christfi.uk Predikant en literatuur LADY ISABELLA Dringend studie gewenst van problematiek bouwbedrijf Kqü Een woord voor vandaag Kanttekening Tekort aan werkkrachten in loodgietersbedrijf Prof. Van Niftrik opende het meisjesinternaat East Lynne door C. Rijnsdorp alsl laatste punt van deze be. schouwing heb ik nog een overweging, die weliswaar de predikant bijzonder treft, maar die van meer algemene aard u. Dit punt kan weergegeven wor den met iin woord, het woord perbalisme. Daaronder kan on geveer worden verstaan: alles draait om de woorden, het kan mat woorden worden gedaan, hat komt op de woorden aan, wie de woorden beheerst is aan zienlijk an een leider. Deze woorden ontkennen de daad niet, allerminst; ze verwijzen de daad, roepen tot de daad verklaren op de daad aan ker en hoorde»"* blyren praktisch buiten schot. Meer en meer wordt het dui- deli)k, dat wij aan het eind «taan van een lange verhaliatiache peri ode. Misschien moeten we wel tot de oude Grukae aofijten en de „culture oratoire" van de latere keizertijd teruggaan, m de aan vangen van deze lange periode op te sporen. Reeds in het Evangelie treffen we sporen van verbalisme aa:.. zo die opmerking tot Jezus. ..Zalig hij die brood eet in het Koninkrijk God»" Paulus be strijdt het verbalisme, wanneer hij zegt: ..Het Koninkrijk Gods bestaat niet in woorden, maar In krachtHet gezag van de huma nisten in de renaissance, zodat ze zelf bij de investituur van hoge geestelijken de feestrede hielden, s hier veelzeggend. Erasmus was een geniaal verbalist typisch een woordmens. geen daadmens. de tegenpool var» Luther. Luthers in drukwekkende stijl is niet het pro duct van literaire zorg en taalkun dige verfijning, maar evenal» bij Napoleon. Bismarck. Kuyper en Churchill een kweetie var» levens- Intensiteit e: levensniveau Cal- humamstiach gevormd; kaa. in everrwicht houden. 19 Vondel treffen we een verbalisme aan. dat vanwege zijn dichterlijk niveau oudtijds ...hemelval" ge naamd is. De gehele 18e eeuw is praat- en rijipriek; het is tot In de psalmberijming van 1773 te merken. Wit condenseren, maar uitstrijken was het parool Ik meen dat het Arnold Hoogvliet was. die een uitvoerig gedicht c Ab-aham heeft gemaakt en dan ten slotte getuigt: De dich'taak is volbracht, de dichtweb afgeweven Tc Heb walef boekjes ran held Abram volgeschreven. In 18e eeuw Het lêe-eeuwsa did een duidelijk «lag. getuij rationalisme verbalistische onduidbar» stuiga idlopigheid van de literatuur, zelfs Dij een zo geestige en ge vatte vrouw als Betje Wolf Denk ook aan de lange prekenserias van Smytegett en Brakel over on derwerpen als het gekrookte riet en ..maar den rechtvaardigen het eeuwige leven". De romantiek bracht hierin maar op één punt verbetering: in het korte, lyrische gedicht van Goethe en Heine, en de muzikale kleinkunst van Schu bert. Schumann en anderer» Maar voor het overige was ook in de romantiek alles zeer uitvoe rig: romans, pianoconcerten, kran- teberichten, correspondentie, sim- fonieën en preken. Hoe langdra dig zijn de romana van Van Len- nep er» later van mevrouw Bos- boom-Toussaint; «ïoe breedvoerig is de St Nikola asa vond van De Genestet. De Schepping van Ten Kat en de Aya Sophia van Schaapman, en ook de Mei van Gorter Zelfs omstreeks 1910 is de lyrische poëzie ven Albert Ver- wey's Bewegin* nog sterk verba- hatlech. denk b.v. aan het gedicht Da Verloren Zoon van Geerten Goasaert. Omstreeks 1930 is in de Nederlandse literatuur een scher pe reactie op het verbalisme op gang gekomen; Forum. Ter Braak In ome kringen openbaarde dit verbalisme ilch in breed opgelet te vervolgartikelen In de kerkelij ke pers. Kuyper waa hierin wel iswaar voorgegaan, maar Kuyper kon ook flitsend en pittig zijn, ge tuige ilin driestarren. Dese wa ren onnavolgbaar, de breedvoerig heid van de artikelemeriee niet. De klassiekr aanvangsvolitn van de artikelenserie begint met de woorden: wanneer wij on* setten om. Men wil dat Iemand «elf» eens geschreven beeft: wanneer w-li nna zetten om ons te zetten. Dit pendant zijn van lige rust. Multatulls te zéggen" We houden, of hlelder altham. van opwekkende redes en slotwoorden Op massameeting; en toogdagen viert in alle kringen het verbalisme hoogtij. Woorddronken Toen op de nog niet zo lang geleden gehouden Chrlatelijk Soci- ale Conferentie enkele topfiguren midden uit de besprekingen voor de microfoon werden geroepen, maakten zij op de nuchtere luis teraar de indruk van woorddron ken te zijn. Onlangs wees ds. S. J. Popma in een voortreffelijke kroniek in Bezinmnf op de ver anderde geesteshouding sinds het einde van de jongste oorlog. Dui delijk kwam daarin o.a. u:- een reactie op het verbalisme. Het ia niet zozeer het beeld, dat het woord discrediteert, dus beeldromans, T.V., film en foto pers. maar de onbetrouwbaarheid en machteloosheid van het woord zelf. De dictaturen hebben et daag nog mee voort. Maar ook de democratieën gaan lang niet v ij- uit. En welk een rol speelt het verbalisme bij de verdeeldheid en trijd der kerken! 1__. Jezus óns bedoelde toen mj zei: „Uw ja zij ja er. uw neen neen. en al wat daarbo ven is is uit den boze." In het verbalisme Is het woord- «out smakeloos geworden. Het zit du* niet in de uitvoerigheid of in het retorische als zodanig. Het verbalisme In de Franse Nationa le Vergadering heeft het lot van de republiek bezegeld. En Iet eens op de goede stijl van de brief wisseling tassen Vincent Auriol en De Gaulle en van de verklaring van president Coty in de bewo gen dagen van eind mei J.I.! Hier was retorica zonder verbalisme, dat wil dus zeggen de echte wel sprekendheid, die e«n persoonlij ke inzet Impliceert, die beweegt, omdat men bewogen is. Een voorbeeld Een typisch staaltje van kerke lijk verbalisme is de tirade, die hier en daar in de Gereformer de Kerken nog bij huwelijksafkon digingen wordt gebruikt, nl. „Zij hebben de kerkelijke bevestiging hiervsn «angevraagd. omdat zij begeren deze heilige staat in de Naam Gods te beginnen en zalig tot Zijn lof te voleindigen Wordt dit gezegd ter geruststelling van de gemeente, die anders zou kun nen vrezen dat hier een kerkelij ke bevestiging uit verkeerde mo tieven wordt begeerd? Of stel del de gemeente worden voorgehouden, uitzondering dus' Maar nee wan het wordt bij Al le paren vermeld. Wordt de ge meente er dus aan herinnerd, op welk een hoog geestelijk peil haar bruidsparen staan? Of vermeldt de kerkeraad hier zijn minimum eis, waaraan een te bevestigen hu welijk moet voldoen en heeft het paar het onderzoek met glans doorstaan? Hebben dit dus Alle pa- Zou het niet juister zijn te zeg gen: ..Ter gelegenheid van deze afkondiging is het bruidspaar en wordt bij dezen ook de gemeente er met nadruk aan herinnerd, dat de kerkelijke huwelijksbevestiging allerminst een formaliteit is. maar "en dan volge een korte uiteenzetting van de zin van het christelijk huwelijk. Indien men al thans iets van dien aard zeggen Ogen geopend Het bovenstaande geeft nog van het verbalisme. De kwestie is ook nog lang niet voldoende on derzocht en in discussie gebracht. Maar de zaak begint zich af t- tekenen. Sartre met zijn eis van authenticiteit heeft hier veler ogen geopend. Dat deze zaak voor predfcanten en voor hen die het willen worden belangrijk is. be hoeft niet te worden betoogd. Vernieuwing van de preek la on denkbaar zonder afzwering van alle verballame. Maar men kan nleta afzweren wat men niet vol doende onderkent. Hef taalge bruik In de praktijk van het pas toraat: op 'e studeerkamer bij het gesprek onder sier ogen, In de hulakamer en keuken, aan het ziekbed, zal evenzeer voor het verbaliatlach gevaar op zijn hoe de moeten «IJn. Op de meerder vergaderingen en in het gesprek of de correspondentie met andere kerken la taal. die van verbalis tische smetten vrij Is. uitermate Eew-enst. Vooral ook wanneer de erk zich richt tot wie bulten staan met boodschappen of getui genissen, kan verbalisme een do delijk gevaar büjksn. VOORZITTER CHR. BOUWBOND: III werkgelegenheidssituatie is elke continuïteit zoek (Van onze sociaal-economische redactie) Over de jaren 1947 tot 1958 hebben de werkloosheidscijfers voor de bouwvakken in Nederland een bijzonder grillig verloop gehad. In een korte spanne tijds steeg het cijfer van een dieptepunt tot een enorme piek. Elke regelmaat of systematiek is hieraan vreemd geweest. Alle continuïteit was zoek. Schommelingen zijn er geweest van 9000 tot 42.000 werklozen en van 7500 tot 30.000. (Dit laatste verschil binnen één jaar.) Als er daarom in de bouwvakken ergens behoefte aan is dan is het wel aan een beter inzicht in de problematiek van dit bedrijf. Het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid verdient daarom nog meer aandacht. Hoe wil men bevorderen, dat er bij winterdag zoveel mogelijk zal worden doorgewerkt, als er anderzijds geen zekerheid is omtrent het al dan niet werkloos zijn van een deel van de werknemers? Kan men er dan geen begrip voor hebben, dat de bouwarbeiders er nog weinig voor voelen enthousiast mee te werken aan een bevordering van het winterwerk? In deze geest drukte zich van morgen de heer J. van Eibergen, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Werk nemers in de Hout- en Bouw nijverheid uit, in zijn openings rede op de driedaagse bondsraads vergadering van de N C.B- te Eind hoven. ordt afgewezen, dat deze verant woordelijkheid een bemoeiing van de overheid zou moeten betekenen tot in de details. Het bedrijfsleven heeft de eerste verantwoordelijkheid. De overheid heeft steeds de voorwaarden te scheppen. Voor de bouwnijverheid betekent (lit, dat de bouwopdrachten afgestemd dienen te z|jn op de bouwmogelijkheden. Als belangrijkste punten, die in het oog gehouden moeten worden om tot meer stabiliteit in de werkgelegenheid te komen noemde de heer Van Eibergen de financiering van de bouw en kwesties verband houdende met de afzet en de in- en uitvoer van de produkten. Hier ligt een taak zowel voor de werkgevers als de werknemersorganisaties. Vooral wanneer straks de E.E.G. op volle toeren komt. zal het georganiseerde bedrijfs leven hieraan de volle aandacht moeten besteden. De sanering Met betrekking tot de sanering van de bouwvakionen door invoering van de nieuwe c.a.o. verklaarde de voorzitter, dat het inderdaad niet eenvoudig is voor de bouwvakker zijn inkomen te zien ver minderen. Niemand wil dat graag. Wat de organisaties thans doen is echter niets anders dan de rechtszekerheid van hun leden vergroten. Gepleit wordt voor een loonbeleid, waarbij de verantwoordelijkheid in grotere mate bij de bedrijfsgenoten komt te liggen. Een ding staat vast. aldus de heer Van Eibergen. een gemartel als onze laatst gehouden loonactie te zien gaf, mag nimmer meer plaats vinden. Begrip voor de situatie in de bouw vakken vroeg de voorzitter voorts, omdat de loonchaos veelal ten onrechte deze bedrijfstak zelf in de schoenen geschoven wordt. De gehele situatie, waarin de bouwnijverheid is geraakt is haar opgedrongen en wel door de over maat van opdrachten, al wil zij zich zelf hierbij niet vrijpleiten. Er zyn er geweest, die de omstandigheden uitge buit hebben. „Wij weigeren echter alleen de verantwoordelijkheid te dragen, terwijl er een gezamenlijke verantwoordelijkheidJs. Temeer, De p.b.o. Drie sectoren van de bouwwereld kennen reads een bedrijfschap namelijk: de schilders, de stukadoors en de steen houwers. Maar des te meer reden is er tot verwondering over het uitblijven van verdere p.b.-organen op dit uitermate belangrijke terrein. De werknemers heb ben hun bereidheid tot het dragen van verantwoordelijkheid uitgesproken, maar een deel van de werkgevers is tot nog toe erg weifelend om niet te zeggen afwij zend. Voor het instellen van bedrijfs- schappen door de wetgever voelt de heer Van Eibergen echter niets. Anderzijds zal toch bedacht moeten worden, dat men de werknemers niet blijvend de inspraak zal kunnen onthouden welke de wetgever hun biedt Onvervulde wensen Als wensen voor de toekomst worden nog genoemd, behalve de verdere ver steviging van de rechtspositie, een be hoorlijke weduwen- en wezenvoor ziening, een algehele herziening van de invaliditeitswet, inkrimping van de gemeenteklasse-indeling, spaar regelingen voor de sectoren hout en bouw en een aanpassing van de pen sioenuitkeringen aan de stijgende lonen. De werktijdverkorting zal spoe dig in studie genomen moeten worden. Plannen hiervoor zullen gereed moeten liggen, wanneer de voorwaarden voor verwezenlijking aanwezig zijn. Uit de organisatie De N.C.B. heeft in de afgelopen 2*4 jaar de aanzienlijke ledenwinst mogen boeken van bijna 3500 leden, zodat men tot een totaal ledencijfer is gekomen van 34.202 leden. De N.C.B., de op één na grootste C.N.V.-bond geeft blijk een gezonde organisatie te zijn, die het ver trouwen geniet van een groot deel van de Nederlandse bouwarbeiders en aan trekkingskracht op deze groep weet uit te oefenen. In de bondsraadsvergadering te Eind hoven zullen de verslagen over de afge- Morgen zal de directeur van het Econo misch Instituut voor de Bouwnijverheid, dr. A. Hendriks het onderwerp: Bouw research. inleiden. Zo is de mensals hij fouten gemaakt heeft en ter verantwoai ding wordt geroepen, dan gaat hij „afschuiven", zich verscht len als het kan achter de rug van een ander. „Waar zijt ge? vraagt God aan Adam en wat dan volgt is bijna weerzinwekkeni „De vrouw die Gij aan mijn zijde gesteld hebt, die heeft mij vtt de boom gegeven", zo luidt Adams verdediging en er steekt no; een bedekte beschuldiging aan Gods adres in ook! „De slat heeft mij verleid en toen heb ik gegeten", is Eva's verontschul diging. Wij zijn vandaag niet anders. Wie krijgt er allemaal niet schuld van dat de uitdrukking „verschraling van ons geestelij1 leveneen ingeburgerd woord is geworden? De ingewikkeldheii van het leven die ons geen tijd en geen rust meer gunt, de ker) de dominee's en de ouderlingen, het gedrag van medechristenei dat niet altijd zo is als wij vinden dat het behoort te zijn allt en iedereen krijgt er de schuld van. Allemaal barrières tt'aaracll ter we ons verschuilen als Gods stem tot ons klinkt: Waar zij ge?" Alsof God ons niet ziet en niet doorziet! EEN KWESTIE VAN „SCHOLING" TAEZE WEEK of bij de toege- De school aan de ouders: een zaal paste „vakantiespreiding" al dermate vanzelfsprekend dat men» wat eerder hebben weer heel wat zich over verbazen mag dat eerst I moeders haar jongen, haar meisje, onze tijd deze opvatting ook in wij vergezeld op de eerste tocht naar der kring baan gaat breken. Het au school. Als regel is één keer vol- tel „bijzondere" scholen s doende: daarna weet het kind zelf de weg Ze heeft haar jongen of haar meisje toevertrouwd aan de onderwijzer, de onderwijzeres. Voortaan zal deze de directe zeggensch v het kind moeten delen. Dat 1, ^ëeYTloh" aan"de""l"ïhMl j.ler! neemt toe en in al mindere mati zijn „bijzondere" scholen tegeüj christelijke scholen. De school aan de ouders betekei een prachtig program. Maar eventii .elk program moet ook dit worde met deze de directe zejsenechnp „„.„„„lijkt. Het betekent dat dl i heel belangrijk iets. Geen wonder dat in de vorige eeuw, toen ons volk geleerd heeft „levens- moeten laten liggen. Niet dat a schoolmeester moeten spelen; ooi het onderwijs is een vak dat eiga beschouwelijk" te gaan denken, dit bekwaamheid eist. Maar wel een i> denken ook op ons onderwijs tense belangstelling, tot uiting k» stempel heeft gedrukt. Men ging be- mende in een trouw bezoek grijpen: onderwijs betekent niet ouderavonden, die op hun beurt eei maar het bijbrengen van feitelijke goed voorlichtend karakter behora kennis, gesteld dat dit laatste mo- te dragen, gelijk ware, neen, onderwijs bete kent vorming van de mens, betekent werken aan het mens zijn zelf. In zijn onderwijs heeft ons volk ul het verleden een prachtige erfenii legekregen. Het buitenland is a Volkomen begrijpelijk is het dat vaak Jaloers op. Maar de glans toen duizenden en nog eens duizen den ouders hebben gezegd: maar nu dit zo is, willen we er zelf graag bij zijn. Het heeft geleid tot de overtui ging: de school behoort aan de )uders, omdat zij het zijn aan wie bij de geboorte de kinderen zijn toe vertrouwd. kan gemakkelijk gaan verble ken. Dat zal dan alleen aan ona eigen nalatigheid te wijten iljn. Met andere woorden: we zijn er nis wanneer we onze jongen en om meisje naar school hebben gebracht Integendeel, dan begint het pas - ook voor ons. SCHOKKENDE ERVARING de cassette gratis bij aankoop complete inhoud! Dankzij de woningbouw (Van onze sociaal-economische i beidskrachten. Voornamelijk is' redactie) j dit te wijten aan de onverminderd voortdurende woningbouw. Ge-! Is in de meeste bedrijfstakken brek aan arbeidskrachten veroor- j reeds geruime tijd een ontspan-zaakt hier nog steeds economisch! ning opgetreden op de arbeids-verlies. markt, in het loodgietersbedrijf De voorzitter van de Bond van de C.B reeds lang bezwaar heeft heeft zich deze ontspanning niet Christelijke Ondernemers in het gemaakt tegen het loonbeleid IJET MOET voor de Britse regering krachtig worden onderdrukt, ingrij- een schokkende ervaring zijn ge- pende gevolgen hebben voor de sa weest dat er midden In Londen een menwerking binnen het Britse Ge- rassenprobleem blijkt te bestaan dat menebest Deze liet totdusver niet ti moeilijke beslissing, omdat hij niet houding aanneemt tegenover leden alleen rekening moet houden met de staten met een niet-blanke bevolking het Britse Gemenebest die zelf een soepele behandeling van de niet-blan Iandse politieke consequenties die bladen steunen deze eis, maar de be premier Macmlllan met zorgen 1 zadigde „Times" laat de waarscho- tegen de rassenrelletjes laten uitge ven en de eis gesteld dat de wet met menebest in Engeland uiterste gestrengheid zal worden ge- brengt, handhaafd. Hetgeen betekent, dat de De Britse regering moet de const- politie opdracht heeft krachtig op te treden, De relletjes van de afgelopen dagen maatregelen kunnen, wanneer zij niet spoedig stichters. gekregen, quenties van haar naoorlogse politiek aanvaarden. Zij moet ter plaats» tegen de aan- pernuciKi legen nei toonoeieia en ae j T procedure, die daarbij wordt toe- voorgedaan. Vooral in het westen Loodgieters- gepast." van het land is er gebrek aan ar- Installatiebe Vreugde in De Klokkenberg Aan de Oranjesingel te Nijmegen is gisteren een meisjesinternaat ge opend van de Christelijke normaalschool op de Klokkenberg. Deze oudste protestants christelijke kweekschool, die al meer dan een eeuw een jongens- internaat heeft, is twee Jaar geleden gecombineerd met de Christelijke nor maalschool te Zetten. Dat maakte het bouwen van een meisjesinternaat te Nijmegen, ter vervanging van dat te Zetten, nodig. Prof. dr. G. C. van Niftrik, te Amsterdam, voorzitter van het bestuur, heeft het internaat bij het begin van de nieuwe cursus geopend tijdens een dienst voor kweekschool en Uloschool in de Opstandingskerk. het nieuwste kerkgebouw van de Hervormde Gemeente te Nijmegen. Als directrice van het internaat werd mej. R. W. Volkers geïnstalleerd. De kweekschool telt nu ruim 250 leerlingen, de Uloschool ongeveer 300 Fitters- en Sanitair Installatiebedrijf in Nederland, de jheer J. Breukelaar. maakte hier van gisteren melding op de lus trum-jaarvergadering van de bond te Utrecht. De bond heeft zich als enige werknemersorganisatie in deze be drijfstak uitgesproken voor het op stellen van een c.a.o. voor de be ambten. WafcJyetreft de c.a.o. vooi het loodgietlfbbedrijf, die 31 de cember a.s. afloopt, verklaarde de voorzitter geen grote wijzigingen te verwachten. Hij legde nadruk op de noodzaak tot verhoging van de pro- duktiviteit. De heer H Bijker. tweede voorzitter van de Chr Metaalbedrjjfsbond. waar deerde de bereidheid van de bond tot het medewerken aan een beambten-c. Van een andere loodgietersbond was verzoek ontvangen eerst eens te vertel, len hoeveel beambten er wel georgani seerd zijn bij de C.M B Na een be vredigende beantwoording zou eerst een gesprek overwogen worden. De heer Bijker vroeg zich af. wanneer nu einde lijk eens de zakelijke rechten van de beambten in een c.a.o, vastgelegd zullen Misschien zat de graaf daar wel aan te denken. het verleden Het huwelijk met Gretna Green, uit liefde Dwaas dat het onvoorzichtig was. Toch was de gravin een goede vrouw voor hem geweest, die zijn wonderlijke invallen en zijn veronachtzaming had verdragen, en ze w as een uitstekende moeder geweest voor hun Ze hadden maar één kind gekregen en toen het dertien jaar oud was. stierf de gravin. Als hun hu welijk maar gezegend was geweest met een zoon de graaf was nog steeds niet over zijn teleurstelling heen wat dat betrof dan had hij er nog wel iets op gevonden om uit de moeilijkheden te geraken. Zodra de Jongen zijn jaren had gehad, zou hij een deel van het goed op zijn naam hebben kunnen zet- ..My lord", zei een bediende by de deur. ..er is een heer voor u." De luchtkastelen van de graaf stortten ineen. ..Wie?", riep de graaf zonder het kaartje te zien dat op sljn tafel was gelegd Geen onbekende, al zag hij er ook uit als een buitenlands gezant, werd "oit zonder voorafgaande plichtplegingen bij Lord Mount Severn toegelaten Jarenlange bezoeken van schuldeisers hadden de bedienden voorzichtig ge maakt. „Hier Carlyle van West Lynne „Mijnheer Carlyle van West Lynne!". kreunde de graaf, terwijl zijn voet hem Juist erge pijn deed „Wc wil hg" Laat hem binnen." De bediende hem geboden was van door ANN LUDLOW de heer Carlyle binnen. Het was een buitengewoon lange man. zeven en twintig jaar oud. met een op merkelijk deftig voorkomen. Hij boog het hoofd een beetje als hij sprak tegen iemand die kleiner was dan hij. Het was een eigenaardige gewoonte van hem. zijn vader had het ook gehad. Als men hem er op had gewezen, dan zou hij gelachen hebben en zeggen (lat het onbewust was. Zijn trekken waren regelmatig, zijn gezicht was bleek en open. zijn haar donker, en zijn oogleden, hingen enigszins over zijn diepliggende grijze ogen heen Het was. in 't kort, een gezicht, waar zowel mannen als vrouwen graag naar kijken, het uiter lijk van een achtenswaardig en ernstig man Knap kon men hem niet noemen, wél pittig en beschaafd Hoewel zoon van een advokaat en zelf voorbestemd om ook advokaat te worden, was hij opgevoed als iemand uit de adellijke stand Hij had onderwijs genoten op de kostschool in Rugby en hij was gepro moveerd in Oxford. Hij liep regelrecht op de graaf af als iemand die voor zaken komt. „Mijnheer Carlyle". zei deze Men noemde hem de i stak hem de hand st vriendelijke ziet. dat ik opstaan, tenminste niet dan met tamelijk veel pijn: *it heeft me weer te pakken. Gaat i de stad' De voorzitter werd herkozen, de contri butie gehandhaafd op het peil van vorig jaar en het eerste huishoudelijke regle ment goedgekeurd De chr loodgietersbond ondervindt nog steeds grote tegenwerking, met name van de algemene bond. de B.L.F.N. In het jaarverslag worden scherpe opmerkingen gemaakt aan het adres van de B.L.F.N. zou voornamelijk aan de activiteiten deze algemene bond te wijten zijn. dat de chr bond nog steeds niet is opge nomen in de Raad van Bestuur voor het Loodgietersbedrijf. In augustus 1956 werd de raad al gevraagd om een gesprek. Eerst in maart 1957 werd een gesprek om tot samenwerking te komen afgewezen, ook al op grond van de manier, waarop de chr bond zijn ledenwerfactie voerde ten koste van de B.L.F.N Met veront waardiging is deze beschuldiging van de hand gewezen, weerlegd en intrekking geëist. De zaak wordt nu echter dood gezwegen De r.k. bond. die ook zitting heeft in de raad van bestuur, toont hier een ge brek aan durf De chr. bond. die het afgelopen jaar een grote ledenwinst boekte, is vervolgens overgegaan tot het uitgeven van een eigen bondsorgaan, omdat de raad van bestuur weigerde samen te werken en een wisselpagina in wachten, dat ik tegenover u oneerlijk spel zou spe- het Vakblad voor Loodgieters ter be ien. Ik heb voor zover ik weet, nog nooit een gem»- 'chikking te stellen i dien aard uitgehaald er ik H»r Qe chr bond heeft wel zitting ge kregen in de federatie, zodat men deel- in de onderhandelingen mijn vijand de jicht heeft u zitten. Bent u in de sta ..Ik kom zojuist uit West Lynne. Ik ben speciaal gekomen voor een bezoek aan u." „Wat kan ik voor u doen1" vroeg de graaf, niet op zijn gemak, want hij bedacht dat Carlyle misschien optrad namens één van zijn vele schuldeisers. Carlyle trok zijn stoel dichterbij en begon zach ter te spreken: „Ik hoorde een gerucht, my lord, dat East Lynne te koop zou zijn." „Een ogenblik, mijnheer", zei de graaf, met een zekere terughoudendheid, om niet te zeggen: trots, want zijn vermoeden scheen enige grond te hebben, „staan we tegenover elkaar als zit er iets anders achter?" „De begrijp u niet", zei Carlyle. ..Om kort te gaan neem mij niet kwalijk dat ik rechtuit spreek, maar ik moet weten waai toe ben bent u hier uit naam van één schavuiten van schuldeisers, om inlichtingen te krijgen die ik ze steeds heb geweigerd?" „My lord!" zei de bezoeker, „ik weet dat men zegt advokaat heel primitieve begrippen Beroepingswerk NED. HERVORMDE KERK Aangenomen naar Langerak: W. Walke. kand. te Baarn. Beroepen te Gasselte: J. Luchies. pred. te Den Haag. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Avereest: J. Nierop te Dwingelo. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Barneveld: P. van der Bijl te Rhenen. Advertentie en pijn weg- wrijven met D AMPO Boek VAN DE DAG Voor de poorten van het heelal. Theorie en praktijk van de rulm- door Albert Ducrocq. Uit- rheltema en Holkema, 171 lu' Nu heeft het beek van de jonge Franse geleerde Du crocq het voordeel, dat de Nederlandse uitgave door de schrijver is bijgewerkt tot juni 1958 (de Franse verscheen in november 19571. waardoor de gegevens de spoetniks en de Amerikaanse kunstmanen konden worden besproken. Dat de Amerikaantjes technisch en we tenschappelijk voor de veel grotere Rus sische satellieten niet onderdoen, wordt aanhangsel uiteengezet, ïieuwe boek onderscheidt zich ook door de wijze waarop het de politieke en strategische achtergronden gedegen onder de loep neemt. De schrijver be schouwt de geweldige energie- en nauw keurigheidsproblemen die bij een reis- '-de-maan moeten worden overwon- Hij verwacht echter alles van de vorderingen der chemie (raketbrand stoffen i en van de atoomenergie. De ruimtevaarttheorie is nl. al lang vol tooid; men wacht slechts op de tech niek. Of deze ooit de mens in staat zal stellen de ruimte te bevaren? Jawel, zegt Ducrocq. maar dan als passagier als bestuurder Daarvoor zijn auto maten vereist. Dat daarbij ook de cy- de plasmafysica (Wordt vervolgd', bernetica Hj orde komen, bewijst temeer dat deze schrijver wel zeer bevoegd is het onder werp van de ruimtevaart, waarover al zoveel nonsense is opgehangen, te be handelen. Het is een gedegen boek, en de .toch pret" vertaling Keizersgrachtkerk in gebruik genomen De gerestaureerde Keizersgrachtkerk is gisteravond in een bijeenkomst van genodigden in gebruik genomen. Namens d'e bouwcommissie sprak de heer C. van der Bom. Hij zette uiteen, dat in de eerste plaats een administratie gebouw voor de Geref. Kerk van Am sterdam tot stand kwam. De Keizers grachtkerk zelf heeft na 70 jaren een grote beurt gekregen. Er bestond ook reeds lang behoefte aan een kerkzaal et ook deze wens is in vervulling gebracht Deze kerk. aldus de heer Van o'er Bom. is een gaaf stuk gothiek uit de vorige eeuw. Zij was jarenlang voor' veleh een kathedraal, maar de kathe draal moet in deze tijd verdwijnen opdat de zaal kan verschijnen. Onze tijd vraagt! hierom. Hierna ö'roeg spr. de gerestau reerde kerk over aan de kerkeraad. Waken tegen elke schijn Aan rassendiscriminatie Op de Gereformeerde Oecumenischs synode te Potchefstroom in Zuid-Afrika is als een der belangrijkste onderwerpen.' het rassenvraagstuk aan de orde geko men. Zoals te verwachten was. blee» de belangstelling van het Zuidafrikaanse publiek voor de zittingen, waarop dit agendasbiik werd behandeld bijzondr groot. Uit de uitspraken van de synoc- blijkt, diat deze op het standpunt staat dat de Kerk moet waken tegen elk» schijn van rassendiscriminatie. Tot dt; conclusies die werden aangenomen, be horen onder meer de beide volgende uitspraken. „Het ieit, dat God uit één enkele het gehele menselijk geslacht ge maakt heeft" (Hand. 17:26". betekent dat de fundamentele eenheid en solida riteit van het menselijk geslacht min stens zo belangrijk is als allle verschil ras en kleur." .Geen direct schriftuurlijk bewijs kan >r of tegen vermenging der rassen! door huwelijk worden èangevoerd. Het welzijn van de christelijke gemeenschap! de daarop gerichte pastorale zorf dat hierbij echter aandacht zal worden gegeven aan de juridische, eoefs-: culturele factoren, die zulk een huwelijk beïnvloeden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2