Chief Whip Zwarte koning en sheiks bij rectoraal afscheid Leids christelijk lyceum Detective-roman is pas honderdtwintig jaar Hulde van oud en jong voor dr. P. C. van Arkel NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 Reünie leerlingen en oud-leerlingen HULDIGEN en afscheidnemen behoren tot de meest voorkomende ge beurtenissen. Dat wordt zo bepaald door het levensritme. Juist omdat deze dingen zo vaak voorkomen, is het een moeilijke opgave om een frisse vorm te vinden. Wat de huldiging betreft van dr. P. C. van Arkel, bij zijn afscheid als rector van het Leidse Christelijk Lyceum, waar hij ruim dertig jaren zijn krachten aan heeft gegeven, die was gespeend van alle traditio nele en sentimentele programmapunten. Het was niet alleen een huldiging, maar het werd tevens een reünie, een weerzien van oude bekenden, op een stralende laat-zomerse middag op het ASC-terrein te Oegstgeest. Kan men I nog iets gezelligers en meer feestelijks wensen? goede regie Het eerste gedeelte werd bepaald door de liefde van de scheidende rector voor de schaaksport. Nadat de heer C. Steketee voorzitter van het bestuur van het Chr. Lyceum, leder had verwelkomdt mar cheerden hoornblazers en trommelslagers het veld op, gevolgd door hellebaardiers, koningen, koninginnen en raadsheren, die allen netjes hun plaatsen op het, op het veld uitgezette schaaleboord. innamen „Het Koningsspel", opgevoerd door leer lingen van het Lyceum kon beginnen. Eerst een partij in 1858 te Parijs gespeeld tussen Morphy en hertog Karei van Brunswijk, die zelfs in consultatie met graaf Isouard de partij niet tot een goed einde kon brengen. Paardesprongen Lustig maakten de paarden, de meest „beweeglijke" stukken deze middag, hun sprongen over het bord, plechtstatig schreden de raadsheren over hun diago naal, charmant werd de meer bewegings vrijheid genietende koningin over de vel den geleid door de pages. Al deze bewe gingen en het opblazen van de torens in begrepen, waren historisch bepaald I 't Ging dus vrij vlot. De dragers moesten soms hardlopen om het volgende slachtoffer weg te dragen. Na een half uur sneuvelde de zwarte koning, beweend door allen die nog In zijn kamp overeind stonden. Plechtig en fier verliet de witte koning als overwinnaar het veld. Onoverwiiinelij k Daarna werd een partij gespeeld tussen i dr. Van Arkel (wit) en èèn van zijn lera ren, de heer C. de Vroedt (zwart). Weer schreden raadsheren en sprongen paarden, maar alles in langzamer tempo, want nu moest er worden nagedacht. He laas, ook nu bleek men in het zwarte kamp niet opgewassen tegen de verrader lijke witte aanvallen en voor de tweede maal verlieten de zwarten met gebogen hoofd het veld. Het was een mooi kijkspel. Er was door GEMEENTE LEIDEN Officiële publikalie Geslotenverklaring Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Kanaalstraat, de Alexanderstraat, voor zover gelegen tussen de Herensingel en de Sophiastraat, alsmede de Van Vollen hoven kade, voorzover gelegen tussen de Oppenheimstraat en de Scholtenstraat met ingang van 5 september a.s. voor de duur der bestratings werk en aldaar zijn afgesloten voor het verkeer met alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. Indien u de krant een9 niet mocht ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten- dienst bellentelefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C. Partijdig Na de pauze was er een voetbal strijd tussen een elftal van lerarei een gekostumeerd leerlingenelftal. Een voetbalwedstrijd met eigen regels, me grensrechterinnen en een scheidsrechte- Expositie B.B. De B.B. Leiden heeft het in de kelders an het stadhuis opgeslagen materiaal an de B.B.-geneeskundige dienst uitge stald in het Anthonius-clubhuis, waar de bezoeker nu een overzichtelijk beeld krijgt van het werk van de Bescherming Bevolking in heit algemeen en dat van de geneeskundige dienst in het bijzonder. Er zijn o.m. verscheidene soorten ver band, brancards, zuurstofapparaten en medische instrumenten te zien. Gisteravond werd de expositie geopend door commandant S. W. Hagedoorn, in tegenwoordigheid van burg. Van Kinschot. De heer Hagedoorn bepleitte een goede lenwerking tussen de verschillende af delingen en hij wekte de burgerij op tot het verlenen van s&eun. Dr. H. P. Veld- huyzen zette taak en organisatie van de B.B.-geneeskundige dienst uiteen. Collecte voor D.E.L. in Leiden Volgende week wordt in Leiden een huis-ajui-huis-collecte met lijsten en bus sen gehouden voor het C.N.V.-fonds „Draagt Elkanders Lasten". Voor de ver pleging van enige Leidse patiënten, van ar twee worden verpleegd in Davos, keert het fonds per jaar al een bedrag plm. f 2400 uit. Wie voor dit belang rijke doel wil collecteren kan zich opgeven bij de heren A. Kiel, G. Doustraat R7. J Ek. Leuvenstraat 44, of C. J. van Cittent, Hoge Rijndijk 159. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Jacoba Theodora, d. van J. T. Bleiji en W. Buijn; Elisabeth Maria, d van M. J. H. Jacobs en J. I. C. M. Oostdam; Jacoba Sophia Catharina Maria Angelina, d. van T. J. Ruiter en C. J. van Spronssen; Johanna Elisabeth Frederica, d. van L. J. J. van der Steen en W. L. M. Dricssen; Hendrika Maria Christina, d. van F. J. Bernsen en A. E. M. van der Louw; Henrica Maria Leonarda, d- van H. J. Loos en M. P. van der Linden; Pieter Thomas, z. van D. Tjabbes en A. K. de Ronde. Overleden: J. van Iterson, 77 j., man; J. A. van den Berg, 11 dagen, dochter; J. van der Velden. 74 j.p man; H. Tabernée, 76 j., man. Gehuwd: P. C. Rosier en M. C. Verboom., Osborn in Groningen Gisteravond Is in Groningen de cam pagne van de Amerikaanse evangelist Tommy Lee 06born begonnen. De gang van de revival-meeting in het noorden was identiek aan die van de bij eenkomsten op het Malieveld in Den Haag van de afgelopen week. Mevrouw Daisy Osborn en evangelist-manager William Caldwell leidden Osborn weer in. Op het Bodenterrein waren naar schatting een kleine 10.000 mensen bij eengekomen. om naar Osborn te luls- Net als de eerste avond in Den Haag vroeg ook Osborn in Groningen allen mee te bidden voor de genezing va doven aan één oor. En ook hier kwamen velen naar voren, die getuigden genezen te zijn. Ter gelegenheid van het afscheid van dr. Van Arkel, die rector- af is, maar ongetwijfeld schaak enthousiast blijft, werd gister middag een levend schaakspel opgevoerd, waarin dr. Van Arkel een actief aandeel had. Foto N. van der Horst. resse, dienu ja, enfin, 21 voor di leraren! De sheik, die het doel van de leer lingen verdedigde, neemt de bal mee, het hele veld over, een knal, 22. Kijk zo ging dat. Zo nu en dan gold de regel, dat de bal niet in het doel mocht, maar persé er naast of er over moest, ledereen had plezier; dat het grote verschil met een echte voet balwedstrijd. En dat echte paard, dat achter het doel liep te grazen, keek zo nu en meewarig verbaasd naar die malle n sen op het veld en vooral naar die paar den, die zo raar deden. Maar dat ook beslist het enige levende w het ASC-terrein, dat het maar zó-zó vond want alle anderen hadden plezier paarde- en boklkesprongen, die officiële afscheidsbijeenkomsten inluidden. ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT, 4 september Geslaagd akte M.O. Staatshuishoudkunde en Stat heren T Everts te Zutphen, A de V f - fnhage p j G van den Bei Tilburg, M P M 1 van den Bi Installatie hoofd school Hooglandse Kerkgracht Volgende week donderdag zal het be- uur van de „Vereniging voor lager on derwijs op Geref. grondslag" te Leiden de heer D. Zuiderveld installeren als hoofd van de legere school aan de Hoog landse Kerkgracht. De bijeenkomst wordt gehouden in het gymnastieklokaal en bc- pnt 's avonds om acht uur. AGENDA VOOR LEIDEI\ ire Riël. Pauluskerk, Oegstgeest, 3 uur: af scheidsbijeenkomst dr. Van Arkel; daar- i receptie in het Zendingshuis. Antoniu* clubhuis. 10—11 uur: B.B.- expositie. Vrijdag Ante .i,us-clubhu:s. 10—11 uur: B.B- expositie. Zaterdag Dr. Van Voorthuyzenschool, 3.30 uur: aanbieding huldeblijk woningbouwver- tiging Ons Belang. Stadhui-, 3 uur: vereniging Oud-Lel den, lezing ir. D IJ. Lem over de uit breidingsplannen. Zondag Pieterskerk, 7 uur: „dienst voor ge sel Leiden", ds. J. Monteban te Drie bergen, landelijk leider Opendeurwerk in kader van evangelisatieweek). Apotheken De nachtdienst van de apotheken wordt waargenomen door apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telef. 20552, en apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8 te Oegst geest. telef. 26274. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van wer en van A. H. Bakker Korff. tot 15 sept Volkenkunde: tentoonstelling van Ja panse penseeltekeningen, tot 12 oktober Bevestiger van ds. Bouter Zoals wij al hebben bericht, hoopt ds. H. Bouter, Hervormd predikant te Sta- :se. op zondag 21 september zijn intrede te doen in de Leidse Hervormde Gemeente Hij wordt 's morgens in de Pieterskerk bevestigd door ds. T. D. var Soest van Rijnsaterwoude, die ook jeugd- predikant in Leiden is. Zondag 7 septem ber reeds neemt ds. Bouter afscheid var zijn tegenwoordige Gemeente. op ieders //p Nederland-En geland in Leiden PEN GELIEFKOOSDE viUe-HJdsbeste- ding van de academici In Engeland ia het lezen van detective-romans. Professo- zich i Sherlock Holmes te volgen. Dft vertelde mr. N. S. Wilson, hoogleraar aan de Cambridge Universiteit, gisteravond aan de Leidse leden van de Netherland England Society, die in De Doelen een bijeenkomst hadden belegd. Professor Wilson hield onder de titel: „The craft of detective fiction" een verhandeling over het ontstaan en de ontwikkeling van de detective-romans. Om bij de geboorte vail deze soort lite ratuur te komen, moeten wij ongeveer honderdtwintig jaar teruggaan. Voordien gold het niet als ordentelijk om een haal te lezen, dat als thema een misdaad Als alle raden flauwvielen Vreedzame wapenschouw van de Leidse B.B. GISTERAVOND is de tentoonstelling van de Leidse Bescherming Bevol king-Geneeskundige Dienst officieel geopend. Omdat het noodzakelijk was, het materieel van de mobiele geneeskundige groep te hergroeperen, heeft het bestuur van de B.B. gemeend om bij deze gelegenheid de burgerij in staat te stellen het materieel te bezichtigen. De heer S. W. Hagedoorn, hoofd van de B.B., heette in het bijzonder welkom jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden, prof. dr. P. J. Gaillard en mr. Reehorst als vertegenwoordiger van de provincie. De heer Hagedoorn memoreerde, dat de B.B. hard werkt, maar dat het Ne derlandse volk lauw is. De leden van de B.B. moeten er doordrongen van zijn dat zij óók lid van de organisatie zijn n anderen tot deelneming te bewegen. Vervolgens sprak dr. H. P. Veldhuyzen immandant van de mobiele geneeskun dige groep. Hij zette de opzet en de rkwijze uiteen. De M.G.G. heeft tien afdelingen, waar de belangrijkste van aankomst en sortering, waar de arts de patiënten selecteert, en de shockafde- waar de patiënten voorlopig wor den geholpen om vervolgens naar een ziekenhuis te worden getransporteerd verzamelplaats is een doorvoercen- en geen verplegmgscentrum. Zingend uitgeleide gedaan TN DE STADSGEHOORZAAL werd gisteravond met een cabaret onder *- leiding van de heer Wout de Bruyne door de oud-leerlingen af scheid genomen van de rector van het Chr. lyceum, dr. P. C. van Arkel. Met medewerking van Maartje Rensink, Hans van der Kwaak, Piet de Vries en Leen Guyt aan de piano deed Wout de Bruyne het oude school- album open om er in te bladeren en om bij elke herinnering even stil te staan. Nog eens zaten de oud-leerlingen in de schoolbank, maar anders dan toen. Het leven heeft geleerd, dat er oneindig veel kleurenschakerin- gen bestaan tussen wit en zwart, iets wat een zestienjarige niet duidelijk is, en wat men ook niet van hem mag vergen. dit tot uitdrukking doen kom woorden, maar in de wijze waarop hij de nummers bracht, gesteund door de melodieën van Leen Guyt. Een interview met enkele „veteranen" bracht aan het licht dat de school, be halve als instituut waar men kennis ver enkel geval ook heeft ge diend om er zeer nauwe banden voor het leven aan te knopen. In een flits gingen de beelden van ieders schoolleven voorbij. „Ook voor de rector oor de oud-leerlingen altijd „de di- r" zal blijven) luidt eens de bel: nu taak verricht", zong Wout de Bruy- i slotte „de baas" toe. waarna de heer A. Middeldorp, die de regie voerde, de heer De Bruyne met zijn ensemble dankte voor de esprit, waarmee hij zijn had gebracht. Als blijk van heid overhandigde hij de mede- Afscheidscadeaus i het schoolbestuur, de C. Stekctee, gaf het woord aan de egenwoordiger van alle oud-leerlin- de heer H. J. Arentshorst. Deze bood rouw Van Arkel een boeket rode n aan. Heel in het kort schetste hij de verdiensten van dr. Van Arkel. Zijn be wonderenswaardige omgang met de lera ren en de taktiek om op het juiste ogen blik tegenover zijn leerlingen te zwijgen. In het bijzonder ging de waarde ring van de heer Arentshorst uit naar de belangstelling, die dr. Van Arkel voor iedere leerling individu eel koestert. Zijn woorden deed hij vergezeld gaan van het geschenk van de oud-leerlingen, namelijk een een schaakboek en een album met handtekeningen. Bovendien is een fotoreportage van de afscheidsdag gemaakt, die als herinnering zal worden aangeboden. De heer Arents horst bracht namens alle oud-leer lingen dank voor wat dr. Van Arkel voor hen is geweest, en hij sprak de wens uit, dat deze een van God ge zegende levensavond mag hebben, samen met zijn echtgenote. Namens de leerlingen sprak de voorzit ter van de schoolclub „Amicitia et animo juncti", Frans Maks. Ten afscheid bood hij een stoel aan, waarin de rector, naar hij hoopte, nog vele jaren op zijn gemak zou kunnen nadenken over prettige schoolherinneringen. De secretaresse van de schoolclub overhandigde mevrouw Van Arkel een boeket rose anjers. Niet verdiend Ten slotte betrad dr. Van Arkel zelf het podium om te danken voor de loven de woorden, die hij meende niet te heb ben verdiend. „Als men het zo hoort zou denken, dat ik de beste directeur van Nederland ben geweest", zei hij schert send. Maar ik ben te goed bekend met de taak van een directeur om te weten dat dit niet zo is. Ik heb echter mijn leerlingen liefgehad, al heb ik het misschien niet laten mer ken, want ik geloof, dat dit helemaal niet zo goed is voor jongens en meisjes. De lof, die mij vanavond is toegezwaaid, is te groot, maar voor de vriendelijkheid dank xéér, sel dr. Van Arkel, waarna men hem tussen sijn vroegere leerlingen staan de een oprecht en warm applaus toe bracht, dat moeilijk een einde vond. Tot slot werd van een oefening v kundige groep. Eigen stand Op de tentoonstelling heeft iedere af deling van de M.G.G. een eigen stand. De B.B. heeft heel wat materiaal. Zij heeft genoeg snelverband om er drie voetbalvelden mee te bedekken; als alle gemeenteraadsleden in Nederland tege lijkertijd zouden flauwvallen, dan zijn er voor het vervoer voldoende brancards. De tentoonstelling is ondergebracht In bet Antonins Clubhuis, Mare 43, vandaag en morgen van 's morgens tien tot 's avonds 11 uur geopend. Toelatingsexamen Lisser tuinbouwschool Voor het toelatingsexamen van de mid delbare tuinbouwschool voor de Bloem bollenteelt te Lisse, dat op 1 en 2 sep tember werd gehouden, slaagden de volgende kandidaten: F. H. Agter, Burg, Texel; P. M. Bakker, Hillegom; P. C. Bal, Noordwijk; J. A. Balk, Noord- wijkerhout; J. A. Barnhoorn, Noordwijk aan Zee; J. W. M. van Dam, Hillegom; M. Dorrepaal, Katwijk aan Zee; J. A. Edelaar, Wassenaar; J. M. van Egmond SassenheimJ. W. J. Geerlings, Noord- wijkerhout; H. H. C. M. Heemskerk, Noordwijkerhout; J. K. Heyl, Warmond P. Th. M. F. v. d. Hulst. Voorhout; J B. L. F. Jirka, Voorhout; P. B. Koele- wijn, Noordwijk; F. J. Koning, Heemste de; J. C. Kooiman. Enkhuizen; A. E Korpelshoek, Katwijk aan den Rijn; A J. van Leeuwen. Wassenaar; J. A. M Lommerse, Hillegom; C. J. L. M. v. d. Meer, Noordwijk; J. A. Nell, Wassenaar; P. J. E. Nijssen, Santpoort; A. Olderiks, Noordwijk aan ZeeW. Passchier, Noord wijk; D. H. Philippo, Heemstede; J. J Philippo, Sassenheim; C. A. M. v. Rei- sen, Sassenheim; R. R. G. M. v. d. Schoot, Hillegom; C. M. Segers, Lisse; R. P. Thoolen, Heemstede; P. J. H. M. Verde- gaal. Voorhout; J. A. Th. de Winter, Noordwijk; J. P. Zonneveld, Heemskerk W. C. van Zuylen, Noordwijk-Binnen. Afgewezen werd 1 kandidaat. Wie verloor steunzool of badtas In Leiden zijn gevonden: kinderschoe nen, damesschoenen, meetlint, dames- :asje, kinder-rubberlaarzen, portemon- naie, sjaal, lap stof, bankbiljetten, ro- lenkrans, pakje inh. herenondergoed, ïtui inh. foto's, herenregenjas, kinder jack, broodmes, armband, slipover, vul pen, autostep, muntbiljetten, regenkapje, damespolshorloge, regencape, bromfiets- jekker, tennisracket, portefeuille, akten- hondenhalsband, muts, houten balk, snelbinder, zonnebril, regenbroek, jackje, knipbeursje, kinderjasje, dames- vest, schildpad, wandelwagentje, japon, boek. steunzool, bakkersmand, obligatie, reservewiel, damespantoffels, agenda, ijzeren gjaaf, speelgoedvliegtuigjes, baal zemelen, dameshoed, militaire baret, bad- bril, paraplu, geldsbedrag, sleutels, wieldop auto, manuscript biologie, rij- Terug te ontvangen en inlichtingen te erkrijgen aan het bureau van gevon den voorwerpen, Nieuwstecg 8, ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. behandelde. De Amerikaan Edgar Allan Poe was de eerste, die met zijn griezel verhalen deze traditie verbrak. In 1868 was het in Engeland Collins die zijn, in klassieke trant geschreven. Moonstone publiceerde. Twintig jaar later verscheen de eerste Sherlock Holmes. In de volgende jaren vloeide een en reeks .short stories" urt zijn legendarische pen. Intussen begon het aantal detective verhalen enorm toe te nemen. Alle vol gens het patroon, dat Holmes voor intrigues gebruikte. A m ateu r-s pen rder Een verschijnsel, dat wij bij alle speur dersromans opmerken, is het inlassen de amateur-speurder. Bij Agatha Christie zijn dat juffrouw Marple en de kleine Belg Foirot. Bij Dorothy L. Sayers is dit de rijke lord Wimsey. Het is voor een schrijver gemakkelijk om een dergelijke persoon in te vo Zou men hiervoor een inspecteur politie nemen, dan is die altijd gebonden aan de lijnen van het routine-onderzoek, wat aan het verhaal afbreuk zou doen Als indeling van de detective-roman gaf prof. Walson: de misdaad, het onderzoek en de verklaring. Hij besloot met te zeg gen, dat dit genre boeken tegenwoordig een verdiende plaats in de literatuur neemt. Prof. Wilson hield zijn betoog op plezierige wijze, waarbij hij zijn woorden lardeerde met de kostelijke Engelse humor. Hoe Leiden in augustus spaarde In augustus werd bij de Leidsche Spaar, bank ingelegd 1.382.284,44 en terugbe taald 1.103.682,55. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 420 en het aantal afbe taalde boekjes 217. Op 6370 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd 153.400,25 bijgeschreven. Er werden spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van 19.564,01 Het tegoed der 41.231 inleggers bedroeg aan het eind van deze maand 29.215.279,45. Verdacht van diefstal Een 31-jarige mevrouw uit Voorschoten is in een warenhuis te Leiden aangehou den, verdacht van diefstal van kinder- kleertjes. Zie verrolfl stadsnieuws op pagina 4 Voetgangster aangereden Gistermiddag is op de Haarlemmerstraat en voetgangster aangereden door een fietser. In bewusteloze toestand is het slaohtoffer naar een ziekenhuis gebracht. Restauratie Herv. jeugdgebouw bijna voltooid Het jeugdgebouw van de Leidse Her vormde Gemeente, aan de Hooglands* Kerkgracht—Moriaansteeg, heeft de laat- maanden een nogal ingrijpende op knapbeurt ondergaan. Het was cerat wijk- gebouw van de wijfcgemeente Het Cen trum. maar als zodanig minder geschikt n het jeugdwerk te herbergen. Daarin is nu verandering gekomen door modernisering van de zaal nan de voor kant van het gebouw, die als bureau van de jeugd predikant is ingericht, de tweede waarin de commissies gaan vergade- en in het bijzonder de grote zaal, die bestemd is voor groeps- en vereni gingswerk en kadercursuswerk. Naar wij vernemen, is het de bedoeling, het jeugdgebouw omstreeks het midden van deze maand officieel te heropenen. W. Huisman kampioen van L.D.V. W. Hulsman Is clubkampioen geworden van de Leidse damvereniging. In de eer ste klasse werd E. Klinkenberg kampioen. Belden wonnen achttien punten In elf jen. De heer Hulsman werd als club kampioen gevolgd door de heren W. Heemskerk (16 punten) en W. J. Klejjn (15 punten); In de eerste klasse namen de heren M. Brinks en C. B. Janssen* da tweede en derde plaats In. De uitslag van de laatste ronde is als volgt. Eerste tiental: W. Heemskerk—I. Teleng 2—0; W. J. KleijnJ. Dreef 2—0; B. Slechten horstW. Huisman 0—2; I. La ter- veerS. van der Reek 0—2; J. Klinken berg—A. Kadek 1—1; P. van der Stel— Th Uitten bogaard 02; I. Teleng— Uitten bogaard 0-2; L. Kadek—P. van der Stel 2—0; S. van der Reek—J. Klanken- berg 11; W. HuismanI. Leterveer 20; J. Dreef—B Slechtenhorst 0—2; W. Heemskerk—W. J. Kleijn 1—1. Tweede tiental: J. M. E. MasurelJ. Zaalberg 0—2; C. Klinkenberg—W. Kleijn 11; C. B. JansscnsE. Klinkenberg 02; P. Bommel—P. Pijl 0-2; C. B Janssens J .M. E. Masurel 20; P. BommelL. K. v. d. Vlist 2—0; P. Pijl^M. Brinks 02; E. KlinkenbergP. Marck 20; W. Kleijn—J. Zaalberg 2—0; E. Klinkenberg L. K. van der Vlist 1—1; L. K. van dor Vlist—W. Kleijn 1—1; J. Zaalberg—L. K. van der Vlist 1—1. Huldeblijk Ons Belang Zaterdagmiddag vier uur wordt in de Marnixstraat aangeboden aan het bestuur van de woningbouwvereniging Ons Be lang. Ter verhoging van de feestvreugde is men van plan om drie uur een muzi kale rondgang te houden in de omgeving van deze woonwijk. Echtpaar Van Tongeren vijftig jaar getrouwd Voor het echtpaar P. van Tonge renS. t>an Tongeren-Springer, wonende Herengracht 136, be ginnen op woensdag 17 septem ber de gouden bruidsdagen. De heer Van Tongeren (68 jaar) heeft in zijn leven heel wat Leidenaars wat warmte bezorgd als kolensjouwer bij verschil lende Leidse bedrijven. Evenals zijn vrouw, die thans 67 jaar is, werd hij in Leiden geboren. Van de 15 kinderen zijn er nog 11 ir leven; voorts zijn er 64 klein kinderen en 16 achterklein kinderen. Foto N. van der Horst Jaarvergadering K.N.V.B.-Leiden Terreinschaarste dwingt tot afwijzen van elftallen IET UITREIKEN van de prijzen op de jaarvergadering van de afdeling Leiden van de KNVB is meestal het langste programmapunt. Gister avond kreeg deze uitreiking wel een bijzonder tintje, omdat de afdeling is overgegaan tot het instellen van enkele insignes, die worden uitgereikt aan leden, die zich verdienstelijk hebben gemaakt. De eersten, die gisteren in Den Burcht een gouden speld ontvingen, waren de ere-voorzitter, de heer Caro, en de ereleden Hogervorst en Duindam. Voorzitter mr. J. J. de Jongh, die in zijn openingswoord, naast de ere-leden, onder velen de heer Brink man van district-West-twee van de KNVB had verwelkomd, gaf in kort bestek een overzicht van het voorbije seizoen Tot zijn vreugde was het aantal leden an de afdeling opnieuw gestegen. Van de 11.419 leden, die de afdeling telt. zijn 432 elftallen gevormd. Mr. De Jongh opnieuw op het belang van king. Een samenwerking, die ontbreekt. De bestedingsbeperking Ic voor de afdeling een struikelblok dit blijkt wel uit de terreinschaarste. aarmee men heeft te kampen. Dit j. loesten zelfs enkele elftallen worden f ge wezen. Hoewel de gemeenten doen at zij kunnen, drong de voorzitter san p meer medewerking. Respect toonde mr. De Jongh voor ver enigingen. ie om principiële redenen niet deelnemen aan de KNVB-toto, die voor een flinke financiële vooruitgang betekent. Geen straf De voorzitter noemde één voor één de verenigingen, die dit Jaar geen straf hebben opgelopen. Hij was verheugd, dat het aantal strafzaken afneemt. De uitgebreide agenda werd vlot afge werkt. Onder meer werd een voorstel tot :ontributieverhogtng goedgekeurd. Be waren rezen bij de begroting, waarop 'oor het Jaarlijkse vierbondentoernooi een bedrag was uitgetrokken, dat tien procent bedraagt van de gehele begroting. Namens vier Alphense verenigingen gaf de heer Winninghof het bestuur In over weging om deze uitgave te schrappen. Naar zijn mening was de animo voor een dergelijk tqprnooi niet groot genoeg. Hij wee* daarvoor op het verslag van het laatste toernooi. De voorzitter gaf ala zijn mrning te kranen, dat het voor de afdeling be langrijk la. niet geïsoleerd te staan. Ook de heer Van Waverra, voorzitter van de helangracommiaaie, verdedigde hft standpunt van het heatuur. Ten alotte werd de toezegging gedaan, dat men op de begroting van volgrnd jaar de post zal trachten te verkleinen. Vóórdat de prijzen werden uitgereikt aan de kampioenselftallen, deelde de voorzitter mee. dat de afdeling Insignes verdienste heeft ingesteld. De heren Caro. Hogervorst en Duindam ontvingen een gouden afdelingsspeld. De heer Van der Meer en de scheidsrechter V*n der Werf ontvingen cen zilveren afdelings speld en ten slotte kregen de heren Van der Holst en Van der Meer een Insigne van verdienste. De stemming bracht geen wijziging In het bestuur. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3