GIBEONS PLAATS met zekerheid bepaald Bisschop Theas bond strijd aan tegen „het schandaal van Lourdes" Gaan „Zonen der Vrijheid" nu naar Siberië? Amerikaanse predikanten verdienen MIEBFX BIJ DE MASSAJEUGD ZONDAGSBLAD zaterdag 6 september 1938 Ziekte en zang Hoewel in de afgelopen weken de theorie dat een christen niet ziek behoeft te zijn. telkens weer in gesprekken en preken naar voren ls gekomen, blijkt de werkelijkheid haar beslist niet te dek ken. Er zijn zeer bewuste, geestelijke christenen die juist steeds weer met ziekte en lichamelijk lijden gestreden hebben. Eén van hen is de vrouw van de grootste prediker van de vorige eeuw. Spurgeon, die meer dan 25 jaar lang veel pijn heeft moeten door staan. Zelf schreef ze eens: ..Na een donkere, trieste dag lag ik op de divan, terwijl buiten de nacht al naderbij sloop. Hoewel mijn kamer gezellig verlicht was. leek het wel of de duisternis van bulten bezit had genomen van mijn ziel en mij het uitzicht benam. De vraag kwam op me af: ..Waarom laat God zijn kind dit alles doormaken? Waarom laat Hij me hier zo zwak liggen, terwijl ik hem zo graag zou dienen?" Het was heel stil in de kamer. Al leen maar de vlammen in de open haard knetterden. Plotseling hoorde ik een zachte toon. alsof buiten een vogel zong. Het kon echter beslist geen vogel zijn. echter AMERIKAANSE OPGRAVINGEN BEWEZEN de wateren van Gibeon. Men denkt bij deze enorme put aan ..de vijver van Gibeon" (2 Sam. 2:12> en met name ook „het gro te water in Gibeon" (Jeremia 41: 12> waar de strijd was tussen Is- maèl en Johanan De Amerikaan- jaar opnieuw sloot harde ring zich om het hart. waar bewaard bleven. Het vuur had de harde korst weggebrand en uit het hart werden toen de welluidende tonen geperst. Als het vuur van het lijden een lofzang uit ons kan persen, dan zijn we werkelijk geheiligd, dacht ik. en dan wordt God verheer lijkt! Werkezel of beelddrager Terecht heeft de gebedsgenezing ons de laatste jaren geleerd, dat De Israëlieten er een valse berusting kan zijn in dagen van ziekte. Evenmin als hebben de be- wij ons neer mogen leggen bij karakterfouten, mogen we alle ziek- driegers geloofd ten maar aanvaarden als de wil van God. Maar dat wil helemaal zij hebben God TT/ 7 11' 1 1 .7 genstond tot de avondschemei W ijnhandel in de oude stad bSÏÏuSSi diepte van 27 meter kwam Dank zij opgravingen van een Amerikaanse expeditie heeft men de plaats van het bijbelse Gibeon nu met zeker heid kunnen vaststellen. Er is o.m. een grote put uitgegra ven en men vond ook tal van restanten van een oude be schaving In onderstaand artikel vertelt dr. A. van Deur- sen uit Groningen interessante bijzonderheden over Gibeon en de recente ontdekkingen, die daaT werden gedaan. Van onze jeugd af zijn wij bekend met het verhaal van de bedrieg lijke mannen van Gibeon, waarbij deze een list te baat nemen, die wel plomp en doorzichtig schijnt. maar ivaarby zij hun rol zó goed spe len, dat de dupe niet zeggen dat we in een ander uiterste mogen vervallen en zeg gen dat iedere zieke genezen kan worden als hij maar gelooft, en dat God iedere zieke gelovige kan en moet genezen. gevraagd Met treffende ernst schreef Thomas a Kempis hierover in de navolging van Christusf Wan neer gij bij alles, wat geschiedt, vast staat, en wat gij ziet of hoort, niet naar de uit- wendige schijn beziet, maar bij elke gebeurtenis met Mozes in de tabernakel treedt, zult gij het goddelijk antwoord ont vangen. Daarom werden ook, zoals wij lezen, Jozua en de kin- Als kinderen van God ziek zijn is dat niet omdat God het wil. maar omdat wij leven in een wereld waarin de dood regeert, in een wereld, die onder de vloek is komen te staan bij <ie zondeval en zolang de mens gemaakt ls van het stof dezer aarde, van de atomen van de gevloekte en gevallen schepping kan een christen ziek zijn. Er wordt tegenwoordig gesproken, alsof alleen een gezond mens God zou kunnen eren. alsof God door een zieke niet verheerlijkt zou kunnen worden. Deze gedachte is een vrucht van de westyse ver heerlijking van de dood. Wij aanbidden activiteit. Daarom eren wij een professor in de theologie, die elk Jaar een boek schrijft en in het land preekt, meer dan een oude vrouw, die in haar achterkamertje ligt. De Bijbel maakt het echter erg duidelijk dat het lang niet altijd gaat om wat de mens doet. maar om wat hij is. God is niet be zig werkezels te formeren maar wil de mens beelddrager van Christus doen zijn. Pas hij die geschapen is naar ..zijn beeld en gelijkenis", krijgt de opdracht de ..aarde te onderwerpen". Chris tus sprak van zichzelf als de ..Ik ben" en de naam Jehova bete kent: ..Ik ben die Ik ben", m8ar niet ,.Ik doe". Zo wil hij dat ook wij eerst „christen zullen zijn" en dan pas „christelijk gaan doen". Van een dominee uit het reveil zei zijn vrouw eens: „HIJ is een engel in de kansel, maar een duivel in huis." Deze man had het wezen van Gods boodschap nog niet begrepen. Voor hoe- velen van ons zijn onze daden een masker waarachter we onze een grote stad. als één van de geestelijke armoede proberen te verbergen' Pas als wij Christus oS'ÏSk'leif'^JÏj te bSiitwooJ: de gelegenheid geven zich in ons te openbaren, zullen onze daden den gaat men de bijbelse gege- waarde krijgen. vens na: men let op de plaatsen. des helpt ijverig mee om de pel grims zo veel mogelijk geld afhan dig te maken. Dit seizoen werd n.l. bepaald, dat om de twee weken de verkeerstekens en verbodsborden van de nauwe straten zouden wor den verwisseld, opdat alle zaken- i hun rechtmatig" aandeel werd uitgegraven. Op de die in de omgeving genoemd wor- deren Israels door de Gibeonte- den en op de bijzonderheden, wei ten bedrogen, omdat zij niet ke vermeld worden. Zo vooraf den Here vraagd hadden, r vertrouwend op vriendelijke woorden, zich lieten misleiden door gehuichelde vroomheid. diepe put, dat de mannen van Gi beon werden aangewezen als wa terputter» (Jo«ua 9:23). verrassingen Bij het uitgraven van deze put had men nog andore verrassingen. In elke put of bron vindt men steeds scherven van broze krui ken; immers de kruik wordt bij de bron verbrijzeld (Predik. 12: 6). Slechts één kruik werd daar in de diepte nog gaaf en onge schonden ontdekt, na het laatste gebruik. 25 eeuwen geleden! Nu waren op die kruiken vaak in scriptie*; men vond er 54 hand vatsels met oud-Hebreeuws schrift. Nu kan men aan de vorm van de potten, de versiering, de welving bij het handvat zien. uit welke tijd het aardewerk afkom stig is. Welnu, die kruiken waren niet Jonger, dan de tijd van de zesde eeuw voor Ohristu». In die eeuw, in 586 heeft Nebukadnezar Jeruzalem veroverd en het land van Juda is voor een groot deel ontvolkt en ook het gebied van Benjamin, waartoe Gibeon be hoorde (Jozua 18:25). Blijkbaar is toen de stad verlaten geworden. De put werd door Invallend puin en gruis grotendeels op den auur gevuld met aarde en 'Steen. inscripties Wat nu de inscripties op de kruiken aangaat, zeer merkwaar dig is, dat er zijn, die men be schouwt als een „etiket"; het voorlopig onderzoek toont, dat men hier wijnkruiken gevonden heeft, die wijzen op handel, op „export" van wijn uit Gibeon. Zelfs zijn er drie wijnhandelaren bekend; zij dragen bekende bijbel se namen als Hananja (zo heette betrouwbaar en godvrezend die de waar met twaalf tegenstandei vijver van Gibeon. In 2 Samuel 20:8 wordt gesproken van de gro te steen in Gibeon, waar Amasa door Joab is gedood. Bij Gibeon was dus eer» vijver en een opval lende grote steen. Tijdens de op- burcht; Nehemia 7:2) Azarja (een vriend van Danièl had ook deze naam; Daniël 3:24 en Amarja (meerdere malen vermeld, bijv. als zoon van Hizkia in Zefanja 1: Di Truer—-n 8e<*achte aan wijnhandel een^opvaï- werd nog door twee andere din gen versterkt. Zoals nu de wijn flessen worden afgesloten -Seba rukt het Davidi- sche leger op van Jeruzalem naar j, Abel Beth Maacha; zij trekkken kurken. zo deed men het in dus noordwaarts Relig igieuze „kitsch, in Roomse bedevaartstad Duizenden Rooms-katholieke pelgrims zijn ook dit jaar weer naar Lourdes getrokken om daar het wonder der ge nezing te vinden. Of zij dit inderdaad hebben gevonden, blijft een open vraag. Wat zij in deze Franse bedevaart evenwel in ieder geval zullen hebben ontdekt, ia het schan daal van de religieuze „kitsch", waaronder dit pelgrims oord in de loop der jaren is bedolven. onderweg bij Gibeon; de gezochte stad ten noorden van Jeruzalem liggen. Buitendien moet daar een imponerende heu vel bij zijn; het is de voornaam ste hoogte (1 Kon. 3:4). Welnu, als men de bijzonderheden ver enigt past het heel goed bij de plaats El-Dsjib. En dit woord kan een verbastering wezen van Gi- Tooh is dit b.j elkander nog maar een onderstelling, die een zekere waarschijnlijkheid heeft, maar het is niet onomstotelijk vast. Dit blijkt wel hieruit dat er geleerden zijn. die hij Gibeon op een andere plaats wezen. zekerheid !"EI I komen dan tijd met stoppen stoppen passen heel precies op de monden van de kruiken. trechter Buitendien vond men een trech ter voor het óverschenken van de wijn. Het woord trechter komt in onze vertaling van de Bijbel niet kuni de v i krijgen. beon toch waarlijk in El Dsjib is te zoeken, werd zekerheid, door koó'pmêüfde louden de opgravingen der Amerikanen onder leiding van prol. James B. len. invalidenwagens en madonna beelden uit de omgeving van de grot verwijderd. Maar de oudere generatie van Lourdes heeft dit alles met lede een „adres" stond; er bijv. een kruik, waarvan de ei naar met de echt Bijbelse na; Hananja wordt aangeduid: en adres was bigegrift als „Gibeoi Het meest De bisschop van Lourdes. mgr. Theas, heeft met goedvinden van de Franse bisschoppen en van Ro me besloten een soort „tempelrei niging" te gaan toepassen. Wat is daar in Lourdes precies het geval? In een herderlijk schrijven heeft mgr. Theas verklaard, dat de R.K. clerus al lang leed onder de verza kelijking en de slechte smaak, het „mysterie van Lour- zei, dat de uitwassen en misstanden verant woordelijk werd gesteld, ondanks haar feitelijke onschuld. „Als de kerk hier echter zou zwijgen, dan zou zij medeschuldig worden aan de geweldige ontheiliging van Lourdes," zei de bisschop. souvenirs Mgr. Theas heeft vastgesteld, dat er In Lourdes, een stad van 15.000 inwoners, meer dan 800 ho tels zijn Van de 710 winkels, die zijn, handelen niet minder dan ir die prijzen verleende wij: slecht als ook weer in bis< diensten z Lourdes. stropdassen In de winkels ziet men niet al leen stropdassen met de beeltenis van Bernadette Soubirous, het meisje dat de ..verschijningen" tic-Madonna's, kurkentrekkers met het hoofd van Bernadette als ver slering. zandlopers met Bernadet te. cierbrekers in de vorm van een madonna. Het schandaligst vindt de bis schop echter het misbruik, dat van het geneeskrachtige bronwater wordt gemaakt De zakenlieden van Lourdes verkopen di,t water in kleine flesjes, die ook weer de vorm van Bernadette hebben of verwerkt in stukken zeep met dito- Koeken, gebak, parfums worden hogelijk aangeprezen, als zijnde met echt heilig bronwater bereid. heeft beklaagd c ...tui U.U.U.P, diepe cisterne, n grote put. Tachtig arbeiders twee ploegen hebben hier zes eken aan gewerkt, van de mor- voor. Het Hebreeuwse woord er voor. kan ook betekenen: buis. gootjeatuit; dit bedoelde woord staat maar één keer in de Bijbel n.l. Zachana 4:12: in de verta ling van het Bijbelgenootschap „buizen". Maar hoewel de Bijbel niet van trechters spreekt, toch zal Israël die gekend hebben en wij lezen ervan in de Talmud. In hel Tractaat Abotlh (Vaderen» komt deze interessante vergelij king voor. Hieruit blijkt dus wel. dat de trechter in Israël bekend was. En de opgraving van Gibeon bevestigt dit. Er zijn vier soorten leerlingen, die luisterend voor de leraars zitten: spons, trechter, wijnzttf en wan. Spons, die alles op zuigt: trechter, bij tvie het het ene oor in. het andere oor uit gaat. wijnzeef, die de wijn, het goede, uitlaat en de droesem in zich houdt; u»an, die het uerstui- vende kaf uitlaat, en de bloem in zich houdt. Er zijn meer aardige aanwijzin gen. Zo was eer. vleespot ver sierd met een gravering, die een haan en een kip voorstelt. Nu leest men in het Oude Testament niet van hoenderteelt: eerst de Evangeliën melden de kraaiende haan. Maar de vondst in Gibeon toont toch aan. dat de kippen ge houden werden. Dit was trouwens al gebleken uit een zegel, gevon den in Mizpa, waarop een vech tende haan was afgebeeld. Nu werden vele dingen gevonden in een „oort oude vuilnisbelt van de historische stad. Daarom ver wacht men nog verrassingen bij een volledige opgraving van het oude Gibeon. DR. A. VAN DEURSEN Canadezen zullen blij zijn DE Canadese regering en de regering van de Ca nadese provincie Brits Co lumbia hebben zich bereid verklaard de verhuizing van de „zonen der vrijheid", die. tot de sekte der Doukhobors behoren, naar de Sowjetunie te financieren. Zij gaan naar wat zij „hun nieuwe vader land" noemen: Siberië. De regering van Canada zal de vervoerskosten van de driedui zend volksverhuizers (tot een be drag van ongeveer twee miljoén dollar) betalen en de regering van Brits Columbia heeft toegezegd eenzelfde bedrag beschikbaar te zullen stellen om het de „zonen der vrijheid" mogelijk te maken zich in Siberië te installeren. De provinciale regering ia ver der bereid de kinderen van de aanhangers der sekte, die mo menteel in een internaat zijn ge huisvest, te laten vertrekken op De kinderen werden met de sterke arm naar internaten overgebracht, toen hun ouders weigerden hen naar de openba re scholen te zenden op grond Uitreisvergunningen zullen slechts worden verleend, als de ..zonen der vrijheid" vóór 30 september a.s. afstand doen van hun Canadeae nationaliteit. Moeil ij kh eden te weinig belangrijkst* vondsten, die Gibeon werden gedaan. Het feit, dat tweederde van de predikanten ln de V.S. schulden hebben en vele van hun vrouwen moeten werken, om extra-inkom sten voor het gezin te verschaf fen, staat nu zwart op wit. Deze en andere conclusies zullen dit najaar verschijnen ln een rap port, dat ls samengesteld aan de ■CrirertrlrCrirtn Nergens in Frankrijk z\1n de overnachtingsprijzen der hotels zo hoog als in Lourdes en nergens ook Gebed iegd: Kierkegaard heeft e< het archimedisch punt buiten de we reld is een bidstoel, waar een waar achtig bidder in aUe oprechtheid bidt, daar tal hij de wereld bewegen. Ja, als er zo'n waarachtig bidder is, als h\j de deur achter zich sluit, het is ongelooflijk, waartoe hg dan in ttsst is. De Wekker slagzin De exploitatie van de bron gaat zelfs zover, dat een makelaar in Lourdes adverteert met dc slag zin: Wie dichtbij Bernadette en de Madonna wil zijn. vrage voor de aankoop van grond inlichtingen bij De bisschop wil aan al deze mis standen drastisch een einde ma ken. HM zal een moeilijke strijd krijgen, want vele religieuze or den hebben belang bij deze zakelij ke kant van Lourdes. En zij vallen niet onder zijn jurisdictie. De lei ders van deze orden vinden, dat de (wee miljoen gulden die jaarlijks in de offerblokken van de grot te rechtkomen, niet voldoende z'jn. geen wet Ook tegen de gemeentelijke auto riteiten zal bisschop Theas een fel le strijd moeten voeren, want er is geen enkele wet, die de verkoop Blondje en zwartje XXVII ..Maar vind jij het nu werke lijk óók zo erg als we een be paald gezin eens wat extra keren bezoeken" De leervicaris zat op de tafel van onze staf kamer, die daar beslist niet op gebouwd is en interviewde me- over het algemene beleid in zake huisbezoek. Hij hield me lelijk op, want ik moest me nog voorbereiden voor een moei lijk clubuur, maar ik voelde me toch niet gerechtigd om hem de deur te wijzen. Mis schien wou ik ook wel wat naders weten over dat uitzoe ken van de kwestie, maar daarop zei ik verleden week al is hij nooit verder inge gaan. „Vraag het de baas", was mijn antwoord. Het stak me ergens een beetje dat hij een zo principiële vraag tot mij richtte. „Oppassen, Miebei", dacht ik in één adem doe, „voor je het weet, kom je op gevaarlijk terreinje moet nu eenmaal nooit samen over een staflid en zijn methodes gaan zitten praten. Je ontspoort daarin zo gemakkelijk en dan ga je roddelen." g gei de vicaris. „Maar ik u toeten ivat jij er van denkt. Je staat zo middenin de dagelijk se gang van het werk. Nee ik bedoel het anders. Ik wou jouw eigen ervaringen liever we ten „Ik houd me aan het parool", zei ik, luchtig, „Ik denk er niet aan om ergens vaker heen te gaan, dan strikt nodig is. Af spraak is afspraak. En ik heb niet zo erg veel tijd om me dan nog verder met de theorie op te houden. Man, als ik over alles wat we doen en laten moeten uren ga nadenken dan voer ik geen klap meer uit!" Ik schoot eensklaps in de lach. „Waarom lach je nou?' informeerde de dominee in blauwdruk. Bijna 'n tik keltje ge kwetst, alsof hij me ver dacht de gek met hem te „Stil maar", troostte ik hem, „Dat verhaal kan ik je wel vertellen; dat is er eentje uit de oude doos. We hebben eens een jeugdleidster gehad, die zich op alles moest bezinnen. Ze meende het heel diep en heel ernstig. Ik moest er eigen- lijk niet over lachen: ze was 'n innig vroom kind. Maar als die op 'n middag huisbezoeken zou gaan doen, ging ze eerst uit rekenen uiaar ze al eens ge weest was, en waar tweemaal en waar nog nooit. En het slot van het liedje was dat ze op de duur geen enkel bezoek meer deed. Ze zat hier maar te re kenen en te piekeren VOLKSWIJK „Niet normaal", zei de vica ris deskundig. „Maar je hebt mijn vraag nog niet beant woord: is het erg om bij som mige mensen vaak te komen?" ,Ja", zei ik peinzend. ,Ja, het is erg. Ik heb daar ook wel een herinnering aan. Ze is een paar jaar by ons geweest en ze was geweldig goed. Geen werk was haar te veel. En toen mis lukte ze toch. Ze kwam te veel bij de mensen, weet je. Ze vond het fijn om naar hen toe te gaan. Als ze weer een gezin had, was ze gewoon niet meer te rem men. Ze kwam er op de duur zeven keer per week. En dan opeens was alles uit. Dan was er een laaiende ruzie en de mensen kwamen hier ge woon aanbellen om de wijk- predikant te spreken en dan maar schelden. schelden. Waar dat mens zich mee bemoeide. En wat ze eigenlijk zich wel verbeeldde. En ik wéét niet wat al meer. Toen ben ik gaan begrijpen dat je altijd afstand moet houden. En dat je dat vooral moet doen, als een gezin je echt treft „Maar waar zit dat dan toch in? En wat steekt daar dan precies achterOnze vicaris zei het b\jna wanhopig, net alsof een heel denksysteem van hem in mekaar rolde, alleen maar door het blote feit dat een teveel aan bezoeken even erg is al* een tekort aan mee leven. „Ik weet het werkelijk niet!" moest ik bekennen „Maar de barmhartige Samaritaan bleef ook niet in de herberg logeren om die gewonde man verder te verplegen. Dat liet ie aan de herbergier over. Al weet ik niet of dat een goede exegese is. Dat zul jy wel beter De vicaris overlegde de zaak peinzend. Hij kwam er kenne lijk niet uit. „En misschien speelt er ook nog iets anders mee", zei ik aarzelend, „Misschien zullen mensen mekaar in alle geval len op één na altijd weer aan trekken èn afstoten; elkaar vinden en elkaar weer verla ten. Daarom moeten we altyd afstand bewaren. Zelfs zo on der mekaar in de staf en met de directe medewerkers. Want dat ene geval waarin het wel kan dat je mekaar altijd op nieuw weer zoekt, dat is ge loof ik als je elkaar liefhebt. En dat ligt op een heel ander vlak dan van ons werk, hè!" Ja, en daar was de vicaris het uit gesproken mee eens Al kon ik aan hem zien dat hy toch graag nog even bij Hankie's vader zou zijn aangewipt. MIEBEL. hand van vragenlijsten, die aan predikanten van de negen voor naamste Protestantse denomina ties zijn gezonden. Dr. E. Ernest Johnson, die voorzitter is van de studie-groep van de Nationale Raad van Chris telijke Kerken in de Ver. Staten, van welke het onderzoek uitging, heeft gezegd, dat het publiek de indruk heeft dat de salarissen van predikanten aangevuld wor den door belangrijke toelagen. Maar dit is niet waar. Het laagste salaris ontvangen de predikanten in de kerken van New England, die gemiddeld $4.018 ontvangen, $400 minder dan het nationale gemiddelde. In het Zuid-Westen, waar de hoogste salarissen genoteerd werden, was het meeste $4.654 per jaar. Toe slagen voor woning en reizen kunnen een vermeerdering geven van 1 468 per jaar, doch ands- re factoren maken dat dit weinig verschil geeft in het salaris. Maar al te vaak is de pastorie oud en te groot zodat de kolenrekening Een predikant, die een auto no dig heeft, maar die geen toelage daarvoor krijgt, moet uit zijn eigen zak $1.600 betalen voor het onderhoud. Bovendien is de gerin ge verhoging van de salarissen in de laatste vijf jaar van geen be lang vergeleken bij de ateeds ho gere koaten van levensonderhoud, van medische behandelingen en van scholen. Het rapport dringt er bij de kerken en gemeenten op aan. dat zij de aalariasen van de predikanten aan een nader onder zoek zullen onderwerpen en daar bij het levenspeil in de gemeente in het oog zullen houden. De denominaties, die aan het on derzoek deelnamen, zijn: de Ame rican Baptist Convention; Church of the Brethren; Congregational Christian; Disclplea of Christ; Protestant Episcopal; Evangeli cal en Reformed; Methodist en United Lutheran. Woordvoerders van dc sekte, waarvan de Canadese autoritei ten de laatste Jaren zeer veel moeilijkheden hebben ondervon den, hebben kortgeleden schrifte lijk verklaard, dat zij, indien de Canadezen voldoende schadeloos stelling willen geven, zullen ver trekken Dezer dagen heeft een der leiders echter verklaard, dat de aanbiedingen der Canadese autoriteiten niet ver genoeg gaan. Bovendien eisen de sekteleden schadeloosstelling voor het land. dat van hen „gestolen" is. Wordt deze schadeloosstelling niet ver leend. dan zullen zij opnieuw tot ongeregeldheden overgaan. Dat dit laaUte dreigement geen slag in de lucht ia, Is reeds ge bleken: de laatste weekends zijn in Brits Columbia reeds verschil lende ontploffingen veroorzaakt. Daarbij werd echter ook een „zoon der vrijheid" gedood, toen voortijdig een bom tot ontploffing kwam. Enkele Canadese steden hebben Intussen bewakingsdien sten van burgers tegen brandstich tingen en sabotagedaden Inge steld. De Doükhobors vormen een ex treem religieuze groepering, die rond de eeuwwisseling uit Rus land naar Canada overstak om aan de vervolgingen van de Czaar te ontkomen. In Brits Co lumbia verblijven ongeveer tien duizend aanhangers van deze sek te. De „zonen der vrijheid" zijn een nog radicaler tak van deze groep. Toen de Doukhobors in Canada kwamen kregen zij stukken grond toegewezen om die te kunnen be bouwen. Ook werden hun belas tingfaciliteiten verleend. Protestantse radio dienst in Columbia Na lan$e tijd komen er uit de Zuidamenkaanse staat Columbia geen benchetn van moord en brandstichting, maar het bericht dat voor het eerst in vijf jaar het Evangelie weer eens over een ra diostation gepredikt kon worden. In de maand juli kregen de zende lingen Lorentz Emery en Robert Savage vergunning om twee uit zendingen te verzorgen over het radiostatipn van de stad Glrardot. Ds. Emery Is tevens directeur van de Amerikaanse middelbare school. Colegio Americano in die stad. Men neemt aan dat duizen den de uitzendingen hebben beluis terd. De voriga protestantse uitzen ding werd in april 1953 uitgezon den. De plsataelijke gelovigen ver zorgden toen een wekelijks zater dagavondprogramma: La Marcha dingen te verzorgen. Ook is het bericht binnengeko men dat de Presbyteriaanse kerk van de stad Peque is heropend. Het gebouw werd acht jaar gele den door het Columbiaanse leger in beslag Henomen en als barak ingericht. De nieuwe burgemees ter van de stad heeft nu opdracht gegeven om het gebouw te ontrui men. herstellen en terug te geven. De openlngsdlenst werd door dui zenden mensen bezocht, hoewel er maar honderd gelovigen wonen tn Peque. De 35.000 inwoners van de stad staan achter open voor het Evangelie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 19