GOLDEN FICTION Universiteit verwelkomde de jongste studenten Discussie in de Leidse raad over een vijfde wethouderszetel Gedep. Staten moeten positief besluit van raad goedkeuren Bouwfondswoiiiiig met allerbeste inrichting 'I?. Verwerven van gedegen kennis en inzieht doel van studie Agenda voor Leiden —NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 J. G. Hagens V.V.D.)kwam met voorstel n odi ét |":Fr act ie voorzitters in se de Leidse raad en Voor de prot-christelijke groep In de Leidse gemeenteraad zal als voorzitter In de vandaag begonnen zittingsperiode, rtsoptreden de heer P. S. Harmsen: voor de ^KVP de heer P. C. A. ten Broek; voor de PvdA de heer C. J. Piena; voor de VVD de heer J. C. Hagens en voor de CPN de heer H. van Weizen. Tot dusver was mr. C. J. Woudstra fractievoorzitter van de prot.-christelijke groep. Aangezien het voor de hand lag, dat de heer S. M. Stolp (a.r.) tot wethou der zou worden gekozen in de vakature jvan de heer D. van der Kwaak (c.h.), Imost volgens afspraak een wijziging in het presidium worden aangebracht; de heer Harmsen behoort namelijk dat de e- jChristelijk Historische Unie. Ie De heer Piena is opvolger van de heer r- Meester, die niet in de raad 16 terug gekeerd en die juist dezer dagen door de partijraad van de PvdA is benoemd tot landelijk secretaris en penningmeester van deze partij, als opvolger van de heer W. Mensink, die lid van Ged. Staten van 'Noordholland is geworden, De heer Ten Broek is als fractievoor- ;t sitter de heer A. van Dijk opgevolgd. Alleen de VVD en CPN hebben hun fractievoorzitter behouden. >r De heer M. P. Bergers 40 jaar bij n.v. Beuth De heer M. P. Bergers, wonende it [Amersfoort, vüerde vandaag zijn veertig- Ijarig jubileum bij de n.v. voorheen R. M. Beuth en Zonen te Leiden. Hij kwam hder als klerk in dienst en is thans vertegen- j woord iger. 1 Vanochtend werd hij met zijn echtge- 1 note ontvangen door de directie. De direc. teur sprak de jubilaris op hartelijke wijze toe. Hij wees er op, dat de heer Bergers zich heeft doen kennen als een bijzonder ijverig werker, die zich steeds op lof waardige wijze van zijn taak kwijt. De directeur overhandigde de heer Bergers een enveloppe met inhoud alsmede het vererend getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel met bijbeho rende draagpenning. Mevr. Bergers ont ving een boeket bloemen. Afscheid bij Lichtfabrieken De heer J. van der Weyden nam zater dag, na een diensttijd van ongeveer 3f jaar als metselaar, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af scheid van de Sted. Lichtfabrieken Leiden. De directeur, ir. Y. Ykema, sprak zijn waardering uit voor de wijze, waarop de heer Van der Weyden steeds zijn taak heeft opgevat. De voorzitter van de per soneelsvereniging bood de heer Van der Weyden een cadeau aan. Opbrengst collecte voor Chr. Jeugdhulp De vorige week gehouden collecte voc de vereniging „Chr. Jeugdhulp" te Leiden heeft bruto f 2300 opgebracht. VANMIDDAG heeft de heer J. G. Hagens, lid van de gemeenteraad 1 Leiden voor de V.V.D., de raad het voorstel gedaan om het aantal wet houders van vier op vijf te brengen. Burgemeester en wethouders stelden de raad voor, het voorstel te behandelen terstond na punt vier van agenda, te weten de benoeming van vier wethouders. In zijn voorstel i de raad wijst de heer Hagens erop, dat er ingevolge artikel 86 lid 2 van gemeentewet in gemeenten van 20.000 tot 100.000 zielen naar goedvinden van de raad twee, drie of vier wethouders zijn en in gemeenten van n dan 100.000 inwoners vier, vijf of zes wethouders. Van deze aantallen kan echter worden afgeweken bij besluit van de raad, onder goedkeuring i hot college van Gedeputeerde Staten. Leiden heeft nu over de 95.000 inwo- »rs, een getal dus, dat sterk de 100.000 nadert. Volgens de heer Hagens kan ge steld worden, dat in deze oude stad door ir structuur, ligging en ontwikkeling de naaste toekomst problemen om i oplossing vragen, die door omvang gecompliceerdheid de taak en de ver- woordelijkheid van het gemeentebe stuur bijzonder zwaar maken. De heer Hagens overweegt dan verder, dat Leiden een oude stad is, belangrijk uit historisch en cultureel oogpunt, dat Leiden een grote universiteit bezit, waar voor een belangrijke expansie wordt be oogd, dat Leiden een belangrijke vee markt heeft, waaraan het urgente pro bleem van verplaatsing en modernisering verbonden is, dat Leiden een uitgebreide en zich uitbreidende industrie bezit, dat Leiden een uitgesproken centrum is van een groot gebied, dat Leiden een stad is met een zeer belangrijk verkeer in en door de oude binnenstad (na Amsterdam de grootste in ons land met relatief de meeste grachten), voor welk verkeer grote moeite en veel voorbereiding i nabije toekomst oplossingen moeten den gevonden, dat Leiden grote wijken heeft, die eveneens in de naaste toekomst dringend om sanering vragen, dat Lei den voor grote stedebouwkundige pro blemen is gesteld vooral ten aai van de universiteit, dat Leiden grote openbare nutsbedrijven bezit (onder meer voor gas, elektriciteit en water), die een groot verzorgingsgebied bestrij ken en waardoor in landelijk verband de gemeente rechtstreeks wordt betrokken bij regelingen en voorzieningen, die plaatselijke grenzen ver overschrijden. Ligging Leiden ligt bovendien in het hart van de randstad Holland, wat tot ge volg heeft, dat plannen tot ontwik keling van Leiden in de toekomst moeten worden gemaakt in verband met de ontwikkeling van die rand stad, hetgeen zware eisen zal stel len aan de stedebouwkundige plan ning en het contact met de hogere organen en de omliggende gemeenten. De nauwe grenzen van de gemeente zijn, aldus de heer Hagens, een be- Leidse middenstand presenteert DE burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouder van openbare werken, de heer A. J. Jongeleen, gemeentesecre taris mr. J. Bool en enkele gemeen- teraadsleden waren gisteren met vele andere genodigden in de compleet ingerichte woning aan de Duiven- dakstraat bij de torenflat, die offi- j cteel werd geopend door het gemeen- I teraadslid J. G. Hagens, voorzitter i de plaatseijlke commissie voor 't j bouwsparen. Het Bouwfonds Neder- I landse Gemeenten heeft hier 24 wo- Indien u de krant een» niet mocht ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten- dienst bellentelefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C. lemmering voor deze ontwikkeling en planning (hetgeen dus een extra complicatie geeft), zodat grenswijzi gingen, die reeds aan de orde zijn en in het huidige stadium reeds veel ac tiviteit van het gemeentebestuur vra gen, in de naaste toekomst deze ac tiviteit nog temeer zullen eisen. De heer Hagens concludeert, dat dez< nog slechts globale, opsomming van pr< blemen voldoende is om aan te tonei dat de vraagstukken, waarvoor het Leid- gemeentebestuur is gesteld of spoedig worden gesteld, gelijk zijn aan c welke zich gewoonlijk voordoen in gemeente van meer dan 100.000 inwone zodat het is aan te bevelen, dat de v antwoordelijkheid van burgemeester wethouders wordt gedragen door groter college, en dus uitbreiding m aantal wethouders van vier tot 5 het belang van de gemeente is achten. Anders is het te vrezen, i spoedig het college overbelast zal w len, van welke overbelasting nu in fe eeds sprake is De heer Hagens stelt dan ook vo dat de raad. met afwijking van het be paalde in artikel 86 lid 2 van de ge meentewet. besluit, het aantal wethou ders te bepaien op vijf en hiervooi volgens lid 3 van genoemd artikel eiste goedkeuring van G.S. te verzoeken. Tot zover dan het schrijven vai heer Hagens. Alg' emene wens Ik heb een hard beroep, maar ik wil een zachte sigaret! Ds. Van Achterberg over Osborn De weergave van ds. Van Achterbergs woorden over Osborn in ons blad van gis teren was niet geheel juist. De predikant heeft letterlijk gezegd: ..Hoe groot dc tefijke nood en schade zijn aan ontel- zieken en gezonden toegebracht, is op dit ogenblik in de verste verte nog et te overzien." Er wordt hier dus niet isproken over „onherstelbare schade Ds. Van Achterberg hoopt, dat 'n ieder bereid zal zijn tot bezinninR over deze dingen en begrijpen zal, dat een bijbels theologisch aftast nder' r iets ak is. Zijn prediking van zondag wa ging daartoe. „Niet minder noodzakelijk is antwoord medisch-wetenschoppelijk toet sen van het gebeurde, waartoe dr. F. A Nolle een mijnerzijds hooggewaardeerde poging deed in het interview, dat in de Nieuwe Leidsche Courant van zaterdag is gepubliceerd Mogen de grote verwarring in de Ge meente en de vele gesprekken die wor den gevoerd, resulteren in een inten siever onderzoeken van de Bijbel in zijn geheel en in een geloven en belijden der Gemeente van haar uit de dood verrezen Kruis-Koning. Jezus Christus." Aldus ds Van Achterberg. Langezaal Leiden uitgebreid Het grondig gerestaureerde en belang rijk uitgebreide bedrijf van M. Langezaal en Zoon. aan de Stille Rijn is vanmiddag heropend. Vanmorgen had in intieme kring de officiële opening plaats en middag om 4 uur werd de zaak weer het publiek opengesteld. De directeur, de heer G. H. A. Lange zaal, heette vanmorgen o.a. welkom de heer S. Menken, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, ir. D. Y. Lem, van Gemeentewerken, de heer M. Weima, di recteur van de Markt- en Havendienst, de heer H. Briemen, chef Bouw- en Wo ningtoezicht, de heer J. H. van der Kloot (Leidse Middenstandscentrale), een groot aantal zakenrelaties, de architecten en de aannemer, de heer J. van 't Riet. De oud-firmant, de heer C. A. J. M. Langezaal hield de openingstoespraak. Hij was er als „ontdekker van de Stille Rijn" bijzonder over verheugd het bedrijf, dat thans 10 branches onder twee daken heeft, te mogen heropenen. Hij deed dit symbolisch door. geholpen door vrouw, een lint door te knippen. Namens het personeel werd een aangeboden. Een kleinzoon Thijs Langezaal opende vanmiddag om 4 uur de deur van de nieuwde zaak. Zijn onze inlichtingen juist en wij hebben geen reden daaraan te twijfelen dan betekende het van middag bekendgemaakte voorstel van de heer Hagens voor de nieuwe raad geen verrassing. De verschillende fracties hadden zich er afzonderlijk en onderling al over beraden en uit dat beraad kan de conclusie worden getrokken dat bij alle fracties de wenselijkheid van een vijfde wethou derszetel wordt ingezien. Op het ogenblik dat wij dit schrij ven is de behandeling van het voor stel van de heer Hagens nog niet be gonnen en het was. door het tijdstip van behandeling, ook niet mogelijk, de bespreking daarover in onze edi tie van vandaag weer te geven. Maar het voorafgegane beraad doet ons veronderstellen, dat het voorstel van middag niet wordt afgestemd en dat Leiden, als G.S. daarin toestemmen, zijn vijfde wethouder wel krijgt. Het ligt voor de hand, dat dat een man van de V.V.D. zal worden. Wor den de heren Van Schaik (onderwijs) en Jongeleen (openbare werken) her kozen. dan heeft de P.v.d.A. dus twee wethouderszeteis. De K.V.P. heeft er één met de heer Menken (sociale za ken) en de prot.-christelijke groep ook cén met de heer Stolp als opvol ger van de heer Van der Kwaak. De V.VJ). met haar fractie-uitbreiding van drie tot vijf zetels streeft uiter aard nu ook naar een plaats in het college. De verdeling van de portefeuilles is een zaak van het college van B. en W. zelf. Het is dus nog niet te zeg gen. welke sector van het gemeente lijke bestuur een nieuwe wethouder zou worden toegewezen. Ds. J. N. de Ruiter in ziekenhuis opgenomen Ds. J. N. de Ruiter, predikant van de Hervormde wij kg em een te Koolwijk, is gisteren in het diacon&s6enfauis opgeno men. Hij zou daar vandaag een ope ratieve behandeling ondergaan. Het is wel zeker, dat de predikant in september zijn werkzaamheden niet zal kunnen her- Adeldom van LEIDSE alumnus verplicht HET BEHOORT tot de Leidse mores, dat de rector magnificus der uni versiteit in een speciale bijeenkomst in de Pieterskerk de aanko mende studenten een welkom toeroept, doch dat niet alleen, maar dat hij hen tevens erop wijst wat het zeggen wil in Leiden te komen studeren. In het wapen van de universiteit staat trots: „Praesidium libertatis", het Bolwerk van de Vrijheid, maar ook het „Noblesse oblige" zou in dit wa pen niet misstaan, want op elke eerstejaarsdag wijst de rector de aanstaande alumnus en alumna erop, dat het adeldom van de Leidse student ver plichtingen oplegt. Ook de rede van prof. dr. S. E. de Jongh vandaag week in dit opzicht niet af van die, welke zijn voorgangers bij diezelfde gelegenheid hebben gehouden. Prof. De Jongh had zijn oratie in twee delen vervat: wat heeft de Leidse univer siteit de student te bieden, en wat ver wacht de universiteit van de student. „Voorop stel ik," aldus spr., „dat de universiteit u de mogelijkheid biedt tot het volgen van onderwijs in engere zin. Niet, omdat ik het géven van onderricht als de meest belangrijke en omvangrijke taak van de hoogleeraar beschouw, doch omdat ik daarmee ongetwijfeld het pri maire doel van uw gang naar Leiden raak." Sprekend over het verschil in vorm van onderwijs aan de middelbare school en de universiteit, merkte prof. De Jongh op: „In sommige landen, zoals in de V.S. van Noord-Amerika, Is de overgang veel ge leidelijker; schoolse methoden en controle systemen worden er meer dan hier ook aan de universiteiten toegepast. Ongetwijfeld bevordert men daarmee het studietempo der mlddelmatigen en de arbeidsintensiteit der minder vlijtigen, maar het is mijn stellige indruk dat men, door dit op de spits te drijven, het, weliswaar in een ontwikkelingsfase onmisbare, instampen van sledht verwerkte feitenkennis prolon- ningen gebouwd, die ieder berekend zijn voor zes personen. Terwijl men binnen aan de inrichting de laatste hand legde, richtte de heer U. Udema van het bouwfonds zich tot de genodigden. Hij prees de vooruitstrevend heid van B. en W. op het gebied van de woningbouw. Over deze speciale woning zei de heer Udema, dat zij een voorbeeld is van een beperkte ruimte, die alleszins bewoonbaar is ingericht. De heer Hagens vertelde iets over de plannen van het bouwfonds. Daarop gaf bij de sleutel aan de familie M. Struys. de toekomstige bewoners. Het modelhuis is geheel door Leidse middenstanders ingericht. Gelijkvloers bevindt zich een gezellige, smaakvol ge meubileerde zitkamer met een aangren zende eetkamer. De keuken is. hoe kan het ook anders, tot in de puntjes van de pannen verzorgd. Op de eerste verdieping zijn twee slaapkamers en een badcel. Ook op zolder is nog wat te bereiken. De modelwoning laat zien, dat het geen opslagplaats is van versleten stoelen en afgedankte koffers en inmaakpotten, maar dat er een aardig kamertje van ge maakt kan worden, al is het dan vlak onder het afgeschoten dak. De Leidenaars en vanzelfsprekend ook de buurtbewoners van de stad, kunnen tot 20 september hun inzicht verdiepen in de steeds wisselende opvattingen over ,het interieur van onze huizen. Dinsdag Stadhuis. 2 uur: raadsvergadering. Oegstgeest, raadhuis, 7.30 uur: vergade ring gemeenteraad. Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 —1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Den Burcht, 8 uur: jaarvergadering af deling Leiden K.N.V.B. A.S.C.-terrein Oegstgeest, 3 uur: af scheidsbijeenkomst dr. Van Arkel, rector van het chr. lyceum, schaak- en voetbal wedstrijden. Stadsgehoorzaal, 8 uur: huldigingsbij eenkomst dr. Van Arkel door oud-leer lingen. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder- land-Engeland, N. S. Wilson over The craft of detective fiction. Antonius clubhuis, 8 uur: opening B.B.- expositie. Pieterskerk, koor, 7.30 u.: avondgebed. Rehoboth, 8 uur: vergadering C.B.P.B. ..Huisvestingsmoeilijkheden". Donderdag Brecstraat 135, 8 uur: modeshow Cou ture Riël. Pauluskerk, Oegstgeest, 3 uur: af scheidsbijeenkomst dr. Van Arkel; daar na receptie in het Zendingshuia. Antonius clubhuis, 1011 uur: B.B.- expositle. Vrijdag Arvbonius-clubhuis, 1011 uur: B.B.- expositie. Zaterdag Dr. Van Voorthuyzenschool, 3.30 uur: aanbieding huldeblijk woningbouwver eniging Ons Belang. Stadhuio, 3 uur: vereniging Oud-Lel den, lezing ir. D IJ. Lem over de uit breidingsplannen. Apotheken De nachtdienst van de apotheken wordt waargenomen door apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telef. 20552, en apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8 te Oegst geest, telef. 26274. Tentoonstellingen Prentenkabinet Kloksteeg: Foto's vsd Magnum-groep en tekeningen van Th. W E. Lohmann en J. G. Werthelm (tot 30 augustus). De Lakenhal: tentoonstelling van wer ken van A. H. Bakker Korff, tot 15 sept Volkenkunde: tentoonstelling van Ja panse penseeltekeningen, tot 12 oktober eert tot in tè late stadia van de studenten- ïjd". De universiteit stelt in het algemeen meer prijs op het aan de maatschappij afleveren van rijpe mannen en v die in termen van het door hen gekozen vak hebben leren denken en oordelen, dan op het uitzenden van volgelingen, blakende van parate kennis, die actualiteit verliest en waarvan het ge vaar bestaat dat z(j niet op de juiste wijze kan worden aangevuld. Terugvallend op het woord „oordelen' dat hij in dit verband gebruikte, wet prof. De Jongh op het verschil tussen oordeel (kritiek), die een levensbestand- puberteit, en het oordeel, de kritiek, degene, die verantwoord heeft leren delen. De primaire neiging tot het vor van een smalend oordeel is iets geheel anders dan het deskundig en welover wogen scheiden van kaf en koren. Dit laatste is kritisch denken. Hiervoor is tevens noodzakelijk een grote mate eruditie, die niet ontleend kan worden aan een te eng opgevatte vakstudie. Daarom 16 het deelnemen aan het Stu dium Generale zeer gewenst. Wetenschapsbeoefening Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hubertus Martinus Ja cobus, z v M H G Vogelaar cn C J Hofstede: Petronella Johanna Maria, d v C G Bull en H J M van Benten: Henk Bert. z v T J Boerstra en E J Kraneriveld; Willibrordus Joannes, z v W van Eijgen en W C C van de Laar; Lilian Angela, d v M N van Egmond en R J Nieman; Willem, z v B v Zwieten en C van der Linde; Glaudia, d v H Singerling en J M Schouten: Jeroen Cornelis Maria, z v T J van Rooden en J M Straathof; René. z v M van Polanen en H Gal- jaard; Jan Adel, z v J Wolf en W Viet; Leonardus Hermanns, z v W J. T van der Weyden en M E Gijbeis; Arnaud Theo. z v P N de Kwaaste- niet en H. Bootsma; Roel. z v P Bom en G Harteveld. GEHUWD: GEM Kuijntjes en M H Hoekstra: G B Zanini en M Dek ker; P de Bolster en E A de Wit; M J van Kampen en A Massaar: P van Ovost en M E Brussel; I Arnoldus en B P Bosman; J G Veenswijk en S J van der Born. Leidse tulpeiikoiiingin Hollands tulpenkoningin 1958, de Leidse 23-jarige Leny Quant, een nichtje van admiraal Quant, is vannacht om één uur van Schiphol naar New York vertrokken. Er wacht haar daar een druk program ma. In twee maanden tijds zal zij in de Verenigde Staten tien en in Canada drie steden bezoeken en overal lezingen (in het Engels) houden over de Nederlandse bloembollen, één van onze belangrijkste exportprodukten. De nieuwe tulpenkoningin is door een jury. waarin behalve twee Amerikanen o.a. belangrijke figuren uit de Neder landse bloembollenwereld zitting hadden uit niet minder dan 3500 meisjes gekozen. Zij studeert Frans aan de Leidse universi teit. is tijdens haar vakanties reisieidster en heeft o.a. deelgenomen aan de mode show van vrouwelijke studenten. Aan de burgemeesters van de derten steden die zij gaat bezoeken, zal zij ieder duizend tulpenbollen schenken. Zij heeft voor deze reis een specinle opleiding ge had, die twee maanden geduurd heeft. Leny zal in Amerika nf en toe ook in ons nationale kostuum op klompen ver schijnen, waarop ze zich overigens slechts moeizaam kan voortbewegen. wellicht daarboven, een centrum wetenschapsbeoefening, waaraan door de student, helaas, dikwijls pas kan worden deelgenomen tijdens de periode van voor bereiding voor de promotie. Zou de univertiteit het researchwerk nalaten, :ou zij weldra vernederd zijn tot een tot veroudering gedoemde school. Zonder onderwijs bleef zij in elk geval nog een talrijke wetenschappen omvattend en daardoor groots research-instrtmrt. Voorts biedt de universiteit de mo gelijkheid tot vorming als mens. „U bereidt zich voor," aldus de rector, „op een intellectueel beroep, en dat heeft consequenties in velerlei op zicht. In de toekomst zullen aan u bepaalde eisen worden gesteld wat betreft innerlijke en uiterlijke be schaving, het zich inpassen in het maatschappelijke verband, de om gang met meerderen, gelijken en minderen, het zich duidelijk uitdruk ken, ook in het openbaar, in woord of geschrift, en wat dies meer zij. Het percentage dergenen onder u, wier opvoeding in deze opzichten weinig bereiding heeft verschaft, neemt steeds toe, wat gelukkig genoemd mag worden, daar het een uiting is van het penetreren de intellectuele beroepen van de be gaafde elementen onder de jeugd uit financieel weinig krachtige kringen. Ook vele ogenschijnlijk beter bedeelden zijn echter bij hun komst alhier verre volmaakt, al ware het slechts omdat mlgen de indruk wekken beschaving te karikaturiseren door over het doel heen te schieten. Het studentenleven, van ouds als iets aparts beschreven en gezien, werkt schavend en beschavend op ge noemde punten". In dit verband wees spr. op de gezel- ligheidsverenlgingen zowel als op ver enigingen op levensbeschouwelijke grond slag, die vormend werken op hun leden, en op de belangrijke taak van de Stichting Pro Civitate in deze. Student zijn Hierna somde prof. De Jongh al hetgeen op, dat de universiteit verwacht va student. In de eerste plaats met betrek king op zijn (haar) wijze van studeren De studie moet niet bestaan uit het zich. met lange intervallen, overhaast gefor ceerd bekwamen (laat staan doen bo kwamen!) in de als stokpaardje gedood verfde voorkeuronderwerpen van eer aantal examinatoren, leidende tot het ver werven van een diploma. Dit Is niet het doel der studie, doch het verwerven van gedegen kennis en inzichten over het vak Hiervoor dient tevens een deel van do z.g. vakantie te worden gebruikt, evenals de docent deze benut voor het moderni seren van zijn kennis. De universiteit mag voorts verwachten dat de student deelneemt niet alleen het dispuutleven, doch ook aan dat de gezclligheidsvercnigingen, wai zeker het lidmaatschap van een vereni ging op levensbeschouwelijke grondslag noodzakelijk kan zijn voor hen, die anders wellicht zouden kunnen afglijden va erkenning van hogere waarden. Ook het zich metterwoon vestigen binnen do Leidse poorten is van groot belang, wl) men dc universiteit door actief deel nemen aan het gehele studentenleven geven wat zij mag verwachten. Sprekend over de „apartheid van do studentenmaatschappij, zei prof. Dc Jongh „De studentenmaatschappij heeft vaak categorisch tegenover de bur- Vniversitair grapje In zijn rede vertelde prof. De Jongh nog het volgende grapje, dat betrekking heeft op de rivaliteit tussen Leiden en Utrecht. „Het mijns inziens best geslaagde grapje stamt, jammer genoeg, uit Utrecht. De verteller daarvan wijst erop, dat er van oudsher allerlei on- betrouwbare praat over Leiden en Utrecht in omloop is ge weest. Zo hoort men, dat Lei den weliswaar de oudste uni- versiteit is, maar Utrecht de beste. Doch, zo gaat de vertel ler verder, men moet niet te goedgelovig zijn. Ik voor mij ben helemaal niet overtuigd dat Leiden inderdaad de oud ste is." germaatschappij geplaatst en rechten en voorrechten voor haar leden opgeëist, die burgers plegen te worden ontzegd. Ik heb de indruk dat de sociale evolutie der laatste decennia tot matiging in dit opzicht maant. Het toenemend besef van eigenwaarde, waarover ook de niet-aca- demisch gevormde generatie van heden, mede dank zij de talloze soorten van vooropleiding voor allerlei beroepen, be schikt, heeft bij haar, naar ik meen terecht, de bereidheid doen afnemen om zich zonder deugdelijke reden bij u te laten achterstellen. De kans dat u, na uw afstuderen voor bepaalde maatschappe lijke posities, geschikter zult zijn dan zij, die nimmer de universiteit bezochten, is groot; die grotere geschiktheid ls echter niet langer op overtuigende wijze bewijs baar door het alleen maar overleggen van sommige der vereiste diploma's. Zij moet vaak in de praktijk bevestiging vinden." Prof. De Jongh vormde zijn in zicht in de verhouding studenten maatschappij tot burgermaatschap pij ten slotte als volgt: „De stu dentenmaatschappij vorme een onderdeel met eigen karakter van de grote maatschappij, doch niet een daaruit losgebroken kaste". Nadat spr. een ogenblik had stilge staan bij de vrijheid van de student, wees hij erop wat het zeggen wil Lclds student te zijn. Hij wees hierbij op de rivaliteit tussen Leiden en Utrecht, die vaak worden beschouwd als de zinne beeldige honden, die om het ererfceen vechten, waarbij Groningen de dreigende derde is. „Meent u", aldus prof. De Jongh, „met ons, dat de aan ouderdom ontleende eerwaardigheid extra verwachtingen van voortreffelijkheid suggereert, spant u dan. eveneens met ons, in om deze te realiseren. Wij kunnen beter in daden tonen hoe knap wij eventueel zijn, dan het uitvoerig in woorden aan de Utrech ters en Groningers uitleggen. Wanneer het chauvinisme zich boven scherts wU verheffen, dan ulte het zich in concrete bijdragen tot roem van onze universiteit, of althans in het streven naarnaar." Voor de rede van de rector magnificus werd een welkomstwoord gesproken door de heer E. S. Nieuwendijk, praeses facul- tatum, die wees op de nieuwe mogelijk heden, die zich aan de eerstejaars stu denten voordoen. Studeren is geven en nemen; geven in het inzetten van eigen persoonlijkheid en nemen in het gebruikmaken van de moge lijkheden en kansen die de universiteit biedt. De bijeenkomst, die werd bijgewoond door de president en de secretaris van curatoren, de burgemeester van Leiden, de secretaris van de senaat (de rector magnificus vcor het a s. academische jaar), hoogleraren, leden van de weten schappelijke staf, leden van het dage lijks bestuur van Pro Civitate. werd om lijst met orgelspel van de heer Adr. Blankenstein en tussenspel van dc heer B. F van den Bosch, concertmeester van „Sempre Crescendo". Hierna werd faculteitsgewijze de lunch gebruikt en kregen de eerstejaars gelegenheid persoonlijk kennis te maken met de hoogleraren van hun faculteit en zich enigszins wegwijs te maken in de universiteitsstad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3