Fransman deFombelle won Prix de Vainq ue Titelhouder De Vries startte met een nederlaag rx NIEUWE LETDSCHE COURANT MAANDAG 8 SEPTEMBER 1958 Concours hippique (C.H.I.O.) ten einde PRINSES MARGRIET overhandigde zaterdagmiddag namens haar moede? Ko ningin Juliana voor biina 10.000 toeschouwers een zilveren medaille aan de Amerikaanse ruiter William Steinkraus. Met z\jn schimmel Ksar d'Esprit had deze zo juist de grote prijs van dc stad Rotterdam gewonnen: een zilveren wisselbeker aangeboden door de gemeente Rotterdam. In de barrage had Steinkraus de Fransman, kapitein B. de Fombelle verslagen, maar deze bleek toch toen aan het einde van de vierde dag van het C.H.I O. in Rotterdam de balans werd opgemaakt met zijn paar Topinambour de beste prestaties te hebben geleverd. Aan deze combinatie viel dus de Prix de Vainqucur ten deel. En tot veler verrassing toch I belangstelling bestond voor de dubbele eindelijk ook een eerste plaats »oor| di' 100 Nederlandse combinatie. Irene De Duitser Thiedemann met Retina Jansen met Adelboom kreeg als beste amazone de Coupe Carven. Het springconcours om de grote prijs van Rotterdam ging over veertien hin dernissen met zeventien sprongen, maxi maal 1.40 m hoog. Het parcours was zoals we dat van de heer Jurgens gewend zijn bijzonder fraai gebouwd De con^ binaries ontmoetten op hun 760. meter lange weg vele moeilijkhéden, maar ner gens was dit parcours voor de beteren onoverkomelijk zwaar. Van de 59 deelnemers gingen er 16 met 0 fouten over naar de barrage, onder hen twee Nederlanders: Irene Jansen met Adelboom en Timmer met Master Ook in de barrage kwamen deze twee Neder landse combinaties foutloos rond: de 53.2 eervolle zevende werd en de Oosterbeker met het Rotterdamse paard van de heer Dura in 55,8 sec., wat goed was voor de achtste plaats. Speciaal voor het paard Master bete kent dit een uitzonderlijk goede prestatie. Deze Ierse ruin is namelijk al achttien jaren oud en heeft aan alle elf Rotter damse concoursen deelgenomen Met het paard Topinambour van de Fombelle (Prix du Vanqueur), dat even oud is, be hoort Master tot de veteranen van dit C.H.I.O. Beide paarden hebben dus ge-, toond dat ze nog altijd tot de beste sprin gers behoren, waarbij van Topinambour opvallend, dat het ook nog tot uitzonder lijk snelle tijden kan komei Prijs van de Maas Een van de aantrekkelijkste wedstrijden van het gehele C.H.I.O. was het spring concours om de Prijs van de Maas, dat bierna verreden werd. De 31 deelnemende combinaties waren geheel vrij in het par cours, zowel als in aantal en volgorde van de te nemen hinderni ten proberen zoveel mogelijk punten te vergaren in zestig seconden tijds. Men mocht de hindernissen zelfs twee keer nemen en zo kwam het. dat er bijzondere Een prima begin voor Ons Eiland Ons Eiland startte goed In het nieuwe korfbaleeizoen, want alle twaalftaller begonnen met een overwinning. Het eerste kwam in Sliedrecht tegen de nieuwe Hoofdklasser Sliedrecht ui een aanvankelijk snelle wedstrijd keek O.E. eerst tegen een 20 achterstand aan, maar Rinus van Meeberg zorgde er al heel gauw voor, dat het gelijk werd. Rietkerk gaf de Leidervaars de leiding (23) doch Merwede zorgde voor de nog voor een gelijke stand. Na rust het spel te zwaar voor de thuisclub. De bezoekers hadden het spel volkomen in hun korfbalhanden en de eindstand kwam, mede door het spel van Crama Rietkerk, op 57. Ons Eiland III startte met een 102 zege op Velocitas III. Wel namen de Leiderdorpers met 01 de leiding, maar Bart van Wezel maakte spoedig gelijk. Toen was het al heel gauw duidelijk, dat Velocitas niets en de eindstand 10—2. De a-junloren v Top-b. Ook hier had 3—1 i ach terstand. namelijk 0—1, die door Koos Laterveer te niet werd gedaan. Hans Brugman gaf de roodbroeken een 31 voorsprong, die niet meer wer<J afge staan. HAZERSWOVDE Rijnland hield een ruitermiddag Op het terrein van de heer A. Jonger- bloed aan de Rijndijk higld het streekver- band Rijnland zaterdag een ruitermiddag De uitslagen zijn: manege A: 1. mej. N v. d- Geest, 2. mej. A. Pluimgraaf, beide van de Irene ruiters: 3. P. v d. Marei. Kon. Emmaruiters; 4. J. van Dorp, Rijn- ruiters; manege B, klasse N: 1. W Nel. 2. mej. E. Oet, 3. N. J. v. d. Wilk. 4. P. W Hoogendoorn, alle Kon. Emmaruiters; klasse B: 1. mej. A. van Vliet. 2. mej. A Barnhoorn, beiden van de Northgoruiters; 3. mevr. Sohalkoord, Kon. Emmaruiters; caprilleproef: 1. W. Nel, 2. P. W. Hoogen doorn; 3. mej. E. Oets, allen Kon. Emma ruiters; springen klasse N: P. v. d. Marei, Kon. Emmaruiters; springen klasse B mej. A. van Vliet. Northgoruiters De heer Van Dam weer wethouder De heer C.A. van Dam, die zijn her benoeming als wethouder nog in beraad had gehouden, heeft deze benoeming thans aanvaard. Zoals gemeld, heeft hij, evenals wethouder Kaptein, verklaard in augustus 1959 te zullen aftreden teneinde plaats te maken voor een jongere kracht Arm gebroken bij duiken De heer K. Straver brak zaterdagmid dag bij een duik in de Rijn ter hoogte van de woning van de heer J. Bos een arm. De Rijn was daar ondieper dan hij ver onderstelde. Nadat de EHBO eerste hulp had verleend, werd hij overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Katoen. Int. federatie van katoen en verwante textielindustrieën benoemde studiegroep om invloed van Euromarkt te bestuderen; zij dringt aan op unifor me tariefnomenclatuur; ook Amerikaan se uitvoerpolitiek besproken, waarbij verklaard, dat plotselinge willekeurige wijziging van verkoopprijzen, uitvoer rechten en wisselkoersen, evenals han tering van tweeprijzensteleel, de onze kerheid in verbruikende landen verhoogt reed als eerste 620 punten hij elkaar geruimte tijd scheen hij zeker te zijn van de overwinning tot de Fransman de Fresson met Dark Noe op 660 punten door kwam. Maar toch werd het ten slotte een Duit se overwinning. Hans Winkler en Fahnen- junker zagen kans tot 700 punten te ko men en die prestatie werd niet meer ver- beterd, ook niet door Winklers jonge landgenoot Peter Stackfleth, die met Scholli in de laatste seconden met 650 punten op een hindernis van 70 punten af stormde, net op tijd zette Scholli af, maar blijkbaar was het dier iets te hard opge jaagd, zodat de hindernis werd afge worpen. De uitslag werd: 1. Winkler (Did.) met Kahnenjunker 700 pnt., 2. Fresson (Fr.) met Dark Noe 660 pnt., 3. Stackfleth (Did.) met 650 pnt., 4 Thiedemann (D!d.) met Retina 620 pnt. Op de zevende plaats eindigde onze landgenoot mr Albers Pis- torius met Feldberg 570 pnt. Mej. Mady Koster werd met Axel tiende 540 pnt Na deze springnummers was er een aardige Zeeuwse demonstratie, eerst karren en landbouwwagens en later ringstekende ruiters. De Zeeuwen op hun ongezadelde zware paarden hadden veel succes vooral de winnaars, die der ditiegetrouw gejonast werden. Voordat de Spahi's het programma zaterdag besloten, maakte de muziekkapel Hermandad van de Rotterdamse politie plaats voor de bartd van de 3rd The Kings Own Hussars, die een indrukwekkende muzikale show opvoerde voor de lief hebbers van de Engelse excercitie en dat waren na afloop, .menen we, wel alle toeschouwers Deze Engelse muzikanten vormden zelfs op de Taptoe Delft klasse apart. De Internationale dressuurproef om de Prijs van de Rijschool is zaterdag ge wonnen door de Fransman J. Salmon, die met Kipling 1020 punten behaald' Britse mevrouw L. Johnstone werd met Sea Mystic tweede 1018 pnt. Spinger (Did.) met Bjillant derde met 1016 pnt. Osborncampagne ten einde In Groningen is gisteren de laatste bij eenkomst in Nederland gehouden van de Amerikaanse evangelist Tommy Lee Os- born. De laatste meetings hadden wat getuige nissen van genezingen betreft een vee] rustiger karakter. Minder mensen dan 's avonds in Den Haag en de eerste avonden in Groningen, kwamen naar voren om te vertellen dat zij genezen waren. Het be- aar dat van de zijde vap de inspecteur ar de volksgezondheid in Groningen Drente, tegen sommige uitspraken van Oshorn was gekomen, was hiervan onge- vijfeld de oorzaak. In Rotterdam werd zaterdagavond in de open lucht een bijeenkomst gehouden onder het motto: Na Osborns vertrek. Enkel" gereformeerde predikanten en medici spraken daar over de Osborn campagne. Tot positieve uitspraken voor of tegen Osborn kwamen zij echter niet. Osbofn zal dezer dagen naar Amerika vertrekken. Over enkele maanden zal hij Afrika een grote campagne houden. Het kostelijke, meer dan 200 jaar oude prentje van de rijke, vriendelijke „poorter", die de - even goedlachse' - „schavuit" een trekje aan zijn pijp biedt, is immers al van oudsher een waar- borgteken voor uitstekende tabaksmélanges. Ook hier deed een moderne technische vinding zijn intrede.De gezellige „handig stoppen"pakjes i!) werden plastic binnenvoering. Hiermede zal het fijne aroma van dit interna tionaal befaamde merk nog beter worden be schermd. (De prijzen voor Nederland blijven voor Troost baai80 cl: voor Troost krul 90 cl) TER AAR Echtpaar Rietveld in het goud Zoals we in ons blad van zater dag meldden, viert het echtpaar P. L. RietveldJ. H. Rietveld- Kinkel, Korteraarseweg 136, op woensdag 17 september zijn gou den huwelijksfeest. De heer Rietveld is in Ter Aar geboren en zijn vrouw in Rijnsaterwoude. Nederlandse bedrijven overgedragen De militaire gezaghebber van Djakarta heeft het beheer en de leiding over Nederlandse bedrijven overgedragen verschillende regeringslichamen. De dustriële ondernemingen komen onder een speciaal daarvoor door het ministerie van nijverheid in het leven geroepen Lichaam, de handelsondernemingen onder het ministerie van handel, aannemings bedrijven onder openbare werken, slachterijen onder de veeartsenij kundige dienst. Aandrang op nationalisatie Ned. bedrijven Het Indonesische volkscongres heeft bij de centrale regering aangedrongen op spoedige nationalisatie van Nederlandse bedrijven en pas na de overgave van Nederlands Nieuw-Guinea over schade- ïrgoeding te praten. Het congres eist een wet waarbij de Nederl. bedrijven tot staatseigendom wor den verklaard. Het betreurt dat de rech ten der Nederlandse eigenaars nog steeds worden erkend. OM DE ZUIDHOLLANDSE DAMTITEL dam zette zaterdag het toernooi om het damkampioenschap van Zuid-Holland nederlaag tegen zijn Vlaar- dingse rivaal De Kluyver. De weinige toeschouwers hebben kunnen genieten van aantrekkelijk gevecht, waarin De Kluyver het initiatief in handen nam en :ijn tegenstander een gecompliceerd spel opdrong. Een schijnbaar riskante voorpost werd door de vindingrijke Vlaardinger met be hulp van listige combinaties verdedigd en groeide geleidelijk uit tot een gevaarlijke lsspits. Niettemin behield de Zuid hollandse kampioen zijn verdedigingsblok zij het dan ten koste van veel bedenktijd. Deze tijdnood werd hem ten ilotte noodlottig. Juist toen de posities door enige uitruilen vrijwel in evenwicht gekomen, zag de titelhouder me» de vlag in top hersenschimmen, waardoor hij onnodig schijfverlies accepteerde. In het afspel werd hij toen kansloos geslagen De HCDV-er Gordijn kon zich door he» terugtrekken van Sopar nog ter elfder als deelnemers laten inschrijven. In eerste ronde trof hij de Haagse kam pioen Boog als tegenstander. Ook deze stadgenoten zorgden voor een interes sante partij met Gordijn aanvankelijk in het voordeel. Nadat de aanvalsacties van de HCDV-er niet het beoogde resultaat hadden opgeleverd, werden de bordjes en zag Gordijn zich gedwon- schijfoffer. Hoewel de Haagse kampioen nog geruime tijd probeerde tot overmacht eindspel te komen, wist de HCDV-er stand te houden er. een moei- ime remise te forceren. Conibinatierijk De Rotterdamse kampioen Bastemeijer, die in dit toernooi debuteert, startte met zege op zijn stadgenoot Geerling. In combinatierijk middenspel, waarin Bastemeijer ruimschoots de gelegenheid kreeg zijn slagvaardigheid te demonstre- verraste hij zijn tegenstander in een kansrijke stelling door een damzet. De oud-kampioen Boer ondervond van de jeugdige van der Wouden geduchte tegenstand. Ondanks hardnekkige pogin gen van Boer het spel te forceren, gaf Van der Woude geen krimp, en hield hij tot het einde volledig stand. Een remise Zwetsloot profiteerde vrij snel van een ernstige fout van v. d. Zwan, verkreeg materieel voordeel en won. De volledige uitslagen waren: A. v. d. Zwan—Th. Zwelsloot 0-2; H. J. v. d. WoudenS. Boer 11; J. W. Geerling- J. Bastemeijer 0—2; J. J. de Vries— J. H de Kluyver 0—2; T Goud—H Visser 20. F. H. Boog—F. Gordijn 1—1, H. N. van Mourik—W Terlouw uitgest. De tweede ronde wordt a.s. zaterdag gespeeld in het Bridgecentrum. Mari niersweg 26, Rotterdam. Nieuwe commandant Zeven Provinciën Hr. Ms. kruiser De Zeven Provinciën, thans liggend op het IJ ter gelegenheid van de vlootschouw te Amsterdam, heeft een nieuwe commandant. Het is kapitein ter-zee P. Cool, die de kapitein-ter-zee M. J. Vos is opgevolgd. Tot deze com mando-overdracht was reeds enkele maan den geleden besloten. De kapitein t.z Vos is per begin september in Voorscho ten gedetacheerd en staat ter beschikking voor een nadere functie. Naar de Marinevoorlichtingsdienst ons meedeelde, houdt de commandowisseling geen verband met de stranding van de kruiser, vorige week te Den Helder. Wel heeft de kapitein t-z. Vos opdracht ge kregen zich ter beschikking te stellen voor het onderzoek naar de oorzaak van de stranding. Of de zaak voor de Marine- raad zal worden gebracht is in het geheel nog niet bekend, daar de commandant zeemacht hierover nog geen beslissing heeft genomen. Vanmorgen is in Amsterdam de Vloot schouw van de Koninklijke Marine be gonnen met een défilé van vier compi nieën uit Amsterdam en Hilversum, voorafgegaan door de Marinierskapel. Op de Dam nam burgemeester Van Hall samen met de commandant maritieme middelen, kapitein-ter-zee A. H. W Freytag Drabbe het défiléééé in ogen schouw. Op dat moment vlogen formaties vliegtuigen van de M L D. over de stad Eerder op de morgen ontving de burge meester de commandant van het smal deel, kapitein t.z. Cool, met de madanten der schepen op het stadhuis. Nieuwe wethouders in Bergen op Zoom geroyeerd Van de 14 leden van de KVP die als afgevaardigden dezer partij op 2 sep tember hun intrede deden in de nieuwe gemeenteraad van Bergen op Zoom, heeft het bestuur van de KVP de heren H. P. P. M. Gerritse, J. W. H. C. Akkermans, K. W. Benner en Jos de Moor geroyeerd. In een persoonlijk schrij- aan deze heren, waarin hun royement wordt kennis gegeven, wordt tevens op gewezen dat de consequen- hiervan is dat zij hun raadszetel ter beschikking van de partij moeten stel len. Deze vier leden hebben, zo wordt hun verweten, in strijd met het door de raadsfractie genomen besluit, gewerkt aan de benoeming van niet door de KVP-fractie kandidaat gestelde houders, zulks in samenwerking met .d.A., V.V.D.. C.H.U. en de katholieke assistenten. De heren Gerritse en Akker- lans hebben zich door genoemde groe- en tot wethouder doen benoemen. Gelande Indonesiërs waren gevlucht Nadere berichten zijn ontvangen over de Indonesiërs, die in een prauw op het eiland Amsterdam benoorden de Vogel kop in Nederlands Nieuw-Guinea waren aangekomen. Het blijken er geen veertig te zijn, zoals aanvankelijk door de bevol king was gemeld, doch 18. Zij waren gevlucht uit Halmaheira en werden in uitgeputte toestand aangetroffen. Het was zaterdag een grote dag in het leven van oud-huzaar wachtmeester-instructeur Johan nes Lambermont in Oostzaan. In verband met het feit dat hij mor gen 100 jaar hoopt te worden, was het trompetterkorps van het zesde regiment Huzaren van Bo- reel naar de Zaanstreek gekomen om de oude strijdmakker Lam bermont een aubade te brengen. De oude oud-huzaar nam deze hulde met zichtbaar welgevallen in ontvangst. leder jaar lijkt het Aalsmeerse bloemencorso nog mooier te worden dan het al was. Zater dag jl. vond het een glorieus hoogtepunt in het Amsterdam se Olympisch Stadion, waar het spel „Je Maintiendrai" werd opgevoerd. De foto geeft een overzicht van dit spel, dat een huldeblijk was aan H.M. de Koningin, die tien jaar ge leden werd ingehuldigd. BE/VTHf'/ZE/V Rode haan kraaide fel op schuur van Van der Eyk Zaterdagmorgen ontdekte de familie P, oen men na de koffie op het erf kwam, en zware rookontwikkeling in het be- drijfsgedeelte. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd en na korti tijd kwamen de Hogeveense brandwee: er leiding van adjudant-commandant J. Graper, die ook de Benthuizer brandweer commandeerde, en de Hazers- oudse brandweer onder leiding va: heer Dekker. Het volledige college en W. van Benthuizen kwam ?ns. Wethouder Van der Eijk is een an de getroffen landbouwer. Binnen het uur was men de brand eester. De opstallen konden worden be houden, maar de bedrijfsruimte, grote schuur, aan het voorhuis vastge- bouwd, ging geheel verloren.. Even dreig de de brand fataal te worden voor de bekende boerenbehuizlng van de heer B. C. van de Velde, de oud-Hollandse boerderij op de driesprong. Snel ingrij pen voorkwam, dat overgewaaide von ken het dakstro in vlam zouden zetten. Dë rijkspolitie had veel werk met de belangstellenden op dit vrij drukke punt afstand te houden. Als vermoede lijke oorzaak denkt men aan kortsluiting. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt althans gedeeltelijk door de verzekering gedpkt. De schuur was voor een deel met graan en stro. Ook ging een bromfiets van de knecht verloren. Alphen aan den Rijn Puzzelrit trok 251 deenemers Soemerisch, de oudst bekende taal 1311) Soeiner (eigenlyk Sjoemer) of Kengi wat in de oudheid de naam van hel zuidelijkste gedeelte van Mesopo tamia, waarvan de aardrijkskundige situatie destljda echter sterk van dc tegenwoordige afweek. Door aanslibbing latuurljjk wèl het geval geweest) maar ran die wellicht oudere telen heeft de 'etenichap geen kennis kunnen nemen. in de alluviale vlakte van hét t verschillende tnderzockingen van d len uit Mesopotamia Falkenstei kustifjn van de Perzische Golf Bun-' (onlangs lol Arabisch'. Golf omgedoopt) loond dat veel zuidelijker komen te liggen dan ir de oudheid hel geval was, maar boven dien liggen de brddingeD ven de Tigri» geweest. Maar en de Eufraal thans veel verder uil J-nr. WM "®l 5 elkaar en worden niet meer - gelük ir «we de oudheid - door een net van kanalen 'n,ik« do* grachten en sloten met elkaar verbonden In de periode van 4000—2000 v. Ch- behoorde hel land Soemer tot de vruchl lienstige il uitelui den reken der stijds larde. oude eultuu- ite woestijngebied. In deze streek werd destijds hi Soemerisch gesproken, de merkwaardig ste van alle verdwenen talen van Voor Azië en tevens de oudst bekende taal tei wereld Dat wil niet zeggen, dat er geen oudere talen geweest ajjn (want dat is uudste oorkon- loor Langdon, hebben aangr millennium v thrift dat toer vis - Soemerisel eeds omstreeks 2001 smeriseh geen volk» het alleen nog gc esterkaste. zodat dis d diendr voor gods tnsrhapprljjke doel inden. In ickere zin is dat ren gelul :cwcest, want daardoor is hel de onder roeken uit onze tijd mogelijk gewordet liet Soenirrisrh te leren kennen. Christiar heeft aelfs kunnen aantonen, dat dr grammatica van het Soemerisch nuar hr' Kaukaiisch wijat en de woordensrha' •laar het Hamito-Scmietisch, terwijl h' voor de fonetiek nog een derde, mee insteljjkc component aanneemt. Hr Soemerisch is dus waarschijnlijk ii «ichself geen eenheid geweest, wat om ook alweer niet behoeft te verwonderen, eerste begin af de i rassen en talen i •amengesmolten. Op de moderne mens maakt deze oude aal een hoogsl primitieve indruk. De koning wordt aangeduid als „de grote rjjn paleis als „hel (lugal) I e huis" (cgal), terwjji de leeuw geweldige hond" (urmah) bekend t, de zee als „huis van het water" Ier taalonderzoeker*, die er op wjjzen lat deze manier van uitdrukken ook ten loei kan hebben gehad dc ware be ekenis der dingen tr verhullen wal de Soemeriër* zeker niet onwaar hijnlijk ia zodat da oorspronkelijke •oorden door dase versluierde omsrhrjj. ngen verdrongen zyn. Nu we als oudst bekende taal het •temerisch hebben genoemd, zullen •-elen ongrtwyfeld willen weten hoe het dan met het Hebreeuws staat Voor de zaterdagmiddag gehouden Kamsteeg-puzzelrit voor automobi listen bestond weer een grote belang stelling: er waren maar liefst 251 deelnemende teams. De organisatoren mevr. J. G. Lemkes en de heren H. Kok en J. van Dam. zagen hun zwoe gen van de afgelopen maanden dus wel beloond. De route ging van Alphen naar Bode- ;raven, Nieuwkoop, Zevenhoven via Nieuwveen en Langeraar weer naar .Alphende totale afstand bedroeg onge- 90 km. Er werd in twee klassemen ten gereden, een algemeen en een voor Volkswagens; de deelnemers met Volks wagens mochten in beide klassementen meedingen naar de prijzen. De uitslagen zijn: algemeen klassement A: 1. L. P. G. Frijters met J. Groenen dijk; 2. J. v. d. Bos met H. Berkhei; 3. J. Rcijneveld met mevr. Reijneveld; slge- i klassement B: 1. B. Rosendaal met C. de Haan; 2. G. en C. Kool; 3. A. Kroon B. Nieuwpoort; Volkswagenklasse ment A: 1. L. P. G. Frijters met J. Groe nendijk; 2. echtpaar. Reijneveld3. P. an Deuren; Volkswagenklasaement B: 1. B. Rosendaal met C. de Haan: 2. A. Kroon met P. Nieuwpoort; 3. J. G. C: Bos met P. Uittewaal. Elfde Instuifseizoen geopend Er heerste zaterdagavond In de grote zaal van het Hervormd wükgcbouw Bethel die, ondanks de warmte, heel bezet was een buitengewoon pret tige sfeer. Ruim honderd jongens en meis jes waren daar in een, we mogen wel schrijven, uitbundige stemming bijeen voor de opening van het elfde Instuif- He-t programma werd verzorgd door de twee gebroeders Roos en George Heuvel. Ton Roos ontpopte zich ala een veelzijdige „artieet". hoewel hij, naai gevoelen, met z'n pantomime wel dartel oud paardje van stal haalde. Z'n „stoomcursus" toneelspel was hee slaagd. BIJ z'n zangrepertoire werd Ton op prima wijze geassisteerd door zijn r. Ook van de goocheltruc» van George v. d. Heuvel ia genoten. HIJ la en beeohaafd in z'n optreden. Onder leiding van Jeugdouderling C. Otto apeel- en tiental jongeren een leuke wed strijd hersengymnastiek. De heer Otto had aan het begin van deze geslaagde avond de jongens en meis jes verwelkomd. In rijn welkomstwoord memoreerde hij het verscheiden van Jeugdleider A. Blom, die tien jaar lang het Instuif werk zijn beste krachten had gegeven. Goede prestaties van AAV-36 atleten Zaterdagmiddag hebben enkele atle- rn van de AAV '38 deelgenomen aan atletiekwedstrijden In Rhenen. Mede dank zij de goede conditie en het fraaie weer zijn goede tijden gemaakt. Rein Verkade verbeterde het clubre cord op de 1500 m hardlopen. Hij maakte nu de fraaie tijd van 4 min 14.5 sec. en werd hiermede vierde. Cor Verkade liep 600 m. In een mach-| tig duel met een AAC-atleet werd hij met slechts enkele decimeters verschil tweede. De tijd die voor hem werd af gedrukt, 1 min. 30 sec., betekent eens een nieuw clubrecord, aangezien het oude met 2 volle seconden werd ver beterd. Wim van Veen werd op de 100 m he ren klasse B in de goede tijd van 11.8 sec. vierde. Eveneens werd hij vierde met hoogspringen (1.48 m). B. v. d. End liep 800 m bij de jongens A en maakte daarbij een tijd van 2 min. 13 sec.; hij werd als 6e geklasseerd. Da. W. Tom voor de radio De morgenwijding van donderdag 11 september 10.30 uur, uit te zenden door de N.C.R.V., wordt verzorgd door ds. W. Tom, Gereformeerd predikant te Oudshoorn. Alphense Vriendenclub Zaterdag is met oude en jonge duiven gevlogen van Neufvilles af, 183 km; de duiven werden om 12.15 uur gelost met zuidoosten wind. Aankomst eerste duif 3.8.52 uur; laatste 3.31.51 uur. Uitslag: 1, 10 A. Groenendijk; 2, 5. 16, 17, 20, 22 Jac. Verkade; 3. 23, 25, 28 J. Hogenes; 4. 12 C. Verdel; 6. 19 H. Hoogeveen; 7. 21, 24. 30 E. van Wilgen; 8. 14, 15 Th. v. d. Elshout; 9. 11, 18, 29 A. Dissel; 13, 26, 27 i Es. De brandweer moeit er op uit Gisteravond omstreeks half negen werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje bij de bewoner van een beneden- flat in de Pieter Floriszatraat. Het bleek, dat in de kelder oen bromfiets in brand was geraakt. Gevaar voor uitbreiding was er niet, maar het werk van de brandweer werd bemoeilijkt door een he vige rookontwikkeling. Volleybal in Praag Nederland won en verloor De uitslagen van de volleybalwedatrtl den, die in Praag werden gespeeld om di ~uropcse titels luiden: Finale heren: Bulgarije—Zuldalavt» -2; Roemenië—Rusland 3—2; Hongarije -Frankrijk 3-0 #e l'in 16e plaats: Italië—Nederland 3—2; NederlandEgypte 3—0; Albantk-Tunis -1; Turkije—Finland 3—0. 17e t/m 20e plaats: Oostenrijk—Dene marken 3—0; België—West-Duitsland 30; BelgiëOostenrijk 3—0. Finale dames: TaJechoalowakiJe—Zuid- sla vië 3—0; Roemenië—Bulgarije Rualand—Hongarije 3—0. Wrakstukken. Een Belgische vissers boot heaft da ataart van een Thunderjet» atraeljagar gevonden In de Noordzee, op 150 meter uit de Nederlandse kust Er wordt geen vliegtuig /ermiet. DE DOOD GING DOOR DE LUCHT JAEGER en luchtmacht der Vercnig- de Staten hebben een gedenkte ken opgericht ter nagedachtenis aan Thomas Selfridge, een eerste luite nant van net Amerikaanse leger, die vijftig jaar geleden de dood vond bij een vliegtuigongeluk en de geschie denis is ingegaan als het eerste slachtoffer van de zg. mechanische vlucht. Op 9 september 1908 gaf Or- ville Wright, één van de twee broers, die de eerste vlucht met een moto risch gedreven en door henzelf ge bouwd vliegtuig uitvoerden, een de monstratie voor de Amerikaanse le- gerautoriteiten. Deze autoriteiten stonden namelijk nogal sceptisch te genover de uitvinding van de Wrights en waren in feite eerst enthousiast geworden nadat in Europa aller- wege de lof van de uitvinding was bezongen. Er is wel eens beweerd, dat de schuld daarvan lag bij de ge broeders Wright zelf. Na hun eerste vlucht op 17 december 1003 bleven zij even zwijgzaam als voorheen. Zij rolden hun machine weer in de loods op het veld bij Kitty Hawk, deden de deuren dicht en onttrokken de op lossing van een vraagstuk waarnaar in de gehele wereld naarstig was gezocht, aan al te nieuwsgierige ogen Later is deze. wat men zou kunnen noemen ..bescheidenheid", verklaard uit het feit dat de gebroeders Wright enerzijds hun machine eerst wilden perfectioneren alvorens het den volk» te vertonen, anderzijds dat zij in weerwil van hun vooruitziende blik de belangrijkheid van hun uitvin ding niet overzagen. In een inter view verklaarden zii zelfs: Er zullen in geen duizend jaar vliegtuigen zijn Toen het Amerikaanse leger de mogelijkheden, die het vliegtuig kon rieden, begreep, werden de gebroeders Wright 'n de gelegenheid ge steld hun vinding te demonstreren. De kinderziekten be gon men toen al, zij het ook lang zaam, te hoven te komen. Op 9 sep tember 1908 was er zo'n demonstra tie. Orville ging achter de stuur- knuppel zitten en bracht met zijn prestaties in de lucht zelfs de meest verstokte pessimist van het leger in vervoering En zoals heden ten dag* nog gebeurt, de jeugd stond langs de randen van het vliegveld en droom de haar idealen Orville werd do held van de dag. Het vliegtuig be gon toekomst te krijgen. Op dat ogenblik realiseerde nog niemand zich. dat de dood ook door de lucht zou gaan. Acht dagen later werd men met deze werkelijkheid gecon fronteerd. Op 17 september 1908 was hetzelfde toestel, de Wright type A. weer in de lucht. Als passagier vloog mee de enthousiaste luitenant Tho mas Selfridge. Wat niemand had durven vermoeden, gebeurde Het vliegtuig verongelukte en toen men bij de hoop verwrongen bul zen en af geknapte spanten en draden aan kwam om de inzittenden uit hun be narde positie te verlossen, was die hulp voor Selfridge niet meer nodig. Hij was het eerste slachtoffer van het vliegtuig geworden. BELICHT BERICHT

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5