Jiieume $rilt(fourant Russen geprikkeld door de Amerikaanse dreiging a DOET U OOK MEE? Gisteren één minuut over negen Friese vierling en hun moeder maken het goed Spaarbank van Aminerstol is nu failliet .BROEDERHULP KAN NIET UITBLIJVEN" BON ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11336 CURISTELIJK-ISATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken p$taatastkb is cheMrum gnyo in leafjensport" Onderaan op dese pagina Vrijdag 5 september 1958. In een klokkenwinkel staat een fotograaf, zijn toestel klaar voor het nemen van een een foto. Hij telt de minuten, de seconden ten slotte tot het de afgesproken lijd is; negen uur een. Op het zelfde ogenblik staat een verslaggever in de spreek kamer van een arts en stelt zijn eerste vraag, neemt een andere verslaggever een tramconducteur terzijde voor een kort apartje, steekl een derde zijn hoofd om de hoek van de slaapkamer waar een nachtarbeider zijn dagslaap slaapt. Negen uur een één minuut uit het leven, vastgegrepen door de krant. Zo is de krant. Zij grijpt het leven, het grote en het kleine wereldgebeuren vast van uur tot uur, van minuut tot minuut als het moet. Als op 3 oktober het feest gevierd wordt van Leidens ontzet, dan zijn honderden, duizenden op de been en geven ieder op eigen wijze uiting aan hun blijdschap maar alles wat er straks weer precies gebeuren gaat ei wordt, dat kan men alleen maa krant. De krant kijkt overal wat er precies gezegd r te weten komen uit de luistert overal. En er toen iets schokkends gebeurde, maar omdat men. die vraag beantwoordend, plotseling het leven van allerlei mensen voor zich ziet ontrollen. Op een der pagina's in dit blad vindt u het eerste antwoord in de loop van de komende weken zult u al die ant- wooroen breder uitgewerkt vinden in een serie reportages die u als het ware een doorsnee-beeld gaan geven van het leven in dit land. Van de blij heid er. de levensmoed die ons volk opbrengt, van brengt u verslag uit van haar bevindingen. Precies alsof u er zelf bij geweest zou zijn. Sterker: zo dat u er zelf uw oordeel over kunt vormen en er uw mening over kunt geven als daarom gevraagd wordt. Want zo is de krant ook: zij beïnvloedt en dat zelfs heel sterk het oordeel van haar lezers. Door het nieuws dat zij geeft in de eerste plaats maar daarnaast ook door de keuze van haar artikelen en reportages. Datgene waar de krant belangstelling voor vraagt èn de wijze waarop zij dit doet deze dingen bepalen mede de belangstellingsfeer van haar lezers. En zo heeft iedere krant haar eigen sfeer. U gaat met de Nieuwe Leidsche Courant, onze krant, weer een nieuw seizoen tegemoet. Er lopen nog enkele series die uw belangstelling ten volle waard zijn we noemen met name die van de heer Knecht over het pro testantisme rond de oude wereldzee. Daarnaast echter zijn er enkele andere, nieuwe ideeën uitgewerkt, waar van we met enige trots willen vertellen. „Gisteren om een minuut over negen wat gebeur de er toen?" De vraag is fascinerend. Niet omdat het leed ook dat geleden wordt. Het zijn repor tages die tot denken zetten over de zin van het leven. En welke die zin is wordt in ons blad niet onbeantwoord gelaten! Het tijdbeeld van nu hoe kan men het verstaan als men niet het verleden kent. Niet maar de ge schiedenis van eeuwen her, maar ook die der laatste tientallen jaren? Een van de doorvorsers van deze jongst, geschiedenis is drs. Puchinger, een man wiens geschriften steeds grote belangstelling ge nieten Hij bereidt een serie voor met de publikatie waarvan we in oktober hopen te beginnen en die men zou kunnen samenvatten als „een greep uit de diplomatieke en dynastieke geschiedenis der laatste decaden." Het beeld van de toekomst voor vele mensen is het <f n beangstigend beeld. Wij kunnen niet in die toekomst zien, wél kunnen we ons afvragen hoe de jeugd van nu op de wereld van morgen wordt voor bereid. Daartoe hebben we een serie artikelen doen samenstellen die handelen over „Europa's vorsten van morgen". Kroonprinsen en -prinsessen van nu zijn de koningen en koninginnen van straks menselijkerwijs gesproken zal hun houding mede het beeld van de toekomst bepalen. En sen verrasing die duizenden lezers en lezertjes met gejuich zullen begroeten. Er komt een strip bij, een beeldverhaal van Marten Toonder en een betere aanbeveling dan deze naam kunnen we nauwelijks geven. De Marten Toonder Studio's hebben zich aan een experiment gewaagd: zij hebben de ruimtevaart als onderwerp gekozen en daaromheen een spannend verhaal geweven. Meer vertellen we er niet van! Naast dit alles echter blijft dit van het grootste belang: de Nieuwe Leidsche Courant blijft u het nieuws leveren, snel, betrouwbaar en verantwoord. Het nieuws uit de grote wereld en het nieuws uit de eigen, vertrouwde omgeving. Zij was en is en blijft de grote, christelijk-nationale krant voor de Leidenaar zo goed als voor de Katwijker en de inwoner van Lisse. De krant voor u en uw gezin! Zeldzaam geval: 1 op de 500.000 (Van een onzer redaoteuren.) HET gaat de gisteren geboren Friese vierling en hun moeder naar omstandigheden goed. De twee meisjes en twee jongens hebben een veilig plaatsje gekregen in de isolette (een moderne couveuse) van het dia- conessenhuis in Leeuwarden en d( moeder knapt, dank zij een bloed transfusie, weer aardig op. Vandaag was het voor haar dubbel est: zij werd n.l. eenentwintig jaar. En vader Sale Lautenbach kan zijn geluk op, al heeft hij nu een groot pro bleem: hoe kom ik aan een huis. Het plotseling uit zes personen bestaande ge zin woonde namelijk in bij de schoon ouders van de 25-jarige vader. leren had vader Lautenbach het druk met het in ontvangst nemen v felicitaties, dat hen er niét eens toe i komen is de vierling aan te geven, m: vandaag hoopte hij er even tijd voor vinden. Ook had hij het druk met het In Ammerstol is gistermiddag het fail- ssement uitgesproken over de spaar bank van H die wegens het verduiste- in een bedrag van bijna drie ton in Rotterdam terecht heeft gestaan. De cu- mr. A. A. J. Rijksen uit Gouda, deelde de dertig somber gestemde (on- rie een broer van H.) schuldeisers dat het gehele bezit van de spaar bank bestaat uit niets anders dan enige ardeloze papieren en een groot rd. Zelfs het bureau en bijbehorende itoelen waren niet meer aanwezig. Door ige persoonlijke eigendommer te verkopen (waaronder een bontjas!) heeft men nog de beschikking kunnen krijgen over een bedrag van 16.000. Intussen moeten de me hun geld aan H. hebben uitgeleend, ge noegen nemen met een terugbetaling pet., mits er geen belasting wordt jeheven over het schuldbedrag 110.000. De 43 personen, die H. geleend hebben, komen er nog iets beter af dan de spaarders, die slechts 2*,v pet. van het totale spaarbedrag van 175.000 kun- terugverwachten. De ..schoolspaai zijn, zoals gemeld, door een or bekende schadeloos gesteld. De curatoi deelde nog mee, dat een onderzoek gaan omtrent mogelijke aansprakelijk heid bij derden. Vast staat, dat de commissarissen van toezicht in hun taak kort zijn geschoten, en dat ook de Ne derlandse Spaarbank N.V. in gebreke is gebleven wat betreft het uitoefenen toezicht en het inwinnen van in lichtingen over de Ammerstolse bank. Tijdens de zitting van de Rotterdamse rechtbank is tegen H. inmiddels vier gevangenisstraf met aftrek geëist. \jitspraak 9 september. vervoer van de kinderen. Stuk voor stuk moest hij ze in een ambulancewagen be geleiden naar het ziekenhuis, waarna de wagen voor de vijfde maal voor de moe der moest rijden. Dokter G. M. C. Kolff uit Marssum (een dorpje bij de Friese hoofdstad) had de leiding van de beval ling in Deinum en werd geassisteerd door een buurvrouw. De dokter, die het echt paar een tweeling had voorspeld, had on mogelijk kunnen denken, dat hij zou hel pen bij de geboorte van de tweede vier ling die Nederland nu kent. In Zwolle woont de vierling-met-de-oudste-rechten: de kinderen Kiffers, die op 6 februari 1934 zijn geboren. Aan hun exclusieve positie is nu een einde gekomen. Voor veel con currentie behoeven zij echter niet bang te zijn, want de kans op een vierling blijft maar heel gering: een op de 500.000. Bij een op de 6400 bevallingen is van een drieling sprake en bij een op de tachtig van een tweeling. Zoals gezegd maken de kinderen de Friese vierling het goed. Hun geboor tegewicht was aan de lage kant (wat bij meervoudige geboorten praktisch altijd zo is; bovendien kwamen z(j medisch ge zien vier weken te vroeg), maar zoals het er thans uitziet, z(jn hun levenskansen uitstekend. ZU wogen resp. 1800, 1720, 1400 en 1055 gram. Zij heten resp. Mein, Wil lem, Dirkje en Ytje. De heer Lautenbach uit Dei- n in het ziekenhuis gefoto grafeerd bij de drie couveuses, die zijn pasgeboren vierling bevatten. De kinderen werden t Deinum geboren, doch direct daarna naar Leeuwarden bracht. De baby's zijn ondanks hun geringe afmetingen ge zond. Ook de moeder maakt het goed. CHROESJTSJEF, de Russische pre mier, heeft na de waarschuwing van president Eisenhower, dat niet zal aarzelen om militair ii grijpen wanneer Formosa in gevaar komt, plotseling zijn vakantie onder broken. „Dringende kwesties" riepen hem naar Moskou. Omstreeks dezelf de tijd kwamen de Russische pers en de radio met felle aanvallen op de houding van de Verenigde Staten. „Bij een aanval op de Chinese kust zal het in het gehele Verre Oosten regenen van communistische vergel dingsmaatregelen. De Sowjetunie en het gehele communistische kamp zullen bij een dergelijke daad China ter zijde staan en de Amerikaanse imperialistische agressie voor eens en voor altijd de kop indrukken." Al dus waarschuwde het partijblad Prawda. De politieke commentator Joeri Popof zei gisteravond voor radio Moskou: „De Sowjetunie, de trouwe vriend van het grote China, kan niet terzijde staan als zij de militaire voorbereidingen ziet van de impe rialisten, aan de grenzen of in de landstreken die tot haar grote bond genoot behoren." „Wat thans gebeurt in het Verre Oos ten. raakt ook rechtstreeks het Russische volk, dat indien nodig met alle middelen hulp zal verlenen aan zijn vriend en broeder, het volk van China. De Ame rikaanse leiders dienen dit in gedachte te houden, voordat zij het Tsjang-Kai-Tsjek- schuim loslaten en voordat zij verstrikt raken in een gewapend avontuur tegen de Chinese volksrepubliek", aldus Popof. De felle aanvallen via pers en radio de plotselinge ,erugfceer van Ohroesjt- sjef, hebben in de Russicche hoofdstad de menig versterkt, dat de gebeurtenis sen zich naar een climax bewegen. Mos kou en Peking staan namelijk op het standpunt, dat Amerikaanse steun aan de Chinese nationailsten op Formosa en de eilanden voor de kust, reeds agressie be tekent. Dit zou inhouden, dat de jongste waarschuwing van het Kremlin van kracht zou kunnen worden bij een uit breiding van de huidige strijd om de eilanden, zelfs indien de Chinese kust daarbij buiten schot zou blijven. De mogelijkheid dat nationalistisch China in de kustwateren Amerikaan se hulp zal Inroepen wordt steeds groter. Volgens nationalistische woordvoerders komen in de commu nistische ring om de Ouemoy-eilan- den steeds minder gaten en zal men Tien jaar geleden is het, dat H.M. koningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd ingehuldigd en zij de een voudige woorden sprak, die ve len nimmer zullen vergeten: „Wie ben ik, dat ik dit doen mag?". Het is tevens zestig jaar geleden dat prinses Wilhelmina de troon besteeg. Van beide historische momenten een foto: hierboven en op pagina 9. waarschijnlijk spoedig hulp nodig hebben om de bevoorradingswegen open te houden. Schout-bij-ntcht Lioe Hoh-Toe. de perschef van het natlonalistisch-Chlnese ministerie van defensie, wilde niet zeggen of deze hulp moest inhouden, dat nationalis tische konvooien door Amerikaanse oorlogschepen zouden worden geës corteerd. Wei gaf h(j toe dat dit op het ogenblik wordt overwogen. Lioe deelde mee. dat er 100.000 natio nalistische militairen op de Ouetnoy- eilanden zijn, wat veel meer is dan tot toe werd aangenomen. Op de beleger de eilanden wonen ongeveer 50.000 bur gers. Bij de bombardementen zijn 800 burgers en militairen om het leven ge komen, deelde Lioe mee. Waarnemers in Moskou menen, zoals gemeld, dat een climax nadert, doch In welke vorm die zich zal voordoen vraagt zich af. Iedere dag kan een of an dere officiële stap van de Sowjetregering worden verwacht. Dit zou een nieuw be roep op de Verenigde Naties kunnen zijn reeks waarschuwingsbrieven aan Washington en andere westelijke hoofd steden. In Washington wordt vernomen, dat minister Dulles gisteren op een vertrou welijke conferentie nogmaals nadrukke lijk heeft verklaard, dat de Verenigde Staten wanneer het nodig is zullen vech ten om Quemoy en Matsoe uit commu nistische handen te houden. De Canadese regering heeft er gisteren b(j Washington op aangedrongen vooral Kans op onweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Minder warm en hier en daar een regen- of onweers bul. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. ZON EN MAAN 7 september: zoo op 6.00, onder 19.16; naan op onder 15.09. 8 september: zon op 6.02, onder 19.13; naan op 00.05, onder 15.55. 13 september: N-M. Geen beschieting Voor het eerst in vijftien dagen hebben de communistische batterijen vanmorgen niet gevuurd op de nationalistische eilan den voor de kust, zo is meegedeeld door een militaire woordvoerder te Taipeh. In het gehele kustgebied heerst rust. Poging tot beroving op Binnenvestgracht De 75-jarige mevrouw de weduwe J. R.P., wonende aan de Vierde Binnen vestgracht, heeft zich gisteravond half elf moeten weren tegen een ongeveer 30-jarige man, die haar de handtas wilde ontfutselen. De man nam een dreigende houding aan, maar de vrouw zette het op een gillen. De poging tot beroving mislukte toen, want de man ging onmiddellijk aan de haal. De vrouw heeft aangifte ge daan bij de politie, die echter nog geen spoor van da onbekende heeft gevon- De Indonesische minister van buiten landse zaken Subandrio heeft gisteren volgens Antara te Djakarta verklaard, dat zijn land de uitbreiding der Chinese territoriale wateren tot twaalf mijl steunt. vieR pAARöen en een theRmometeR 2® OP HET EERSTE GEZICHT zijn het woorden die maar heel weinig met elkaar te maken hebben vier paarden die met al de kracht van hun sterke lichamen een vore trekken door het braakliggende land en een thermometer. Over die paarden moeten wij u eerst iets vertellen. In de reclamewereld zijn ze al lang bekend als „de sterke vier", uitbeelding van onze vier christelijk- nationale dag bladen in dit gewest. Bijna honderd duizend gezinnen worden door opze bladen bereikt en we zijn er blij om, want de woorden christelijk' nationaal betekenen immers iets: dat wij door al het nieuws heen willen wijzen op het Grote Nieuws, op da blijde boodschap van verlossing voor mensen. Die thermometer kent u misschien nog van vorig jaar. Zij is de graadmeter van de gezindheid die u. onze lezers en lezeressen, koestert voor onze bladen. Van uw bereidheid ook om mee de handen uit de mouwen te steken voor de christelijke pers. Het vorig jaar is het kwik in die thermometer hoog gestegen het geeft ons de vrijmoedigheid dit jaar nog hoger te grijpen. Voordat de maand september ten einde is, willen wij met uw hulp tweeduizend nieuwe abonnees boeken. U kent het systeem: u praat eens over onze krant met uw buren, uw vrienden, uw kennissen. En u houdt de hieronder afgedrukte bon bij de hand. Want het ijzer dient immers gesmeed te worden als het heet is. Dinsdag geven we de eerste thermometerstand. Dan zal blijken dat de sterke vier niet op rotsen hebben geploegd: dat onze bladen u gewonnen hebben tot een propagandist voor het christelijk dagblad, onze krant die uw gezinskrant geworden is. Nieuwe Leidsche Courant De Rotterdammer Nieuwe Haageche Courant Dordtech Dagblad i als abonnee op de Adres: Ieder die zich nu abonneert ontvangt de krant 14 dagen gratis. 1 niet gewenst wordt. werd aangebracht door Drie bon kan ais brief worden gezonden aan de NIEUWE LEIDSCHE COURANT Steenstraat 37, Lelden, Telefoon 31441

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1