'd Oranjeboom hoog boven het Plantsoen VAN MENS TOT MENS van het draaiboek Agenda voor Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1958 Leiden Plantsoen OP 19 NOVEMBER 1903 be- sloot de gemeenteraad tot het slopen van de molen d'Oranjeboom, die van 1734 af het stadsbeeld in de omgeving van het Plantsoen heeft be heerst. Toen deze, schijnbaar nog zo hechte, trots van Leiden onder de slagen van de slopers viel, kon men dag aan dag „mensen van allerlei rand en stand hoofdschuddend bij het werk zien staan", zo vertelt een kro niekschrijver uit die dagen. „Treurend over het verlies van dit door zijn ligging en vorm zo schone bouwwerk, dat bijna tweehonderd jaren zijn brede wieken boven de vest bij de Kalverstraat had uitgeslagen". De molen heeft gestaan aan het begin van het Plantsoen. Van de Vestwal, de latere Jan van Houtkade, bereikte men het park over een smal wegje vóór langs de molen, waar achter het Kalverstraatje nog aan de vroegere benaming van het bouwsel herinnerde, ,'t Kalf". Het is nu alleen nog de Oranjeboomstraat, die de her innering der oudere Leidenaars aan het stadsbeeld van toen levend houdt. Deze foto werd ons toege zonden door mevrouw P. H. Voorzaat-Valkenburgh. (Advertentie) Rechtszaken PRAKTIZIJNSKANTOOR VAN TH. J. VAN DER HEYDEN HOGE RIJNDIJK 103A LEIDEN Telefoon 23405 „Semprc Avanti" op tournee Het christelijk mandoline- en toneel gezelschap „Sempre Avanti" heeft het eerste gedeelte van zijn winterprogram- ma vastgesteld. Op 22 september gaat men naar de markthallen in Amersfoort in verband met de herdenking van het vijftigjarig bestaan van de Ned. Chr. Bond voor de Hout- en Bouwnijverheid aldaar. Op 7 oktober trekt men naar de dierentuin in Den Haag ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de afdeling van deze bond. Twee dagen later zijn de Leidenaars in Ridderkerk bij de viering van het veertigjarig jubileum van de Chr. Besturenbond (gebouw St. Joris). Voor 13 oktober heeft de afdeling Delft van de Chr. Bedrijfsgroepencentrale, die haar veertigjarig bestaan herdenkt, het gezelschap gevraagd (grote Doelenzaal). Op 22 oktober gaat het naar Huizen Noordholland om luister bij te zetten de viering van het veertigjarig jubileum van de Chr. Metaalbedrijfsbond (gebouw 't Visnet). Op 30 oktober komt Leiden zelf aan de beurt. Een avond met „Jong en Jolig" in de Stadsgehoorzaal. Voor de propagandamaand van het Chr. Nationaal Vakverbond (november) komen nog enkele belangrijke uitvoeringen op het programma. Besprekingen daarover zijn nog gaande. Op 4 en 11 december is „Sempre Avanti" in Schiedam, resp. in het Passage-theater en in het gebouw „Arcade", ter viering Van het gouden jubileum van de afdeling van de Chr. Metaalbedrijfsbond. Van Cleef opende een nieuwe toonzaal De n.v. Vam Cleefs manufacturen-, bed den- tapijtenhandel heeft haar zaak aan de Haarlemmerstraat uitgebreid met een nieuwe toonzaal, die gistermiddag werd geopend. Deze rechthoekige en daardoor bijzonder overzichtelijke ruimte is geie- geri op de hoek Korte Paradijssteeg-Van der Werfstraat, schuin aohiter de „moeder- zaak". Door een zijdeur hiervan is de toonzaal te bereiken. Kerkelijk gesprek in Leiden Al enkele jaren geleden is in Leiden en Oegstgeest het gesprek begonnen tus sen de beide Hervormde Gemeenten pn de Vereniging van vrijzinnig-Hervormden Leiden-Oegstgeest. Het feit dat de Ge meenten niet veel hoorden over wat in deze kleine gesprekskring werd bespro ken, heeft de deelnemers doen besluiten de afvaardiging aan beide kanten uit te breiden tot twintig personen. De bedoeling is, twee of drie keer per werkjaar samen te komen. De eerste keer zal zijn donderdag 16 oktober om 8 uur. Het onderwerp is dan: „Wie is Jezus Christus voor ons?" Uitbreiding B. de Koning De fa. B. de Koning, „Het Leidse Wol- lendekenhuis", aan de Haarlemmer straat, hoek Donkersteeg, heeft van morgen een nieuwe afdeling geopend, speciaal voor de verkoop van dekens, ledikanten en matrassen Tomadoshow in het Vlies Uiteraard heeft de tomadoshow van de firma Jan de Nie en Zn., gistermiddag vond in Het Gulden Vides, veel vrou welijke belangstelling getrokken. Onder werd een demonstratie gegeven met de snelkookpan. Toelichtingen gaven de belangstellenden een ruim inzicht in het gebruik en de doelmatigheid der arti- Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN egra{eHióóen Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen te Led- den wordt waargenomen door de dokters Hartman, Postel. Pieterse, Lahr en Meel. Welke apotheek De avond-, nacht- en zondagsdienst de apotheken te Leiden wordt tot m; dagochtend waargenomen door apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807; bovendi geopend tot vanavond zes uur apotheek „Tot hulp der menschheld", Hooigracht 48, tel. 21060. Burgerlijke stand van Leiden GeborenMaarten, zn van A. Meij- vogel en C. Twigt; Albertus Jacobus Johannes, zn van M. Stolwijk en A. Voordouw; Antonius Johannes Ja cobus, zn van J. H. Broenink en G. A. van der Wal; Jan, zn van P. Haas noot en R. Hofstadter; Rachel Jose- phina Maria, dr van J. W. P. van Zijp en J. T. Koree; Adriana Jacoba, dr van J. Vos en J. van Oeveren. Ondertrouwd: T. van der Zwet en K. W. Eldering; H. C. M. Peterse en M. J. Diels; R. W. van der Lubbe en J. Brouwer; W. L. van der Wel en J. van Strien; W. G. Jonkman en P. Stoute; W. van den Berg cn J. A. W. M. ConijnJ. Boot en C. J. van der Meer; J. W. Baars en A. de Voogd; M. J. Zonderop en M. C. C. Dirkse; H. J. J. van Groesen en J. A. Horikx; D. G. Uit den Boogaard en A. Ittner; J. de Jong en G. Brouwer; G. H. Bousie en S. Beij; D. Philipsen en M. van HaalemJ. G. Spaan en A. Blaas; A. Ploeg en J. J. Uit den Boogaard; L. van Wijk en G. G. Heijns. Overleden: J. Bekooij, 38 jr, man; G. J. Heuver, 93 jr, man; S. T. Stüle- meyer, 79 jr, weduwe van C. J. Bors- boom; C. B. van Dril, 26 jr, man; M. J. M. van der Zandt, 23 jr, vrouw; A. Malten, 77 jr, man; W. Klinkha mer, 87 jr. weduwe van W. F. Serlie. Lezers schrijven ons Politieke tinnegieterij Als lid van de A.R. partij kan ik hen niet eens zijn met de in het blad van dins dag j.l. dn het hoofdartikel weergegeven mening als zou het huidige kabinet niet rooms-rood zijn. Ik kan volledig instem men met De Telegraaf al6 dit blad schrijft, dat de protestants-christelijke partijen een aanhangwagen in het kabinet zijn. De socialistische weg is een zandweg, die steeds ruller wordt en die ten slotte doodloopt. En als de A.R. partij en de C.H.U. hun wagens hebben gekoppeld aan die vam de P.v.d.A., dan remmen deze wagens de karavaan natuurlijk wel wat af. Toch is het dom, ja zelfs onverant woord, om achter de karavaan te blijven rijden. Want er is ook nog een Rijksweg, namelijk de Rijksweg Gods. die naar het Koninkrijk der Hemelen rijdt. Van harte hoop ik, dat de A.R. partij, de C.H.U. en de christelijke pers, voordat de wagen» aan elkaar zijn vastgeroest, vam de bok stappen, de wagens loskope- len en de weg terug gaan om daarna de Rijksweg Gods te betreden. Misschien is het volgens menselijke maatstaven oneer vol om daar te rijden. Aan het eind van dde weg waoht echter Gods Rijk. Valkenburg (Z.H.) P. LANGELER GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBARE VERVOLGON DERWIJS VOOR JONGENS (AVONDONDERWIJS) Burgemeester en wethouders van Lel den brengen ter algemene kennis, dat de inschrijving van leerlingen voor het open baar vervolgonderwijs voor jongens zal plaats hebben op donderdag 11 en vrijdag 12 september a.s. des avonds van 1920 u in het gebouw van de school van Voortge. zet Gewoon L.O. aan de Oude Vest 35. Aangifte kan geschieden bij het hoofd van de cursus, de heer I. van Iterson, Burggravenlaan 77, tel. 32133. Leerlingen van de vorige cursus moeten zich opnieuw laten inschrijven. Nadere inlichtingen omtrent het volgonderwijs worden bij de inschrijving verstrekt GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis: a. dat de brug over de Rijnburgersingel nabij de molen „De Valk" met ingang van 8 september a.s. voor de duur der herstelwerkzaamheden aan het brug dek, op de eerste vier werkdagen var elke week, is afgesloten voor het ver keer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee. in beide richtingen; b. dat de Zijlsimgel, gelegen tussen de Schrijverebrug en de Singelbrug, in verband met de uitvoering van werk. zaam'heden aan het wegdek in de periode van 8 tot en met 13 september a.s. gedurende trwee dagen is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. ZILFA PLEET P J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 7. ROSSEM du CHATTEL Si DRIESSEN Breestraat 95 Installatie adelborsten De heren C. C. M. de Nooijer uit Leiden T. J. N. van der Voort uit Voorscho- n zullen op 10 september in het Konink lijk instituut voor de marine te Willems oord, Den Helder, worden geïnstalleerd als adelborst voor de zeedienst. Als adelborst voor de technische dienst il worden geïnstallerd de heer H. W. iiger uit Voorhout. Tussen de bladzijden Peyton Place LUXOR. Een paar jaar geleden schreef Grace Metalious een boek over een gefingeerde stad in de Verenigde Staten: Pevton Place. Die roman werd. nadat er een pocket-uitgave van was verschenen, een bestseller. Dat kwam. doordat er zoveel authenticiteit in school dat de lezers er zichzelf in her kenden Zo'n stad bestaat niet alleen, zij komt op meer dan één plaats voor. Boven dien wist de schrijfster hoe zij naar een climax moest toewerken. Naar dit gegeven is onder regie van Mark Robson een zeer lange kleuren film gemaakt. Ondanks de Nederlandse titel, die alleen maar kan afschrikken en die wij dan ook onvermeld laten, ls dit een rolprent geworden die kan wor den gerekend tot de zeer weinige films, die als onvervalste kunstwerken moe ten worden beschouwd. In Peyton Place leeft een gemeen schap. die zo op het oog bijzonder res pectabel aandoet. Er zijn vele kerken, die goed worden bezocht. Er is een uit stekende school en een plaatselijke courant, die gezien mag worden. En tochToch gaat onder deze schijn een barre werkelijkheid schuil Zaterdag Dr. Van Voorthuyzenschool, 3.30 uur: aanbieding huldeblijk woningbouwver eniging Ons Belang. Stadhuio, 3 uur: vereniging Oud-Lei den. lezing ir. D IJ. Lem over de uit breidingsplannen. Zondag Pieterskerk, 7 uur: „dienst voor ge heel Leiden", ds. J. Monteban te Drie bergen, landelijk leider Opendeurwerk (in kader van evangelisatieweek). Maandag De Doelen, 8 uur: Leidse amateur-foto grafen tonen eigen kleurendia's. Ijopsenstraaf/Pres. Steynsfcraat (Mors- kwartier), openluchtsamenkomst, 7.30 u.: sprekers dr. Schoonheim en de heer Sie- rat. Zang van De Zaaiers. Wijkgebomv Staalwijk, 8 uur: samen komst o.l.v. ds. Kloek, m. m. v. de Timde- lerclub, forum. Dinsdag Oud-Hortusziicht, van 7.30 uur af: twee de inschrijving voor 3-oloboberoptocht ..Een en al muziek". Oosterkerk, 8 uur: wijksamenkomsfds. P. Lugtigheid van Den Haag spreekt. De zingende Zusjes geven muzikale mede werking. Den Burcht, 2 en 8 uur: voorlichting over olieverwarming. Woensdag De Genestetstraat, 8 uur: openluchtsa menkomst van de Baptisten Gemeente. Pieterskerk, 7.308 uur: avondgebed in het koor. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Marekerk, 8 uur: wijksamenkomst o.l.v. ds. Van der Wiel, koor- en solozang. Wijkgebouw Pndël, 2 uur: kindersamen komst, vertoning ran twee films „De grote Sportdag" en „In het land va Bijbel". Wijkgebouw Rehoboth, 4.30 uur: dersamenkomst, zelfde programma als in Mil. Maranathakerk. 2.30 uur: kindersamen komst, wordt door het Ikor opgenomen en in oktober uitgezonden. Donderdag Kooökapel, 8 uur: wijkbijeenkomst, spreker dr. Sohoonheim, zang van koor o.l.v. de heer Zaalberg. Aula school Asser-straat: samenkomst o.l.v. ds. Voesers, zang, declamatie Gebouw Levendaal 1 (hoek Garenmarkt), 2.30 uur: huishoudelijke voorlichting, filmvoorstelling. VrUdag Rehoboth, Rapenburg 10. 8 uur: Chris ten-Vrouwenbond, afdeling Lelden, ds. W. van der Linden te Den Haag over „Chris telijke levenskunst.... nu!" Aula school Boshui zerkade, 8 uur: vraaggesprekavond o.l.v. dr. Schoonheim. muziek en zang. Zaterdag Omgeving gasfabriek. 7.30 uur: open- luchtsamenkomst, spreker ds. Ottevanger. Luxor-4heater, 10.30 uur: aondagmor- gengesprek o.l.v. dr. Schoonheim, m.m.v. de Timdelerclub. Marekerk. 7 uur: bijzondere kerkdienst, voorganger ds. Schoonheim. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van wer ken ran A. H. Bakker Korff, tot 13 sept Volkenkunde: tentoonstelling van Ja panse penseeltekeningen, tot 12 oktober. Prentenkabinet: tentoonstelling van fo to's ran H. H. Baudert, tot 4 oktober. T ragisch TTET HAD MOEILIJK schrijnender 13- kunnen zijn. Het was 1 september en het was daarbij nog maandagmor gen en toen scheen de zon. Behalve de eindeloze reeks van honderden schooldagen, hadden de jongetjes met hun schooltassen ook nog de onafzienbare hele week voor zich als een wel zeer ongemakkelijke start. En uitgerekend op een derge lijke dag, die alle fantasie behoeft om een schrale glimlach te kunnen oogsten, begon de zon op een irrite rend uitbundige wijze te schijnen. De beproeving van een regenrijke vakantie had de twee jongetjes, die maandagmorgen de derde klas van de lagere school gingen verkennen, ver standig en wijs gemaakt. In hun voch tige vakantie hadden zij hun vaders treurig naar hun dagelijkse plichten zien terugkeren na een week of veer tien dagen gevuld met regenjassen. Maar steeds bleven zij met een zee van tijd nog voor zich vast hopen op een week van louter zonneschijn. Doch september brak aan en het was maandagmorgen, zonder dat hun hoop een vervulling had gekregen. Toen pakten zij manhaftig hun schooltassen en stapten met trage pas naar de school. Natuurlijk, nu schijnt de zon, zei den ze bitter tot elkaar. En de ge hele week heeft hun stof tot nieuwe bitterheid gegeven. Want vanachter hun klasramen hebben zij de zon zes volle dagen in actie kunnen zien. Pre cies de zes dagen, waarop zij in augustus zo vast hadden gehoopt. Kuil "VTOGELIJK nog tragischer was het lot van die dikke badgast in Kat wijk aan Zee, die 17 augustus opti mistisch bet vochtige strand kwam opwandelen en geruststellend tegen zijn vrouw zei, dat het helemaal niet erg was om met een paar dagen regen te beginnen. Beter in het begin een beetje ongunstig weer dan aan het slot. want wanneer de vakantie in regen eindigt, houd je er een slechte herinnering aan over, zo onderwees hij. En zijn eega probeerde hem te ge loven en diepte het lottospel uit de koffers op om haar kroost zoet te Vol vertrouwen was pa vervolgens een kuil gaan graven in bet Katwijkse strand en toen hij daarmee gereed was gekomen, achtte hij alle voorbe reidselen voor een geslaagde vakantie getroffen. Met die kuilen aan het Nederlandse strand is het zeer bijzonder gesteld. Een badgast pleegt geen kuil voor een ander te graven, maar uitsluitend voor zichzelf. Een dergelijke kuil wordt een soort persoonlijk bezit, ge durende de gehele tijd, dat men in Katwijk of Noordwijk vertoeft en de tweede morgen van zijn verblijf in Katwijk rende pa al door de stromen de regen het strand op om enkele vrijbuiters uit zijn gezinskuil weg te Het werd een zwaar onderhoud, want pa was Duitser en de verove raars waren Engelsen, maar ten slotte kwamen de partijen toch tot elkaar en bleef de kuil voor de familie be houden. Precies zeven van de dertig dagen heeft men van de kuil kunnen pro fiteren, behalve die ene dag, toen het heel erg druk aan het strand was en het gezin zijn kuil bezet vond. Pa's overtuigingskracht had toen gefaald en zijn gevoel voor de rechten der mensheid heeft toen een ernstige deuk gekregen. De overige vierentwintig dagen werd de kuil gevuld met regen water in plaats van met pa en zijn Zaterdagavond is pa 's avonds laat bet vochtige strand opgeslopen en hij heeft in eenzaamheid afscheid van zijn kuil genomen. Toen hij maandagmor gen zijn auto startte, zag hij hoe zijn kuil werd ingenomen door juichende badgasten, die hun vakantie voorzich tig in september hadden vastgesteld. Pionier AAR GOED. slechts weinigen zullen deze voorzichtigheid M hebben betracht. Het grootste deel der mensheid heeft deze week de blik weer gewend naar de ernst van het leven. En onder dit grootste deel bevinden zich ook enkele honderden jongelie den, die schroomvallig naar de Sleutelstad zijn gekomen om daar in aanraking te komen met de wetenschap. Een jongen had zijn moeder meegebracht en getweeën hebben zij drie dagen gezwoegd om een van de spaarzame Leidse studen tenkamers gereed te maken voor het opdoen van wetenschap. De hospita bloosde van weelde, toen zij het resultaat zag, u'ant zelfs Napoleon zou in zijn rijke dagen goedkeurend hebben ge bromd, wanneer hem een der- kelijk werkkabinet zou zijn in gericht. Toen de hospita echter een tweede blik op de kamer had ge worpen, waarin zelfs de kast planken met kleine strookjes kant waren afgezet, kreeg zij het benauwd, want dergelijke zaken vereisen onderhoud en de erva ring had haar geleerd, dat deze taak meestal op haar komt te rusten. De jonge wetenschapsdorsten- de had echter zeer bepaalde ideeën en afgaande op het ge sprek dat hij met zijn hospita voerde, was hij vast besloten deze ideeën in de Leidse Civitas Aca demica te introduceren. Geen sprake van, dat studie vrienden mijn kostbare meubelen zullen ruïneren, zo sprak hij fier. Ik wens hier mijn eigen leven te leiden en men zal zich moeten aanpassen, wil men goede vrien den met mij worden. Vrijdagmorgen stapte hij be wust van zijn innerlijke kracht Minerva binnen. En precies anderhalve minuut later vloog hij in een sierlijk boogje weer de Breestraat op. Het schortte de weledelgeboren heren in Miner va, die hem en tientallen andere adspirant-corpsleden ontvingen, kennelijk aan het nodige aanpas singsvermogen. Want toen de ondernemende student van de straatstenen was opgekrabbeld, was het aan zijn gezicht te zien, dat hij binnen geen onverholen bewondering voor zijn ideeën had gevonden. Traditie TTETGEEN NIET wil zeggen, dat we ook dit jaar onszelf hebben kun nen betrappen op het minste spoortje bewondering voor de ontgroenings tactiek van het L.S.C. Het is in Leiden altijd erg gevaarlijk Utrecht te noemen, zoals de rector magnificus in zijn welkomstrede deze week nog heeft laten doorschemeren. Maar in Utrecht heeft men de moed gehad eindelijk eens met de afge zaagde ontgroeningssystemen te bre ken, hetgeen niet betekent, dat de groentjes daar onbelemmerd de so ciëteit kunnen binnenwandelen om de beste plaatsen aan de ramen te be- Maar da8r ln Utrecht hebben de studenten eindelijk ingezien, dat er met de oude methodiek geen eer meer te behalen is en dies zijn zij ijverig naar nieuwe wegen aan het zoeken. Leiden heeft dit peil echter nog niet bereikt en hier volgt men nog slaafs het systeem, dat vijftig jaar geleden enige opgang moet hebben gemaakt. Men laat weer jongetjes op handen en voeten door de Breestraat lopen en gaat weer verschrikkelijk tekeer met wandelstokken. Het flauwste teken van enige originaliteit is ook dit jaar weer niet te verwachten, hoewel de weledelgeboren heren slechts een straat verder naar de meisjesstuden ten behoeven te gaan om te zien hoe het leuker en leerzamer voor beide partijen kan gaan. Traditie, lispelen de korpsleden met opgetrokken wenkbrauwen over zo veel gebrek aan back-ground. Zodat traditie een ander woord is voor ge brek aan fantasie. Bevrijding PN OM DEZE WEEK studentokoos -*-i te eindigen het verhaal van die vierdejaars student, die aan het be gin van de zomervakantie door al zijn vrienden werd benijd omdat hij een enorm leuk baantje te pakken had gekregen. Slechts weinige studenten beschik ken over een dermate groot jaarbud get, dat zij bij het eindigen van hun wetenschappelijke inspanningen een reisbureau kunnen binnenstappen om zich een vakantie van twee maanden in het zonnige zuiden te laten uit stippelen. Daarom zoeken de meeste studenten to omstreeks begin juni naar een bezigheid die in het vlak van dienst betoon ligt en met de beloningen uit deze arbeid verkregen, gaan zij dan enkele weken echt vakantie houden. Die vierdejaars nu maakte al zijn vrienden stil van jaloezie door mee te delen, dat er in een der badplaatsen een klein jongetje vertoefde, wiens vader een grote villa had kunnen huren en vervolgens nog geld genoeg over had om zich een gouverneur voor zijn zoontje aan te schaffen. Die gouverneur was de vierdejaars geworden en toen hij veertien dagen in dienst was. vertelde hij al zijn vrien den verbluffende verhalen over een originele butler, die aan tafel be diende en over de groene en rode salon, waar men thee en koffie dronk. Zijn sterverhaal werd de geschiede nis van de schoonmaak in die villa. Hij was alleen met zijn pupil thuis geweest en met veel verontschuldi gingen had de butler hem gevraagd of meneer het niet erg vond in de rode salon te dineren, daar de groene een goede beurt kreeg. Ik heb echt geen vakantie meer nodig, verkondigde hij begin augus tus. En deze gemoedstoestand kwam hem erg goed van pas. want zijn gou vernement duurde precies tot 1 september. De laatste weken van augustus klonken zijn verhalen steeds minder geestdriftig en van de week kwam hij In Lelden aan. Met schrille juich kreten begroette hij zijn stoffige zol derkamer en vol intense vreugde Het hij zich in zijn krakende fauteuil vallen. De vrijheid ging bij hem in bet stof gekleed en van deze vrijheid zal hij nog hooguit twee jaren kunnen genieten. Want zijn vader heeft voor hij naar Leiden terugkeerde een ern stig onderhoud met hem gehad cn vandaar dat hij zich al de boeken voor zijn doctoraal heeft aangeschaft. van roddel, wanbegrip, schijnheiligheid, die de schrijfster van het hoek met niets ontziende heftigheid vaneen heeft gescheurd. Er zit ontegenzeggelijk een element van chargering in de uitwerking van het verhaal. Dit neemt evenwel niet weg. dat met een shock-therapie iets goeds tot stand kan worden gebracht. Wij kregen bij het zien van deze film de overtuiging, dat de positieve inhoud ondanks de typisch Amerikaanse aan pak ons allen veel heeft te zeggen. Want fragmenten Peyton-Place gaan ook in onze samenleving schuil. Zuiver filmtechnisch gezien is het ook een uitnemend geslaagd stuk werk. Zelden hebben wij op het witte doek een aangrijpender rechtszaak verbeeld gezien als in de climax van Peyton Place tot leven kwam. Onze lof voor deze film ls groot. Wij zeggen dat met volle overtuiging. Het gebeurt slechts hoogst zelden, dat een uit Hollywood afkomstige film het pre dikaat „uitstekend" kan worden opge drukt. Dit is er dan een. (Voortreffelijke en zeer scherpe te kening van Amerikaanse provincie stad). School voor misdaad LIDO Scholen voor misdaad zijn wij ken in de grote steden, waar kinderen opgroeien aan wier opvoeding debiele of ontaarde ouders zich weinig gelegen laten liggen, waar opgeschoten jongens tot bendevorming overgaan en hele stra ten terroriseren. Soortgelijke verontrus tende verschijnselen hebben zich na de laatste wereldoorlog ook in de betere milieus geopenbaard, want ook daar laten liefde en begrip wel eens verstek gaan. De Engelse film School voor misdaad geeft een beeld van zo'n bende, waarvan de leden nergens meer interesse voor hebben, jongens, die de hele dag verveeld rondhangen en voor wie deze ledigheid met recht des duivels oorkussen is. Voor niets deinzen zij terug, geweld is hun wet, baldadigheid hun vermaak. In de rolprent wordt een poging ge daan iets van de achtergronden van het gesignaleerde verschijnsel te belichten, maar het is een zeer zwakke poging. Zodra de doorsnee-filmmaker zich met de psycho-analyse gaat bezighouden, is het vaak niet meer om aan te zien. Noch tans krijgt men een indruk van de men taliteit van de betrokken Jongelui, waar bij men de sensatie en de verder onbe vredigende uitwerking dan maar voor lief moet nemen. Quo Vadis REX Quo Vadis is een van de groot ste. langdurigste, kleurrijkste en kost baarste objecten in de filmwereld. Er tre den duizenden mensen in op. keizer Nero laat Rome verbranden en gelovige chris tenen worden voor hongerige leeuwen ge worpen. Een massaal kijkspel, anders niet. (Kijkspel) Het groene masker CASINO. De man. die zelfs de meest ondernemende avonturier een minder waardigheidscomplex kan bezorgen. Ed die Constamtrine, speelt deze weck weer in Casino zijn adembenemende rol. De Fran sen verstaan als geen ander de kunst een spannende detectivefilm te maken, doch de avonturen, die zij Eddie Constamtine laten beleven, zijn zo onwerkelijk, dat de touecbouwer er op den duur een beetje ongeduldig van wordt. Dit neemt niet weg, dat er spannende ogenblikken te beleven zijn, al zijn de oplossingen niet altijd even verantwoord. Onze bewondering ging bijvoorbeeld niet uit naaT de zelfmoord, die de superspeur- def een van zijn slachtoffers in ruil voor inlichtingen aanbiedt. (Niet geheel verantwoorde spanning) Spaanse driften TRIANON Volgens onze vriendelijke begrippen is Spanje het land. waar con stant het mes wordt getrokken, crimes passionnels niet van de lucht zijn en de overblijvende tijd word verdaan met st.e- rengev echten. Nu Roger Vadim heeft geen ogenblik geprobeerd enige wijziging in dit tradi tionele beeld te brengen. Integendeel, hij doet er nog een schepje bovenop Het ver haal van bloed en tranen wordt rijkelijk onderbroken door „opwindend" gedraai en gewentel van Brigitte. (Banaal gespeculeer op puberale driften) PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS ENGELS FRANS SPAANS NEDERLANDS MIDDENST OPL. Gunningen in Leiden De dienst van gemeentewerken heeft namens de Leidse Sportstichting het bouwen van een clubgebouw aan de Montgomerylaan gegund aan G. S. Nag- tegaal te Leiderdorp. Aan deze firma is ook het bouwen van een clubgebouw aan de Boshuizerkade gegund, eveneens voor de Sportstichting. Het architectenbureau J. P. L. Hen driks, L. A. van den Bosch en J. Hen driks te Rotterdam heeft namens B. en W. vin Leiden het bouwen van een hou ten noodschoot aan de Telderskade ge gund aan Padox te Warmond. Het architectenbureau W. J. Fiolet te Den Haag gunde name ie het rooms-ka tholieke bisdom Rotterdam het bouwen ran een houten noodkerk op de hoek van de Boshuizcrlaan en de Vijf Meilaan aan de firma F. H. Geen te Voorburg. Het bouwen van een ventilatorgebouw I* naméns de directie van de stedelijke fabrieken voor gas en elektriciteit ge gund aan W. Hennipman te Leiderdorp voor 11.315.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3