Amerika is bereid te strijden voor Quemoy en Matsoe Donderend Place de „JA" klonk over la République ïlicuiuc |Tditsrl)e (Tourna! DREIGENDE WAARSCHUWING UIT WASHINGTON Wanneer Formosa bij een aanval in gevaar mocht komen Nieuwe bromfietsregeling is niet aanvaardbaar Kikvorsmannen boden de Koningin vlag aan lil! li 1 VRIJDAG S SEPTEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11355 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^tanhMstidi is ahtMtoftt jnyo in tegijenóport" GROOT GEHEIM ontsluierd Zie pagina 7 „Elk gebruik van naakt geweld", ging Dulles verder, „zal een wijdverspreid ge bruik van geweld in het Verre Oosten tot gevolg hebben. Want dan immers worden de vitale posities van de vrije wereld en de veiligheid van Amerika in gevaar ge bracht". T~\E AMERIKAANSE REGERING zal niet aarzelen haar strijdkrachten ■*-* in te zetten, wanneer bij een aanval van communistisch China op de kusteilanden Quemoy en Matsoe de veiligheid van Formosa in gevaar komt. Mocht president Eisenhower de situatie gevaarlijk achten dan zal hij bevel geven tot een militaire actie, die snel en doeltreffend zal worden uit gevoerd. Deze krachtige waarschuwing heeft de Amerikaanse minister, van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, tot Peking gericht, nadat communistisch China had geproclameerd, dat zij haar territoriale wateren tot twaalf mijl uit de kust had uitgebreid. Uitdrukkelijk liet Peking weten, dat Matsoe en Quemoy en ook Formosa en de Pescadores binnen de nieuwe grens vallen. ZO A J/ O Vïiioon landse zaken, Foster Dulles, legde zijn «V/. UIJWIl krachtige verklaring af, nadat hij lange Het gevolg van de nieuwe zet van Pe- met President Eisenhower king was niet alleen de duidelijke waar schuwing van Washington, maar ook het besluit, de landen van de Zuidoostaziati- sche Verdragorganisatie zo snel mogelijk bijeen te roepen om de nieuwe gevaar lijke situatie te bespreken. In Washington is het Chinees besluit reeds een duidelijke poging genoemd om agressieve acties te verhullen. Ook Lon den zal de uitbreiding van de Chinese ter ritoriale wateren niet erkennen. Het Russische communistische par tijblad Prawda schreef naar aanleiding van de jongste ontwikkeling rond Formosa, dat Rusland niet werkeloos zal toezien, wanneer iets op of bij het grondgebied van haar grote bondge noot mocht gebeuren. De Amerikaanse minister van buiten- Geen vrij verkeer in Berlijn De westelijke Grote Drie hebben giste ren in vrijwel gelijkluidende nota's van de Russen geëist, dat zij stappen zullen doen ter waarborging van het vrije ver keer tussen Oost- en West-Berlyn. De Westberlijnse Oberbürgermeister Willy Brandt heeft voor het stadsparle- ment verklaard, dat de Oostberlijnse reis beperkingen een schending van de rech ten van de mensen betekenen. Hij nodigde de V.N. uit hiernaar een onderzoek in te stellen, terwijl hij van Moskou eist, dat het zijn „monsterlijke greep" op 18 mil joen Oostduitsers zou verzachten. Sultan Hamid nog in Indonesië Sultan Hamid II van Pontianak las van daag tot zijn verbazing in de bladen, dat hij donderdag te Singapore zou zyn aan gekomen, aldus meldt A. N. P. uit Dja karta. Woensdag was hy daar teruggekeerd een verblpf in de bergen bezuiden de stad. Er was zelfs gemeld, dat hy het staatsburgerschap van Malakka zou aan vragen. Naar aanleiding daarvan verklaar de hy, dat hy inderdaad hoopte naar Malakka te kunnen gaan, doch nog geen visum had gevraagd. Kleuter verdronken. Te Winschoterzijl, is gistermorgen het by na tweejarig zoon tje Geert van de familie A. Rotgers naby de ouderlijke woning in een sloot geraakt en verdronken. Libanon heeft van de Verenigde Staten een onmiddellijke hulp ten bedrage van 2% miljoen dollar ontvangen. Morgen in ons ZONDAGSBLAD DE VELUWE worden jaar lijks miljoenen Peking-eenden In acht weken tijd vetgemest en vervolgens aan de lopende band geslacht. Over dit merkwaardige bedrijf wordt in ons Zondagsblad van morgen een uitvoerige repor tage gepubliceerd. 0 De reeks over Soldaat van Dip ten wordt besloten op pagina 2. Dit humoristische verhaal uit het sol datenleven krijgt een zeer bijzon dere ontknoping. „Leve de Wille- mien" is een interessant boek, dat het Jaar 1898 en vooral de Inhuldi ging van Koningin Wilhelmina op 6 september doet herleven. Aan dit boek uit de Ooievaarserie is in ons Zondagsblad een bespreking ge vrijd. Op de Utrechtse Najaarsbeurs zal ook de huisvrouw tips vinden voor vele soorten aankopen op het ge bied van luxe en van de huishou ding. Daarover wordt op Blad Zy geschreven. De pagina „Geestelük Leven" begint met een artikel over recen te opgravingen, die de plaats van de Bijbelse stad Gibeon bekend maakten. Het „Cultureel Venster" wydt aandacht aan de dichter A Wape naar, die zyn 75ste verjaardag gaat vieren en bevat voorts een artikel over de mozaïeken van Torcelio. port op Rhode Island had geconfereerd De Amerikaanse president is daar mei Ondanks het bombardement van de na tionalistische eilanden en ondanks de aan kondiging van een invasie op deze eilan den. heeft Amerika nog hoop, dat Peking haar actie zal staken en niet het verlan gen van het mensdom naar vrede zal Foster Dulles verklaarde: „De president en ik hopen ernstig, dat de Chinese communisten niet weei als in Korea, het fundamentele principe van de wereldorde zullen trotseren, namelijk dat geen geweld gebruikt zal worden om territoriale ambities te ver wezenlijken". „Bevrijding In haar verklaring, waarin de uitbrei ding van de territoriale zone wordt ge proclameerd, zegt Peking nog, dat ook Formosa en Penchoe, eilanden die nog door de Amerikaanse strijdkrachten wor den bezet, eveneens bevrijd zullen worden. De regering van Peking zal dat doen met de daarvoor geëigende middelen en op een door haar geschikt geacht tijdstip. De Amerikaanse bezetting betekent een inbreuk op de Chinese soevereiniteit. In de verklaring van de Chinese communisten wordt niets gezegd over de Britse kroonkolonie Hong kong. Niettemin begint men zich in Londen over de positie van de stad ongerust te maken. Zijn armen wijd uitgespreid, deed premier De Gaulle gister avond een hartstochtelijk beroep op de Parijzenaars, om „Ja" te zeggen tegen de nieuwe Franse grondwet. Geweldig was het en thousiasme op het plein, doch maar even daarbuiten (foto links) raakte de politie slaags met gro te groepen anti-Gaullisten, die het „Ja" van de menigte op het plein, trachtten te overstemmen met hun „Non, non".... Zware straffen voor botersmokkelaars In een jaar f150.000 en f 750.000 verdiend De berechting van het grote botersmok- kelcomplot, waarmee vorige weck in Maastricht een begin is gemaakt, heeft gisteren voor de economische poli tie rech- t 's-Hertogenbosch haar voortzetting gehad. Hier stonden twee van de hoofdschuldi gen terecht, die in de afgelopen jaren be dragen verdiend zouden hebben variërend 150.000 tot 750.000 gulden per jaar. Het waren de winkelier H. C. en de ver tegenwoordiger P. S. beiden uit Budel. De eis luidde tegen C. zes maanden ge- 'angenisstraf en f 10.000 boete, subsidiair drie maanden hechtenis, Uitspraak: vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, verbeurdverklaring van de transportauto's en f 5.000 boete subsidiair drie maanden hechtenis. Tevens heeft C. een boete te betalen van f 1.000 die hem een vorige maal als voorwaardeiyke straf was opgelegd. Tegen S. luidde de eis zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest n f 5.000 boete subs, drie maanden hech tenis. Vonnis: vier maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest en f 5.000 boete subs, drie maanden hechtenis. Ook stond de chauffeur J. van de V. uit Budel terecht, die in opdracht van S. •erscheidene ritten had gemaakt Tegen hem luidde het vonnis, vier maanden ge vangenisstraf, waarvan drie voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en f 5.000 boete subs. 25 dagen hechtenis. Noorderlicht was goed te zien In vrijwel geheel Nederland was gis teravond een zeer helder noorderlicht langdurig t« zien. Van 9 uur af ontving het K.N.M.I. in De Bilt meldingen van waarnemingen uit tal van plaatsen, on der meer uit Amsterdam, Den Haag, BilUhoven, Gramsbergen, Dongen en Roermond. Het noorderlicht is een liditverschijn- sel aan de hemel, dat in de poolstreken het meest en het duideiykst wordt waar genomen. Ook in ons land is het enige malen per jaar te zien. Het licht van gis teren werd door deskundigen bijzonder helder genoemd. Sommige ogenblikken stonden grote delen van de hemel in een gloed. In kleur genuanceerd van felrood via eachtrood naar wit. Redde Nederlands vaartuig 35 drenkelingen Volgens een Perzisch blad is in het be- .n van deze week een groot zeilschip, af komstig uit Perzië, gezonken in de buurt van Bahrein. Het schip met 121 opva renden zou in een tyfoon terecht zijn ge komen en van de opvarenden zouden er 35 door een Nederlands schip zyn gered. Bij geen enkele officiële instantie echter iets over de ramp bekend. Prins Bernhard zal dinsdag 30 septem ber tegenwoordig zijn by de ingebruik neming van een nieuw kantoor- en be drijfspand der N.V. Koninkiyke Rotter- damsche beton- en aanneming my v.h. Van Waning en Co. in Meppel. Gevechten tijdens rede van De Gaulle STAANDE onder een veertig meter hoog V-teken, het met blauw- wit-rode vlaggen versierde symbool van de vrijheid, heeft premier De Gaulle gisteravond het Parijse volk opgewekt om „Ja" te antwoorden op de nieuwe grondwet. „Met heel mijn hart, uit naam van Frankrijk, vraag ik u de grondwet te aanvaarden" en donderend klonk het „Ja" over de Place de la République, waar gene- A.N.W.B. SCHRIJFT MINISTER Verkeer en Waterstaat verzocht wettelijke maatregelen te treffen waardoor een aantal thans in ge bruik zijnde bromfietsen tóch nog van een rijkskeurmerk kan worden voorzien. Sinds het Wegenverkeers reglement op 4 juli werd gewijzigd, staat het vast dat de thans bestaande 800.000 bromfietsen in ons land slechts tot 1 januari 1963 erkend zul len zijn; dat betekent dus dat zij na die datum niet meer aan het verkeer mogen deelnemen. De ANWB is van mening dat dit een sociaal-econo misch onrecht zou zijn. Sinds 1957 worden, op basis van een vrijwillige overeenkomst, door de bij de RAI aangesloten industrieën en impor teurs uitsluitend bromfietsen afgeleverd die niet sneller kunnen rijden dan 40 km/u. Een aantal van deze ongeveer 20.000 bromfietsen heeft al een rijkskeur gekregende bond meent dat het recht vaardig zou zijn ook de rest van deze voertuigen alsnog een dergelijk keur merk te geven. De resterende 780.00 len echter op 1 januari 1963 zéker niet alle „uitgestorven" zijn: het valt te ver wachten dat er op die datum nog zo'n 200.000 in redelijke staat van dienst zul len zijn. De ANWB noemt het onaanvaardbaar dat deze dan zonder meer van de weg zouden moeten verdwünen. Naar schatting zullen bij deze 200.000 bromfietsen ongeveer 100.000 echte rij- wielen-met-hulpmotor zyn, die door hun lage rijsnelheid voorbestemd zyn tot een lange levensduur. De Bond meent dat wettelijke maatregelen moeten worden getroffen om deze voertuigen, die als prototype van de bromfiets hebben ge golden. hun status van „rijwiel met hulp motor" te doen behouden. De resterende 100.000 zullen dus snel- brommers zijn, die tot de overlevenden behoren omdat zy met zorg zyn bereden en omdat zij onderhouden zijn door men sen voor wie de aanschaffing een be langrijke investering is geweest met doel: familierecreatie in weckenden vakanties. Ook voor deze categorie j len, naar de mening van de ANWB m; regelen moeten worden getroffen, opdat zij na het aanbrengen van technische voorzieningen alsnog van een keurmerk bromfietsen zul- kunnen worden voorzien. raai De Gaulle zijn grondwet ten doop hield. De armen opgeheven, als een tweede V, deed de minister-presi dent zijn hartstochtelijk beroep op het volk. Een indrukwekkend slot van een vrij matte rede, waarin De Gaulle de bedoeling en de inhoud zijn grondwet uiteenzette, iets waarvan men reeds lang op de hoog te was. Voor de sensatie zorgden De Gaulles tegenstanders, achter de hekken van het plein. Tot de Place de la République n namelijk alleen personen toege laten, van wier trouw aan de premier men verzekerd kon zijn: oudstrijders, mili- a en andere gaullisten. Terwyl dan de premier en zyn ministers het platvorm beklommen by het standbeeld dat de republiek van 1870 symboliseert, klonken vanachter de hekken leuzen als „Het fascisme komt er niet door", „Geen nazi's" en „Weg met De Gaulle". Boven het hoofd van de premier zweefde een grote ballon met het woord „Neen". Op de daken i enorme politiemacht was voor deze gelegenheid op de been gebracht. Een gedeelte had postgevat op strategische gelegen daken rond het plein, uitgerust met machinegeweren. De rest hield de demonstranten, op een afstand, die zich verzamelden op de wegen dae na a Place de la République leidden. ANDER UNIFORM VOOR DE MARECHAUSSEE Minister Staf overweegt in zijn nieuwe begroting een poet op te nemen, waaruit de kosten moeten worden bestreden zijn verbonden aan de aanschaffing nieuwe uniformen voor de koninklijke marechaussee. De minister schijnt gepor teerd te zijn voor het herstel van het vooroorlogse blauwe uniform, dat thans slechts als ceremonieel tenue wordt ge bruikt. Op het ogenblik doen de militaire politiemannen dient in battledress. Met stevige stokken sloeg de politie, geassisteerd door jongelui met het Kruis Lotharingen op de arm, in op de demonstranten, die de wegen opbraken le politiemannen met straatstenen onder vuur namen. De betogers moesten echter wyken, een groot aantal werd ge arresteerd. Onder de gewonden telde 24 politiemannen. Zes van hen werden ;n ziekenhuis opgenomen. De politie schatte het aantal gewonden onder de betogers op tachtig. Twintig minuten lang sprak generaal De Gaulle de honderdduizend mensen op het plein toe. Hjj eindigde met het inzetten van de Marseillaise, die uit klonk boven het geschreeuw dat de demonstranten onder wie volgens de politie veel vooraanstaande communis ten aanhieven. Twee moordzaken voor het hof in Leeuwarden Voor de rechtbank te Leeuwarden zal woensdag 24 september terecht staan de 23-jarige J. M. uit 'fi-Gravéfthage, die op 25 januari zyn 69-jarige tante Betje Veenstra-Meyer in haar woning te Twij- lerheide van het leven heeft beroofd. De jongeman bezocht zyn tante en tracht te geld van haar te lenen. De oude vrouw weigerde dit doch toen zy even de kamer verliet zag M. kans 50 uit een la te ontvreemden. De weduwe ont dekte de diefstal en uit vrees voor de ge volgen heeft M. zyn tante gewurgd en haar daarna aan een plastic koord in de gang van haar woning opgehangen. Er ls een psychiatrisch rapport over de verdachte uitgebracht. Als raadsman zal optreden mr. H. Wed even te Leeuwarden. Op 18 september behandelt het ge rechtshof te Leeuwarden in hoger be roep de zaak tegen de 39-jarige F. D.D. uit Anjum. die wegens uitlokking van de bekende moord op de slikwerker P. Steegstra te Anjum, door de rechtbank tot zeven Jaar met aftrek werd veroor deeld. Havencomplex Dordt uitgebreid Feestelijke dag voor de Merwestad HET bezoek van koningin Juliana aan Dordrecht, waar zij nieuwe industriehavens zou openen, heeft vanmiddag een origineel begin ge kregen. Twee kikvorsmannen van de genie doken uit het water op en bo den haar een in plastic verpakte Dordtse vlag aan, die Hare Majesteit haar gevolg rondleidde. Hierna werd ln vervolgens aan een bootsman over handigde, die op zijn beurt het fiere rood-wit-rood in een vlaggemast hees. Direot loeiden van alle kanten de scheepsfluiten, waarmee uiting werd gegeven aan de VTeugde over het koninklijk bezoek én aan het feit, dat het zeehavencomplex van Dordt een belangrijke uitbreiding heeft ge kregen. De Koningin arriveerde vanmorgen reeds vroeg ln de Merwestad. Langs de route stonden twaalfduizend schoolkinde en talloze leden van organisaties opgesteld. Op het bordes van het stadhuis bood de vierjarige Noortje van der Dus- sen, kleindochter van de burgemeester, J. AE. H. J. van der Dussen, bloemen tl. In de raadzaal spraken de burge meester en de voorzitter van de kamer koophandel, ir. R. A. Jas, over de ont wikkeling van Dordrecht. Daarna ging de Koningin naar het nieuwe protestants-christelijke ziekenhuis Refaja (De Heer geneest), dat in het vroegere administratiegebouw van de Eerste Nederlandsche verzekerlngsmaat- schappy is ondergebracht. Hier werd zij ontvangen met bloemen van het twaalf- Jarig dochtertje van de voorzitter, de heer C. A. van der Kaa. De heer Van der Kaa vertelde vervolgens een en ander over het ziekenhuis waarna hij de Koningin en de gobelinzaal van het museum Van Gyn de lunch gebruikt. Per gepavofseerd vaartuig van het veer- Advertentie) Prijsverlaging—^ van bekende merken zoals: Kroon - Kashmir - Beshir Broussa karpetten Vrijbiyvend ziehtzending. BULTHUIS BOTERMARKT 23 bedrijf voer men namiddags naar het zeehavcncomplex. Op de kade verwel komde mr. J. Algera, minister van verkeer cn waterstaat, In gezelschap van de directie van een oliebedrUf, dat ccn der drie nieuwe havens gebruikt, Hare Majesteit. Twee jonge matroosjes boden bier bloemen aan. Na een toespraak van de burgemeester doken de kikvorsmannen met de Dordtse vlag op. Mr. Algera was de tweede spre ker aan de haven. Tal van autoriteiten waren hier aanwezig. Aan het eind van de middag bezocht de Koningin nog de werkplaats voor min der validen, waarby zij werd rondgeleid door wethouder H. van Es, De dag werd besloten met een bijeenkomst in de Grote kerk. Ds. K. H. L. van Selms, hervormd predikant, hield een voordracht over de kerk en haar restauratie. De samenkomst werd met zang en muziek opgeluisterd. Na het vertrek van de Koningin zouden er een taptoe, een vuurwerk en een operettevoorstelling zyn. warm weer De Bilt verwacht tot mor genavond: Overwegend zonnig cn warm weer met een matige zuidoostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Mtdrjd M tl lores Ai giert ONO windstil windstil ONO windstil NNO NNW windstil ONO WZW

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1