IBbOKoüÖ Farnborough geeft veel. maar niet alles Schaduwen over de Engelse luchtvaartshow Exportfinanciering: ook Ned. bankwezen moet omschakelen II (p/ Sportblou Sportblouses Geheimen van herenmode worden maandag bekend liiiïl s DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 (Telefonisch van onze speciale verslaggever.) FARNBOROUGH, maandagavond. „Kijk, kijk", schreeuwde een man met een kijker. Daar valt er één Verschrikt rezen honderden mensen op het Britse vliegveld Farnborough op en zagen in het noorden een Hawker Seahawk verlamd naar beneden dwarrelen. Het was een van de zeven toestellen, die in formatie voorbij waren geraasd, nog geen half uur, nadat de negentiende Engelse luchtvaartshow geopend was. Een roetzwarte rookwolk, die kringelend boven de bomen wegdreef, was 't laatste, dat men van de machine zag. Was de piloot er uit gekomen? Waar was het vliegtuig neergestort? Vielen er misschien meer slachtoffers te betreuren? Het waren beangstigende vragen, welke iedereen bezig hielden en die de eerste, zo stralend begonnen dag van de Britse luchtvaartweek dreigden te vergallen. Sommigen meenden een schietstoel gezien te hebben. Anderen spraken van een parachute, die zich tegen de hemel afgetekend had. De pijnigende onzekerheid viel echter pas weg, toen een stem in de luid spreker aankondigde, dat de vlieger in veiligheid was. De vrouw van de 23-jarige luitenant Rodger Charles Dimmock, was toen al met een %uto naar het ziekenhuis onderweg, waar haar man met een gebroken been en een shock was opgenomen. „The show must go on" ook na ongelukken. De zes piloten, die hun maat verloren hadden, kregen nog geen seconde de tijd om zich van zijn lot te vergewissen. Klevend als het ware aan eikaars vleugeltips gierden ze door het luchtruim, kleurige slierten rook achter zich latend. Zo nu en dan doken ze bijna loodrecht naar beneden, trokken, eveneens onder een hoek van negentig graden, pijlsnel op, of rolden om de assen van hun machines heen. De regels van de Britse luchtmacht zijn hard en het publiek dat vermaakt wenst te worden, wreed. Brede rug De Seahawk, die door tot nog toe on bekende oorzaak neerstortte, was niet de enige schaduw, welke Farnborough verduisterde. Een van de prototypen van de Britse luchtvaartindustrie, de Handley Page Herald, die als de con current van de Fokker Friendship was bedoeld, is zaterdag, toen hij naar de demonstratieplaats gevlogen werd, to- I taal uitgebrand. Ook hier deden zich I gelukkig geen persoonlijke ongelukken voor. De vlieger, de 43-jarige kolonel I Hedley George Hazelden, wist een ge slaagde noodlanding op een weiland uit te voeren, precies tussen twee hoog spanningskabels m. („Natuurlijk was ik bang, heel bang zelfs, toen ik één van de motoren van de Herald in lichterlaaie zag staan," vertelde zijn vrouw, die met negen andere passagiers de tocht meemaakte. „Maar toen ik de brede rug van Hedley in de cockpit zag en merkte hoe kalm hij was, werd ik bijna zo rustig als achter een kop thee in de huis- Als men die bedrijvigheid op Farnbo rough ziet, die acrobatiek en die nobele lijnen der machines, dan moet zelfs de koelste toeschouwer enthousiast worden. De hersenen en de handen van een kwart miljoen Britse luchtvaart-employé's heb ben de wereld iets te bieden. Niet voor niets zullen zevenduizend vreemdelingen uit alle delen van de wereld er zijn liefst driehonderdvijftig Nederlanders onder! deze week naar Farnborough trekken. En niet voor niets worden de Engelse luchtvaartprodukten in vijftig landen verkocht, terwijl er veertien lan den zijn, die een van de vele Britse vlieg tuigen in licentie bouwen. Om de nationale betekenis van de Britse luchtvaartindustrie met een cijfer uit de drukken: de waarde van de ex port zal dit jaar een piek van bijna an derhalf miljard gulden bereiken 1 Geleide projectielen Alleen de wil van de vliegtuigbouwers om iets te presteren en het inzicht van de regering om projecten van nationaal belang te subsidiëren, hebben dit moge lijk gemaakt. Wat Engeland elk jaar aan de wereld te bieden heeft, is het resultaat van tien tot vijftien jaar stu die. Men beweert wel eens. dat een Britse vliegtuigfabriek tenminste hon derd toestellen van één type verkopen moet, alvorens de eerste penny winst binnen kan vloeien. Niettegenstaande het enthousiasme, dat de Engelsen altijd op luchtvaartgebied hebben opgebracht, als het om defensie- voorzieningen of buitenlandse markten ging, zijn ze enigszins in de knoop ge raakt. Hun industrie bevindt zich na melijk op de drempel van de eeuw van In de Haagse Dierentuin werd giste ren een belangrijke vergadering van de Nederlandse werkgeversverbon den gehouden, waarop ook prins Bernhard het woord voerde. Aan de forumtafel ziet men van beneden naar boven: dr. M. Weisglas. mr. J. E. van Hoogstraten, J. W. Hupkes, prins Bernhard, T. J. Twfjnstra, mr. J. Meynen, L. A. J. M. van Heyst, dr. W. A. F. Stokhuyzen en C. den Hol lander. (Van r verslaggevers) Onze export beweegt zich in een dalen de lijn. De verbetering van "e betalings balans is uitsluitend het gevolg van een belangrijke daling van de invoer, doch ,niet van een uitvoerstijging. Exportbevor dering is voor ons land een dwingende noodzaak. Met deze woorden besloot mr. J. Meij- nen, directeur van de A.K.U. en voorzit ter van de Stichting vertegenwoordiging van de Nederlandse industrie voor inter nationale belangen, gistermiddag de in Den Haag gehouden exportvergadering, die op initiatief van de drie werkgevers bonden was belegd. In deze bijeenkomst, die o.m. werd bij gewoond door de ministers Zijlstra en Hofstra, hadden na prins Bernhard Vertegenwoordigers van de Nederlandse industrie over de noodzakelijkheid van een export verhoging gesproken. In de discussie bleek vooral de exportfinancie ring in het middelpunt van de belangstel ling te staan, waarbij een forum de vanuit de vergadering gemaakte opmerkingen beantwoordde. Het forumlid de heer J. W. Hupkes uit Vlissingen onderstreepte, dat 43 procent van het Nederlandse maatschappelijke Inkomen wordt verkregen uit export, dat i« ruw geschat twaalf miljar< gulden „Wij staan voor de zwaarste baak, die voor enig volk is weggelegd.. Van iedere gulden, die wij ontvangen, moeten 0,46 in het buitenland verdienen", aldus de heer Hupkes, die oog verder wilde »san dan de beer T. J. Twijnstra, toen het geleide projectiel, van de raket, die van zulke strategische waarde blijkt te zijn, dat de wereldpolitiek er ingrijpend door veranderd dreigt te worden. Dit betekent natuurlijk niet, dat er voor het conventionele vliegtuigtype geen plaats meer is. Op het grote vlak van de burgerluchtvaart zullen er altijd mogelijkheden te over blijven, terwijl op het gebied van de militaire luchtvaart ook niet alle terreinen eensklaps geslo ten zullen zijn. Het tijdperk van de su personische, bemande jager echter loopt definitief ten einde. En voor de super sonische, bemande bommenwerper geldt al precies hetzelfde. V-klasse Op de negentiende, Britse luchtvaart show in Farnborough kan men dit dui delijk zien. In de eerste plaats staat zij in het overigens weinig spectaculaire teken van vbor 't grootste deel nog geheime geleide projectielen en raket motoren. In de tweede plaats worden er dit jaar bijna geen nieuwe straaljagei en straalbommenwerpers voorgevlogen. Wat de bommenwerpers betreft, kan lhen zeggen, dat het einde van de streep genaderd is, als de reeds be kende typen van de zogenaamde V- klasse Victor, Valiant en Vulcan tot volle ontwikkeling zijn gebracht. Er wordt weliswaar nog gezocht een tactische, lichte bommenwerper, maar daar hebben we het dan ook echt Met de straaljagers is het al niet veel anders. De Hawker Hunters en Hawker Seahawks zullen op de achtergrond ge drongen worden door de bijna vijfen twintighonderd kilometer per uur vlie gende Lightning en een nog nieuw te ontwikkelen zee-gevechtsvliegtuig, ter wijl deze op hun beurt weer het veld voor verdedigings- en aanvalsraketten zullen moeten ruimen. Grote helikopter Een heel andere tendens daarentegen merkt men op het gebied van helikopters op. Eindelijk, na vele jaren van experi menteren, zijn de Britten erin geslaagd een wentelwiek te produceren, die de vracht- en passagierscapaciteit van middelgroot lijntoestel heeft. Bristol 192 beet de machine, die voor 't eers juli van dit jaar gevlogen heeft en welke Farnborough de kennismaking met het grote publiek betekent. Zij uitgerust met een uit twee motoren staande tandem-rotor en kan op de lan ge afstand twintig en op de korte af stand zevenentwintig mensen vervoeren. Een andere machine, die waarschijn lijk een grote toekomst tegemoet gaat, is de Rotodyne van Fairey Aviation, welke ook voor de eerste maal voorge vlogen is. Het toestel houdt het midden tussen een helikopter en een door pro pellers voortgedreven machine met dere woorden: het kan zowel op zijn rotor als öp zijn schroeven voortbewogen worden. Een start- of landingsbaan heeft het niet nodig, omdat het loodrecht de lucht in kan gaan en even loodrecht kan dalen. De meest merkwaardige eigen schap van de Rotodyne is de capaciteit. De machine kan namelijk veertig tot achtenveertig passagiers of bijna zeven ton vracht vervoeren met een kruissnel heid van ruim driehonderd kilometer per uur. Comet-4 deze in zijn openingswoord had opge merkt, dat de overheid bij de exportbe vordering behulpzaam dn zijn. „De over heid moet hier behulpzaam zijn", aldus spr. „Onze vertegenwoordigers in het bui tenland en bekleders van diplomatieke posten zullen zich, vooral nu Nederland niet meer meedoet in het grote politieke spel, vóór alles moeten richten op versteviging van onze handelsbetrekkin gen in het buitenland en op een inten siever exportbevordering", meende de heer Hupkes. De heer L. A. J. M. van Heijst, oud- voorzitter van het Katholiek verbond van werkgevers, was van oordeel, dat de grote particuliere banken het exportkrediet primair moeten stellen boven de andere vormen van geldbelegging. In aansluiting hierop wees mr. Meijnen op het Engelse voorbeeld en deelde hij als zijn mi mede, dat het Nederlandse bankwezc dit punt zal moeten omschakelen. Over de Vickers Viscount, de slanke turbo-prop verkeersmachine, waarvan de 812 wordt gedemonstreerd, behoeven we wel niet uit te wijden. Het toestel, dat ook door de KLM in dienst is ge steld is waarschijnlijk het grootste succes van de Britse luchtvaartindu strie, getuige de bijna vierhonderd be stellingen, die er tot nog toe op zijn gedaan. Van de eerste Viscounts, die Vickers afgeleverd heeft de 330*s bedraagt het totale aantal vlieguren thans meer dan 1,25 miljoen, zonder dat zich stoor- enige betekenis hebben voor gedaan Ook de Cornet, het eerste straalpassa- giersvliegtuig van het Westen, in Dit ongelukkig begonnen toestel „ma teriaalmoeheid" maakte enkele jaren lang een einde aan zijn korte, weinig glorieuze bestaan heeft thans vijftig duizend vlieguren achter de rug en zal de herfst van dit jaar zowel op lijn diensten van de B(ritish) E(uropean) •ways) als op die van B(ritish) Ofver- A(irways) C(orporation) worden ingezet. Of de machine haar slechte 1 ooit te boven zal komen, zal van baar verdere prestaties afhangen, doch twintig zijn er reeds besteld. Zo zouden we kunnen doorgaan. De win Pioneer van Scottish Aviation is r, de Alpha van Auster Aircraft en de Chipmunk van De Havilland. Javelins, Gnats en Scimitars brullen door de lucht, alsof hemel en aarde scheuren. En de Widgeon, de Whirlwind Wessehelikopter van Westland Aircraft Ltd. zijn er: libelle-achtige machientjes met een wendbaarheid, die verbaasd doet staan. „Enkele honderden" Veel is er ook niét op Farnborough '58, veel, waaraan nog in 't grootste ge heim wordt gewerkt. Zo heeft Bristol, die o.m. een ander geslaagd. Engels verkeersvliegtuig: de Brittannia, op de markt heeft gebracht, „de produktie van de snelste machine van de burger luchtvaart in handen", een machine, die drie keer zo snel moet zijn als het geluid. Dezelfde Bristol zou verder in werking met Saunders-Roe diger van de bekende, doch verouderde Princess-vliegboot een ander project op stapel hebben staaneen vliegboot namelijk, die „enkele honderden" passa giers moet kunnen vervoeren. Het toe stel zou de vorm hebben van een vlie gende schotel cirkelvormige vleugels dus en zich op slechts enkele tallen meters van de grond kunnen heffen. „Last not least" is er nog het project van dr. Wallis, de zogenaamde Vickers Swallow, waarover in het Engelse par lement nogal wat te doen is geweest. Waar het precies om gaat, weten slechts enkele insiders, doch noch de Brit! luchtvaartindustrie, noch de Britse re gering schijnen het geld voor de ont wikkeling ervan te hebben. Wallis, die in Engeland grote bekend heid geniet als ontwerper van de mijnen, die in de Tweede Wereldoorlog de Möhne-dam verwoestten, heeft reeds ge dreigd met zijn ideeën naar Amerika te gaan, waar wel interesse zou bestaan. De Engelsen willen hem hiervan weer houden, maar het is de vraag, of zeventigjarige, die de Vickers Swallow als kroon op zijn werk beschouwt, kun nen bepraten. Genootschap Onze Taal: Houdt Nederlandse taal in ere Het taalgebruik in de pers, reclame e radio is het onderwerp, dat op het coi gres van het Genootschap Onze Taal z« terdag 4 oktober in het Kurhaus zal woi den besproken. Sprekers op dit congres zijn Godfried Bomans, dr. S. Elzimga. directeur van de stichting reclame-onder wijs en Jan van Herpen, hoofd van de af deling gesproken woord van de AVRO. Het doel van het genootschap Onze Taal is het juiste gebruik van de moedertaal te stimuleren. Onze taal. zo zegt een onsahatbaar nationaal bezit en waard verdedigd te worden. Nog te dikwijls be schouwt de Nederlander het Nederlands als een minderwaardige taal. Daarom vecht het genootschap ook voor de be perking van het gebruik van vreemde woorden en barbarismen. Om dit het algemeen een beter gebruik v taal te verwerkelijken heeft men het plaD een taaicentrum op te richten. Hierin zouden zowel Nederlanders als Vlamingen vertegenwoordigd moeten zijn. Het doe! van dit centrum zou zijn in gezamenlijk overleg de taalmoeilijkheden uit de weg te ruimen. Elke woensdag zuiver wollen zuiver wollen tricot Geheel nieuw model pullover-blouse van een 1 van de bekendste Nederlandse tricotfebrleken 2 Een echte buitenkans-aanbieding j nu de school j weer begint Exclusief dessin in stoere jongenskleuren leeftijd 4 jaar stijging per moot) Peek&Cloppenburg Stoere mannen van 1958 (Van onze moderedactrice) DE VROUW mag dan weten wat ze, wil zij modieus zijn, deze winter aan moet trekken; de man moet nog een paar dagen geduld hebben. N.l. tot 8 september, wanneer de poorten van het R.A.I.-gebouw te Am sterdam open gaan voor de dertiende Nederlandse Herenmodebeurs, die behalve de mode ook een ode aan de man moet brengen. Want dit weten we al: de man moet mannelijker, dynamischer, gedurfder, met meer fan tasie en vaart gekleed gaan. Dat tenminste werd ons gisteren ver teld op de persconferentie, waar echter niet meer geheimen over dit onderwerp prijs werden gegeven. De leuze is, dat de man van 1958 zich werkelijk op de brede borst mag slaan en zich niet de mindere behoeft te voelen van Piet Hein of Co lumbus. Wat nog weinig zegt, want al dachten we in onze kinderjaren, dat deze twee met tsaar Peter de Grote een soort gi ganten moesten zijn geweest, sinds we hun vroegere woonsteden in Hoorn, Ge nua en Zaandam hebben gezien, hebben we die illusie verloren. Het zijn petiete rige woninkjes, waar een moderne spij- kerbroeker van zo omstreeks de zestien zijn hoofd tegen de balken stoot. Economisch aspect Maar de herenmode is er werkelijk niet alleen om grapjes over te maken. De in dustrie en handel spreken er een ge wichtig woord over en terecht. De alge meen secretaris van het Nevec (Neder lands economisch verbond van de con- fectie-industrie), de heer F. Horsman, kon in een overzicht over de huidige stand van zaken een vrij optimistisch ge luid laten horen. Het is namelijk gebleken, dat de omzet in de detailzaken van jon gens- en herenkleding gedurende 1958 slechts 3.3 procent is gebleven onder die an 1957 in dezelfde periode. De omzet an de industrie daalde met 12.9 procent, at wijst op een voorzichtig inkoopbe- iid van de detaillisten. Het aantal ar beidskrachten in de confectie-industrie was medio 1958 7.7 procent lager dan op dat tijdstip in 1957, dat echter een topjaar was. De export van herenkleding wordt gunstig genoemd, terwijl de import met 23.5 procent daalde. De Nederlandse markt consumeert voor 90 procent Ne derlandse goederen in deze branche. Een harmonisatie in het Europese i debeeld wordt wel noodzakelijk geacht en ook mogelijk door de nieuwe verhou dingen als gevolg van de Euromarkt. Het vestigen van mode-instituten zal u komende maanden ook in Nederland ge schieden, teneinde het publiek de de van de juiste kleding te leren. Zolang Amsterdam geen mogelijkheden vooi grootse internationale beurs biedt, zal men tevreden moeten zijn met de Neder landse herenmodebeurs, waar 78 firma's de mannen-mode-geheimen zullen ont- Tornado gaat bouwen te Dordrecht Tornado zal begin 1959 ln Dordrecht eei verzinkerij bouwen met 5000 m2 op pervlak op een terrein van 3,2 ha, er kantoor voor 2000 personeelsleden met 14.000 kubieke meter inhoud, ontworpen door de Rotterdamse architect H. A. Maaskant, dat meer dan een miljoen zal kosten, opgetrokken wordt op een glazen onderbouw en 4 verdiepingen zal tellen. Volgend voorjaar begint de bouw en het kantoor moet in 1960 in gebruik komen. Voor die tijd hoopt men het stationsplein sterk te wijzigen en aan te passen de moderne lijnen van het gebouw. Krediet Een grote Engelse bonk heeft bekend gemaakt, dat zij aan haar klanten krediet consumptieve doeleinden zal gaan verstrekken, waarbij afgezien wordt van het onderpand. Slechts het vertrouwen, dat de bank in de klant heeft en de dek king door een levensverzekering worden voldoende geacht. Wat de Britse bank wil is het directe verband tussen de kredietgever en kre dietnemer te herstellen. Het ligt voor de hand, dat het direct verlenen van krediet aan de koper ran een auto het afbeta- linossysteem zal uitschakelen. Afgezien van de technische aspecten van dit soort kredietverlening is het con belong, dat op deze wijze krediet wordt verleend en dus betaalmiddel wordt ge schapen De kredietschepping en dus ook de geldschepping wordt door de bank in beslap genomen. Aangezien echter de banken voor hun kredietschepping ge bonden zijn aan de door de centrale bank gestelde voorwaarden, gaat dit krediet ten koste van het aan handel en industrie te verlenen krediet. Zo bezien is deze vorm van kredietverlening aantrekkelijk ker dan het kopen op afbetaling, dat im mers vrijwel ongelimiteerd kan plaats vinden. Met grote belangstelling zal ongetwij feld hier te lande de gang van zaken in Engeland worden gevolgd, loant deze aan gelegenheid is met name voor de kleine handeldrijvende en Industriële midden sfond can het grootste belang. (Alg. Dag blad). Lichte straffen Het is bijzonder gelukkig, dat de advo caat-generaal bi; het gerechtshof te Den Haag weer eens heeft gewaarschuwd te gen de neiging om „zware jongens" licht te straffen, indien ook maar de geringste twijfel wordt gewekt omtrent de vraag, of zij wel gehéél toerekeningsvatbaar zijn. „Het gevaar is niet denkbeeldig," aldus deze waarschuwing, „dat daardoor op den duur alle verantwoordelijkheidsgevoel b(J de mensen wordt gedood." Het is even eens gelukkig, dat de procureur-generaal bi) het Amsterdamse gerechtshof itoars straffen heeft geëist tegen de overvallers van benzinepompstations. Zif, die deze stations bedienen, moeten evenals de taxi chauffeurs dag en nacht voor het publiek klaar staan. Zij hebben recht op blon dere bescherming. Tot dusrer kregen zif die zelden, omdat de straf op dit soort overvallen veel te licht was. (Els. Weekblad Karei I begint in Duitsland De Karei I Sigarenfabrieken te Eindho ven hebben besloten tot vestiging van een moderne, geheel gemechaniseerde fabriek te Kaldenkd rchen ln West-Duitsland, die 8 september zal beginnen te produceren, hoofzakelijk met vrouwelijk personeel ln een oude fabriek met 2000 meter vloer oppervlak en met ruime uitbreidingsmo gelijkheden, een en ander met het oog op de Eurpese markt. Ontslag bij scheepswerf In verband met het onbreken van orders zal de scheepswerf A. de Beer N.V. te Zaandam binnenkort ontslag aanzeg gen aan 40 van de 250 werknemers na overleg tussen directie en ondernemings raad. Er is nog slechts een zeeschip voor Duitsland in aanbouw. Vroeger werden vele tientallen schepen voor Indonesië ge- NET LEVEN HE „Ik bleef tien dagen onder de ijskap" ET ZAL WEL zaterdagmorgen wor den, zo hebben we vernomen, voor dat het s.s. Waterman in de Rotterdamse haven ligt afgemeerd. Het heeft emigran ten weggebracht naar Australië en op de terugweg Indonesië aangedaan voor het aan boord nemen van gerepatrieerden. De Waterman heeft 741 passagiers aan boord. Onder hen z(Jn 25 minderjarigen, die den ondergebracht in het jeugdhuis van het C.C.K.P, te Wassenaar. 44 bepaarden, die in bejaardencentra worden opgenomen, 40 zieken, voor wie een bed in een zieken huis in gereedheid wordt gebracht, 19 gerepatrieerden, die in Nederland voor eigen onderdak zorgen cn 38 passagiers, die op eigen gelegenheid reizen. Het s.s. Waterman heeft in de repa triëring een belangrijk aandeel gehad Het vertoefde in de Indonesische toen de Nederlandse regering versnelde repatriëring besloot gaan. En in de eerste weken van januari van dit jaar heeft het schip voortdurend gependeld tussen een haven op Java en Singapore. En nu komt bet voor de zoveelste Toch is, liet zo UTRECHT. 2 september - Bocrderijbrand. Vanmorgen zijn de boerderij van W Kuipers te De Maarten bij Ter Apel, de hooi- en graanoogst, als mede de inboedel door brand verloren gegaan door hooibroei De schade wordt geschat op plm. 150.000. Duveen kocht kunst voor de miljonairs 1306) De I naken op v gelegen in de maar die uitzonderingen zijn am. dal s(j bij een bespreking leheel te verwaarlozen zijn. De n» geldpaleia de wanden rijgschoen zo erikaansi i liet al gei niljonai die allee de prij» liedet bijkc tsluitend koehler "8'ng kan uil" maken. Mennen met minderwaardigheids gevoelens laten zich hierdoor gemakke lijk rangen. De welgeilelden menen door het betalen van de exorbitante prij» bo ven het niveau van de middelmaat nit te komeD, de minder gegoeden durven niet „nee" zeggen om zich MBAA te geven. Dit spelletje gaat alleen op, zolang de prijzen dol worden. In dat geval vallen de min der gegoeden geheel uit en blijven alleen de rijken over in het plezierige besef, dat alleen zij zich die weelde kunnen Zo liggen de zaken ongeveer, wan igheid dm L>jlr aanzien Ie verschaffen bij hun ium> miljonairs die insgelijks hadden gedaan Van de roem van Rembrandt, Veronese Tiliaan. de Goya of El Greco straald allicht nog wat schijnsel af op de huidi ge bezitters hunner stokken. Dal dergeljjke rijkaards zich bij hun meng keuze geheel en al moesten laten leiden scrup iet bloot door kunstverkopers, spreekt vanzelf. En grafii latuurlijk wie kon in dergelijke omstandigheden kunn beter raad gevan dan Sir Joseph Dn- veen, de man die te midden van de En gelse aristocraten was opgevoed en wiens handel in antiquiteiten zowel in Enge land bij de aanzienlijken van naam, als in Amerika bij de aanzienlijken van geld. een grote reputatie genoot? Inderdaad, niemand kon dit beter dan Joseph Du- veen, de latere baronet en peer, die de geldari•torraten desgewenst Verder irgde Duvi i blei •I geld blijk gaf van ikelijk inzicht, dat hem later de revennen deed plukken. Dat dit zakelijk inzicht herhaaldelijk sa menging met het aanwenden van weinig scrupuleuze middelen, kan nit elke bio- blijkec al te we hem één daad r zeggen: dat hij de rijke Ami Imn geld ontlast heeft in n hoop oude meester» waarate .eilijk c beter i gekregen. Das Ie eer en de roe r zijn hiermee t speelt hier Atnerikaar enkel geval bij de En| sprake zjjn han laven adel i bijbracht, dat maal met gerapatrieerden naar Rotter dam, als laatste schip van het repatrl- eringsschema, dat de regering destijds op stelde. Teneinde misverstand te voorko men: na de Waterman zullen nog t Nederlanders de thuisreis aanvaarden, maar dan niet meer op schepen, waarvoor de regering een vaarschema opstelde. Zo wordt de Oranje op 28 oktober vet wacht en de Sibajak op 11 november, ei beide schepen hebben vermoedelijk gi repatrieerden aan boord. Voorlichtster Met de Waterman komt ook onze eer ste vrouwelijke voorlichtingsambtenaar van de Nederlandse regering terug naar het vaderland. Het is mejuffrouw H. R Scholten, wier officiële titel is: voor lichtster van de Christelijke Emigratie- centrale te Den Haag. In met vertrok ze met de Sibajak naar Nieuw-Zeeland en Australië en nadat ze daar wat had rondgekeken stapte ze op de Waterman voor de terugreis. Dat de gerepatrieerden meer en meet in de Nederlandse samenleving worden ingeschoven blijkt, vinden we, uit het feit, dat het luchtmachtkamp Holter hoek, dat als extra opvangcentrum was ingericht, met ingang van 1 oktober voor hen wordt gesloten. Het kamp krijgt weer zijn oorspronkelijke be stemming. Koninginnegracht 12 Zijn we goed ingelicht, dan worden er op het ogenblik onderhandelingen ge voerd over de bestemming van pand 12 de Koninginnegracht te 's-Gravcn- hage. Tot voor kort was het ln gebruik bij de Marinevoorlichtingsdienst, die echter naar een ander pand aan de Koninginne gracht verhuisde. Het schiint, dat in pand 12 een afde- i maatschap-. pelijk werk wordt ondergebracht, dat nog steeds groeiende is en, als zovele de partementen, met gebrek aan ruimte heeft te kampen. Skate Marinebasis Den Helder heeft de atoom onderzeeër Skate met open armen ont vangen, evenals enkele maanden geleden de wereldhaven Rotterdam dit heeft ge- Toen we, destijds, in Rotterdam kapl- tein-luitenant-ter-zec James F. Calvert ontmoetten was hij gewoon de comman dant van een veelbesproken onderzeeër, toen we hem gisteren terugzagen, was hij de veelbesproken commandant van een langzamerhand, gewone onderzeeër. Hij vertelde: „Bij mijn tocht naar 't Noordpoolgebied bad ik de opdracht niet steeds onder bet ijs door te varen. Ik moest ook aantonen, dat men ook in het Noordpoolgebied kan verblijven. In to taal bleef ik tien dagen onder de ijskap en in die tijd is bet schip negen keer bo ven water gekomen". Tot dnsver had nog geen enkel schip zich op 82 graden N.B. vertoond. Overste Calvert kwam met de Skate op 89 gTadcn 20 minuten N.B., dat is 40 mijl van de Noordpool af. Door tweemaal daar om heen te varen maakte hij een reis om de wereld ln een uur. 0 „De temperatuur bedroeg daar 0 gra den. Ik bracht nog een bezoek aan de basis „Alpha" waar 29 geleerden vertoe ven in verband met het geofysisch jaar. Met mijn schip kwam ik precies op de plaats van het kamp boven water. Op welke manier ik die plaats had bepaald, kan ik u niet zeggen". Zeeniau Kapitein H. Zeilmaker, de gezagvoer- er van de Oranje, het vlaggeschip van de N.V. Stoomvaart Maatschappij Neder land, gaat wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de zee ver laten. Een 42 jaren heeft hij bij de Nederland gevaren en in die periode 50.000 passa giers en 2Vt miljoen ton lading vervoeud >ver de zeeën een afstand afgelegd 125 keer rond de aarde, hetgeen over- eenkomt met zes retourtjes naar de En het eerste wat kapitein Zeilmaker a zijn pensionering gaat doen is, met jn vrouw een reisje maken metde Oranje. ZWERVER

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5