekomen bemanning be geren. door bij het ondergaan van de »>n bij het wrak (buiten de staart bleef e weinig over van het toestel) een gebed rt te spreken. F Vene- technische n der Berg Abadan als i Abadan. negenkoppige bemanning (marineperso neel dat zijn tyd op Nieuw-Guinea had uitgediend en naar Nederland werd over geplaatst) dat de benzineleiding lek is. Op Laboean, een eiland voor de kust van Brits Noord-Borneo, wordt geland en de commandant seint naar Biak dat het toe stel defect is en zo niet verder kan reizen. Op 15 juli arriveert op Laboean een Mariner uit Biak met materiaal en reparatiepersoneel. Op 16 juli start de Mariner P 303 opnieuw en koerst na een week op Laboean te hebben vastgezeten naar Singapore. Van Singapore vliegt het toestel via Ceylon naar Karachi. Het schema is zo vast gesteld, dat telkens een dag wordt gevlogen en een dag rust wordt ge houden. In Karachi, waar eind juli wordt geland, blijft het toestel aan de grond in verband met de dreigende toestand in het Midden-Oosten. Het lijkt niet verantwoord over Irak. Jordanië of de Libanon te vliegen met een militair toestel als deze Mariner, die geen grote hoogte kan bereiken. En ~ok Israël duldt dat niet. Op Valkenburg krijgt luitenant-ter- zee-vlieger eerste klasse T. M. A. Hoe- hink uit Voorschoten, oud-oorlogsvlie ger en vader van vier kinderen, de op dracht naar Karachi te vliegen om de situatie met de Mariner ter plaatse onder ogen te zien. Luitenant Hoebink arriveert in Karachi en besluit met het toestel in ieder geval naar Abadan te vliegen en daar de ontwikkelingen in het Midden-Oosten even af te wachten. Op één motor Alzo geschiedt. Maar onderweg van Karachi naar Abadan valt een van de twee motoren uit. Luitnant Hoebink waagt het er op en bereikt op één motor d« luchthaven van Abadan. die ligt te bla keren in een enorme hitte van 52 grader Celsius. Boven het vliegveld gekomer probeert men radiocontact te krijgen maar het lukt niet. Anderhalf uur duur het. alvorens de verkeerstoren op die dag 23 augustus antwoord geeft. Als de kist goed en wel aan de grond staat, blijkt de desbetreffende man aan de radio geslapen te hebben Weldra ontdekt de bemanning, niet alleen beide motoren versleten maar dat het toestel ook stevig ankerd staat in het door de hitte zacht geworden asfalt van de luchthaven. Het vliegveld blijkt maar enkeld banen v: beton te bezitten. De rest bestaat uit asfalt. De luchthaven presenteert de beman ning weldra de rekening van het be schadigde asfalt (hetgeen zich nog kele keren zal herhalen) en werkt be paald niet mee ter oplossing var geschiedenis. Het ministerie in Den Haag stuurt op de noodkreten van de beman twee Dakota's naar Abadan. In de worden twee spiksplinternieuwe vlieg tuigmotoren vervoerd, in de andere per- Dit zag de bemanning van Mariner P 303, toen dit toestel één motor, die later ook al versleten bleek te zijn, de Per zische oliehaven Abadan be reikte en er anderhalt uur boven moest blijven: het pano rama van deze typisch oosterse stad met open huizen en gele gen in de delta van de Eufraat de Tigris, twee historische rivieren, die in de Perzische golf uitmonden. soneel om die motoren te plaatsen. De bemanning krijgt de opdracht met lui tenant Hoebink per Dakota naar Neder land door te reizen. Maar als die Dakota van de landmacht startklaar staat, komt opeens de order niet op te stijgen, om dat het niet vertrouwd wordt geacht over het Midden-Oosten te vliegen De KLM verleent daarop bemiddeling en zet de tien marinemannen in een lijn- toestel van Tokio naar Amsterdam, dat Abadan aandoet. Opnieuw in asfalt De Mariner staat intussen nog steeds stevig verankert in de asfaltblubber van de luchthaven. De reparatieploeg heeft de oude en versleten motoren vervangen door de nieuwe, hetgeen ge zien de outillage ter plaatse een flinke tijd in beslag neemt. Een proeftochtje, dat begin september wordt onder nomen, mislukt, want onmiddellijk na de start moet de Mariner weer landen om opnieuw en niet bepaald zacht, in het asfalt te belanden. Vliegers lopen een shock op en terwijl de repa ratieploeg het toestel opnieuw repa reert, krijgt luitenant Hoebink (inmid dels dus terug op Valkenburg), op- ar Abadan te gaan om het halen. Met enkele collega- ïist hij er per KLM heen. vliegers Gistermorgen steeg het toestel dan op voor de definitieve thuisreis. Nauwelijks was men in de lucht of hetzelfde defect, waarmee men op Borneo te kampen had, zorgde voor een nieuw ongeluk, nu zo fataal, dat het de tien mannen, die het vliegtuig kwamen repareren en halen, het leven benam. Negen weken was er al getobd met de Mariner, die volgens het schema in zestien dagen van Biak in Nederland had moeten zijn, daarbij een omweg makend via Nice om de hoge Alpen te vermijden. Het is bekend, dat de Mariners, die in 1955 niet bepaald nieuw in de Verenigde Staten z(jn aangekocht, geen grote hoogte kunnen bereiken. Maar de omweg kon niet eens meer worden gemaakt. Na negen weken vlie gen, negen weken doorbrengen in hotels, kreeg de oude bemanning de kist niet verder dan Abadan, en ook de nieuwe bemanning kon van de omweg geen gebruik meer maken. Verroeste kisten Bekend is thans ook, dat de Mariners in tamelijk verroeste staat werden aan getroffen, toen zij in de Verenigde Sta ten werden opgehaald, nu drie jaar ge leden. Zij bleken reeds door Ameri kaanse maatschappijen in huur te zijn gebruikt voor vrachtvervoer, alvorens de Nederlandse marine, die al veel eer der een contract afsloot, ze afhaalde. Wekenlang hebben de afhalers in de VS. moeten vertoeven, alvorens de toe stellen dusdanig waren opgeknapt, dat de vliegers er mee naar Nederland kon den oversteken. Niet op de hoogte Bekend is voorts dat er ter ministerie rapport is uitgebracht over de toestand waarin het vliegtuig verkeerde, toen het In Abadan in de blubber van asfalt vast zat. Voordien was bekend, dat het toestel niet fn een al te besto staat verkeerde, maar men was van een bepaald gebrek kige toestand van sommige onderdelen niet op de hoogte. Tien marinemannen kwamen om het leven, toen de P 303 in Abadan met nieuwe motoren opsteeg, maar als gevolg van een lekke benzineleiding in brand vloog en neerstortte. Boven van links naar rechts: korpo- raal-vliegtuigmaker-vliegtuigmonteur J. Bosma uit Menaldumadecl (Fr luitenant-ter-zee tweede klasse oud ste categorie J. Andreas (31) uit Den Haag; korporaal-vliegtuigmaker-mo tormonteur K. W. Smits (28) uit Lei den; sergeant-vliegtuigmaker alge meen H. Q. Spiessens (39) uit Loos- drecht en sergeant-vliegtuigmaker G. Decharon de Saint Germain (33) uit Katwijk. Onder van links naar rechts: ser geant-vlieger P. J. M. Paardekoper (28) uit Leiden: korporaal-vliegtuig telegrafist J. J. F. Schrijver (30) uit Amersfoort; luitenant-ter-zee vlieger eerste klasse T. M. A. Hoebink (46). commandant, uit Voorschoten; luite nant-ter-zee technische dienst tweede klasse oudste categorie J. A. Wurtz (30) uit Valkenburg en korporaal- vliegtuigmaker-vliegtuiqmontenr A. Rompies (24) uit Den Haag. Behalve Rompies en Bosma waren alle slacht offers gehuwd en velen vader van enkele kinderen. Minder mariniers in Libanon aljon Am Li banon zal worden teruggetrokken. De scheping van de 1700 man begint op 15 september. Het bataljon wordt naar de Verenigde Staten teruggebracht. Er zul len daarna nog circa 10.000 Amerikaanse Britse arts naar Ned. onderzeeër Een arts van de Britse luchtmacht is per helikopter afgezet op de Nederlandse onderzeeboot Hr. Ms. Zeeleeuw om daar de eerste officier te behandelen voor ver wondingen. De Zeeleeuw, die onderweg was naar Leith, had in een S.O.S. om hulp gevraagd voor de betrokken officier. Deze wijze van hulpverlening voor de waarschijnlijk niet ernstige verwonding was tevens een oefening in de samenwer king op dit gebied tussen de verschillen de vlootonderdelen, zo voegt de marine- 'oorlichtingsdienst aan dit bericht toe. PRINS BERNHARD VOOR BRITSE T.V.: T7"OOR de onafhankelijke Britse televisiezender is gisteravond een uitzending gehouden, die tot titel had: Holland 1948'58 en waarin een interview met prins Bernhard was opgenomen. In het vraag gesprek verklaarde de Prins dat hij geneigd is te geloven dat wij in deze eeuw wellicht goede vrienden met Rusland zullen worden. Op de vraag of hij Europa als een „derde macht" in de wereld zag, ant woordde de Prins: „Ik zie Europa als een partner in de westelijke wereld". De Prins zei verder dat de komende tien jaar een uitdaging betekenen voor wat gedaan moet worden voor de onont wikkelde gebieden in West-Europa. „Wij kunnen niet alles aan Amerika over- Antivoord aan prof. Gerbrandy: „Geen sprake van gevaar (Van onze parlementsredactie) PR bestaat geen gevaar, dat Sowjet- russische vliegtuigen onder het mom verkeersvliegtuigen onverhoeds boven NATO-landen in West-Europa zou den verschijnen. Dit hebben de ministers vanbuitenlandse zaken, oorlog en ver keer en waterstaat meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid prof. Gerbrandy (a.r.). De ministers zijn van oordeel, dat een militaire actie tegen enkele W'esteuro- pese landen afzonderlijk uitgesloten moet worden geacht. Enige militaire actie, tegen welk Euro pees land dan ook, zal in de huidige con- itie steeds een onderdeel uitmaken een militaire actie in groter verband, is, naar het oordeel van de ministers, aannemelijk, dat zo'n actie zou wor den ondernomen tegen een of ander doel, toevallig door een verkeersvliegtuig icunnen worden bestreken. Men dient bovendien in aanmerking te nemen, dat keersvliegtuigen hun vluchten dienen te voeren volgens nauwkeurig be paalde routes en een tevoren vastgesteld Uit het antwoord van de ministers blijkt, dat de minister van oorlog tevoren is geraadpleegd over het sluiten van een luchtvaartovereenkomst met de U.S.S.R. Voorts wordt er nog opgewezen, dat het lijk van het type verkeersvliegtuig T.U.-104, (de Toepoelef) dat door Aero- flot wordt gebruikt op de lijndiensten van Moskou naar Kopenhagen, Amster dam, Brussel en Parijs, strikt genomen niet precies gelijk is aan de Sowjetrus- sische bommenwerpers van het type T.U.-16. Bij de bommenwerper T.U.-16 is de romp iets smaller en staan de mo dichter bij de romp dan bij het ver] vliegtuig T.U.-104 het geval is. Ook 11 .aan Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noord west en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgeimaalct om 11.15 uur.) Vrijdag 12 september zon op 6.10 uur, onder 19.04 uur. Maan op 4.44 uur, onder 18.15 uur. Zaterdag nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur bij de bommenwerper de vleugel iets hoger in de romp dan bij de T.U.-104, ter wijl bij de bommenwerper in het staart- gedeelte 2 uitkijkkoepeltjes voorkomen, die bij het passagiersvliegtuig T.U.-104 ontbreken. Er zijn voorts nog andere uiterlijke verschillen van secundaire aard. Tot op grote hoogte is het verschil tus sen beide vliegtuigen voor enigszins ge- oefenden waarneembaar. De ministers delen tenslotte mee, dat de luchtvaart- overeenkomst zo spoedig mogelijk aan de goedkeuring van de Staten-Generaal zal worden onderworpen. laten", zo verklaarde hij „Wij moesten eigenlijk wat meer doen en op zo'n ma- werd". Hij was er zeker van dat er in de toekomst een veel nauwere economische samenwerking zou komen in West-Euro pa, die tot nauwere samenwerking op po litiek gebied zou leiden. „Sommige Euro pese landen zullen daarvoor wellicht een deel van hun soevereiniteit moeten opof feren", aldus de Prins. Hij zag als het voornaamste vraagstuk voor Nederland in de komende tien jaren, het vinden van de juiste weg om tot sa menwerking binnen de gemeenschappe lijke markt te komen. „Dit is geen we zenlijk probleem", meende hij, „als men van goede wil is en het juiste intellect bezit". Het grootste succes in de afge lopen tien jaar was volgens de Prins het rhe financiële herstel Op vragen naar zijn persoonlijke leven antwoordde prins Bernhard, dat hij het liefst naar Afrika ging om ontspanning te zoeken, omdat hij daar niet wordt ach tervolgd door fotografen. „Mijn gezin kan een gewoon leven leiden", voegde de Prins hier aan toe, „maar wij kunnen ons niet ontspannen". Inlanders lieten zich niet verdrijven Bij een poging een gebied in Noord- Rhodesia dat door Afrikanen bewoond wordt te ontruimen, heeft de poldtie daar gisteren zes van de zioh met speren ver dedigende inlanders gedood en elf ver- Het Gwembe-dal waar het conflict zich voordeed, zal later ln dit Jaar veranderd worden ln een meer wanneer de dam over de rivier de Zambesi voltooid zal zijn. AJ Mi' EEN GOED MORLOGEJ m wzw windstil NNO zal de mens op de maan kunnen landen en heelhuids naar de aarde terugkeren, zegt Edgar Cortright. Hij is een van de kopstukken van de NASA, de nieuw opgerichte Ameri kaanse regeringsinstantie voor de ruimtevaart en kan het dus wetei Cortright, die deze opzienbarende er timistische mededeling deed tijdens diner van het instituut van aero tische wetenschappen, zei echter ook, dat hier heel wat voorbereidend werk aan vooraf zal gaan. Men heeft reeds gedetailleerde plannen om het komende jaar een hele reeks van aardsatellieten te lanceren, die ge gevens over de buitenatmosfeer zullen moeten verschaffen. Voor zeven proeven zullen satellieten van omstreeks 50 kilogram gebruikt worden, die in banen op een afstand van onge veer 500 kilometer van de aarde zullen cirkelen. Een van deze kunstmanen wordt met een zeer sterke lichtbron uitgerust, zodat hij gelijktijdig vanuit verschillende observatiestations kan worden waargenomen kendek en voor juli al zal een kunst maan wgrden afgeschoten die de ge gevens over communicatiemogelijkhe den en de dichtheid van de lucht zal verschaffen. Verder zal in een van de satellieten een atoomklok geplaatst worden om de theorie van Einstein over de tijd in de ruimte te controleren. Pas daarna komen de maan en andere planeten voor onderzoek aan de beurt. Volgens Cortright zal de mens over twee jaar al rond de aarde kunnen cir kelen en over 10 tot 15 jaar aan de ex- l ploratie van Mara kunnen beginnen... een öenkBeetöiqe meöAitte met zes kanten ¥J KENT de uitdrukking dat iedere medaille twee kanten heeft en u weet ook dat een van die twee kanten altijd een minder prettige is. Het is ermee als met het spreekwoord dat zegt dat er altijd één moei huilen als er twee ruilen. Nu uiillen wij u een medaille voor ogen toveren die geen twee maar zes zijden heeft. En elk van die zes zijden iseen mooie zijde. Dat die medaille maar een denkbeeldige medaille is spreekt vanzelf het insturen van een bon waarbij u een nieuwe abonnee aanbrengt, kunnen we nu eenmaal niet belonen met het „eremetaal". Laten we de zes kanten van die medaille eens bekijken. 2 U STUURT EEN BON IN u bereikt ermee dat er in wéér een christelijk gezin een christelijke krant wordt gelezen. 2 U STUURT EEN BON IN u bereikt ermee dat de christelijke dagbladpers weer wat sterker is geworden, beter in staat is datgene te doen wat van een christelijk dagblad verwacht mag en moet worden: in het krantenvlak een getuige te zijn van het evangelie van Jezus Christus. O U STUURT EEN BON IN u bereikt ermee dat de stimulering van alle christelijke actie beter tot haar recht kan komen. Want dat immers is ook een van de facetten van een christelijke pers. U STUURT EEN BON IN u bereikt ermee dat anderen die van uw activiteit voor de christelijke pers horen, eens met u over al deze dingen willen praten. Een ernstig gesprek over meer dan opper vlakkigheden is veel waard in deze tijd. e U STUURT EEN BON IN u bereikt ermee dat zeer spoedig een bijzonder fraaie kalender bij u thuisbezorgd wordt, een kalender die u vele jaren kunt gebruiken omdat een aardige vinding deze kalender „eeuwigdurend" maakt, f: U STUURT EEN BON IN u bereikt er bij uzelf een tevreden gevoel mee, omdat u zich met succes hebt ingespannen voor een goede zaak. Meer dan vijfhonderd nieuwe abonneee hebben de „Sterke Vier", onze vier samenwerkende ehristeliJk- natlonale dagbladen in Zuid-Holland, sedert begin sep tember kunnen inschrijven. Daarmee is een kwart van het gestelde aantal van 2000 bereikt. Wilt u voor uzelf onze zesziJdige medaille verdienen, welnu: „u stuurt een bon In Nieuwe Leidsche Courant IIe Rotterdammer Nieuwe Haagsche Courant Dordtsch Dagblad i als abonnee op de Ieder die zlcb nu abonneert ontvangt de krant 14 dagen gratia. Doorhalen wat niet gewenst wordt. werd aangebracht door Deze bon kan als brief worden ge VIEUWE LEIDSCHE COURANT Steenstraat 37. Lelden. Telefoon 31441

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1