UIT HET LEVEN GEGREPEN EEN MINUUT 09.01 uur elke dag weer, elk jaar driehonderdvijfen zestig dagen 09.01 uur voor honderden op Gods aarde het ogenblik van begroeting of afscheid van dit leven. 09.01 uur (of het nu in Nederland of daarbuiten is): voor ontelbaren het begin van de arbeidsdag, het tijdstip, waarop het dagelijks werk met veel of weinig enthousiasme wordt hervat. Gisteren, vrijdagmorgen vroeg, hebben we onze verslagge vers op pad gestuurd. De opdracht luidde: wat doen en den ken de mensen om één minuut over negen precies. \S'e hadden natuurlijk ook een ander moment kunnen kiezen: één minuut over twaalf bijvoorbeeld of één minuut voor twaalf. Maar van de 1440 minuten, die een etmaal telt, konden we er slechts één nemen en bijna alle minuten waren even goed. Minder willekeurig zijn we te werk gegaan bij de keuze van degenen, die vandaag onze galerij vullen, waaraan we overigens onmiddellijk willen toevoegen u niet blind te staren op de geportretteerde personen. Op de mannen en vrouwen, die we u presenteren, komt het minder aan dan op hun rol in het arbeidsproces of hun plaatsing in het leven. Voor zo ver dit met onze beperking van mensen en ruimte mogelijk was, hebben we getracht een doorsnee-beeld van de maatschappij te geven, die aanzienlijk gecompliceerder is dan voor 't oog wel eens lijkt. Met het voor het forum brengen van de mannen en vrouwen onzer keuze zijn we er uiteraard niet. De mensen van één minuut over negen zijn de zelfde mensen van één minuut over twaalf en van al die andere minuten, welke God hun geeft. Die ene minuut is slechts een fractie van hun leven, dat rijk kan zijn of leeg en waarin de problematiek van omgeving en beroep altijd een grote plaats heeft. Daarom brengen we na de close up van die ene minuut een panoramische foto van die vele minuten, waaruit de levensgang gewoonlijk bestaat. Over de arts, tramconduc teur, de nachtarbeider, de wetenschappelijke ambtenaar, kortomover alle mensen, die we op deze pagina voorstellen, zult u in de komende weken dan ook uitgebreide reportages aantreffen. 09.01 uur morgen, overmorgen, altijd, zo lang de aarde blijft bestaan 09.01 uur kleine mensen in een grote wereld, altijd, zo lang er leven is. 09.01 uur mannen en vrouwen met hun problemen, altijd, zo lang er onvolmaaktheid is. Hij zat er. 's morgens om één mi nuut over negen: Willem E. Pols (8) jachtopzichter van „De Beer". Voor hem dartelden tientallen eendjes in het het water, zijn eendjes, „kwakers" zoals hij zei. Zo nu en dan greep zij" verweerde hand in een juten zak. die gerst in onteloare korreltjes bevatte. En hij strooide het voer voor zijn eendjes uit, terwijl in zijn ogen de lichtjes van liefde voor de natuur en voor dieren glommen. „Laat ze er maar naar duiken," verklaarde hij. „Dat is veel beter dan ze op het land te lokkenHet is hun natuurHoe dieper ze met hun kop in het wafer moeten wroe ten, hoe liever het hun is Willem E. Pols. jachtopzichter van ..De Beer", man. die door de plannen om van het eiland Rozenburg een in dustriegebied te maken. diep. zeer diep in het vlees gekerfd is. Dertig jaar woont hij al op „De Beer". Bijna de helft van zijn drieënzestig levensjaren heeft hij er fazanten voor de jacht ge fokt en de meer dan vijftig vogelsoorten, die in dit elfhonderd hectaren grote, wijkende recreatiegebied broeden, als kinderen gekoesterd. Als we hem vragen wat hij denkt, daar bij dat stille eendenvijvertje op vrijdag vijf september 1958, 's morgens om één minuut over negen, zegt hij met een stem. die hunkert naar het verleden: ..Wat moet er van myn eenden wor den? Ik heb ze jaren en jaren ach tereen gevoerd.... Ik heb ze op deze plas water gezet, omdat ik de eend heb leren begrijpenAch. natuurlijk, elk jaar zijn er weer nieuwe bijgekomen Maar ze kennen mij en ik ken hen, hoezeer ze ook op elkaar gelijken ,'t Laatste komt om vijftien minuten over negen ook duidelijk tot uiting. Dan komt er een woerd met eën glan zend groene kop het erf van de jacht opzienerswoning opwaggelen. Hij komt er om Willem E- Pols op te zoeken. Omdat hij zich te kort gedaan voelt omdat hij om één minuut over negen niet genoeg gerstekorrels heeft gehad. Herinnering In Den Haag. hemelsbreed slechts een kilometer of vijftien van Rozenburg vandaan, rammelt lijn drie om één mi nuut over negen over de Goudsbloem laan. In de aanhangwagen staat de con ducteur tegen een stang van het achter- balcon aangeleund, de lijst met dé num mers van de verkochte biljetten cn rittenkaarten in de hand. G. N. de Bruin '10) heet hij „Bruin-25" stompje concentreren, deze grijze rot, het waggelen van de tram is hier be slist de oorzaak niet van. Hij denkt aan het jongetje, dat net is uitgestapt, dat frisse jongetje met zijn bros geknipte haar. dat hor.Jerduit over zijn vakantie heeft gekwetterd Zijn heldere stem had geklaterd als een waterval. En alle pas sagiers hadden er plezier in gehad, tot die nurkse man. die altijd bij het eind punt de wagen verlaat, toe. Hoe lang is zijn eigen jeugd al voor bij? Ook hij is eens zo oud als dat jon getje geweest en ook hij heeft eens met het zelfde enthousiasme over zijn va kantie verteld. ..Niet dromen. De Bruin zegt hij dan tegen zichzelf. ..Stel je niet aan die tijd is voorbij... Over één minuut ben je bij het eindpunt en als je dan je lijsten niet hebt ingevuld, moet je het in je korte rustpauze doen. In Rotterdam, om één minuut over negen, zit meester-vastmaker Willem J. Jacobs (3) In het wachtlokaal van de „Roelersvereniging Eendracht" en tuurt uit over de wijde waterplas, die Waalhaven heet en die zich In de warme zon ligt te spiegelen. HU lUkt wat afwezig te zUn, deze verweerde buitenman, maar in werkelijkheid is hij vol belangstelling. „Daar gaat de „President Kruger", zegt hU en zUn vereelte hand wijst naar de boeg van een schip, die door het licht vaag geworden is. alle schepen op zijn duimpje. Ruim dertig jaar oefent hij zijn beroep al uit: het los- en vastmaken van schepen, die in de Rotterdamse havens ..geboeid" zijn of worden. Dagelijks weer bindt hij de strijd aan tegen water en golfslag en de ervaring heeft hem geleerd met God en de wind te leven. Want als je een paar keer per dag op spekgladde boeien met loodzware scheepstrossen worstelt, weet je, dat je leven aan een zijden draad hangt, om- dt)t er maar weinig voor nodig is tussen de touwen bekneld te raken, of in het water te plonsen. „Ik heb nu geen tijd meer", verklaart hij. als van zijn kantoor de melding binnenkomt, dat de Noorse tanker „Viva" naar boei D 7 verhaald moet En voor de zoveelste maal stapt mees ter-vastmaker Jacobs in zijn nietig bootje, dat. onrustig tjoekend. de mach- tegemoet gaat. Punctueel Boerin P. A. RijlaarsdamDc Wit (14) uit Woubiugge keerde om één minuut over negen gistermorgen haar kazen, toen een waarschuwend klopje op de achtardeur haar in haar mijmeringen verstoorde. Het was afkomstig van een attente buurvrouw, die had gezien, dat er op peren beluste kwajongens in de bongerds zwierven. Mevrouw Rijlaarsdam kon dit uiter aard niet over haar kant laten gaan. Terwijl haar meisje in de pap op het fornuis bleef roeren, snelde ze naar buiten en kwam even later voldaan terug. De jongens waren onder de pere bomen vandaan gejaagd en ze kon weer rustig verder gaan met de dagelijkse keerbeurt: één van de lichtste werk zaamheden in de kaasmakerij. „Het maken van kaas", vertelde ze, „is op zichzelf een zwaar en arbeids intensief ambacht.Het aantal „zelf- kazers" neemt dan ook gedurig af, on danks het feit. dat de liefhebbers van originele boerenkaas, die sinds mei van dit jaar een eigen rijkskeurmerk heeft, met het jaar groter in getal worden „Een minuut?" Deze vraag, met een glimlach, maar op besliste wijze gesteld, was de eer ste reactie van burgemeester H. A. M. T. Kolfschoten (11) van Den Haag, toen hij vrijdagmorgen om precies één minuut over negen zijn hoed in de handen van kamerbewaarder Vink overgaf. De eerste burger van de Residentie had haast, want het drukke stads verkeer had hem parten gespeeld. De voorzittershamer voor de vergadering van B. en W. lag al een minuut op hem te wachten Mr. Kolfschoten is een man van de klok vandaar zijn reactie. Na een minuut tijdverlies wénst hij geen oponthoud meer. in de hand had, liep de laatste gehaast naar zijn sober, maar keurig verzorgd bureau om wat stukken tc halen. On middellijk daarna verliet hij zijn ka mer weer, op weg naar de vergader zaal. waar het dagelijkse bestuur dei- Residentie dinsdags en vrijdags pleegt te vergaderen. lezen dagblad eens een stukje plaats te over de misdeelde, alleenstaande bejaarde...Ik ben "1 jaar. moet leven van staatspensioen en steun van So ciale Belangen, maar het lijkt soms wel, of ik nog in de hongerwinter zit... Van dc 125.— die ik maande lijks ontvang, moet eerst elke week 10 kamerhuur af' en daarnaast moet ik nog vele andere guldens voor dc hoogst noodzakelijke dingen uitgeven. Wie niet aan de deur durft vragen en geen familie heeft, lijdt stille armoede... Na enig zoeken in een eeuwenoude buut van een onzer grote steden had den we het adres gevonden (13), En na draaitrap te zijn opgegaan, stonden we om een minuut over negen in het kamertje van tien gulden per week, naast de marktkoopman, die het verhuurde. ..Zo. hebben jullie een briefkaart van hem gehad"vroeg deze, „En heeft- ie jullie ook laten weten, waar hij op 't ogenblik uithangt?...Hij is namelijk met de noorderzon vertrokken!..." Dc marktkoopman grijnsde even, haalde daarop een paars stukje»dames- postpapier voor dc dag en vroeg ons het te lezen. Het was ondertekend door de bejaar de. die ons geschreven had en die zich niet langer wilde laten aantreffen. Hij zat volkomen aan de grond, schreef hij. en was daarom voorlopig naar kennis sen in Haarlem getrokken. Als hij weer wat beter in zijn centen zat. kwam hij pen zieiig geval of alleen maar een man. die zijn geld niet kon beheren? In het armoedige kamertje, waar de oude een groot deel van zijn spullen had achtergelaten, zochten we gister morgen om één minuut over negen te vergeefs naar het antwoord. Koningin Haar dag is om één minuut over ne gen al oud. Haar moeder, die dit na jaar vijfenzeventig wordt, is na een lange ziekte nooit meer hersteld. En haar vader, die dichl bij de tachtig staat, heeft vannacht gelukkig geen last van zijn bronchitushoest gehad, ■gMM|(rèktgNM Het is precies één minuut over negen, als we dr. L. D. Brongersma 1het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in Leiden zien binnenstappen. Dr. Bron gersma is directeur van dit in de Raamsteeg gelegen museum, maar hij is ook de man. die er van houdt voor wetenschappelijke doeleinden in de bin nenlanden van Nieuw Guinea rond te ZiellQ Lenie (5) die door niemand opgemerkt. vrouw ge >rden is en die. toen ze achttien was. haar studie moest opge ven, omdat ze te zwak en te brekelijk was om ooit zelfstandir te kunnen wer- ..Eén rijksambtenaar hoort op tijd te zijn." zegt hij. als we hem in de hal aanspreken en hij een blik op de klok geworpen heeft. Of hij er ook zo in de oerwouden van Nieuw Guinea over denkt, als mis schien de zon zijn tijdmeter zal zijn. hopen we in de komende weken in een artikgl te vertellen. „Het zou wellicht erg heilzaam kunnen werken, als u in uw veelge dwaald. De zelfde ook, die in haar een tje een belangrijk stuk sociaal werk opknapt, gewoon thuis, waar ze kind en verzorgster tegelijk is. Het is vrijdagmorgen: kamerdag. De kanarie ;n zijn al schone kooi triller! met de radio mee en door het open raam dringt het geraas van de Rot terdamse Mathenesserweg binnen. Le nie borstelt en stoft en denkt: „Wat een heerlijke dag! Al weer zon! Al weer warmte!.... Volgende week hele dag uit M'n tweede dag de Dan heeft vader op ons bellen open gedaan en staan we precies om één minuut over negen in de onttakelde kamer. Lenie komt opeens handen te kort: ze zet de radio af. werpt schie lijk het kleed over tafel, legt de bor stel op z'n plaats en doet haar schort af. „En ik dacht nog wel zo, dat de olie man belde", zegt ze ter verontschuldi ging. maar ook ter begroeting. De man zit bij het grote raam en knijpt de ogen achter de brilleglazen wat nauwer toe, terwijl hij het hoofd iets achterover houdt om het werk te beoordelen, dat de ene zwierige lijn na de andere uit zijn teken pen is gevloeid. In een hoek van de kamer spelen drie jongens verveeld met tekenstif- ten en stukken krijt. Zo nu en dan nemen ze met afwachtende ogen hun vader op, die in zijn atelier hard zwoegt om op tijd klaar te komen. Het is één minuut over negen „Jongens, nog eventjes'", verzekert de Dordtse illustrator Otto Dicke (4) zijn drie zoons en na verwoed de gumkrui- mels van zijn papier te hebben wegge blazen. voegt hij ons toe: „Op andere dagen zijn ze hier graag om tc tekenen, maar nu staan ze te popelen om zo gauw mogelijk te ver trekken De koningin komt dan ook vandaag in Dordt om drie nieuwe ha vens tc openen Straks gaan we er allemaal heen. m'n vrouw en m'n doch ter incluis. Telefoons Om één minuut over negen meet dok ter W. van Lankeren 61 de bloeddruk van een patiënte in zijn spreekkamer aan de Haagse Laan van Meerdervoort. Met de stethoscoop in de oren bedenkt hij dan, dat hem een drukke dag te wachten staat, wil hij tenminste mor gen de hele dag in De Bilt kunnen zijn. Deksels, ja! De Bilt Een daar en het onderwerp: schooltandver- zorging. is interessant genoeg. Hij betrapt zich er op. dat hij aan september 1957 denkt. Precies een jaar geleden gebeurde op de terugweg van De Bilt dat vreselijke ongeluk Hij werd uit z'n auto over een brugleuning geslingerd, de metersdiepe berm in. Alles om hem heen was al donker ge- wor en, maai toen hij, zwaar gewond in een Gouds ziekenhuis ontwaakte, hoorde hij. dat een bos struiken zijn val gebroken had en dat hij er daar om het leven had afgebracht. „Een wonder van God", praat dok ter Van Lankeren, die van zijn geloof nooit een geheim heeft gemaakt. En aarzelend voegt hij er aan toe: „In het leven van elke dag gebeuren wonde ren. al zijn daar nooit duizenden ge- '.uigen van en al lijkt 't allemaal niet •o spectaculair Exporteur Ko Minnaar (9) maakt er geen raadsel van, toen we gister morgen om één minuut over negen tegenover hem zaten. „Natuurlijk, alles per telefoon Ik doe de hele dag niets anders dan met de hoorn in m'n hand zitten Ook zonder die verklaring zou het duidelijk zijn geweest. Op zijn tafel staat, evena's op die van zijn broer Jan, een geweldige batterij telefoon toestellen. voldoende om op alle fron ten tegelijk met orders te goochelen. Door al die draden tasten de gebroe ders en hun medewerkers de markten voor land- en tuinbouwprodukten af. En of deze nu in binnen- of buiten land liggen, overal is de firma C. Min naar bekend, die pas in 1939 van het het Zeeuwse Kruiningen naar de Maasstad kwam. We verdwijnen, als vier telefoons te gelijk beginnen te rinkelen. „Wat doen de appels in Londen," horen we nog. „Ja, de appels! Werkloos Mejuffrouw A. E. Smit (7), hoofd van de Hervor .ide kleuterschool aar. de Asserstraat ir. Leiden, sprak vrijdag om één minuut over negen het ochtend gebed in haar klas uit. Zij noemt dit de kracht, waaraan elke dag ont springt. het licht, waardoor elke dag mag gloren. Mejuffrouw Smit heeft bepaald niet de indruk, dat de kinderen onder de bijbelse vertelling naar het speluurtje verlangen. „Uit hun reacties", zei ze. „is wel degelijk af te leiden, dat ze er bij zijn en ook. dat ze er mee be zig zijn In de lagere klassen wordt het ver haal wel eens. vervangen door het praktische gesprekje. Juffrouw en kin deren praten dan „bijvoorbeeld over de vraag, of je jokken mag of bedrie gen." De tongen komen vaak zo los, aldus mejuffr uw Smit. die haar dank bare taak al van 1920 af mag vervul len. „dat de „discussie" wel eens op spelrumoer gaat lijken Aan wit gedekte tafeltjes zitten mensen te eten. Met smaak verorbe ren ze het eenvoudige ontbijt, dat hun door zorgzame zusters van het Leger des Heils wordt voortgezet. Gehaast of rustig smeren zij een boterham, of slobberen, genietend, een kop thee naar binnen. Vogels van velerlei pluimage ko men in „De Lichtboei", het Leger des Heilspension aan de Schledamsesingel te Rotterdam. Er zijn daklozen onder, zeelui, werklozen, zwervers, maar ook toeristen uit het buitenland. De majoors Barteling. leiders van het huij. vinden altijd wel een plaats je. En iedereen is welkom! Zeeman J. Groothelm (2 -achter) zat bij een kopje koffie aan een tafel, toen we gisteren even voor negenen binnen kwame „Ik heb geen vaste woonplaats" zegt hij en als ik in Rotterdam ben zo eenmaal in het halfjaar, want ik ben kok op de wilde vaart dan kom ik Groothelm heeft geen werk en trekt er dagelijks op uit om een „job" te krijgen. En als hij zich over het slech te tij in de scheepvaart beklaagt, spreekt huisknecht H. van Dort (2 gen. Zeeman Groothelm la veert weg. een lange dag van vragen cn zeer waarschijnlijk afwijzingen Nachtwake het Rotterdamse ziekenhuis „Bethesda" dc geneesheer-directeur op de gang. „L/oK.er Neuteboom," zei ze. ..dok ier Bast hee.'t gisteren een maagpa tiënt geopereerd en hij heeft me Re- vraagd u iets van het weggehaalde deel te laten zien Dokter en zuster stappen daarop sa men de operatiekamer binnen. „Kijk, dokter, hier!" horen we de verpleegster zeggen. En dokter Neute- hoorn buigt zich over een bakje heen. een glinsterend pincet tussen de vin gers. Zuster Henneky, hoofd operatieka mer „Bethesda" in vaktermen: hoofd o.k. was al kort na zeven in haar glazen domein gearriveerd. Zij had de vloeistoffen en de instrumenten nagezien, want zij wist, dat, vóór de dag zijn hoogtepunt zou hebben be reikt, een nieuwe chirurgische in greep nooazakelijk was. Wa. zij echter op vrijdag oéén m ut over negen niet wist, was, of de patiënt de eerste minuut na negen op zaterdag zou ha len Nachtwaker Johannes Jacobus Mceuwis (12) sliep, toen we hem vrijdagmorgen om eén minuut over negen trachtten tc benaderen. Drie uur tevoren was hij thuis gekomen, die voor hem de vorige avond om half tien b'gonncn was. Voor Johannes Jscobus Meeuwis beginnen dc dagen al vijftien Jaar lang om half tien 's avonds en ze duren tot zes uur 's morgens En tel kens als zijn nacht begint, onder vindt hij, dat het niet eenvoudig is overdag te slapen. "~t zonlicht gaat nu eenmaal gepaard met een ocala van geluiden, die Je vooral hoort, als je ze nlèt wil horen. Geen wonder dan ook, dat Mor pheus' ari -n voor Johannes Jacobus Mccuwls dikwijls bonkig zijn. Wetenschappelijk ambtenaar dr. L. BRONGERSMA P U Guinn? 2. Zeeman J. GROOTHELM lange dag met vragen 3. Meester ve.tmaker 10. Tramconducteur G. N. DE BRUIN myn jeugd, hoe ver - hoe ver! 12. Nachtwaker JOHANNES J MEEUWIS dagen als nachten 14. Boerin P. A. RIJLAARSDAM-DE WIT kazen keren, maar let

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5