li H h '0% De verlegen draak Paddestoelen zoeken is leuk, maar... ga behoedzaam te werk P Een gedichtje en een paar raadsels m K m m PUZZEL VAN DE WEEK door Thea Beekman (Vervolg van vorige week) er was verder niemand te Peter speelde maar. een half uur lang en de draak danste, deinde, neuriede, en voelde zich heel gelukkig. ..Ga je mee-?" vroeg Peter Hij stond op en be- 5on. al spelend, langzaam het pad af te lopen. De raak, betoverd door de muziek, vergat zijn ver- Want die muziek wat ook ter wereld. Hoe was het intussen oude Tobias vergaan? Die had ook een avontuur beleefd. Eerst lag hij rus tig te slapen onder de grillige denneboom. De zon scheen warm op zijn voeten, insecten zoemden om zijn hoofd. De oude Tobias was de draak verge ten. hij droomde dat hij vakantie had en weer jong en sterk was geworden. Opeens hoorde hij dicht bij zijn oor een wonder lijk gesnuif. Hij schrok wakker, herinnerde zich plotseling de draak en vloog overeind. Zijn hand stootte tegen iets dat warm en vochtig was en h gaf een schreeuw, greep naar zijn geweer en gi de: ..Ga weg, lelijke draak, of ik schiet je dood Daarbij hield hij. in zijn zenuwachtigheid, het ge weer verkeerd vast. zodat de loop naar zijn eigen borst wees. Nu kon dat geweer toch niet meer af gaan, dus veel verschil maakte het niet, hoe je het vasthield. Nu pas durfde de oude Tobias opkijken. Hij zag: ..een paard, dat een wagen vol koop waar achter zich aantrok en dat zich tegoed deed aan het malse alpengras van de bergweide. ..Wel heb je ooit." bromde de oude Tobias. ..Moest ik daarvan zo schrikkenIk dacht wa rempel dat het de draak was. die mij wakker maakte. Maar het is het paard van de koopman. Het is dus niet opgegeten door het monster O. o, Dan kan ik dus rustig teruggaan naar het dal wat een leugenaar is die koopman toch. Ik wee/ nu zeker, dat er helemaal geen draak bestaat. Het paard en de wagen zal ik meenemen. Mis schien krijg ik van de koopman een beloning, om dat ik hem zijn verloren eigendommen terug breng." Zo klom de oude Tobias op de bok van de wagen, nam de teugels in de hand en riep: ..Vort. knol. Wees maar niet bang, er is hier helemaal geen draak. Die koopman heeft natuur lijk gedroomd. Wat zal ridder Brekebeen teleur gesteld zijn. Maar nu behoef ik het hele eind terug niet te lopen, dat is een gelukje." Mompelend en grinnikend van binnenpret stuurde de oude Tobias de wagen over de bergweide, terug naar het pad. Langzaam aan ging het nu bergafwaarts, zig-zag over het kronkelende pad. dat bezaaid lag met stenen en afgebroken takken. Maar Tobias een goede koetsier, hij had in zijn lange leven al zoveel paarden over de bergen gebracht. En het paard van de koopman was goed uitgerust had zijn buikje vol kunnen eten op de bergweide. Ze waren dus beiden in een goede stemming en de afdaling ging zonder ongelukken. Tot (Volgende week verder) EEN REPORTAGE VOOR JULLIE het is giftig zijn. Het zijn de voorjaarsama- niet, de groene knolamaniet. de wit-ro- de vroege witte knol- Je zult er misschien liever nog niet aan denken, maar. bijna zover. Over enkele weken is de zomer al weer voorbij. Dan be- de 'vezelkop gint de herfst en worden de bomen kaal, de dagen korter. En de zo- zv"d^ zijn er nog ongeveer twintig mervakantie lijkt dan heel ver weg. De herfst, elke dag naar school, heiden.0 mau'géradodêujke u"w«- buiten vroeg donker, storm en regenMaar je zult zien, het lijkt kin« hebben. De gevaarlijke paddestoe- J J len zijn in de meeste gevallen te her- nu allemaal veel erger dan het in werkelijkheid is! Ook dit jaarge- kennen aan een ring om de steel of tijde kan heel mooie dagen opleveren, het vergelen en vallen van de van de^ste*"01 °f beurs aa" het emd blaren geeft de natuur diepere, warme tinten dan lente, zomer en winter. En bovendien, mèt de herfst komen de paddestoelen! Er blijven dan nog tientallen soorten volkomen onschadelijke paddestoelen over. Die zijn eetbaar en soms heel lekker! Niet onvoorbereid Hoewel er dus maar vier soorten pad destoelen werkelijk dodelijk giftig zijn, zouden we je toch willen aanra den: als je paddestoelen gaat plukken, doe dat dan niet onvoorbereid. Koop een boekje met kleurenfoto's of -plaatjes en bestudeer die eens goed. Met het boekje in de hand ga je dan maar eens op zoek naar de padde stoelen. Zo leer je de soorten kennen en zie je al heel vlug van welke pad destoel je beslist moet afblijven! Het zoeken en plukken is een interes sant werkje. Maar je moet wel behoed zaam te werk gaan. Pluk alleen jonge paddestoelen. Die hebben namelijk ste vig vlees en zijn smakelijker dan oude re exemplaren, die bovendien gevaar lijk kunnen zijn. Het is het beste dat je de plant met wortel en al uit de bodem wipt. Zo blijft de broze tenge re steel heel en zo zul je er ook veel meer plezier aan beleven. Zuinig zijn In het oosten van ons land gaan deze weken vele schoolkinderen met hun on derwijzer of onderwijzeres de bossen in om paddestoelen te plukken. Ze zet ten de plantjes met wat mos in een doos en leren zo de diverse soorten kennen. En het is een leuk gezicht. Anderen weer verzamelen alleen eet- slechts hare soorten die ze in de zon of in een ui me schadelijk, zoals de honingzwam die oven drogen. Voor de winter. op boomstammen groeit, de bomen aan- Maar tast en te gronde richt. Nog één duig... pluk nootf een pad destoel als er niet minstens vijf bij el- Wie goed oplet kan in weiden en bossen nu al paddestoelen ontdekken. Je kunt ze vinden op donkere vochtige plaatsen, on der bosjes, in de scha duw van bomen en ook onder een laag blaren of een paar dorre takjes. Ze groei en er, tientallen soor ten. in een grote verscheidenheid van vorm en kleur. Oranje exemplaren en rode. rode met witte stip pen en witte, licht- en donkerbruine. Paddestoelen zijn mooie, boeiende en beetje griezelige plan ten. Eigenlijk is het helemaal niet verwon derlijk dat ze altijd, misschien meer dan enige andere plant, op de fantasie van de mens hebben gewerkt. Je kent ze natuurlijk, de sprookjes waarin paddestoelen dienen als tafel, huis of para- pluie van de boska- Er zijn ook andere oude verhalen, rijke functie in het regelen over Romeinen en Grieken, die stierven dingsstoffen. voor bomen omdat ze paddestoelen hadden gege- I11 hodem. Een enkele ten. Och. iedereen weet dat veel in die verhalen sterk overdreven toch, de mens die niet meer in sprook- met^e'^boogje'om^e^padde^toefheen de paddestoel, die in "het wi'ld groeit. kaar «roeien. Het zijn nuttige planten, te lopen' komt vaak voort uit onwetendheid, hebben we al gezegd, en bovendien ko- «r Men gelooft, dat behalve de bekende men ze door het steeds kleiner worden Wittig soorten, als de cantarel en de cham- hpt H vp]H., minj„ V(V>r Wp pignon, alle paddestoelen dodelijk gif- ..vrije veld minde. voor. Paddestoelen zyn in de natuur heel tig zijn. Dat valt erg mee! Er zijn vier moeten er daarom een beetje zuinig op nuttige planten. Zij hebben een belang- soorten bekend, die inderdaad dodelijk zijn! planten. gronde richt. ONZE BRIEVENBUS Beste neven en nichten, Juist i briefen t het van dat mooie weer is moeten we schooi, dat was de verzuchting uit veie an nichten en neven die ik deze week ontving. Ja, daar is nu eenmaal niets aan te doen, de school is weer begonnen en dan moeten jullie allemaal weer gaan, maar er zijn toch nog de vrije middagen! Een neef schreef mij b.v. dat hij nu zaterdagmiddag een grote fietstocht gaat maken, het kan nu nog schreef hij, en h\j heeft groot gelijk! Na dit kleine praatje over het mooie weer komt de oplossing van de puzzel. Het meisje moest langs de nummers 1. 1, 2, 1, 3. 2, 1 en 2 om de ring te bereiken. Kees van Belle heeft de hoofdprijs gewonnen deze week. de troostprijzen gaan naar Ria en Bep Buitelaar, naar Jaap Bremer en Hans pan Es. Gefeliciteerd alle vijf! Een nicht of neef schreef mij een gedichtje. Het begint met: Goe de morgen. Goede morgen broertje Priksnor. De naam stond niet in de brief, ik weet dus niet wie mij geschreven heeft. Vergeten Jullie toch niet volgende keer de namen, adressen en leeftijden In de brieven te schrijven. Maar liefst drie brie ven kreeg ik van Dicky van den Berg. De reis naar Capelle is dus toch doorgegaan Dicky. En hoe vind Je het weer op school? Elllc Barende is met vacantie naar Hoogvliet geweest, ze kan al een beetje zwemmen ook. Ga je vaak naar de Oude Tol? Lauke Bas- tlaans schreef vorige week voor het eerst een brief en deze week stuurde ze de oplossing. Johanna van Bergeyk. ja je bent nu aan de beurt. Wat zullen jullie een plecier hebben gehad in Wassenaar. Rla van de Berg stuurde de op lossing in. ze had de tekening mooi gekleurd. Ik ben erg benieuwd naar de uitslag van het feest. Ria. schrijf je er gauw over? Hannlc de Bruljn zit nu in de zesde klas en ze is fijn uitgeweest in de va cantie. Ineke de Bruin schreef over de kleurenfilm die ze heeft gezien. De Koningin en de prinsessen heeft ze er op gezien. Hoe vond Nellie het op de kleuterschool? Tlnl Bolt stuurde mij een mooie kaart uit Zoutkamp, jij hebt het daar fijn naar je zin gehad Tini. is 't niet? Van Keen en Dick Boudestein kreeg ik ook weer een gezellige brief. Dick is maar liefst vier we ken weggeweest. Wat zal die Jannie een mooie jurken gaan maken Corrie Branderhorst mis schien voor jou ook wel? En hoe vind jij het in de vierde klas? Wat zal dat een prachtig poppen huis zijn met acht kamers Anneke Boe. Ik kan me voorstellen dat jul lie daar leuk mee hebt gespeeld. Sari Brobbei maakte een mooie tekening voor me. Wat schrijf Jij toch netjes Sari. Je hebt zeker wel een mooi cijfer voor schrijven op je rapport? Liesbeth v. d. Brink is in de vacantie vaak naar het strand geweest. Bedankt voor de mooie gekleurde oplossing Liesbeth. Bep Buitelaar stuurde alleen de oplossing. Coby Cornet zit nu in de zesde klas. dat wordt hard leren voor de Ulo Coby. Wat leuk dat Willie al zo kan lopen. Jen- neke Cornet schreef me haar rap portcijfers. of ik ze mooi vind Jen- neke! Je bent sek.tr wel erg blij dat Opa weer thuis is? Antolnet Dompeling stuurde de oplossing in, ze was goed hoor Antoinet. Adrle van de Dool is met vacantie naar Hilversum geweest en heeft daar lefen zwemmen. Kun je het thuis niet verder leren door in een club te gaan Adrie? Hebben jul lie een nieuwe leraar gekregen Jan van D run en? Je rapportcijfers zijn mooi zeg! Prachtig lijkt me jouw kamertje Stieneke Doliesla- ger. Hoe heet het katje? Teun- tje van Dijk stuurde een vorige keer alleen de oplossing. Wat fijn dat het zwemmen zo goed gaat Annie van Es, leer Je al rugzwem- men ook? Het zal nu zo lang niet meer duren otf je mag je diplo ma proberen te behalen denk ik. Gelukkig dat Je nu weer een aardige juffrouw hebt Marieke van E». vind je de tweede klas moei lijker of valt dat nogal mee? Hans van Es hoort bij de prijswin naars deze week. Ada van Es heeft een heerlijke vacantie gehad. '.e is naar zee geweest en heeft fijn in de duinen gewandeld! Wat wordt Teusje al groot! Wil, Greet en Hanneke Faber gaan nu op de Ulo. hoe vinden jullie het daar? Wat een mooie namen heeft het kindje van Japnie gekregen. Ik ben benieuwd of het in Holland wordt gedoopt, dat schrijven jullie me zeker wel weer als je aan de beurt bent? Rosemunde Gillano woont in Frankrijk, maar zij kan toch Nederlands schrijven en le zen. Blijf je nu in Nederland of ga je weer terug Rosemunde? Schrijft Gerrlt Goudskamp volgen de keer eens een klein briefje bij zijn oplossing? Een heel mooie tekening stuurde Jan de Groot me: een trein op rails. Prachtig hoor Jan, hartelijk bedankt. Jouw rapport was toch mooi Martien de Groot? Winifred van Geest is met vacantie geweest bij Oma van Buuren. Ben je ook nog naar Gouda geweest Winifred? Wat jammer dat Hans nog steeds moet rusten Nelly Grootendorst, of be grijp ik dat verkeerd? Hoe is het feest geweest woensdag? Henk van Dam. Iny Gussekloo. Irene Fennema. Pia Dekker. Fake Boer, Corrie den Boer en Corri Bos dat zijn de nieuwelingen deze week. Vol gende keer zijn de letters HN weer aan de beurt. Nu jongens en meisjes de brievenbus is leeg. ik ga dus eindigen. Dag allemaal. Ö1 P 2 3 1 p" 6 7 3 9 9 LJ 5 ii 1 6 Marjo Schravesande stuurde dit leuke gedichtje: De morspartij Zeven zusjes zaten samen, Zaten samen op zeven trappen Ze zaten van hun tinnen bordjes van hun lepels pap te happen. 't Slabbetje van 't eerste zusje viel in 't bordje, Het tweede meisje morste op haar schortje, De derde morste van het hikken, De vierde morste van 't verslikken, De vijfde liet haar bordje glippen. En de zesde liet haar lepel slippen. De jongste op de laatste trap sloeg haar vuistjes in de pap. Toen kwam moeder en die zei: 't Is een echte morspartij! Van Elsje Loeve ontvingen we deze raadsels: 1. Welke waarheid js een leugen? 2. Wie kan zeggen waar de eerste auto reed? 3. Welke sleutel past op geen enkel slot? 4. Welke zin heeft geen zin? 5. Welke boer heeft geen vee, noch land, noch boer- 6. Welke ringen kun je niet aan je vinger dragen? Toen Robinson de volgende morgen ont waakte, sprong hy onmiddellijk overeind om naar zyn nieuwe huisdieren te gaan kijken. Hjj had de nioederlama en de beide jongen achter een omheining gezet, opdat ze hem niet zouden ontvluchten. De een zame schipbreukeling was erg bly met zijn nieuwe gezelschap en hy besteedde de rest ÉB omheinde ruimte, waar zijn vee zou kunnen grazen. Met een glimlach dacht hy terug aan zyn eerste huisdier: de gro te spin, die hy af en toe nog wel eens wat vliegen in zyn web gaf. De lama's blekt :n zich snel aan hun gevangenschap aan te de dieren waren al heel gauw lam. Robin- son ontdekte, dat ze zich ook als lastdie- ren heel gemakkelyk lieten gebruiken. Daarom vlocht hy een paar konen om zyn lading ook te kunnen ve rvoeren. In enkele maanden had de eenza me Engels- man geleerd, dat het op een onbewoond edland op het werk van hoofd en handen aankomt om in leven te blyven En nu hy zo zyn bezit overzag, voelde h eens zo heel erg ongelukkig. 'lajnajs^aiznui -g 'puoj§ ap do z •ptaqjBBAVuo 'i :ua3utssoido Door de namen van de afbeeldingen verticaal in te vullen ontstaat op de bovenste regel (horizon taal) een plaatsnaam. Op lossingen insturen voor dinsdag 9 september. SCHAAKRUBRIEK Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der opgaven, gepubliceerd in onze rubriek van 23 augustus jl. 1. Partijstelling RakleMlnev. Op 1. KdB volgde heel prozaïsch 2. Td7 2. Partijstelling Fillppow—Kaikamd- josow. Zwart speelde: 1Tdltü 2. Kxdl exf2! en de f-pion promoveert on gehinderd. 3. Par tijstelling Bykova— Rubtsova Na 1. h3? volgde 2. Tg3ü en zwart kon het opgeven. Maar de geraffineerde zet 1. Khl! zou remise verzekerd hebben: 2. Kg4, h3! 3. Kxh3, Txg7!4. Txg7 en zwart staat pat. 4. Partijstelling HeemsothHeissen- büttel. Ziehier de fraaie ruimingscombi natie: I. Tc8: 2. Tc5ü, Dxc5; 3. Txh7+, Pxh7; Dg7 mat. mening zouden kunnen verschillen. Ge zult het in dit opzicht met mijn goede bedoelingen moeten doen! V 4 444 4. 14! A 1 III E All sc i zet wint achter elkaar. ak Z-omers scha In onze vorige rubriek konden wij nog met enig recht de vakantie als gerede aanleiding gebruiken om het u niet te moeilijk te maken. Maar nu deze week ook aan de langste vakanties een eind is gekomen, moeten wij van dat argu ment. schoon met enige tegenzin, af scheid nemen. Gelukkig is nu de thermometer ons te hulp gekomen. Al verscheidene dagen bevindt het kwik zich in de omgeving van uw schaakredacteur in de buurt van 25' Celsius, en ook gedurende het tot standkomen van deze rubriek is deze stand nagenoeg bereikt. Alle reden dus om aan te nemen, dat iekfeicl deze rubriek n al te zeer wenst in te spannen, dat 'hij als het kan liever lui dan moe wil zijn. Welnu, wij zullen ook ditmaal nog wat stof van het eenvoudiger genre aan u voorzetten, maar wij waarschuwen u gelijktijdig, dat wij over de definitie van het „eenvoudige genre" gemakkelijk van 4 r» 4 f Af 4 4 4 4.4 fö kr is m m m 0 »aö w AC i op fraaie wijze. Hoe? Oplossingen en correspondentie aan de heer II. J. J. Slavekoorde, Goudrelnetstraat 125, Den Haag. KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. tocht te water, 5. wedstrijd, 10. vlaktemaat, 11. meer dan één museum, 13 van Van Meegeren of 15. te delen getal, 18. een zekere. 19. Heilige, 21. Duits geld. afk., 22. op de manier van, 23. bep. mijt, 25. lofgedicht, 26- zoon van Adam, 27. niet gesloten, 30. te koop, 31. bekend hogepriester (O. Test.), 32. R. K. staatsman, 35. een ongenoemde, 36. „kaasstad", 37. onzin, 39. Ver. Naties, 41. stad in België, 43. hert. 45. omroepver., afk-, 48. jongens naam. 50. levendigheid, 51. medicijn, 52. dunner. 53. -tor: wijs oud man, 54. Eng. gewicht, afk., 56. v. h. gen. jaar (Lat. afk 58. God (Lat.), 59. hermiet, 62. verstop, 64. gemeente in N. Brabant, 65. jon gensnaam, 66. bloem, 67. verschil tussen in- en verkoop. VERTICAAL: 2. vochtmaat, 3. Griekse god v. d. oorlog, 4. spleet, 5. bep. gewicht, 6. een der zonen van Jacob, 7. spreek lijzig, 8. warm- te-eenheid, afk., 9. bekrompen, 12. door gevangenen geroeid vaar tuig, 13. verwerping, 14. werkelijk, 16. daag! 17. wartaal uitslaan, 20. eveneens, 24. gewricht, 26. als voren, 28. wijze, 29. ge- meenteweide, 33- bloedverwan- te, 34. vermoeid, 35. 9 dagen durende gebedsoefening, 30. ge-1 snapt, 39. verguld, 40. zinledi ge uitdrukking, 42. deel v. d. hand, 44. plaats in Drenthe, 46. wakker, levendig, 47. meisjes naam, 49. kneedhak, 54. truc, handigheid, 55. domme, 56. stad op Sumatra, 57. aderen, 60. 12 gros, 61. voorzetsel, 63. rui ker. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linkerbo venhoek vermelden: ..Puzzelop lossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.— en twee van 2,50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 18