IJslanders de troef van hun eigen regering Jlirutuc £ciltscl)c (Jumraitl Frans kabinet keurt grondwet goed Politieke moeilijkheden met landen van het Gemenebest Li ïl ilH !l i Jaarbeurs GAST-GEVANGENEN VAN DE ENGELSEN Londen stelt nogmaals onderhandelingen voor NASSER trekt van leer tegen imperialisten V.N.-leger in geldnood Russisch-Amerikaans debat met de H-bom als inzet DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11354 CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Atahttstir* feahefe -myo Qd in tegljfnspi Zie pagina 5 ewapende Argentijnse officieren bedreigden minister Huerta macht, commodore Huerta, belet zijn mi nisterie te betreden. In het gebouw wer den schoten gehoord, doch volgens zegs lieden is niemand gewond. Na deze vreemde gebeurtenis vermoedelijk in rband staande met een conflict tussen verschillende groepen van de Argentijnse luchtmacht heeft Huerta zelf de leiding van de luchtmacht op zich genomen. opperbevelhebber, generaal Moragues, door president Frondizi ontslagen. Vrijspraak voor majoor, die over de kop sloeg Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de 36-jarige majoor uit Leeuwarden, die in mei in Rijswijk met zijn auto over de kop was geslagen, vrijgesproken. Hij had moeten uitwijken voor een fietser. Voor de Krijgsraad en later voor het H.M.G. was hem verweten, dat hij de auto, als gevolg van „matig onder de invloed zijn", niet voldoende in zijn macht had gehad. De advocaat-fiscaal had eigenlijk gevangenisstraf op z'n plaats geacht, maar deze gezien de rang van de beklaagde, niet willen eisen. De eis was f400 boete en een half jaar ont zegging uit de rijbevoegdheid. TVTEGEN LEDEN vaa de IJslandse kustwacht varen maar wat heen -L weer op de Engelse fregat Eastbourn in het zicht van hun vaderland. Maar zij kunnen niet naar de vaste wal, want zij zijn in het visserijconflict een troef geworden van hun eigen regering. „Blijf waar je bent", luidt de opdracht van Reykjavik, „totdat de Engelsen jullie hebben teruggebracht naar de plaats, waar jullie zijn opgepikt." Deze plaats is het dek vai Britse treiler Nothern Foam, heeft de IJslandse minister van buitenlandse zaken Engeland officieel laten weten. Aan boord van dit vaartuig moeten de leden van de kustwacht hun plicht ongehinderd kunnen verrichten, al dus de minister. leden van de kustwacht voorlopig op het Engelse oorlogsschip blijven varen, turend naar hun vaderland. Daar aan boord van de Eastbourn orden ze goed behandeld, want de En gelsen beschouwen de IJslanders als gasten, gasten weliswaar, die zij toch liever wel weer kwijt willen. Maar de IJslandse regering maakt van hen offi- De Engelse regering denkt er ech ter jiiet aan deze eis in te willigen. Integendeel, de Engelse ambassadeur in Reykjavik heeft officieel geprotes teerd tegen de poging tot aanhouding van de Britse treiler Northern Foam. De IJslanders, die dinsdag door een kanonneerboot aan boord van het Engelse vissersvaartuig waren ge bracht in de vrije open zee, uldus het Britse protest, hadden daar niets te maken. De regering in Londen heeft zich ook van haar goede zijde willen laten zien en heeft aangeboden de IJslanders bui ten in volle zee op een IJslands schip over te zetten. Hier wilde de IJslandse regering ech ter niets van weten en dus moeten de „Directe agressie tegen China" enigde Arabische republiek heeft gisteren in een rede tot de twaalf leden van de Raad der Republiek de voornaamste politieke problemen van de laatste tijd de revue laten passeren en onder andere de Ver enigde Staten beschuldigd van di recte agressie tegen China. Voorts 6prak de President in zijn rede die via de radio in het gehele Midden- Oosten en in Noord-Afrika kon worden beluisterd in bittere bewoordingen van Israël, dat hij een bruggenhoofd van over de Brits-Amerikaanse bewapening het imperialisme noemde. „Wij danken God", aldus Nasser, „dat de Iraakse revolutie het Bagdadpact heeft vernietigd, dat tegen het leven van de Arabische natie was gericht". Hij ver volgde: „Na de opstand in Irak wa de imperialisten de wanhoop nabij ze dachten dat een bezetting van Liba- Nieuwe KPM-dienst De Koninklijke Paketvaartmij. opent eind september een zeswekelijkse dienst tussen de Perzische Golf en Oost-Afrika met aanloophavens Basrah, Khorram- shahr, Abadan, Bahrein, Mombasa, waar bij naar gelang van behoefte Muscat, Dubai, Kuwait, Dar es Salaam, Tanga, Zanzibar en Mogadiscio worden aange- j daan, met de Waingapoe, groot 3300 dwt., 1 die ladingen van allerlei aard zal voeren met inbegrip van vee en salon accommodatie heeft voor 12 passagiers. Eerste afvaart van Mombasa. KIND DRONK BENZINE EN OVERLEED Het bijna 2-jarig jongetje René Moling uit Elsloo heeft gisteren in een onbe waakt ogenblik uit een fles met benzine gedronken. De fles 6tond op het recht. Het jongetje overleed enkele later in een ziekenhuis te Sittard. Het was enig kind. Ons nieuwe feuilleton „Lady Isabella van East Lynne" luidt de titel van het romantische feuilleton, waarvan u gisteren de eerste aflevering op pagina 2 hebt gevonden. TerwUl „De kanonnen van Navarone" vooral de manne lijke lezers zal hebben geboeid. Is het nieuwe vervolgverhaal in het bijzonder aantrekkelijk. Het ver haal van Ann Ludlow speelt zich af rond het grote buiten van de graaf van Mount Severn, aan het eind van de vorige eeuw. Roman tisch en spannend, in de vaak wat onwerkelijke wereld van het an tieke Engeland. non en Jordanië een bedreiging bete kent voor de Arabische landen". Sprekend over de verschuiving vac orisis van het Midden- naar het Verre- Oosten zed de President: „Wij zien enige paradoxen. Toen wij over het radiostation De Stem der Arabieren onze mening uiteenzetten over vrijheid en principes van de Verenigde Naties, beweerden zij (de westerse imperialis ten) dat dit indirecte agressie was. Maar wanneer him strijdkrachten ingrijpen op Formosa, zien zij dat niet als directe agressie, ofschoon Formosa een deel var China is". Een ieder die aardrijkskunde heeft ge leerd, weet dat China China is, een land dat 660 miljoen Inwoners telt. Wanneer echter deze mensen uitdrukking geven aan hun wil om het gehele gebied te bezitten, dan grijpen de imperialisten militair in". cieel slachtoffers. Zij zijn gevangenen van de Engelsen, werd namens de IJ.- landse regering verklaard. Zo duurt de ruzie tussen IJsland e Engeland om de 12-mijlszone voort e de Engelse vissers, die IJsland moeten trotseren en binnen deze zone moeten vissen worden steeds minder enthou siast. omdat er maar weinig haring zit. Dat schijnt in dit stadinm var conflict echter minder belangrijk te zijn. De Engelse bemanning van de treiler Burfell was helemaal niet te spreken, omdat de kanonneerboot Albert van de IJslandse kustwacht op de treiler botste en bovendien de netten vernielde. De treiler was plotseling gezwenkt om ee entering van de Albert te verhinderei Er werden veel kwade woorden ov« en weer gewisseld totdat de snel to- schietende Engelse Eastbourn met haar dreigende kanonnen een einde maakte aan het incident. Een incident echter, dat de kans op een oplossing van 1 conflict weer kleiner heeft gemaakt. Ondanks deze gespannen verhouding heeft Engeland IJsland officieel voorge steld onderhandelingen te beginnen de kwestie van de door IJsland verboden 12-mijlszone te regelen. Dag Hammarskjöld. de secretarls-gene- lal van de Verenigde Naties, heeft git- _ren in een rapport aan de Algemene Vergadering verklaard dat de vervul ling van de taak van de V.N.-politie- macht in Palestina wordt bedreigd, om dat verschillende landen hun aandeel in de onkosten nog niet hebben betaald. Op 31 juli ontbrak nog een bedrag van bijna twintig miljoen dollar. Van de 81 leden hadden er op die datum 62 nog niets betaald en 33 ook over 1957 nog niets. Sommige landen hebben te kennen gegeven niet in de kosten te willen bij dragen. Het V.N.-leger telt 5400 man uit acht landen. Amerikaans militair vliegtuig vermist Een transportvliegtuig van het Ameri kaanse leger, afkomstig uit West-Duits- land, wordt 6edert dinsdagavond vermist. Het toestel vertrok dinsdag met zeventien personen aan boord uit Turkije, om een studie te maken over de voortplanting van radiogolven. Reddingseenheden van de Amerikaanse luchtmacht zoeken nog steeds zonder succes. Bij gelegenheid van de opening van internationale concours hippique in Rot terdam defileerde het zevende eskadron van de Algerijnse Spahi's, een legereen heid voor de woestijn, voor prins Bern- hard. Ook prinses Irene toonde veel be langstelling voor de Spahi's en liet de commandant van het woestijn-eskadron, een Fransman, aan zich voorstellen (foto boven). De Prinses stond op het bordes toen de Prins het défilé van de ruiters afnam (foto onder). Nog geen uur nadat de Prins ln Rotter dam in het gala-uniform van generaal der huzaren het défilé afnam, arriveer de hij in het uniform van luit.-admiraal met een helikopter in Den Helder. Daar bezocht hij de atoomduikboot Skate in zijn'functie van inspecteur-generaal der Kon. Marine. De Prins werd verwel komd door de commandant zeemacht, vice-admiraal G. B. Fortuyn en de Ame rikaanse ambassadeur Philip Young. D FRANSE ministerraad heeft gisteren de tekst van de nieuwe grondwet van De Gaulle definitief goedgekeurd. Volgens de minister van voorlichting Soustelle zijn er geen belangrijke wijzigingen in het oorspronkelijke ontwerp aange bracht. Frankrijk en de overzeese gebieds delen zullen zich 28 september door middel van een referendum over de nieuwe Grondwet uitspreken. De Grond wet vergroot de bevoegdheden van de president. Het parlement krijgt slechts een controlerende taak. Niet het parlement, maar een spe ciaal kiescollege zal de president kun nen aanwijzen. De eerste-minister wordt door de president benoemd. Aan boord werden de commandant John Calvert en de officieren aan de Prins voorgesteld, waarna hij met de comman dant het schip bekeek .Tijdbom in helikopter' bleek vals alarm De telefonische boodschap, gedaan aan de directeur van de Rotterdamse heliport, dat in een helikopter van de Sabena, die gistermorgen met tien passagiers uit Rot terdam naar Brussel vertrok, een tijdbom 'as geplaatst, moet vals alarm zijn ge- In^opdracht van de Rijksluchtvaart dienst onderbrak de helikopter de reis in een weiland te Zegge bij Roosen daal een noodlanding te maken. Het toe stel werd door de Mijnopruimingsdienst te Breda en de rijkspolitie grondig door zocht en alle passagiers werden aan een verhoor onderworpen. Het toestel steeg weer op. toen niets werd gevonden. De Rotterdamse politie stelt nu een onderzoek in naar de herkomst van het telefoontje, dat zoveel opschudding heeft verwekt. Hellevoetsluis weer marinebasis In Hellevoetsluis is thans officieel be richt ontvangen van het ministerie van marine dat de Koninklijke marine weer terug zal keren in deze stad. De burge meester, jhr. T. A. J. A. van Eysinga, heeft de raad meegedeeld dat vijl ope rationele mijnenvegers en tien mijnenve gers in conservatie een ligplaats zullen krijgen in de voormalige marinehaven, die thans als industriehaven in gebruik is. De terugkomst van de marine op deze historische basis is te verwachten om streeks 1 januari. gebiedsdelen kunnen onafhankelijkheid kiezen door bij het referendum „Nee' te stemmen. Dit betekent dan, dat deze landen van elke hulp van Frankrijk verstoken zullen blijven. Verwacht wordt, dat in de meeste overzeese gebiedsdelen de grond wet aanvaard wordt. Twintigduizendste zonder huldiging door entree De twintigduizendste bezoeker van de oude kunst- en antiekbeurs te Delft pas seerde gistermiddag de entree zonder ge huldigd te worden en geschenken aange boden te krijgen, zoals wel in de bedoeling lag. Terwijl men zidi met de voorberei dingen van deze huldiging benig hield, passeerde de twintigduizendste en nie mand had het gemerkt. Suppoosten gingen snel het museum door om to vragen of de houder van kaart no. 1778 rich wilde mel den. Maar niemand kwam en daarom nam ten slotte maar de eerste de beste, die op dat moment binnenstapte. Het was de 20.022ste, mevrouw Th. C. van Boekei, n boekenbon en een catalogus ont ving. Mocht de twintigduizendste alsnog ziah melden, dan wacht hem of haar toch ook nog een verrassing. Genève inzet geweest van een debat tussen Amerikanen en Russen. Het was de eerste politieke botsing, sedert maandag de conferentie begon. Twee Amerikaanse geleerden hadden gepleit voor gebruikmaking van H- bommen bij de uitvoering van grote werken zoals bijv. het aanleggen van havens. Het graafwerk zou door deze methode veertig maal zo goedkoop zijn als bij de gewone manier. De Russische geleerde prof. Emelyanoln sprak zich uit voor een verbod van alle kernexplosies. Ook het nut van H-bom- men voor vreedzame doeleinden bestreed hij omdat bij dergelijke ontploffingen altijd veel radio-activiteit vrijkomt „Ik ben van mening, dat kernexplosies voor welk doel dan ook geen praktische maar politieke doeleinden dienen." zei de Sowjet-geleerde. De Amerikaan dr. Johnson zei, dat de universiteit van Californië het gebruik van H-bommen voor het aanboren van olielagen onderzoekt. Een bom met een kracht van één miljoen ton t.n.t. zou vijftig miljoen ton materiaal verplaatsen en 25 miljoen vaten olie kunnen opleve ren. Volgende zomer zou er een proef mee worden genomen. Zijn landgenoot dr Bell deelde mee, dat de Ver. Staten verwachten misschien over twee jaar een zichzelf gaande hou dende Ihermonucleaire reactie te weeg te brengen. Alle hoop op het gebruik van de waterstofbom is gegrond op het vermogen een dergelijke reactie tot stand te brengen. Geen atoomschepen De Russen zullen geen schepen meer bouwen, die door kernenergie worden voortbewogen, voordat zij over meer ge gevens beschikken van de atoomijsbreker Lenin. De exploitatie van atoomschepen zou alleen in de noordelijke wateren ren dabel zijn, omdat het brandstofvervoer daar moeilijk is. Ook gisteren zijn weer toepassingen onthuld, die resultaat zijn Na de rassenrelletjes in Londen DE ENGELSE REGERING heeft gisteren ernstig tegen de rassen- relletjes gewaarschuwd. De wet zal met uiterste gestrengheid worden ge handhaafd. zo maakte het kabinet officieel bekend. De regering in Londen had alle reden om deze krachtige verklaring af te leg gen. Want reeds zijn tengevolge van de terreur tegen de kleurlingen in de Lon- dense straten diplomatieke moeilijkheden t landen van het Gemene best. Zo heeft de Hoge Commissaris van Ghana in Londen fel geprotesteerd tegen de aanvallen op burgers van Ghana. En de premier van Jamaica heeft zijn vakan tie onderbroken en is met spoed naar Londen vertrokken met het oog op het molesteren van zijn landgenoten in de Engelse hoofdstad. Ook de waarnemend premier van de Westindische Federatie, dr. Carl la Corbinlerre, zou naar Londen vertrokken zijn. Naar aanleiding van de rassenincidcnten in enkele Londense stadswijken zijn Engeland stemmen opgegaan, de stro van immigranten uit de overzeese ge biedsdelen af te dammen omdat me derdaad een rassenvraagstuk voorzag. De Engelse regering heeft gisteren echter verklaard, dat zij er niet aan denkt deze immigratie te beperken. Wel werd klaard, dat het probleem ernstig bestu deerd zal worden. langdurige wetenschappelijke proef nemingen. Japan heeft een methode ontdekt i vingerafdrukken te nemen van textiel andere ruwe oppervlakken met behulp an radioactieve isotopen. Deze isotopen ;an men ook gebruiken om bankbiljetten en radioactief merk te geven, waardoor ervalsing veel moeilijker wordt. Het merk kan n.l. gemakkelijk woi opgespoord, behalve door vervalsers, dat die er de dure apparatuur niet bezitten. Radio-isotopen zouden boeken duizenden jaren houdbaar kunnen en, terwijl papier snel vergaat. Artsen zouden een diagnose sneller kunnen vaststellen door toediening radioactieve pil. Radio-isotopen kun- voedsel van bederf vrijwaren, kundigen kunnen sneller en betrouwbaar- ;r weersverwachtingen doen en in olie- iffinaderijen zou automatische controle mogelijk zijn. De mogelijkheden van passing zijn ontelbaar en zij kunnen het beeld van de wereld aanzienlijk be ïnvloeden. Amerika heeft aan de Ver. Naties een serie boekwerken met gegevens over toe kan kernenergie aangeboden. In o wordt een uiteenzetting gege- de Amerikaanse onderzoekingen Inzake kernfusie, waarvan de geheimen paar dagen geleden door Engeland Amerika zijn vrijgegeven. Amerika maakt geen haast met bouw van kernenergiecentrales. Pas o\ 20 a 25 jaar is het nodig elektriciteit betrekken van dergelijke centrales, overi gens niet omdat de voorraad klassieke brandstoffen onvoldoende zou zijn, omdat de winning en het vervoer brandstoffen geen gelijke tred houden de groei van de behoefte aan energii Deze verdubbelt elke zeven tien jaa jaar zal ongeveer vier maal z> veel klassieke brandstoffen moeten wo den gewonnen en vervoerd, wat veel ve voersproblemen met zich brengt. In 1960 bouwt Amerika vijf kernenergie centrales, ln Engeland zijn er vie aanbouw en Rusland heeft een onge noemd aantal in aanbouw. In Zuid-Italië zal er een verrijzen en in Zweden wordt een atoomcentrale gebouwd voor ve ming van een stad van 70,000 inw< De centrale zal de eerste in zijn soort zijn, zal Adam heten en in 1961 in bedrijf zijn om 5 i 6000 uur per jaar te werken. Nog enige dagen zomers weer i onze weerkundige medewerker.) na 50 uren zonneschijn hebben ons deze eerste vier septemberdagen ge bracht. Ook de komende dagen sullen een zonnig en zomers karakter houden, dank zij het krachtige hogedrukgebied waarvan het centrum, boven Skandina- vië gelegen, nog iets dichterbij geko men is. Een depressie bij de Golf van Biscaje heeft, vergezeld van onweers een aanval trachten te onder in het zuidwesten van ons land werden gisteravond onweersverschijn selen waargenomen maar deze buien trekken via België cn dr Noórdzee naar Engeland. De wind blijft bij ons ooste lijk en voert daarbij lucht uit Rusland die onderweg tot ruim 22 gr. C. t uerioarmd. Het is niet onwaar schijnlijk dat het zomerse najaarsweer ook gedurende het weekeinde nog zal voortduren. De Bilt verwacht tot mor genavond Overwegend zonnig weer. maar in het zuiden van het land een kans op onweer. Overwegend matige ooste lijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN i op 5.56, onder 19.20 uur; HET WEER IN' EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Müochen ZUrtch Gen*»»

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1