CHRISTELIJK LADY ISABELLA De krant is meer dan alleen-maar-middel Cefa zet 175 afdelingen een gevarieerd menu voor Een ujoord voor vandaag LDYCKS Inwendige zending sprak over „Getuige van Christus" East Lynne Kanttekening V ertegemcoordigster en gezellin SEPTEMBER de maand waann. naar het heet, het normale leven weer op gang komt. Het is in de krant dat dit leven zijn weerspiege ling vindt. In de krant vindt men het leven terug; zij geeft ons als het ware het leven te rug; zij is als het ware een venster op het leven. Daarom: wanneer er één maand ij die de krant aanlei- de zelf, dan zeker deze. mT EEN KRANT over zichzelf net veel schrijft ligt voor de hand. Daarvoor bestaat ze niet. Ze brengt wel allerlei zaken in de openbaarheid. maar schrijven over zichzelf is er voor de krant niet bij. Zc mag onder ons allen zijn als een die dient. En het past nu eenmaal niet dat een die dient ophef maakt van zichzelf. Wat dat dienen betreft: men pleegt dit wel zo uit te drukken dat de krant in fungeert ajs middel, middel verwachten we bij voor keur dat het zijn werking zonder veel gerucht en graag in stilte doet Als we aan de krant denken, klinkt dat vreemd; een krant lijkt een nogal roerige zaak. Maar ook bij haai is het al niet anders. Ze heeft elke dag heel veel te vertel len, pagina's vol. maar niet over zichzelf. Ze is immers middel? Om deze reden ook kon het ge- dat het schijnsel krant wend is geraaL. krant er weer. bij voorkeur zelfs op hetzelfde uur. De bezorger heeft immers zijn vertrouwde loop door ons dorp of door onze stadswijk. Het gaat met de regel maat van de klok. Dat lijkt alles zo vanzelfspre kend Zo als het ware vanzelf ook heeft de krant zich in ons leven ingevoegd en heeft zij zich in ons leven genesteld F- schuil' niet voor niets een grote bindende kracht Juist in die dagelijkse ver schijning. in de regelmaat krant de het leven zelf in al zijn verschei denheid dat op deze wijze in ons leven komt. Met van dat leven te vertellen leeft kont het zo bijster druk. dat zij alleen nog maar tijd heeft om te zwijgen over zichzelf. Echter, alleen al aan de om- standighe.d dat -J t -alies zó r ont leent onze krant de vrijmoedig heid om aan het begin van dit nieuwe seizoen dat ook een lees- seizoen is behalve voor alle an dere Sftkm de k-ant schrijft ook even de belangstelling te vragen voor zichzelf. Dat heeft zijn goede redenen. Want in die vanzelfsprekendheid wnnrmee de kranten zich in on ze levens hebben genesteld kan ook een gevaar schuilen. lezen. Voor -- 'ijkt dit onvermiHelijk; zij zullen nooit een christelijke krant lezen, hoe welsprekend de propagandist ook zijn -nove h' de krant zelf ook haar best mag doen om actu eel en up-to-date te zijn. Er zijn er echter ook van wie men andera sou mogen verwach ten. ZIJ lezen een andere krant dan een chrlateHJke. Hoe dit te ve»viiren* T.lgt h»' aan d«* krant zelf? Misschien. Maar In heel veel gevallen valt het toch alleen te verklaren uit de omstandigheid dat men zich niet voldoende be wust Is wat een krant eigenlijk Is. hoe zij werkt en welke haar In vloed Is. Dat komt omdat een krant zo gemakkelijk de neiging heeft om schuil te gaan hierach ter dat zij alleen-maar-middel Is. En Inderdaad, de krant is een middel, een middel namelijk om wat er op de wereld gebeurt ons onder de aandacht te brengen Zij legt als het ware een verbinding tussen wat «r rondom ons gebeurt, dichtbij en veraf, en onszelf. len d.e verbindingen leggen. De weg is zulk een verbinding De telefoon is er een De telegraaf is een ander. Daar is de trein, de boot, het vliegtuig Wanneer wij met deze verbin- dingsm ddelen ook de krant gaan vergelijken, dan begrijpen we wel dat de krant, en evengoed trou wens de radio en de televisie, nog wel iets anders en iets meer Is. De krant is een middel om ver bindingen te leggen. Maar anders dan het geval is bij de telefoon en de telegraaf en precies zoals bij radio en televisie legt zij in dit alles een geduchte portie eigen activiteit. Bj de telefoon kunnen we zelf het nummer draaien of opvragen dat we wensen. Aan de telegraaf geven we zelf de tekst op van het telegram dat we willen verzenden. Daar mengen we geen ander in. Maar bij de krant gaat het an ders. Daar hebben wij te zwijgen en spreekt de krant; daar is de krant aan het woord en hebben wij te luisteren. Bij dit alles mogen we rustig eens stilstaan. We zien aan dit al les spoedig voorbij wanneer we de krant beschouwen als alleer.- maar-middel. Vandaar dat er zijn die. hoewel voor het lezen van een christelijke krant in aanmerking komende, menen het zonder een christelijke krant te kunnen stel len. Want. toegegeven, een krant is middel, maar middel en middel is twee. De telefoon is een middel maar de radio ook. de trein is een middel, maar ook de televisie, de telegraaf is een middel, maar ook de krant. De krant is middel. Maar zi; is Wil het vasthouden, dan zouden we willen aanvullen: zij is bemiddelaarster. De krant als middel bemiddelt In de eerste plaats: de krant treedt op als vertegenwoordigster, zij vertegenwoordigt ons. Zij gaat voor ons naar allerlei oorden en plaatsen waar wij als lezer niet zomaar komen, zij kijkt er rond. legt er de oren te luisteren, in vele gevallen vormt zij zich een oordeel, en dat alles komt zij ons dan voorleggen. Wanneer zij zich. zo 's avonds bij het krantlezen, voor ons neerlegt en uitspreidt, dan legt zij tegelijk voor ons neer en spreidt voor ons uit haar be vindingen van een ganse dag zoe ken en speuren en nieuwsverga- ren, een nele dag van rondkijken en luisteren, een hele dag ook aan vorming van meningen en oordelen. Zij vertegenwoordigt i J de tweede plaats: door dit alles te doen vergezelt zij ons door het leven. Zij is in ons huis een dagelijkse gast. Moeilijk maakt ze het ons niet; een logeer kamer behoeven we niet voor haar in te ruimen; we behoeven ook niet voor één meer te koken; en na lezing laat ze zichzelf zelfs ge duldig gebruiken om er groenten in te pakken, schoenen mee af te vezen en dergelijke nuttige bezig heden meer. Intussen is ze aan de andere kant toch maar onbeschei den genoeg om zich in ons leven in te dringen, om elke dag weer voor korter of langer tijd beslag te leggen op onze aandacht en dus op onszelf. Ze vergezelt en begeleidt ons. En ook dat Is méér dan we van de meeste an dere middelen kunnen zeggen. komende weken richten op de werving van nieuwe lezer-,. Dat is een respectabele zaak. Onze krant is, ook in bescheidenheid ge zegd. een goede krant en daarom mag zij rustig door nog veel meer mensen worden gelezen dan zij reeds gelezen wordt. Beroep op enige medewerking van de kant van de lezer ligt daarbij voor de hand. Voor de lezer is de krant altijd In de weer. bij dag en bij nacht, bij tij en bij ontij; nu vraagt zij: doe nu ook een* Iets voor mij. En ilj mag dit met een des te gerus ter gemoed vragen omdat het geen ro voor de krant wordt ge daan heel spoedig de lezerskring zelf ten goede komt. In zulk een actie past dat de krant ook iets verteld van zich zelf. Hierboven is dat al gedaan: ze Is een middel, maar tegelijk is ze meer; ze is onze vertegen woordigster en ze is onze gezel lin. Wij stellen ons voor in enkele artikelen op deze zelfde plaats daarop nog wat door te gaan. Want wat een krant is ons dunkt dat lezer en lezeres er toch wel enig recht op hebben dit te weten i te vernemen. Ook hier voor lijkt de septembermaand ons bij uitstek geknipt. Voor winterseizoen 15 nieuwe films Kort geding om journaals De Christelijke Filmactie heeft voor het nieuwe seizoen de hand weten te leggen op vijftien nieu we films, waarvan vijf speciale kinderfilms. Zoals men weet streeft de Cefa er naar haar 175 afdelingen overal in het land vol- verhaal is zó lamentabel en wordt zo in fantiel in filmtaal overgezet, dat men zich werkelijk afvraagt, hoe men zich zoiets in handen laat stoppen. Enfin, daar staat tegenover, dat de film „De grote beslissing" (Vor Gott und Men- schen) van de regisseur Erich Engel ongetwijfeld zeer goed mag worden ge- Deze film munt uit door een goede regie, uitnemend spel 'van Antje Weis- gerber, Victor de Wolka en Hans Sohn- ker) en een voortreffelijk scenario, waaraan Hans Werner Richter heeft meegewerkt. Het verhaal heeft betrekking op het Duitse Soldaat, die I officeel als gesneuv een hoofdfilm, een kleinere bij- ven, maar later toch in leven blijkt, film en als het kan ook een jour-lf» »°fj*-"™ j™";* na jaren ontmoeten deze man en deze vrouw elkander weer. Wie zal zij kie zen? Op een fascinerende wijze heeft de regisseur een moordzaak daartussen geweven, waarin de advocaat als plei ter optreedt en in een uitnemende flash back laat hij iets van het vroegere hu welijk zien. „De grote beslissing" is eer film, die men te zijnertijd niet moet verzuimen te zien. Film over Stresemann Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Ds. L. W. Korvinus. laatstelijk ver bonden aan de kerk van Medan. gaat zijn verlof niet terug naar Indonesië, ar zal gaarne een eventueel beroep overweging nemen. Zijn adres is Kost- verlorenstraat 62 Zandvoort, telefoon K 2507 - 2184. HERV. KERK Beroepen te Schiedam (7e predikants plaats i A. Brinkman te Asperen. naai. Wat dit laatste betreft wa ren de afspraken gemaakt met het journaal „Spiegel van Nederland" maar er zal helaas een kort ge ding nodig zijn om tot verwezen lijking dezer afspraken te komen. Hoe het ook zij. de Cefa staat voor het komende seizoen weer klaar en zij hoopt haar werk te kunnen doen on der het devies: Nil contra deum ac bo nos mores (Niets tegen God en tegen de goede zeden). Men kan haar in dit opzicht slechts van harte een welslagen „Zie, de mens is geworden als Onzer een door de kennis van goed en kwaad" het zijn de woorden waarmee God Adam en Eva wegzendt uit het paradijs. Een angstaanjagende weten schap: geworden als Onzer een, geworden als Gods hemelingen. Want wat doen we met deze Goddelijke kennis? Wat doen we er vandaag mee, in ons gewone dagelijkse leven? En wat doen we er morgen mee, op de aan Zijn dienst gewijde zondag? Ergens in zijn brieven belijdt Paulus: „Het goede dat ik wil doe ik niet, maar het kwade dat ik niet wil, dat doe ik'. En allemaal kunnen we die woorden nazeggen, want het is i mers ook de praktijk van ons leven, van het leven van iedere christen! Vandaag beginnen we met de jaarlijkse campagne voor oi krant. Met trots wijzen we er op, dat we een christelijk dag blad willen zijn maar laten we hier, op deze plaats, belijden: ook in ons werken aan een christelijk dagblad blijft de uit komst dikwijls zo ver beneden het gestelde doel. Geworden als Onzer eengeef ons verstand door Goddelijk licht bestraald Conferenties van C.H.-jongeren een tweetal conferenties. De eerste zal gehouden worden tijdens het komende weekend op het streekcentrum „De Vechtstroom" te Oudleusden. Zaterdag middag vindt om 15.45 de opening plaats door de heer J. M. J. Zandscholten. c.h. Gedeputeerde van Overljsel. Spreker is de heer A. J. van Duist te Hilversum over: „Enthousiast te Blijven, dat is de kunst!" Op 13 en 14 september verleent Hattem gastvrijheid in het gebouw „Het vierde Prinsenkind". Om 4 uur begint men ó'aar met een referaat van drs. D. F. van Mei over: „Internationale economische samenwerking". Op de tweede dag spreekt de heer P. J. van Ginkel. vr zitter van de C.H. Kiesvereniging Apeldoorn, over het werk van gemeente raad en prov. staten. Aanvang novitiaat SSR Het novitiaat van de interkerkelijk Hetzelfde zou men kunnen zeggen van de door Alfred Braum met groot res- peet voor het historisch detail geregis- Enige van de nieuwe aanwinsten heeft seerde film over Gustav Stresemann. de Cefa ter kennismaking vertoond. Er vechter voor een Verenigd Europa. Men is, zoals te begrijpen is, kaf en koren herinnert zich nog wel hoe deze Duitse onder. Een filmpje als „Angelika" (Derpoliticus zich met de Fransman Brland gereformeerde studentenvereniging So- schweigende Engel) moet helaas onder in de twintiger jaren heeft Ingespannen cietas Studioscrum Reformatorum zal in het kaf gerangschikt worden. Daar kan voor de vrede ln Europa. De film aan de verschillende afdelingen op de vol de lieve Christine Kaufman niets aan deze staatsman gewijd kan men een de- ?ende daïa aanvangen: S.S.R. Amster- doen. die voor het stomme (niet doof- gelyke filmbiografie noemen, die zeer dam- sociëteit: Leidse Gracht 108 op «omm-, want U.fan wel. horen, me.»- «k„ bu d. v.„ dlt djjgdM speeit. dat onder veel tegenslag toch in de smaak zal vallen, een goede balletopleiding krijgt en in de danskunst zeer uitblinkt. Maar het ciëteitf Hogewoerd 108, op dinsdag 9 j september: S.S.R. Utrecht, sociëteit:1 Veel indruk maakte ook de film vanNieuwe Gracht 17, op dinsdag 9 septem- de Amerikaanse Lutherse Kerk over het|der- S.S.R. Groningen, sociëteit: Oos- leven in die kerk. „Al wat gy hebt" (All ^£8S"aaL °P Vnj T^rfn' that I have. vertelt, hoe de grijze dr. S-S.R. W^'hgen. societeiL Heren- Gravson 50 000 dollar aan de kerk heeltft,9 R. Rotterdam sociëteit: Pieter de Hooch- .-eg 112, op donderdag 4 september. In Driebergen Propaganda-actie met rechtsprocedure is vakkundig ver: 10 De film vertolkt op een zuivere wij :at00mSDlitsing,, wU al,en rem Vakopleiding voor ^aiuuiuopuwut^ Verreweg de artistiek meest geslaagde r De Gereformeerde Jeugdcentrale in I film, die de Cefa dit maal van haarj het 11 llTlbCClril I Driebergen wil woensdagavond 17 sep-'nieuwe aanwinsten vertoonde, was een; J tember tot een hoogtepunt maken in de splinternieuwe film ..Amelia and the, jeugdweek. die van 14 tot 20 septem-1 Angel", een fijnzinnig filmsprookje vanj Half oktober zal ber in Drieberger, gehouden wordt, een klein balletdanseresje. Deze film vakopleiding voor gen gehouden Voor die avond zal de Gereformeerde kerk worden omgedoopt tot de tor" i worden Utrecht Kinderkopjes Babyderm Haarwater (Haar- groei-tonie) legt reeds in de |eugd de basis voor een gezonde haargroei. Flacon I 1.90 Voor "oog. lijd loerelkend. Babyderm KInder-Shampoo: Geen traantjes meer, niet scherp voor de oogjes.Toorolkond «oor ±60 wosilngon. lac. I 1.25. AlUcn In Apoth. «n Drogisterijen. Daar zal dan een progra: gegeven, dat alle leden nigingen uit de hele pr ..Stralingsactief' moet maken, krachtbeeld daarvoor werd de atoom splitsing gekozen, zodat dit een soort vreedzame toepassing van de atoom energie mag heten. De naam voor de ze avond is ..Het Neutron" aangezien dit neutron in de kernfysica de motor is die de kernenergie opwekt. Een on derdeel van „Het Neutron" zal dan vor men een kort experimenteel elektronisch spel. dat speciaal voor deze gelegenheid is ontworpen. Aar. de voorbereiding van de jeugd week hebben sedert half mei twaalf teams en werkgroepen avond aan avond Int. zendings conferentie In het zendingshuis te Oegstgeest zal op dinsdag 9 en woensdag 10 septem ber een internationale zendingsconferen tie worden gehouden. georganiseerd door de Raad voor de Zending der Ned. Hervormde Kerk. Onderwerp van be spreking zal zijn: „De snelle voortgang van de Islam in Afrika". Hierbij zal de vraag onder ogen worden gezien hoe de wereldzending in deze situatie heeft te handelen. Aanwezig zullen zijn leidinggevende personen uit de internationale zendings raad en van enkele grote Europese zen dingsgenootschappen, die in dit gedeel te van Afrika werken. Van Nederland se ziide zullen deelnemen Mr. S. C. Graaf van Randwijck. algemeen secre- taris van de raad voor de zending der Ned Herv. Kerk. dr. H. Kramer uit Driebergen en de zendingspredikanten dr. A Th. van Leeuwen en ds. W. A. Bijlefeld. De generale synode heeft besloten in te gaan op het voorstel van de Raad voor de Zending ook in Afrika een mis sionaire verantwoordelijkheid te aan vaarden Van de a s. besprekingen zal mede afhangen waar in dit grote gebied hervormde zendingspredikanten zullen worden ingezet. De Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk stelt zich voor. dat de beide genoemde zendingspredikanten voor deze studie van de uitbreiding van de Islam in Afrik gesteld. er in Nederland het filmbedrijf zijn. ■erwierf reeds vele bekroningen en dat Het is een leergang van twee jaren, die is Reac- is geen wonder, want hij mag gerust een georganiseerd door het Nederlands Film I juweeltje genoemd worden. Instituut, met steun van de Nederlandse Andere films, die de Cefa dit jaar gaat I bioscoopbond en het filmbedrijf. De les- brengen, zyn: „Pirpschka" met Liselotte I sen, 15 tot 20 uur per week, samen ge- Pulver. „Zolang je nog een moeder hebt", bracht op drie tot drie en een halve dag, met Paula Wesseley en „Schipper naast gullen voor een deel worden gegeven in God" naar het toneelstuk van Jan dejde showroom van het nieuwe gebouw, Hartog. Het Centraal Bureau van de, dat het filminstituut straks in de Nieuwe Hilversum, Utrecht- In augustus Is het aantal werklozen in West-Duitsland met 23.530 personen ge daald tot 332.609. Dit is het laagste werk loosheidscijfer sedert de munthervorming in 1948. Het nieuwe cijfer is 32.400 lager dan per eind augustus 1957. Het aantal mannelijke werklozen daalde met 16.241 tot 165 946 Het aantal vrouwelijke werk lozen daalde met 7.289 tot 166.663. Doelenstraat tc Amsterdam gaat betrek ken. Alleen gedurende de twintig weken van het winterseizoen zullen de lessen worden gegeven-1 Er zullen vijf studierichtingen zijn: scenario en draaiboek, camera en mon tage, produktie en regie, laboratorium- er geluidstechniek en ten slotte de filmhan- del. Dit najaar zal worden gestart met twee van deze vijf studierichtingen, na melijk scenario en draaiboek en film- handel. s AUGURKEN SINDslóO/JAAR ONMISKENBAAR AAN DE TOP Conferentie te Straatsburg Te Straatsburg is de vijfde naoor logse conferentie van de Internatio nale bond voor Inwendige Zending en Chr. Maatschappelijk Werk ge houden. Veertig deelnemers uit elf verschillende landen spraken over de vraag, hoe het „getuige van Christus zijn in deze wereld" zowel praktisch als organisatorisch verwerkelijkt kan worden. In de besprekingen kwam 4. „Er is du* niets voor mijn kind vastgelegd". her- Dam de edelman met een onderdrukte zucht. ..De gedachte dat ze op deze manier in moeilijkheden sal komen als ik sterf eer zij haar plaats in de maatschappij heeft verkregen, hindert me als ik in een ernstige stemming ben. Dat ze een goed huwelijk zal doen is wel bijna zeker, want ze is heel mooi. En ze is opgevoed als een echt Engels meisje, niet in lichtzinnigheid en ijdelheid. Ze is op gevoed door haar moeder, die uitgezonderd die ene dwaasheid waartoe ze werd overgehaald door mij één en al goedheid en beschaving was. Dat was gedurende haar eerste twaalf levensjaren toen kwam cr een heel goede gouvernante Neen. we behoeven niet te vrezen dat ze xal weglopen naar Gretna Green." „Het was een heel aardig kind. herinner ik me" merkte de advokaat op. „O ja. u hebt haar gezien in East Lynne. toen haar moeder nog leefde Maar om tot de zaken terug te keren als u het kasteel East Lynne wilt verkopen, mijnheer Carlyle. dan moet dat gebeu ren onder de roos. Het geld dat t opbrengt nadat de rente betaald is. heb ik nodig voor mijn per soonlijk gebruik, zoals ik u zei. En u begrijpt, dat De er geen sou van zou kunnen aanraken als het publiek van de transactie te horen krijgt In de ogen van de wereld moet de eigenaar van East Lynne Lord Mount Servern blijven tenminste voorlopig nog. Misschien is dat voor u geen be- Carlyle dacht even na voordat hij antwoordde. Toen nam hij het gesprek weer op: hij zou de vol gende morgen Warburton en Ware nog opzoeken en met hen overlegger Het was al laat toen hij oP- itond om heen te gaan „Blijft u hier dineren" zei de graaf. van door ANN LUDLOW Carlyle aarzelde en keek naar zijn kostuum: een eenvoudig herenpak, maar zeker geen kleding om bij een lid van het Hogerhuis aan tafel te gaan. „O. dal geeft niets" zei de graaf, „we zijn hele maal alleen, mijn dochter is de enige die er bij komt Mevrouw Vane van Castle Marling is hier tegenwoordig, ze kwam hier om mijn kind voor de stellen aan het hof. maar ik hoorde, naar ik meen. dat ze ergens anders zou dineren. Zo niet. dan laat ik het hier komen. Sta mij toe dat ik bel mijnheer Carlyle en zet uw zorgen terzijde." De bediende kwam binnen. „Vraag of mevrouw Vane hier dineert" zei de „Mevrouw Vane dineert el' _s. mylord" antwoord de de man onmiddellijk. „Ht rijtuig staat voor en wacht op haar." „Heel goed Mijnheer Carlvle blijft." Om zeven uur was het tijd voor het diner en de graaf werd naar de naastliggende kamer geredén. Toen hij en Carlyle door de ene deur binnenkwa men. kwam er ook iemand door de deur aan de tegenoverliggende zijde. Wie wat was dat? Carlyle keek en twijfelde of het een menselijk we zen was: het leek hem eerder een engel. Ze had een tengere bevallige, meisjesachtige ge stalte. een gezicht van ongewone schoonheid, een schoonheid zoals men ze zelden ziet tenzij in de fan tasie van een schilder. Donker glanzend haar viel over haar nek en schouders, die zacht waren als van een kind. Haar mooie fijne armen waren ver sierd met parels en ze had een golvende jurk aan van kostbare witte kant. In 't kort. het leek de ad vokaat iemand uit een schoner wereld dan deze. „Mijn dochter mijnheer Carlyle. Lady Isabella." Ze namen hun plaatsen in. Lord Mount Severn aan het hoofdeinde niettegenstaande zijn voetenbankje. De jonge lady Carlyle zaten hem maakte. meisj. hij had zichzelf nauwelijks in bedwang. Het waren niet zozeer haar buitengewoon fijne ge laatstrekken die hem troffen of haar zachte licht Eurperen wang; neen. het was de zachte uitdruk ing in haar donkere ogen. Nooit van zijn leven had hij zulke ogen gezien. Hij kon zijn ogen niet van haar afhouden, en toen hij er wat meer aan gewend was. zag hij dat er een droevige trek in lag. Het was alleen zo nu en dan maar te zien, als haar gezicht in rust was. en het lag vooral in die ogen, die hij zo bewonderde Een dergelijke uit drukking. waarschijnlijk onbewust, is altijd een teken van verdriet. Carlyle begreep daar evenwel niets van Wat had verdriet uit te staan met een schit terende toekomst als Isabella Vane tegemoet ging?" ..Isabella", merkte de graaf op. „je bent ge kleed." (Wordt vervolgd) zonder op een besluit van synode* of kerkvergaderingen te wachten, noodza kelijk kan zijn. Bovendirn heeft het charisma om zich te kannen uiten vrij heid nodig. Het werk van de inwendige zending is steeds geweest en zal altijd blijven een werk van pioniers. Dat betekent werk te durven aanpakken met alle ri sico's daaraan verbonden, zelfs wan neer menselijkerwijze mislukking dreigt. Vier aspecten 2. Wanneer de gemeente alleen maar toehoort, luistert, betekent dit het einde der gemeenschap. 3. Wanneer de vrije christelijke v< gingen en stichtingen al te particula ristisch optreden bestaat het gevaar een kerkje spelen in de kerk. Zij moeten zich hulptroepen weten met verantwoording, schuldig aan de Heer der Kerk 4. Wanneer de protestantse oude nieuwere gemeenschappen (diakones- sen en diakonen, nu Taizé en Grand- champ e.d.) een vrome groep men terzijde van de wereld, U veel ernstiger dan alle secularisatie. Zij moeten steeds avant-garde zijn en de moed hebben hun taak over te dragen, indien dit nodig mocht blijken. Sterk kwam tot uitdrukking bij alle discussies, dat de bezinning op de vra gen der diakonale arbeid en der inwen dige zending bij de studie der theologen een sterk verwaarloosd hoofdstuk is. In de bestuursvergadering van de in ternationale bond werden met algeme ne stemmen herkozen als voorzitter Pfr W. Vernoulli, (Zwitserland), en als se cretaris de heer A. Otter (Nederland) In 1960 hoopt men weer een confe rentie te beleggen, vermoedelijk in De nemarken. DAGEN VAN DANKBAARHEID gen gebracht die tot een dankbaar gedenken mogen oproepen. Vandaag is het zestig jaar geleden dat koningin Wilhelmina werd ge roepen tot de koninklijke waardig heid; gisteren was net tien jaar ge leden dat de inhuldiging plaats had van koningin Juliana. Voor ons volk alle reden om stil te staan bij het zeer bijzonder en onbetwist voorrecht dat het in de uitoefening van het koningschap door deze beide vrou wen heeft mogen bezitten en van daag nog bezit. Niet minder dan een halve eeuw heeft koningin Wilhelmina ons gere geerd. Het is geworden een regeer periode welke zich heeft gekenmerkt door de karaktertrekken van moed, beleid en trouw. Maar wij mogen we ten dat deze drie, hoe belangrijk elk, ieder voor zich zijn ontsproten aan een diep menselijke wijsheid en meer nog aan een ootmoedige godsvrucht. Welk een zegen mochten wij in onze koningin Wilhelmina ontvangen, in een tijd waarin de geschiedenis der volken zulk een grillig verloop ver toonde, waarin elders revoluties woedden, waarin oorlogen dreigden en losbarsten, waarin tal van vorsten van de tronen gestoten zijn, waarin ook ons volk het leed en de zorg niet zijn gespaard. Het is de dankbaarheid die hier veruit overheerst. En de rijke traditie, door en onder koningin Wilhelmina gevestigd, is door haar koninklijke dochter op waardige wijze voortgezet, onder hoge betrachting van haar hoge plichten, en onder toevoeging weer van een bij uitstek menselijk accent. De waarde van het koningschap ligt ook te onzent niet het minst in de stabiliserende, in de rustige en tege lijk rustgevende werking die het mag uitoefenen. Zulks komt wel duide lijk uit doch zeker niet Slechts dan bij de kabinetsformaties die te onzent met het voortschrijden van de tijd al moeilijker en al moeizamer schijnen te worden. Ons volk mag deze week oprecht dank baar zijn om wat het in het verleden aan geestelijke rijkdom heeft ontvan gen en om wat het vandaag nog aan geestelijke rijkdom bezit. Er is in deze ■zestig jaren veel veranderd; niet ver anderd is de eerbiedige genegenheid, tenzij wellicht deze nog is verdiept. VERWIJT WAS MISPLAATST JJET vorig jaar in het leven ge roepen comité ter bevordering van de politieke eenheid onder de protestantse christenen heeft zijn werkzaamheden gestaakt. Het had van de protestantse politieke par tijen van de ene meer, van de ander minder te weinig mede werking ondervonden. De leden, van het comité zijn teleur gesteld, en wij begrijpen zulks maar al te goed. Terstond na de bevrijding heeft ook ons een grotere eenheid op politiek gebied onder de pro testantse christenen, niet slechts als een ideaal doch als een noodzakelijk heid, voor ogen gestaan. Naar ons vermogen hebben wij daarvoor ge ijverd. Echter, de noodzakelijkheid bleek niet door ieder in gelijke mate te worden ingezien en het ideaal bleek niet voor verwezenlijking vatbaar. Nu is politiek ook een kwestie van het bereikbare. Daarom, de grotere eenheid onbereikbaar blijkende, heb ben wij voor ons deel getracht in elk geval een grotere toenadering op politiek gebied te bevorderen, ook door het wegnemen van misver standen en het verzachten van wrijfpunten. Dit alles zo zijnde gaat het ons wel aan het hart dat het comité in het bericht waarin het de staking van zijn werkzaamheden mededeelt te gelijk een verwijt meent te moeten doen aan de protestants-christelijke dagbladpers. Ook de«e zou aan het streven van het comité te weinig steun hebben geboden. Het comité moge eraan worden her innerd dat wij de eenheid die het voorstaat reeds lange jaren hebben bepleit voordat het zelf in het leven is geroepen. Van mislukking op dit terrein valt ons geen grief te ma ken. Waarbij nog komt dat partij en pers hier behoren te worden onderschei den en zelfs gescheiden. Onze pers is van harte toegedaan de gedachte van de doorwerking der christelijke levensovertuiging op politiek gebied; zij is voorts de gedachte toegedaan dat zulks het best kan geschieden door partijvorming op basis van die levensovertuiging. Maar zij is geen partijpers en is in zelfstandigheid, onafhankelijkheid en onbevangen heid tot deze mening gekomen. Geen partijpers dus. Maar dan is er ook te minder reden om, waar de politieke eenheid in het geding is, de pers mee in de verwijten te be trekken. DIPLOMATIEK OFFENSIEF? WEER is een week voorbijgegaan zonder dat het in de Straat van Formosa tot een rechtstreeks treffen tussen de Chinese nationalisten en communisten is gekomen. Het was weliswaar een week vol spanning, maar sinds een maand is er in wezen weinig veranderd. De spanning is weliswaar systema tisch opgevoerd, maar tot een treffen is het niet gekomen, zodat we ons nog steeds kunnen afvragen, of de com munisten inderdaad tot een invasie op Quemoy en andere dicht bij het vasteland gelegen eilanden zullen overgaan of dat zij zullen trachten hun doel te bereiken door een dras tische militaire blokkade. Het instellen van de twaalfmijlszone kan er op wijzen, dat communistisch China inderdaad van plan is een di plomatiek offensief te ontketenen, niet alleen gericht op erkenning van het regiem te Peking als enige ver tegenwoordiger van China in alle in ternationale organen, doch ook op het uitschakelen van het nationalis tische bewind op Formosa en de in vloed daar van de Amerikanen. Al mag worden aangenomen, dat Chroesjtsjei er bij Mao Tse Toeng op heeft aangedrongen het niet op een oorlog met de Ver. Staten te laten aankomen, de kans dat de over moedig geworden Chinezen zich door niemand zullen laten weerhouden van het uitvoeren van hun plannen is nog steeds aanwezig. Alleen de houding die de Verenigde Staten in deze dagen aannemen kan van beslissende invloed zijn. We be horen niet tot degenen die presi dent Eisenhower van besluiteloos heid betichten, ook al beseffen we dat de huidige situatie in het Verre Oos ten voor een groot deel te wijten is aan een niet altijd even verstandige Amerikaanse politiek. Eisenhower wil zich niet binden, wat Quemoy en Matsoe betreft. Zegt hij dat die eilanden verdedigd zullen worden, dan zullen de communisten, die hun gezicht niet willen verliezen, voor een beslissende keuze worden geplaatst. Verklaart hij het tegendeel, dan ondermijnt hij de positie Q Tsjang Kai Sjek op Formosa en geeft hij de communisten vrij spel. Op dit ogenblik heeft Eisenhower zijn handen nog vrij. Een oplossing die beide partijen in staat stelt hun „gezicht te redden" is nog mogelijk. Ds. A. A. Leenhouts leidt diensten te Wolvega In de Gereformeerde Kerk te Castri- cum hebben zich al geruime tijd moei lijkheden voorgedaan, die overeenkomst vertonen met de moeilijkheden in de Ge reformeerde Kerk te Wolvega. Voor de predikant, ds. A. A. Leenhouts, waren zij aanleiding om in januari j.l. zijn ambt neer te leggen, waarna hij een benoeming tot leraar godsdienstonder wijs aan het Chr. Lyceum te Amster- meente te Castricum. De afscheidsdienst wrd bijgewoond door een aantal leden van de Vrije Gereformeerde Kerk te Wolvega. voor welke gemeente ds. Leen houts zondag in de dienst des Woords is voorgegaan. Svnode te Spakenburg benoemde nog geen hoogl eraar (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een korte openbare zitting de generale synode der gereformeerde kerken (ond. art. 31) te Spakenburg f bekend gemaakt, dat in de comité-zittin gen van de eerste week voorbesprekin gen gehouden zijn over de voorziening in de vacature van wijlen prof. P. Ded- dens aan de Theologische Hogeschool dezer kerken te Kampen. Voordat men de bespreking voortzet, zal nog nader overleg worden gepleegd met de curatoren van de Theologische Hogeschool. De openbare zittingen van de synode woensdag herval

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2